Испечати | Затвори го прозорот

Живот во Канада

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Македонија и Свет
Име на форумот: Македонци ширум светот
Опис на форумот: Новости и активности на нашинците од сите континенти
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=24394
Датум на принтање: 27.Ноември.2021 во 18:24
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Живот во Канада
Постирано од: Goran71
Наслов: Живот во Канада
Датум на внесување: 06.Јуни.2009 во 03:31
Ima li nekoi nasi forumdzii koi sto ziveat vo Montreal, ako ima neka kazat kako se zivee, i ako moze neka napravat sporedba so Toronto, Vankuver.

pozdravКоментари:
Постирано од: Bando
Датум на внесување: 04.Мај.2011 во 22:50
Zdravo do Makedoncite vo Kanada.

Imam zelba eden den ili najbrzo shto mozam da zaminam od Makedonija i da otidam vo Kanada.Kakov e zivtot tamu,kade ima najvekje makedonci.Ako mi se pruzi sansa da idam tamu, bi rabotel kako 3D modeler vo edna firma,razgovarav so niv i nema da imaat problem da rabotam kaj niv vo nivnata firma.
Kakvo e opstestvoto tamu? Bi sakal isto taka da znam kakov e odnosot sprema makedonecot tamu.


Постирано од: vivi1
Датум на внесување: 04.Мај.2011 во 22:52
bando so sreka momce....mlado si ...ke stasas se...polekaда

-------------
vivi


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 07.Мај.2011 во 20:20
Kako i vo SAD, zhivotot e dobar. Ako si chesen, vreden i gi respektirash drugite kako shto se respektirash i samiot sebe, togash nema da imash nikakvi problemi nitu so drzhavata, nitu so lugjeto.

Drzhavata kje ti dade tolku tolku shto kje i dadesh i ti na nea... verojatno i povekje od toa.

Opshtestvoto e tolerantno i nema da ti pravi prechki nitu vo nacionalniot sentiment, nitu vo verskata opredelba.

Najmnogu makedonci ima vo Toronto kade shto postojat 4 makedonski crkvi vo koi najchesto se sobiraat makedoncite koi sakaat da odrzhuvaat megjusebni vrski.

Ako sakash da emigrirash togash odi po legalen pat, a ne na crno kako shto pravat nekoi makedonci. Pobaraj od onoj koj ti nudi sigurna rabota da ti prati rabotna viza. Posle dva pati obnovuvanje na taa viza kje mozhesh da pobarash status na lended emigrant. Podocna, dokolku sakash, kje mozhesh da podnesesh baranje za drzhavjanstvo (citizenship).

Srekjno!


-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: емил
Датум на внесување: 13.Јануари.2013 во 10:42

http://www.time.mk/read/NONE/968fe4d766/index.html" rel="nofollow - Кој нема работа правец во Канада!


Канада повторно се отвара за доселениците. Канадските власти почнаа со прифаќање на барањата од образованите странски државјани со цел да се пополнат работните места во одредени делови од Канада.-------------


Постирано од: zagor
Датум на внесување: 26.Јануари.2013 во 18:53
..ни под разно!...таму е Зекси,вели лошо се живее. 

-------------
...zagor e ziv,se drugo e laga.


Постирано од: lion888
Датум на внесување: 29.Јануари.2013 во 14:42
Celo apliciranje za federalno nivo skilled employment za Canada e stopirano od 4 Maj.

A za tie sto mislat deka vo CA loso se zivee togas neka proba pa posle neka fati da pisuva na forumi. Od rekla kazala nikogas ne nosi nikakvi odluki vo zivotot bidejki sekoj ne ti misli dobro.


Постирано од: Goran974
Датум на внесување: 20.Февруари.2013 во 21:04
Zdravo,

Dali znaete ili imate adresi od nasi biznismeni,rabotodavci kaj koj bi mozele da pobarame rabota...
Vi blagodaram


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 10.Април.2013 во 18:43
Тоа не е така едноставно и лесно изводливо...

... прво, не верувам дека било кој ќе ти понуди работа онака на памет, без да те запознае и да види којси, што си, што знаеш и колку умееш да придонесеш за неговиот бизнис. Гаранција за работа не се дава за да можат луѓето за емигрираaт во Канада, туку да сработат за оној кој ќе ги повика. Работодавачот законски одговара за работникот со плата, давачки кон државата, осигурување и т.н.

Второ, гаранцијата за работа нема да му биде врачена никому надвор од Канада додека првин тоа работно место и барање за соодветен работник првин не се објави во Канада. Доколку после најмалу три месеци не се јави ниту еден канаѓанин од цела Канада за таа работна позиција, работодателот може да бара истата да биде потполнета со работник од надвор. При тоа тој треба да достави документи за соодветноста на работникот со нострифицирани документи кои ќе бидат признаени и одобрени од канадските власти. 

После сите овие чекори следи повик на работникот во канадска амбасада каде ќе треба да појде на разговор и каде што ќе биде одлучено дали ќе му се даде привремена дозвола за работа или не. Доставената гаранција за работно место не значи и автоматско одобрување од страна на државата. Службеникот во амбасадата може по било која основа да реши работната дозвола да не биде дадена на потенцијалниот странски работник и за тоа свое решение не е должен да му даде никакво објаснување на работникот.

Не сакам објаснувањево да претсавува некаква црна слика на невозможно одење по оваа основа, но сакам луѓето да се соочат со реалноста и да се подготвени на секаков мoжен исход од започнатата процедура.

За САД работите се неспоредливо потешки, да не кажам скоро невозможни.
-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Mindy
Датум на внесување: 25.Јули.2014 во 22:51
Originally posted by Goran71 Goran71 напиша:

Ima li nekoi nasi forumdzii koi sto ziveat vo Montreal, ako ima neka kazat kako se zivee, i ako moze neka napravat sporedba so Toronto, Vankuver.

pozdrav
 
 
 
 
 
Druze ako si vo Montreal pisi licna poraka da izlezeme na kafe среќа
 
 
 


-------------


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 12.Март.2015 во 03:33
Документарен филм: 

НОВИОТ ПОЧЕТОК ВО КАНАДА ЗА ИСЕЛЕНИЦИТЕ ОД МАКЕДОНИЈА

http://www.omnitv.ca/on/en/videos/2741628495001/" rel="nofollow - http://www.omnitv.ca/on/en/videos/2741628495001/


-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Mazak
Датум на внесување: 01.Јули.2015 во 04:30
Ако сте по кафаните, цигарите и парти енималс...ич не помислувајте да доаѓате...

Некои ке ви кажат дека е супер...ама тоа е индивидуално и за некого било подобро од таму каде што дошол во секоја смисла-не им верувајте !

Некои пак ке ви кажат дека не е ич ок (тие се плашат да не се снајдете случајно подобро од нив) па да пукнат од љубомора-Не ги слушајте таквите пошо реално може да напраите бууууум ако знаете како !

Запамтете ако сте за доаѓање што ви е планот и колку ви се можностите реално...се потоа што ке вложите ке ви се врати дупло(ко шо кажа Меси).

Едино ексклузивно е тоа што има пиздетини од цел свет буквално купишта осамени жени и од секакви раси...што може да ви се причини доста предизвикувачки и интересно(мислам ако сте по тоа хоби-колекционерството)

А работа има...во секое време и секаква буквално...каков филм ке им напраиш-ти си режисерот пошто и така сите се у свој филм тука(далеку од реалноста)


Само бидете кул и фурајте си свој филм, се бива тука пошто за да се одлучиш на таков голем потег треба да имаш храброст голема во себе...затоа респект и добродојдовте ако сте решиле веке.

-------------
“Be content with what you have. You have enough to live a happy life.”


Постирано од: Scientist
Датум на внесување: 24.Септември.2017 во 10:55
Здраво,

ако има некој што сега скоро емигрирал за Канада преку Express Entry ве молам контактирајте ме, имам некои прашања.


Постирано од: Bebipapa
Датум на внесување: 26.Октомври.2017 во 00:20
Originally posted by Scientist Scientist напиша:

Здраво,

ако има некој што сега скоро емигрирал за Канада преку Express Entry ве молам контактирајте ме, имам некои прашања.


Постирано од: Bebipapa
Датум на внесување: 26.Октомври.2017 во 00:21
I mene me interesira


Постирано од: caldi33
Датум на внесување: 19.Февруари.2018 во 18:32
https://www.facebook.com/groups/319030078578945/


Постирано од: Zelenikovo
Датум на внесување: 06.Септември.2018 во 09:26

веројатно социјално мрмрџиски и фестивалски убав, амалџиски посекако вносен за оние кои се работливи, имајќи шанса и по две работни места да се бркаат истовремено, бар ова ми е лично посведочено порано од губертлии, но идеално би било завршување факултет или магистратура таму со што се отвораат можности за поголема заработка, плус здравство им е далеку побагатела него во сад, ем убо е да се знае дека има поголеми македонски заедници та Чоек и со свои Ближни да скрши муабет, штета само што се поделени нашинците таму најнапред со голем јаз меѓу нови и стари иселеници, а пак старите на промакедонски при ОМД и пробугари при мпо, што е пак резултат на никаквата волја матицата да ги помага подржува и сплотува, та ако порано и во СРМ бар биле покривани концертно со државни средства некако иако заради удбашки аршин, сега ни тоа не е случај, а не пак да се размислува проактивно за финансирање македонски градинки, мак-бизнис-е-портал, лоу-баџет чартер авионска линија и сл. а дури ниту културно-историски не се афирмиираме обострано, простор кој за жал го грабаат бугарите кои имаат активна пропаганда и директно преку мпо и индиректно купувајќи ги иселениците со разни бонуси што навистина е жалосно!

еве еден македонец кој е интересен К*раж, она што бил Мајк Илиев (Илич) по потекло од битолско во Детроид како најбогат македонец милијардер меѓу тристоте најбогати во свет, тоа културно е Тодор Кочев како најпознат режисер во канадската филмографија ...
Originally posted by <font color='#0000FF'>http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=17702&PID=3026574#3026574 rel=nofollow</font> - <u>Орка</u> http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=17702&PID=3026574#3026574 rel=nofollow - Орка напиша:

] Најверојатно во оваа категорија спаѓа...
http://dnevnik.mk/?ItemID=BF002915EB01C649BCD6C1E2BE8F1869" rel="nofollow - Види мајката,првиот дел на Рамбо македонец да ми ти го режирал


бидејќи линкот е испарен еве апдејт https://web.archive.org/web20180906060913/http://filmskirecenzii.blogspot.com/2014/08/blog-post_93.html" rel="nofollow - http://filmskirecenzii.blogspot.com/2014/08/blog-post_93.html
интересно оправдано Чоекот го посочуваат како македонец, но дефитивно тој се гледа како бугарец, и тоа не бидејќи татко му е од Пловдив, туку многу веројатно бидејќи мпо ги има легнато на брашно, зошто го велам ова бидејќи Пловдив е населен со голема заедница на протерани македонци од Егеј со договори меѓу Љапчев-Венизелос односно Калфов-Политис почетокот на минатиот век, бидејќи во спротивно немал татко му да земе жена од Вмбел Костурско по некоја случајност селото на дедо ми, а доколку некој знае какви асли заколнати македонци се тоа посекако тоа сум јас, но не е за лутење што ним мозок им испрале во Канада сигурно од што им било убо во Пловдив та заминале за Торонто, туку за лутење е што тука успеваат да направат од нас абдали заради одродени еа-квинслинзи, и во ред ќе беше ако и за ова ни дреме ко во случајот со многу македонски дејци од романтизмот кои сега ќе треба да ги етикетираме ко северно-македонски доколку наседнеме некако на понудениот ергомнес галиматијас, сигурно меркелка в сабота ќе ги утеши оние решение да фрлат согласност за ваквата гачка веројатно со изјава ванчо михајлов работеше за abwehr [ https://blog.dnevnik.hr/print/id/1626049495/sat-povijestihistory-faistiki-trojni-pakt-s-jugoslavijom-25-iii-1941.html?page=print&id=1626049495" rel="nofollow - 1 ][ http://www.academia.edu/1133253/The_History_of_Terrorism_From_Antiquity_to_Al_Qaeda" rel="nofollow - 1 ] та зошто и зоран заев да не работи за bfv-Bureau for the Protection of the Constitution денес [ https://www.german-foreign-policy.com/en/news/detail/6001/" rel="nofollow - 2 ][ https://sites.google.com/site/profgeorgeleesrevelations/pan-continental-fascism-an-endless-tale-of-genocide-and-human-rights-opression/american-diplomacy-relocating-the-nazis-for-the-anti-communist-business-espionage-wall-st-networks-the-merkel-platform" rel="nofollow - 2 ] ништо страшно ако го оставите ќе ви лоботомира неистомисленици и ќе живеете среќно ко маусдонци! порано тоа го праеле пред се крваво а сега со бреиндемиџ техники! бреј каква етикета има германското контраразузнавање тро поучно за нашиве удбаши!

туку аберите за Тед Кочев (born Velichko Todorov Tsochev, April 7, 1931)

https://btvnovinite.bg/videos/tazi-sutrin/ted-kochev-v-moeto-sarce-i-mojata-dusha-sam-balgarin.html" rel="nofollow - https://btvnovinite.bg/videos/tazi-sutrin/ted-kochev-v-moeto-sarce-i-mojata-dusha-sam-balgarin.html

https://www.imdb.com/name/nm0467646/bio?ref_=nm_ov_bio_sm" rel="nofollow - https://www.imdb.com/name/nm0467646/bio?ref_=nm_ov_bio_sm

после вакви абери би заклучил животот ниту во Канада ниту во Македонија е иземен од специјални спинои апропо Македонската Самосвест што може на почеток нема да ви биде толку битно но откако го надминете првото ниво на скалата на Маслов она биднете ситуирани сити и весели опкружени од ближни сограѓани почнувате да размислувате за Културна Самореализација како би можеле да дофрлите потем и до Духовна Трансцеденција, чиниш некој озбилно поработил на тоа ко балканци да не можеме ниту трансконтинентално да најдеме мир по вијуги и во недоглед за глупости да се препираме и подвојуваме, што пак е резултат на историска летаргија сега во Слободна Македонија, заради што една од побитните работи што треба ОМД но и секој еден македонец во канада да ја турка е Историска Тв Продукција за не само ние да се дичиме меѓусебно ами да им се спротивставиме на грчката и бугарската пропаганда отаде барате, незнам кај им е акалот и кој век живеат македонците во Канада но ако тие не кренат глава масудонскиве политички елити тука се ќе распродадат, се прашувам по кој основ ќе ги табаат сродниците неистомисленици трансконтинентално, можеби ќе им забрануваат влез во Република Македонија како неподобен национален агитпроп кој ќе им го ремети евроболшевичкиот идеал покуќи!?


Постирано од: Јас сум свинче
Датум на внесување: 06.Септември.2018 во 12:54
Животот во Канада е многу убав, таму цветаат ружи, липи и остали дрвја, каде што кај нас ги сечат нехуманите луџе, ја кастрат природата, бидејќи немаат дрва за у зимо да се топлат, а немаат пари истите да ги купат. Јас сакам да му станам жена на еден лик од форумот, кој што е од Канада. Он мене ми вети дека ќе ме земе таму и ќе се отарасам од Македонија. Бидејќи Македонија е сиромашна и така..


Постирано од: Zelenikovo
Датум на внесување: 06.Септември.2018 во 20:21

бидејќи северна америка се мераклии на сланина, внимавај форумџијата да е вепар, а дрва ќе морате законски да рушите ако живеет во природа за да се проретчува густа шума, макар сте се грееле на плин ... ружи ко овие нашите посклет цветаат но имаат agnes хибрид [ https://www.helpmefind.com/gardening/ezine.php?publicationID=1012&js=0" rel="nofollow - 1 ][ https://en.wiktionary.org/wiki/Agnes#Etymology" rel="nofollow - 2 ][ https://en.wikipedia.org/wiki/Chastity" rel="nofollow - 3 ]Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk