IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Македонци ширум светот
  Активни теми Активни теми RSS - Австралија или Канада да се оди?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Австралија или Канада да се оди?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1819202122 27>
Автор
Порака
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јули.2012 во 16:55
Originally posted by brza brza напиша:


...koishto ,...nivniot  severen ''opushok'' nema da gi ima ni za...20 gidini ,..pa, makar i ushte milion (Glupi)spomenici  ne napravile.да
se izvinuvam ,...sum rekol za 20?изненадување

...ustvari mislev ,...ni za ....30 godini !да
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јули.2012 во 17:19
Originally posted by brza brza напиша:


Originally posted by brza brza напиша:


...koishto ,...nivniot  severen ''opushok'' nema da gi ima ni za...20 gidini ,..pa, makar i ushte milion (Glupi)spomenici  ne napravile.да



se izvinuvam ,...sum rekol za 20?изненадување

...ustvari mislev ,...ni za ....30 godini !да


OK I got the picture!

Ние пушиме, цела нација со гаранција, ама тие веке ги имаат попушено. Пурите де!

Си ги повлекле парите, банките останале без пари и така почнала кризата.
Ајде ќе те молам, па тие ги имаат потрошено парите однапред, без работа и за наредните 50 години, ако не и повеќе.

Се прашувам само кога европското галениче ќе порасне и почне самото за себе да се грижи? Одкако го направија пред 175 години само расте и никако да порасне. Вечно младо и зелено

Репер нека ти биде некоја друга земја, а не Грција.

Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јули.2012 во 17:27
...grcija mi e reper edinstveno poradi edna rabota.

...zatoa shto ovie makedoncive dusha si smiruvaat ...koga nekoj ke spomne neshto okolu nea ,..mislam vo smisol na nivniot opstanok.

...ne se svesni deka ushte mnogu voda ke proteche niz vardar ,..dodeka tie í go dostignat ''stepenot''  na ziveachka koj shto tie go imaat ''dostigbato'' i vo vreme na ovaa za niv,..najgolema kriza.

...ako sfatii shto sakam da kazam.намигнување
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јули.2012 во 17:51
Зошто велиш овие Македонциве, зарем ти не си Македонец?

Право да ти кажам никому не му посакувам лошо, ама некои си залсужуваат.
Ништо нема џабе, секој по заслуга.

Што зарем ти несметаш дека тие се еден поголем дел од проблемот на Македонија?!

Кабаетлии се многу.

Туку ме чуди како ти имаш разбирање за сите, вклучувајќи ја и гераманската творба Грција, а немаш за сопствената земја? Таков впечаток се добива.
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јули.2012 во 19:59
Originally posted by brza brza напиша:

...grcija mi e reper edinstveno poradi edna rabota.

...zatoa shto ovie makedoncive dusha si smiruvaat ...koga nekoj ke spomne neshto okolu nea ,..mislam vo smisol na nivniot opstanok.

...ne se svesni deka ushte mnogu voda ke proteche niz vardar ,..dodeka tie í go dostignat ''stepenot''  na ziveachka koj shto tie go imaat ''dostigbato'' i vo vreme na ovaa za niv,..najgolema kriza.

...ako sfatii shto sakam da kazam.намигнување


Изгеда дека навистина многу тешко е  да се разбере дека оноа што ги имаат (колку што имаат) Грција и грците не е изработено и  заработено, туку е земано на име кредити од другите држави и интернационлни банки, пари кои денес мораат да ги вратат.

Таквиот  - " dostignat ''stepenot''  na ziveachka koj shto tie go imaat ''dostigbato'' i vo vreme na ovaa za niv,..najgolema kriza "- е причина за економската криза, а не некакво способно економско достигање. Ако има некаква способност во сето тоа тогаш тоа е способноста да се биде измамник, крадец, да се нема ниту срам ни перде, да се биде мизерник кој за грст измамени евра во џебот во состојба е да ја сруши економијата на Европа.

Повеќе за ова имавме веќе говорено во други теми, посветени на ЕУ и Грција.



Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јули.2012 во 10:58
Originally posted by Platenik Platenik напиша:

Зошто велиш овие Македонциве, зарем ти не си Македонец?

Право да ти кажам никому не му посакувам лошо, ама некои си залсужуваат.
Ништо нема џабе, секој по заслуга.

Што зарем ти несметаш дека тие се еден поголем дел од проблемот на Македонија?!

Кабаетлии се многу.

Туку ме чуди како ти имаш разбирање за сите, вклучувајќи ја и гераманската творба Грција, а немаш за сопствената земја? Таков впечаток се добива.
zarem trebashe da kazam onie makedonci ,...koga sum  tuka megju niv ,..a ne  nekade bilo kade?

ili, mozebi pa,...nie  makedoncite,...ako jas ne sum megju onie shto  toa ( bilo shto da e)  go pravat ...tie?
...taka i so idiotskoto sitenje na ''bedata'' na nekoj shto e barem ( i ke bide uvek) nekolku pati podobar od mene...duri i koga otkril deka e vo kriza!  ( zboram  u globala za toj i ovoj narod ,...tuka gledam ima nekoi shto bukvalno sfakjaat pa  mora da im se  pojasni malku podobro)намигнување

...a , za  nechij problem ,...ti si eden od retkite koj shto vika deka makedonija imala problem , a ne grcija ,..kako shto miluvaat nekoi prepotentni da kazat.

...a, za nego vekje sum kazal ,...si trebalo  na vremeto , vo samiot pochetok , koga ti se pojavil toj problem , da  se pokazesh deka si nekoj ''zubat''  , a ne sega posle  decenii koga edinstveno shto  dokazuvash e deka si znael da provocirash i deka ,...imash i smisol za humor ,
...vo odnos na toa koj si i osobeno...koj si bil .

...ama , ochigledno e deka na nekoj mu godi vakvata situacija so tvojot problem ,...za lichna korist i manipulacii so gragjanite ,...pak za  sopstvena polza.

...inache , ako  jas sum zarabotil poshteno  nekoi pari so svojata rabota , voopshto ne me interesira od kaj i bile parite na  drzavata ,...se dodeka taa ne mi gi pobara da i gi vratam !
...pak da pojasnam,..golemi pari (barem kolku grcite shto  zemale)...a ne  ovie crkavici shto gi dobivaat makedoncite za svojot trud,..a vo isto vreme negovata drzava  se povekje i povekje se  zadolzuva , ne za drugo tuku deka  ...i vikale deka e zemja so slaba zadolzenost!!
...ama aj i  toa ke pomine,...ako tie pari ne se troshat za  raznorazno gluposti i za polneje na sopstveni djebovi na poedinci,...a ne, za ona shto e najbitno za edna drzava , pa makar nemala nishto drugo,...odlichna patna infrastruktura (koga vekje  si tranzitna zemmja). i vo denesnho vreme,..izvoz na ел.energija od shto mozesh pari da mlatish,...samo , da  si imal pamet da gi napravish usovite za  toa na vreme , a ne...onie bronzeni i mermerni...i fito   Gluposti...na koi vekje i brojot im se  zagubi !
 
...kako da  grcija , shpanija ,..italija,...preku nokj da stanale prezadolzeni pa, sega se fakjaat  za glava vikajki....lelee,...od kaj  sega izleze pa ova?!

...i pak li da povtoruvam be,... grcija go ima ...toa shto (prirodno)go ima,...a ''utre'' duri e mozno i nafta i gas da otkrijat ,
..a makedonija  nikad toa nema da go ima,..a, nema ni pamet .....toa e  ochigledno za ovie mnogu godini otkako e drzava. ( samo neka nekoj gi spomne ''suvite'' shvajcarci i austrijci !!)

...tuku,...od koga e drzava makedonija ,...i koj nejze ja napravil da bide ...drzava?
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јули.2012 во 12:25


Тешко те пратам Брза. Ти пречи што си Македонец, тесна ти е македоската кожа, култура, државност, памет..... историја. Што те мачи приајтеле?

Мака ли ти е што Македонија порано не се конституирала како самостојна држава? Им дава ли некој за право на некои земји само ради тоа што некој порано ги создал како држави да вршат политчки, економски и уште незнам каков друг притисок врз Македонија?

Ако ти самиот не се бориш за тоа што го имаш како индивидуа и држава, тогаш никогаш нема ни да го имаш.

Ако се погоре споменато нависитна ти пречи, тогаш има излез. Може да се хеленизираш, бугаризираш или прифатиш било која друга ..... изација. Најверојатно само во тој случај ќе можеш да бидеш среќен и доведеш во состојба да се поистоветуваш со поголемите и посупешните. Тогаш оправдано ќе ти биде плукањето по Македонија.

Вака, 20 годишната самостојност на Макадонија или 70 годишната во рамките, како конститувен дел на една федерарциај и предходно вековните борби и жртви да се дојде до ова што денес го викаме Македонија, затебе не се доволни. Другите тоа право го заслужуваат само заради тоа порано се стекнале со државност и порано почнале легендите да ги преточуваат во национална историја.

Кога правам анализа на опкружувањето на Македонија, доаѓам до костатација дека Македонија во изминативе 20 или 70 години има многу повеќе постигнато во споредба со сите 4 четири заедно во првите 100 години од нивното формирање. Можам само да претпоставувам каков би биле достигнувањата доколку Македонија не се соочувала со сите тие опструкции.

Жалосно е кога некој кој е Македонец по род да се поставува вака, на начин на кој што се поставуваш. Ако воопшто си Македонец?!

Ваква реторика очекувам од некој Бугарин, Грк, Албанец....Србин.

Едно е да бидеш критичен, а друго е да плукаш и газиш се пред себе, само зато што не е по твое или како ти замислуваш дека треба да биде.

Дали не си помислил, дека и ти со твојот однос, исто така допринесуваш
Македонија да несе движи со покрупни чекори напред? Негативната енергија е деструктивен фактор и не треба да се поистоветува со позитивниот кртицизам.

Историјата на овие простори не започна со креирањето на Грција и Бугарија од страна на Русија и Германија како самостојни држави. Вистинската историја допрва ќе треба да се пишува.

Грција никогаш не псотоела како унитарна држава се до 1827 година. После нивната докажана способност и интелект во изминативе 175 години, парашање е дали воопшто треба да постои или ќе има услови да постои.

Лесно е да се критикува од оваа временска перспектива. „Зубат“ ќе бидеш онолку колку другите ќе ти дозволат да бидеш. Во изминативе 20ина години, без разлика на нашата маленкост сепак покажуваме дека сме “зубати“. Во спротивно ќе ја подвиткавме опашката и ќе им дозволевем на другите и понатака да не газат. Тоа што ти го викаш провокација, јас го викам апење или разнебитување на исторсиките неправди кои им се нанесени на генерации и генерации недолжни луѓе. Тука не се ограничувам само на Македонија. Две лаги неправат вистина! Меѓутоа, често повторуваните лаги со текот на времето постануваат “вистина“ и влијаат на психофизичката состојба на конзументите.

Ете погледни го видеото и увери се сам какви се паричните резерви во развиените земји. Твојот коментар за богатите Грци и нивните 150 милијарди, односно 60000 доалри по семејство актива на нивните конта, неличи на ништо друго сем на обично спамирање. Комплетна дезимформација.



Изменето од Platenik - 13.Јули.2012 во 02:45
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
BellaGrandma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Game over

Регистриран: 10.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 20029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BellaGrandma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јули.2012 во 12:38
Originally posted by Platenik Platenik напиша:

Мамад, ти уште правиш ајвар?! Браво.

Незнам дали Мечката ќе се задовли со некоја тегла ајавар или слатко од смокви?!

Ако во Канада е исто како и овде, а верувам дека е исто, тогаш си имаме се. Ајвари какви сакаш, благи, лути, литеници, слатко од смокви, печени црвени пиперки, разноразна туршија, поткиселена зелка, сирења, мајонез, бисквити, наполитанки, чоколади, кисела вода.... дури и прилепска газоза, струмка, скопско пиво, мастика, ракии, Т’га за југ..... незнам што нема.

Некој се грижи за нас, да ни ги исполни нашите културни навики кога станува збор за јадењето.

Незнам со што би можела да го поткупиш?!

Ајде беее, види го ти негоизненадување

Ама знаеш ли дека не е исто ајварчето правено во фабрика со нелупени пиперки, скапани, здрави, мувлосани и она што ќе си го испечеш на циганско ќумбеголема насмевка

Ајде сеа кажете кој има подобар ајвар... во Канада или Австралија?задоволство
Има некаде македонски ајвар (и др работи) или само .. балкански?голема насмевка
Јас се уверив дека имаат се во Америка..ама не ми беше слатко како она дома што си го правиме
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јули.2012 во 12:51
Originally posted by Platenik Platenik напиша:



Тешко те пратам Брза. Ти пречи што си Македонец, тесна ти е македоската кожа, култура, државност, памет..... историја. Што те мачи приајтеле?
................................................

Кога правам анализа на опкружувањето на Македонија, доаѓам до костатација дека Македонија во изминативе 20 или 70 години има многу повеќе постигнато во споредба со сите 4 четири заедно во првите 100 години од нивното формирање. Можам само да претпоставувам каков би биле достигнувањата доколку Македонија не се соочувала со сите тие опструкции.


Едно е да бидеш критичен, а друго е да плукаш и газиш се пред себе, само зато што не е по твое или како ти замислуваш дека треба да биде.

.........................

Твојот коментар за богатите Грци и нивните 150 милијарди, односно 60000 доалри по семејство актива на нивните конта


-ochigledno e deka i ne mozesh da sfatish shto  vikam celo vreme...koga bi sfatil , bi znael shto me ''machi'' iako toa e  povekje subjektivno chuvstvo ,koe ne odgovara bash kaj mene.

...kritikata mozebi kaj tebe tamu i pali,..ama , otkako  uvidov deka
 od nea nema nikakvo fajde,..(naprotiv ima dodushe ama ,..kontra fajde)...dignav race od ednostavna i normalna kritika ,...koja shto e ze normalni zemji,...a ne i za ovdeshni uslovi kade shto drzavata najmnogu znae da si go ebe samo sopstveniot narod ,..a ne da go slusha i pametnite raboti od nego da gi prifakja!

a za toa shto bi postignala makedobnija ,..175 godini i taa da biua...mozesh navistina  samo da  si pretpostavuvash ,...ama , siguren sum deka toa shto ti  ke go (s)mislish ,..ne bi imalo nikakva vrska so ona shto  bi ispadnalo od nea ...znaejki go vo dusha kakov narod e ovoj !

...kako shto kazav mnogu pati,...nekoi bukvalno i lichno go sfakjaat toa shto  go pishuvam,...ne pomisluvajki ni za moment deka toa e ustvari,...glasot na povekjeto vo ovaa ...''vechna''  zemja!

...ne treba daleku da odish,.. samo ''proshetaj'' niz komentarite  na  lugjeto,...pod  noxinski tekstovi za negovoto sekojdnevie ,

i ke vidish ...kakva ti e ustavri  drzavata ,..a ne kakva taa samata vika... deka e!

ama aj,...i taka neka bide kako shto vikash ,...me machi mene neshto ...ama ,...ne toa shto mislish !

...za toa shto ti go mislish ,..seushte ne mi  e suva ...ustata! среќа
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јули.2012 во 13:35
Originally posted by brza brza напиша:


Originally posted by Platenik Platenik напиша:

Не само теглите туку и етикетите се исти, само што се на англиски.
assassine,...pak propushtash neshto.изненадување

...rekov deka  tie tegli ne se isti so ovie tuka,tuku duri i poubavi se ''tvoite'' tamu..ama , aj pak ke vidam da ne ima i tuka takvi so  ajvar.



Не пропушатам, само информирам. Реков имам една иста таква тегла во фрижидер.

8,5 долари или 425 денари, оваа недела на special 5,5 долари. Купивме едно 5-6 тегли, да се најдат.

Изменето од Platenik - 11.Јули.2012 во 13:36
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
BellaGrandma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Game over

Регистриран: 10.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 20029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BellaGrandma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јули.2012 во 13:46
Originally posted by brza brza напиша:

aha,...e pa tuka e  edno pola od taa cena ,..ama nekoj drug ,
 ne znam dali bash ovoj , moze i poskap da e. (inache , ja ne kupuvam ''ggtov''), pa ottamu i ne znam koi i kakvi se tegli ima i  tuka.голема насмевка

..a so 5.5 $ изненадување...toa e vekje skoro kolkui tuka,...pa sega ti vidi,...zoshto brza,...Click for a larger view....naokolu .

Мамас го има во Канада, Црна Гора, Косово, Австралија, Германија, Русија, Хрватска, Англија...а од сега и во Србија, Хрватска, Шведска, САД, Босна и Унгарија...
Кога 70% од производството им е за извоз...не знам каков ајвар треба да праватзбунетост
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јули.2012 во 15:42
Ајде ве молам вратете се на темата.

Ајварот не менува ништо во одењето или неодењето во америките и австралиите.

Ако сакате да продолжите за ајвари, пинџури, пиперки, сарми, џимиринки... префрлете се на соодветниот пдф.

Ви благодарам на рабирањето.



Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
BellaGrandma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Game over

Регистриран: 10.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 20029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BellaGrandma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јули.2012 во 16:00
Messenger: nadvor si od temata.


Па и ти шефе беше надвор од тема, па и должничната криза во Грција не е тема на муабет .. па и куќичката на кучето на Парис Хилтон не е тема на муабет и тоа што  50 степени во Скопје нема врска со темава, а да бе е дефинитивно надвор од тема.. и наоѓањето разно разни имиња на членови на форумов не е тема на муабет .. а ни фалбата на поларната мечка дека има станови кој знае каде и куќи на егзотични дестинации не е тема на муабет....


Ти засмета моето прашање за АЈВАРОТ?

Ти се молам....ајде бе..општа тема на муабет...каде тоа се има македонска храна ... КОЛКУ ЧИНИ спрема вашите стандарди ... и што уствари на некој ќе му фали ако отиде да живее таму некаде .... јас знам дека ништо нема да му фали со самиот факт што може да купи 1000 тегли ајвар просечно со една плата ... ама не секој го знае тоанамигнување затоа што еден просечен македонец може да купи дури 100 тегли и тоа од најлошиот ... !


Да да..скриј го ова... мускетарите можат да одат офтопик ама обичниве смртници од другата страна на барата не смеат да писнат ... ма немој! 

Ете го тоа со нееднакви "даноци" за сите ... дури и онаму кај што ти се чини дека можеш да се искажеш слободно без некој да те заќути ...  цензурира де! 




Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јули.2012 во 17:02
Originally posted by BellaGrandma BellaGrandma напиша:

Messenger: nadvor si od temata.


Па и ти шефе беше надвор од тема, па и должничната криза во Грција не е тема на муабет .. па и куќичката на кучето на Парис Хилтон не е тема на муабет и тоа што  50 степени во Скопје нема врска со темава, а да бе е дефинитивно надвор од тема.. и наоѓањето разно разни имиња на членови на форумов не е тема на муабет .. а ни фалбата на поларната мечка дека има станови кој знае каде и куќи на егзотични дестинации не е тема на муабет....


Ти засмета моето прашање за АЈВАРОТ?

Ти се молам....ајде бе..општа тема на муабет...каде тоа се има македонска храна ... КОЛКУ ЧИНИ спрема вашите стандарди ... и што уствари на некој ќе му фали ако отиде да живее таму некаде .... јас знам дека ништо нема да му фали со самиот факт што може да купи 1000 тегли ајвар просечно со една плата ... ама не секој го знае тоанамигнување затоа што еден просечен македонец може да купи дури 100 тегли и тоа од најлошиот ... !


Да да..скриј го ова... мускетарите можат да одат офтопик ама обичниве смртници од другата страна на барата не смеат да писнат ... ма немој! 

Ете го тоа со нееднакви "даноци" за сите ... дури и онаму кај што ти се чини дека можеш да се искажеш слободно без некој да те заќути ...  цензурира де! 






И на с'е има крај.

И кога модераторот или администраторот ќе речат дека е крај, тогаш е крај.

И тоа се почитува и не се оспорува со онoа што веќе минало, така ?

Ред треба да има, без обзир кога ќе биде воспоставен.

Коментирајте за оноа што е навистина релевантно за одењето во странство: заработувачка, трошоци, даноци, култура, средина, македонски комуни, комуникации, клима.

За ајварот беше доволно, тој не одалечи од суштината на поставеното прашање и треба да се вратиме назад, без обзир колку тој ни е вкуcен или колу ни се допаѓа муабетот за него.

И ова не е никаква цензура туку нормално и редовно уредување на форумов.

До сега бeзбрoј пати сме рекле оти на овој форум нема цензура. Особено нема кај мене. Може само да има уcул и ред.

Aко теков на муабетот значи оти темава во суштина е исцрпена, тогаш да ја затвориме и да не ја разводенуваме и расипуваме.

Благодарам уште еднаш за почитувањето на администрацијата и следењето на нејзините препораки.







Изменето од Messenger - 11.Јули.2012 во 17:18
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1819202122 27>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,199 секунди.