Испечати | Затвори го прозорот

Дали да се легализира марихуаната?

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Македонија и Свет
Име на форумот: Право
Опис на форумот: Tолкување и коментирање закони, правни совети, судска практика
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=21202
Датум на принтање: 23.Септември.2021 во 22:07
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Дали да се легализира марихуаната?
Постирано од: Radijator
Наслов: Дали да се легализира марихуаната?
Датум на внесување: 17.Декември.2009 во 02:07
Zeleno svetlo za legalizacija.Zosto? Zatoa sto ne e stetna odnosno ne e stetna vo sporedba so sekojdnevnite najupotrebuvani poroci(alkohol i cigari). So mnogu luge ja imam otpocnato ovaa tema. Nekoj se za nekoj protiv.No mene najinteresno mi e toa sto del od onie koi sakaat da me ubedat deka e stetno po zdravjeto e toa deka drzat cigara v raka dodeka me ubeduvaat. Smesno neli??? Kako najsilen argument e toa kolku procenti od lugeto godisno umiraat od predoziranost od pusenje cigari(nikotin) i alkohol.Za alkohol ne sum siguren iako znam deka se mnogu, no pusenjeto cigari e pricina za 30% koi umraat od rak, 30% od hronicno srcevi smrtni bolesti, 80 do 90% od hronicno smrtni bolesti na belite drobovi.E,ako spored javnoto mislenje pricinata e zatoa sto e stetna po zdravjeto, za marihuana seuste ne postoi vidliv dokaz vo svetot odnosno ne postoi smrten slucaj od predoziranost od THC(Tetrahydrocannabinol sostojkata koja ja ima vo marihuanata) sto e i glavnata pricina da se konzumira.Nekolkumina mi rekoa deka toa e vrata kon poteski drogi sto apsolutno ne se slozuvam.I za kraj da ne postojat kontraverznosti, DA sum probal i jas.Коментари:
Постирано од: LouWeed
Датум на внесување: 18.Декември.2009 во 09:45
nema drzava na svet kade e legalizirana, zasto togas kaj nas da se legalizira??

-------------
http://www.myspace.com/louweed666 - NICE BOYs DONT PLAY ROCK&ROLL


Постирано од: brza
Датум на внесување: 18.Декември.2009 во 11:36
probav pred nekoe vreme ...nekoj dim,...i shto?збунетост....nishto narochitoизненадување....osven shto beshe nekako..."pomek"!намигнување

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: LouWeed
Датум на внесување: 18.Декември.2009 во 11:47
Originally posted by brza brza напиша:

probav pred nekoe vreme ...nekoj dim,...i shto?збунетост....nishto narochitoизненадување....osven shto beshe nekako..."pomek"!намигнување


auuuu baco si se produval??trefka kao trefka, curi i smrdi...

-------------
http://www.myspace.com/louweed666 - NICE BOYs DONT PLAY ROCK&ROLL


Постирано од: Zlatnik
Датум на внесување: 19.Декември.2009 во 03:08
Добро, а зошто нешто мора да се пуши? Мислам тутун, марихуана ... и такви работи!намигнување
Која е „потребата“ од такво нешто?
Зошто се труете?
Зошто ги труете и другите во вашата околина (деца, пријатели, колеги ...)?
Зошто си ги „горите“ парите?
не%20знам

Уживање?ма%20ајде


-------------
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!


Постирано од: zenmaster
Датум на внесување: 19.Декември.2009 во 13:39
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

Добро, а зошто нешто мора да се пуши? Мислам тутун, марихуана ... и такви работи!намигнување
Која е „потребата“ од такво нешто?
Зошто се труете?
Зошто ги труете и другите во вашата околина (деца, пријатели, колеги ...)?
Зошто си ги „горите“ парите?
не%20знам

Уживање?ма%20ајде
 
 
Златник дали го знаеш мотото на Жито Вардар....мора да си го слушнал намигнување


-------------
[IMG]http://img148.imageshack.us/img148/4285/xxxpn7.gif">


Постирано од: Zlatnik
Датум на внесување: 20.Декември.2009 во 20:54
Да, да, како да не!намигнување
Кој пробал - знае!
Така е, ама после тоа тешко да се „откачиш“ ако пробаш вакво нешто!
Не ми е јасно зошто луѓево, ем гледаат што се случува со тие кои пробале, ем пак упорно продолжуваат да „пробаат“ и тие? Зошто не се учат од грешките на другите? Зошто мораат тие повторно да ја откриваат Америка?

И btw, кога сме кај „пробањето“, кај нас има поговорка: „Некој пробал, па се п...“
Мора да си слушнал!намигнување


-------------
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 20.Декември.2009 во 21:04
Originally posted by Radijator Radijator напиша:

Zeleno svetlo za legalizacija.Zosto? Zatoa sto ne e stetna odnosno ne e stetna vo sporedba so sekojdnevnite najupotrebuvani poroci(alkohol i cigari).


Кој ти кажал дека не е штетна?збунетост
Јас колку што имам слушнато, дури и таа може да направи компликации на мозокот и на црниот дроб. Дај повеќе информации дека не е штетна.


 
Originally posted by Radijator Radijator напиша:

Kako najsilen argument e toa kolku procenti od lugeto godisno umiraat od predoziranost od pusenje cigari(nikotin) i alkohol.Za alkohol ne sum siguren iako znam deka se mnogu, no pusenjeto cigari e pricina za 30% koi umraat od rak, 30% od hronicno srcevi smrtni bolesti, 80 do 90% od hronicno smrtni bolesti na belite drobovi.


Ако гледаш од тој аспект, многумина, огромен број од оние кои се зависници, започнале со марихуана. Значи, индиректно, таа е виновна за тоа што некои подоцна станале зависни од други опојни дроги, гледано од аспект на твојата логика.


Originally posted by Radijator Radijator напиша:

E,ako spored javnoto mislenje pricinata e zatoa sto e stetna po zdravjeto, za marihuana seuste ne postoi vidliv dokaz vo svetot odnosno ne postoi smrten slucaj od predoziranost od THC(Tetrahydrocannabinol sostojkata koja ja ima vo marihuanata) sto e i glavnata pricina da se konzumira.Nekolkumina mi rekoa deka toa e vrata kon poteski drogi sto apsolutno ne se slozuvam.I za kraj da ne postojat kontraverznosti, DA sum probal i jas.


Па, повеќето од зависниците започнале со марихуана, тоа е факт, мислам дека и самиот знаеш.
A прочитај http://en.wikipedia.org/wiki/Marihuana#Potency - овде и за штетните ефекти.
Да не испадне дека "продавам демагогија", јас отворено ќе кажам, НЕ, не сум пробал, а немам ни намера да го направам тоа. Како што кажа Zlatnik, немам намера да си го уништувам здрајето, а искрено ниту финансиите.


-------------


Постирано од: Палестинец
Датум на внесување: 21.Декември.2009 во 02:38
Да...под итно...хихихихихихи

-------------
Подобро ужасен крај, отколку ужаси без крај.


Постирано од: Anarchy
Датум на внесување: 21.Декември.2009 во 03:27
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

Да, да, како да не!намигнување
Кој пробал - знае!
Така е, ама после тоа тешко да се „откачиш“ ако пробаш вакво нешто!
Не ми е јасно зошто луѓево, ем гледаат што се случува со тие кои пробале, ем пак упорно продолжуваат да „пробаат“ и тие? Зошто не се учат од грешките на другите? Зошто мораат тие повторно да ја откриваат Америка?

И btw, кога сме кај „пробањето“, кај нас има поговорка: „Некој пробал, па се п...“
Мора да си слушнал!намигнување


Јас 7-8 год. пушам, имам во меѓувреме направено неколку паузи од по 6-7 месеци и марихуаната не ствара зависност. Башка тоа, помалку штетна е од алкохол и цигари, од хамбургер, или од претерана мрсна храна. Се` што е претерано е штетно.


-------------


Постирано од: Tiggy Vicious
Датум на внесување: 21.Декември.2009 во 09:54
Lele baunti....Ova seriozno!?изненадување

-------------
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality


Постирано од: Zlatnik
Датум на внесување: 21.Декември.2009 во 15:18
Originally posted by bounty_hunter bounty_hunter напиша:

Јас 7-8 год. пушам, имам во меѓувреме направено неколку паузи од по 6-7 месеци и марихуаната не ствара зависност. Башка тоа, помалку штетна е од алкохол и цигари, од хамбургер, или од претерана мрсна храна. Се` што е претерано е штетно.

Хм, незнам што да ти речам?не%20знам
Добро е што (сеуште) можеш да се контролираш! Но, ... еден ден  (ќе си ја чукаш главата)

Р.Ѕ. Баш ме интересира, зошто после прекините повторно почнуваш? Не е тоа еден вид зависност?
Или си мислиш дека како и претходно, ќе можеш без тоа?хипнотизиран

Р.Р.Ѕ. Кога веќе си кажа дека пушиш, може ли да знаеме на која возраст почна?
-------------
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 21.Декември.2009 во 15:18
Originally posted by bounty_hunter bounty_hunter напиша:

Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

Да, да, како да не!намигнување
Кој пробал - знае!
Така е, ама после тоа тешко да се „откачиш“ ако пробаш вакво нешто!
Не ми е јасно зошто луѓево, ем гледаат што се случува со тие кои пробале, ем пак упорно продолжуваат да „пробаат“ и тие? Зошто не се учат од грешките на другите? Зошто мораат тие повторно да ја откриваат Америка?

И btw, кога сме кај „пробањето“, кај нас има поговорка: „Некој пробал, па се п...“
Мора да си слушнал!намигнување


Јас 7-8 год. пушам, имам во меѓувреме направено неколку паузи од по 6-7 месеци и марихуаната не ствара зависност. Башка тоа, помалку штетна е од алкохол и цигари, од хамбургер, или од претерана мрсна храна. Се` што е претерано е штетно.


Oди направи тестови на крвта и мокрачата, па спореди ги резултатите со некој кој нема пробано, ако те интересира, јас ќе ти ги кажам моите, сега брзо правев,  па донеси заклучок самиот за влијанието на истата.


-------------


Постирано од: mungos80
Датум на внесување: 21.Декември.2009 во 15:36
Не мара се да се легализира па да бидиме рајат


Постирано од: Anarchy
Датум на внесување: 21.Декември.2009 во 17:34
Originally posted by Македон Македон напиша:


Oди направи тестови на крвта и мокрачата, па спореди ги резултатите со некој кој нема пробано, ако те интересира, јас ќе ти ги кажам моите, сега брзо правев,  па донеси заклучок самиот за влијанието на истата.

Верувам дека ти го знаеш заклучокот и дека ќе ни го кажеш на сите.


-------------


Постирано од: Anarchy
Датум на внесување: 21.Декември.2009 во 17:42
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

Originally posted by bounty_hunter bounty_hunter напиша:

Јас 7-8 год. пушам, имам во меѓувреме направено неколку паузи од по 6-7 месеци и марихуаната не ствара зависност. Башка тоа, помалку штетна е од алкохол и цигари, од хамбургер, или од претерана мрсна храна. Се` што е претерано е штетно.

Хм, незнам што да ти речам?не%20знам
Добро е што (сеуште) можеш да се контролираш! Но, ... еден ден  (ќе си ја чукаш главата)

Р.Ѕ. Баш ме интересира, зошто после прекините повторно почнуваш? Не е тоа еден вид зависност?
Или си мислиш дека како и претходно, ќе можеш без тоа?хипнотизиран

Р.Р.Ѕ. Кога веќе си кажа дека пушиш, може ли да знаеме на која возраст почна?Баш ме интересира од што, или зошто мислиш дека ќе си ја чукам главата, некој ден.

Не е зависност. Јас ненамерно се откажав од марихуаната неколку пати, не со намера, едноставно ми беше дојдено доста од тоа (на моменти), зашто порано многу повеќе пушев, за разлика од сега. Сега пушам 2-3 пати месечно, кога ќе се погодиме друштво на муабет. Знам дека имав еден период пред 5 години кога секој ден пушев по неколку џоинти и бааги долг беше тој период. Решив да се откажам, бидејќи беше претерано и сакав да видам дали можам, или пак сум зависен. Затоа велам дека зависност не создава. Од друга страна, цигари пушам една третина од мојот живот, 100 пати имам пробано и не можам да ги откажам т.е. зависен сум.

Почнав да пушам марихуана на 16 год.


-------------


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 21.Декември.2009 во 18:17
Originally posted by bounty_hunter bounty_hunter напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:


Oди направи тестови на крвта и мокрачата, па спореди ги резултатите со некој кој нема пробано, ако те интересира, јас ќе ти ги кажам моите, сега брзо правев,  па донеси заклучок самиот за влијанието на истата.

Верувам дека ти го знаеш заклучокот и дека ќе ни го кажеш на сите.


Како што знам, оние кои пушат трева, па дури и цигари, па и оние кои знаат да претераат со алкохол, имаат поголеми шанси да имаат проблеми со бројот на црвени крвни клетки од оние кои не го прават тоа, затоа што некои од тие материи се врзуваат со црвените крвни клетки. Не сум ли во право?


-------------


Постирано од: mungos80
Датум на внесување: 21.Декември.2009 во 18:30
Originally posted by bounty_hunter bounty_hunter напиша:


Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:


Originally posted by bounty_hunter bounty_hunter напиша:


Јас 7-8 год. пушам, имам во меѓувреме направено неколку паузи од по 6-7 месеци и марихуаната не ствара зависност. Башка тоа, помалку штетна е од алкохол и цигари, од хамбургер, или од претерана мрсна храна. Се` што е претерано е штетно.
Хм, незнам што да ти речам?не%20знамДобро е што (сеуште) можеш да се контролираш! Но, ... еден ден (ќе си ја чукаш главата)Р.Ѕ. Баш ме интересира, зошто после прекините повторно почнуваш? Не е тоа еден вид зависност?Или си мислиш дека како и претходно, ќе можеш без тоа?хипнотизиранР.Р.Ѕ. Кога веќе си кажа дека пушиш, може ли да знаеме на која возраст почна?
Баш ме интересира од што, или зошто мислиш дека ќе си ја чукам главата, некој ден.Не е зависност. Јас ненамерно се откажав од марихуаната неколку пати, не со намера, едноставно ми беше дојдено доста од тоа (на моменти), зашто порано многу повеќе пушев, за разлика од сега. Сега пушам 2-3 пати месечно, кога ќе се погодиме друштво на муабет. Знам дека имав еден период пред 5 години кога секој ден пушев по неколку џоинти и бааги долг беше тој период. Решив да се откажам, бидејќи беше претерано и сакав да видам дали можам, или пак сум зависен. Затоа велам дека зависност не создава. Од друга страна, цигари пушам една третина од мојот живот, 100 пати имам пробано и не можам да ги откажам т.е. зависен сум.Почнав да пушам марихуана на 16 год.
Да продолжиш да пушиш ама зошто треба јас да плаќам за тебе.
Ако немате пари крадите


Постирано од: mungos80
Датум на внесување: 21.Декември.2009 во 18:31
Originally posted by Македон Македон напиша:


Originally posted by bounty_hunter bounty_hunter напиша:


Originally posted by Македон Македон напиша:


Oди направи тестови на крвта и мокрачата, па спореди ги резултатите со некој кој нема пробано, ако те интересира, јас ќе ти ги кажам моите, сега брзо правев, па донеси заклучок самиот за влијанието на истата.
Верувам дека ти го знаеш заклучокот и дека ќе ни го кажеш на сите.
Како што знам, оние кои пушат трева, па дури и цигари, па и оние кои знаат да претераат со алкохол, имаат поголеми шанси да имаат проблеми со бројот на црвени крвни клетки од оние кои не го прават тоа, затоа што некои од тие материи се врзуваат со црвените крвни клетки. Не сум ли во право?

Не тие летаа ама послем сметката друг ја плаќа


Постирано од: Anarchy
Датум на внесување: 21.Декември.2009 во 19:08
Originally posted by mungos80 mungos80 напиша:

  Да продолжиш да пушиш ама зошто треба јас да плаќам за тебе.
Ако немате пари крадите

Ако те кради некој тебе дома, тогаш ти си имаш проблем. Не ме проценувај каков човек сум, само поради тоа што пушам марихуана.


-------------


Постирано од: Anarchy
Датум на внесување: 21.Декември.2009 во 19:10
Originally posted by Македон Македон напиша:


Како што знам, оние кои пушат трева, па дури и цигари, па и оние кои знаат да претераат со алкохол, имаат поголеми шанси да имаат проблеми со бројот на црвени крвни клетки од оние кои не го прават тоа, затоа што некои од тие материи се врзуваат со црвените крвни клетки. Не сум ли во право?


Ајде да претпоставиме дека може да настанат проблем со црвените крвни клетки. Дали ќе бидат намалени, или зголемени црвените крвни клетки? И каков проблем може да предизвика тоа?


-------------


Постирано од: Zlatnik
Датум на внесување: 22.Декември.2009 во 12:27
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

Добро е што (сеуште) можеш да се контролираш! Но, ... еден ден  (ќе си ја чукаш главата)

Originally posted by bounty_hunter bounty_hunter напиша:

Баш ме интересира од што, или зошто мислиш дека ќе си ја чукам главата, некој ден.

Зошто? Затоа што можеби еден ден не ќе можеш да се контролираш! Затоа!

Значи, несакам да ме сфатиш погрешно (дека неможеш да се контролираш), затоа велам „можеби“.
И добро е што си престанал. А, што мислиш дека ќе се случи ако продолжиш да пушиш? Мислиш дека се ќе биде „нормално“? Дека ќе нема да има никакви последици? Искрено, не би сакал да дознаеш што би се случило.
Како им било на твоите родители кога (ако) дознале дека пушиш (=се дрогираш)? Дали тие го одобриле тоа?
Како ќе ти биде тебе кога ти ќе станеш родител и кога ќе дознаеш дека твоето дете почнало да се дрогира? А ти поаѓајќи од самиот себе, мислиш дека и тоа самото ќе може да се контролира и ќе го оставиш „на раат“!губитник Е, и тогаш можеби ќе си ја чукаш главата!

Уште еднаш, те молам, немој да го сфатиш ова злонамерно, туку само како една предупредувачка можност!големо%20гушкање


-------------
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!


Постирано од: igi 3
Датум на внесување: 22.Декември.2009 во 18:35
Ej bre narode Makedonski zarem ne gledate deka cigarite gi zabranija a vie sakate marihuanata da ja legaliziraat газење%20од%20смеење


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 22.Декември.2009 во 22:50
Kade gi zabranile cigarite? Kolku shto znam, sekade se vo slobodna prodazhba.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: igi 3
Датум на внесување: 22.Декември.2009 во 23:35
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Kade gi zabranile cigarite? Kolku shto znam, sekade se vo slobodna prodazhba.

Da ama ako te fatat da pusis na javni mesta (vo kafeani i kafici)tesko tebe газење%20од%20смеење


Постирано од: mungos80
Датум на внесување: 23.Декември.2009 во 21:14
Originally posted by bounty_hunter bounty_hunter напиша:


Originally posted by mungos80 mungos80 напиша:

Да продолжиш да пушиш ама зошто треба јас да плаќам за тебе.
Ако немате пари крадите
Ако те кради некој тебе дома, тогаш ти си имаш проблем. Не ме проценувај каков човек сум, само поради тоа што пушам марихуана.

Не те проценувам туку многу млади деца од мара завршија на вена.А потоа почнуваат да крадат и да прават проблеми во општеството.Во Битола има центар за лечење на зависници и секој ден бројот е се поголем.

-------------
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев


Постирано од: Anarchy
Датум на внесување: 23.Декември.2009 во 21:25
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

Добро е што (сеуште) можеш да се контролираш! Но, ... еден ден  (ќе си ја чукаш главата)

Originally posted by bounty_hunter bounty_hunter напиша:

Баш ме интересира од што, или зошто мислиш дека ќе си ја чукам главата, некој ден.

Зошто? Затоа што можеби еден ден не ќе можеш да се контролираш! Затоа!

Значи, несакам да ме сфатиш погрешно (дека неможеш да се контролираш), затоа велам „можеби“.
И добро е што си престанал. А, што мислиш дека ќе се случи ако продолжиш да пушиш? Мислиш дека се ќе биде „нормално“? Дека ќе нема да има никакви последици? Искрено, не би сакал да дознаеш што би се случило.
Како им било на твоите родители кога (ако) дознале дека пушиш (=се дрогираш)? Дали тие го одобриле тоа?
Како ќе ти биде тебе кога ти ќе станеш родител и кога ќе дознаеш дека твоето дете почнало да се дрогира? А ти поаѓајќи од самиот себе, мислиш дека и тоа самото ќе може да се контролира и ќе го оставиш „на раат“!губитник Е, и тогаш можеби ќе си ја чукаш главата!

Уште еднаш, те молам, немој да го сфатиш ова злонамерно, туку само како една предупредувачка можност!големо%20гушкање

Ова е исто како јас секој ден да пливам оддалечен од езерскиот брег по 300-400 метри и ти да ми речиш опасно е тоа. Да, можеби е опасно за некој друг, ама јас тоа го правам 6-7 год. и сум сигурен што може да се случи. Второ, не е докажано дека марихуаната ствара зависност, а тоа значи штом големите земји се уште го немаат докажано тоа, дека и не ствара зависност.

На една друга тема имам пишано дека, доколку мојот син пуши само марихуана јас би бил пресреќен. Можеби некои не сте запознаени со моменталната слика во Македонија, колку зависници и навлечени на дрога има (не зборам за марихуана, туку за потешки работи), ама ситуацијата е алармантна.

Секој живее како сака, некој прави по 5 деца, некој се пијанчи по цел ден, некој чита книги цел ден. Кој како сака.намигнување


-------------


Постирано од: Anarchy
Датум на внесување: 23.Декември.2009 во 21:28
Originally posted by mungos80 mungos80 напиша:

Originally posted by bounty_hunter bounty_hunter напиша:


Originally posted by mungos80 mungos80 напиша:

Да продолжиш да пушиш ама зошто треба јас да плаќам за тебе.
Ако немате пари крадите
Ако те кради некој тебе дома, тогаш ти си имаш проблем. Не ме проценувај каков човек сум, само поради тоа што пушам марихуана.

Не те проценувам туку многу млади деца од мара завршија на вена.А потоа почнуваат да крадат и да прават проблеми во општеството.Во Битола има центар за лечење на зависници и секој ден бројот е се поголем.


Јас во седум години не сум пробал нешто повеќе од трева. Нема ни да пробам, немам ни потреба.

Си се запрашал ли оние кои крадат, дали сите се навлечени на дрога? Дали сите крадат само за да купат дрога? Или имаат други проблеми и потреби?

И зошто има дрога во нашата држава? Во државата каде што плаќаш данок?


-------------


Постирано од: mungos80
Датум на внесување: 23.Декември.2009 во 21:35
Originally posted by bounty_hunter bounty_hunter напиша:


Originally posted by mungos80 mungos80 напиша:

Originally posted by bounty_hunter bounty_hunter напиша:


Originally posted by mungos80 mungos80 напиша:

Да продолжиш да пушиш ама зошто треба јас да плаќам за тебе.
Ако немате пари крадите
Ако те кради некој тебе дома, тогаш ти си имаш проблем. Не ме проценувај каков човек сум, само поради тоа што пушам марихуана.

Не те проценувам туку многу млади деца од мара завршија на вена.А потоа почнуваат да крадат и да прават проблеми во општеството.Во Битола има центар за лечење на зависници и секој ден бројот е се поголем.
Јас во седум години не сум пробал нешто повеќе од трева. Нема ни да пробам, немам ни потреба.Си се запрашал ли оние кои крадат, дали сите се навлечени на дрога? Дали сите крадат само за да купат дрога? Или имаат други проблеми и потреби?И зошто има дрога во нашата држава? Во државата каде што плаќаш данок?
Не сум вработен во мвр за да се борам против оваа зло а зошто има Прашај ги оние на кој му снема 15 кила хероин од трезорот

-------------
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев


Постирано од: Anarchy
Датум на внесување: 23.Декември.2009 во 21:42
Originally posted by mungos80 mungos80 напиша:

Не сум вработен во мвр за да се борам против оваа зло а зошто има Прашај ги оние на кој му снема 15 кила хероин од трезорот

Во државата каде што плаќаме сметки и данок, се распродава дрога по секое ќоше, а голем дел од профитот оди и за државата. Вториот проблем што има толку навлечени на дрога е: голема невработеност и немаштија. Работата го има создадено човекот, човек. Неработењето и мрзоливоста го расипува. Живееме во свет каде што повеќето од популацијата си имаат поголеми психички проблеми и секојдневно бараат утеха во такви тешки дроги. Несвесно го упропастуваат својот живот.


-------------


Постирано од: mungos80
Датум на внесување: 23.Декември.2009 во 21:45
Originally posted by bounty_hunter bounty_hunter напиша:


Originally posted by mungos80 mungos80 напиша:

Не сум вработен во мвр за да се борам против оваа зло а зошто има Прашај ги оние на кој му снема 15 кила хероин од трезорот
Во државата каде што плаќаме сметки и данок, се распродава дрога по секое ќоше, а голем дел од профитот оди и за државата. Вториот проблем што има толку навлечени на дрога е: голема невработеност и немаштија. Работата го има создадено човекот, човек. Неработењето и мрзоливоста го расипува. Живееме во свет каде што повеќето од популацијата си имаат поголеми психички проблеми и секојдневно бараат утеха во такви тешки дроги. Несвесно го упропастуваат својот живот.
и сега треба уште и легална да стани

-------------
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев


Постирано од: Anarchy
Датум на внесување: 23.Декември.2009 во 21:47
Јас мислам дека немам никаде напишано дека сум за да се легализира марихуаната. Барем не се уште.

P.S. Марихуаната не ја рачунам за дрога. намигнување

PPS...Само се нервирам кога се прави лаички муабет на таа тема. Дека се умирало.


-------------


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 25.Декември.2009 во 13:06
никако ....... со легализирање ќе скокне и производството а со самото тоа ќе се зголеми понудата која ќе доведе до паѓање на цената што за некои ќе резултира со катастрофални последици во економското работење ........ вака е подобро знаејќи дека забранетото е послатко голема%20насмевка

-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: mungos80
Датум на внесување: 25.Декември.2009 во 16:51
Браво само така

-------------
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев


Постирано од: Radijator
Датум на внесување: 28.Декември.2009 во 09:51
Originally posted by Македон Македон напиша:


Originally posted by Radijator Radijator напиша:

Zeleno svetlo za legalizacija.Zosto? Zatoa sto ne e stetna odnosno ne e stetna vo sporedba so sekojdnevnite najupotrebuvani poroci(alkohol i cigari).
Кој ти кажал дека не е штетна?збунетостЈас колку што имам слушнато, дури и таа може да направи компликации на мозокот и на црниот дроб. Дај повеќе информации дека не е штетна. 
Originally posted by Radijator Radijator напиша:

Kako najsilen argument e toa kolku procenti od lugeto godisno umiraat od predoziranost od pusenje cigari(nikotin) i alkohol.Za alkohol ne sum siguren iako znam deka se mnogu, no pusenjeto cigari e pricina za 30% koi umraat od rak, 30% od hronicno srcevi smrtni bolesti, 80 do 90% od hronicno smrtni bolesti na belite drobovi.
Ако гледаш од тој аспект, многумина, огромен број од оние кои се зависници, започнале со марихуана. Значи, индиректно, таа е виновна за тоа што некои подоцна станале зависни од други опојни дроги, гледано од аспект на твојата логика.
Originally posted by Radijator Radijator напиша:

E,ako spored javnoto mislenje pricinata e zatoa sto e stetna po zdravjeto, za marihuana seuste ne postoi vidliv dokaz vo svetot odnosno ne postoi smrten slucaj od predoziranost od THC(Tetrahydrocannabinol sostojkata koja ja ima vo marihuanata) sto e i glavnata pricina da se konzumira.Nekolkumina mi rekoa deka toa e vrata kon poteski drogi sto apsolutno ne se slozuvam.I za kraj da ne postojat kontraverznosti, DA sum probal i jas.
Па, повеќето од зависниците започнале со марихуана, тоа е факт, мислам дека и самиот знаеш.A прочитај http://en.wikipedia.org/wiki/Marihuana#Potency - овде и за штетните ефекти.Да не испадне дека "продавам демагогија", јас отворено ќе кажам, НЕ, не сум пробал, а немам ни намера да го направам тоа. Како што кажа Zlatnik, немам намера да си го уништувам здрајето, а искрено ниту финансиите.Znaci vnimavaj, da ne se vadat rabotite od kontekst, nikade ne rekov deka ne e stetna, tuku rekov vo SPOREDBA so sto ne e stetna.Ima ogromna razlika. Jas ke ti kazam edna rabota. Jas sum nepusac na cigari, imam 24 godini i od mojata 14 godina sum prisuten niz kafici, diskoteki itn.I sega donesoa zakon za zabrana na pusenje na cigari na javni mesta.Taka? No posle ovie godini koj ke mi ja nadomesti mene stetata sto bev, na nekoj nacin, indirektno prisilno prinuden da bidam del od samoubistvoto na razni individui,bidejki pusenjeto cigari spored mene e mnogu besmisleno? Sto znaci,vo tie okolnosti jas nemav izbor.Isto i ti. Kako sto rece deka nemas namera da si go unistuvas zdravjeto si bil vo ista situacija kako i jas, pasiven pusac na cigari,poloso zdravje.Nekoi doktori duri tvrdat deka pasivnoto bilo postetno otkolku aktivnoto, ama ne sum siguren moram prvo podetalno da proveram,pa ke pisam.
Ponatamu, se sto se konzumira vo nekontrolirani kolicini e stetno za naseto zdravje, toa i samiot go znaes, pa duri i vitaminot C koj go stvara nasiot imunitet, ako go preterame moze da stvori nesakani posledici.
Sto se odnesuva na toa koj kako pocnal. Mnogumina luge,vklucuvajki me i mene, koi pocnale da pijat alkohol na mladi godini (najmnogu vo sredno bidejki bese i seuste e dostapno) pocnale so najpoznatiot tinejdzerski pijalok, bambus(crveno vino 30% i koka kola 70%)taka se pocnuva,slatko e no so tek na vreme se zgolemuva kolicinata. E, denes ima licnosti sto se dojdeni do situacija da konzumiraat tezok zestok alkohol i da ne im stignuva duri i po 1 litar domasna rakija, a mene mi e milo sto jas ne sum vo taa grupa na zavisnici, no sum vo grupata na uzivateli na alkohol, posebno na dobra rakija i salata.
Ista pesna e i so cigarite, gi gledam moite drugari i prijateli.Pocnaa kako srednoskolci (bese i seuste e dostapno) i pusea po 1 kutija nedelno, denes pusat po edna i kusur dnevno.Tie se zavisnici od nikotin.
Da ne go zaboravame i faktot deka mnogu od alkohol preminuvaat direktno na teski drogi (vo poveketo slucai herion).
Sto znaci i den denesen maloletni lica mozat da si kupat alkohol i cigari na javni mesta , ama vazno ima zakon za zabrana posle 19 casot.Znaci ne se vinovni ni tie sto gi prodavaat tie proizvodi, se se sveduva na individualna odluka.Zatoa ne se soglasuvam deka marihuanta e vrata kon poteski raboti.
Eve nekolku novi TAZE argumenti :)) sto gi nauciv od eden doktor pred 5-6 dena.Klinicki e dokazano deka marihuanata ne stvara zavisnost odnosno stvara no dokolku se konzumirala po 35 grama vo rok od 24 casa, a taa kolicina naseto telo ne e spremno da ja prima,ne i za tolkav vremenski period. Siguren sum deka e taka bidejki od licno iskustvo posle 1-2 jointa nema nikakva razlika.Plus se pokazala kako uspesen lek protiv anoreksija.Dodeka kaj cigarite,alkoholot i teskite drogi dozata non stop se zgolemuva za da se dostigne toj stepen na zadovolstvo.
I pak ke kazam deka posledniot zbor go imame nie.Dokolku ne sakame da probame ili videme nesto nikoj na sila ne ne tera.


Постирано од: Radijator
Датум на внесување: 28.Декември.2009 во 09:56
Originally posted by igi 3 igi 3 напиша:

Ej bre narode Makedonski zarem ne gledate deka cigarite gi zabranija a vie sakate marihuanata da ja legaliziraat газење%20од%20смеење


Ej bre brate MAKEDONSKI, nekako si ja utnal temava


Постирано од: igi 3
Датум на внесување: 05.Јануари.2010 во 21:46
Originally posted by Radijator Radijator напиша:

Originally posted by igi 3 igi 3 напиша:

Ej bre narode Makedonski zarem ne gledate deka cigarite gi zabranija a vie sakate marihuanata da ja legaliziraat газење%20од%20смеење


Ej bre brate MAKEDONSKI, nekako si ja utnal temavaforum_posts.asp?TID=21202 - Дали да се легализира марихуаната?


Zatem naaslovo ne e jasen ?намигнување


Постирано од: brza
Датум на внесување: 05.Јануари.2010 во 21:56
газење%20од%20смеење...na niv, vekje, ne im davaat ni obichna cigara da zapalat,..a, ovie zapnale za ...

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Radijator
Датум на внесување: 07.Јануари.2010 во 02:11
Dobro be, dajte malku potrudete se da razberete koja e poentata na temava, pa posle dajte soodveten komentar.
Eve jas ke se obidam da vi pomognam. Toa sto baram da se legalizira odnosno da se dekriminalizira marihuanata ne znaci i deka baram da se dozvoli pusenje na javni mesta. Ne sum tolku sebicen kako pusacite na cigari da gi zamaram drugite ne se sekirajte, mislam i na tie okolu mene. Toa sto jas sakam da go konzumiram nemora da znaci deka saka i nekoj drug!!!

Inaku DA go poddrzuvam ZAKONOT ZA ZABRANA NA PUSENJE NA CIGARI NA JAVNI MESTA!!!!-------------
Just because i see the world with my own eyes, that doesn't make me a sinner !!!


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 19.Февруари.2010 во 02:43
Originally posted by Radijator Radijator напиша:

Dobro be, dajte malku potrudete se da razberete koja e poentata na temava, pa posle dajte soodveten komentar.
Eve jas ke se obidam da vi pomognam. Toa sto baram da se legalizira odnosno da se dekriminalizira marihuanata ne znaci i deka baram da se dozvoli pusenje na javni mesta. Ne sum tolku sebicen kako pusacite na cigari da gi zamaram drugite ne se sekirajte, mislam i na tie okolu mene. Toa sto jas sakam da go konzumiram nemora da znaci deka saka i nekoj drug!!!

Inaku DA go poddrzuvam ZAKONOT ZA ZABRANA NA PUSENJE NA CIGARI NA JAVNI MESTA!!!!Поради која причина да се легализира марихуаната?
 Кога се дава предлог за донесување на закон, се бара да се наведе и причината за давање на предлог за донесување на закон или предлог за пристапување кон измена на закон. Која причина би ја навел предлагачот?


-------------


Постирано од: Mindy
Датум на внесување: 20.Мај.2010 во 16:27
Pred 3 dena se vrati kolegava od Holandija i mi vika : drugarot sto bil so nego pusel marihuana pred policiska stanica ( no ne znael deka e toa taa zgrada ) i po nekoe vreme dosol policaec pred nego i ovoj taka zdrven si mislel ke go kaznat sega ke treba da plati i policaecot mu rekol :" decko , aj trgni se nastrana  na drugata ulica, nema smisla da pusis pred policiskata stanica "газење%20од%20смеење

-------------


Постирано од: Ruse
Датум на внесување: 23.Мај.2010 во 04:43


[/QUOTE]Поради која причина да се легализира марихуаната? Кога се дава предлог за донесување на закон, се бара да се наведе и причината за давање на предлог за донесување на закон или предлог за пристапување кон измена на закон. Која причина би ја навел предлагачот?[/QUOTE]


Постирано од: Ruse
Датум на внесување: 23.Мај.2010 во 05:16
Па факт е дека многу пари се вртат во промет со производство и продажба на марихуана,и овие пари се во зоната на црна економија.Прва причина за легализација би било одановачувањето на тие пари со што автоматски марихуаната ке стане поскапа.Втора причина-факт е дека во Македонија се продава многу марихуана и властите наводно не можат да го сопрат шверцот на марихуана,но дали е тоа така?Јас одговорно тврдам дека сивата еминенција во државава без разлика на владеачка гарнитура го контролира овој бизнис.Ако се легализира марихуаната тие пари или дел од нив ке го полнат државниот буџет.Друга цел која би се постигнала со легализација е што ке се институцијализира целата продажба и се детално ке се уреди со закон-кој,каде,смее да продава,колкава количина смее да се поседува,старосна граница за користење и нормално ригорозни санкции за прекршување на законот.Друга работа-во македонија најзастапена е шверцувана марихуана од албанија која е одгледувана лаички и е прскана со разни штетни хемикалии која ја прават штетна,но марихуаната во својот природен состав е штетна колку и тутунот.Во Македоја поточно во струмица гевгелија и радовиш постои традиција од неколку генерации на професионални одгледувачи на марихуана кои поради разлика во понудата својот производ го продаваат во грција.И сега испаѓа грците ја пушат нашата квалитетна Македонска трева а ние се труеме со евтино прскано албанско ѓубре.Значи да резимираме легализација-оданочување-институцијализанија-законска заштита за најмладите-квалитетна марихуана-домашен производ-одредени места за пушење-сите среќни.
Човековите индивидуални права и слободи можат да одат то точката во која нарушуваат туѓи индивидуални права и слободи.Пушејки марихуана јас како индивидуа не задирам ви ничии права и слободи


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 23.Мај.2010 во 13:14
Originally posted by Ruse Ruse напиша:

Па факт е дека многу пари се вртат во промет со производство и продажба на марихуана,и овие пари се во зоната на црна економија.Прва причина за легализација би било одановачувањето на тие пари со што автоматски марихуаната ке стане поскапа.Втора причина-факт е дека во Македонија се продава многу марихуана и властите наводно не можат да го сопрат шверцот на марихуана,но дали е тоа така?Јас одговорно тврдам дека сивата еминенција во државава без разлика на владеачка гарнитура го контролира овој бизнис.Ако се легализира марихуаната тие пари или дел од нив ке го полнат државниот буџет.Друга цел која би се постигнала со легализација е што ке се институцијализира целата продажба и се детално ке се уреди со закон-кој,каде,смее да продава,колкава количина смее да се поседува,старосна граница за користење и нормално ригорозни санкции за прекршување на законот.Друга работа-во македонија најзастапена е шверцувана марихуана од албанија која е одгледувана лаички и е прскана со разни штетни хемикалии која ја прават штетна,но марихуаната во својот природен состав е штетна колку и тутунот.Во Македоја поточно во струмица гевгелија и радовиш постои традиција од неколку генерации на професионални одгледувачи на марихуана кои поради разлика во понудата својот производ го продаваат во грција.И сега испаѓа грците ја пушат нашата квалитетна Македонска трева а ние се труеме со евтино прскано албанско ѓубре.Значи да резимираме легализација-оданочување-институцијализанија-законска заштита за најмладите-квалитетна марихуана-домашен производ-одредени места за пушење-сите среќни.
Човековите индивидуални права и слободи можат да одат то точката во која нарушуваат туѓи индивидуални права и слободи.Пушејки марихуана јас како индивидуа не задирам ви ничии права и слободи


Не сум запознаен со сето ова кое ти го говориш, но сепак, барем колку што имам јас познавања, медицината марихуаната ја смета за опојно средство, односно дрога.

-------------


Постирано од: Ruse
Датум на внесување: 23.Мај.2010 во 19:00
Ова што јас го говорам е поддржано од 13 години емпириско истажување и искуство и секој дел од текстот е 100% вистина
А колку што јас знам институтите за марихуана во Англија и Холанија мислат поинаку.Во англија марихуаната во нејзината чиста необработена форма се користи во медицината
Сепак мислам дека луѓето кои го одобриле ова се експерти и знаат несто повеќе од нас.
А да не ја менувам темата и да зборам за опијати кои се продаваат во аптека и дека постоја аптеки кои без рецепт даваат забранети опијати.Но сепак тоа не е темата
Па затоа ќе и предложам на вашата црвена еминенција да искочи малце на улица и директно да види што се случува со младината денес.


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 24.Мај.2010 во 01:20
Originally posted by Ruse Ruse напиша:

Ова што јас го говорам е поддржано од 13 години емпириско истажување и искуство и секој дел од текстот е 100% вистина
А колку што јас знам институтите за марихуана во Англија и Холанија мислат поинаку.Во англија марихуаната во нејзината чиста необработена форма се користи во медицината.


А во останатите земји? Ако две земји од околу двеста се земаат за пример, тогаш можеме да кажеме дека станува збор за изолирани случаи.

Originally posted by Ruse Ruse напиша:


Сепак мислам дека луѓето кои го одобриле ова се експерти и знаат несто повеќе од нас.


Јас не сум ескперт и не ги оспорувам нивните знаење, но ќе прашам, што се случува со експертите од остананите сто и повеќе земји? Зошто и таму не е легализирана марихуаната?

Originally posted by Ruse Ruse напиша:


А да не ја менувам темата и да зборам за опијати кои се продаваат во аптека и дека постоја аптеки кои без рецепт даваат забранети опијати.


Тоа е проблем на неефикасното извршување на законите. Затоа, доколку некогаш евентуално се легализира марихуаната, прво Власта треба да обезбеди строга контрола на производството, увозот и извозот, па и строги казни за оние кои ќе ги прекршат таквите норми.

Originally posted by Ruse Ruse напиша:


Но сепак тоа не е темата
Па затоа ќе и предложам на вашата црвена еминенција да искочи малце на улица и директно да види што се случува со младината денес.


Мојата црвена еминенција не ја интересира "пазарот на марихуаната", а ако некој решил да си го уништува здравјето и да троши пари за тоа, мојата црвена еминенција го почитува неговиот избор се додека не ме засега мене, иако можеби не се согласува со истиот.

-------------


Постирано од: Ruse
Датум на внесување: 31.Мај.2010 во 03:08
Мојата црвена еминенција не ја интересира "пазарот на марихуаната", а ако некој решил да си го уништува здравјето и да троши пари за тоа, мојата црвена еминенција го почитува неговиот избор се додека не ме засега мене, иако можеби не се согласува со истиот.


Постирано од: Ruse
Датум на внесување: 31.Мај.2010 во 03:14
Па ако не ве интересира зашто се противите и коментирате


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 11.Јуни.2010 во 17:35
Originally posted by Ruse Ruse напиша:

Па ако не ве интересира зашто се противите и коментирате


Како што кажав и погоре, мене "пазарот" на марихуаната и квалитетот не ме интересира, ама последицата од легализацијата и тоа како ме интересира. Прво- ако тој стане зависен од такви средства, па стори некакви кривични дела. Од друга страна не може да биде осуден на казна затвор, па ќе мора да се пристапува кон изрекување мерки на безбедност, значи ќе има изигрување на законите, потоа разни терапии и слично, за кое сите ќе мора да плаќаме.

Мислам дека овие причини се доволни.-------------


Постирано од: zenmaster
Датум на внесување: 19.Јуни.2010 во 14:59
Originally posted by Македон Македон напиша:

Originally posted by Ruse Ruse напиша:

Па ако не ве интересира зашто се противите и коментирате


Како што кажав и погоре, мене "пазарот" на марихуаната и квалитетот не ме интересира, ама последицата од легализацијата и тоа како ме интересира. Прво- ако тој стане зависен од такви средства, па стори некакви кривични дела. Од друга страна не може да биде осуден на казна затвор, па ќе мора да се пристапува кон изрекување мерки на безбедност, значи ќе има изигрување на законите, потоа разни терапии и слично, за кое сите ќе мора да плаќаме.

Мислам дека овие причини се доволни.Jas mislam deka ne si dovolno zapoznaen so marihuanata .
Od marihuana nikoj do sega ne se lechel od zavisnost za razlika od drugite psihotrpni supstanci koi duri predizvikuvaat fizichka bolka pri apstinecija .
Marihuanata e shtena i predizvikuva zavisnot kolku i nikotinot a do sega ne znam nekoj da se lechel vo klinika za odviknuvanje od nikotin .
Isto taka marihuanta dava chuvstvo na smirenost i licata koi koristat ne se agresivni so toa sho ako napravat bilo kakvo preksrshuvanje na zakonot toa nema da bide poradi marihuana .

Lichno jas koristam mariuhana no sepak ne sum za legalizacija poradi toa sho ne sekoj e spremen da ostane na toa . KOga chovek kje vleze vo taa vrata A naj chesto taka pochnuva i ne sekogash ostanuva samo toa .

One thing leads to another

-------------
[IMG]http://img148.imageshack.us/img148/4285/xxxpn7.gif">


Постирано од: Joshua_Tree
Датум на внесување: 19.Јуни.2010 во 15:03
Imav prilika da sedam na rucek so renomiran doktor kardiolog od USA.Ne bi sakal da kazam koi bea na masata so mene.Poentata negova bese edna:

"CISTITE NARKOTICI STO GI DAVA MAJKA PRIRODA NE SE ZDRAVSTVEN PROBLEM,TUKU SOCIJALEN.KONZUMENTOT POCNUVA SO PROBLEMITE KOGA NEMA DA GI KUPI".

Nikoj i nikako nemoze da go spreci patot nivni,problemot ostanuva na onie sto ne znaat da go drzat pod kontrola!

Legalizacija na marihuana DA!


-------------
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 19.Јуни.2010 во 15:53
Originally posted by zenmaster zenmaster напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:

Originally posted by Ruse Ruse напиша:

Па ако не ве интересира зашто се противите и коментирате


Како што кажав и погоре, мене "пазарот" на марихуаната и квалитетот не ме интересира, ама последицата од легализацијата и тоа како ме интересира. Прво- ако тој стане зависен од такви средства, па стори некакви кривични дела. Од друга страна не може да биде осуден на казна затвор, па ќе мора да се пристапува кон изрекување мерки на безбедност, значи ќе има изигрување на законите, потоа разни терапии и слично, за кое сите ќе мора да плаќаме.

Мислам дека овие причини се доволни.Jas mislam deka ne si dovolno zapoznaen so marihuanata .
Od marihuana nikoj do sega ne se lechel od zavisnost za razlika od drugite psihotrpni supstanci koi duri predizvikuvaat fizichka bolka pri apstinecija .
Marihuanata e shtena i predizvikuva zavisnot kolku i nikotinot a do sega ne znam nekoj da se lechel vo klinika za odviknuvanje od nikotin .
Isto taka marihuanta dava chuvstvo na smirenost i licata koi koristat ne se agresivni so toa sho ako napravat bilo kakvo preksrshuvanje na zakonot toa nema da bide poradi marihuana .

Lichno jas koristam mariuhana no sepak ne sum za legalizacija poradi toa sho ne sekoj e spremen da ostane na toa . KOga chovek kje vleze vo taa vrata A naj chesto taka pochnuva i ne sekogash ostanuva samo toa .

One thing leads to another


Не сум запознаен индиректно, во право си за тоа, признавам, а искрено, ниту имам намера да го сторам тоа. Бидејќи не сум запознаен индиректно, секако, јас сум на некој начин зависен од кажувањата на лекарите и другите стручни лица.

Во однос на зависноста, од правен аспект, доколку некој кој долго консумирал марихуана, под дејство на истата стори казнено дело, се отвора можност на суд да се повика на зависност, неможност да ги контролира своите постапки при неконсумација на истата и слично. Доколку пред некое вешто лице, тоа и навистина успее да го истурка, судот не може да му изрече казна, туку мора да изрече некоја од мерките на безбедност. Со тоа автоматски тој ја избегнува казната, што за мене лично е погубно. Судијата нема стручни познавања за да утврди дали е тоа вистина или не е, затоа и ќе се потпре на наоѓањата на вештото лице, резултатите од испитувањата и слично.
При изрекувањето мерка на безбедност, лицето ќе биде подложено секако на некој вид терапија, за која сите даночни обврзници плаќаат. Тоа според мене е неправедно истотака.
Од друга страна, да не говорам за самото казнено дело, кое може да биде со огромни последици, а лицето да помине неказнето.
За здравјето и последиците од консумацијата на марихуаната нема да кажам ништо, сепак, секој самиот си одлучува за својот живот и здравје.-------------


Постирано од: sanja-a
Датум на внесување: 19.Јуни.2010 во 15:53
Марихуаната може да биде корисна во борбата против непријатните и болни симптоми кај некои медицински состојби. Некои луѓе мислат дека марихуаната може да го подобри апетитот и да го спречи намалувањето на телесната тежина кај луѓето болни од СИДА. Други размислуваат дека марихуаната го намалува очниот притисок кај луѓето со глауком. Исто така може да го намали гадењето причинете од раковата хемотерапија и третманите со радијација. Луѓето кои страдаат од овие и од други хронични заболувања тврдат дека марихуаната ги намалува болките додека другите медикаменти не.


Originally posted by sanja-a sanja-a напиша:

се што е во граници на нормала не е штетно-------------
Обожавам луѓе кои ме смеат.
Искрено, мислам дека смеењето е нешто што го сакам најмногу.
Тоа лечи многу болести. Можеби тоа е најважното нешто кај човекот.
Одри Хепберн


Постирано од: Џо
Датум на внесување: 19.Јуни.2010 во 16:22
ДА.
Од лично искуство , запознаен со ефектите и нус-појавите .
Како прв пример земете ги западните земји , т.е. земјите каде што е легализирана марихуаната , стапката на зависници е мноооогу помала.
Исто и криминалот.
Лично мислење е дека СЕ што мајка природа дала треба да се продава на пазар. голема%20насмевка


-------------
Ovo nebo nad nama
sjena je od zastora
kula na nebesima
u našim je prsima

Постирано од: Glenn
Датум на внесување: 23.Јуни.2010 во 03:03
Originally posted by Џо Џо напиша:

ДА.
Од лично искуство , запознаен со ефектите и нус-појавите .
Како прв пример земете ги западните земји , т.е. земјите каде што е легализирана марихуаната , стапката на зависници е мноооогу помала.
Исто и криминалот.
Лично мислење е дека СЕ што мајка природа дала треба да се продава на пазар. голема%20насмевка
Ха ха во голема заблуда си Џо, центрите за рехабилитација се преполни и ги чинат здравствените установи тешки милиони, а тие земји за кои што збориш се на прсти на една рака да ги изброиш а ниту криминалот ниту зависници имаат помалку. 90% од земјите на планетава не ја легализираат а тоа сигурно не е без причина.
Нус-појавите од долгорочно користење на тревата се опасни и жални.
Доволно е што може конзуматорот да стане параноичен и зависен со тек на време, со тоа се менува и перцепцијата кон реалноста.
 Исто ко некој да си вика не бе не ми штетат цигариштата, ќе ги откажам кога сакам.


-------------
Beauty fades, dumb is forever


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 23.Јуни.2010 во 05:46
Nemam konzumirano droga i ne veruvam deka toa bi go pravel...

Do sega ne zemav uchestvo vo diskusijava, no vnimanieto mi go pottikna posledniov komentar na Glenn.

Imeno, za nedozvoluvanje na legalizacija na marihuanata se argumentira so terminite "shtetnost" i "zavisnost". Ako stavot na zakonodavecot se opravduva so ovie argumenti, togash mozheme vednash da kazheme deka tie se impotentni.

Imano, cigarite i alkoholot isto taka se shtetni i sozdavaat zavisnost, pa sepak toa ne e prichina da bidat prohibirani.

Ako shtetnosta i zavisnosta ne se argumenti kaj ovie produkti, zoshto tie bi bile kaj drugi? Zarem arbitrarno kje se odreduva kade kje se zemat vo obzir i kje bidat presudni, a kade ne?

Dokolku zakonodavecot saka da bide sfaten seriozno, togash treba da izleze so poizdrzhani fakti. Vaka rabotava izgleda navistina hipokritichna.-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 23.Јуни.2010 во 17:37
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Nemam konzumirano droga i ne veruvam deka toa bi go pravel...

Do sega ne zemav uchestvo vo diskusijava, no vnimanieto mi go pottikna posledniov komentar na Glenn.

Imeno, za nedozvoluvanje na legalizacija na marihuanata se argumentira so terminite "shtetnost" i "zavisnost". Ako stavot na zakonodavecot se opravduva so ovie argumenti, togash mozheme vednash da kazheme deka tie se impotentni.

Imano, cigarite i alkoholot isto taka se shtetni i sozdavaat zavisnost, pa sepak toa ne e prichina da bidat prohibirani.

Ako shtetnosta i zavisnosta ne se argumenti kaj ovie produkti, zoshto tie bi bile kaj drugi? Zarem arbitrarno kje se odreduva kade kje se zemat vo obzir i kje bidat presudni, a kade ne?

Dokolku zakonodavecot saka da bide sfaten seriozno, togash treba da izleze so poizdrzhani fakti. Vaka rabotava izgleda navistina hipokritichna.Доста точно објаснение.
Причините се во законите, односно од можноста за манипулирање со законот на оние кои консумираат марихуана, пред се, пради фактот што медицината може да го смета тоа за дрога во некои места и случаи, а во други случаи да смета нешто поинаку од тоа, па се отвора огромна можност за манипулирање со законите. А о друга страна, како што кажа Glenn, ниту една држава не сака да троши милиони долари за лекови и терапии за нешто што настанало по вина на самиот човек, а не некоја сериозна болест.

-------------


Постирано од: TheNagual
Датум на внесување: 11.Јуни.2015 во 04:18
BUMP
Па да видиме кај сме со темата марихуана 5 години подоцна.
Забрзан тренд на декриминализација и легализација низ светот, особено за медицинска употреба. Радикален пресврт во јавното мислење во корист на легализацијата насекаде. Исто така и кај нас. Онлајн анкетите по порталите покажуваат убедлива предност на тие што се за.
На пример анкетава: http://www.press24.mk/legalizacija-na-marihuanata-vo-makedonija
покажува дека само 9% се против. Коментарите доле сами си кажуваат.
Веќе имаме здруженија кои јавно се борат за легализација и организираат настани со масовна подршка.
Се повеќе научни докази дека марихуаната е ефикасен лек против голем број на заболувања, особено ракот. Ако почнам да редам линкови до релевантни истражувања ќе нема крај. Се повеќе луѓе во државава се решаваат за таква терапија. Не само што не е штетна по мозокот туку и го помага создавањето на нови невронски врски.
Аргументот за gateway drug е пробиен. И чајот од нане може да биде пат до потешки дроги ако е илегален и го продава истиот дилер што шитка и хероин. Аргументот пак дека треба да остане илегална заради доброто на децата се побива со едноставно прашање: Ако случајно вашето дете пуши марихуана, дали би сакале вие да го расчистите проблемот со него или да го расчистува некој психолог во КПД Идризово?

Значи прашањето не е дали ќе се легализира, туку кога

И сега од оваа перспектива претходниве коментари на противниците делуваат потонати. Но не се луѓето криви. Се работи за комбинација од неинформираност и дебилна пропаганда. Ама живееме во време на интернет и се кладам дека барем пола од противниците тука веќе се престроени.

Малку го отупев.

Ајт поз :)
Постирано од: Mazak
Датум на внесување: 11.Јуни.2015 во 17:56
Jas problemot za legalizacija na opojni i suptropski supstanci(poshto pod taa kategorija podpaga i marihuanata) ne go gledam vo nachinot na koristenje i efektot pri nivno koristenje, tuku tokmu na pochetokot na celiot proces.

Za da se sluchi legalizacija na marihuanata prvo treba da se izmeni zakonot za proizvodstvo i odgleduvanje a potoa i sekako sledstveno na toa i zakon za distribucija na istata(ili dilerajot ako sakate)

Koga ke se sluchi toa?
Verojatno nikogash zatoa shto dvete raboti ne odat edna bez druga(distribucija i koristenje na liberalen nachina na pazarot)

Duri i poveke smetam deka zemjite koi go napravija toa izbrzaa i paushalno go donesoa toj zakon bez da razmislat za posledicite od toa.

Zatoa i sega po donesuvanjeto na takviot zakon za koristenje imaat problem so odgleduvachite i distributerite.(gi ima premnogu i se von nekoja znachajna kontrola)

A toa nie ne sakame da ni se sluchi, neli?
-------------
“Be content with what you have. You have enough to live a happy life.”


Постирано од: TheNagual
Датум на внесување: 11.Јуни.2015 во 20:47
Категоризацијата е сосема арбитрарна. Опојно средство е и алкохолот (опива нели) па не е категоризиран така. Плус нашиот закон е толку недоречен што не прави разлика помеѓу марихуана и хероин, ниту помеѓу количина. И да те фатат со количина за лична употреба ќе го јадеш за "пуштање во промет" иако нема никакви индиции дека си продавал. Луѓе паѓале за 0.08 грама, за две семки и слични глупости. Обвинителите си имаат внатрешни упатства за третман кои во основа се незаконски. Така да кога е во прашање марихуаната органите дејствуваат полу-легално. И да, дефинитивно треба измени и дополнувања на законот и малку повеќе стегање на каишот на разузданите алфи, судии и обвинители.
Ниедна држава не донела закон за легализација, а да не размисли за тоа. Колорадно на пример има нови 60 милиони долари годишно само од оданочување и значајни 40% опаѓање на криминалот. Холандија според статистиките е во долната половина по број на корисници на марихуана. И еден куп други примери. Е сеа можеме да се праиме луди, да го игнорираме тоа и да бидеме затуцани варвари кои за џоинт ќе затвараат недолжни луѓе во зандана заедно со убијци и силувачи. Се работи за здрав разум.


Постирано од: fiks
Датум на внесување: 11.Јуни.2015 во 23:14
Чек, чек...не те разбрав.

Значи ти се залагаш да се легализира марихуана само за да ти биде тебе поинтересно и да не се скриваш кога ќе ја пушиш, или пак се " грижиш " дека имала некое позитивно медицинско дејство и се залагаш да се легализира само за медицинска употреба?


-------------
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.Постирано од: TheNagual
Датум на внесување: 12.Јуни.2015 во 03:20
За било каква употреба да се легализира. А за скривање ќе се скриваат вака или онака. Легализација не значи дека ќе биде дозволено јавно конзумирање. Само нема да биде кривично дело.


Постирано од: Mazak
Датум на внесување: 12.Јуни.2015 во 04:20
Па и кафеинот заедно со алкохолот и никотинот потпага во група на психоактивни супстанции ако така гледаме но тоа не значи дека би требале сите групи на наркотици да се ставаат на ист куп.

Затоа постои законска класификација на легални и нелегални(со некоја причина).

Туку друг е проблемот со легализирање на марихуаната...се надевам дека овој пат нема да го избегнеме во нашите коментари.

Што ке се прави со фактот дека ако се легализира конзумација ке мора да се легализира и дистрибуцијата и производство на марихуана?

Што потоа, кога секој некој ке посака профит од таа дејност?

Колумбија, картели, мафија...реприза ?

Затоа ли на вас од опозицијата ви сметаат алфите, обвинителите и судиите?

Какви криминални умови се само овие бе од СДСМ,ц цц ццц страшно нешто...фри шопови, шверц на нафта, роба, дрога дистрибуција...абе се домакински бизниси нема што.

-------------
“Be content with what you have. You have enough to live a happy life.”


Постирано од: TheNagual
Датум на внесување: 12.Јуни.2015 во 17:37
Да има причина зошто е нелегална ама таа причина не е дека е штетна и дека државата се грижи за твоето здравје. Каква е таа грижа кога те пикаат зад решетки ако дуваш??? Инаку марихуаната е стопати пати по безбедна од алкохол и помалку ствара зависност.

http://www.mpp.org/media/marijuana-vs-alcohol.html?referrer=https://www.google.com/

Можам да ти најдам уште сто линкови од истражувања на светски познати универзитети.

Незнам дали се правиш недоветен ама картели и мафии се ствараат кога нешто е криминализирано. Сега имаш нарко картели кои се поврзани со луѓе од полиција, царина и слично. Ако се легализира пазарот ќе се префрли на легитимни бизниси кои ќе плаќаат данок, ќе вработуваат луѓе и ќе имаат контрола на квалитетот. И сеа ти текнува зошто е илегална? Пошто вака сите пари одат директно во џебот на нарко доновите, а ако се легализира ќе оди во буџетот. Плус џандарите ќе мора нешто да работат, да се соочуваат со вистински криминалци, наместо да малтретираат нормални и мирољубиви граѓани.

Од каде ме поврза со СДСМ??? Зашо мешаш партии? Незнаев дека си имам работа со партиско војниче. Ете објаснување зашо тресеш волку зелени.

поззПостирано од: outlook123
Датум на внесување: 12.Јуни.2015 во 17:41
легализирај се,

СЕБЕ!

се другото е пазар!   

но, никако не мислам на лукавкото..

-------------
едно е - не се две


Постирано од: Mazak
Датум на внесување: 13.Јуни.2015 во 05:39
TheNagual размислувањето во врска со марихуаната ти е незаконско, фрустрацијата во врска со законските службени органи ти е типично опозицијска а обидот за сето тоа нездрав во најмала рака.

отпоздрав

-------------
“Be content with what you have. You have enough to live a happy life.”


Постирано од: TheNagual
Датум на внесување: 13.Јуни.2015 во 15:27
Originally posted by Mazak Mazak напиша:

TheNagual размислувањето во врска со марихуаната ти е незаконско, фрустрацијата во врска со законските службени органи ти е типично опозицијска а обидот за сето тоа нездрав во најмала рака.

отпоздрав


Размислувањето ми било незаконско LOL. Само закоравен груевист може да каже вакво нешто. Ако имаш некои здрави агрументи бујрум. Ама ако единствените реплики ти се сведуваат на ретардирано верглање опозиција, опозиција тогаш ќе те игнорирам. Ете најди си тред за политика и шири отров таму.


Постирано од: TheNagual
Датум на внесување: 13.Јуни.2015 во 15:29
Откако кажа "суптропски супстанци" требаше да знам со кого си имам работа. :)


Постирано од: Ninja 35
Датум на внесување: 13.Јуни.2015 во 16:00
Во нашето законодаство маана е тоа што не постои јасна категоризација и како што напомена TheNagual само расположението на некој судија може да биде единица мерка за висина на казна за дело поврзано со одгледување и трговија со опојни дроги....па така исто да го јадат и корисникот со 0,5 грама и дилерот со 4-5 грама дрога. Единствено што може да заглави повеќе е ако го окфалификуваат како злосторничко здружување.
А ако се има добра волја легализацијата да се стави во законски рамки, тоа може да биде многу лесно, се разбира ако се сака....ама во земја каде проституцијата е кривично дело и абортусот е убиство, легализацијата на марихуаната е на дневен ред некаде помеѓу испраќање на сателитот за Јупитер и поставување на споменик на Александар на Марс....

-------------
Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!


Постирано од: TheNagual
Датум на внесување: 13.Јуни.2015 во 18:15
Па да кажеме дека работите стојат многу подобро од пред 5 години кога ова беше табу тема. Искочија еден куп луѓе кои јавно зборуваат за тоа. Има невидена побарувачка за медицинско масло од канабис. Луѓето се информираат за медицинските бенефити и тука мислам дека случајот со канабисот е многу различен од проституцијата или абортусот. Досега никој релевантнен политички фактор не направил официјална и опширна анкета. Можеби поради страв од резултатите :) Ама анкетиве по веб порталите покажуваат убедливо водство на тие што се за, барем помеѓу оние што користат интернет. Интересно во сето ова е што "провладините" портали имаат објавено највеќе про-легализаторски статии и покрај тоа што К*рсов на владава е стриктно анти. Така да тоа е една голема шлаканица за извесни коментатори кои сакаат да дадат партиска боја на проблемов.
Како и да е, сакале тие или не легализацијата ќе се случи ако јавното мислење натежне.


Постирано од: evangeline
Датум на внесување: 13.Јуни.2015 во 18:29
Еј дечки, може сме во подфорум право кое што има некаква си допирна врска со политиката (затоа што знаеме кој го крои правото) ама тоа не ни дава за право да етикетираме некого како политички определена личност.
Прво треба да ја разработиме темава од медицинска гледна точка, а после и од правна.
Многу ми се допадна мислењето оставено од Златник,

Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

Добро, а зошто нешто мора да се пуши? Мислам тутун, марихуана ... и такви работи!намигнување
Која е „потребата“ од такво нешто? 
Зошто се труете? 
Зошто ги труете и другите во вашата околина (деца, пријатели, колеги ...)? 
Зошто си ги „горите“ парите?
не%20знам

Уживање?ма%20ајде
Не е штетна?! http://www.drugabuse.gov/publications/research-reports/marijuana/marijuana-addictive" rel="nofollow - Не предизвикува зависност ?! 
Ве лаже некој?

 
Ако се легализира марихуаната, секоја нуспојава ќе треба да се лечи на товар на фондот за здравство на РМ. 
Затоа што јас плаќам здравствено, даноци и сл. придонесувам за таму некој да се лечи од зависност или уште полошо, да направи некоја сообраќајна несреќа, да остане инвалид (тој и останатите околу него) и цел живот да биде на товар на државата. И тука ќе дојдете и ќе пишете дека може и сосема здрав и ненадуван (или пијан) да ја предизвика истава несреќа, и ДА, тогаш е несреќа, а се останато е доведување во опасност пред се себеси и околината.
Марихуана употребена во медицинска цел и марихуана употребена за да се надуваш и да ти е се рамно од тука до Солун, се сосема различни поими. Имам читано и слушано дека на некои навистина им помага. Ако им помага, во ред. Се додека не претставуваат закана за мене како невина личност и марихуаната е користена под медицински надзор, не гледам некој проблем.Само едно нешто ќе речам - Алал да им е на младиве кои се големи поборници за легализација на марихуаната. Знам такви многу, најчесто финансиски се на товар на мамичка и татичко, а дури и да не се, цел живот се жалат дека пари немаат.
Имаат за трева и кафиња, место да се фатат за мотика, да се испотат малку, па да им излезе отровот од телото.
Во здраво тело, здрав дух. Ем парички на странанамигнување-------------
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


https://www.youtube.com/watch?v=1DUYlHZsZfc" rel="nofollow - Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 13.Јуни.2015 во 19:30


-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 13.Јуни.2015 во 19:31

Sanjay Gupta: U.S. should legalize medical marijuana now

http://www.thecannabist.co/2015/04/16/sanjay-gupta-cnn-medical-marijuana-weed/33348/" rel="nofollow - CNN's top doc says it: "We should legalize medical marijuana. We should do it nationally. And, we should do it now."-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 13.Јуни.2015 во 19:37


-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 13.Јуни.2015 во 19:48-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 13.Јуни.2015 во 20:08
Марихуаната треба да се легализира и така да се лишат од мизерија оние на кои им е потребна како лек, за оние кои би ја користела рекреативно како и цигарите, како и за сите оние кои се прогонувани од законот за нешто што не треба да биде прогласена за илeгална супстанца.

Проблемот кај луѓето е што мислат дека, доколку марихуаната се легализира, одеднаш сите масовно ќе ја пушат, ќе се трујат, ќе го изгубат умот и општеството ќе биде обземено со безредие и криминал. 

Вистината, проверено во релниот живот, кажува нешто сосем спротивно. На страна што марихуаната ги смирува и концентрира луѓето и им помага на психолошки болните луѓе, нејзиното легализирање не придонесува за некакво неконтролирано и лудо користење, како што тоа не се случува ниту со легализираното пушење тутун.

Како доказ за ова служи примерот на Холандија. Откога државата на еден начин го одобри користењето на марихуаната во оваа држава не е забележано зголемување на бројот на нејзините корисници во споредба со другите држави, не е забележан зголемен криминал под нејзино дејство, а бројот на умрените од дејство на дроги е спуштен на најниско ниво во Европа.

За ефектот на легализирањето на марихуната врз криминалот на подѕемјето кое сега цвета поради нејзината забрана нема потреба ниту да се дискутира.
-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 13.Јуни.2015 во 20:10


-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Ninja 35
Датум на внесување: 13.Јуни.2015 во 20:16
Originally posted by evangeline evangeline напиша:

 

Не е штетна?! http://www.drugabuse.gov/publications/research-reports/marijuana/marijuana-addictive" rel="nofollow - Не предизвикува зависност ?! 
Ве лаже некој?

 
Ако се легализира марихуаната, секоја нуспојава ќе треба да се лечи на товар на фондот за здравство на РМ. 
Затоа што јас плаќам здравствено, даноци и сл. придонесувам за таму некој да се лечи од зависност или уште полошо, да направи некоја сообраќајна несреќа, да остане инвалид (тој и останатите околу него) и цел живот да биде на товар на државата. И тука ќе дојдете и ќе пишете дека може и сосема здрав и ненадуван (или пијан) да ја предизвика истава несреќа, и ДА, тогаш е несреќа, а се останато е доведување во опасност пред се себеси и околината.


и цигарите и алкохолот се штетни, предизвикуваат зависност а  и постојат програми за лечење и одвикнување кои се на товар  на Фондот за здраство...исто така плаќаш и за лечење на зависниците од опојни дроги....среќа
да не бидам погрешно сфатен дека безрезервно ја подржувам оваа идеја...не подржувам масовна достапност на марихуана како артикл на полица во аптека или во гранапче, меѓутоа сигурно може да се најде модус за законска достапност барем за оние што се изјаснуваат како нејзини уживатели


-------------
Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 13.Јуни.2015 во 20:17
Има неколку причини зошто марихуаната не добива зелено светло. Ќе наведам само една, најважна за фармацеутската индустрија.

- Марихуната не може да се патентира од големата фарма и истовремено нејзиното легализирање ќе ги направи многубројните скапи, а често пати и сомнително ефектни лекови, потполно непотребни.-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Ninja 35
Датум на внесување: 13.Јуни.2015 во 20:17
Меси, што кажуваат овие на видеата ?
не сум толку вичен со англискиот....голема насмевка


-------------
Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 13.Јуни.2015 во 20:24
Dr.Sanjay Gupta (CNN соработник за медицина и предложен за советник на Претседателот на САД) тврди дека со неговото детално истражување кое трае најмалу една година, утврдил дека луѓето, вклучувајќи го и него, биле дезинформирани за дејството на марихуаната и дека тој јавно им се извинува на луѓето за неговиот дел во таа дезинформација слепо следејќи ги информациите добиени на хартија за кои никогаш не помислил да ги стави под прашање.

Неговото искуство во личните контакти со луѓето, лекарите и научниците во разни лаборатории кажува сосем спротивна вистина за дејството на марихуаната.

Тој сега се бори за нејзино легализирање, ако не за друго, барем за контролирано продавање како лек.-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: TheNagual
Датум на внесување: 13.Јуни.2015 во 20:25
@Evangeline

Ај сеа побарај и види колку проценти стануваат зависници од тутун, кафе и алкохол и ќе видиш дека марихуаната е најмалку адиктивна. Еве нешто интересно:

http://www.economist.com/blogs/dailychart/2010/11/drugs_cause_most_harm

Во врска со постот на Златник и јас се прашувам зошто некои идиоти брчат бесни коли и мотори со 200 низ град и праат опасност на сите. Зошто некои дрмаат по 4-5 ракии на ден? Зошто некои пијат дијазепам секој ден пред спиење и се зависни од него? Зошто некој крка стероиди за билдинг и се упропастува? Зошто некој се коцка и ги става во опасност сите околу него?
Набројав ствари што се легални и докажано далеку по опасни од конзумирањето марихуана.Зошто не барате забрана на бесни коли и мотори, на алкохол, коцкање и така натаму??
И за здравстевните услуги важи. Искрено не сум чул за човек што побарал медицинска помош поради марихуана. Ако некој чул или видел таков случај нека пише. Од друга страна знаеш ли колку луѓе се лекуваат од последици поврзани со пиење и пушење??? Зошто не те секира што тие се 100 пати поголем товар за фондот??? И знаеш ли ти колкав товар за буџетот се луѓе што лежат затвор заради марихуана??

Значи се работи за обично лицемерие. Глумите загриженост некоја, а сте слепи за еден куп легални работи од кои се умира. Ако сте доследни тогаш треба да барате сето тоа да се криминализира. Ама не ви одговара пошто сакате да си пивнете, да си чафнете цигарче, кафенце...

Ех море македонче


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 13.Јуни.2015 во 20:37
Влијанието на марихуаната во криминални активности:

http://www.nytimes.com/1982/02/14/nyregion/study-says-drugs-influence-criminal-behavior.html" rel="nofollow - STUDY SAYS DRUGS INFLUENCE CRIMINAL BEHAVIOR


A behavioral scientist who has observed more than 200 acts of felony in Manhattan

The first part of the research deals with 100 acts of larceny, the wrongful taking of property from a person. Forty-two of the larcenies were committed by people who were under the influence of psychoactive drugs - 23 had used alcohol; 11 opiates; 3 had used cocaine and 1 had used marijuana. Four had used several drugs immediately before the crime. ''Some control offenders had not previously been arrested,'' he said, '' but every offender under the influence of a narcotic had been previously arrested.''

Dr. Simpson found ''one gigantic mismatch'' in his research, and that was in the use of marijuana. ''Lots used marijuana, but only a tiny fraction committed crimes while under the influence of marijuana,'' he said.
Во САД направено е истражување на 100 грабежи случени во Маnhatten (предградие на New York). Од нив 42 биле сторени од луѓе под дејство: 23 од алкохол, 11 од опијати , 3 од кокаин и само 1 од марихуана. Четворица користеле мешавина од неколку дроги. Др. Симпсон вели дека многумина користат марихуана, но само еден сосем мал дел прави криминал под нејзино дејство.
-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Mazak
Датум на внесување: 13.Јуни.2015 во 20:53
За бадијала правиме муабет, законот за легална употреба и продажба неможе да се измени поради тоа што никој нема да сака да ја легализира продажбата и дистрибуција на истата.

Според законот тоа право го имаат само регистрираните фармацевтски компании кои се под строга контрола(дневен извештај за потрошена количина на дрога за медицински лекови)кој го надгледува надлежен државен орган.

И секако се сложувам дека марихуаната има одредени прихоактивни дејства, затоа и како и другите дроги се наога во одредена количина во лековите.

А, такви како Нагуал што прво започнуваат политички кавги и ја мешаат политиката во се а потоа обвинуваат друг за нивната очигледна фрустрација од тоа што не се на власт, може да си попушат само(тревка) и да се смират малку.

-------------
“Be content with what you have. You have enough to live a happy life.”


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 13.Јуни.2015 во 20:53
Интересен е проектот во Швајцарија каде што се обиделе да најдат некаква врска меѓу конзумирањето на марихуана и криминалот во таа земја.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12741654" rel="nofollow - Cannabis and violent crime

Abstract

We present a series of 12 cases of violent crime, which were all committed under the influence of cannabis in Geneva, Switzerland, between 1996 and 2000. The crimes were committed by eleven males and one female, with a mean age of 26 years, who were using only cannabis at the time they acted. Most of them were chronic users. Five subjects had a past psychiatric history. Five had a personality disorder. Only three had been sentenced in the past for violent acts. At the time of the aggression, all of them exhibited adverse and acute effects of cannabis. All of them were judged by the court to be partially or totally non-responsible. Three cases are presented in more detail. Our data suggests that cannabis could have a specific role in the development of violent behaviour patterns and that detection of its adverse effects should be systematic in criminal responsibility evaluation.


За оние кои се послаби со англискиот јазик…

… од 1996 до 2000 година успеале да најдат само 12 случаи на насилен криминал во кои било утврдено дека сторителите зеле марихуана. Е сега, оноа што е интересно е дека на страна од нејзиното конзумирање, луѓево биле психички  болни… петорица имале психијатријска историја, петорица имале personality disorder, а тројца веќе биле и порано судени за насилништво. Порaди овие податоци извештајот завршува со заклучок дека МОЖЕБИ конзумирањето на марихуаната имала некакво влијание врз нивното однесување.


Што со други зборови значи оти не е најдена несомнена директна  врска меѓу насилното однесување и влијанието на мaрихуната. Од психички растроени лyѓе се очекуваaт такви испади.
-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: TheNagual
Датум на внесување: 13.Јуни.2015 во 20:57
Originally posted by Mazak Mazak напиша:

За бадијала правиме муабет, законот за легална употреба и продажба неможе да се измени поради тоа што никој нема да сака да ја легализира продажбата и дистрибуција на истата.

Според законот тоа право го имаат само регистрираните фармацевтски компании кои се под строга контрола(дневен извештај за потрошена количина на дрога за медицински лекови)кој го надгледува надлежен државен орган.

И секако се сложувам дека марихуаната има одредени прихоактивни дејства, затоа и како и другите дроги се наога во одредена количина во лековите.

А, такви како Нагуал што прво започнуваат политички кавги и ја мешаат политиката во се а потоа обвинуваат друг за нивната очигледна фрустрација од тоа што не се на власт, може да си попушат само(тревка) и да се смират малку.


Јас обележувам. Абе лажоф, ти прв ме обележа дека сум опозициски, СДСМ или незнам каков. LOL. Дај собери се, форум е ова. Постовите си стојат. Sweet mother of God.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 13.Јуни.2015 во 21:08
Mazak и TheNagual, замолени сте да коментире за темата, а не за коментаторите.

Натамошните препукувања нема да бидат толерирани.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Mazak
Датум на внесување: 13.Јуни.2015 во 21:17
Како и да е јас лично одбивам да сум во таа категорија на луге во општеството кои користат незаконски дроги, а сите знаеме која е таа група на луге.

И поради таа причина а и за други некои не се слагам да се пропагира користењето на марихуаната.

Тоа не е добро што го правите.(мислам на тие кои се за легализација)

-------------
“Be content with what you have. You have enough to live a happy life.”


Постирано од: TheNagual
Датум на внесување: 13.Јуни.2015 во 21:27
Ок бе Мазак, никој нема да те тера со сила да конзумираш ако стане легална. И која е таа група што користат марихуана?? Оние што лежат по паркови со џоинтот у вена и после одат да пљачкаат аптека за метадон?    
Гарантирам дека имаш познаници што конзумираат ама ти немаш поим пошто тоа си се нормални луѓе и сигурно избегаваат да ти кажат пошто си полн со предрасуди.


Постирано од: Mazak
Датум на внесување: 13.Јуни.2015 во 21:31
Јас сум полн со доблест а не со предрасуди затоа и сум против коментарите од типот легализација на дрога а исто така и сметам дека е моја граганска должност да спречам секој таков обид за промовирање на нелегални работи на секој можен начин.

ПС. Добро е што повеке не ја мешаме политиката во нашиве постови.

-------------
“Be content with what you have. You have enough to live a happy life.”


Постирано од: TheNagual
Датум на внесување: 13.Јуни.2015 во 21:47
Ајде малце историјат.
Ова се цитати од Хари Џ. Анслингер, најгласниот лобист за криминализацијата на марихуана во триесетите на минатиот век. Да видиме од каде потекнува сето тоа, што е основата и какви луѓе стоеле зад лобито.

"Има повеќе од 100.000 корисници на марихуана во САД и најголемиот дел од нив се црнчишта(negroes) Хиспанци и Филипици. Нивната сатанска музика, џезот и свингот се резултат на користење на марихуана. Марихуаната исто така ги предизвикува белите жени да влегуваат во сексуални врски со црнчишта и забавувачи."

"Марихуаната прави црнчиштата да се чувствуваат еднаков вредни како и белците."

"Главната причина за криминализацијата на марихуаната е нејзиниот ефект врз дегенерираните раси."

"Марихуаната води кон пацифизам и подложност на комунистичка пропаганда."

"Ако испушиш џоинт има големи шанси да си го убиеш братот."

Во тогашна расистичка Америка конгресот ја прифатил оваа реторика без ниедно единствeно научно испитување и законот бил изгласан. Научните студии доаѓаат дури во доцните осумдесети.А еве кои лоби групи се денеска најгласни против легализацијата во Америка, рангирано според парите донирани за лобирање:

http://www.republicreport.org/2012/marijuana-lobby-illegal/

1. Полициските синдикати
2. Приватните затворски корпорации
3. Комапниите за прозиводство на алкохол и тутун
4. Фармацијата
5. Синдикатите на затворски чувариПостирано од: TheNagual
Датум на внесување: 13.Јуни.2015 во 21:54
Originally posted by Mazak Mazak напиша:

Јас сум полн со доблест а не со предрасуди затоа и сум против коментарите од типот легализација на дрога а исто така и сметам дека е моја граганска должност да спречам секој таков обид за промовирање на нелегални работи на секој можен начин.

ПС. Добро е што повеке не ја мешаме политиката во нашиве постови.


Каква доблест е да бараш човек кој не повредил никого и кој е лојален граѓанин да биде пратен на робија поради тоа што му нашле џоинт дома??? Тоа е лична слобода. Да правиш што сакаш со своето тело и ум се додека не ги повредуваш другите директно. И јас неќам алкохоличари па не барам да ги фрлат у ќорка. И легализацијата не значи промовирање на нешто. Рекламирањето на марихуана ќе биде забрането, исто ко шо не смее алкохол и цигари да се рекламираат.


Постирано од: Mazak
Датум на внесување: 13.Јуни.2015 во 22:22
Очигледно е дека не размислуваме исто во врска со марихуаната.

За алкохолицхарите се слагам со тебе и јас немам позитивно мисленје за таквите луге.
Тие имаат ист проблем како и другите токсикомани.
Тоа е.

-------------
“Be content with what you have. You have enough to live a happy life.”


Постирано од: TheNagual
Датум на внесување: 13.Јуни.2015 во 22:28
Да де ок. Ама зошто имаш двојни стандарди? Зошто не бараш алкохолт да стане илегален?


Постирано од: Mazak
Датум на внесување: 13.Јуни.2015 во 22:38
Отвори тема и ке пишувам за тоа исто како што пишуваме тука за марихуаната.
Не е проблем тоа за мене, јас имам јасни и недвосмислени погледи за некои теми.

Нема тука никакви двојни стандарди кога се работи за негативни појави во општеството.

Не ги подржувам во никој случај.

-------------
“Be content with what you have. You have enough to live a happy life.”


Постирано од: evangeline
Датум на внесување: 13.Јуни.2015 во 23:40
Ехеее, интересно. Се собравме сите поборници и противници на марихуаната.
Ќе почнам од почеток..
Нинџа, јас сум против цигари и алкохол.. Затоа и ги откажав одамна. Палам некоја, ама еве имам една кутија во мене, од март е хаха
Во некои западни земји на кои што тука се повикувате, се всушност и земји во кои здравственото осигурување си го плаќате САМИ, односно работодавачот не е задолжен како во МК да ви го плати. Прашајте ги тука некои од членовите што се заминати надвор од МК, особено преку океанот, дали се разликува висината на месечниот надоместок за пушач и непушач. Таму ти ја имаат целата здравствена историја на дланка, нема лажење.
Многу мразам кога тука на форумов ќе се расфрлиме со линкови, знам дека пола не ги ни отвараме, а некои од тие што сакаат да читаат не разбираат, затоа што не се на македонски.. Затоа нема да ставам 101 линк, ќе си го кажам своето мислење.
TheNagual, СЕ што те прави ЗАВИСЕН е лошо за твоето здравје. Каде виде ти дека јас ги поддржувам тие што дивеат со мотори, тие што дрмаат по литро ракија на ден и оние што апчиња пијат како бонбони?! А зошто всушност би биле уживатели во било што што ве прави зависни и ви штети на здравјето, ваше и на тие околу вас?! Јас не бранам да уживаш во марихуаната, пробај и кокаин. Па што, и тоа и тоа ствара зависност, што е важно од што си зависен, така?! Така излегува муабетов твој, исто е да си зависен од цигари, алкохол, марихуана и кокаин... Не е тоа за што јас се залагам лицемерие, туку здрав живот. Ако ти сакаш да се труеш, плати си дупло здравствено, плати си приватно лекување, плати си за секоја штета и незгода што би можел да ја предизвикаш додека си под дејство на марихуана (или алкохол). Истото важи и за било која несреќа што ќе ја предизвикаш трезен, поради непочитување на поставената патна сигнализација и неприлагодување на брзината на патот. 
Според државниве статистики во МК, во 2013 година имало 20-30.000 лица зависници од БИЛО каква дрога, од нив 6-8000 биле зависници од хероин. Во 2012 година преку 1100 души биле третирани со метадонска терапија - БЕСПЛАТНО.

За да се легализира марихуаната во МК треба да се регулираат сите четири ставки - производство, продажба, поседување и дистрибуција. Ајде сериозно со ладни глави размислете дали во нашава земја од две педи има луѓе способни да ги држат конците во свои раце?! Произдовство - ќе станеме главен производител на балканот, Албанија нема да ни е рамна. ЦЕЛА западна Македонија ќе стане Лазарат 2, ма како не, тоа ќе биде мачкина кашлица. Дистрибуција?! Во што сакате да се обложиме дека оваа гранка заедно со производството ќе биде најмногу злоупотребувана во нашава мала корумпирана држава? Поседувањето и продажбата ќе бидат најмал проблем..
Како што е поставена темава во подфорум право, проблем е што немаме законодавство какво што е потребно за да се преземат вакви чекори. Во земја каде што митото и корупцијата се на многу високо ниво, во земја каде што најосновните закони не се спроведуваат како што се пропишани, вие сакате една ваква комплексна работа да помине во собрание.


Кој сака линкови, еве..
http://www.addictionsandrecovery.org/marijuana.htm" rel="nofollow - http://www.addictionsandrecovery.org/marijuana.htm
http://healthycanadians.gc.ca/healthy-living-vie-saine/substance-abuse-toxicomanie/controlled-drugs-substances-controlees/marijuana/about-au-sujet-eng.php" rel="nofollow - http://healthycanadians.gc.ca/healthy-living-vie-saine/substance-abuse-toxicomanie/controlled-drugs-substances-controlees/marijuana/about-au-sujet-eng.php

И ред други, не ми е интересно да барам..

Како можете слепо да верувате на 50-100 доктори кои викаат дека нема никакви последици, кога 90% од докторите го велат спротивното?! Ова бетер од оној стив што се држеше за Куши муши со макробиотикатаплазење


-------------
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


https://www.youtube.com/watch?v=1DUYlHZsZfc" rel="nofollow - Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE


Постирано од: Mazak
Датум на внесување: 13.Јуни.2015 во 23:55
Па тие, тие бе докторите што тврдат дека било во ред за здравјето уште кога студираат на универзитет се тешки зависници од психоактивни супстанци.
Тој ли ке кажува што не се појавил на ниту еден испит без стимуланси затоа што не му држи газето размазено да издржи толкав притисок обврска за која се нафатил?
Ај да не ги знаеме па да ни е смешно.

Ама не е воопшто смешно кога ке видиш некој стидент кој што дрма психичи во разни форми а утре тебе треба да те лечи?

-------------
“Be content with what you have. You have enough to live a happy life.”


Постирано од: evangeline
Датум на внесување: 14.Јуни.2015 во 00:03
Абе не знам јас кој шмркал, кој пушел, кој одел надуван на испит, ама знам дека нема таков доктор што ќе ме убеди дека марихуаната нема НИКАКВО штетно влијание врз организмот на човекот. Особено на тинејџерите..

Јас не знам зошто воопшто пушите, пиете  и се дрогирате (се однесува на уживателите)?
Што добро сте виделе од дрогата/алкохолот/тревата?!


-------------
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


https://www.youtube.com/watch?v=1DUYlHZsZfc" rel="nofollow - Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE


Постирано од: Mazak
Датум на внесување: 14.Јуни.2015 во 00:15
Депресивни се затоа го прават тоа а не свакаат дека сето тоа ги фрла во подлабока депресија.

-------------
“Be content with what you have. You have enough to live a happy life.”


Постирано од: fiks
Датум на внесување: 14.Јуни.2015 во 00:28
Ма каква легализација, зафркнете тоа.
Финтите дека марихуаната е супер, дека е корисна и слично, се за мене глупости во фарбана варијанта.

Лечела ова, лечела она, а никаде истражување офицојално, сите докази се на нет се од 3-4 тврдења на некого и тоа на сајтови кои се занимаваат пример со, дали имало вонземјани на Нептун и слично.....добро сега, има некои извори кои може да се земат во предвид.

Некому помага, на тешко болни од некои болести, но дали е тоа доволно да се легализира?

Според мене, освем во медицински цели, и тоа само преку клинички испитувања и строга контрола, не смее да се дозволи легилизација на марихуана...точка и крај.

Сум ја пробал и мојот заклучок е следниот.
- Подобро ќе се испијанам со Кавадарка, отколку да пушам марихуана!

Кој како сака нека ме разбере, ама мене ми било ептен глупаво не задоволство тогаш кога сум пробал.


-------------
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.
Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk