Испечати | Затвори го прозорот

Бугарски пасош ДА/НЕ

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Македонија и Свет
Име на форумот: Македонци ширум светот
Опис на форумот: Новости и активности на нашинците од сите континенти
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=25196
Датум на принтање: 19.Април.2024 во 21:35
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Бугарски пасош ДА/НЕ
Постирано од: makedoneromkd
Наслов: Бугарски пасош ДА/НЕ
Датум на внесување: 26.Ноември.2011 во 02:23
Znaci imam golema potreba od BG pasos za da rabotam vo stranstvo bidejki ne se izdrzuva tuka, samo me interesira negativnostite i dali gi ima i normalno pozitivnite raboti gi znam (slobodno dvizenje vo EU )???Коментари:
Постирано од: makedoneromkd
Датум на внесување: 15.Декември.2011 во 16:19
BUGARSKI PASOS DA - NE ???? VE MOLAM ZA MISLENJE


Постирано од: brza
Датум на внесување: 15.Декември.2011 во 16:39
hahahah,..najde od kogo da barash takvo mislenje !

...tuku,...edno e sigurno ,..nema apsolutno  nishto da izgubish,...osven parite , kolku shto ke te koshta!

...mozesh samo da dobiesh ,...


Постирано од: gonzo
Датум на внесување: 15.Декември.2011 во 18:08
Абе братче земи си и Кинески ако сакаш...Тоа ти е твој личен избор и твоја работа...Доколку ти треба за работа и мислиш дека тоа ти е спасот удри. На мене БГ пасош не ми треба.

-------------
You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.


Постирано од: saguaro
Датум на внесување: 15.Декември.2011 во 19:04
Имам пријатели кои извадија и не се покајаа. Едноставно им требаше од практични причини.

Јас можев да вадам, но не сакав.

Ти направи како што мислиш дека е најдобро за тебе. Ионака душата нема националност.


Постирано од: saguaro
Датум на внесување: 15.Декември.2011 во 19:06
Пријателите кои извадија бугарски пасош имаат само добри страни од тоа, а сепак имаат и македонски пасош.


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 15.Декември.2011 во 22:40
Ова мене ми е многу интересна тема, не само за бугарски туку и било каков друг пасош врз основа на двојно, тројно односно повеќекратно државјанство.

Немам искуство со бугарскиот пасош, знам луѓе кои го добиле но не затоа што се пишале бугари туку затоа што имаат брак склопено со бугарски државјанин или еден од родителите им се бугари родени во Бугарија. Велат едино што многу чекале, неколку години за државјанството а за пасошите минатата година исто и таму бил голем метеж за биометриски исправи, но со забрзана (и доста поскапа, но легална) процедура го добивале за 24 часа.

Независно каков плус пасош/-и ќе извадиш(бидејќи Република Македонија за среќа дозволува опција повеќекратно државјанство) сè додека си и македонски државјанин а престојуваш на територијата на Р.М. подлежиш на македонскиот устав и закони. Тоа важи и обратно, сè додека имаш на пр. американско државјанство ти во САД ќе бидеш третиран исклучиво како државјанин на таа земја(на пр. не можеш да бараш да ти вратат ддв на излез, или со бугарски пасош да бараш во Бугарија заштита од македонската амбасада).

Натамошно важно правило: при излегување од Р.М. покажуваш македонски пасош, а при влез во ЕУ или земји на шенген зоната го покажуваш бугарскиот(или некој друг европски ако имаш). Имено, ако се обидеш да излезеш од Македонија со странски пасош без претходно да си влегол со истиот, тогаш може да биде проблем: имено, како и кога ти тоа си влегол во РМ? зошто не си се пријавил? и тн.

-------------
Бог повторно му говори денес на човештвото преку Неговата пророчица, Габриеле од Вирцбург. Тој не ја говори речта на Библијата!


Постирано од: kultuzin
Датум на внесување: 15.Декември.2011 во 22:46
Има и добри и лоши практични примери на оние кои извадиле Бг.Пасоши. Според мене важно е да се разграничи зошто се зима пасошот и добро да се изанализира потребата од истиот. 
Лошата страна е што Бугарската држава ги издава овие пасоши од политички причини надевајќи се на постепена асимиланција на оние кои ги вадат пасошите. Оние пак што земат пасоши ги мачат сосема други работи но опасноста од политичкита манипулација според мене секогаш треба да се има во предвид. 


Постирано од: laki_bu
Датум на внесување: 15.Декември.2011 во 23:17
Bugarskiot pasos ima samo DOBRI strani......Zimaj bratko i ic ne mu ja misli .....

...osmeli se....napravi go prviot cekor..........mototo na vladataда


-------------
Без разлика колку страници прочитал учениот човек, никогаш не треба да заборави дека се уште не ни стигнал до првата страна....


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 15.Декември.2011 во 23:49
Од минатата година процедурата станала пократка:

http://www.youtube.com/watch?v=oj2ibkfRpuU" rel="nofollow - Бугарско државјанство за 1 година

Инаку ова „раздавање„ на државјанства не е само од политчки, туку како што некои велат е и од демографски причини. Тие се надеваат дека на овој начин колку толку ќе влијаат позитивно врз природниот прираст што пак долгорочно гледано се одразува и на економијата.Инаку право на бугарско државјанство, а со тоа и право на таков пасош имаат и многумина кои живеат во Србија, Грција, Молдавија, Украина и тн. не само во Македонија.

-------------
Бог повторно му говори денес на човештвото преку Неговата пророчица, Габриеле од Вирцбург. Тој не ја говори речта на Библијата!


Постирано од: DragancoLeskoec
Датум на внесување: 15.Декември.2011 во 23:56
Оти да не, имам познати со бг пасош, нема гледам какви негативни страни би имало.

-------------
Брсјачка нација !


Постирано од: makedoneromkd
Датум на внесување: 16.Декември.2011 во 11:46
znaci normalno mi treba za rabota vo eu bidejki kaj nes nema pecalba poinakva preku poшten pat.aj ve molam pratete nekoj seriozen telefona da prasam za cena i za vreme ? blagodaram


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 16.Декември.2011 во 15:37
Јави се на информации 188, побарај тел. број на бугарската амбасада во Скопје каде што ќе можеш да се јавиш ио добиеш прецизни информации.
Од корист можат да бидат и следните официјални линкови на бугарското мвр:

http://www.mvr.bg/Guide/default.htm" rel="nofollow - Процедура за пасоши и други лични документи во Република Бугарија
http://www.mvr.bg/Guide/taksi_tarifa4.htm" rel="nofollow - Такса во бугарија за пасош


-------------
Бог повторно му говори денес на човештвото преку Неговата пророчица, Габриеле од Вирцбург. Тој не ја говори речта на Библијата!


Постирано од: Schatzii7
Датум на внесување: 16.Декември.2011 во 16:14
makedoneromkd по лична порака ќе ти пишам број од човек кој посредува за бг пасош, па ќе си го прашаш се што те интересира...тој секој ден е во бугарија и е запознаен со сенамигнување

-------------
»Wenn ein Deutscher einen Zug ausrauben möchte, kauft er sich als erstes eine Fahrkarte.« :) (Lenin 1917)


Постирано од: LiDivio
Датум на внесување: 16.Декември.2011 во 17:30
Мене ме интересира зошто оние кои земале бг пасош не се откажуваат од мак. пасош? Треба да се донесе закон да им се одземе македонскиот пасош на таквите.


Постирано од: Santijago
Датум на внесување: 16.Декември.2011 во 17:35
А што, тие не припаѓаат веќе на МК?

Скоро секаде во светот има бипатриди и полипатриди, па на никој не му сметаат. Луѓето само сакаат подобар живот. Живот што Македонија не им го нуди!


-------------
I'm out bcz of pathetic around here


Постирано од: LiDivio
Датум на внесување: 16.Декември.2011 во 18:55
Сите сакаме подобар живот, но сите не земаме бугарски пасош, посебно што Бугарија може тоа политички да го користи за наметнување своја пропаганда во МК. Еве, да речеме пола од Македонците се незадоволни од животот (од било кои причини), тоа се 800 000 луѓе. Сите земат бг пасош. И наредниот попис Бугарија ќе бара да се признае бугарско малцинство во МК кое би било дури и повеќе од албанското малцинство, околу 1/3 од вкупното население... после ќе бараат вакви права, па онакви права... се додека не се подели МК помеѓу Албанија и Бугарија (тоа е најцрното сценарио).
 
Затоа Санти постојат ПАТРИОТИ и предавници. Се надевам дека мк народ ќе се свести и нема да зема бг пасоши не заради подобар живот, туку дури и заради поволни цени на автомобили и други банални глупости. На крајот ќе испадне дека навистина сме Бугари кои се отуѓиле од Бугарија, како што некои бг националисти тврдат.


Постирано од: Santijago
Датум на внесување: 16.Декември.2011 во 19:08
Зарем пасошот те прави патриот?-------------
I'm out bcz of pathetic around here


Постирано од: Орка
Датум на внесување: 16.Декември.2011 во 22:38

Секој со своите убедувања...Ја и би гинел али тоа не...

Зошто?

Приказните од дедо ми,и неговите патења од бугарите ми се доволни...да

Ако толку имаш желба да отидеш од државава...Еве ти друга опција мене ми ја нудеа...Не ја прифатив

Ожени се бе другар за папири плати си таму толку и толку иљади евричиња

Па биди муж по сите правила,сакаш да просперираш издржи....Али не предавајнамигнување

Но пак ќе ти пишам одлучи по своите убедувања....На крај пола држава извади бугарски пасошине знамПостирано од: Zeksi71
Датум на внесување: 17.Декември.2011 во 01:17
90 % од луѓето земаа БГ пасоши за купување кола и ситни економски интереси. Останатите, дел дека се чувствуваат бугари, други малку да прошетаат по ЕУ, и божем да работат, барем така мислеа. 
Но луѓето не знаеа дека во топ десет држави ( Австрија, Белгија, Германија, Италија, Луксембург, Малта, Холандија, Франција, Британија и Ирска )  на ЕУ, бугарите немаат достап до пазарите на трудот, нешто што БГ го потпиша кога се приклучуваше на ЕУ.

Многу се ретки тие кои економски профитираа од добивањето на БГ пасоши. 

Се поставува прашањето ( важи за оние кои не се чувствуваат бугари по убедување ) зошто се земаа пасоши на туѓа држава а немаат никаков бенефит од тоа.


-------------
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ


Постирано од: gonzo
Датум на внесување: 17.Декември.2011 во 13:56
Знам пред да се воведе визната либерализација камионџиите зимаа БГ пасоши за да немаат проблеми со визите кога возат низ Европа...Е сега и тоа не е проблем со нашите пасоши...


-------------
You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.


Постирано од: Schatzii7
Датум на внесување: 17.Декември.2011 во 14:33
Originally posted by Zeksi71 Zeksi71 напиша:

Но луѓето не знаеа дека во топ десет држави ( Австрија, Белгија, Германија, Италија, Луксембург, Малта, Холандија, Франција, Британија и Ирска )  на ЕУ, бугарите немаат достап до пазарите на трудот, нешто што БГ го потпиша кога се приклучуваше на ЕУ.


Како немаат пристап, кога најголемиот дел од Мк со бугарски пасош живеат и работат во Италија?
Не знам за др. земји што си ги набројал, но и во Германија и Холандија има еден куп Бугари што работат.
Еве една вест од Утрински весник, што мислам не е далеку од вистината.
http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=82E6E78569ABEF4F8E03EDB6FBD0BA02" rel="nofollow - Бугарите се смалија на 7 милиони

Бугарските државјани што живеат во странство не се 420.000, како што наведува Националниот институт за статистика, туку многу повеќе. Само во Турција има 300.000 бугарски државјани, во Шпанија 160.000, во Грција, Германија, Италија по 70.000 луѓе во секоја од овие три земји. Во САД и во Канада има 200.000 Бугари. По неколку илјади бугарски државјани има во секој дел од ЕУ, Австралија и, главно, во сите 200 земји низ светот.


-------------
»Wenn ein Deutscher einen Zug ausrauben möchte, kauft er sich als erstes eine Fahrkarte.« :) (Lenin 1917)


Постирано од: Zeksi71
Датум на внесување: 19.Декември.2011 во 02:04
Поставив еден документ превземен од сајтот на бугарскиот европски комитет или како и да се вика не е битно во кој се наведени рестрикциите за бугарските работници во ЕУ поединечно за секоја држава на ЕУ, во кој е се објаснето, за да не нагаѓаме тука вака било, онака било. 

Некој од господата шефови го избришал, највероватно пошто е на бугарски јазик.

Па зошто бре бришете вакви постови, а и истите вие бришачи поставувате разно разни линкови на англиски или некој друг јазик.

Или сите јазици се дозволени на форумов само бугарски не е?????


-------------
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ


Постирано од: AlbanianGirl
Датум на внесување: 19.Декември.2011 во 02:18
Originally posted by makedoneromkd makedoneromkd напиша:


Znaci imam golema potreba od BG pasos za da rabotam vo stranstvo bidejki ne se izdrzuva tuka, samo me interesira negativnostite i dali gi ima i normalno pozitivnite raboti gi znam (slobodno dvizenje vo EU )???


Еееее, па прво што ми текнува е дека никогаш нема да имаш можност да знаеш како е да си ПАТРИОТА, зш од старт ќе те етикетираат како "еретик".
А толку е убаво во македонија да си патриот,, сите врати ти се широко отворени.

-------------
You think I am a devil. But only because I have lived in hell. I want to get out.


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 19.Декември.2011 во 17:33
Originally posted by Zeksi71 Zeksi71 напиша:

Поставив еден документ превземен од сајтот на бугарскиот европски комитет или како и да се вика не е битно во кој се наведени рестрикциите за бугарските работници во ЕУ поединечно за секоја држава на ЕУ, во кој е се објаснето, за да не нагаѓаме тука вака било, онака било. 

Некој од господата шефови го избришал, највероватно пошто е на бугарски јазик.

Па зошто бре бришете вакви постови, а и истите вие бришачи поставувате разно разни линкови на англиски или некој друг јазик.

Или сите јазици се дозволени на форумов само бугарски не е?????
Е добро де, постави го форма на линк на македонски јазик, и јас направив така па си стојат линковите.

Еве уште еден линк до репортажа од некоја бугарска телевизија, снимано пред 4-5 годиии:

http://www.youtube.com/watch?v=71Or34e_5EA" rel="nofollow - Македонците бараат бугарско државјантсво

Во репортажата се гледа дека репортерката воопшто не е воодушевена што некој тек така си го добива бугарското државјанство а не е бугарин ниту знае бугарски.

-------------
Бог повторно му говори денес на човештвото преку Неговата пророчица, Габриеле од Вирцбург. Тој не ја говори речта на Библијата!


Постирано од: Schatzii7
Датум на внесување: 19.Декември.2011 во 17:45
Нешто најново...Од 1ви јануари 2012, под одредени услови нема да биде потребна
работна дозвола за Бугарските и Романските државјани во Германија ...повеќе можете да прочитате http://www.arbeitsagentur.de/nn_27794/Dienststellen/besondere-Dst/ZAV/Arbeitsmarktzulassung/aktuelles-bulgarien-rumaenien.html" rel="nofollow - овде


-------------
»Wenn ein Deutscher einen Zug ausrauben möchte, kauft er sich als erstes eine Fahrkarte.« :) (Lenin 1917)


Постирано од: Santijago
Датум на внесување: 19.Декември.2011 во 17:53
Ако добро разбравхи, хи...

Лица со високо образование кои имаат доволно квалификации за да аплицираат кај некој работодавец
Сезонските работници

збунетост


-------------
I'm out bcz of pathetic around here


Постирано од: *moon*
Датум на внесување: 22.Февруари.2012 во 00:45
kako da vie ne ste sakale

-------------
Ако го победиш моментот ти си најсилниот човек на светот


Постирано од: makedoneromkd
Датум на внесување: 16.Мај.2012 во 16:52
a dobro mozi da se otkazis od bg pasos ako go imas i da ne deklariras veke kako bugarin ????


Постирано од: d4 b3
Датум на внесување: 16.Мај.2012 во 17:13
da
si imam

-------------
Go ahed be! Mejk maj dej!


Постирано од: Santijago
Датум на внесување: 23.Мај.2012 во 16:23
http://www.plusinfo.mk/vest/43755/Za-4-meseci-godinava-2264-Makedonci-imaat-dobieno-bugarsko-drzhavjanstvo" rel="nofollow - За 4 месеци годинава 2.264 Македонци имаат добиено бугарско државјанство

Вкупно 4.247 лица имаат добиено бугарски пасош во изминатите четири месеци, изјави бугарската заменичка премиер, Маргарита Попова. Таа стапи на функција на 22 јануари и нејзина должност е да одлучува за доделувањето на бугарско државјанство на странски државјани.

Како што е и вообичаено, најмногу пасоши се дадени на лица од Македонија – 2.264. Граѓаните од Македонија од словенско потекло имаат право да бараат бугарско државјанство според тамошните закони.-------------
I'm out bcz of pathetic around here


Постирано од: yuiop
Датум на внесување: 24.Септември.2013 во 00:38
со радо срце......


Постирано од: spaski
Датум на внесување: 27.Септември.2013 во 05:20
Ne. Koj malku znae za minatoto ne bi zemal.

-------------
http://www.macedonian-kingdom.piczo.comПостирано од: д4б3
Датум на внесување: 27.Септември.2013 во 09:14
срека што не са многу лугето што знаат многу


Постирано од: Andjelina
Датум на внесување: 23.Октомври.2013 во 23:41
како се движат работиве на крај сите ќе мора да си го бараме чарето изгледа

-------------
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасуваПостирано од: ndimovska
Датум на внесување: 31.Октомври.2013 во 23:17
Здраво,

Би сакала да отворам тема за заминување во В Британија (Лондон) со македонски или бугарски пасош. Дали некој од Вас заминал таму или познава некој што заминал? Дали можете да споделите некое искуство? Можеби некоја македонска или бугарска агенција што се занимава со оваа проблематика? Од јануари 2014 година бугарските државјани ќе можат слободно да бараат работа во В Британија без никакви ограничувања. Дали некој од Вас планира да замине таму после Нова Година? Ова е одлична шанса со оглед на тоа дека се зборува на Англиски јазик, авионската карта до Лондон со WIZZ AIR е навистина ефтина, а се стигнува за околу 2 часа.

Поздрав,
Невена


Постирано од: laki_bu
Датум на внесување: 07.Мај.2014 во 22:30
Originally posted by Andjelina Andjelina напиша:

како се движат работиве на крај сите ќе мора да си го бараме чарето изгледа

I koga konecno ke zamineme ...sleden proekt ke bide invitro za penzioneriteнамигнување


-------------
Без разлика колку страници прочитал учениот човек, никогаш не треба да заборави дека се уште не ни стигнал до првата страна....


Постирано од: svetosparki
Датум на внесување: 23.Мај.2014 во 21:56
Dali nekoj ke mi objasni?
Dali ako te ekstradiraat od nekoja zemja,poradi X pricini,se vrakas u Bugarija ili po maticnata adresa na ziveenje,odnosno u MKD?
Dali so dvojnoto drzavjanstvo podlezis i na zakonite so vazat
u doticnata zemja?i ako podlezis,zosto ne gi vikaat na primer
na vojna vezba?
Dali vo MKD moze da glasa so BG pasos,iako ima ovdesna adresa na Ziveenje?
Dali i vo BG moze da prijavi adresa naziveenje i ima li nekoj
praven akt so go regulira toa?
i ako moze,kako toa se tretira?
So rece nekoj pogore...Ima bipatridi,polipatridi...
arno ama,moze da se sluci da imame i Apatridi...
Dobra sosedska politicka propaganda,no
za mene -obicna farsa...


Постирано од: laki_bu
Датум на внесување: 23.Мај.2014 во 22:13
Originally posted by svetosparki svetosparki напиша:

Dali nekoj ke mi objasni?
Dali ako te ekstradiraat od nekoja zemja,poradi X pricini,se vrakas u Bugarija ili po maticnata adresa na ziveenje,odnosno u MKD?
Dali so dvojnoto drzavjanstvo podlezis i na zakonite so vazat
u doticnata zemja?i ako podlezis,zosto ne gi vikaat na primer
na vojna vezba?
Dali vo MKD moze da glasa so BG pasos,iako ima ovdesna adresa na Ziveenje?
Dali i vo BG moze da prijavi adresa naziveenje i ima li nekoj
praven akt so go regulira toa?
i ako moze,kako toa se tretira?
So rece nekoj pogore...Ima bipatridi,polipatridi...
arno ama,moze da se sluci da imame i Apatridi...
Dobra sosedska politicka propaganda,no
za mene -obicna farsa...
Sto se raboti okolu ekstradicija , te vrakjaat na taa adresa so koj pasos imas vlez vo taa drzava
ako si vlegol so BG pasos u Bugarija , ako si vlegol so MK pasos u Makedonija
Ako napravis krivicno delo vo Mk mozes da pobaras da si odis u Bugarija i tamu da ti se sudi ..i obratno 
Moze da glasas ama ako ima izbori vo Bugarija , znaci vo ambasada , a isto i vo Bugarija mozes da glasas kako glasac od dijasporata -------------
Без разлика колку страници прочитал учениот човек, никогаш не треба да заборави дека се уште не ни стигнал до првата страна....


Постирано од: tyga
Датум на внесување: 12.Март.2015 во 15:26
е колку може да ви овозможи тој бугарски пасош? немојте да се продадете за пара

-------------
http://www.gametracker.rs/server_info/195.26.159.86:27022/" rel="nofollow">


Постирано од: laki_bu
Датум на внесување: 12.Март.2015 во 15:30
Originally posted by tyga tyga напиша:

е колку може да ви овозможи тој бугарски пасош? немојте да се продадете за пара

Ne samo Bugarskiot , tuku i sekoj drug pasos moze da vi ovozmozi povekje odkolku Makedonskiot


-------------
Без разлика колку страници прочитал учениот човек, никогаш не треба да заборави дека се уште не ни стигнал до првата страна....


Постирано од: evangeline
Датум на внесување: 13.Март.2015 во 01:01
Originally posted by tyga tyga напиша:

е колку може да ви овозможи тој бугарски пасош? немојте да се продадете за пара

Може да ти овозможи се што Македонискиот не може.
Дипломатски одговор...


-------------
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


https://www.youtube.com/watch?v=1DUYlHZsZfc" rel="nofollow - Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 13.Март.2015 во 02:06
дека повеќе вреди - ДА (чисто бидејќи македонскиот пасош е безвреден)
дека ги остварува соништата - НЕ


-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: evangeline
Датум на внесување: 13.Март.2015 во 02:20
Originally posted by zabegan zabegan напиша:

дека повеќе вреди - ДА (чисто бидејќи македонскиот пасош е безвреден)
дека ги остварува соништата - НЕ
Абе колега, ниеден не ги остварува соништата, не е магично стапчесмеење

Ако немаш во глава и американскиот и канадскиот пасош ти се џабе.


-------------
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


https://www.youtube.com/watch?v=1DUYlHZsZfc" rel="nofollow - Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 13.Март.2015 во 02:29
Originally posted by evangeline evangeline напиша:

Originally posted by zabegan zabegan напиша:

дека повеќе вреди - ДА (чисто бидејќи македонскиот пасош е безвреден)
дека ги остварува соништата - НЕ
Абе колега, ниеден не ги остварува соништата, не е магично стапчесмеење

Ако немаш во глава и американскиот и канадскиот пасош ти се џабе.
епа само што ми ја потврди поентата... кај нас сите мислат дека пасош е магично стапче
ако не можеш да средиш други работи за целта која си ја поставил, тогаш и десет пасоши да имаш, џабе ти се... зошто толку многу луѓе се нафрлија на пасошиве, не ми е јасно

кај нас сите вак гледаат на пасошот, ја барем мислев дека заврши тоа време на заблуди-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: којсумјас
Датум на внесување: 19.Март.2015 во 16:57
Еден пола Србин - пола Македонец, ама со бугарски пасош...
друг Македонец , ама со бугарски пасош...
трет Србин со македонски пасош...
зборуваат за купување коли од Бугарија...
шеми и шеми...

а ние...
тројца Македонци...
седиме и слушаме...
му викам на едниот, а бе што е работава...

ништо вика он...
они првават бизнис...
ние...
бленеме ко телиња...

у право е...
ама јбг...
не се осеќам како теле...
постар сум...Постирано од: Schatzii7
Датум на внесување: 17.Јули.2015 во 14:16
Големо да, штета што не поднесов порано
досега ќе го имав и ќе бевме заминати.


-------------
»Wenn ein Deutscher einen Zug ausrauben möchte, kauft er sich als erstes eine Fahrkarte.« :) (Lenin 1917)


Постирано од: laki_bu
Датум на внесување: 21.Август.2015 во 23:53
Koj ne zemal , ODMA da pojde i da podnese dokumenti ...да

-------------
Без разлика колку страници прочитал учениот човек, никогаш не треба да заборави дека се уште не ни стигнал до првата страна....


Постирано од: Ninja 35
Датум на внесување: 21.Август.2015 во 23:54
Originally posted by laki_bu laki_bu напиша:

Koj ne zemal , ODMA da pojde i da podnese dokumenti ...да


Колку пари да си понесам

-------------
Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!


Постирано од: Орка
Датум на внесување: 21.Август.2015 во 23:55
Да ти кажам јас многу убаво на почетокот пишав...
Арно ама ми пукна филмот и се распрашав,
па сега и не е така едноставно...
Ми било пишано патриот да си останам.


Постирано од: Феникс
Датум на внесување: 21.Август.2015 во 23:56
Originally posted by laki_bu laki_bu напиша:

Koj ne zemal , ODMA da pojde i da podnese dokumenti ...да

колку време го чекашеизненадување

-------------
...Ne gledaj nazad so gnev, nitu napred so strav, gledaj naokolu so razbiranje. ...


Постирано од: laki_bu
Датум на внесување: 22.Август.2015 во 00:05
Jas za dve godini go zemav .....koj saka moze da mu sredam ....да

-------------
Без разлика колку страници прочитал учениот човек, никогаш не треба да заборави дека се уште не ни стигнал до првата страна....


Постирано од: Ninja 35
Датум на внесување: 22.Август.2015 во 00:07
Originally posted by laki_bu laki_bu напиша:

Jas za dve godini go zemav .....koj saka moze da mu sredam ....да


Ааа....психо тест...

-------------
Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!


Постирано од: Феникс
Датум на внесување: 22.Август.2015 во 00:08
Originally posted by Ninja 35 Ninja 35 напиша:

Originally posted by laki_bu laki_bu напиша:

Jas za dve godini go zemav .....koj saka moze da mu sredam ....да


Ааа....психо тест...

има и тоа.....ништо тогаш.....нема шанси да го поминамплазење

-------------
...Ne gledaj nazad so gnev, nitu napred so strav, gledaj naokolu so razbiranje. ...


Постирано од: Ninja 35
Датум на внесување: 22.Август.2015 во 00:16
Originally posted by Феникс Феникс напиша:


Originally posted by Ninja 35 Ninja 35 напиша:

Originally posted by laki_bu laki_bu напиша:

Jas za dve godini go zemav .....koj saka moze da mu sredam ....да


Ааа....психо тест...


има и тоа.....ништо тогаш.....нема шанси да го поминамплазење

Штом Лаки од трета го помина, ќе поминеш ти од прва...

-------------
Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!


Постирано од: laki_bu
Датум на внесување: 22.Август.2015 во 00:19
Originally posted by Ninja 35 Ninja 35 напиша:

Originally posted by laki_bu laki_bu напиша:

Jas za dve godini go zemav .....koj saka moze da mu sredam ....да


Ааа....психо тест...

Toa e za vozacka dozvola be nepismen ...za pasos slika i dobra volja treba


-------------
Без разлика колку страници прочитал учениот човек, никогаш не треба да заборави дека се уште не ни стигнал до првата страна....


Постирано од: Ninja 35
Датум на внесување: 22.Август.2015 во 00:21
А ти го помина тој за возачка

-------------
Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!


Постирано од: laki_bu
Датум на внесување: 22.Август.2015 во 00:30
Drugi pominaa za mene ...jas edvam osmo oddelenie zavrsiv ...srekja tate ja poznavase direktorkata , pa me pominuvaa

-------------
Без разлика колку страници прочитал учениот човек, никогаш не треба да заборави дека се уште не ни стигнал до првата страна....


Постирано од: evangeline
Датум на внесување: 22.Август.2015 во 01:05
Лаки дај кажи постапка и сериозно, колку чини сега..
Порано не беше многу скап..


-------------
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


https://www.youtube.com/watch?v=1DUYlHZsZfc" rel="nofollow - Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE


Постирано од: laki_bu
Датум на внесување: 22.Август.2015 во 23:05
Originally posted by evangeline evangeline напиша:

Лаки дај кажи постапка и сериозно, колку чини сега..
Порано не беше многу скап..

Ke ti pisam broj za kontakt u inbox..i ke se dogovoimeнамигнување


-------------
Без разлика колку страници прочитал учениот човек, никогаш не треба да заборави дека се уште не ни стигнал до првата страна....


Постирано од: Орка
Датум на внесување: 06.Октомври.2015 во 10:21
Се истрчавте со бугарските ако ви е...Сега у мода е дипломатски.


Постирано од: fiks
Датум на внесување: 08.Октомври.2015 во 00:49
Одговорот на темава е многу едноставен.

Бугарски пасош НЕ!


-------------
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.Постирано од: д4 б3
Датум на внесување: 08.Октомври.2015 во 11:13
Originally posted by fiks fiks напиша:

Одговорот на темава е многу едноставен.

Бугарски пасош НЕ!разбрахме бе

нема потреба да викаш

тераj си кроткоjас па си имам

мене не ми е проблем-------------
old d4b3


Постирано од: Орка
Датум на внесување: 08.Октомври.2015 во 17:51
Џабе ти е,не си во конК*ренција ако немаш и македонски.


Постирано од: laki_bu
Датум на внесување: 08.Октомври.2015 во 23:00
DA . Samo sto jas ne sum go koristel bidejki kade I da zatreba pokazuvam licna karta .
Vadete si so vreme oti kakvo vreme ide ke vi bide kasno.

-------------
Без разлика колку страници прочитал учениот човек, никогаш не треба да заборави дека се уште не ни стигнал до првата страна....


Постирано од: Зорана
Датум на внесување: 16.Февруари.2017 во 15:16
СИТЕ ШТО ИМАТЕ ТЕРМИНИ ВО АМБАСАДА ЗА ИНТЕРВЈУ И ПРОИСХОД ЈАВЕТЕ СЕ НА 070-509-239 (АЛЕКСАНДАР),ЗА ДА ВИ ГИ СПРЕМАТ АПЛИКАЦИИТЕ,УБЕДЛИВО НАЈКОРЕКТНИ И ДОКОЛКУ ВИ СЕ ПОТРЕБНИ БИЛО КАКВИ ИНФОРМАЦИИ ВО ВРСКА СО БУГАРСКО ДРЖАЈВАНСТВО МОЖАТ ДА ВИ ПОМОГНАТ. ОВА ВИ ГО КАЖУВАМ ОД ЛИЧНО ИСКУСТВО.


Постирано од: VasilT
Датум на внесување: 22.Декември.2017 во 20:17
PRIRACNIK ZA PREZIVUVANE VO BRITANIJA I EU

Od kako ke si go izvadite pasosot bidete mnogu vnimatelni kade ke se selite. Preporacuvam da izberete nekoja drzava kade ima znacitelno prisustvo na pravoslavni Yugosloveni. Germanija ili Avstrija da vi bidat vo prv plan. Ako nemate bliski rodnini, a ste sami, na pocetok gledajte da ste sto poblisku do lokalnoto srpsko naselenie, bilo za vrabotuvane ili prestoj. Vnimavajte kade spiete, najbezbedno e da dopatuvate so nekoj sto go poznavate od Makedonija. Istoto vazi i za studii. Duri i ako ste primeni na fakultet nemojte da se olabavuvate i prezemete gi istite merki na pretpazlivost. Ako nemate so kogo podobro da najdete drugo resenie za emigracija koe ke vklucuva poveke dusi. Pamtete od kade poteknuvate i nemojte da se voobrazuvate deka poradi BG pasos ste EU gragani.
Velika Britanija da ja izbeguvate vo sekoj pogled. Tuka vladee vistinska frenzija na tajnite agenturi i po se izgleda deka NATO veke ja zapecatilo sudbinata na Makedonija. Vie i da se deklarirate kako bugari, vasata vera e od Makedonskata Pravoslavna Crkva koja zaedno so ostanatite Institucii od Makedonija e osudena na nebitnost. Izbegnuvajte sekakvo druzene so stranci ili makedonci so koi za prv pat se zapoznavate vo ovie drzavi. Mnogumina od niv se otugeni od svoite balkanski identiteti i pripagaat na drugi nepravoslavni crkvi. Tie se protestanti i se mnogu opasni.
Po se izgleda deka ovde se sproveduva sistemacko cistene na sekakvi ostatoci na makedonskiot kulturen identitet. Ako vidite devojka sto lici deka e od Makedonija, po moznost tie cesto nosat zelena obleka, veke nekoj vi vlegol vo traga i ste vo golema opasnost. Vednas priberete se i so prviot let pravo doma ili na gosti kaj poznati ili rodnini sto ziveat vo stranstvo. Vo sprtivno mnogu e verojatno deka na eden ili drug nacin ke bidete sovladani i sistematski prevospitani. Od maskite onie koi se tvrdokorni vo svoite ubeduvana, poradi nivniot veke otpisan kulturen identitet, ke bidat osakateni. Edinstvenoto nesto sto ke ostane od nivnata egzistencija ke bide zivotinskata potreba za ishrana. Toa ke vi bide obezbedeo od ovdesni neguvatelki. Toa se nenormalni luge koi so svoite familii rabotat za ovdesnite vladi. Na niv drzavata im pridava potpolna mok vo raspolaganeto so vasite zivoti.
Makedonskite devojcina gi dresiraat ponaku. Tie poradi svojata ubavina se barani kako e*acici na tukasnive Intelligence Services. Potoa, poradi ugledot sto tie go imaat pomegu svoite pomladite kolegi, ovie zenski se nasledeni od niv i eventualno, posle mnogu seks so neubavi, grdi i stari Anglicani, tie se stabiliziraat vo vrska so nekoj od pomladive sto ne e pozelen pomegu Anglicankive. Na ovoj stepen tie nemaat nikakva vrska so Makedonija.
Znam deka vi e denes mnogu tesko vo Makedonija i deka smetate deka imate covekovo univerzalno pravo za slobodno ekonomsko i akademisko dvizene. Bidejki ova ubeduvane na makedonija i e uvezeno od Zapadot site na pocetok se spremni da se setaat i da rabotat po zapadna evropa i Anglija kako da se Italiano. Megutoa morate da razberete deka nekoi drzavi kako Britanija ne se civilni vo aspektot na sproveduvaneto na nivnata bezbednost. Na nivo na tajnite sluzbi tuka ima otvoren front protiv Ruski Kremlj, pravoslavnata civilizacija sto rekla “f**k OFF” na NATO (Srbija I Makedonija) i nekoi drugi kulturi. Anglija ne e Makedonija ili Bugarija, balkanski drzavi koi imaat suvereni bezbednosni interesi samo na svojata teritorija ili vo sosedni zemji vo koi zivee nivnoto malcinstvo. Makedonija ne e Rusija pa nekoj da ni se plasi. Nekoi zapadni drzavi se imperijalisticki sili koi imaat bzbednosni sluzbi od necivilen karakter, operativni von nivnite domasni policiski juristikcii i so interes da penetriraat vo slucuvanata na drugi drzavi. Sluzbite na drzavi kako Brtanija dejstvuvaat cisto na baza na geostrateskite interesi na NATO koi se vo ostar sudir so nacionalnite interesi na Makedonija. Makedonija e zemja koja so svojata politika na zacuvuvane na kulturniot identitet pravi prkos na sireneto na ovie politicki i bezbednosni vlijanija vo regionot i zatoa ovdesnive sluzbi se spremni na surov nacin da dejstvuvaat kon graganite na taa zemja so cel da sozdadat armija koja ke se bori za nivnite interesi. Koga tukasnive agenti ke se resat da sovladaat toa ne go pravat so zvono na vrata i priveduvane vo stanica so pomos na tajni policiski sluzbi, kako od vremeto na SSSR i Yugoslavia. Iako sme vo 21 vek rabotite vo pogled na tajnite operativci na podracjata na NATO, kako naprimer vo Britanija, se po varvarski i od tie od vremeto na komunistickiot blok. Vie pred niv nemate nikakvo dostoinstvo i ke bidete zdrobeni dokolku imaat prostor da ve fatat a da ne ve iskoristat za operativni celi. Ako ve pridobijat, najverojatno ke se vratite da ziveete vo Makedonija i da protestirate za Sarena Revolucija ili da stanete ‘sorosoid’. Ke zborete kako na Makedonija i se potrebni EU, NATO i sireneto na demokratijata, a ke kutite kako na najnedemokratski nacin, tajnite sluzbi na NATO ili Britanija ve pridobile vo ostvaruvaneto na svoite geostrateski interesi na zgasnuvane na pravoslavnata civilizacija. Ako ste dovolno vreme tuka a ne ste potpadnale na nivnata mok, togas ke svatite zosto vo Makedonija ima probemi so Albancite. Tie problemi se direktno dirigirani od ovie zemji kade makedoncite se zigosani kako evrei vo vremeto na Tretion Rajh.
Na zapad najbezbedno e da se emigrira so bracen sopatnik. Gledajte najdete nekoj/a od Makedonija ako treba vencajte se i od cisto bezbednosen interes. Emigrirajte vo spomenatite drzavi, Germanija ili Avstrija. Bidete lojalni, pomagajte si i nikako avanturi. Vo sekoj drug aspect, Zapadna evropa ne samo sto e poteska od Makedonija, taa ednostavno e nevozmozna za Makedonija.
Ako nesto stane, nemojte vednas vo policija, oti ke ve napravat lud. Obidetese preku Megunarodni organizacii ili mediumi da ja alarmirate javnosta za vasite prava. Vaka ne samo sto ke dobiete eksponiranost tuku i ke pomognete na drugi makedonci da se zastitat od ludoriite na tukasnite ne civilni agenturi.
Pozdrav od NATO.


Постирано од: Орка
Датум на внесување: 16.Октомври.2018 во 22:56
Северот многу работи ќе смени.
Прво би пробал најверојатно спрски,
па црногорски.Трет би го ставил
бугарскиот па албанскиот како последна опција.
Иако таа па и најлесна ми се гледа.
Идам по невеста од Пустец и за 500 евра ете ти пасош
и државјанство!
А ако не се и дефтосам од тука,слободно северњаци
мавнете поголем данок на странски државјани,оти
автентични посекако ќе немате.Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk