IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Непристојни места во светите писанија
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Непристојни места во светите писанија

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123
Автор
Порака
ahmar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 712
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ahmar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јануари.2010 во 10:34

Originally posted by el_kevser el_kevser напиша:

http://www.mkbible.net/biblija/index.php?Bitie%201


el kevser,линкот што си го постирал е првата страна на петокнижието,или тората на еврејски или во к*ранот попозната како теврат.

И сега ќе му објасниш ли што ти е поенатата и како создавањето на светот има врска со муабетот што го правевме?Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:


Ahmar, ако внимателно го прочиташ тој ајет како и толкувањата на истиот , ќе видиш дека всушност оваа постапка на Муихамед се окарактеризирува како едно добро дело кое го сторил пророкот бидејќи ја задоволил жената на посинокот што е сосем (не) пристојно, нели?Тоа се вика селективност.
Заради истурено камилско млеко на некоја муслиманка и неколку шамари послем тоа од страна на некој евреин. Мохамед наредил ЕГЗЕКУЦИЈА на 800 евреи како задоволување на правдата(ваљда како што он го сфаќал зборот реципроцитет)
Али тоа не е важно, сепак нема смисла нели да не легне со ептен убавата снаа на својот посинок.Може ќе се увреди жената.
Или уште пострашно да почне да шири муабети доведувајќи ја во прашање неговата машкост?!
   

Изменето од ahmar1 - 15.Јануари.2010 во 10:35
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јануари.2010 во 14:19


Изменето од maria_magdalena - 08.Февруари.2010 во 13:40
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
deshad Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1350
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај deshad Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јануари.2010 во 16:31
Wow,се оди на унакрсна паљба. Така е тоа кога свесно се прескокнува книгата за која во Тајван е дадено предлог на нејзината корица да стои + 18, и се оди на искривоколчување на исламската вистина. Нека нека, иншАллах многу набрзо се вклучувам и јас во активно учество на форумов,заедно со уште еден мој брат.

Кон врв
ahmar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 712
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ahmar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јануари.2010 во 23:14
Значи да те потцетам дешаде дека Ја ја отворив темава така да за мене неме непристојни и опасни прашања ,тука сме за да се разбереме.

Тоа со 18+ секогаш се мисли на стариот завет.
Зашто кој не го прочитал или не сака да го прочита новиот завет секогаш го критизира новиот преку стариот завет.
За Лот ти објаснив кое е толкувањето, додека ти се уште не ми кажа што е тоа со езекија и тоа со некава си кал.

И тука никој не го искроволочува исламот.Тоа у коранот го пишува дека вашиот пророк ја земал за жена поранешната своја снаа и то од својот посинок(значи читај имал секс со нејзе и тоа константно!)и послем ај објасни му на ел ксвер дали тоа е инцест или не.
И сега не знам што тука ја сум додал или фалсификувал?!

А ова со појачањето што го највуваш ..тоа нешо ко неможе сам да се снајдеш тука па мора појачање да викнеш?!

пеки и фала за комплиментот(мада не сум знаел дека до толку без зборови сум те оставил или поточно дека ти немаш НИКАКВИ аргументи)..тука сме за цивилизирана дискусија.
до следниот разговор поздрав!
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2010 во 00:51
Ne zaboravajte deka pred dva milenijuma arshinot za merenje na vrednostite vo chovekoviot zhivot bile porazlichni od ovie denes.

Toa shto bilo normalno prifatlivo togash (mazhenje i zhenenje na 13-14 goini) ne e prifatlivo denes, no ne treba da se zaboravi deka chovechkiot zhivot nekogash vo prosek bil 35-40 godini, a denes e 70-80. Togash, na primer, ne postoelo sredno i univerzitetsko obrazovanie kako denes, a sega prvin se ochekuva chivek da go zavrshi toa shkoluvanje, da se vraboti, pa potoa da planira vostanuvanje na semejstvo i t.n.

Zatoa vnimavajte so kavi arshini merete deneshni ili nekogashni mustri
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
el_kevser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 832
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај el_kevser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2010 во 21:16
Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:

Значи да те потцетам дешаде дека Ја ја отворив темава така да за мене неме непристојни и опасни прашања ,тука сме за да се разбереме.

Тоа со 18+ секогаш се мисли на стариот завет.
Зашто кој не го прочитал или не сака да го прочита новиот завет секогаш го критизира новиот преку стариот завет.
За Лот ти објаснив кое е толкувањето, додека ти се уште не ми кажа што е тоа со езекија и тоа со некава си кал.

И тука никој не го искроволочува исламот.Тоа у коранот го пишува дека вашиот пророк ја земал за жена поранешната своја снаа и то од својот посинок(значи читај имал секс со нејзе и тоа константно!)и послем ај објасни му на ел ксвер дали тоа е инцест или не.
И сега не знам што тука ја сум додал или фалсификувал?!

А ова со појачањето што го највуваш ..тоа нешо ко неможе сам да се снајдеш тука па мора појачање да викнеш?!

пеки и фала за комплиментот(мада не сум знаел дека до толку без зборови сум те оставил или поточно дека ти немаш НИКАКВИ аргументи)..тука сме за цивилизирана дискусија.
до следниот разговор поздрав!
ahamr ti objasnav   mnogu dobroo   za ona sto go postavuvas kako prasanjee
ako mojs da svatis ok a ako ne da sme zdravi i zivii ,.


zenjeb e kerkata na dzas bin rijab od plemeto benu esed bi hjuzejmet , bila vencana za zejd bin haris koj bil posvoen od strana na resululah a,s ,zej d se razvel od nea a, Allah objavil ajet vo koj mu se obraka na resullulah a.s ,, i bideeiki zejd resi da se razvede od nea nie te ozenavme so nea za da nema teskotoija za venicite pri zenenjeto so zenite na posinetite koga ovie ke resat da se razvedat od niv ,,, naredbata allahova sekako e delotvorna ,,   dali me razbiras ovoj nastan imal golemo znacenje od predislamskiot period . t,e so ova bil sklucen brak so koj trebalo da se ukine predsilamskiot obicaj so posvoeniot sin , posvoeniot sin vo predislasmiot period gi imal site obicajni i zakonski prava kako i rodeniot sin ,, zatoa ovoj nastan ima golemo znacenje , bideiki ne bilo lesno   da se izbrise nesto sto bilo dlaboko vkoreneto vo srcata,, pravoto na posvoeniot sin im protivrecel na pravata koi islamot gi vtemeli vo bracnoto pravo   zenidbata i razvodot pa nasledstvoto i ostanatoto postepeno serijatvsko pravo,
ahmar;; ke stanam malece pojasen,

zaradi brisenjeto na toa pedislamsko pravilo Allah mu zapovedal na muhamed.a.s da se ozeni so zenjeb , kerkata   na dzahs, koja bila zejdova sopruga ,, tie dvajca ne ziveele harmonicen zivot , pa zejd sakal da i dade razvod uste od vremeto koga zdruzenite arapski pleminja vojuvale protiv muhamed i protiv muslimanite,,
muhamed ,a,s stravuval od propagandata na licemernite, mnogoboscite i evreite, pa i od posledicite koi taa propaganda bi gi predizvikala kaj muslimanite i kaj slabite vernici, pa posakuval zejd da ne se razvede zaradi iskusenijata vo koi bi mozel da se najde, vakvata dilema ne bila vo soglasnost so negovata misija koja ja izvrsuval pa Allah go prekoril zaradi toa ;kade se spomnuva vo k*rn 33-37 el-ahzab
I KOGA MU RECE   NA ONOJ KOGO ALLAH GO BLAGOSLOVI I KOGO TI GO BLAGOSLOVI; ZADRZIJA ZA SEBE ZENATA TVOJA I PLASISE OD ALLAH , VO DUSATA TVOJA GO KRIES ONA STO KE GO RZOTRKIE ALLAH I OD LUGETO SE PLASIS , MA ALLAH IMA PRAVO POVEKE DA PLASIS OD NEGO;;
,, allahova volja i odredba ,,
so toa aallah mu zapovedal na muhamed da go skluci toj brak pa zatoa muhamed nemal pravo na izbor nitu pak drug izles ,, potoa vo prodolzenie na toj citat ;; allah veli;
i bidiiki zejd resi da se razvede od nea nie te ozenivme so nea za da nema teskotija za vernicite pri zenenjeto so zenite na posinetite, koga ovie ke resat da se ravedat od niv , naredbata allahova sekakoe delotvorna 33-37
ova sura e se zaradi ponistuvanje na praviloto za posvojuvanje kako so dela taka i so zborovi;

se nadevam deka me razbiras ;

sekoe dobro pozdrav


Изменето од el_kevser - 17.Јануари.2010 во 21:19
kazuvajte ja vistinata kolku i da im e gorcliva na lugeto
Кон врв
deshad Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1350
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај deshad Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2010 во 20:56
Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:

Веќе помина месец дена откако не добивам никаков реплај за некои доста интересни теми во врска со христијанско-исламските теми,и покрај моето настојување.
Па инспириран од оваа прозивка на Дешад,(а претхода слична од Џингис Кан)


Originally posted by deshad deshad напиша:

"Ахмар, дај бе кажи нешто повеќе околу овие оргијања, дивеења, куплераји во Библијата.. ама на соодветна тема."


па ева ја отварам оваа тема зашто гледам на Дешад му е ваљда незгодно.

Па се недавам некој од мусламанските членови ќе бидат волни да влезат барем еднаш во ДИЈАЛОГ.

Но по ред...првин за Библијата.

Originally posted by deshad deshad напиша:

Хм мајката , сеа ми текна. Интересно е што инцестот, порнографијата, еротиката и останатите Библиски сексуални бисери за повод на тие оргијања го посочуваат алкохолот, примјера ради, случајот со Лот и неговите ќерки. Како што вели Ахмар, го изнапиле, го кутнале, и ко му удриле сексот,кхм, пердашењето до бесвест ...или Езекиел, или Песничката над песничките. А имаше и за тоа како Господ лично и персонално и извршил атак на една таму и тоа о калта каде шо претала.


За песната на песните имаше посебна тема еве Тука

Додека ова со Езекиел и со ова
Originally posted by deshad deshad напиша:

А имаше и за тоа како Господ лично и персонално и извршил атак на една таму и тоа о калта каде шо претала.


Стварно не знам што да кажам бидејчи не можам да коментирам за нешто ШТО ГО НЕМА ВО БИБЛИЈАТА.
Може се работи за некое лошо парафразирање во некои од они јадни исламски пафлети против христијанството.
Но како и да дај барем посочи за кој дел од библијата се работи -книга и стих па да видаш што е работа со тоа.


Originally posted by deshad deshad напиша:

Овде можеш да ни објасниш за ќерките на Лот, како мудро го напиле со благословот според вас наречен алкохол, и како благословено му легнале една по една ( на смена) во неговата постела.


Значи Алкохолот не е наречен по нас(кои нас кои вие?!)
и тоа е инаку АРАПСКИ збор.
Додека за Лот е навистина тоа так напишано во стариот завет(види во Битие 19 глава од стих 30-38.
Кое е обајснувањето за оваа незгодна сцена?
Лот и неговото семејство биле едиствени правдници во од Бога проколнатиот град Содома.
Нели Лот искочил од градот и се случило тоа што се случило со него,но потоа дошле во некоја пештера каде неговите го направиле ова:

стих -30 Лот се плашеше да живее во Сигор, па, со своите две ќерки, отиде од Сигор горе и се настани во планината. Тој и неговите две ќерки живееја во пештера.
31 Постарата и рече на помладата: „Татко ни остаре, а на земјата нема маж за да влезе при нас, како што е обичај по цел свет.
32 И така, да го испијаниме со вино нашиот татко, и да легнеме со него: така со таткото ќе го запазиме потомството.”
33 Во онаа ноќ го испијанија таткото со вино, и постарата отиде да легне со татка си, а тој не знаеше ни кога легнала ни кога станала.
34 На другиот ден постарата и рече на помладата: „Ете, сношти јас лежев со татка ни; да го испијаниме и ноќеска, па оди и ти да лежиш со него: така ќе му го запазиме потомството на таткото.”
35 Го испијанија таткото со вино и во таа ноќ, па помладата отиде и легна со него, а тој не знаеше ни кога легнала ни кога станала.
36 Така обете Лотови ќерки забременија од таткото.
37 Постарата роди син и му даде име Моав (Тој е од мојот татко). Тој е прататко на денешните Моавци.
38 И помладата роди син и му даде име Бен-Ами (Тој е син на мојот род). Тој е прататко на денешните Амонци.

Значи Они го опијаниле и забремениле од својот татко бидејчи НЕМАЛО МАЖИ во нивната земја.
Сега не значи дека тоа што го направиле е добро,напротив!
Светиоте Оци го објаснуваат ова со тоа што се случува кога малку ќе се позаборавиме во духовното стражарење.
Лот живеел во Содом но не згрешил зашто знаел дека е опколен со грев и бил секогаш на духовна стража,зашто кога духовниот непријател е близу тогаш си и побуден(духовно)и повнимателен.
Но кога останал сам со своите ќерки згрешил!
првин се опијанил и направил тоа што направило,иако не се сеќавал!

Е сега кога Лот кој додека живеел во Содом не згрешил се до оној момент кога останал сам со своите ќерки згрешил треба ли ние грешните да се гордеме со својат наводна праведност?!

Секако не!затоа овој дел од битието ни е да се смируваме и да не преценуваме и да запамтиме дека и многу појаки од нас паѓале во грев.

Е тоа е на кратко толкувањето за овој настан од православна гледна точка.

Сега за сега толку па се надевам кога ќе се разјаниме со реплики на овој пост па потоа да видиме дали и во коранот има вакви срамни работи ,но отом потом.

Пошто неуморно ме прозиваш на секоја тема, ајде да те наградам за твојата упорност со молба да се позанимаваш малце со следните цитати:

1 Ми дојде Господово слово:

2 ”Човечки сине, си биле две жени, ќерки на една мајка.

3 И му се оддадоа на блудството во Египет, блудствуваа во младост: таму им ги стискаа градите, им ги гнечеа девојчинските дојки.

4 На постарата името и беше Ола, (нејзиниот шатор) а на сестра и Олива (мојот шатор во неа), двете станаа Мои и Ми родија синови и ќерки. Еве им ги имињата: Самарија е Ола, Ерусалим Олива.

5 Ола, иако Ми припаѓаше Мене, му се предаде иа блудството; се распали по љубовниците, за Асирците, за своите соседи,

6 облечени во сино кадифе, сè сами кнезови и намесници, убави момчиња, вешти коњаници.

7 И му се предаде на блудство со нив, сè одбор асирски синови; и пламнувајќи по нив, се онечисти со сите нивни идоли.

8 А не се откажа ни од блудството со Египетците, кои што лежеа со неа од нејзината младост, кои што и ги гнечеа моминските дојки и на неа го излеваа својот блуд.

9 И затоа ја предадов во рацете на нејзините љубовници, во рацете на Асирците по кои се распалила.

10 И тие ја разголија и и ги пленија синовите и ќерките, а самата неа ја погубија со меч. И така им стана пример на сите жени, бидејќи судот беше извршен над неа.

11 Сестра и Олива го виде тоа, ама се распали уште полошо, и правеше полошо блудство.

12 Се распалуваше по асирските синови, се сами кнезови и намесници, по своите соседи, облечени раскошно, вешти коњаници, одбор момчиња.

13 И видов како се онечисти: обете тргнаа по ист пат.

14 Но оваа му се предаде уште полошо на блудство: кога би видела маж насликан на ѕид, ликовите на Халдејците нацртани со црвенило,

15 со бедра препашани со појас, со спуштени превези на главите - сè јунаци, вистински Вавилонци, родум од Халдејската Земја -

16 туку што би ја здогледала нивната прилика, сета би се распалила по нив та им испраќаше пратеници во Халдејската Земја,

17 Вавилонските синови дотрчуваа при неа на љубовната постела, за да ја онечистат со блуд. А кога ќе се извалкаше со нив, и се згадуваа.

18 Но се разгласи нејзиното блудствување, се откри нејзината голота и Мојата душа се одврати од неа, како што се беше одвратила од нејзината сестра.

19 Зашто таа му се предаде на уште полошо блудство, спомнувајќи си за деновите на својата младост кога му се предаваше на блудството во Египет,

20 распалувајќи се по развратниците, на кои машката снага им беше како на магаре, а изливот како кај коњите.

КНИГА НА ПРОРОК ЕЗЕКИEЛ
Глава 23 , пасус 1-20.Идемо даље:

1 И пак ми дојде Господово слово:

2 ”Човечки сине! Покажи му ги на Ерусалим сите негови гадности!

3 Речи: ‘Господ Бог вака му зборува на Ерусалим, на неверницата: „По потекло и родум си од Ханаанската Земја, татко ти Амореец, мајка ти Хетејка.

4 Кога го здогледа светот, на денот на твоето раѓање не ти го пресеков папокот ниту те измија со вода за да те очистат; со сол, не те посолија ниту те повија во пелени.

5 Ниедно око не се сожали на тебе, ниту некој се смилува да ти го направи тоа, туку на денот на твоето раѓање гнасна те фрлија надвор.

6 А јас поминав покрај тебе и видов како се прпелкаш во крв. И ти реков додека уште беше во крвта: ‘Живеј!’ Во твојата крв ти реков: ‘Живеј!’

7 Порасти како зеленило во полето! И те умножив и ти порасте и стана голема, и дојде време да созрееш. Градите ти се распапија, косата ти порасте, но уште беше гола и разголена.

8 Поминав покрај тебе и се загледав во тебе: и ете, твојата возраст - беше добра за љубов! Ги раширив врз тебе своите скутови и ти ја покрив голотата. Ти се заколнав и склучив завет со тебе - зборува Господ Бог - и ти стана Моја.

КНИГА НА ПРОРОК ЕЗЕКИEЛ
Глава 16, пасус 1-8.

25 По сите раскрсници подигна високи места и врз нив ја валкаш со кал својата убавина, му се нудиш на секој минувач, умножувајќи го своето блудствување.

Ибид.
Кон врв
deshad Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1350
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај deshad Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2010 во 21:05
Значи прашувам:

Која е моралната лекција од ваквите библиски цитати?

-Да се распали страста кај жените со посочувањето дека машката снага е како онаквото на магарето, а изливот (свршувањето)како кај коњите?

- Да им се објасни на луѓето дека Господ симболично преку раширувањето на нозете на ерусалимската ќерка и ставањето на неговите нозе и орган ( естагфируллах) во нејзиниот гол скут, откако градите и набрекнале и се распапиле, а косата пораснала, а таа била гола, го опишува израелскиот грешен народ?

Или ќе ми речеш:

Како би се покажала озбилноста од идолопоклонството и гревовите потчинети од страна на Израел и Јуда, Библијата ги покажува Самарија и Ерусалим како две сестри кои работеле како проститутки.

Инаку, проституцијата како метафора честопати се употребува во Библијата, (Езекиел,16: 2 - 32; Џеремија, 3:1).


Но, следува брзопотезно од моја страна:

Писателот на овие стихови употребувал многу непристојни сексуални изрази и зборови кои очигледно не можат да бидат од Бога. Штом било која морална личност не може да ги изговори овие зборови, тогаш како можеме да веруваме дека Бог ги рекол?!

Затоа пак, кога се говори за гревовите направени од некои луѓе и за нивните казни, во к*ранот се користи мошне благороден и импресивен говор којшто го доведува читателот до солзи и го полни срцето со стравопочит. Не е потребно многу време за читателот да ја препознае убавината и величественоста на Алаховиот Говор.


Ахмар, излези од лушпата, и пробај компаративно да го споредиш к*ранскиот и Библискиот стил. Едниот е благороден, а другиот крајно безобразен и непристоен.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2010 во 22:31
Чистотата на ниедно Писмо, нити на ниеден посланик неможе да се спореди со БОЖЈОТО Живо СЛОВО, Кое БОГ - за спасение на сите - Го отелотвори во Исус!


Тој факт никако неможат да го сватат ниедни книжници од овој свет, кои заслепени и заглувени од краснословијата сакаат да му го заземат местото на СОВРШЕНОТО СЛОВО БОЖЈЕ. Книжници кои неможат да Ја согледаат СОВРШЕНАТА ВИСТИНА и затоа следат личности кои се далеку од Чистотата на СЛОВОТО БОЖЈЕ (Исус христос), за Кого прекрасно сведочи и Библијата!

Денот доаѓа кога сите ќе Ја согледаат БОЖЈАТА ВИСТИНА СОВРШЕНО Чиста, во Исуса Христа!


АМИНThrough the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2010 во 22:43
Originally posted by spiros spiros напиша:

Чистотата на ниедно Писмо, нити на ниеден посланик неможе да се спореди со БОЖЈОТО Живо СЛОВО, Кое БОГ - за спасение на сите - Го отелотвори во Исус!
Znachi Pavlovite pisma ne mozhat da se sporedat so Isusovoto zhivo slovo, neli?
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2010 во 23:29
Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Znachi Pavlovite pisma ne mozhat da se sporedat so Isusovoto zhivo slovo, neli?


Исус е Тоа Живо и Прачисто СЛОВО БОЖЈЕ!

Баш тоа - изричито - го велат и посланијата кои ги пишал Св.Ап. Павле!
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2010 во 23:59
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
ahmar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 712
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ahmar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2010 во 12:56
Originally posted by deshad deshad напиша:

Значи прашувам:
Која е моралната лекција од ваквите библиски цитати?


Ja таман да одговорам кога гледам дека ти веќе сам си си одговорил

Originally posted by deshad deshad напиша:

Но, следува брзопотезно од моја страна:
Писателот на овие стихови употребувал многу непристојни сексуални изрази и зборови кои очигледно не можат да бидат од Бога. Штом било која морална личност не може да ги изговори овие зборови, тогаш како можеме да веруваме дека Бог ги рекол?!


Значи имаме тука терминолошко недоразбирање..
протестантите на пример веруваат дека библијата е падната од небо и е збор до збор збор Божји.Исто како и муслиманите кои веруваат дека к*ранот паднал од небо и е збор до збор збро божји.Затоа секој муабет на анализирање на истото е рамно на БОГОХУЛИЕ.
То ме потцеќа како еден професор по историја на Палестинските теритоор на час рекол дека коранот настанал во долг историски процес и неговите ученици толку многу жестоко не се согласиле со него што го фрлиле од 7 кат од зградата.

Православните малце пинаку го толкуваат тоа.
Да библијата е БОГОВАДАХНОВЕНА но ја пишувале луѓе,затоа и сите тие книги имата толку различен стил кој е карактеристичен за секој автор на секоја од книгите.
Инаку тој наводно скандалозен текст, не знам дали е излишно да те повторам, дека е МЕТАФОРАза идолопоклонството на тогашните евреии.
Зашто тоа е одбрано како пример? ваљда за да им биде попластично опишано на тогашните евреии,не знам.


Originally posted by deshad deshad напиша:

Затоа пак, кога се говори за гревовите направени од некои луѓе и за нивните казни, во к*ранот се користи мошне благороден и импресивен говор којшто го доведува читателот до солзи и го полни срцето со стравопочит.


И сам си свесен дека ова е претерано субјективна изјава.посебно кога праиме муабет за поезија и тоа на јазик од пред 1400 години.
Уствари не знам дали коранот те тера до солзи,зашто не знам арапски а и на неарапите не им прави тоа многу услуга бидејќи нели коранот е НЕПРЕВЕДЛИВ.
Еден исламски научник од теолошпкиот факултет од Каиро(ал сахра или кака ли се викаше) вели дека коранот превден на англиски е толку ОСАКАТЕН што делува како да коранот на англиски му фали скоро 60-70% од оригиналот.Е сега кога тоа е случај со англискиот кој е еден од најбогатите јазици со зборови, што ли ќе остане за српскиот(пардон бошњачкиот!)на кој ја го имам читано коранот.

   

Originally posted by deshad deshad напиша:

Не е потребно многу време за читателот да ја препознае убавината и величественоста на Алаховиот Говор.


Пак терминолошко недоразбирање..Ти веруваш дека тоа е збор божји,а јас коранот како таков не го прифаќам
значи теолошка субјективност се контрира со теолошка негирање.Originally posted by deshad deshad напиша:

Ахмар, излези од лушпата, и пробај компаративно да го споредиш к*ранскиот и Библискиот стил. Едниот е благороден, а другиот крајно безобразен и непристоен.


Пак субјективизам..И зашто секогаш кога се прави муабет за исламот обавезно критичарите се нешто мразат ко демек ја не спијам од толку што го мразам исламот!

Колку е безобразно и непристојно не знам.За мене на пример божји човек да буља у туѓа жена и да ја фали нејзината убавина а и тоа кога маж и не по дома е навистина безобразно и непристојни.

Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,250 секунди.