IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Песна над песните.
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Песна над песните.

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123
Автор
Порака
Dzingis Kan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 133
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dzingis Kan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Ноември.2009 во 22:34
Originally posted by blagorodna blagorodna напиша:

Cita i se cuda ja kako ne turil i od Ali ahmenti poezija sramotilaci, mija ne smo krivi za k*rano sco pisvit za rajo tova si jet taka, nasata vera risjanska jet poinakva pocista


Абе да се чудиш вашата вера колку е чиста.

Туку кога сме веќе на темава, ќе може ли некој да ни појасни која е поентата во песната за спомнување на кревети, соблечена облека, набрекнати гради како срнчиња близначиња,,образи како калинки половинки,саќин мед од усните,мед и млеко под јазикот,ливанскиот мирис на облеките,коса со ноќна влага,возбудена интима (внатрешност),итн. итн.?

Која е моралната лекција на песнава која е преполна со еротика и порнографија?

Разгорување на страстите........преносна смисла.....алегорија...

Дај објаснете малце подетално околу ова.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Ноември.2009 во 02:07
Dali si bil mlad?

Dali znaesh shto e ljubov?

Dali si bil zaljuben?

Dali si ozhenet?

Dali si ja posakuval zhena ti i si vodel ljubov so nea?

Ako na site prashanja odgovorish so "da" bez chuvstvo na grev ili grizha na sovest, togash samiot si go davash odgovorot na postavenoto prashanje.


P.S. Vekje ti rekov deka pesnata e ljubovna, a ne erotsko-pornografska.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Ноември.2009 во 12:24
аплаузаплаузаплауз
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Ноември.2009 во 12:44
Во песна над песните се опева еротската љубов меѓу љубениот и љубената, онаа истата која се смета за „грешна“ во православието голема%20насмевка
Иметно православието учи дека маж и жена можат еротски да општат само доколку прават деца, а доколку го прават тоа само заради „уживање“ - фуи, тоа било грев.
Православието учи дека еротската љубов е производ на гревот. Тоа учи дека Бог ги благословил Адам и Ева да се плодат, ама не физички како што досега знае човештвото, туку некако преку мислите (Адам ја оплодува Ева преку Wireless технологија, а Ева го раѓа детето преку bluetooth голема%20насмевка)
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
ahmar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 712
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ahmar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Ноември.2009 во 13:07
Originally posted by Dzingis Kan Dzingis Kan напиша:


Туку кога сме веќе на темава, ќе може ли некој да ни појасни која е поентата во песната за спомнување на кревети, соблечена облека, набрекнати гради како срнчиња близначиња,,образи како калинки половинки,саќин мед од усните,мед и млеко под јазикот,ливанскиот мирис на облеките,коса со ноќна влага,возбудена интима (внатрешност),итн. итн.?


a moze li objasnuvanje za ova:

In the Hadiths the Prophet Muhammad gave the believers a final choice of a open sex market in heaven where there will be no limit of the number of sexual partners. Women are in display like open fruit market. Hadith: Al hadiths, Vol. 4, Page-172, No.34: Hozrot Ali (r.a) narrated that the Apostle of Allah said, “There is in paradise an open market wherein there will be no buying or selling, but will consist of men and women.When a man desires a beauty, at once he will have intercourse with them as desired.

Volume 4,
Page-4.430

“According to Prophet Muhammad (SW) the Hurs of Paradise will be pure women—free of menstruation, urine, stool, cough and children. The Hurs will sing in Paradise on divine purity and praise—we are most beautiful Hurs and we are for the honored husbands.

Muhammad said that an inmate of Paradise will have the sexual strength of 70 men. Muhammad said, “An inmate of Paradise will have 500 Hurs, 4,000 unmarried women and 8,000 widowed women.Each of them will keep embracing him for the duration of his whole worldly life.”Originally posted by Dzingis Kan Dzingis Kan напиша:

Која е моралната лекција на песнава која е преполна со еротика и порнографија?


ova i mene ama epten me zainteresira kakva e moralnava pouka od toa kakov e islamskiot raj.

Originally posted by Dzingis Kan Dzingis Kan напиша:

Дај објаснете малце подетално околу ова.


i ja velam daj objasnete muslimani podetalno okolu ova
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++
Кон врв
Isis Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

CATALYST

Регистриран: 19.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 5871
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Isis Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Ноември.2009 во 13:44
\


Изменето од ACELERA - 27.Јануари.2010 во 03:54
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Ноември.2009 во 13:52
Originally posted by Dzingis Kan Dzingis Kan напиша:

Originally posted by blagorodna blagorodna напиша:

Cita i se cuda ja kako ne turil i od Ali ahmenti poezija sramotilaci, mija ne smo krivi za k*rano sco pisvit za rajo tova si jet taka, nasata vera risjanska jet poinakva pocista


Абе да се чудиш вашата вера колку е чиста.

Туку кога сме веќе на темава, ќе може ли некој да ни појасни која е поентата во песната за спомнување на кревети, соблечена облека, набрекнати гради како срнчиња близначиња,,образи како калинки половинки,саќин мед од усните,мед и млеко под јазикот,ливанскиот мирис на облеките,коса со ноќна влага,возбудена интима (внатрешност),итн. итн.?

Која е моралната лекција на песнава која е преполна со еротика и порнографија?

Разгорување на страстите........преносна смисла.....алегорија...

Дај објаснете малце подетално околу ова.


Ти ги сфаќам прашањата, и во право си за тоа што прашуваш.

Ако се прочита целата песна внимателно, ќе се забележи дека „еротиката“ која се опишува во неа е помеѓу маж и жена кои не се во благословена од Бога брачна врска, или просто кажано, навидум „проповеда“ блуд.

Православната Христова Црква нагласува дека Стариот Завет покрај тоа што има историјско-пророчка позадина, во голем дел е алегориско-символичен. Токму оваа Песна над песните има преносна смисла и со неа се опишува едно духовно подлабока суштина. Доколку го најдам точното толкување, ќе се обидам да го пастирам

Поздрав.
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.