Испечати | Затвори го прозорот

Бегај од Македонци кога си во странство

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Македонија и Свет
Име на форумот: Македонци ширум светот
Опис на форумот: Новости и активности на нашинците од сите континенти
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=26138
Датум на принтање: 27.Април.2024 во 07:12
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Бегај од Македонци кога си во странство
Постирано од: nostalgija
Наслов: Бегај од Македонци кога си во странство
Датум на внесување: 15.Ноември.2012 во 14:15
Гледам никој нема напишано ништо во врска со овој синдром на самоуништување на Македончето дури и кога е во странство,па реков ајде да отворам една ваква тема,за да разјасниме или не некои работи.

Зошто секогаш се вели...кога одиш надвор од МК,прво правило бегај од наши луге???Дали е тоа некој синдром кој владее долго време,или ни е генетски вградено да си ги вадиме очите и кога сме надвор од Македонија.Жалосно е но е вистинито.И да е трагедијата поголема никој не се обидува да го промени тоа.

Веднаш се делиме на Скопјани,Велешани,Кумановци,Охригани,итн....Па чекајте бре луге,да ние сме по потекло од тие градови,ама таму некаде сите сме од Македонија,и сите сме Македонци.Туку со себе си го носиме она што го имаме во себе.Омраза да се нанесе зло на сограганинот.А зошто?Никој не знае,или не сака да и погледне на вистината во очи.

Дали некој се запрашал што сме поразлични од Албанците?Дали постои тој синдром кај нив,или тие се попаметните а ние сме поглупави.За нив дали е од Албанија или од Косово е пак Албанец.И се држат,каде и да се.....

Дали е табу тема или ке се дискутира ке покаже времето.

-------------
I WILL NEVER APOLOGIZE FOR BEING MACEDONIAN



Коментари:
Постирано од: Platenik
Датум на внесување: 15.Ноември.2012 во 14:58
Од каде ти знаеш дека е така?

Јас такво искуство немам. Се дружам со Македонци од цела Македонија, а ги гледам и тие околу мене.

Пријателствта се базираат на нешто, на некои заеднички допирни точки. И кога живеев во Македонија не ми беа сите Македонци пријатели. И таму бирав со кого се дружам, исто како и тука.

Вакво генерализрање е нешто најглупаво што сум слушнал досега.

Модератори, бришете!   

-------------
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“



Постирано од: BellaGrandma
Датум на внесување: 15.Ноември.2012 во 15:32
Ajde beee, zosto da brisat koga ova e nadaleku potvrdeno?

Od sopstveno iskustvo mozam da go potvrdam ova... Tolku ljubomora, zavist...abe od kilometar se gleda..
Ne sum go primetila toa vo onoj kontekst sto go spomna nostalgina, velesani, kumanovci.... Tuku ova e se odnesuva na celokupniot narod sto go nosi imeto makedonski..

Ako si gostin moze da pomines polesno....ama ako si taze iselenik togas podobro na kilometar begaj od makedonceto mesto da ti pomogne, ke ti odmogne...pritoa postojano zalejki se kolku im e i na niv tezok zivotot i ete ne se vo moznost da ti pomognat....a ti so sopstveni oci go gledas sprotivnoto

-------------
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.


Постирано од: BellaGrandma
Датум на внесување: 15.Ноември.2012 во 15:41
Patem..da ne editiram..

Albanskite zaednici nasekade vo svetot se drzat prilicno dobro....no toa ne vazi samo za albancite, tuku poveke za celiot muslimanski svet...
Imav prilika da vidam kako turcin pomaga na edno taze iseleno tursko semejstvo....sto nikogas prethodno ne go sretnalo....im dozvoli poveke od 2meseci da ziveat vo nivnata kukja, im pomogna vo pronaogjanjeto na pocetnicka rabota (isto taka kaj turcin) ...
Vidov i hrvatski studenti kako se drzat zaedno i si pomagaat...

A vidov i kako se drzat makedoncite...site se dobri za edno pivo ili edno zdravo vo crkva...ama tolku... I bas bev razocarana...ali ete ne funkcionirame kako edno... Vsusnost i mi raskazaa ( i toa pazi...so gordost ) kako prijavile nekoe momce za nelegalen prestoj (ostanal po istekot na studentskata viza) pa Bog da cuva be...nezdrav narod....dodeka site okolu niv si go ziveat sopstveniot zivot, tie pouceni od toa kako ziveele vo MK taka intamu...da mu umre kozata na komsijata.... Epa nazdravje!

-------------
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.


Постирано од: nostalgija
Датум на внесување: 15.Ноември.2012 во 17:41
Originally posted by Platenik Platenik напиша:

Од каде ти знаеш дека е така?

Јас такво искуство немам. Се дружам со Македонци од цела Македонија, а ги гледам и тие околу мене.

Пријателствта се базираат на нешто, на некои заеднички допирни точки. И кога живеев во Македонија не ми беа сите Македонци пријатели. И таму бирав со кого се дружам, исто како и тука.

Вакво генерализрање е нешто најглупаво што сум слушнал досега.

Модератори, бришете!   

Пријателствата се базираат на нешто,да ама кај нас се базира кога сме во странство на Скопјани,Влешани,Кумановци,Охригани,итн,итн.Да точно дека бираш со кого да се дружиш,но дали е така и кај другите народи?

Зошто Албанците кога седат или кога треба да се помогне нешто,сите притрчуваат,а ние гледаме сеир?Зошто сме осудени на самоуништување,затоа.За жал ама така е но никој не сака да признае.И немој да ми кажеш дека се дружиш со сите од Македонија,каде што си сега.И дека не се делат по географска локација.

Не е генерализирање,туку се обидувам да размислувам со отворени очи.Барем се обидувам,ако ништо друго.А за тебе ако е генерализирање,а не ми се верува,тогаш си човек кој треба да ти честита.Или е сето ова што го кажуваш вистина,или е само една мала провокација да се испита пулсот,т.е мислењето на лугето во врска со оваа тема.

Јас лично имам лошо искуство со наши луге надвор од МК,така да ретко ретко можеш да најдеш некој за помош или совет.Сите демек ги боли ста..от за се,ама првата шанса ке те исфрлат од игра.Зошто?Или попрво ке разговара со некој кој првпат го гледа во кариера,туку со тебе.

Ееееееее,Македонче далеку ке стигнеш....

-------------
I WILL NEVER APOLOGIZE FOR BEING MACEDONIAN


Постирано од: nostalgija
Датум на внесување: 15.Ноември.2012 во 17:44
Originally posted by Platenik Platenik напиша:

Од каде ти знаеш дека е така?

Јас такво искуство немам. Се дружам со Македонци од цела Македонија, а ги гледам и тие околу мене.

Пријателствта се базираат на нешто, на некои заеднички допирни точки. И кога живеев во Македонија не ми беа сите Македонци пријатели. И таму бирав со кого се дружам, исто како и тука.

Вакво генерализрање е нешто најглупаво што сум слушнал досега.

Модератори, бришете!   


Патем речено да не си во Ирак или Авганистан случајно??????????

-------------
I WILL NEVER APOLOGIZE FOR BEING MACEDONIAN


Постирано од: Орка
Датум на внесување: 15.Ноември.2012 во 18:00
Види сега Платеник е во право така да си каже...Оти вели такви му се искуствата.
И тоа е вистина,има такви луѓе.Мене другар ме викна,пат ми плати и таму
за џеб не ми даде да се фатам.Јадев,пиев и спиев кај него.
Притоа сите можни опции за да останам ми ги кажа.
Но тоа е она што е реткост,да налеташ на доблесни луѓе.
Имам и еден куп лицемерни роднини кои додека да стават
нога во авион глумат тука лудило од секаков вид,за потоа
до следното доаѓање и воопшто да не се јават...
Си стои дека генерално како народ сме Бог да чува...
И тоа е тоа,низ филозофиите некој пишал во стилот кога сето
тоа го знаеме зошто не го смениме...Синки пред да станеме такви не
сме знаеле што тоа значи себичноста.
Но не попусто и со наталитетов одиме накаде што сме тргнале...Исти цвечки
сме си и тука,таква ни е семката да и се плукнам


Постирано од: nostalgija
Датум на внесување: 15.Ноември.2012 во 18:07
Originally posted by Орка Орка напиша:

Види сега Платеник е во право така да си каже...Оти вели такви му се искуствата.
И тоа е вистина,има такви луѓе.Мене другар ме викна,пат ми плати и таму
за џеб не ми даде да се фатам.Јадев,пиев и спиев кај него.
Притоа сите можни опции за да останам ми ги кажа.
Но тоа е она што е реткост,да налеташ на доблесни луѓе.
Имам и еден куп лицемерни роднини кои додека да стават
нога во авион глумат тука лудило од секаков вид,за потоа
до следното доаѓање и воопшто да не се јават...
Си стои дека генерално како народ сме Бог да чува...
И тоа е тоа,низ филозофиите некој пишал во стилот кога сето
тоа го знаеме зошто не го смениме...Синки пред да станеме такви не
сме знаеле што тоа значи себичноста.
Но не попусто и со наталитетов одиме накаде што сме тргнале...Исти цвечки
сме си и тука,таква ни е семката да и се плукнам

Една реална личност со реални разбирања,браво.....

-------------
I WILL NEVER APOLOGIZE FOR BEING MACEDONIAN


Постирано од: gonzo
Датум на внесување: 15.Ноември.2012 во 19:00
Па вика  

Бегај од Македонци кога си во странство


Море бегај од Македонци и дома, не па во странство...



-------------
You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.


Постирано од: Platenik
Датум на внесување: 16.Ноември.2012 во 04:57
Истите работи се случуваат во сите етнички заедници во странство.

Во грчката, италијанската, српската, хрватската, турската..... за Албанците незнам, од причина што сум немал прилика да бидам со некои од нив.

Има такви кои и си ги променуваат имињата, несакаат да го зборуваат мајчиниот јазик..... се интегрираат на секој можен начин.

Завис, љубомора, злоба.... се човечки какатеристики, а не национални.

Со таков став, на “објективна“ само критика не оставате простор другата страна да ви помогне дури и да сака да ви помогне.

Подовоеност има во секоја етничка заедница, како од идеолошки побуди, така и од степенот на успешноста, образовнието, социјалнио статус....

Зборувам од свое лично искуство и можам да кажам дека, моите ставови како Македонец се разликуваат со ставовите на оние Македониц кои мигрирале пред 30,40 и повќе години. Степнот на развиток, дури и кога станува збор за јазикот е на толку дијаметрално спротивставено рамниште што слободно може да се каже дека не се разбираме. Да, иако зборуваме ист јазик, ние не се разбираме!

Ако е за некој утеха, ова истото ми го потврди еден Грк кога станува збор за односите внатре во самат грчка заедница. Партизација, оговарање зад грб, подемстувања..... Човекот е над 60 години и ми рече дека освен со непсоредната фамилија (синови и ќерки, мажени и женети) со другите Грци не би сакал да има контакт. Тоа само го правел на свадби и погреби.

Има една бугарка која несака дури да зборува бугарски. Сум сретнал Босанци, Хрвати и Срби кои за своите сонародници велат дека се обични папци. Како да се срамат од своето потекло.

Муслиманите, без разлика од каде и да се, се приказна за себе. За жал 90% од нив се со Алах н ништо друго негледаат. Тие кои се со понапредни сваќања, пијат и јадат свинско, најмал проблем им е националната припадност. Но кога ќе им биде нападнат религиозно-верскиот вреносен систем, секогаш застануваат во негова одбрана, ма колку и да се умерени или напредни. Повеќе ги боли за религиозните принципи отколку националните.

Се ми се чини дека синдромот на самоуништување е повеќе каркатеристичен за Словените, без разлика на етничката или национална припадност. Би рекол Славјанска гад.

Ако веќе тоа го знаете, зошто тогаш се придржувате кон тој вредносен ситем на самоуништување? Зошто го подржувате тој синдром и му дозволувате да продолжи неговиот “легитимитет“? Што сте направиле ВИЕ за да ги промените состојбите, туку кривицата ја барате во целото, наместо пединецот? Дали и вие дужегрижниците на македонскиот народ, сте такви, зависни, лубоморни и зборувате од сопствено искуство, штом ги генерализрате односите?

Дајте позитвен спин и тргенте од самите себе.

Се дружам со онај кој може да биде репер, а не заради тоа што е Македонец. Довербата треба да се стекне, а помошта ќе биде како резултат на стекнатата доверба. Помошта нема да биде базирана на face value само ради тоа што некој е Македонец.

Така тоа работи во целиот свет! Без разлика на тоа, сопствената етничка заедница, ради некои емотивни причини, сепак има одреден приоритет при воспоставувањето на меѓусебните односи.

Да, моето семјество им има помоганто на луѓе и примено во нашоиот дом комплетни станци, Македонци и други. Сум бил подеднакво криткуван заради моите постапки како од нашинци така и од туѓинци.

Зарем јас сум јас исклучок?    



-------------
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“



Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 16.Ноември.2012 во 05:55
Originally posted by Platenik Platenik напиша:


Ако веќе тоа го знаете, зошто тогаш се придржувате кон тој вредносен ситем на самоуништување? Зошто го подржувате тој синдром и му дозволувате да продолжи неговиот “легитимитет“? Што сте направиле ВИЕ за да ги промените состојбите, туку кривицата ја барате во целото, наместо пединецот? Дали и вие дужегрижниците на македонскиот народ, сте такви, зависни, лубоморни и зборувате од сопствено искуство, штом ги генерализрате односите?


Пази сега...




-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Zeksi71
Датум на внесување: 16.Ноември.2012 во 06:43
Originally posted by BellaGrandma BellaGrandma напиша:

Ajde beee, zosto da brisat koga ova e nadaleku potvrdeno?

Od sopstveno iskustvo mozam da go potvrdam ova... Tolku ljubomora, zavist...abe od kilometar se gleda..
Ne sum go primetila toa vo onoj kontekst sto go spomna nostalgina, velesani, kumanovci.... Tuku ova e se odnesuva na celokupniot narod sto go nosi imeto makedonski..

Ako si gostin moze da pomines polesno....ama ako si taze iselenik togas podobro na kilometar begaj od makedonceto mesto da ti pomogne, ke ti odmogne...pritoa postojano zalejki se kolku im e i na niv tezok zivotot i ete ne se vo moznost da ti pomognat....a ti so sopstveni oci go gledas sprotivnoto


газење од смеењегазење од смеењегазење од смеење

Бела,

Потпишувам се што кажа, се е така како што објасни, и бетер.




-------------
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ


Постирано од: BellaGrandma
Датум на внесување: 16.Ноември.2012 во 06:52
Vidi molim te...i gospodin "pametnjakovic" se pronajde...good for you...


Ako NE citas...da ti povtoram deka jas toa od sopstveno iskustvo go kazav...a tebe ako ne ti se svigja ne e moj problem Nemoj samo da me razocaras i da mi kazes deka i ti si ist ili polos...ne deka nema da poveruvam...sigurno si i beter

-------------
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.


Постирано од: nostalgija
Датум на внесување: 16.Ноември.2012 во 07:41
Originally posted by Platenik Platenik напиша:

Истите работи се случуваат во сите етнички заедници во странство.

Во грчката, италијанската, српската, хрватската, турската..... за Албанците незнам, од причина што сум немал прилика да бидам со некои од нив.

Има такви кои и си ги променуваат имињата, несакаат да го зборуваат мајчиниот јазик..... се интегрираат на секој можен начин.

Завис, љубомора, злоба.... се човечки какатеристики, а не национални.

Со таков став, на “објективна“ само критика не оставате простор другата страна да ви помогне дури и да сака да ви помогне.

Подовоеност има во секоја етничка заедница, како од идеолошки побуди, така и од степенот на успешноста, образовнието, социјалнио статус....

Зборувам од свое лично искуство и можам да кажам дека, моите ставови како Македонец се разликуваат со ставовите на оние Македониц кои мигрирале пред 30,40 и повќе години. Степнот на развиток, дури и кога станува збор за јазикот е на толку дијаметрално спротивставено рамниште што слободно може да се каже дека не се разбираме. Да, иако зборуваме ист јазик, ние не се разбираме!

Ако е за некој утеха, ова истото ми го потврди еден Грк кога станува збор за односите внатре во самат грчка заедница. Партизација, оговарање зад грб, подемстувања..... Човекот е над 60 години и ми рече дека освен со непсоредната фамилија (синови и ќерки, мажени и женети) со другите Грци не би сакал да има контакт. Тоа само го правел на свадби и погреби.

Има една бугарка која несака дури да зборува бугарски. Сум сретнал Босанци, Хрвати и Срби кои за своите сонародници велат дека се обични папци. Како да се срамат од своето потекло.

Муслиманите, без разлика од каде и да се, се приказна за себе. За жал 90% од нив се со Алах н ништо друго негледаат. Тие кои се со понапредни сваќања, пијат и јадат свинско, најмал проблем им е националната припадност. Но кога ќе им биде нападнат религиозно-верскиот вреносен систем, секогаш застануваат во негова одбрана, ма колку и да се умерени или напредни. Повеќе ги боли за религиозните принципи отколку националните.

Се ми се чини дека синдромот на самоуништување е повеќе каркатеристичен за Словените, без разлика на етничката или национална припадност. Би рекол Славјанска гад.

Ако веќе тоа го знаете, зошто тогаш се придржувате кон тој вредносен ситем на самоуништување? Зошто го подржувате тој синдром и му дозволувате да продолжи неговиот “легитимитет“? Што сте направиле ВИЕ за да ги промените состојбите, туку кривицата ја барате во целото, наместо пединецот? Дали и вие дужегрижниците на македонскиот народ, сте такви, зависни, лубоморни и зборувате од сопствено искуство, штом ги генерализрате односите?

Дајте позитвен спин и тргенте од самите себе.

Се дружам со онај кој може да биде репер, а не заради тоа што е Македонец. Довербата треба да се стекне, а помошта ќе биде како резултат на стекнатата доверба. Помошта нема да биде базирана на face value само ради тоа што некој е Македонец.

Така тоа работи во целиот свет! Без разлика на тоа, сопствената етничка заедница, ради некои емотивни причини, сепак има одреден приоритет при воспоставувањето на меѓусебните односи.

Да, моето семјество им има помоганто на луѓе и примено во нашоиот дом комплетни станци, Македонци и други. Сум бил подеднакво криткуван заради моите постапки како од нашинци така и од туѓинци.

Зарем јас сум јас исклучок?    


Темата е зошто да се бега од наши луге во странство.Дали е поради љубомората и зависта кога ке дојде некој кој е пописмен и попаметен од нив,па ајде сега е опасност за нас и најубаво ке биде да се исфрли од игра.Факт е дека ретко кој од нашите луге во странство добил помош од наш човек.Честа за исклучоци,секоја чест.Ама проблемот е во тоа што повекето не сакаат да помогнат,дури има и случаи каде ке ти го загорчи животот.Прашањето е зошто е тоа така,и од кога?Дали младите генерации ке се обидат да го променат?

Се додека се двоиме и надвор од Мк,тогаш да не очекуваме слога и во државата.Дали е проклетство или ни е семката таква погана,не знам но знам едно кога си надвор од МК бегај од наши луге



-------------
I WILL NEVER APOLOGIZE FOR BEING MACEDONIAN


Постирано од: Platenik
Датум на внесување: 16.Ноември.2012 во 09:28
Љубомрата и зависта немаат националност.

Бегам само од луѓе кои се неразбрани, тесногради и само од ним пзнати причини се деструктивни со нивниот однос.

Неправам дискриминација по национална основа, а најмалку по локал патриотска.

Ве прашав што вие, критизерите, имате направено за да бидете над средината?! Невидов некој коментар по прашање на таквите односи во другите заедници? Веројатно не ве интересира или незнаете.

-------------
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“



Постирано од: nostalgija
Датум на внесување: 16.Ноември.2012 во 13:13
Originally posted by Platenik Platenik напиша:

Љубомрата и зависта немаат националност.

Бегам само од луѓе кои се неразбрани, тесногради и само од ним пзнати причини се деструктивни со нивниот однос.

Неправам дискриминација по национална основа, а најмалку по локал патриотска.

Ве прашав што вие, критизерите, имате направено за да бидете над средината?! Невидов некој коментар по прашање на таквите односи во другите заедници? Веројатно не ве интересира или незнаете.


Значи илјада пати е докажано и покажано во пракса дека кога си во странство да бегаш од наши.Е сега ако си ти срекник и си немал лошо искуство со наши луге,good for you,ама според коментарите од темата можам да забележам дека си едниствен случај.Значи се поставува прашањето дали е навистина тоа што го кажуваш,или е само"новинарска патка.

Кажи ми на што личи да се кодоши свој човек?Или да се игнорира и потценува сограганин свој за некои свои интереси лични?Или да не се понуди ама никаква помош?

Поголема група на Македонци на другиот крај од земјината топка за едно парче леб.И нормално по однапред дефинирани поими,почна делењето по градска основа(Велес,Неготино,итн),за да на крајот еден лик кој има доста читано за Македонија,на сите нас ни ја плеснува суровата вистина која никој не сака да ја погледне во очи,цитирам....ве гледам вака разделени,и воопшто не се чудам зошто немате држава,и сите со вас играат мајтап.Кога вие не сте сложни тука,за во својата држава воопшто....

Е па сега ти види дали лугето го кажале напамет или е сепак сурова вистина на која никој не сака да и погледне во очи.А зошто?Дали имаш одговор на тоа прашање?

Пријателе,за жал ама таква ни е семката,коренот да се мразиме мегу себе.Нас не ни е потребна инвазија од надвор.Доволно е да се зајадеме мегу себе,и ке се истребиме како глувци.

Човек дојден во Австралија пред многу години,нормално како секој за едно парче леб,не го знае англискиот јазик.Нашите луге му се смееа во лице,дека не знае да говори убаво.Кажи ми на што личи тоа?Дали знаеш дека нашите иселеници,поубаво ке си поминат во клубовите на екс-југославија,него во нашите клубови.А зошто?Затоа што во нашите клубови ке чуеш само оговарање и кодошење,ете затоа.

Можеби сум и луд зошто ја отворив оваа тема,знаејки дека работите ама не се помрднати од мртва точка,ама имав надеж дека лугето сепак се промениле,барем малку.Но за жал не е така

Ееееееее,Македонче од главата си тргаш.....

-------------
I WILL NEVER APOLOGIZE FOR BEING MACEDONIAN


Постирано од: Platenik
Датум на внесување: 16.Ноември.2012 во 14:21
I'll never appologize for being Macedonian!

Патем, југословснки клубови нема, многу, многу одамна!

-------------
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“



Постирано од: nostalgija
Датум на внесување: 16.Ноември.2012 во 15:19
Originally posted by Platenik Platenik напиша:

I'll never appologize for being Macedonian!

Патем, југословснки клубови нема, многу, многу одамна!

Прочитај поубаво,немаш навика да ги читаш постовите до крај...Реков клубови од екс-југославија кои постојат каде се собираат и Срби и Хрвати и Македонци и Босанци.....

-------------
I WILL NEVER APOLOGIZE FOR BEING MACEDONIAN


Постирано од: Platenik
Датум на внесување: 16.Ноември.2012 во 15:49
Originally posted by nostalgija nostalgija напиша:

Originally posted by Platenik Platenik напиша:

I'll never appologize for being Macedonian!

Патем, југословснки клубови нема, многу, многу одамна!

Прочитај поубаво,немаш навика да ги читаш постовите до крај...Реков клубови од екс-југославија кои постојат каде се собираат и Срби и Хрвати и Македонци и Босанци.....


Такви клубови нема, барем таму каде што сум јас.

Можеби има во западна Европа, ама и тоа се приватни клубови, кафани каде се собираат на сеанси од турбо фолк музика....

I'll not appologiz for being Macedonian!

-------------
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“



Постирано од: brza
Датум на внесување: 16.Ноември.2012 во 15:53

''Бегај од Македонци кога си во странство''


-retko dobar naslov na tema tuka!изненадување.....да....аплауз....


....смеење

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Platenik
Датум на внесување: 16.Ноември.2012 во 15:57
Кај си бе Брза? Те нема веќе подолго време.

Ти се допаѓа темава, нели?

-------------
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“



Постирано од: brza
Датум на внесување: 16.Ноември.2012 во 16:01
-ubava tema, be...so ushte poubav naslov!голема насмевка


..samo shto ne mozam nishto drugo da kazam ,...mislam,..od prva raka.

...a i naslovot ...së kazuva!намигнување

...osven onaa......''chovek na chovek ...volk'',

...shto vazi za makedoncite vo stranstvo !да


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Platenik
Датум на внесување: 16.Ноември.2012 во 17:12
Ама и за тие во Македонија. Крвта вода нестанува, нели?

-------------
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“



Постирано од: Polar Bear
Датум на внесување: 17.Ноември.2012 во 17:31

Платеникот ви нацрта се... Глупаво е да се генерализира, не има секакви, и у ПМ ии у НПМ. Последно нешто што ми паѓа на памет е да се зближувам со некој само затоа што сме се родиле на тие 25000 км2. Структурата на иселениците од МК се разликува многу од земја до земја, од град до град, од маало до маало, од генерација ди генерација. Ништо не не врзува, ниту во МК, ниту во ПМ. Јас бирам со кого се дружам, а етничката припадност не е на листата на критериуми. Помагам на секој кој ќе се обрати, како можам, и тоа без разлика на националност, но не се чувствувам дека сум дожен да го правам тоа.  

За сите кои мислат дека светот (македонците) им должи нешто и не им ја пружа заслужената помош, запрашајте се што правите вие да ја измените таа перцепција.
 
Брзата како познат сеирџија ужива во насловот и плука по македонците како и кога ќе стигне, посебно на оние во ПМ, но не прави ништо самиот да се одтргне од нив и да види како другите заедници функционираат. Чека некој друг да му го промени животот - на подобро.


-------------
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!


Постирано од: Zeksi71
Датум на внесување: 17.Ноември.2012 во 17:42
Originally posted by BellaGrandma BellaGrandma напиша:

Vidi molim te...i gospodin "pametnjakovic" se pronajde...good for you...


Ako NE citas...da ti povtoram deka jas toa od sopstveno iskustvo go kazav...a tebe ako ne ti se svigja ne e moj problem Nemoj samo da me razocaras i da mi kazes deka i ti si ist ili polos...ne deka nema da poveruvam...sigurno si i beter

Зошто бе Бела одма на нож ме дочекуваш, јас само се согласив со она што ти го кажа 100 %..


-------------
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 17.Ноември.2012 во 20:15
Originally posted by Polar Bear Polar Bear напиша:

Платеникот ви нацрта се... Глупаво е да се генерализира, не има секакви, и у ПМ ии у НПМ. Последно нешто што ми паѓа на памет е да се зближувам со некој само затоа што сме се родиле на тие 25000 км2. Структурата на иселениците од МК се разликува многу од земја до земја, од град до град, од маало до маало, од генерација ди генерација. Ништо не не врзува, ниту во МК, ниту во ПМ. Јас бирам со кого се дружам, а етничката припадност не е на листата на критериуми. Помагам на секој кој ќе се обрати, како можам, и тоа без разлика на националност, но не се чувствувам дека сум дожен да го правам тоа.  

За сите кои мислат дека светот (македонците) им должи нешто и не им ја пружа заслужената помош, запрашајте се што правите вие да ја измените таа перцепција.
 
Брзата како познат сеирџија ужива во насловот и плука по македонците како и кога ќе стигне, посебно на оние во ПМ, но не прави ништо самиот да се одтргне од нив и да види како другите заедници функционираат. Чека некој друг да му го промени животот - на подобро.

Амин! да

Пази сега...  голема насмевка







-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Орка
Датум на внесување: 17.Ноември.2012 во 21:01
Е де де...Што да се пази,не камења ќе паѓаат
Само ќе си се оправда насловот на темата,иако можел
да биде во поскратена форма "Бегај од Македонци"
Па спасените полежерно да даваат лекции какви сме,заборавајќи
од каде се како и зошто отишле.Радувајќи се на туѓите маки.


Постирано од: Platenik
Датум на внесување: 17.Ноември.2012 во 21:36
Многу ми е битно каде одам, но никогаш нема да заборавам од каде доаѓам!

“Спасените“ никако немаат намера некуму да му држат лекции, туку да ги пренесат искуствата кои ги стекнале во текот на животот. Тоа директно произлегува од приликите кои ги нудата општествата во кои живееме, а кои се многу етнички поизмешани од она што е македонското.

Зошто сме отишле е сосема друга тема на разговор и не би дискутирал овде од причина што сепак одлуката за мигрирање е индивидуална.

Најмалку имам намера, а верувам дека истиот став го имаат и сите мускетари, барем од она што го имам прочитано досега од нив, да некому му се радувам на неговата мака.

Пренесуваме искуства!Едно е да живееш во една мала средина во која тешко се излегува од стереотипите, вклучувајќи го тука и синдромот, а друго е да живееш во едно мултиетничко општетво каде погледот на светот и односите во сопствената етничка заедница, односите во другите етнички заедници и нивната интеракција ти даваат една подруга перспектива на нештата.

Ми се допаѓа максимата на Носталгија!

I'll never appologize for being Macedonian!



-------------
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“



Постирано од: Орка
Датум на внесување: 18.Ноември.2012 во 12:13
Што би рекле енглезите...ју мис мај поинт
Првично и се согласив по однос на личната комуникација со твојот став.
Понатака доколку нешто лично и мислев,знам за опцијата
Опции за коментарот
Цитирај Platenik
Но не ми беше тоа идеата,а еве и сега само сакам една генерална дискусија.
Оти и јас не сега би се расфрлал со личните искуства.Доволно реков
кога напомнав за својот другар...Кој ме има задолжено за цел живот.
А тоа не ги прави сите такви сите исти,односно тоа не прави дека
ние ко Македонци знаеме да си ПОМОГНЕМЕ.
Еве блиц искуства..
Македонец скоро отиден во странство бара помош од братучед околу работа.
Одговорот кој што го добива по дипломатски не можел да биде...
Тешко е во моментов и кај нас ако има нешто ќе ти се јавам.
И после слушаш од друг "добронамерен" македонец...
Абе братучед ти вика си му барал работа...лошо ти идело.
Ама што си мислел кога си доаѓал он да не сакаш на грб да те носел
работа да ти барал така ми рече...
И ете ти го тоа го збориме си отишол и ти го фаќаат сеирот...
Што викаше другарот не би ме чудело и облози да ставаат за колку време ќе се вратиш хахах
Но затоа у цела приказна влегува Албанец...
Слушам си го барал работа бе...
Да го дојдеш бе кај ја знаш језик...
Што знаш утре може ќе ми помогнеш да идем понагоре,
или за некој друг ќе ми помагаш...
И да влегуваш у систем оти ти помогнале...
А да оние истите кои те одјебале,пак ќе те имаат за тема
Само што сега во нивните очи ќе бидеш некој препотентен
кој никогаш не доаѓал кога го викале,земал некој динар се сменил не
бил таков...Е ДА НЕ Е МУЛЕТО КОЕ ЌЕ МОЖЕ ДА БИДЕ КЛОЦНАТО...
Тоа таму...истите ситуации тука,не ќе пишував ама мора ради
реципроритет да не се налутите
Си завршил факултет ...
По некој случајност не си тип кој го интересира политика.
Ти ги задоволувале студентските потреби родителите си
бил рамен со другарите излегувања седенки одмори итн итн....
И те мава шокот нема работа...
Бива како бива на жена ти роднина е еден од оние кои сркаат кајмак
во политиката...Гледаш дека пола маало средил да го запослат.
И ај се помируваш со фактот дека факултетската диплома овде само
ти е украс тропаш на "вистинските" врати.
За да некако те искфалификуваат таму...
И нормално тоа е политика бива дипломатски одјебан...
Али онака ко што само македонец знае тоа да ти го направи.
Не се секирај ќе биде...И кога и да те забележи ќе гледа да те
избегне,ако веќе е неизбежно да се сретнете
рамото ќе ти знае не се секирај ќе биде...
Абре веќе и циганите не научија какви сме.Порано барем еднаш
во неделата ќе заѕвонеше некоја на врата,дај неки динар и леб за деците.Сега поарно низ контејнерите шишиња ќе собираат
отколку со нас да се заебаваат да им праиме цигански работи
И тоа ми беше целта да првично се тргне таа догма Македонците во странство или дома.Проблемот си има корени.
А најмалце треба да се вадиме на општествен статус,социјален итн итн...
Не збориме за дружење...Генерално кај наас македонците и тоа си има дефиниција
Се е од корит(за жал) Но каде ни се изгуби хуманоста
и зошто помила ни е поговорката "на комшијата да му умре козата"
Од онаа "Ако не можеш да помогнеш,не одмагај"
И тоа што претходно го напишав е во контекс на предвидување
како сега ќе се развива темата...
Ќе си се јадеме само едни со други и ништо повеќе


Постирано од: nostalgija
Датум на внесување: 18.Ноември.2012 во 12:53
Originally posted by Орка Орка напиша:

Што би рекле енглезите...ју мис мај поинт
Првично и се согласив по однос на личната комуникација со твојот став.
Понатака доколку нешто лично и мислев,знам за опцијата
Опции за коментарот
Цитирај Platenik
Но не ми беше тоа идеата,а еве и сега само сакам една генерална дискусија.
Оти и јас не сега би се расфрлал со личните искуства.Доволно реков
кога напомнав за својот другар...Кој ме има задолжено за цел живот.
А тоа не ги прави сите такви сите исти,односно тоа не прави дека
ние ко Македонци знаеме да си ПОМОГНЕМЕ.
Еве блиц искуства..
Македонец скоро отиден во странство бара помош од братучед околу работа.
Одговорот кој што го добива по дипломатски не можел да биде...
Тешко е во моментов и кај нас ако има нешто ќе ти се јавам.
И после слушаш од друг "добронамерен" македонец...
Абе братучед ти вика си му барал работа...лошо ти идело.
Ама што си мислел кога си доаѓал он да не сакаш на грб да те носел
работа да ти барал така ми рече...
И ете ти го тоа го збориме си отишол и ти го фаќаат сеирот...
Што викаше другарот не би ме чудело и облози да ставаат за колку време ќе се вратиш хахах
Но затоа у цела приказна влегува Албанец...
Слушам си го барал работа бе...
Да го дојдеш бе кај ја знаш језик...
Што знаш утре може ќе ми помогнеш да идем понагоре,
или за некој друг ќе ми помагаш...
И да влегуваш у систем оти ти помогнале...
А да оние истите кои те одјебале,пак ќе те имаат за тема
Само што сега во нивните очи ќе бидеш некој препотентен
кој никогаш не доаѓал кога го викале,земал некој динар се сменил не
бил таков...Е ДА НЕ Е МУЛЕТО КОЕ ЌЕ МОЖЕ ДА БИДЕ КЛОЦНАТО...
Тоа таму...истите ситуации тука,не ќе пишував ама мора ради
реципроритет да не се налутите
Си завршил факултет ...
По некој случајност не си тип кој го интересира политика.
Ти ги задоволувале студентските потреби родителите си
бил рамен со другарите излегувања седенки одмори итн итн....
И те мава шокот нема работа...
Бива како бива на жена ти роднина е еден од оние кои сркаат кајмак
во политиката...Гледаш дека пола маало средил да го запослат.
И ај се помируваш со фактот дека факултетската диплома овде само
ти е украс тропаш на "вистинските" врати.
За да некако те искфалификуваат таму...
И нормално тоа е политика бива дипломатски одјебан...
Али онака ко што само македонец знае тоа да ти го направи.
Не се секирај ќе биде...И кога и да те забележи ќе гледа да те
избегне,ако веќе е неизбежно да се сретнете
рамото ќе ти знае не се секирај ќе биде...
Абре веќе и циганите не научија какви сме.Порано барем еднаш
во неделата ќе заѕвонеше некоја на врата,дај неки динар и леб за деците.Сега поарно низ контејнерите шишиња ќе собираат
отколку со нас да се заебаваат да им праиме цигански работи
И тоа ми беше целта да првично се тргне таа догма Македонците во странство или дома.Проблемот си има корени.
А најмалце треба да се вадиме на општествен статус,социјален итн итн...
Не збориме за дружење...Генерално кај наас македонците и тоа си има дефиниција
Се е од корит(за жал) Но каде ни се изгуби хуманоста
и зошто помила ни е поговорката "на комшијата да му умре козата"
Од онаа "Ако не можеш да помогнеш,не одмагај"
И тоа што претходно го напишав е во контекс на предвидување
како сега ќе се развива темата...
Ќе си се јадеме само едни со други и ништо повеќе


Денес докажано во пракса,бегај од наши во странство...Кај му го чуваш газот и ништо не работи(ај наши сме.човекот си има проблеми),згора на тоа и се лути...Е па П...то М..но кај ти чуваат гз,уште рипаш.Ем шуто,ем боде....

Затоа ние никогаш нема да имаме држава каква заслужуваме.И постот погоре што ние сме направиле да светот рече...еј,чекај овие Македонци заслужуваат и подобро...Копукот селски се поздрави со се што е немакеднско,а ние како мисири на страна.Е па тогаш кој ни е крив што ни одат работите удолу.Никој,сами сме си криви.Семката ни е таква,расипана од внатре да се јадеме мегу себе.Ама трагедијата е што се остава лоша слика кај другите.

Ние ако можеме да одмогнеме колку што е можно повеке,а за помош,боже сочувај,поарно побарај од некој друг само не од наш човек.

Има чест исклучоци,ама тие ке ги изброиш на една рака,за жал.Другото како што кажуваше дедо ми...копачот и во чело,како што се тепа стока....

Наздравје..

-------------
I WILL NEVER APOLOGIZE FOR BEING MACEDONIAN


Постирано од: nostalgija
Датум на внесување: 18.Ноември.2012 во 13:01
Да надополнам
Македонче е неблагодарно.И да му помогнеш,и да му направиш добар гест,на крај пак ке те кодоши и клевети.Не заслужуваме да си помагаме мегу себе зошто не знаеме да ги цениме работите и лугето кои ни помогнале во тој момент.....

-------------
I WILL NEVER APOLOGIZE FOR BEING MACEDONIAN


Постирано од: Platenik
Датум на внесување: 18.Ноември.2012 во 15:10
Од себе почни, белки позитивно ќе влијаеш на другите!

Многу барам?!

-------------
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“



Постирано од: Polar Bear
Датум на внесување: 18.Ноември.2012 во 18:40
Многу бараш... Има еден слој луѓе во сите заедници (посебно балканските) кои предпочитаат да се жалат до бесвест, да се вртат во круг, обвинуваат, плукаат и чекаат некој друг да им ги заврши нивните обврски. Работа не се бара од братучед (кој знае кој грев е и тој), туку од работодавец. Најлошо од се е што мислат дека само заради македонштината не се  должни да ги исполнат минималните критериуми за вработување, пред се познавање на јазик и стручни квалификации.


-------------
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!


Постирано од: Орка
Датум на внесување: 18.Ноември.2012 во 19:42
Кога ќе размислам...Какви дискутанти таква дискусија.
Значи и на место си е насловот...
Кога буквално два примери сфаќате,буквално и насловов тука јас го прифаќам.
Ни малце не би сега продлабочувал.Уште помалце би поверувал дека Вие сте
тој пример на неколкуте ретки...
Ќе си бегам ја подалеку од македонциве во странство...
Да не си слушнам муабети некому и работа оти му барам
Впрочем слушаме што се прават македонските заедници...Ова интернетов
незгодна работа...Па какви сте си живи здрави да сте си,на вас нека ви е арно
А антагонизамот нека не ве плаши.Барем таму е лесно да се сокрие


Постирано од: Polar Bear
Датум на внесување: 18.Ноември.2012 во 20:18
Originally posted by Орка Орка напиша:

Кога ќе размислам...Какви дискутанти таква дискусија.
Значи и на место си е насловот...
Кога буквално два примери сфаќате,буквално и насловов тука јас го прифаќам.
Ни малце не би сега продлабочувал.Уште помалце би поверувал дека Вие сте
тој пример на неколкуте ретки...
Ќе си бегам ја подалеку од македонциве во странство...
Да не си слушнам муабети некому и работа оти му барам
Впрочем слушаме што се прават македонските заедници...Ова интернетов
незгодна работа...Па какви сте си живи здрави да сте си,на вас нека ви е арно
А антагонизамот нека не ве плаши.Барем таму е лесно да се сокрие
 
А зошто толку те секира кој што ќе каже и зошто вадиш генерален заклучок за стотици илјади (можеби и повеќе од милион) луѓе врз основа на малограѓански муабети? И јас сум слушнал слични злобници како ломотат, па не мислам дека сите македонци (и балканци) сакаат да ми наштетат. Еденоставно ги елиминирам таквите од мојот круг, не губам време со нив. Најголем број од многу свежите иселеници, зборувам за луѓе кои се помалку од една година иселени, имаат погрешна представа како општеството функционира, и поради анксиозноста и стресот - сосема оправдани, имаат нереални очекувања од своите сонародници. Иселувањето и прилагодувањето е процес, и најмалку треба да зависи од некои си заедници формирани околу некои други цели, некогаш сосема спонтани и недоволно дефинирани. Сум живеел во многу градови, и ниту една од балканските заедници кои ги знам немала организирана програма да им помага на ислелениците од сопствениот вид. Ако мислиш дека таква програма е потребна, фати се на работа и организирај ја.
 
Туку, кажи што те мачи, дали си ти тазе иселеник и бараш прва работа? 
 


-------------
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!


Постирано од: Орка
Датум на внесување: 18.Ноември.2012 во 21:08
Originally posted by Polar Bear Polar Bear напиша:

Originally posted by Орка Орка напиша:


Да не си слушнам муабети некому и работа оти му барам




 

Туку, кажи што те мачи, дали си ти тазе иселеник и бараш прва работа? 

 


Си дадов отстапка,оти повеќе не пишувам на темава...За само да речам типично за нашиот менталитет...Инаку фала на грижата,но само нека тера вака таман ми е овде у базава
Но на страна идеализамот и индивидуалноста,реално гледам во стварноста.


Постирано од: Platenik
Датум на внесување: 18.Ноември.2012 во 21:19
А бе Носталгија, гледам тесно ти го скроиле кожичето кое го носиш.

Има лек и за тоа, смени го гунчето, можеби како Србин, Грк, Бугарин, Хрват или Албанец.....неверувам дека Евреите ќе те прифатат, полесно ќе ти биде.

Дефинитвно држам до ставот: I'll not appologize for being Macedonian.

Поларна Мечко,

Дефинитвно може да се заклучи дека очекувањата на новиот бран на миграција се превисоки, па и одтаму разочарувањето е големо. Наместо проблемот да го бараат кај себе, се некој друг им е крив. Полесно е да се повикуваат на синдромот.

Не слушаа паталец, туку гаталец! Не веруваа дека во просек на луѓето им одземаше 3-5 години да се адаптираат на новите услови на живеење(и тоа во добрите времиња).

Туку ајде, кому ќе му кажеш?!

-------------
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“



Постирано од: Polar Bear
Датум на внесување: 18.Ноември.2012 во 21:33
Не дека ми македонци смо идеални, ама нејќу некакве бабе да ми гу ружив нацију на генералну основу! Нејќу да се извињавам на никога, најмалце на тије бабе, как`в сам так`в сам, македонац сам. голема насмевка
 
Не ми е јасно како тој Орка, кој не е иселеник и како што вели му е убаво во базата, дава генерални судови (!?) за иселениците. Пак на основа на рекла-казала. На некои од „нашите“ не им е удобно во нивната кожа, а не знаат како да се „спасат“, па плукаат по нас „спасените“.


-------------
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 18.Ноември.2012 во 22:03


Originally posted by Polar Bear Polar Bear напиша:

Многу бараш... Има еден слој луѓе во сите заедници (посебно балканските) кои предпочитаат да се жалат до бесвест, да се вртат во круг, обвинуваат, плукаат и чекаат некој друг да им ги заврши нивните обврски. Работа не се бара од братучед (кој знае кој грев е и тој), туку од работодавец. Најлошо од се е што мислат дека само заради македонштината не се  должни да ги исполнат минималните критериуми за вработување, пред се познавање на јазик и стручни квалификации.

Originally posted by Polar Bear Polar Bear напиша:


А зошто толку те секира кој што ќе каже и зошто вадиш генерален заклучок за стотици илјади (можеби и повеќе од милион) луѓе врз основа на малограѓански муабети? И јас сум слушнал слични злобници како ломотат, па не мислам дека сите македонци (и балканци) сакаат да ми наштетат. Еденоставно ги елиминирам таквите од мојот круг, не губам време со нив. Најголем број од многу свежите иселеници, зборувам за луѓе кои се помалку од една година иселени, имаат погрешна представа како општеството функционира, и поради анксиозноста и стресот - сосема оправдани, имаат нереални очекувања од своите сонародници. Иселувањето и прилагодувањето е процес, и најмалку треба да зависи од некои си заедници формирани околу некои други цели, некогаш сосема спонтани и недоволно дефинирани. Сум живеел во многу градови, и ниту една од балканските заедници кои ги знам немала организирана програма да им помага на ислелениците од сопствениот вид. Ако мислиш дека таква програма е потребна, фати се на работа и организирај ја.
 

Originally posted by Platenik Platenik напиша:


Дефинитвно може да се заклучи дека очекувањата на новиот бран на миграција се превисоки, па и одтаму разочарувањето е големо. Наместо проблемот да го бараат кај себе, се некој друг им е крив. Полесно е да се повикуваат на синдромот.

Не слушаа паталец, туку гаталец! Не веруваа дека во просек на луѓето им одземаше 3-5 години да се адаптираат на новите услови на живеење(и тоа во добрите времиња).

Туку ајде, кому ќе му кажеш?!



Originally posted by Polar Bear Polar Bear напиша:

Не дека ми македонци смо идеални, ама нејќу некакве бабе да ми гу ружив нацију на генералну основу! Нејќу да се извињавам на никога, најмалце на тије бабе, как`в сам так`в сам, македонац сам. голема насмевка
 
Не ми е јасно како тој Орка, кој не е иселеник и како што вели му е убаво во базата, дава генерални судови (!?) за иселениците. Пак на основа на рекла-казала. На некои од „нашите“ не им е удобно во нивната кожа, а не знаат како да се „спасат“, па плукаат по нас „спасените“.





Амин! да


И ќе го повторам уште еднаш заклучокот од скоро сите наши дискусии на форумов:
 
Originally posted by Polar Bear Polar Bear напиша:

 Има еден слој луѓе во сите заедници (посебно балканските) кои предпочитаат да се жалат до бесвест, да се вртат во круг, обвинуваат, плукаат и чекаат некој друг да им ги заврши нивните обврски. 











-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Platenik
Датум на внесување: 18.Ноември.2012 во 22:56
Еве едно хипотетично прашање. По некоја случајност Брза или Орка или Носталгија завршуват кај мене во Австралија. Се нешле луѓето во небрано, им треба помош, наши сме, Македонци. Дали тие со својот однос оставиле простор некој безрезервно да им помогне?

Негативниот однос, би рекол кој е повеќе деструктивен, не би сакал да го има никој околу себе, не само Македонците, туку било кој работодавач, без разлика на неговата национална припадност.

Јас би рекол бегај од луѓе кои се набиени со негативна енергија, а во тој контекст не ги вклучнувам само Македонците, туку сите кои имаат ситна душа, големо его, и се професионално нереализирани.



-------------
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“



Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 18.Ноември.2012 во 23:11
Originally posted by Platenik Platenik напиша:

Еве едно хипотетично прашање. По некоја случајност Брза или Орка или Носталгија завршат кај мене во Австрлија. Се нешле луѓето во небрано, им треба помош, наши сме, Македонци. Дали тие со својот однос оставиле простор некој безрезервно да им помогне?

Негативниот однос, би рекол кој е повеќе деструктивен, не би сакал да го има никој околу себе, не само Македонците, туку било кој работодавач, без разлика на неговата национална припадност.

Јас би рекол бегај од луѓе кој се набиени со негативна енергија, а во тој контекст не ги вклучнувам само Македонците, туку сите кои имаат ситна душа, големо его, и се професионално нереализирани.


смеење

Тогаш најголемиот плукач ќе ти стане најголемиот лицемер. не

Мислиш ќе остане доследен на своите зборови напишани на форумов ??? ма ајде









 


-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Polar Bear
Датум на внесување: 19.Ноември.2012 во 00:02
Originally posted by Platenik Platenik напиша:

.............
 
Негативниот однос, би рекол кој е повеќе деструктивен, не би сакал да го има никој околу себе, не само Македонците, туку било кој работодавач, без разлика на неговата национална припадност.

Јас би рекол бегај од луѓе кој се набиени со негативна енергија, а во тој контекст не ги вклучнувам само Македонците, туку сите кои имаат ситна душа, големо его, и се професионално нереализирани.

 
Рајт то д`поинт. Негативната енергија е деструктивна. Со таков атитјуд не се стига никаде. Воспитаниот свет на западов многу води сметка за позитивниот животен став. 
 


-------------
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!


Постирано од: Santijago
Датум на внесување: 19.Ноември.2012 во 00:28
Какви дискутанти таква дискусија. ГЛупа поента само ќе кажам нешто..најдобро ќе беше да не претпоставувавте кој што би и како би, тука од форумот. А тие што ги  набројавте сигурно не би барале работа или сместување од вас..не се плашите де до толкунамигнување Значи глејте си ја темата, членовите нека не се тема на дискусијада






Originally posted by Polar Bear Polar Bear напиша:

Многу бараш... Има еден слој луѓе во сите заедници (посебно балканските) кои предпочитаат да се жалат до бесвест, да се вртат во круг, обвинуваат, плукаат и чекаат некој друг да им ги заврши нивните обврски. Работа не се бара од братучед (кој знае кој грев е и тој), туку од работодавец. Најлошо од се е што мислат дека само заради македонштината не се  должни да ги исполнат минималните критериуми за вработување, пред се познавање на јазик и стручни квалификации.


Мене еднаш ми рекоа дека бодело очи оваа сината, па ќе те замолам од сега да пишуваш со црна боја.


Што ако работодавецот ти е братучед? И му се обратиш за работа, а тој те отера во 300 лепи и назад?



Со она црвеното, докажа дека балканското во тебе не е умрено. Кога беше дискусија за животот таму негде у ПМ се утепавте од жалење сите до еден. Да не бевте балканци сигурно немаше ни уста да отворитенамигнување А и во круг се вртевте, немајќи што друго да кажете...
А јас се чудам дали  тоа балканското во мене го снемало, кога ќе се споредам со вас денамигнување


-------------
I'm out bcz of pathetic around here


Постирано од: Platenik
Датум на внесување: 19.Ноември.2012 во 01:10
Невидов дека ниту еден од нас кој сме во прекуокеанските земји (Меси, Мечката, Зекси и јас) сме кукале. Напротив ве охрабрувавме да превземете соодветен чекор, како би си ја подобриле сопственат материјална состојба, а богами и душевен мир.

Советите беа давани врз онова на стекнатото искуство, а не мислеење кое е формирано на втора, трета и незнам која рака информации.

Мислам дека советите беа добронамерно дадени, а кој читал меѓу редови ќе осознаел дека советите се насочени и кон превисоките очекувања кои новите мигранти, генерално ги имаат. Брзо вработување, висок стандрад, професионален просперитет..... Да небиде разочарувањето поголемо, па и таму некаде да почне да се кука, едноставно сослушајте. Нема што да изгубите, напротив може само да добиете.

Ќе застанам во одбрана на Мечката во врска со црвениот коментар. Тој коментар не е македонски, ниту балкански. Тој е светски, а тоа може само да се дознае кога имаш интеракција со другите. Да небиде разочарувањето уште поголемо прифатете го црвениот коментар исто така добронамерен.

Никој од ништо не се плаши, а најмалку од лицата споменати во хипотетичкиот пример. Поентата е дали на такви карактери некој воопшто би сакал да им излезе во пресрет. И тука пак нема да го потенцирам само македонскиот и балканскиот ментален склоп, туку дека таквиот ментален склоп е присутен и надвор од географските граници на Балканот.

Јас мислам дека и ова што го пишуваме, на некој начин е помош!

Но, мислам дека не се цени. Причината за тоа наверојатно е кршењето на илузиите и соочувањето со реалноста.

Кои сте пак сега вие(спасените) нам да ни солите памет?! Дојдете тука па да видите? Убаво ве прарафразирав, нели? Ете и јас се фатви во стапица, се делам!


ПС.Не ако работодавецот ти е братучед, туку и ако ти е татко, мајка, брат или сестра може да не ти излезе во пресрет. Посебно кога се работи за приватен бизнис. Многу коцки треба да се сложат. Такви примери имаш колку сакаш и не се балкански.





-------------
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“



Постирано од: Polar Bear
Датум на внесување: 19.Ноември.2012 во 05:06
Originally posted by Santijago Santijago напиша:

Какви дискутанти таква дискусија. ГЛупа поента само ќе кажам нешто..најдобро ќе беше да не претпоставувавте кој што би и како би, тука од форумот. А тие што ги  набројавте сигурно не би барале работа или сместување од вас..не се плашите де до толкунамигнување Значи глејте си ја темата, членовите нека не се тема на дискусијада

Не се секирај за нас од ПМ, не се плашиме ние толку лесно, посебно не од wanna be иселеници кои се веќе до смрт преплашени пред да емигрираат и им требаат роднини да им го држат стравот. Ние сме ја покажале и докажале својата способност да се снаоѓаме по светот.
 
Originally posted by Santijago Santijago напиша:


........... Што ако работодавецот ти е братучед? И му се обратиш за работа, а тој те отера во 300 лепи и назад?
Ако било кој работодавец те отера у 300 ПМ, наместо да ти каже дека кај него во тој момент нема работа за тебе, најдобро е тој работодавец никогаш повеќе да не го контактираш за работа, веројатно не те заслужува.
 
Originally posted by Santijago Santijago напиша:

Со она црвеното, докажа дека балканското во тебе не е умрено. Кога беше дискусија за животот таму негде у ПМ се утепавте од жалење сите до еден. Да не бевте балканци сигурно немаше ни уста да отворитенамигнување А и во круг се вртевте, немајќи што друго да кажете...
А јас се чудам дали  тоа балканското во мене го снемало, кога ќе се споредам со вас денамигнување
 
Не бе пријател, јас не се срамам што сум балканец и македонец. Никогаш не сакам да го снема балканското во мене, тоа само ме прави подобар. Тоа што ти на „балканството“ и на македонците во странство гледаш со подсмев и негативно има врска со твојот животен став, комплекси и фрустрации. Не ти останува ништо освен да избегаш од нив како што сугерира насловот на темата.


-------------
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!


Постирано од: nostalgija
Датум на внесување: 19.Ноември.2012 во 09:10
Гледам дека дискусијата почнува да се движи во насока на мегусебно обвинување.Значи сличноста помегу парламентарците наши и обичниот Македонец не е случајна.Темата е ...Бегај од Македонци кога си во странство...Значи искуства лични,како да се смени тој менталитет,зошто другите нации се посложни од нас кога се во странство,итн,итн....

Значи генерално,со чест на исклучоци е кажана таа реченица.Значи никој не ја измислил на памет,или ја кажал без врска.Значи има нешто повеке од тоа.Е сега проблемот е како да се реши(искорени..)тој синдром кој владее кај нашиот народ.Дали е од завист,љубомора,или е нешто друго треба да пронајдеме и конечно да се реши тој проблем.Ама како што ми изгледа во догледно време тешко.Семката ни е таква расипана...

Јас лично сум помагал кога сум бил надвор од Мк,колку што сум можел.Е сега за понатаму не знам.Само знам и дека нашиот народ е неблагодарен и дека бара леб преку погача.Можеби и тука лежи проблемот.Лошо искуство со наши кои барале леб преку погача,и сега се влече тој наш синдром кој никогаш нема да се искорени се додека постоиме како нација.

Се додека се делиме таму некаде далеку на Македонци од Скопје,Велес,Куманово.Битола,итн немојте да очекувате напредок.Да ти забие нож во грб туг човек боли,ама свој повеке и затоа дупката ке биде поголема........

Затоа подобро побарај помош од некој кој прв пат го гледаш во твојот живот,туку од клето Македонче.....

Од мене толку.....

-------------
I WILL NEVER APOLOGIZE FOR BEING MACEDONIAN


Постирано од: емил
Датум на внесување: 20.Ноември.2012 во 07:33
Темава ја следам со огромен интерес од нејзиното создаване . И уште од тогаш сакам да прашам нешто : Штом толку не се поднесувате еден друг како успеавате да си го терате летниот одмор во Грција кога летово цела Македонија се сели таму ? 

Или на одморот сите си одмарате и немате време да се зезате еден со друг ?


-------------


Постирано од: Polar Bear
Датум на внесување: 20.Ноември.2012 во 09:17
Originally posted by nostalgija nostalgija напиша:

Гледам дека дискусијата почнува да се движи во насока на мегусебно обвинување.Значи сличноста помегу парламентарците наши и обичниот Македонец не е случајна.Темата е ...Бегај од Македонци кога си во странство...Значи искуства лични,како да се смени тој менталитет,зошто другите нации се посложни од нас кога се во странство,итн,итн....

Значи генерално,со чест на исклучоци е кажана таа реченица.Значи никој не ја измислил на памет,или ја кажал без врска.Значи има нешто повеке од тоа.Е сега проблемот е како да се реши(искорени..)тој синдром кој владее кај нашиот народ.Дали е од завист,љубомора,или е нешто друго треба да пронајдеме и конечно да се реши тој проблем.Ама како што ми изгледа во догледно време тешко.Семката ни е таква расипана...

Јас лично сум помагал кога сум бил надвор од Мк,колку што сум можел.Е сега за понатаму не знам.Само знам и дека нашиот народ е неблагодарен и дека бара леб преку погача.Можеби и тука лежи проблемот.Лошо искуство со наши кои барале леб преку погача,и сега се влече тој наш синдром кој никогаш нема да се искорени се додека постоиме како нација.

Се додека се делиме таму некаде далеку на Македонци од Скопје,Велес,Куманово.Битола,итн немојте да очекувате напредок.Да ти забие нож во грб туг човек боли,ама свој повеке и затоа дупката ке биде поголема........

Затоа подобро побарај помош од некој кој прв пат го гледаш во твојот живот,туку од клето Македонче.....

Од мене толку.....
 
Богами и толку, многу е! Одамна на сум прочитал нешто посмешно. Се надевам дека си млад (и зелен), па затоа несвесно улетуваш од еден оксиморон во друг.
 
Тој ете помагал на македонци, за понатаму не знае, ама препорачува да се бега од нив оти имале синдром што не се лечи оти е генетски - семката им била покварена. Бара помош само од луѓе кои ги гледа прв пат, никако од македонци, оти тој сите нив ги сретнал, и ги гледа по втор пат, а тој никако не сака да бара помош од човек кој го гледа по втор пат.
 
Иде Дунав, Ризик јак, кој може ќе се спаси.
 
Браос!!! да


-------------
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!


Постирано од: nostalgija
Датум на внесување: 21.Ноември.2012 во 04:00
Originally posted by Polar Bear Polar Bear напиша:

Originally posted by nostalgija nostalgija напиша:

Гледам дека дискусијата почнува да се движи во насока на мегусебно обвинување.Значи сличноста помегу парламентарците наши и обичниот Македонец не е случајна.Темата е ...Бегај од Македонци кога си во странство...Значи искуства лични,како да се смени тој менталитет,зошто другите нации се посложни од нас кога се во странство,итн,итн....

Значи генерално,со чест на исклучоци е кажана таа реченица.Значи никој не ја измислил на памет,или ја кажал без врска.Значи има нешто повеке од тоа.Е сега проблемот е како да се реши(искорени..)тој синдром кој владее кај нашиот народ.Дали е од завист,љубомора,или е нешто друго треба да пронајдеме и конечно да се реши тој проблем.Ама како што ми изгледа во догледно време тешко.Семката ни е таква расипана...

Јас лично сум помагал кога сум бил надвор од Мк,колку што сум можел.Е сега за понатаму не знам.Само знам и дека нашиот народ е неблагодарен и дека бара леб преку погача.Можеби и тука лежи проблемот.Лошо искуство со наши кои барале леб преку погача,и сега се влече тој наш синдром кој никогаш нема да се искорени се додека постоиме како нација.

Се додека се делиме таму некаде далеку на Македонци од Скопје,Велес,Куманово.Битола,итн немојте да очекувате напредок.Да ти забие нож во грб туг човек боли,ама свој повеке и затоа дупката ке биде поголема........

Затоа подобро побарај помош од некој кој прв пат го гледаш во твојот живот,туку од клето Македонче.....

Од мене толку.....



 

Богами и толку, многу е! Одамна на сум прочитал нешто посмешно. Се надевам дека си млад (и зелен), па затоа несвесно улетуваш од еден оксиморон во друг.

 

Тој ете помагал на македонци, за понатаму не знае, ама препорачува да се бега од нив оти имале синдром што не се лечи оти е генетски - семката им била покварена. Бара помош само од луѓе кои ги гледа прв пат, никако од македонци, оти тој сите нив ги сретнал, и ги гледа по втор пат, а тој никако не сака да бара помош од човек кој го гледа по втор пат.

 

Иде Дунав, Ризик јак, кој може ќе се спаси.

 

Браос!!! да


Како прво нема потреба да пишуваш во боја,не сум корав....Како второ дефинитивно не си го разбрал мојот пост.Реков јас сум помогнал колку што сум можел,но лошото искуство со наши луге во странство те тера да размислуваш поинаку.Значи прочитај ко убаво постот,ако сакаш ке го напишам со црвена боја,ако не догледуваш.....Значи нашите се ем шуто,ем боде....Значи ке му се најдеш за лошо,а после ке стане поголем експерт од тебе самиот.....

Тој синдром на самоуништување никогаш не можеш да го разбереш(тоа со годините доага,нели...)Е па сега ти види и размисли малку подлабоко во врска со твојот пост и она што си го напишал.Или можеби ти си тој кој ги тераш нашите во странство да бегаат еден од друг....

-------------
I WILL NEVER APOLOGIZE FOR BEING MACEDONIAN


Постирано од: nostalgija
Датум на внесување: 21.Ноември.2012 во 04:02
И до модераторот на форумот
Да се престане да се пишува во боја.Никој не е корав ниту слеп...

-------------
I WILL NEVER APOLOGIZE FOR BEING MACEDONIAN


Постирано од: BellaGrandma
Датум на внесување: 21.Ноември.2012 во 07:03
Mene me interesira kako konkretno vie sto tuka se udirate vo gradi deka ste prijatelski nastroeni ste pomognale na nekoj MAKEDONEC? Znaci ne me interesiraat drugite nacionalnosti..
Konkretni primeri (koi se nadevam deka nema da se radi reda izmisleni ) so koi ke go dokazete sprotivnoto od ona sto site OD ISKUSTVO go tvrdat..
Tuku gledam vasata percepcija za nekoi raboti e poinakva...pa si vikam koga ke dojde nekoj vo MK dali ke se smeta za pomos ako samo mu pokazam na nekogo vo koj pravec da se dvizi ?
Jas sum pomognala i na makedonci i na stranci .. ne znam dali bilo dovolno, ama barem ne sum odmognala kako sto mene mi odmognale

-------------
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.


Постирано од: nostalgija
Датум на внесување: 21.Ноември.2012 во 09:08
Темата е дефинитивно разбрана погрешно.Дискусијата требаше да се одвива во насока како да се спречи овој синдром кој постои,а не кој на кого му поомогнал или не....Сличноста мегу политичарите наши и нашиот народ не е случајна

Од мене толку.На здравје....

-------------
I WILL NEVER APOLOGIZE FOR BEING MACEDONIAN


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 21.Ноември.2012 во 14:14
јас не знам што толку се филозофира на темава... првичната причина поради која си отишол во друга земја е за да избегаш од тукашното лудило, менталитет и општество во целост... и сега тотално разочарување е кога тоа од кое што си избегал ќе го најдеш во друга земја 

-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: brza
Датум на внесување: 21.Ноември.2012 во 16:01
Originally posted by Santijago Santijago напиша:

Какви дискутанти таква дискусија.Click for a larger view (m.z)ГЛупа поента само ќе кажам нешто..најдобро ќе беше да не претпоставувавте кој што би и како би, тука од форумот. А тие што ги  набројавте сигурно не би барале работа или сместување од вас..не се плашите де до толкунамигнување Значи глејте си ја темата, членовите нека не се тема на дискусијада

.........................................................................................................................................................
-tokmu taka! ...neka ne se sekiraat premnogu , ....od niv ...i slichni na niv ,...pomosh sigurno ne bi baral.
..........................................................................................................................................................



Originally posted by Polar Bear Polar Bear напиша:

Многу бараш... Има еден слој луѓе во сите заедници (посебно балканските) кои предпочитаат да се жалат до бесвест, да се вртат во круг, обвинуваат, плукаат и чекаат некој друг да им ги заврши нивните обврски. Работа не се бара од братучед (кој знае кој грев е и тој), туку од работодавец. Најлошо од се е што мислат дека само заради македонштината не се  должни да ги исполнат минималните критериуми за вработување, пред се познавање на јазик и стручни квалификации.

...inache, se gleda deka nekoj  generalno go sfakja toa koga  nekoj ''brmchi'' i se buni   i sere,za nekoj ili neshto   vo zemjava.изненадување
...zarem so cel pamet  pomislile deka ...eve mene na primer:
...skopskiov soobrakjaen karambol me predizvikuva sekojdnevno da gi pcujam i da  gi kolnam site onie odgovorni  ( i neodgovorni) sto imaat dopirna tochka  so nego.
...potoa ,  me vadi od takt seta glupost okolu jsp ...a i së ona shto go dopira gragjabninot  vo drzavava ,a toa  da zavisi  od onie  dembeli shto  bi trebalo da upravuvaat so  nea..
...i sega da gi prasham ''pametnive inozemci'':
-navistina li, so cel pamet mislat deka na brza kaj i da odi ke mu smeta  istoto ona shto tuka ...mu e vekje  prekuuu

...da , bash preku toa!намигнување
p.s...gledam deka temava im se pogodila na ''strancite'', mislam  ...za popuvanje na   domashnite,...posle  tolku vreme ,
...si mislev deka im se ispraznil ''solarnikot'' , ama ete ...sum se izlazal !

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: lion888
Датум на внесување: 29.Јануари.2013 во 14:58
Moeto iskustvo e deka nema potreba da begas od nikogo pa uste pomalku od Makedonec. Prvata rabota mi bese vo firma na makedonec i za pocetok bese super bidejki ti baraat lokalno iskustvo vo CV a posle ke si najdes podobra rabota koga ke zastanes na sopstveni noze.

A ljubomora, zavist i nekultura ima vo site nacii i zemji taka da ako odis da izbegas od taa rabota togas fati nekade pojuzno kako Antartik i so tamosnite ziteli t.e. pingvinite sigurno nema da gi najdes tie raboti.


Постирано од: Leprechaun
Датум на внесување: 14.Декември.2013 во 12:24
Синдромот на самоуништување е присутен кај Македонците и во матичната држава(Република Македонија) но исто така и надвор од границите на Република Македонија !
Никогаш не сум бил во прекуокеанските земји каде што живеат многу нашинци но знам дека Македончето е потполно исто и овде во МКД и таму !
Радо би се дружел и живеел помеѓу Црнци, Азијати и др. отколку помеѓу Македонци доколку некогаш би се иселил таму !


Постирано од: Polar Bear
Датум на внесување: 02.Февруари.2014 во 21:06
Originally posted by Leprechaun Leprechaun напиша:

Синдромот на самоуништување е присутен кај Македонците и во матичната држава(Република Македонија) но исто така и надвор од границите на Република Македонија !
Никогаш не сум бил во прекуокеанските земји каде што живеат многу нашинци но знам дека Македончето е потполно исто и овде во МКД и таму !
Радо би се дружел и живеел помеѓу Црнци, Азијати и др. отколку помеѓу Македонци доколку некогаш би се иселил таму !




Prosetaj malku, mozebi ke doznaes deka nisto ne znaes.

среќа





-------------
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 03.Февруари.2014 во 09:50
Originally posted by Polar Bear Polar Bear напиша:

Originally posted by Leprechaun Leprechaun напиша:


Никогаш не сум бил во прекуокеанските земји каде што живеат многу нашинци но знам дека Македончето е потполно исто и овде во МКД и таму !
!

Prosetaj malku, mozebi ke doznaes deka nisto ne znaes.

среќа


Мечкосмеење

И Сократ сигурно имал на ум на ваков вид на (не)знаење.
Прво пробај ја тортата, па после кажи дали ја бива или не.


Како можете вака да се генерализира, ич не ми е јасно...




-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 04.Февруари.2014 во 21:07
Originally posted by Polar Bear Polar Bear напиша:

Originally posted by Leprechaun Leprechaun напиша:

Синдромот на самоуништување е присутен кај Македонците и во матичната држава(Република Македонија) но исто така и надвор од границите на Република Македонија !
Никогаш не сум бил во прекуокеанските земји каде што живеат многу нашинци но знам дека Македончето е потполно исто и овде во МКД и таму !
Радо би се дружел и живеел помеѓу Црнци, Азијати и др. отколку помеѓу Македонци доколку некогаш би се иселил таму !




Prosetaj malku, mozebi ke doznaes deka nisto ne znaes.

среќа




Е баш таму кај што се прцаат белите мечки се ќе научиголема насмевка


Постирано од: Polar Bear
Датум на внесување: 07.Февруари.2014 во 05:44
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Originally posted by Polar Bear Polar Bear напиша:

Originally posted by Leprechaun Leprechaun напиша:

Синдромот на самоуништување е присутен кај Македонците и во матичната држава(Република Македонија) но исто така и надвор од границите на Република Македонија !
Никогаш не сум бил во прекуокеанските земји каде што живеат многу нашинци но знам дека Македончето е потполно исто и овде во МКД и таму !
Радо би се дружел и живеел помеѓу Црнци, Азијати и др. отколку помеѓу Македонци доколку некогаш би се иселил таму !


Prosetaj malku, mozebi ke doznaes deka nisto ne znaes.

среќа


Е баш таму кај што се прцаат белите мечки се ќе научиголема насмевка



William Arthur Ward: “The mediocre teacher tells. The good teacher explains. The superior teacher demonstrates. The great teacher inspires.”

Koj od ovie uciteli si ti? збунетост






-------------
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!


Постирано од: pajser
Датум на внесување: 07.Февруари.2014 во 15:35
Originally posted by Polar Bear Polar Bear напиша:

Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Originally posted by Polar Bear Polar Bear напиша:

Originally posted by Leprechaun Leprechaun напиша:

Синдромот на самоуништување е присутен кај Македонците и во матичната држава(Република Македонија) но исто така и надвор од границите на Република Македонија !
Никогаш не сум бил во прекуокеанските земји каде што живеат многу нашинци но знам дека Македончето е потполно исто и овде во МКД и таму !
Радо би се дружел и живеел помеѓу Црнци, Азијати и др. отколку помеѓу Македонци доколку некогаш би се иселил таму !


Prosetaj malku, mozebi ke doznaes deka nisto ne znaes.

среќа


Е баш таму кај што се прцаат белите мечки се ќе научиголема насмевка



William Arthur Ward: “The mediocre teacher tells. The good teacher explains. The superior teacher demonstrates. The great teacher inspires.”

Koj od ovie uciteli si ti? збунетост






,,,ovoj epten preteral,,,/toa boldiranoto/,,,,,,ama iskustvoto kazhuva deka ne e daleku od vistinta,,,

,,,za ova de,,,

Leprechaun напиша:

Синдромот на самоуништување е присутен кај Македонците и во матичната држава(Република Македонија) но исто така и надвор од границите на Република Македонија !
Никогаш не сум бил во прекуокеанските земји каде што живеат многу нашинци но знам дека Македончето е потполно исто и овде во МКД и таму !
Радо би се дружел и живеел помеѓу Црнци, Азијати и др. отколку помеѓу Македонци доколку некогаш би се иселил таму !



-------------
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana


Постирано од: sikter
Датум на внесување: 08.Февруари.2014 во 00:54
kako beshe onaa: 
Makedonec na Makedonec- VOLK!

i nadvor a i  doma.


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 08.Февруари.2014 во 01:03
Originally posted by sikter sikter напиша:

kako beshe onaa: 
Makedonec na Makedonec- VOLK!

i nadvor a i  doma.


Не знам како да ти се обратам, а да не звучи грубо со таков ник?
Кај си бе, Сиктер?  ох







-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: sikter
Датум на внесување: 08.Февруари.2014 во 01:18
''kaj si be sikter''?

voopshto ne zvuchi grubo.среќа

inache eve sum . голема насмевка
a ti kaj si, osven shto si tuka?збунетост


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 08.Февруари.2014 во 01:21

Дома.голема насмевка


-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: Polar Bear
Датум на внесување: 08.Февруари.2014 во 06:13


I ja isto sum doma. Tuku, me preplasi forumov, zena mi e makedonka vo stranstvo, ke treba da begam od nea...изненадување






-------------
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 08.Февруари.2014 во 08:58
Originally posted by Polar Bear Polar Bear напиша:



I ja isto sum doma. Tuku, me preplasi forumov, zena mi e makedonka vo stranstvo, ke treba da begam od nea...изненадување


Спокојно мечко.
Пишува само од Македонци, не и од Македонки.голема насмевка




-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: д4б3
Датум на внесување: 08.Февруари.2014 во 09:36
се уште немам видено македонка во реалност затоа незнам дали ме е страв загриженост




Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 08.Февруари.2014 во 14:17

Многу страшливи бе вие мажите.изненадување
Ставиле мечки и волци на аватарите, па се плашеле од Македонки.
хи, хи...



-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: Polar Bear
Датум на внесување: 08.Февруари.2014 во 15:14
Originally posted by д4б3 д4б3 напиша:

се уште немам видено македонка во реалност затоа незнам дали ме е страв загриженост



Ic da ne ti e zal sto ne si videl, Bugarija e stranstvo, begaj koga ke vidis makedonec. намигнување




-------------
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!


Постирано од: Polar Bear
Датум на внесување: 08.Февруари.2014 во 15:25
Originally posted by Анастеа Анастеа напиша:

Originally posted by Polar Bear Polar Bear напиша:



I ja isto sum doma. Tuku, me preplasi forumov, zena mi e makedonka vo stranstvo, ke treba da begam od nea...изненадување


Спокојно мечко.
Пишува само од Македонци, не и од Македонки.голема насмевка




Aaaaa, taka li e? A ja mislev tamam dobar izgovor da se ot-kacam od mojava mecka, i da si najdam nekoja crna foka ili bengalska tigrica. Forumov ne bil kako Ilustrovana, pa se sto ke procitas da e vistina.
голема насмевкаголема насмевканамигнување
 



-------------
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 08.Февруари.2014 во 20:08

Таман работа ако се' што прочитаме го сфаќаме буквално или како вистина.

Јас многу несериозно ја сфаќам темава затоа и си пишувам несериозни коментари.голема насмевка
Несериозно, затоа што сум видела секакви примери и знам дека има секакви луѓе и по светот и во Македонија, за да може вака да се генерализира.
Има луѓе кои помагаат дури и на непознати, ги прибираат дома, ги помагаат со пари, со документи, со информации... на било кој начин.
Има и такви пак, кои сопствениот брат ќе си го пријават во полиција или ќе го зафркнат, кога најмногу му треба помош.
Секакви не има, насекаде...




-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: Polar Bear
Датум на внесување: 09.Февруари.2014 во 19:36
Originally posted by Анастеа Анастеа напиша:


Таман работа ако се' што прочитаме го сфаќаме буквално или како вистина.

Јас многу несериозно ја сфаќам темава затоа и си пишувам несериозни коментари.голема насмевка
Несериозно, затоа што сум видела секакви примери и знам дека има секакви луѓе и по светот и во Македонија, за да може вака да се генерализира.
Има луѓе кои помагаат дури и на непознати, ги прибираат дома, ги помагаат со пари, со документи, со информации... на било кој начин.
Има и такви пак, кои сопствениот брат ќе си го пријават во полиција или ќе го зафркнат, кога најмногу му треба помош.
Секакви не има, насекаде...


Toa potvrduva deka ne moze covek veke da pronajde serizna informacija, kao sto je to nekad bilo u Ilustrovanoj Politici данамигнување


-------------
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!


Постирано од: Орка
Датум на внесување: 23.Април.2014 во 22:11
Lele lele sto biseri za tuka imam makedonski sekako... 
No nejse sme si najpametni sto ja imam da gi kazuvam site si gi znaeme.
 



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk