IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Право
  Активни теми Активни теми RSS - Дали да се легализира марихуаната?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Дали да се легализира марихуаната?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 31>
Автор
Порака
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Декември.2009 во 21:35
Originally posted by bounty_hunter bounty_hunter напиша:


Originally posted by mungos80 mungos80 напиша:

Originally posted by bounty_hunter bounty_hunter напиша:


Originally posted by mungos80 mungos80 напиша:

Да продолжиш да пушиш ама зошто треба јас да плаќам за тебе.
Ако немате пари крадите
Ако те кради некој тебе дома, тогаш ти си имаш проблем. Не ме проценувај каков човек сум, само поради тоа што пушам марихуана.

Не те проценувам туку многу млади деца од мара завршија на вена.А потоа почнуваат да крадат и да прават проблеми во општеството.Во Битола има центар за лечење на зависници и секој ден бројот е се поголем.
Јас во седум години не сум пробал нешто повеќе од трева. Нема ни да пробам, немам ни потреба.Си се запрашал ли оние кои крадат, дали сите се навлечени на дрога? Дали сите крадат само за да купат дрога? Или имаат други проблеми и потреби?И зошто има дрога во нашата држава? Во државата каде што плаќаш данок?
Не сум вработен во мвр за да се борам против оваа зло а зошто има Прашај ги оние на кој му снема 15 кила хероин од трезорот
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
Anarchy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Фатенко

Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anarchy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Декември.2009 во 21:42
Originally posted by mungos80 mungos80 напиша:

Не сум вработен во мвр за да се борам против оваа зло а зошто има Прашај ги оние на кој му снема 15 кила хероин од трезорот

Во државата каде што плаќаме сметки и данок, се распродава дрога по секое ќоше, а голем дел од профитот оди и за државата. Вториот проблем што има толку навлечени на дрога е: голема невработеност и немаштија. Работата го има создадено човекот, човек. Неработењето и мрзоливоста го расипува. Живееме во свет каде што повеќето од популацијата си имаат поголеми психички проблеми и секојдневно бараат утеха во такви тешки дроги. Несвесно го упропастуваат својот живот.
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Декември.2009 во 21:45
Originally posted by bounty_hunter bounty_hunter напиша:


Originally posted by mungos80 mungos80 напиша:

Не сум вработен во мвр за да се борам против оваа зло а зошто има Прашај ги оние на кој му снема 15 кила хероин од трезорот
Во државата каде што плаќаме сметки и данок, се распродава дрога по секое ќоше, а голем дел од профитот оди и за државата. Вториот проблем што има толку навлечени на дрога е: голема невработеност и немаштија. Работата го има создадено човекот, човек. Неработењето и мрзоливоста го расипува. Живееме во свет каде што повеќето од популацијата си имаат поголеми психички проблеми и секојдневно бараат утеха во такви тешки дроги. Несвесно го упропастуваат својот живот.
и сега треба уште и легална да стани
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
Anarchy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Фатенко

Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anarchy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Декември.2009 во 21:47
Јас мислам дека немам никаде напишано дека сум за да се легализира марихуаната. Барем не се уште.

P.S. Марихуаната не ја рачунам за дрога. намигнување

PPS...Само се нервирам кога се прави лаички муабет на таа тема. Дека се умирало.


Изменето од bounty_hunter - 23.Декември.2009 во 21:56
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Декември.2009 во 13:06
никако ....... со легализирање ќе скокне и производството а со самото тоа ќе се зголеми понудата која ќе доведе до паѓање на цената што за некои ќе резултира со катастрофални последици во економското работење ........ вака е подобро знаејќи дека забранетото е послатко голема%20насмевка
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Декември.2009 во 16:51
Браво само така
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
Radijator Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Radijator Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Декември.2009 во 09:51
Originally posted by Македон Македон напиша:


Originally posted by Radijator Radijator напиша:

Zeleno svetlo za legalizacija.Zosto? Zatoa sto ne e stetna odnosno ne e stetna vo sporedba so sekojdnevnite najupotrebuvani poroci(alkohol i cigari).
Кој ти кажал дека не е штетна?збунетостЈас колку што имам слушнато, дури и таа може да направи компликации на мозокот и на црниот дроб. Дај повеќе информации дека не е штетна. 
Originally posted by Radijator Radijator напиша:

Kako najsilen argument e toa kolku procenti od lugeto godisno umiraat od predoziranost od pusenje cigari(nikotin) i alkohol.Za alkohol ne sum siguren iako znam deka se mnogu, no pusenjeto cigari e pricina za 30% koi umraat od rak, 30% od hronicno srcevi smrtni bolesti, 80 do 90% od hronicno smrtni bolesti na belite drobovi.
Ако гледаш од тој аспект, многумина, огромен број од оние кои се зависници, започнале со марихуана. Значи, индиректно, таа е виновна за тоа што некои подоцна станале зависни од други опојни дроги, гледано од аспект на твојата логика.
Originally posted by Radijator Radijator напиша:

E,ako spored javnoto mislenje pricinata e zatoa sto e stetna po zdravjeto, za marihuana seuste ne postoi vidliv dokaz vo svetot odnosno ne postoi smrten slucaj od predoziranost od THC(Tetrahydrocannabinol sostojkata koja ja ima vo marihuanata) sto e i glavnata pricina da se konzumira.Nekolkumina mi rekoa deka toa e vrata kon poteski drogi sto apsolutno ne se slozuvam.I za kraj da ne postojat kontraverznosti, DA sum probal i jas.
Па, повеќето од зависниците започнале со марихуана, тоа е факт, мислам дека и самиот знаеш.A прочитај овде и за штетните ефекти.Да не испадне дека "продавам демагогија", јас отворено ќе кажам, НЕ, не сум пробал, а немам ни намера да го направам тоа. Како што кажа Zlatnik, немам намера да си го уништувам здрајето, а искрено ниту финансиите.Znaci vnimavaj, da ne se vadat rabotite od kontekst, nikade ne rekov deka ne e stetna, tuku rekov vo SPOREDBA so sto ne e stetna.Ima ogromna razlika. Jas ke ti kazam edna rabota. Jas sum nepusac na cigari, imam 24 godini i od mojata 14 godina sum prisuten niz kafici, diskoteki itn.I sega donesoa zakon za zabrana na pusenje na cigari na javni mesta.Taka? No posle ovie godini koj ke mi ja nadomesti mene stetata sto bev, na nekoj nacin, indirektno prisilno prinuden da bidam del od samoubistvoto na razni individui,bidejki pusenjeto cigari spored mene e mnogu besmisleno? Sto znaci,vo tie okolnosti jas nemav izbor.Isto i ti. Kako sto rece deka nemas namera da si go unistuvas zdravjeto si bil vo ista situacija kako i jas, pasiven pusac na cigari,poloso zdravje.Nekoi doktori duri tvrdat deka pasivnoto bilo postetno otkolku aktivnoto, ama ne sum siguren moram prvo podetalno da proveram,pa ke pisam.
Ponatamu, se sto se konzumira vo nekontrolirani kolicini e stetno za naseto zdravje, toa i samiot go znaes, pa duri i vitaminot C koj go stvara nasiot imunitet, ako go preterame moze da stvori nesakani posledici.
Sto se odnesuva na toa koj kako pocnal. Mnogumina luge,vklucuvajki me i mene, koi pocnale da pijat alkohol na mladi godini (najmnogu vo sredno bidejki bese i seuste e dostapno) pocnale so najpoznatiot tinejdzerski pijalok, bambus(crveno vino 30% i koka kola 70%)taka se pocnuva,slatko e no so tek na vreme se zgolemuva kolicinata. E, denes ima licnosti sto se dojdeni do situacija da konzumiraat tezok zestok alkohol i da ne im stignuva duri i po 1 litar domasna rakija, a mene mi e milo sto jas ne sum vo taa grupa na zavisnici, no sum vo grupata na uzivateli na alkohol, posebno na dobra rakija i salata.
Ista pesna e i so cigarite, gi gledam moite drugari i prijateli.Pocnaa kako srednoskolci (bese i seuste e dostapno) i pusea po 1 kutija nedelno, denes pusat po edna i kusur dnevno.Tie se zavisnici od nikotin.
Da ne go zaboravame i faktot deka mnogu od alkohol preminuvaat direktno na teski drogi (vo poveketo slucai herion).
Sto znaci i den denesen maloletni lica mozat da si kupat alkohol i cigari na javni mesta , ama vazno ima zakon za zabrana posle 19 casot.Znaci ne se vinovni ni tie sto gi prodavaat tie proizvodi, se se sveduva na individualna odluka.Zatoa ne se soglasuvam deka marihuanta e vrata kon poteski raboti.
Eve nekolku novi TAZE argumenti :)) sto gi nauciv od eden doktor pred 5-6 dena.Klinicki e dokazano deka marihuanata ne stvara zavisnost odnosno stvara no dokolku se konzumirala po 35 grama vo rok od 24 casa, a taa kolicina naseto telo ne e spremno da ja prima,ne i za tolkav vremenski period. Siguren sum deka e taka bidejki od licno iskustvo posle 1-2 jointa nema nikakva razlika.Plus se pokazala kako uspesen lek protiv anoreksija.Dodeka kaj cigarite,alkoholot i teskite drogi dozata non stop se zgolemuva za da se dostigne toj stepen na zadovolstvo.
I pak ke kazam deka posledniot zbor go imame nie.Dokolku ne sakame da probame ili videme nesto nikoj na sila ne ne tera.


Изменето од Radijator - 28.Декември.2009 во 10:36
Кон врв
Radijator Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Radijator Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Декември.2009 во 09:56
Originally posted by igi 3 igi 3 напиша:

Ej bre narode Makedonski zarem ne gledate deka cigarite gi zabranija a vie sakate marihuanata da ja legaliziraat газење%20од%20смеење


Ej bre brate MAKEDONSKI, nekako si ja utnal temava
Кон врв
igi 3 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
KVO VADIS

Регистриран: 30.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 18736
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај igi 3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јануари.2010 во 21:46
Originally posted by Radijator Radijator напиша:

Originally posted by igi 3 igi 3 напиша:

Ej bre narode Makedonski zarem ne gledate deka cigarite gi zabranija a vie sakate marihuanata da ja legaliziraat газење%20од%20смеење


Ej bre brate MAKEDONSKI, nekako si ja utnal temavaДали да се легализира марихуаната?


Zatem naaslovo ne e jasen ?намигнување
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јануари.2010 во 21:56
газење%20од%20смеење...na niv, vekje, ne im davaat ni obichna cigara da zapalat,..a, ovie zapnale za ...
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Radijator Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Radijator Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2010 во 02:11
Dobro be, dajte malku potrudete se da razberete koja e poentata na temava, pa posle dajte soodveten komentar.
Eve jas ke se obidam da vi pomognam. Toa sto baram da se legalizira odnosno da se dekriminalizira marihuanata ne znaci i deka baram da se dozvoli pusenje na javni mesta. Ne sum tolku sebicen kako pusacite na cigari da gi zamaram drugite ne se sekirajte, mislam i na tie okolu mene. Toa sto jas sakam da go konzumiram nemora da znaci deka saka i nekoj drug!!!

Inaku DA go poddrzuvam ZAKONOT ZA ZABRANA NA PUSENJE NA CIGARI NA JAVNI MESTA!!!!

Just because i see the world with my own eyes, that doesn't make me a sinner !!!
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Февруари.2010 во 02:43
Originally posted by Radijator Radijator напиша:

Dobro be, dajte malku potrudete se da razberete koja e poentata na temava, pa posle dajte soodveten komentar.
Eve jas ke se obidam da vi pomognam. Toa sto baram da se legalizira odnosno da se dekriminalizira marihuanata ne znaci i deka baram da se dozvoli pusenje na javni mesta. Ne sum tolku sebicen kako pusacite na cigari da gi zamaram drugite ne se sekirajte, mislam i na tie okolu mene. Toa sto jas sakam da go konzumiram nemora da znaci deka saka i nekoj drug!!!

Inaku DA go poddrzuvam ZAKONOT ZA ZABRANA NA PUSENJE NA CIGARI NA JAVNI MESTA!!!!Поради која причина да се легализира марихуаната?
 Кога се дава предлог за донесување на закон, се бара да се наведе и причината за давање на предлог за донесување на закон или предлог за пристапување кон измена на закон. Која причина би ја навел предлагачот?
Кон врв
Mindy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Искрена, поискрена здравје

Регистриран: 14.Ноември.2005
Локација: United Arab Emirates
Статус: Офлајн
Поени: 14595
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mindy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Мај.2010 во 16:27
Pred 3 dena se vrati kolegava od Holandija i mi vika : drugarot sto bil so nego pusel marihuana pred policiska stanica ( no ne znael deka e toa taa zgrada ) i po nekoe vreme dosol policaec pred nego i ovoj taka zdrven si mislel ke go kaznat sega ke treba da plati i policaecot mu rekol :" decko , aj trgni se nastrana  na drugata ulica, nema smisla da pusis pred policiskata stanica "газење%20од%20смеењеКон врв
Ruse Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 12
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ruse Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Мај.2010 во 04:43


[/QUOTE]Поради која причина да се легализира марихуаната? Кога се дава предлог за донесување на закон, се бара да се наведе и причината за давање на предлог за донесување на закон или предлог за пристапување кон измена на закон. Која причина би ја навел предлагачот?[/QUOTE]

Изменето од Ruse - 23.Мај.2010 во 05:19
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 31>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.