IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Македонци ширум светот
  Активни теми Активни теми RSS - Бугарски пасош ДА/НЕ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Бугарски пасош ДА/НЕ

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 5>
Автор
Порака
LiDivio Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор


Регистриран: 19.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7265
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LiDivio Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2011 во 17:30
Мене ме интересира зошто оние кои земале бг пасош не се откажуваат од мак. пасош? Треба да се донесе закон да им се одземе македонскиот пасош на таквите.
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2011 во 17:35
А што, тие не припаѓаат веќе на МК?

Скоро секаде во светот има бипатриди и полипатриди, па на никој не му сметаат. Луѓето само сакаат подобар живот. Живот што Македонија не им го нуди!


Изменето од Santijago - 16.Декември.2011 во 17:36
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
LiDivio Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор


Регистриран: 19.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7265
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LiDivio Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2011 во 18:55
Сите сакаме подобар живот, но сите не земаме бугарски пасош, посебно што Бугарија може тоа политички да го користи за наметнување своја пропаганда во МК. Еве, да речеме пола од Македонците се незадоволни од животот (од било кои причини), тоа се 800 000 луѓе. Сите земат бг пасош. И наредниот попис Бугарија ќе бара да се признае бугарско малцинство во МК кое би било дури и повеќе од албанското малцинство, околу 1/3 од вкупното население... после ќе бараат вакви права, па онакви права... се додека не се подели МК помеѓу Албанија и Бугарија (тоа е најцрното сценарио).
 
Затоа Санти постојат ПАТРИОТИ и предавници. Се надевам дека мк народ ќе се свести и нема да зема бг пасоши не заради подобар живот, туку дури и заради поволни цени на автомобили и други банални глупости. На крајот ќе испадне дека навистина сме Бугари кои се отуѓиле од Бугарија, како што некои бг националисти тврдат.
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2011 во 19:08
Зарем пасошот те прави патриот?

I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44574
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2011 во 22:38

Секој со своите убедувања...Ја и би гинел али тоа не...

Зошто?

Приказните од дедо ми,и неговите патења од бугарите ми се доволни...да

Ако толку имаш желба да отидеш од државава...Еве ти друга опција мене ми ја нудеа...Не ја прифатив

Ожени се бе другар за папири плати си таму толку и толку иљади евричиња

Па биди муж по сите правила,сакаш да просперираш издржи....Али не предавајнамигнување

Но пак ќе ти пишам одлучи по своите убедувања....На крај пола држава извади бугарски пасошине знамИзменето од Орка - 16.Декември.2011 во 22:41
Кон врв
Zeksi71 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zeksi71 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Декември.2011 во 01:17
90 % од луѓето земаа БГ пасоши за купување кола и ситни економски интереси. Останатите, дел дека се чувствуваат бугари, други малку да прошетаат по ЕУ, и божем да работат, барем така мислеа. 
Но луѓето не знаеа дека во топ десет држави ( Австрија, Белгија, Германија, Италија, Луксембург, Малта, Холандија, Франција, Британија и Ирска )  на ЕУ, бугарите немаат достап до пазарите на трудот, нешто што БГ го потпиша кога се приклучуваше на ЕУ.

Многу се ретки тие кои економски профитираа од добивањето на БГ пасоши. 

Се поставува прашањето ( важи за оние кои не се чувствуваат бугари по убедување ) зошто се земаа пасоши на туѓа држава а немаат никаков бенефит од тоа.
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ
Кон врв
gonzo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Мачкозил

Регистриран: 04.Декември.2008
Локација: У дневну
Статус: Офлајн
Поени: 3137
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gonzo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Декември.2011 во 13:56
Знам пред да се воведе визната либерализација камионџиите зимаа БГ пасоши за да немаат проблеми со визите кога возат низ Европа...Е сега и тоа не е проблем со нашите пасоши...
You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.
Кон врв
Schatzii7 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unglaublich

Регистриран: 19.Октомври.2011
Локација: Lost somewhere
Статус: Офлајн
Поени: 7061
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Schatzii7 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Декември.2011 во 14:33
Originally posted by Zeksi71 Zeksi71 напиша:

Но луѓето не знаеа дека во топ десет држави ( Австрија, Белгија, Германија, Италија, Луксембург, Малта, Холандија, Франција, Британија и Ирска )  на ЕУ, бугарите немаат достап до пазарите на трудот, нешто што БГ го потпиша кога се приклучуваше на ЕУ.


Како немаат пристап, кога најголемиот дел од Мк со бугарски пасош живеат и работат во Италија?
Не знам за др. земји што си ги набројал, но и во Германија и Холандија има еден куп Бугари што работат.
Еве една вест од Утрински весник, што мислам не е далеку од вистината.
Бугарите се смалија на 7 милиони

Бугарските државјани што живеат во странство не се 420.000, како што наведува Националниот институт за статистика, туку многу повеќе. Само во Турција има 300.000 бугарски државјани, во Шпанија 160.000, во Грција, Германија, Италија по 70.000 луѓе во секоја од овие три земји. Во САД и во Канада има 200.000 Бугари. По неколку илјади бугарски државјани има во секој дел од ЕУ, Австралија и, главно, во сите 200 земји низ светот.


Изменето од Schatzii7 - 17.Декември.2011 во 14:35
»Wenn ein Deutscher einen Zug ausrauben möchte, kauft er sich als erstes eine Fahrkarte.« :) (Lenin 1917)
Кон врв
Zeksi71 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zeksi71 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Декември.2011 во 02:04
Поставив еден документ превземен од сајтот на бугарскиот европски комитет или како и да се вика не е битно во кој се наведени рестрикциите за бугарските работници во ЕУ поединечно за секоја држава на ЕУ, во кој е се објаснето, за да не нагаѓаме тука вака било, онака било. 

Некој од господата шефови го избришал, највероватно пошто е на бугарски јазик.

Па зошто бре бришете вакви постови, а и истите вие бришачи поставувате разно разни линкови на англиски или некој друг јазик.

Или сите јазици се дозволени на форумов само бугарски не е?????
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ
Кон врв
AlbanianGirl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Февруари.2008
Локација: Cuba
Статус: Офлајн
Поени: 495
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај AlbanianGirl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Декември.2011 во 02:18
Originally posted by makedoneromkd makedoneromkd напиша:


Znaci imam golema potreba od BG pasos za da rabotam vo stranstvo bidejki ne se izdrzuva tuka, samo me interesira negativnostite i dali gi ima i normalno pozitivnite raboti gi znam (slobodno dvizenje vo EU )???


Еееее, па прво што ми текнува е дека никогаш нема да имаш можност да знаеш како е да си ПАТРИОТА, зш од старт ќе те етикетираат како "еретик".
А толку е убаво во македонија да си патриот,, сите врати ти се широко отворени.
You think I am a devil. But only because I have lived in hell. I want to get out.
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Декември.2011 во 17:33
Originally posted by Zeksi71 Zeksi71 напиша:

Поставив еден документ превземен од сајтот на бугарскиот европски комитет или како и да се вика не е битно во кој се наведени рестрикциите за бугарските работници во ЕУ поединечно за секоја држава на ЕУ, во кој е се објаснето, за да не нагаѓаме тука вака било, онака било. 

Некој од господата шефови го избришал, највероватно пошто е на бугарски јазик.

Па зошто бре бришете вакви постови, а и истите вие бришачи поставувате разно разни линкови на англиски или некој друг јазик.

Или сите јазици се дозволени на форумов само бугарски не е?????
Е добро де, постави го форма на линк на македонски јазик, и јас направив така па си стојат линковите.

Еве уште еден линк до репортажа од некоја бугарска телевизија, снимано пред 4-5 годиии:

Македонците бараат бугарско државјантсво

Во репортажата се гледа дека репортерката воопшто не е воодушевена што некој тек така си го добива бугарското државјанство а не е бугарин ниту знае бугарски.
Бог повторно му говори денес на човештвото преку Неговата пророчица, Габриеле од Вирцбург. Тој не ја говори речта на Библијата!
Кон врв
Schatzii7 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unglaublich

Регистриран: 19.Октомври.2011
Локација: Lost somewhere
Статус: Офлајн
Поени: 7061
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Schatzii7 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Декември.2011 во 17:45
Нешто најново...Од 1ви јануари 2012, под одредени услови нема да биде потребна
работна дозвола за Бугарските и Романските државјани во Германија ...повеќе можете да прочитате овде
»Wenn ein Deutscher einen Zug ausrauben möchte, kauft er sich als erstes eine Fahrkarte.« :) (Lenin 1917)
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Декември.2011 во 17:53
Ако добро разбравхи, хи...

Лица со високо образование кои имаат доволно квалификации за да аплицираат кај некој работодавец
Сезонските работници

збунетост
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
*moon* Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7657
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај *moon* Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Февруари.2012 во 00:45
kako da vie ne ste sakale
Ако го победиш моментот ти си најсилниот човек на светот
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 5>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,109 секунди.