IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - КОНКУРСИ И ИЗЛОЖБИ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

КОНКУРСИ И ИЗЛОЖБИ

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 4>
Автор
Порака
Марио Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 136
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Марио Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: КОНКУРСИ И ИЗЛОЖБИ
    Испратена: 17.Август.2010 во 17:18
Fotograf.mk, Canon 2010 Award
 
Здраво дечки и девојки,

Назад на форумот после долго и топло лето, имам да ви соопштам една фина вест.

Фотограф.мк организира конк*рс/изложба за фотографија на тема „Улица“.

Најдобрите фотографии ќе бидат изложени и секој автор кој ќе биде изложен ќе добие каталог. Најдобриот ќе биде сопственик на Canon 550d.

Фотографиите ќе ги оценува трочлено жири, на чело со Роберт Јанкуловски, фотограф и директор на македонскиот центар за фотографија.

Повеќе информации за конк*рсот/изложбата може да прочитате ТУКА.Изменето од Александар_А - 14.Септември.2010 во 12:45
Кон врв
kiddex Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 12
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kiddex Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Септември.2010 во 20:54

Резултати – Фото Салон Куманово 2010


Можете да ги погледнете на :

http://kozjak50.com/mk/news/


ФКК Козјак 50


Изменето од kiddex - 05.Септември.2010 во 20:57
A
Кон врв
kostovigor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 139
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kostovigor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Септември.2010 во 13:55
ФОТОМЕДИА 2010

1. Општи правила:
Се прифаќаат фотографии од сите правци, стилови, методи и пристапи, црно-бели или колор фотографии. Секој автор може да учествува со најмногу четири (4) фотографии (принтови). Фотографии кои биле претходно на некое од минатите изданија на ФОТОМЕДИА нема да се прифаќаат.

2. Тема:
Слободна

3. Учество:
Можат да учествуваат автори од сите земји во светот.

4. Големина на фотографиите:
Ќе се примаат фотографии со големина од 20 х 30 cm до 30 х 45 cm (неврамени, некаширани). Фотографиите кои не ги исполнуваат овие услови нема да се примаат.

5. Колекција:
Сите четири (4) фотографии, кои се испратени на изложбата можат да бидат испратени како колекција; во таков случај ве молиме назначете колекција ( КОЛ ).

6. Информации:
Задната страна на секоја фотографија треба да ги содржи следниве информации, испечатени (или читко напишани) со ГОЛЕМИ БУКВИ:
- Име и презиме на авторот/авторката
- Наслов на фотографијата на македонски или на еден од официјалните јазици.
- Бројот на фотографијата или колекцијата, мора да кореспондира со бројот назначен во апликацијата.

7. Апликација:
Секој испратен пакет со фотографии мора да биде пропратен со пополнета апликација пополнета од авторите/авторките. Бројот на фотографијата во апликацијата истотака мора да биде испишан/испечатен на задната страна на секоја фотографија.

8. Како да се испраќаат фотографиите:
Фотографии можат да се испраќаат индивидуално, или клубски, само како печатен материјал, во обичен плик (до 2 килограми) на следнава адреса:
ФОТО КЛУБ ЕЛЕМА – СКОПЈЕ
ФОТОМЕДИА 2010
ПАРТИЗАНСКИ ОДРЕДИ 155-1/82
1000 СКОПЈЕ, МАКЕДОНИЈА
Фотографии завиткани во ролна и пакети потешки од 2 килограми нема да се примаат.

9. Партиципација за изложбата:
Членовите на Фото сојузот плаќаат 200 ден. котизација, а сите останати автори заедно со своите дела треба да приложат 400 ден. За членови на Фото сојуз на Македонија се сметаат сите автори кои платиле годишна чланарина во Фото сојуз за 2010 г. Котизацијата може да се стави во пакет заедно со печатените фотографии или пак да се плaти лично при доставувањето наделата во просториите на Фото клуб ЕЛЕМА.

10. Користење на фотографиите:
Со прифаќањето на овие услови му давате право на Организаторот да може да ги користи изложените фотографии за репродукција во каталогот и во медиумуте без надомест кон авторот/авторката.

11. Посебни правила
•     Фотографиите треба да се третираат (пакуваат, заштитат, обезбедат, ракуваат) со најголемо внимание. Организаторот нема да превземе никаква одговорност за какви и да е оштетувања или изгубени пратки (фотографии) за време на транспортот. По завршувањето на изложбата, фотографиите ќе бидат внимателно вратени во истиот пакет/плик во кој биле пратени.
•     Секој автор/авторка ќе добие каталог, а наградените автори ќе ги добијат соодветните награди.
•     Членовите на жирито не можат да учествуваат во натпреварувачкиот дел од изложбата.


Жири:
- Branimir RITONJA, AFIAP, MFFZS, Словенија
- Yusuf DARIYERLI, Слободен фотограф, Турција
- Боро Рудиќ, MFFSM, Македонија


КАЛЕНДАР
Прием на фотографии:
15ти Септември, 2010
Жирирање:
25ти Септември, 2010
Објавување на резултатите
1ви Октомври 2010
Отварање:
12ти Ноември, 2010 - 20:00h
Враќање на фотографиите:
Јануари, 2011

НАГРАДИ
1.За поединечни фотографии:
- 3 ФИАП Медали
- 3 ПОФАЛНИЦИ
2.ЗА КОЛЕКЦИИ:
- 3 ФИАП Медали
- 3 ПОФАЛНИЦИ
3.СПЕЦИЈАЛНИ НАГРАДИ И ПРИЗНАНИЈА
   ПЛАКЕТА НА ГРАД СКОПЈЕ (За поединечни фотографии)

http://www.photomedia.mk/


Изменето од kostovigor - 30.Октомври.2010 во 18:11
Кон врв
fichot Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 783
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fichot Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Септември.2010 во 22:56
Инспириран од коментари на една тема зошто би требало да биде качена на прва страна, а зошто не...

Најубаво би било да има една тема за актуелни конк*рси и изложби која би одела како „стики“, а во која би се внесувале (само!) линкови кон темите за соодветните актуелни активности/манифестации. На тој начин би се избегнало натрупување на теми, за кои нема интерес, на прва страна.

Че ја биде ли?Кон врв
fichot Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 783
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fichot Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Септември.2010 во 22:58
Кон врв
fichot Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 783
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fichot Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Септември.2010 во 23:00
FOTOGRAF.MK CANON AWARD 2010

Изменето од fichot - 13.Септември.2010 во 23:01
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Септември.2010 во 02:27
Na moderatorsko nivo vekje diskutiravme za ova... Aleksandar go dade toj predlog i iako jas bev malu skeptichen (ne kazhuvam zoshto za da ne se ostvari toa ) mislev deka toj ke postavi vakva tema kako atraktivna.

Vo sekoj sluchaj, ne vazhno koj ja inicira idejava, taa se prifakja dokolku nema nekoja seriozna zabeleshka.

Kaj mene se veli "great minds think alike".
Кон врв
itan14 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 545
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај itan14 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Септември.2010 во 09:55
Exposed - Slovenia

Rok - 09.12.2010
Кон врв
Igor.J Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Мај.2010
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 5
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Igor.J Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Септември.2010 во 10:40
Меѓународен фотографски натпревар
"Više budućnosti" - Probanka, Slovenija

Рок до 08.11.2010
"Više budućnosti" - Probanka, Slovenija
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Септември.2010 во 12:41
Баш ми е драго што иако го имав ова на ум гледам дека имам истомисленици. Во најскоро време ќе гледаме да го изреализираме.
Кон врв
kostovigor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 139
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kostovigor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2010 во 20:38
Ја поддржувам идејава, меѓутоа во ваква сосотјба, според мене, не функциона.
Она што ми пречи, е дека при објава на нов пост во оваа тема, нема никакво визуелно известување дека има нов пост. Едиствено што треба да се внимава е промена на датум за да се види дали има некакви промени во постов.
Бидејќи не сум модератор ниту администратор, доколку може ова да се промени, тогаш сметам дека ќе биде во ред.

Поздрав.
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Септември.2010 во 12:59

Игор оној кој го интересираат конк*рсите и изложбите ќе ја отвори темата и ќе провери што и како има и дали има нешто ново. Мислам дека не е во ред фотумот да се користи како реклама за секоја нова изложба конк*рс и слично, а информацијата до тие што треба ќе биде пренесена и во една тема. Нема потреба да се отвараат се нови и нови теми, со што се оптоварува форумот а со тоа некои теми се потиснуваат во невидливиот дел а со тоа стануваат недостапни за оние на кои им треба.

Визуелно известување сепак има, исто како што има и кога некој член ќе додаде нова порака. Од друга страна сите конк*рси, изложби и слично ќе бидат на почетна страна и тоа како атрактивна тема.
 
Да не гњавам црвенеење со овој начин нема да ги ускратиме членовите од информацијата, ќе заштедиме простор, и сепак ќе се задржии ексклузивитетот на информацијата.
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Септември.2010 во 13:00
П.С. Веќе неколу изложби се ставени  во една тема ИЗЛОЖБИ но ќе треба сега и тие да ги соединиме со оваа.
Кон врв
itan14 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 545
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај itan14 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Септември.2010 во 23:28

Photo Club Bor ‎1st Exhibition of Photographs "Man and Work"

PROPOSITIONS AND PARTICIPATION

THEMES
...a) Man and Work
b) Color – Free
c) Black & White - Free
d) Photo Journalism

Reception of works ......................... 15.11.2010.
Selection ........................................ 29.11.2010.
Selection results (at the website) …... 09.12.2010.
Exhibition ....................................... 26.12.2010.
Delivery of the catalogues ................ 14.02.2011.

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 4>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,234 секунди.