IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Македонци ширум светот
  Активни теми Активни теми RSS - Бугарски пасош ДА/НЕ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Бугарски пасош ДА/НЕ

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 5>
Автор
Порака
makedoneromkd Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Јануари.2011
Статус: Офлајн
Поени: 21
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај makedoneromkd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Бугарски пасош ДА/НЕ
    Испратена: 26.Ноември.2011 во 02:23
Znaci imam golema potreba od BG pasos za da rabotam vo stranstvo bidejki ne se izdrzuva tuka, samo me interesira negativnostite i dali gi ima i normalno pozitivnite raboti gi znam (slobodno dvizenje vo EU )???

Изменето од kultuzin - 26.Ноември.2011 во 10:28
Кон врв
makedoneromkd Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Јануари.2011
Статус: Офлајн
Поени: 21
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај makedoneromkd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Декември.2011 во 16:19
BUGARSKI PASOS DA - NE ???? VE MOLAM ZA MISLENJE
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Декември.2011 во 16:39
hahahah,..najde od kogo da barash takvo mislenje !

...tuku,...edno e sigurno ,..nema apsolutno  nishto da izgubish,...osven parite , kolku shto ke te koshta!

...mozesh samo da dobiesh ,...


Изменето од kultuzin - 15.Декември.2011 во 17:19
Кон врв
gonzo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Мачкозил

Регистриран: 04.Декември.2008
Локација: У дневну
Статус: Офлајн
Поени: 3137
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gonzo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Декември.2011 во 18:08
Абе братче земи си и Кинески ако сакаш...Тоа ти е твој личен избор и твоја работа...Доколку ти треба за работа и мислиш дека тоа ти е спасот удри. На мене БГ пасош не ми треба.
You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.
Кон врв
saguaro Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Август.2011
Статус: Офлајн
Поени: 482
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај saguaro Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Декември.2011 во 19:04
Имам пријатели кои извадија и не се покајаа. Едноставно им требаше од практични причини.

Јас можев да вадам, но не сакав.

Ти направи како што мислиш дека е најдобро за тебе. Ионака душата нема националност.
Кон врв
saguaro Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Август.2011
Статус: Офлајн
Поени: 482
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај saguaro Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Декември.2011 во 19:06
Пријателите кои извадија бугарски пасош имаат само добри страни од тоа, а сепак имаат и македонски пасош.
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Декември.2011 во 22:40
Ова мене ми е многу интересна тема, не само за бугарски туку и било каков друг пасош врз основа на двојно, тројно односно повеќекратно државјанство.

Немам искуство со бугарскиот пасош, знам луѓе кои го добиле но не затоа што се пишале бугари туку затоа што имаат брак склопено со бугарски државјанин или еден од родителите им се бугари родени во Бугарија. Велат едино што многу чекале, неколку години за државјанството а за пасошите минатата година исто и таму бил голем метеж за биометриски исправи, но со забрзана (и доста поскапа, но легална) процедура го добивале за 24 часа.

Независно каков плус пасош/-и ќе извадиш(бидејќи Република Македонија за среќа дозволува опција повеќекратно државјанство) сè додека си и македонски државјанин а престојуваш на територијата на Р.М. подлежиш на македонскиот устав и закони. Тоа важи и обратно, сè додека имаш на пр. американско државјанство ти во САД ќе бидеш третиран исклучиво како државјанин на таа земја(на пр. не можеш да бараш да ти вратат ддв на излез, или со бугарски пасош да бараш во Бугарија заштита од македонската амбасада).

Натамошно важно правило: при излегување од Р.М. покажуваш македонски пасош, а при влез во ЕУ или земји на шенген зоната го покажуваш бугарскиот(или некој друг европски ако имаш). Имено, ако се обидеш да излезеш од Македонија со странски пасош без претходно да си влегол со истиот, тогаш може да биде проблем: имено, како и кога ти тоа си влегол во РМ? зошто не си се пријавил? и тн.
Бог повторно му говори денес на човештвото преку Неговата пророчица, Габриеле од Вирцбург. Тој не ја говори речта на Библијата!
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Декември.2011 во 22:46
Има и добри и лоши практични примери на оние кои извадиле Бг.Пасоши. Според мене важно е да се разграничи зошто се зима пасошот и добро да се изанализира потребата од истиот. 
Лошата страна е што Бугарската држава ги издава овие пасоши од политички причини надевајќи се на постепена асимиланција на оние кои ги вадат пасошите. Оние пак што земат пасоши ги мачат сосема други работи но опасноста од политичкита манипулација според мене секогаш треба да се има во предвид. 
Кон врв
laki_bu Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Лидер

Регистриран: 30.Ноември.2008
Локација: Germanija
Статус: Офлајн
Поени: 32100
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај laki_bu Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Декември.2011 во 23:17
Bugarskiot pasos ima samo DOBRI strani......Zimaj bratko i ic ne mu ja misli .....

...osmeli se....napravi go prviot cekor..........mototo na vladataда
Без разлика колку страници прочитал учениот човек, никогаш не треба да заборави дека се уште не ни стигнал до првата страна....
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Декември.2011 во 23:49
Од минатата година процедурата станала пократка:

Бугарско државјанство за 1 година

Инаку ова „раздавање„ на државјанства не е само од политчки, туку како што некои велат е и од демографски причини. Тие се надеваат дека на овој начин колку толку ќе влијаат позитивно врз природниот прираст што пак долгорочно гледано се одразува и на економијата.Инаку право на бугарско државјанство, а со тоа и право на таков пасош имаат и многумина кои живеат во Србија, Грција, Молдавија, Украина и тн. не само во Македонија.

Изменето од Majkl - 15.Декември.2011 во 23:51
Бог повторно му говори денес на човештвото преку Неговата пророчица, Габриеле од Вирцбург. Тој не ја говори речта на Библијата!
Кон врв
DragancoLeskoec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 984
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DragancoLeskoec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Декември.2011 во 23:56
Оти да не, имам познати со бг пасош, нема гледам какви негативни страни би имало.
Кон врв
makedoneromkd Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Јануари.2011
Статус: Офлајн
Поени: 21
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај makedoneromkd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2011 во 11:46
znaci normalno mi treba za rabota vo eu bidejki kaj nes nema pecalba poinakva preku poшten pat.aj ve molam pratete nekoj seriozen telefona da prasam za cena i za vreme ? blagodaram
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2011 во 15:37
Јави се на информации 188, побарај тел. број на бугарската амбасада во Скопје каде што ќе можеш да се јавиш ио добиеш прецизни информации.
Од корист можат да бидат и следните официјални линкови на бугарското мвр:

Процедура за пасоши и други лични документи во Република Бугарија
Такса во бугарија за пасош
Бог повторно му говори денес на човештвото преку Неговата пророчица, Габриеле од Вирцбург. Тој не ја говори речта на Библијата!
Кон врв
Schatzii7 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unglaublich

Регистриран: 19.Октомври.2011
Локација: Lost somewhere
Статус: Офлајн
Поени: 7061
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Schatzii7 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2011 во 16:14
makedoneromkd по лична порака ќе ти пишам број од човек кој посредува за бг пасош, па ќе си го прашаш се што те интересира...тој секој ден е во бугарија и е запознаен со сенамигнување
»Wenn ein Deutscher einen Zug ausrauben möchte, kauft er sich als erstes eine Fahrkarte.« :) (Lenin 1917)
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 5>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.