IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Македонци ширум светот
  Активни теми Активни теми RSS - Живот во Канада
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Живот во Канада

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Автор
Порака
Goran71 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 99
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Goran71 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Живот во Канада
    Испратена: 06.Јуни.2009 во 03:31
Ima li nekoi nasi forumdzii koi sto ziveat vo Montreal, ako ima neka kazat kako se zivee, i ako moze neka napravat sporedba so Toronto, Vankuver.

pozdrav
Кон врв
Bando Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 04.Мај.2011
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Bando Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Мај.2011 во 22:50
Zdravo do Makedoncite vo Kanada.

Imam zelba eden den ili najbrzo shto mozam da zaminam od Makedonija i da otidam vo Kanada.Kakov e zivtot tamu,kade ima najvekje makedonci.Ako mi se pruzi sansa da idam tamu, bi rabotel kako 3D modeler vo edna firma,razgovarav so niv i nema da imaat problem da rabotam kaj niv vo nivnata firma.
Kakvo e opstestvoto tamu? Bi sakal isto taka da znam kakov e odnosot sprema makedonecot tamu.
Кон врв
vivi1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Легенда

Регистриран: 20.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 18938
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vivi1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Мај.2011 во 22:52
bando so sreka momce....mlado si ...ke stasas se...polekaда
vivi
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Мај.2011 во 20:20
Kako i vo SAD, zhivotot e dobar. Ako si chesen, vreden i gi respektirash drugite kako shto se respektirash i samiot sebe, togash nema da imash nikakvi problemi nitu so drzhavata, nitu so lugjeto.

Drzhavata kje ti dade tolku tolku shto kje i dadesh i ti na nea... verojatno i povekje od toa.

Opshtestvoto e tolerantno i nema da ti pravi prechki nitu vo nacionalniot sentiment, nitu vo verskata opredelba.

Najmnogu makedonci ima vo Toronto kade shto postojat 4 makedonski crkvi vo koi najchesto se sobiraat makedoncite koi sakaat da odrzhuvaat megjusebni vrski.

Ako sakash da emigrirash togash odi po legalen pat, a ne na crno kako shto pravat nekoi makedonci. Pobaraj od onoj koj ti nudi sigurna rabota da ti prati rabotna viza. Posle dva pati obnovuvanje na taa viza kje mozhesh da pobarash status na lended emigrant. Podocna, dokolku sakash, kje mozhesh da podnesesh baranje za drzhavjanstvo (citizenship).

Srekjno!


Изменето од Messenger - 07.Мај.2011 во 20:29
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85165
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јануари.2013 во 10:42

Кој нема работа правец во Канада!


Канада повторно се отвара за доселениците. Канадските власти почнаа со прифаќање на барањата од образованите странски државјани со цел да се пополнат работните места во одредени делови од Канада.

Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12849
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2013 во 18:53
..ни под разно!...таму е Зекси,вели лошо се живее. 
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
lion888 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Јули.2012
Статус: Офлајн
Поени: 12
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lion888 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јануари.2013 во 14:42
Celo apliciranje za federalno nivo skilled employment za Canada e stopirano od 4 Maj.

A za tie sto mislat deka vo CA loso se zivee togas neka proba pa posle neka fati da pisuva na forumi. Od rekla kazala nikogas ne nosi nikakvi odluki vo zivotot bidejki sekoj ne ti misli dobro.
Кон врв
Goran974 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 20.Февруари.2013
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Goran974 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2013 во 21:04
Zdravo,

Dali znaete ili imate adresi od nasi biznismeni,rabotodavci kaj koj bi mozele da pobarame rabota...
Vi blagodaram
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Април.2013 во 18:43
Тоа не е така едноставно и лесно изводливо...

... прво, не верувам дека било кој ќе ти понуди работа онака на памет, без да те запознае и да види којси, што си, што знаеш и колку умееш да придонесеш за неговиот бизнис. Гаранција за работа не се дава за да можат луѓето за емигрираaт во Канада, туку да сработат за оној кој ќе ги повика. Работодавачот законски одговара за работникот со плата, давачки кон државата, осигурување и т.н.

Второ, гаранцијата за работа нема да му биде врачена никому надвор од Канада додека првин тоа работно место и барање за соодветен работник првин не се објави во Канада. Доколку после најмалу три месеци не се јави ниту еден канаѓанин од цела Канада за таа работна позиција, работодателот може да бара истата да биде потполнета со работник од надвор. При тоа тој треба да достави документи за соодветноста на работникот со нострифицирани документи кои ќе бидат признаени и одобрени од канадските власти. 

После сите овие чекори следи повик на работникот во канадска амбасада каде ќе треба да појде на разговор и каде што ќе биде одлучено дали ќе му се даде привремена дозвола за работа или не. Доставената гаранција за работно место не значи и автоматско одобрување од страна на државата. Службеникот во амбасадата може по било која основа да реши работната дозвола да не биде дадена на потенцијалниот странски работник и за тоа свое решение не е должен да му даде никакво објаснување на работникот.

Не сакам објаснувањево да претсавува некаква црна слика на невозможно одење по оваа основа, но сакам луѓето да се соочат со реалноста и да се подготвени на секаков мoжен исход од започнатата процедура.

За САД работите се неспоредливо потешки, да не кажам скоро невозможни.


Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Mindy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Искрена, поискрена здравје

Регистриран: 14.Ноември.2005
Локација: United Arab Emirates
Статус: Офлајн
Поени: 14594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mindy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јули.2014 во 22:51
Originally posted by Goran71 Goran71 напиша:

Ima li nekoi nasi forumdzii koi sto ziveat vo Montreal, ako ima neka kazat kako se zivee, i ako moze neka napravat sporedba so Toronto, Vankuver.

pozdrav
 
 
 
 
 
Druze ako si vo Montreal pisi licna poraka da izlezeme na kafe среќа
 
 
 
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2015 во 03:33
Документарен филм: 

НОВИОТ ПОЧЕТОК ВО КАНАДА ЗА ИСЕЛЕНИЦИТЕ ОД МАКЕДОНИЈА

Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Mazak Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 24.Мај.2015
Локација: YesImSupercool
Статус: Офлајн
Поени: 629
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mazak Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јули.2015 во 04:30
Ако сте по кафаните, цигарите и парти енималс...ич не помислувајте да доаѓате...

Некои ке ви кажат дека е супер...ама тоа е индивидуално и за некого било подобро од таму каде што дошол во секоја смисла-не им верувајте !

Некои пак ке ви кажат дека не е ич ок (тие се плашат да не се снајдете случајно подобро од нив) па да пукнат од љубомора-Не ги слушајте таквите пошо реално може да напраите бууууум ако знаете како !

Запамтете ако сте за доаѓање што ви е планот и колку ви се можностите реално...се потоа што ке вложите ке ви се врати дупло(ко шо кажа Меси).

Едино ексклузивно е тоа што има пиздетини од цел свет буквално купишта осамени жени и од секакви раси...што може да ви се причини доста предизвикувачки и интересно(мислам ако сте по тоа хоби-колекционерството)

А работа има...во секое време и секаква буквално...каков филм ке им напраиш-ти си режисерот пошто и така сите се у свој филм тука(далеку од реалноста)


Само бидете кул и фурајте си свој филм, се бива тука пошто за да се одлучиш на таков голем потег треба да имаш храброст голема во себе...затоа респект и добродојдовте ако сте решиле веке.

Изменето од Mazak - 01.Јули.2015 во 05:00
“Be content with what you have. You have enough to live a happy life.”
Кон врв
Scientist Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 24.Септември.2017
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Scientist Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Септември.2017 во 10:55
Здраво,

ако има некој што сега скоро емигрирал за Канада преку Express Entry ве молам контактирајте ме, имам некои прашања.
Кон врв
Bebipapa Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 25.Октомври.2017
Статус: Офлајн
Поени: 4
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Bebipapa Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Октомври.2017 во 00:20
Originally posted by Scientist Scientist напиша:

Здраво,

ако има некој што сега скоро емигрирал за Канада преку Express Entry ве молам контактирајте ме, имам некои прашања.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,563 секунди.