IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - ДЕНОВИ НА МАКЕДОНСКАТА ФОТОГРАФИЈА 2010
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ДЕНОВИ НА МАКЕДОНСКАТА ФОТОГРАФИЈА 2010

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 5>
Автор
Порака
kostovigor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 139
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kostovigor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: ДЕНОВИ НА МАКЕДОНСКАТА ФОТОГРАФИЈА 2010
    Испратена: 01.Септември.2010 во 15:50
Денови на македонската фотографија го претставуваат пресекот на македонското фотографско творештво во тековната година и е најстара фотографска манифестација во државава. Оваа година ќе се одржат по 48-ми пат. Во рамките на оваа манифестација ќе се одржи и конк*рс за младинска изложба (за автори до 21 година) и фото семинар.

Организатор на изложбата и на фото-семинарта е Фото сојуз на Македонија.

Приредувач на Денови на македонската фотографија 2010 е град Кавадарци.П Р О П О З И Ц И

1.      Тема:    Tемата на изложбата е слободна.

2.      Трудови: На изложбата ќе се примат црно-бели и колор фотографии, максимум 6 фотографии по автор.

3.      Димензии: На изложбата нема да се примат фотографии помали од 20х30 cm, ниту пак фотографии поголеми од 30х45 cm. Фотографиите можат да бидат залепени на паспарту не поголемо од димензијата на стандардните рамки на Фото сојузот – 40х50 cm.

4.      Идентификација: На задниот дел од секоја фотографија треба да се назначат податоците според Правилникот за изложби на ФСМ: име и презиме на авторот, наслов, фото клуб, адреса и звање во ФСМ, доколку авторот го има.

5.      Учество: Право на учество на изложбата имаат сите граѓани на Република Македонија, членови на клубовите при Фото сојузот на Македонија, самостојни автори членови на Фото сојузот, како и сите други фотографи. На младинската изложба може да учествуваа автори до 21 година.

6.      Котизација: Членовите на Фото сојузот не плаќаат котизација, а сите останати автори заедно со своите дела треба да приложат 200 ден. За членови на Фото сојуз на Македонија се сметаат сите автори кои платиле годишна чланарина во Фото сојуз за 2010 г. Сите останати автори со своите фотографии треба да приложат 200 ден., или да уплатат 200 ден. на жиро сметка: 300000000300833, Комерцијална банка, со цел на дознака Денови на македонската фотографија. Во пакетот со фотографии уплатницата мора да се приложи, во спротивно фотографиите нема да бидат примени.

7.      Жири: Цветан Гавровски (КМФ ФСМ), Боро Рудиќ (КМФ ФСМ) и Душко Јовановски (КМФ ФСМ)

8.      Награди:
-          Прва, втора и трета награда за колекција на фотографии;

-          Прва, втора и трета награда за поединечна фотографија;

-          Три дипломи за колекција на фотографии и             

-          Три дипломи за поединечна фотографија9.      Календар:       
-          Краен рок за прием:             01.10.2010                               

-          Жирирање:                                    09.10.2010

-          Резултати (www.fotosojuz.mk)        12.10.2010                               

-          Отворање на изложбата:                  23.10.2010                               

-          Враќање на фотографиите: 30.11.201010. Адреса: Делата со пополнета пријава, како и уплата за котизација со назив ЗА ДЕНОВИ НА МАКЕДОНСКАТА ФОТОГРАФИЈА 2010, да бидат доставени на адреса: Градски ѕид, Блок 5, Поштенски фах 14, 1000 Скопје.

11. Забелешка: Фотографиите кои учествувале на претходните ДЕНОВИ НА МАКЕДОНСКА ФОТОГРАФИЈА нема да бидат жирирани. Организаторот го задржува правото на репродукција на примените фотографии за потребите на изложбата. Авторите гарантираат за авторството на користениот материјал. Секоја злоупотреба на авторски права е на лична одговорност на авторот.

12. Контакт: Дарко Петровски, 078 478 476,

Пријавата можете да ја превземете од тука
Кон врв
сашо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Декември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 538
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај сашо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Септември.2010 во 12:48
da ja doneseme na prva strana temava
objektiv pred aparat, subjektiv pozadi
Кон врв
Glecin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 450
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glecin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Септември.2010 во 13:03
djabe i so pushka da ja stavish na prva strana, ali ti si znaesh golem si !!!
There is more in life than books you know, but not much more!
Кон врв
Glecin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 450
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glecin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Септември.2010 во 13:10
jas mislam i zamoluvam nikoj nisto da ne komentira....za da bide temava na prva stranica..najdobro a...??

odnosno aj da stavame tochki za da bide stalno prva tema......ustvari pa sto ne mu tekna na nekoj da ja postavi za nemenliva....

ustvari....

od kogo e i mnogu mislenje e....!!!
There is more in life than books you know, but not much more!
Кон врв
kostovigor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 139
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kostovigor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Септември.2010 во 17:09
А што е проблемот ако е на прва страна?
Не е првпат да се прави вакво нешто...
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Септември.2010 во 19:16
Originally posted by kostovigor kostovigor напиша:

А што е проблемот ако е на прва страна?
Не е првпат да се прави вакво нешто...


Zosto bi bilo problem temava da e na prva strana? Zosto bi pomislil deka nekoj namerno saka temava da e podolu na forumov?
Pobarajte od moderatorite temava da bide celo vreme na prva strana kako na primer temata "Korisni linkovi", ako sakate bezuslovno da bide na prva strana.
Temata kje si bide na prva strana vo zavisnost od interesot za komentiranje. Glupo e isfrlanje na tema na prva strana bez realen interes za komentari, a temite za koi ima interes da se butkaat nadolu. Kolku sto gledam na temava nema realen interes za komentari.

I ne go razbiram komentarot "ne e prvpat da se pravi vakvo nesto". Kako site namerno komentiraat na drugite temi samo za da bide temava na posledna strana.
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
сашо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Декември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 538
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај сашо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Септември.2010 во 19:47
abe lugeзевање
доста%20еsmetam deka e ok da dojde info do luge koi mozda ne videle, ostanatoto e ostaveno na licna paranoja i vkus na sekogo ponaosob... DMF e za site i na site....
objektiv pred aparat, subjektiv pozadi
Кон врв
Glecin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 450
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glecin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Септември.2010 во 20:23
.
There is more in life than books you know, but not much more!
Кон врв
Glecin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 450
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glecin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Септември.2010 во 18:02
.
There is more in life than books you know, but not much more!
Кон врв
kostovigor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 139
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kostovigor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Септември.2010 во 00:27
Ќе ја префрли некој темава каде што треба?
(по можност да се избрише мојов пост)
Кон врв
kostovigor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 139
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kostovigor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Октомври.2010 во 17:45
Резултати од жирирањето на Денови на Македонска Фотографија 2010

     АВТОРИ               КЛУБ/САМ.АВТОР     НАСЛОВ на ФОТО     НАГРАДИ
                    
1     Абиљ АДЕМИ          ФКК КОЗЈАК 50     Од мали нозе     
2                              Матејче 01     
3     Ана АНДОНОВСКА          ФКК КОЗЈАК 50     Food engine     
4                              History travel     
5     Атанас БАЈЛОЗОВ          сам.автор     Dystopia 2     
6                              Dystopia 3     
7                              Dystopia 4     
8     Благоја ЈАНКОСКИ     сам.автор     Грекај     
9                              Ковач     
10                              Куќата на Исмаил     
11     Бојан СТОЈКОВСКИ     ФКК КОЗЈАК 50     Bittersweet sumphony 3     
12     Вацлав ЛУКИЌ          сам.автор     Кафез     
13     Велиан ЈАГЕВ          сам.автор     Зоро     
14     Викс СТОЈКОВ          ФК Кочани     Без наслов 1     
15     Виолета ЧУГУНЦАЛИЕВ     Ф7-Куманово     Светица     
16     Владимир АРСОВСКИ     ФК ЕЛЕМА     Берлин #1     
17                              Игра #3     
18                              Игра #2     
19                              Берлин #3     
20                              Берлин #2     Прва награда за поединечна фотографија
21     Владимир ЈОВАНОВСКИ     ФКК КОЗЈАК 50     Осамена     
22                              Спасение     
23                              Гордост     
24                              Изгубена     
25     Владимир СЕКУЛОВСКИ     ФК ЕЛЕМА     Waiting for the grooms 1     
26     Гоце ДИМИТРИЕВСКИ     ФКК Чкрап-Тетово     Coldscape     
27                              Dire Straits     
28                              In between     Диплома за поединечна фотографија
29     Гоце СТАРКОВСКИ          сам.автор     DUO     
30                              Simetrija-Prespa     
31     Дарко КОТЕВСКИ          сам.автор     По трагите на детството     
32                              Види срцка што сум сликал     
33     Дарко ПЕТРОВСКИ          ФК ЕЛЕМА     Портрети 4     
34                              Монмартр 1     Диплома за колекција
35                              Монмартр 2     Диплома за колекција
36                              Монмартр 3     Диплома за колекција
37     Дејан АНГЕЛОВСКИ     ФКК КОЗЈАК 50     Повторување     
38     Дејан ГИЛЕВСКИ          ФК ЕЛЕМА     Стар брод     
39                              Преспанско езеро     
40                              Пеливани 1     
41     Дејан КОЛЕВСКИ          сам.автор     С-1     
42                              C-2     Прва награда за колекција
43                              C-4     Прва награда за колекција
44                              C-6     Прва награда за колекција
45     Димитар ЧУНГОВСКИ     сам.автор     Хаос во водата     
46     Драги НЕДЕЛЧЕВСКИ     ФКК Чкрап-Тетово     Душко Кузмановски-универзален мајстор     Диплома за поединечна фотографија
47     Душан ДОЦЕВСКИ          Ф7-Куманово     Portret 2009-N     
48                              Portret 7/2009     
49                              Portret 12/2009     Диплома за колекција
50                              Portret 9/2009     Диплома за колекција
51                              Portret 2009/3     Диплома за колекција
52     Ѓорче СТАВРЕСКИ          сам.автор     Бричење     
53     Жико НЕДЕЛКОВСКИ     ФКК КОЗЈАК 50     Расцут 01     
54     Зоран АНДОНОВ          ФКК Чкрап-ТетовоПогледи     
55                              Гарда     
56     Зоран ИВАНОВСКИ          ФК ЕЛЕМА     Животна фаза 3     
57                              Животна фаза 4     
58     Зоран ХРИСТОВ          сам.автор     Во една боја     
59     Иван ИЛИЕВ          сам.автор     Chains     
60                              Attention disorder     
61     Ивана ДИМИТРИЕВСКА     ФКК КОЗЈАК 50     Performers     
62     Ивана МЛАДЕНОВИЌ     ФКК КОЗЈАК 50     Стари сеќавања, нови споменици     
63                              Осаменост     
64     Ивана ПЕШИЌ          сам.автор     Blissful beginning of the end     
65     Иво ПЕРКОВИЌ          сам.автор     Хавана 2     
66     Игор КОСТОВ          ФК ЕЛЕМА     Stairs 2     
67                              Stairs 1     
68     Игор ТИМЧЕВСКИ          ФКК КОЗЈАК 50     Големата вода 2     
69                              Молитва     Трета награда за поединечна фотографија
70     Илиријан АДЕМИ          ФКК КОЗЈАК 50     Љубов 01     
71     Илчо ТРАЈКОВСКИ          сам.автор     Invitation     
72                              Road to nowhere     
73     Ирена ЈОВАНОВСКА     сам.автор     Dance with skeletions     
74                              Land of lines     
75                              Harvest lines     
76     Катерина РУСЕВСКА     ФК ЕЛЕМА     Прозор 03     
77     Кире МЛАДЕНОВСКИ     ФКК Ванчо Прке     Тиквешки мускетар     
78     Кирил КАРАКАШ          сам.автор     Human trafficking 1     Трета награда за колекција
79                              Human trafficking 2     Трета награда за колекција
80                              Human trafficking 3     Трета награда за колекција
81     Кристијан ИВАНОВСКИ     сам.автор     Следи го 'Кругот'     
82     Крунослав АЏИЕВСКИ     сам.автор     Челични работници 1     
83     Маја АРГАКИЕВА          ФК ЕЛЕМА     Железничка-3     
84     Маја МАЗНЕВСКА          сам.автор     Пруга     
85                              Поле     
86     Марија ГРУЈОВСКА     сам.автор     Profil     
87     Марио ДАВЧЕВСКИ          сам.автор     Превозни средства     
88                              Македонски сон     
89     Марјан ЈАНЕВСКИ-ШАЛАЈКО     ФКК КОЗЈАК 50     Герман 04     
90     Менче ПЕТРЕСКА          ФК ЕЛЕМА     Windows 2     
91     Милан СТОЈАНОВИЌ СЛАНЕВ сам.автор     Што ако     
92     Милена КОСТОВСКА     ФКК КОЗЈАК 50     The old violin player     
93                              To the light     
94     Николина АТАНАСОСКА     ФК ФОТОГРАФИКА     Urban     
95                              Sign     
96                              Girl on the train     
97     Предраг ПОПОВСКИ     ФКК КОЗЈАК 50     Плоштад 04     Втора награда за колекција
98                              Плоштад 05     Втора награда за колекција
99                              Плоштад 06     Втора награда за колекција
100                              Плоштад 01     
101     Предраг ТАСЕВСКИ     ФКК КОЗЈАК 50     Парови     
102                              Професор     
103     Раде ЛУКОВИЌ          ФК ЕЛЕМА     Портрет     
104                              Игра     
105                              Потковувач 1     
106     Сања ВЕЛИЧКОВСКА     ФКК КОЗЈАК 50     Исчекување     
107     Саша ЈАКИМОВИЌ          ФКК КОЗЈАК 50     Спирала 02     Диплома за поединечна фотографија
108                              Слобода на движење     
109     Сашо АЛУШЕВСКИ          ФК ЕЛЕМА     Are you talking to me?     
110                              Wired     Втора награда за поединечна фотографија
111                              Noname     
112     Симона ДИМЧЕВСКА     ФКК КОЗЈАК 50     Is there a way out?     
113                              Circular movement     
114     Славица ПАНОВА          сам.автор     Светлост и сенки 1     
115     Сотир ЛОЛОСКИ          ФКК КОЗЈАК 50     Peek tic tac     
116     Татјана РАНТАША          ФК ЕЛЕМА     All that jazz- Jon Hassell     
117                              All that jazz-Marilin Mazur     
118                              Istanbul Shops 1     
119     Тоше РИСТОВ          ФКК Ванчо Прке     Чувар     
120                              Концерт 1     
121                              Почивка     
122     Трајче АТАНАСОВСКИ     сам.автор     Goodbye 1     
123                              Goodbye 2     Диплома за колекција
124                              Butterfly     Диплома за колекција
125                              Miss. Violine     Диплома за колекција
126     Филип ИЛИЕВСКИ          ФКК КОЗЈАК 50     HERE I COME     
127                              SHEPHERD     
128                              Херои     
129     Филип ФИЛИПОВИЌ          Ф7-Куманово     Париз 2010/2     
130     Цветанка ИЛОВА          ФК Црно и Бело     1     

Линк од Фото Сојузот на Македонија

Изменето од kostovigor - 12.Октомври.2010 во 11:12
Кон врв
gocemk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Октомври.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 111
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gocemk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Октомври.2010 во 21:09
Cestitki do avtorite na nagradenite/primenite fotografii.

Pozdrav.
Кон врв
ladislav_king Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 94
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ladislav_king Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Октомври.2010 во 21:22
.
MainstreaM
Кон врв
Glecin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 450
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glecin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Октомври.2010 во 04:22
Chestitki do nagradenite i primenite,

bi izdvoil nekolku momenti ako dozvolite:

1. Isti avtori a bogami i isti chlenovi vo zhirito.

Vo Kumanovo a i vo tekovnata godina eve na DMF 2010 primetuvam dosta isti avtori pa duri i isti naslovi na fotografii na isti sluchuvanja !? Nema da bide greshka ako kazham deka primetuvam i isti lugje vo zhirijata. Nedostatok na avtori ili apatija na terenot ili neshto drugo !!!???

2. Fenomenot Fotografika

Najgolemiot Najmasovniot Najkontroverzniot Najpopularniot fotoklub vo 2009 ta godina, organizatorot na chuvenite DMF 2009 ta godina e kompletno otsuten odnosno nezabelezhliv vo 2010 ta ????
Hmmm....what's going on...???
Ili se rasturil vo megjuvreme a nemame informacii ( sto ne bash da mi se veruva deka se desilo.....ednostavno too good to be true....), ili samo Nikolina Atanasova e ostanata pa samo ona pratila fotografii vo ime na FK Fotografika ( gledam mnogu avtori na FK Fotografika kako nezavisni avtori godinava) t.e ne pratile klupski organizirani ili bile premnogu slabi pa ne gi primile sto isto taka ne mi se veruva zatoa sto vo minatoto bea mnogu "jaki" posebno na Denovi na Makedonska Fotografija 2009 ta.
Sepak mislam deka vistinata se dvizhi okolu faktot deka FK Fotografika e zbir na 3-4 lugje koi se uste ne svatile deka nemaat klub t.e nemaat lider te nemaat nitu chlenovi t.e vo momentov se so prizvuk na klub koj datira od nekoja nepoznata godina bez minato a uste pomalku idnina.

ALI NIKOLINA ATANASOVA E NADEZHTA NA KLUBOT I TOA TREBA DA SE POZDRAVI I DA SE POTIKNE VO PONATAMOSHNITE USPESI NEJZINI LICHNI A I NORMALNO NA KLUBOT KOJ GO PRETSTAVUVA.

Moram da i chestitam, ja vidov prisutna na izlozhbata vo Kumanovo eve i na DMF 2010, nema da se iznenadam da ja vidam i na Fotomedija 2010, a bogami nema da se iznenadam da ja vidam i kako eden od krucijalnite lideri na FSM vo Republika Makedonija i posiroko....!!!!

Se prashuvam kade e Vlado Georgiev- Pretsedatelot na klubot hmmm ???
Ne ochekuvam nekoj da dade odgovor na prashanjevo.....!!!

bash steta... )....!!

3. Samostojni avtoriI

ODLICHNO, bash se raduvam sto gi gledam vo golem broj, toa e neshto sto dava koloriten touch na makedonskoto fotografsko nebo i ja koristam prilikava da gi pozdravam i podrzham!!!

4. Kumanovo

Mozham da zaklucham deka ovaa godina e godina na renesansa na Kumanovskata fotografija, nesto sto ne iznenaduva poznavajki ja dolgogodishnata fotografska tradicija na Kumanovchani, edno od retkite mesta kade angazhmanot na FSM vroduva so realen plod no sekako dostojno za pocit. Cestitki so zhelba za uste pogolemi uspesi !!!

5.ELEMA

Standard so kontinuirana rabota, kontinuirani nagradi, kontinuirana estetika, kontinuirano so napredok na nejzinite chlenovi,
.....eve godinava posle tolku dolgo vreme angazhman vo klubot gledam
napredok na chlenot Saso Aluhevski koj blagodarejki na shkolata na Elema se razvil vo odlichen fotograf so OSVOENA VTORA NAGRADA VO POEDINECHNA KONk*rENCIJA, chestitki i veruvam t.e ubeden sum deka vo godinata sto sledi kje se obuchi ushte povekje i kje pokazhe ushte pozabelezhitelni rezultati ( inache toa e likot sto ja noseshe temava na prva strana ako se sekjavate....vidi 3 reda pogore )
Mada koga kje razmislam podobro da ne zboram pred raka zatoa sto predhodniot takov chlen so ogromen napredok na FK Elema Sanja Nikolich ovaa godina ne mozham da ja vidam na " prestizhnite " fotografski sluchuvanja - mozhebi na Fotomedija kje ja vidime taka da se izvinuvam za preraniot zakluchok.

6. Dragi Nedelchevski

E OVA IME MNOGU ME RADUVA SEKOGASH KOGA KJE GO SRETNAM. CHOVEK VISTINSKI VLJUBENIK VO FOTOGRAFSKATA UMETNOST, ENTUZIJAST PROFESOR FOTOGRAF. Golem stolb na Makedonskoto Fotografsko nebo za kogo ne bi komentiral ponatamu, samo kje dodadam ....zadacha na sekoj eden vljubenik na fotografijata vo RM e da go sretne i porazgovara so ovoj prekrasen lik.
Nagrada...Diploma za poedinechna fotografija...??????
ne ste trebale tamu da ja dodelite..........Dragi najmalku treba da dobie nagrada za zhivotno delo .... da ne zboram deka redno vreme e da vleze vo zhiriranjata vo fotografskive sluchuvanja.....
Nedelchevski e ednostavno sekogash von konk*rencija na vakvi priredbi

NAMASTE

7. ZA pisuvachot na ovoj tekst veruvam ne ste ni mnogu zainteresirani..)..!! No eve za negovata grupacija....se ushte bez vidlivi rezultati, tvori no se ushte vo potraga na svojata KARMA I FORMA, se nadevam vo skoro vreme kje vidime nesto od istata, inache nema ni prichina da postoi neli.....)))

8. Generalnata moja ocenka sega za sega za DMF 2010 e deka e totalno promashena rabota, ako prethodnata godina bevme svedoci na edna NEREALNA EUFORIJA od tipot na nemanje mesto za izlozhuvanje od pregolem broj fotografii ovaa godina gledame BLEDO izdanie bez dovolno navremeni informacii bez entuzijazam bez namera za pokachuvanje na nivoto na sluchuvanjeto i bi rekol edna tipichna slika ogledalo na FSM vo dadeniov period.

A deka seto ova okolu fotografskive sluchuvanja vo RM e golema farsa

MI KAZHUVA

ODSUSTVOTO NA EDNO PREKRASNO DELO, NA EDEN PREKRASEN PRINT NAPRAVEN SO YASHICA MAT 6X6, DELO NAPRAVENO OD LJUBOV, DELO STO IMAV SREKJA DA GO POGLEDNAM I DA GO DRZHAM VO RAKA DELO KOE GLEDAM EVE NE DOBILO MESTO DA BIDE VIDENO.

ZHALOSNO

NO KOJ SUM JAS DA KAZHAM STO E UMETNOST I STO TREBA DA BIDE VIDENO IMA ZHIRI IMA FSM IMA HIERARHIJA IMA MAJSTORI IMA VELIKANI

....koj samo bi gi zamolil da bidat barem malku povnimatelni vo svojata rabota.....

ete tolku mozhev da izvlecham od prilozhenite rezultati od zhiriranjeto na DMF 2010

ve pozdrauvam do ponatamu

I.SИзменето од Glecin - 11.Октомври.2010 во 04:46
There is more in life than books you know, but not much more!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 5>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,139 секунди.