IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Македонци ширум светот
  Активни теми Активни теми RSS - Живот во Канада
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Живот во Канада

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
Автор
Порака
Bebipapa Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 25.Октомври.2017
Статус: Офлајн
Поени: 4
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Bebipapa Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Октомври.2017 во 00:21
I mene me interesira
Кон врв
caldi33 Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 15.Ноември.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 83
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај caldi33 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Февруари.2018 во 18:32
https://www.facebook.com/groups/319030078578945/
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Септември.2018 во 09:26

веројатно социјално мрмрџиски и фестивалски убав, амалџиски посекако вносен за оние кои се работливи, имајќи шанса и по две работни места да се бркаат истовремено, бар ова ми е лично посведочено порано од губертлии, но идеално би било завршување факултет или магистратура таму со што се отвораат можности за поголема заработка, плус здравство им е далеку побагатела него во сад, ем убо е да се знае дека има поголеми македонски заедници та Чоек и со свои Ближни да скрши муабет, штета само што се поделени нашинците таму најнапред со голем јаз меѓу нови и стари иселеници, а пак старите на промакедонски при ОМД и пробугари при мпо, што е пак резултат на никаквата волја матицата да ги помага подржува и сплотува, та ако порано и во СРМ бар биле покривани концертно со државни средства некако иако заради удбашки аршин, сега ни тоа не е случај, а не пак да се размислува проактивно за финансирање македонски градинки, мак-бизнис-е-портал, лоу-баџет чартер авионска линија и сл. а дури ниту културно-историски не се афирмиираме обострано, простор кој за жал го грабаат бугарите кои имаат активна пропаганда и директно преку мпо и индиректно купувајќи ги иселениците со разни бонуси што навистина е жалосно!

еве еден македонец кој е интересен К*раж, она што бил Мајк Илиев (Илич) по потекло од битолско во Детроид како најбогат македонец милијардер меѓу тристоте најбогати во свет, тоа културно е Тодор Кочев како најпознат режисер во канадската филмографија ...
Originally posted by <a href=http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=17702&PID=3026574#3026574 target=_blank rel=nofollow><u>Орка</u></a> Орка напиша:

Најверојатно во оваа категорија спаѓа...
Види мајката,првиот дел на Рамбо македонец да ми ти го режирал


бидејќи линкот е испарен еве апдејт http://filmskirecenzii.blogspot.com/2014/08/blog-post_93.html
интересно оправдано Чоекот го посочуваат како македонец, но дефитивно тој се гледа како бугарец, и тоа не бидејќи татко му е од Пловдив, туку многу веројатно бидејќи мпо ги има легнато на брашно, зошто го велам ова бидејќи Пловдив е населен со голема заедница на протерани македонци од Егеј со договори меѓу Љапчев-Венизелос односно Калфов-Политис почетокот на минатиот век, бидејќи во спротивно немал татко му да земе жена од Вмбел Костурско по некоја случајност селото на дедо ми, а доколку некој знае какви асли заколнати македонци се тоа посекако тоа сум јас, но не е за лутење што ним мозок им испрале во Канада сигурно од што им било убо во Пловдив та заминале за Торонто, туку за лутење е што тука успеваат да направат од нас абдали заради одродени еа-квинслинзи, и во ред ќе беше ако и за ова ни дреме ко во случајот со многу македонски дејци од романтизмот кои сега ќе треба да ги етикетираме ко северно-македонски доколку наседнеме некако на понудениот ергомнес галиматијас, сигурно меркелка в сабота ќе ги утеши оние решение да фрлат согласност за ваквата гачка веројатно со изјава ванчо михајлов работеше за abwehr [1][1] та зошто и зоран заев да не работи за bfv-Bureau for the Protection of the Constitution денес [2][2] ништо страшно ако го оставите ќе ви лоботомира неистомисленици и ќе живеете среќно ко маусдонци! порано тоа го праеле пред се крваво а сега со бреиндемиџ техники! бреј каква етикета има германското контраразузнавање тро поучно за нашиве удбаши!

туку аберите за Тед Кочев (born Velichko Todorov Tsochev, April 7, 1931)

https://btvnovinite.bg/videos/tazi-sutrin/ted-kochev-v-moeto-sarce-i-mojata-dusha-sam-balgarin.html

https://www.imdb.com/name/nm0467646/bio?ref_=nm_ov_bio_sm

после вакви абери би заклучил животот ниту во Канада ниту во Македонија е иземен од специјални спинои апропо Македонската Самосвест што може на почеток нема да ви биде толку битно но откако го надминете првото ниво на скалата на Маслов она биднете ситуирани сити и весели опкружени од ближни сограѓани почнувате да размислувате за Културна Самореализација како би можеле да дофрлите потем и до Духовна Трансцеденција, чиниш некој озбилно поработил на тоа ко балканци да не можеме ниту трансконтинентално да најдеме мир по вијуги и во недоглед за глупости да се препираме и подвојуваме, што пак е резултат на историска летаргија сега во Слободна Македонија, заради што една од побитните работи што треба ОМД но и секој еден македонец во канада да ја турка е Историска Тв Продукција за не само ние да се дичиме меѓусебно ами да им се спротивставиме на грчката и бугарската пропаганда отаде барате, незнам кај им е акалот и кој век живеат македонците во Канада но ако тие не кренат глава масудонскиве политички елити тука се ќе распродадат, се прашувам по кој основ ќе ги табаат сродниците неистомисленици трансконтинентално, можеби ќе им забрануваат влез во Република Македонија како неподобен национален агитпроп кој ќе им го ремети евроболшевичкиот идеал покуќи!?


Изменето од Zelenikovo - 06.Септември.2018 во 09:27
Кон врв
Јас сум свинче Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 18.Март.2016
Статус: Офлајн
Поени: 10
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Јас сум свинче Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Септември.2018 во 12:54
Животот во Канада е многу убав, таму цветаат ружи, липи и остали дрвја, каде што кај нас ги сечат нехуманите луџе, ја кастрат природата, бидејќи немаат дрва за у зимо да се топлат, а немаат пари истите да ги купат. Јас сакам да му станам жена на еден лик од форумот, кој што е од Канада. Он мене ми вети дека ќе ме земе таму и ќе се отарасам од Македонија. Бидејќи Македонија е сиромашна и така..
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Септември.2018 во 20:21

бидејќи северна америка се мераклии на сланина, внимавај форумџијата да е вепар, а дрва ќе морате законски да рушите ако живеет во природа за да се проретчува густа шума, макар сте се грееле на плин ... ружи ко овие нашите посклет цветаат но имаат agnes хибрид [1][2][3]
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.