IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Македонци ширум светот
  Активни теми Активни теми RSS - Бегај од Македонци кога си во странство
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Бегај од Македонци кога си во странство

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 6>
Автор
Порака
nostalgija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
сениор

Регистриран: 12.Септември.2010
Статус: Офлајн
Поени: 231
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nostalgija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Бегај од Македонци кога си во странство
    Испратена: 15.Ноември.2012 во 14:15
Гледам никој нема напишано ништо во врска со овој синдром на самоуништување на Македончето дури и кога е во странство,па реков ајде да отворам една ваква тема,за да разјасниме или не некои работи.

Зошто секогаш се вели...кога одиш надвор од МК,прво правило бегај од наши луге???Дали е тоа некој синдром кој владее долго време,или ни е генетски вградено да си ги вадиме очите и кога сме надвор од Македонија.Жалосно е но е вистинито.И да е трагедијата поголема никој не се обидува да го промени тоа.

Веднаш се делиме на Скопјани,Велешани,Кумановци,Охригани,итн....Па чекајте бре луге,да ние сме по потекло од тие градови,ама таму некаде сите сме од Македонија,и сите сме Македонци.Туку со себе си го носиме она што го имаме во себе.Омраза да се нанесе зло на сограганинот.А зошто?Никој не знае,или не сака да и погледне на вистината во очи.

Дали некој се запрашал што сме поразлични од Албанците?Дали постои тој синдром кај нив,или тие се попаметните а ние сме поглупави.За нив дали е од Албанија или од Косово е пак Албанец.И се држат,каде и да се.....

Дали е табу тема или ке се дискутира ке покаже времето.
I WILL NEVER APOLOGIZE FOR BEING MACEDONIAN
Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2012 во 14:58
Од каде ти знаеш дека е така?

Јас такво искуство немам. Се дружам со Македонци од цела Македонија, а ги гледам и тие околу мене.

Пријателствта се базираат на нешто, на некои заеднички допирни точки. И кога живеев во Македонија не ми беа сите Македонци пријатели. И таму бирав со кого се дружам, исто како и тука.

Вакво генерализрање е нешто најглупаво што сум слушнал досега.

Модератори, бришете!   
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
BellaGrandma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Game over

Регистриран: 10.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 20029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BellaGrandma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2012 во 15:32
Ajde beee, zosto da brisat koga ova e nadaleku potvrdeno?

Od sopstveno iskustvo mozam da go potvrdam ova... Tolku ljubomora, zavist...abe od kilometar se gleda..
Ne sum go primetila toa vo onoj kontekst sto go spomna nostalgina, velesani, kumanovci.... Tuku ova e se odnesuva na celokupniot narod sto go nosi imeto makedonski..

Ako si gostin moze da pomines polesno....ama ako si taze iselenik togas podobro na kilometar begaj od makedonceto mesto da ti pomogne, ke ti odmogne...pritoa postojano zalejki se kolku im e i na niv tezok zivotot i ete ne se vo moznost da ti pomognat....a ti so sopstveni oci go gledas sprotivnoto
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.
Кон врв
BellaGrandma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Game over

Регистриран: 10.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 20029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BellaGrandma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2012 во 15:41
Patem..da ne editiram..

Albanskite zaednici nasekade vo svetot se drzat prilicno dobro....no toa ne vazi samo za albancite, tuku poveke za celiot muslimanski svet...
Imav prilika da vidam kako turcin pomaga na edno taze iseleno tursko semejstvo....sto nikogas prethodno ne go sretnalo....im dozvoli poveke od 2meseci da ziveat vo nivnata kukja, im pomogna vo pronaogjanjeto na pocetnicka rabota (isto taka kaj turcin) ...
Vidov i hrvatski studenti kako se drzat zaedno i si pomagaat...

A vidov i kako se drzat makedoncite...site se dobri za edno pivo ili edno zdravo vo crkva...ama tolku... I bas bev razocarana...ali ete ne funkcionirame kako edno... Vsusnost i mi raskazaa ( i toa pazi...so gordost ) kako prijavile nekoe momce za nelegalen prestoj (ostanal po istekot na studentskata viza) pa Bog da cuva be...nezdrav narod....dodeka site okolu niv si go ziveat sopstveniot zivot, tie pouceni od toa kako ziveele vo MK taka intamu...da mu umre kozata na komsijata.... Epa nazdravje!
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.
Кон врв
nostalgija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
сениор

Регистриран: 12.Септември.2010
Статус: Офлајн
Поени: 231
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nostalgija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2012 во 17:41
Originally posted by Platenik Platenik напиша:

Од каде ти знаеш дека е така?

Јас такво искуство немам. Се дружам со Македонци од цела Македонија, а ги гледам и тие околу мене.

Пријателствта се базираат на нешто, на некои заеднички допирни точки. И кога живеев во Македонија не ми беа сите Македонци пријатели. И таму бирав со кого се дружам, исто како и тука.

Вакво генерализрање е нешто најглупаво што сум слушнал досега.

Модератори, бришете!   

Пријателствата се базираат на нешто,да ама кај нас се базира кога сме во странство на Скопјани,Влешани,Кумановци,Охригани,итн,итн.Да точно дека бираш со кого да се дружиш,но дали е така и кај другите народи?

Зошто Албанците кога седат или кога треба да се помогне нешто,сите притрчуваат,а ние гледаме сеир?Зошто сме осудени на самоуништување,затоа.За жал ама така е но никој не сака да признае.И немој да ми кажеш дека се дружиш со сите од Македонија,каде што си сега.И дека не се делат по географска локација.

Не е генерализирање,туку се обидувам да размислувам со отворени очи.Барем се обидувам,ако ништо друго.А за тебе ако е генерализирање,а не ми се верува,тогаш си човек кој треба да ти честита.Или е сето ова што го кажуваш вистина,или е само една мала провокација да се испита пулсот,т.е мислењето на лугето во врска со оваа тема.

Јас лично имам лошо искуство со наши луге надвор од МК,така да ретко ретко можеш да најдеш некој за помош или совет.Сите демек ги боли ста..от за се,ама првата шанса ке те исфрлат од игра.Зошто?Или попрво ке разговара со некој кој првпат го гледа во кариера,туку со тебе.

Ееееееее,Македонче далеку ке стигнеш....
I WILL NEVER APOLOGIZE FOR BEING MACEDONIAN
Кон врв
nostalgija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
сениор

Регистриран: 12.Септември.2010
Статус: Офлајн
Поени: 231
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nostalgija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2012 во 17:44
Originally posted by Platenik Platenik напиша:

Од каде ти знаеш дека е така?

Јас такво искуство немам. Се дружам со Македонци од цела Македонија, а ги гледам и тие околу мене.

Пријателствта се базираат на нешто, на некои заеднички допирни точки. И кога живеев во Македонија не ми беа сите Македонци пријатели. И таму бирав со кого се дружам, исто како и тука.

Вакво генерализрање е нешто најглупаво што сум слушнал досега.

Модератори, бришете!   


Патем речено да не си во Ирак или Авганистан случајно??????????
I WILL NEVER APOLOGIZE FOR BEING MACEDONIAN
Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44536
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2012 во 18:00
Види сега Платеник е во право така да си каже...Оти вели такви му се искуствата.
И тоа е вистина,има такви луѓе.Мене другар ме викна,пат ми плати и таму
за џеб не ми даде да се фатам.Јадев,пиев и спиев кај него.
Притоа сите можни опции за да останам ми ги кажа.
Но тоа е она што е реткост,да налеташ на доблесни луѓе.
Имам и еден куп лицемерни роднини кои додека да стават
нога во авион глумат тука лудило од секаков вид,за потоа
до следното доаѓање и воопшто да не се јават...
Си стои дека генерално како народ сме Бог да чува...
И тоа е тоа,низ филозофиите некој пишал во стилот кога сето
тоа го знаеме зошто не го смениме...Синки пред да станеме такви не
сме знаеле што тоа значи себичноста.
Но не попусто и со наталитетов одиме накаде што сме тргнале...Исти цвечки
сме си и тука,таква ни е семката да и се плукнам
Кон врв
nostalgija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
сениор

Регистриран: 12.Септември.2010
Статус: Офлајн
Поени: 231
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nostalgija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2012 во 18:07
Originally posted by Орка Орка напиша:

Види сега Платеник е во право така да си каже...Оти вели такви му се искуствата.
И тоа е вистина,има такви луѓе.Мене другар ме викна,пат ми плати и таму
за џеб не ми даде да се фатам.Јадев,пиев и спиев кај него.
Притоа сите можни опции за да останам ми ги кажа.
Но тоа е она што е реткост,да налеташ на доблесни луѓе.
Имам и еден куп лицемерни роднини кои додека да стават
нога во авион глумат тука лудило од секаков вид,за потоа
до следното доаѓање и воопшто да не се јават...
Си стои дека генерално како народ сме Бог да чува...
И тоа е тоа,низ филозофиите некој пишал во стилот кога сето
тоа го знаеме зошто не го смениме...Синки пред да станеме такви не
сме знаеле што тоа значи себичноста.
Но не попусто и со наталитетов одиме накаде што сме тргнале...Исти цвечки
сме си и тука,таква ни е семката да и се плукнам

Една реална личност со реални разбирања,браво.....
I WILL NEVER APOLOGIZE FOR BEING MACEDONIAN
Кон врв
gonzo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Мачкозил

Регистриран: 04.Декември.2008
Локација: У дневну
Статус: Офлајн
Поени: 3137
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gonzo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2012 во 19:00
Па вика  

Бегај од Македонци кога си во странство


Море бегај од Македонци и дома, не па во странство...

You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.
Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2012 во 04:57
Истите работи се случуваат во сите етнички заедници во странство.

Во грчката, италијанската, српската, хрватската, турската..... за Албанците незнам, од причина што сум немал прилика да бидам со некои од нив.

Има такви кои и си ги променуваат имињата, несакаат да го зборуваат мајчиниот јазик..... се интегрираат на секој можен начин.

Завис, љубомора, злоба.... се човечки какатеристики, а не национални.

Со таков став, на “објективна“ само критика не оставате простор другата страна да ви помогне дури и да сака да ви помогне.

Подовоеност има во секоја етничка заедница, како од идеолошки побуди, така и од степенот на успешноста, образовнието, социјалнио статус....

Зборувам од свое лично искуство и можам да кажам дека, моите ставови како Македонец се разликуваат со ставовите на оние Македониц кои мигрирале пред 30,40 и повќе години. Степнот на развиток, дури и кога станува збор за јазикот е на толку дијаметрално спротивставено рамниште што слободно може да се каже дека не се разбираме. Да, иако зборуваме ист јазик, ние не се разбираме!

Ако е за некој утеха, ова истото ми го потврди еден Грк кога станува збор за односите внатре во самат грчка заедница. Партизација, оговарање зад грб, подемстувања..... Човекот е над 60 години и ми рече дека освен со непсоредната фамилија (синови и ќерки, мажени и женети) со другите Грци не би сакал да има контакт. Тоа само го правел на свадби и погреби.

Има една бугарка која несака дури да зборува бугарски. Сум сретнал Босанци, Хрвати и Срби кои за своите сонародници велат дека се обични папци. Како да се срамат од своето потекло.

Муслиманите, без разлика од каде и да се, се приказна за себе. За жал 90% од нив се со Алах н ништо друго негледаат. Тие кои се со понапредни сваќања, пијат и јадат свинско, најмал проблем им е националната припадност. Но кога ќе им биде нападнат религиозно-верскиот вреносен систем, секогаш застануваат во негова одбрана, ма колку и да се умерени или напредни. Повеќе ги боли за религиозните принципи отколку националните.

Се ми се чини дека синдромот на самоуништување е повеќе каркатеристичен за Словените, без разлика на етничката или национална припадност. Би рекол Славјанска гад.

Ако веќе тоа го знаете, зошто тогаш се придржувате кон тој вредносен ситем на самоуништување? Зошто го подржувате тој синдром и му дозволувате да продолжи неговиот “легитимитет“? Што сте направиле ВИЕ за да ги промените состојбите, туку кривицата ја барате во целото, наместо пединецот? Дали и вие дужегрижниците на македонскиот народ, сте такви, зависни, лубоморни и зборувате од сопствено искуство, штом ги генерализрате односите?

Дајте позитвен спин и тргенте од самите себе.

Се дружам со онај кој може да биде репер, а не заради тоа што е Македонец. Довербата треба да се стекне, а помошта ќе биде како резултат на стекнатата доверба. Помошта нема да биде базирана на face value само ради тоа што некој е Македонец.

Така тоа работи во целиот свет! Без разлика на тоа, сопствената етничка заедница, ради некои емотивни причини, сепак има одреден приоритет при воспоставувањето на меѓусебните односи.

Да, моето семјество им има помоганто на луѓе и примено во нашоиот дом комплетни станци, Македонци и други. Сум бил подеднакво криткуван заради моите постапки како од нашинци така и од туѓинци.

Зарем јас сум јас исклучок?    Изменето од Platenik - 16.Ноември.2012 во 05:08
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2012 во 05:55
Originally posted by Platenik Platenik напиша:


Ако веќе тоа го знаете, зошто тогаш се придржувате кон тој вредносен ситем на самоуништување? Зошто го подржувате тој синдром и му дозволувате да продолжи неговиот “легитимитет“? Што сте направиле ВИЕ за да ги промените состојбите, туку кривицата ја барате во целото, наместо пединецот? Дали и вие дужегрижниците на македонскиот народ, сте такви, зависни, лубоморни и зборувате од сопствено искуство, штом ги генерализрате односите?


Пази сега...


Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Zeksi71 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zeksi71 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2012 во 06:43
Originally posted by BellaGrandma BellaGrandma напиша:

Ajde beee, zosto da brisat koga ova e nadaleku potvrdeno?

Od sopstveno iskustvo mozam da go potvrdam ova... Tolku ljubomora, zavist...abe od kilometar se gleda..
Ne sum go primetila toa vo onoj kontekst sto go spomna nostalgina, velesani, kumanovci.... Tuku ova e se odnesuva na celokupniot narod sto go nosi imeto makedonski..

Ako si gostin moze da pomines polesno....ama ako si taze iselenik togas podobro na kilometar begaj od makedonceto mesto da ti pomogne, ke ti odmogne...pritoa postojano zalejki se kolku im e i na niv tezok zivotot i ete ne se vo moznost da ti pomognat....a ti so sopstveni oci go gledas sprotivnoto


газење од смеењегазење од смеењегазење од смеење

Бела,

Потпишувам се што кажа, се е така како што објасни, и бетер.


"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ
Кон врв
BellaGrandma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Game over

Регистриран: 10.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 20029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BellaGrandma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2012 во 06:52
Vidi molim te...i gospodin "pametnjakovic" se pronajde...good for you...


Ako NE citas...da ti povtoram deka jas toa od sopstveno iskustvo go kazav...a tebe ako ne ti se svigja ne e moj problem Nemoj samo da me razocaras i da mi kazes deka i ti si ist ili polos...ne deka nema da poveruvam...sigurno si i beter
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.
Кон врв
nostalgija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
сениор

Регистриран: 12.Септември.2010
Статус: Офлајн
Поени: 231
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nostalgija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2012 во 07:41
Originally posted by Platenik Platenik напиша:

Истите работи се случуваат во сите етнички заедници во странство.

Во грчката, италијанската, српската, хрватската, турската..... за Албанците незнам, од причина што сум немал прилика да бидам со некои од нив.

Има такви кои и си ги променуваат имињата, несакаат да го зборуваат мајчиниот јазик..... се интегрираат на секој можен начин.

Завис, љубомора, злоба.... се човечки какатеристики, а не национални.

Со таков став, на “објективна“ само критика не оставате простор другата страна да ви помогне дури и да сака да ви помогне.

Подовоеност има во секоја етничка заедница, како од идеолошки побуди, така и од степенот на успешноста, образовнието, социјалнио статус....

Зборувам од свое лично искуство и можам да кажам дека, моите ставови како Македонец се разликуваат со ставовите на оние Македониц кои мигрирале пред 30,40 и повќе години. Степнот на развиток, дури и кога станува збор за јазикот е на толку дијаметрално спротивставено рамниште што слободно може да се каже дека не се разбираме. Да, иако зборуваме ист јазик, ние не се разбираме!

Ако е за некој утеха, ова истото ми го потврди еден Грк кога станува збор за односите внатре во самат грчка заедница. Партизација, оговарање зад грб, подемстувања..... Човекот е над 60 години и ми рече дека освен со непсоредната фамилија (синови и ќерки, мажени и женети) со другите Грци не би сакал да има контакт. Тоа само го правел на свадби и погреби.

Има една бугарка која несака дури да зборува бугарски. Сум сретнал Босанци, Хрвати и Срби кои за своите сонародници велат дека се обични папци. Како да се срамат од своето потекло.

Муслиманите, без разлика од каде и да се, се приказна за себе. За жал 90% од нив се со Алах н ништо друго негледаат. Тие кои се со понапредни сваќања, пијат и јадат свинско, најмал проблем им е националната припадност. Но кога ќе им биде нападнат религиозно-верскиот вреносен систем, секогаш застануваат во негова одбрана, ма колку и да се умерени или напредни. Повеќе ги боли за религиозните принципи отколку националните.

Се ми се чини дека синдромот на самоуништување е повеќе каркатеристичен за Словените, без разлика на етничката или национална припадност. Би рекол Славјанска гад.

Ако веќе тоа го знаете, зошто тогаш се придржувате кон тој вредносен ситем на самоуништување? Зошто го подржувате тој синдром и му дозволувате да продолжи неговиот “легитимитет“? Што сте направиле ВИЕ за да ги промените состојбите, туку кривицата ја барате во целото, наместо пединецот? Дали и вие дужегрижниците на македонскиот народ, сте такви, зависни, лубоморни и зборувате од сопствено искуство, штом ги генерализрате односите?

Дајте позитвен спин и тргенте од самите себе.

Се дружам со онај кој може да биде репер, а не заради тоа што е Македонец. Довербата треба да се стекне, а помошта ќе биде како резултат на стекнатата доверба. Помошта нема да биде базирана на face value само ради тоа што некој е Македонец.

Така тоа работи во целиот свет! Без разлика на тоа, сопствената етничка заедница, ради некои емотивни причини, сепак има одреден приоритет при воспоставувањето на меѓусебните односи.

Да, моето семјество им има помоганто на луѓе и примено во нашоиот дом комплетни станци, Македонци и други. Сум бил подеднакво криткуван заради моите постапки како од нашинци така и од туѓинци.

Зарем јас сум јас исклучок?    


Темата е зошто да се бега од наши луге во странство.Дали е поради љубомората и зависта кога ке дојде некој кој е пописмен и попаметен од нив,па ајде сега е опасност за нас и најубаво ке биде да се исфрли од игра.Факт е дека ретко кој од нашите луге во странство добил помош од наш човек.Честа за исклучоци,секоја чест.Ама проблемот е во тоа што повекето не сакаат да помогнат,дури има и случаи каде ке ти го загорчи животот.Прашањето е зошто е тоа така,и од кога?Дали младите генерации ке се обидат да го променат?

Се додека се двоиме и надвор од Мк,тогаш да не очекуваме слога и во државата.Дали е проклетство или ни е семката таква погана,не знам но знам едно кога си надвор од МК бегај од наши луге

I WILL NEVER APOLOGIZE FOR BEING MACEDONIAN
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 6>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,703 секунди.