IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Право
  Активни теми Активни теми RSS - Дали да се легализира марихуаната?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Дали да се легализира марихуаната?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 31>
Автор
Порака
Radijator Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Radijator Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Дали да се легализира марихуаната?
    Испратена: 17.Декември.2009 во 02:07
Zeleno svetlo za legalizacija.Zosto? Zatoa sto ne e stetna odnosno ne e stetna vo sporedba so sekojdnevnite najupotrebuvani poroci(alkohol i cigari). So mnogu luge ja imam otpocnato ovaa tema. Nekoj se za nekoj protiv.No mene najinteresno mi e toa sto del od onie koi sakaat da me ubedat deka e stetno po zdravjeto e toa deka drzat cigara v raka dodeka me ubeduvaat. Smesno neli??? Kako najsilen argument e toa kolku procenti od lugeto godisno umiraat od predoziranost od pusenje cigari(nikotin) i alkohol.Za alkohol ne sum siguren iako znam deka se mnogu, no pusenjeto cigari e pricina za 30% koi umraat od rak, 30% od hronicno srcevi smrtni bolesti, 80 do 90% od hronicno smrtni bolesti na belite drobovi.E,ako spored javnoto mislenje pricinata e zatoa sto e stetna po zdravjeto, za marihuana seuste ne postoi vidliv dokaz vo svetot odnosno ne postoi smrten slucaj od predoziranost od THC(Tetrahydrocannabinol sostojkata koja ja ima vo marihuanata) sto e i glavnata pricina da se konzumira.Nekolkumina mi rekoa deka toa e vrata kon poteski drogi sto apsolutno ne se slozuvam.I za kraj da ne postojat kontraverznosti, DA sum probal i jas.
Кон врв
LouWeed Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
I AM THE KING OF ROCK&ROLL

Регистриран: 28.Мај.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13012
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LouWeed Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Декември.2009 во 09:45
nema drzava na svet kade e legalizirana, zasto togas kaj nas da se legalizira??

Изменето од LouWeed - 18.Декември.2009 во 09:46
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Декември.2009 во 11:36
probav pred nekoe vreme ...nekoj dim,...i shto?збунетост....nishto narochitoизненадување....osven shto beshe nekako..."pomek"!намигнување
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
LouWeed Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
I AM THE KING OF ROCK&ROLL

Регистриран: 28.Мај.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13012
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LouWeed Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Декември.2009 во 11:47
Originally posted by brza brza напиша:

probav pred nekoe vreme ...nekoj dim,...i shto?збунетост....nishto narochitoизненадување....osven shto beshe nekako..."pomek"!намигнување


auuuu baco si se produval??trefka kao trefka, curi i smrdi...

Изменето од LouWeed - 18.Декември.2009 во 11:47
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Декември.2009 во 03:08
Добро, а зошто нешто мора да се пуши? Мислам тутун, марихуана ... и такви работи!намигнување
Која е „потребата“ од такво нешто?
Зошто се труете?
Зошто ги труете и другите во вашата околина (деца, пријатели, колеги ...)?
Зошто си ги „горите“ парите?
не%20знам

Уживање?ма%20ајде
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
zenmaster Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Interceptor

Регистриран: 05.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4262
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zenmaster Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Декември.2009 во 13:39
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

Добро, а зошто нешто мора да се пуши? Мислам тутун, марихуана ... и такви работи!намигнување
Која е „потребата“ од такво нешто?
Зошто се труете?
Зошто ги труете и другите во вашата околина (деца, пријатели, колеги ...)?
Зошто си ги „горите“ парите?
не%20знам

Уживање?ма%20ајде
 
 
Златник дали го знаеш мотото на Жито Вардар....мора да си го слушнал намигнување
[IMG]http://img148.imageshack.us/img148/4285/xxxpn7.gif">
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Декември.2009 во 20:54
Да, да, како да не!намигнување
Кој пробал - знае!
Така е, ама после тоа тешко да се „откачиш“ ако пробаш вакво нешто!
Не ми е јасно зошто луѓево, ем гледаат што се случува со тие кои пробале, ем пак упорно продолжуваат да „пробаат“ и тие? Зошто не се учат од грешките на другите? Зошто мораат тие повторно да ја откриваат Америка?

И btw, кога сме кај „пробањето“, кај нас има поговорка: „Некој пробал, па се п...“
Мора да си слушнал!намигнување
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Декември.2009 во 21:04
Originally posted by Radijator Radijator напиша:

Zeleno svetlo za legalizacija.Zosto? Zatoa sto ne e stetna odnosno ne e stetna vo sporedba so sekojdnevnite najupotrebuvani poroci(alkohol i cigari).


Кој ти кажал дека не е штетна?збунетост
Јас колку што имам слушнато, дури и таа може да направи компликации на мозокот и на црниот дроб. Дај повеќе информации дека не е штетна.


 
Originally posted by Radijator Radijator напиша:

Kako najsilen argument e toa kolku procenti od lugeto godisno umiraat od predoziranost od pusenje cigari(nikotin) i alkohol.Za alkohol ne sum siguren iako znam deka se mnogu, no pusenjeto cigari e pricina za 30% koi umraat od rak, 30% od hronicno srcevi smrtni bolesti, 80 do 90% od hronicno smrtni bolesti na belite drobovi.


Ако гледаш од тој аспект, многумина, огромен број од оние кои се зависници, започнале со марихуана. Значи, индиректно, таа е виновна за тоа што некои подоцна станале зависни од други опојни дроги, гледано од аспект на твојата логика.


Originally posted by Radijator Radijator напиша:

E,ako spored javnoto mislenje pricinata e zatoa sto e stetna po zdravjeto, za marihuana seuste ne postoi vidliv dokaz vo svetot odnosno ne postoi smrten slucaj od predoziranost od THC(Tetrahydrocannabinol sostojkata koja ja ima vo marihuanata) sto e i glavnata pricina da se konzumira.Nekolkumina mi rekoa deka toa e vrata kon poteski drogi sto apsolutno ne se slozuvam.I za kraj da ne postojat kontraverznosti, DA sum probal i jas.


Па, повеќето од зависниците започнале со марихуана, тоа е факт, мислам дека и самиот знаеш.
A прочитај овде и за штетните ефекти.
Да не испадне дека "продавам демагогија", јас отворено ќе кажам, НЕ, не сум пробал, а немам ни намера да го направам тоа. Како што кажа Zlatnik, немам намера да си го уништувам здрајето, а искрено ниту финансиите.
Кон врв
Палестинец Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 12129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Палестинец Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Декември.2009 во 02:38
Да...под итно...хихихихихихи
Кон врв
Anarchy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Фатенко

Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anarchy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Декември.2009 во 03:27
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

Да, да, како да не!намигнување
Кој пробал - знае!
Така е, ама после тоа тешко да се „откачиш“ ако пробаш вакво нешто!
Не ми е јасно зошто луѓево, ем гледаат што се случува со тие кои пробале, ем пак упорно продолжуваат да „пробаат“ и тие? Зошто не се учат од грешките на другите? Зошто мораат тие повторно да ја откриваат Америка?

И btw, кога сме кај „пробањето“, кај нас има поговорка: „Некој пробал, па се п...“
Мора да си слушнал!намигнување


Јас 7-8 год. пушам, имам во меѓувреме направено неколку паузи од по 6-7 месеци и марихуаната не ствара зависност. Башка тоа, помалку штетна е од алкохол и цигари, од хамбургер, или од претерана мрсна храна. Се` што е претерано е штетно.
Кон врв
Tiggy Vicious Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Consume. Be silent. Die.

Регистриран: 27.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6238
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tiggy Vicious Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Декември.2009 во 09:54
Lele baunti....Ova seriozno!?изненадување
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Декември.2009 во 15:18
Originally posted by bounty_hunter bounty_hunter напиша:

Јас 7-8 год. пушам, имам во меѓувреме направено неколку паузи од по 6-7 месеци и марихуаната не ствара зависност. Башка тоа, помалку штетна е од алкохол и цигари, од хамбургер, или од претерана мрсна храна. Се` што е претерано е штетно.

Хм, незнам што да ти речам?не%20знам
Добро е што (сеуште) можеш да се контролираш! Но, ... еден ден  (ќе си ја чукаш главата)

Р.Ѕ. Баш ме интересира, зошто после прекините повторно почнуваш? Не е тоа еден вид зависност?
Или си мислиш дека како и претходно, ќе можеш без тоа?хипнотизиран

Р.Р.Ѕ. Кога веќе си кажа дека пушиш, може ли да знаеме на која возраст почна?


Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Декември.2009 во 15:18
Originally posted by bounty_hunter bounty_hunter напиша:

Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

Да, да, како да не!намигнување
Кој пробал - знае!
Така е, ама после тоа тешко да се „откачиш“ ако пробаш вакво нешто!
Не ми е јасно зошто луѓево, ем гледаат што се случува со тие кои пробале, ем пак упорно продолжуваат да „пробаат“ и тие? Зошто не се учат од грешките на другите? Зошто мораат тие повторно да ја откриваат Америка?

И btw, кога сме кај „пробањето“, кај нас има поговорка: „Некој пробал, па се п...“
Мора да си слушнал!намигнување


Јас 7-8 год. пушам, имам во меѓувреме направено неколку паузи од по 6-7 месеци и марихуаната не ствара зависност. Башка тоа, помалку штетна е од алкохол и цигари, од хамбургер, или од претерана мрсна храна. Се` што е претерано е штетно.


Oди направи тестови на крвта и мокрачата, па спореди ги резултатите со некој кој нема пробано, ако те интересира, јас ќе ти ги кажам моите, сега брзо правев,  па донеси заклучок самиот за влијанието на истата.
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Декември.2009 во 15:36
Не мара се да се легализира па да бидиме рајат
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 31>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.