IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Македонци ширум светот
  Активни теми Активни теми RSS - Бегај од Македонци кога си во странство
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Бегај од Македонци кога си во странство

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 6>
Автор
Порака
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2012 во 09:28
Љубомрата и зависта немаат националност.

Бегам само од луѓе кои се неразбрани, тесногради и само од ним пзнати причини се деструктивни со нивниот однос.

Неправам дискриминација по национална основа, а најмалку по локал патриотска.

Ве прашав што вие, критизерите, имате направено за да бидете над средината?! Невидов некој коментар по прашање на таквите односи во другите заедници? Веројатно не ве интересира или незнаете.
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
nostalgija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
сениор

Регистриран: 12.Септември.2010
Статус: Офлајн
Поени: 231
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nostalgija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2012 во 13:13
Originally posted by Platenik Platenik напиша:

Љубомрата и зависта немаат националност.

Бегам само од луѓе кои се неразбрани, тесногради и само од ним пзнати причини се деструктивни со нивниот однос.

Неправам дискриминација по национална основа, а најмалку по локал патриотска.

Ве прашав што вие, критизерите, имате направено за да бидете над средината?! Невидов некој коментар по прашање на таквите односи во другите заедници? Веројатно не ве интересира или незнаете.


Значи илјада пати е докажано и покажано во пракса дека кога си во странство да бегаш од наши.Е сега ако си ти срекник и си немал лошо искуство со наши луге,good for you,ама според коментарите од темата можам да забележам дека си едниствен случај.Значи се поставува прашањето дали е навистина тоа што го кажуваш,или е само"новинарска патка.

Кажи ми на што личи да се кодоши свој човек?Или да се игнорира и потценува сограганин свој за некои свои интереси лични?Или да не се понуди ама никаква помош?

Поголема група на Македонци на другиот крај од земјината топка за едно парче леб.И нормално по однапред дефинирани поими,почна делењето по градска основа(Велес,Неготино,итн),за да на крајот еден лик кој има доста читано за Македонија,на сите нас ни ја плеснува суровата вистина која никој не сака да ја погледне во очи,цитирам....ве гледам вака разделени,и воопшто не се чудам зошто немате држава,и сите со вас играат мајтап.Кога вие не сте сложни тука,за во својата држава воопшто....

Е па сега ти види дали лугето го кажале напамет или е сепак сурова вистина на која никој не сака да и погледне во очи.А зошто?Дали имаш одговор на тоа прашање?

Пријателе,за жал ама таква ни е семката,коренот да се мразиме мегу себе.Нас не ни е потребна инвазија од надвор.Доволно е да се зајадеме мегу себе,и ке се истребиме како глувци.

Човек дојден во Австралија пред многу години,нормално како секој за едно парче леб,не го знае англискиот јазик.Нашите луге му се смееа во лице,дека не знае да говори убаво.Кажи ми на што личи тоа?Дали знаеш дека нашите иселеници,поубаво ке си поминат во клубовите на екс-југославија,него во нашите клубови.А зошто?Затоа што во нашите клубови ке чуеш само оговарање и кодошење,ете затоа.

Можеби сум и луд зошто ја отворив оваа тема,знаејки дека работите ама не се помрднати од мртва точка,ама имав надеж дека лугето сепак се промениле,барем малку.Но за жал не е така

Ееееееее,Македонче од главата си тргаш.....
I WILL NEVER APOLOGIZE FOR BEING MACEDONIAN
Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2012 во 14:21
I'll never appologize for being Macedonian!

Патем, југословснки клубови нема, многу, многу одамна!
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
nostalgija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
сениор

Регистриран: 12.Септември.2010
Статус: Офлајн
Поени: 231
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nostalgija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2012 во 15:19
Originally posted by Platenik Platenik напиша:

I'll never appologize for being Macedonian!

Патем, југословснки клубови нема, многу, многу одамна!

Прочитај поубаво,немаш навика да ги читаш постовите до крај...Реков клубови од екс-југославија кои постојат каде се собираат и Срби и Хрвати и Македонци и Босанци.....
I WILL NEVER APOLOGIZE FOR BEING MACEDONIAN
Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2012 во 15:49
Originally posted by nostalgija nostalgija напиша:

Originally posted by Platenik Platenik напиша:

I'll never appologize for being Macedonian!

Патем, југословснки клубови нема, многу, многу одамна!

Прочитај поубаво,немаш навика да ги читаш постовите до крај...Реков клубови од екс-југославија кои постојат каде се собираат и Срби и Хрвати и Македонци и Босанци.....


Такви клубови нема, барем таму каде што сум јас.

Можеби има во западна Европа, ама и тоа се приватни клубови, кафани каде се собираат на сеанси од турбо фолк музика....

I'll not appologiz for being Macedonian!
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2012 во 15:53

''Бегај од Македонци кога си во странство''


-retko dobar naslov na tema tuka!изненадување.....да....аплауз....


....смеење
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2012 во 15:57
Кај си бе Брза? Те нема веќе подолго време.

Ти се допаѓа темава, нели?
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2012 во 16:01
-ubava tema, be...so ushte poubav naslov!голема насмевка


..samo shto ne mozam nishto drugo da kazam ,...mislam,..od prva raka.

...a i naslovot ...së kazuva!намигнување

...osven onaa......''chovek na chovek ...volk'',

...shto vazi za makedoncite vo stranstvo !да


Изменето од brza - 16.Ноември.2012 во 16:03
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2012 во 17:12
Ама и за тие во Македонија. Крвта вода нестанува, нели?
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
Polar Bear Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Декември.2007
Локација: Канада
Статус: Офлајн
Поени: 1152
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Polar Bear Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Ноември.2012 во 17:31

Платеникот ви нацрта се... Глупаво е да се генерализира, не има секакви, и у ПМ ии у НПМ. Последно нешто што ми паѓа на памет е да се зближувам со некој само затоа што сме се родиле на тие 25000 км2. Структурата на иселениците од МК се разликува многу од земја до земја, од град до град, од маало до маало, од генерација ди генерација. Ништо не не врзува, ниту во МК, ниту во ПМ. Јас бирам со кого се дружам, а етничката припадност не е на листата на критериуми. Помагам на секој кој ќе се обрати, како можам, и тоа без разлика на националност, но не се чувствувам дека сум дожен да го правам тоа.  

За сите кои мислат дека светот (македонците) им должи нешто и не им ја пружа заслужената помош, запрашајте се што правите вие да ја измените таа перцепција.
 
Брзата како познат сеирџија ужива во насловот и плука по македонците како и кога ќе стигне, посебно на оние во ПМ, но не прави ништо самиот да се одтргне од нив и да види како другите заедници функционираат. Чека некој друг да му го промени животот - на подобро.


Изменето од Polar Bear - 17.Ноември.2012 во 17:38
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!
Кон врв
Zeksi71 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zeksi71 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Ноември.2012 во 17:42
Originally posted by BellaGrandma BellaGrandma напиша:

Vidi molim te...i gospodin "pametnjakovic" se pronajde...good for you...


Ako NE citas...da ti povtoram deka jas toa od sopstveno iskustvo go kazav...a tebe ako ne ti se svigja ne e moj problem Nemoj samo da me razocaras i da mi kazes deka i ti si ist ili polos...ne deka nema da poveruvam...sigurno si i beter

Зошто бе Бела одма на нож ме дочекуваш, јас само се согласив со она што ти го кажа 100 %..
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Ноември.2012 во 20:15
Originally posted by Polar Bear Polar Bear напиша:

Платеникот ви нацрта се... Глупаво е да се генерализира, не има секакви, и у ПМ ии у НПМ. Последно нешто што ми паѓа на памет е да се зближувам со некој само затоа што сме се родиле на тие 25000 км2. Структурата на иселениците од МК се разликува многу од земја до земја, од град до град, од маало до маало, од генерација ди генерација. Ништо не не врзува, ниту во МК, ниту во ПМ. Јас бирам со кого се дружам, а етничката припадност не е на листата на критериуми. Помагам на секој кој ќе се обрати, како можам, и тоа без разлика на националност, но не се чувствувам дека сум дожен да го правам тоа.  

За сите кои мислат дека светот (македонците) им должи нешто и не им ја пружа заслужената помош, запрашајте се што правите вие да ја измените таа перцепција.
 
Брзата како познат сеирџија ужива во насловот и плука по македонците како и кога ќе стигне, посебно на оние во ПМ, но не прави ништо самиот да се одтргне од нив и да види како другите заедници функционираат. Чека некој друг да му го промени животот - на подобро.

Амин! да

Пази сега...  голема насмевка

Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44536
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Ноември.2012 во 21:01
Е де де...Што да се пази,не камења ќе паѓаат
Само ќе си се оправда насловот на темата,иако можел
да биде во поскратена форма "Бегај од Македонци"
Па спасените полежерно да даваат лекции какви сме,заборавајќи
од каде се како и зошто отишле.Радувајќи се на туѓите маки.
Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Ноември.2012 во 21:36
Многу ми е битно каде одам, но никогаш нема да заборавам од каде доаѓам!

“Спасените“ никако немаат намера некуму да му држат лекции, туку да ги пренесат искуствата кои ги стекнале во текот на животот. Тоа директно произлегува од приликите кои ги нудата општествата во кои живееме, а кои се многу етнички поизмешани од она што е македонското.

Зошто сме отишле е сосема друга тема на разговор и не би дискутирал овде од причина што сепак одлуката за мигрирање е индивидуална.

Најмалку имам намера, а верувам дека истиот став го имаат и сите мускетари, барем од она што го имам прочитано досега од нив, да некому му се радувам на неговата мака.

Пренесуваме искуства!Едно е да живееш во една мала средина во која тешко се излегува од стереотипите, вклучувајќи го тука и синдромот, а друго е да живееш во едно мултиетничко општетво каде погледот на светот и односите во сопствената етничка заедница, односите во другите етнички заедници и нивната интеракција ти даваат една подруга перспектива на нештата.

Ми се допаѓа максимата на Носталгија!

I'll never appologize for being Macedonian!Изменето од Platenik - 17.Ноември.2012 во 21:38
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 6>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,234 секунди.