Испечати | Затвори го прозорот

Австралија или Канада да се оди?

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Македонија и Свет
Име на форумот: Македонци ширум светот
Опис на форумот: Новости и активности на нашинците од сите континенти
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=21097
Датум на принтање: 08.Декември.2021 во 08:54
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Австралија или Канада да се оди?
Постирано од: Rebelde
Наслов: Австралија или Канада да се оди?
Датум на внесување: 10.Декември.2009 во 14:07
Eve da skratam taka no da bidam precizen:

Vo 2007 imav šansa da ja završam iselenickata procedura za Avstralija. No kletite birokrati od Canberra za banalni sitnici me butnaa. A se ispolnuvav po uslovite. Ama baš se. Dadov prigovor i dodadtno obrazloženie. Go usvoija no mi pobaraa nanovo da ja platam taksata za procesot. E mene istovrememo mi tekna da pocnam drug nov proces za druga zamja:Kanada. I taka eve so vleckanje, so griži nekako za 2 godini go završiv uspešno procesot (vo što bev siguren)pa sega ke bidam ISELENIK.

Ponekogaš ete si vikam onaka, abe Kanada e zemja što ima miren,sreden, staložen, kvaliteten život so neviden standard A M A kakov bi bil vo odnos na Australia?

Retko da ima nekoi Makedonci koi živeele i vo dvete zemji, pa ajde spored vas kažete si, sporedete gi osnovnite, važnite parametri na životot:

1)Klimatski uslovi
2)Socijalna zaštita
3)Zdravstvena zaštita
4)Vrabotuvanje i diskriminacija
5)Kupovna mok na edno prosecno 4-cleno semejstvo
6)Potrebno vreme da se dojde do sopstven krov
7)Skapotijata na kolite i gorivoto
8)Skapotijata za ishrana
9)Skapotijata na elek. aparati
10)Zivotnata okolina vo gradovite kade živeat Makedoncive->Zagadenosta!
11)Dostapnosta i Sostojbata na izletnickite, letnite mesta za plivanje, piknik ili ribolov

Znam deka se e relativno, ama sporedete i komentirajte nešto, što bi bilo prednost a što nedostatok?

-------------
Живот ли е, па да го опишеш!?Коментари:
Постирано од: Polar Bear
Датум на внесување: 11.Декември.2009 во 20:39

Двете земји се членки на комонвелтот, и имаат слични закони. И во двете земји главно се живее во линија, во Австралија по линијата на брегот, а во Канада на сто милји северно од границата со САД. Ако останеш без работа, ти следува социјална помош за да покриеш минимум, стан, храна, нешто превоз... Во Канада можеш да станеш државјанин за три години, во Австралија за четири. Здравствениот систем во Канада им е достапен на сите, треба само де бидеш три месеци во земјата како иселеник. Климата е мнооогу различна, како што веќе можеш да претпоставиш. Канада е поотворена за имиграција, Австралија покажува знаци на дискриминација посебно спрема азиските доселеници (и обратно). Куповната моќ е за нијанса повисока во Канада, но тоа зависи од конкретниот случај. Куќа лесно се купува, и најчесто само е потребна стална работа. Не мисли на коли и гориво, тоа и најголемиот голтар може да си го приушти и во двете земји. Храна има за сите по секоја цена, најмногу зависи каде (а не што) јадеш. Електрични апарати можеш да купиш по цена од Бит Пазар среќа, никој тука не поставува такво прашање. Загадувањето не е критично, со исклучок на некои места, сите возат коли со катализатори, а и двете земји ги префрлија гадните индустрии во неразвиените земји. И Канада и Австралија се огромни земји, има многу места каде да се оди. Тоа зависи каде конкретно живееш, и колку далеку можеш да си приуштиш да одиш... И то... If your speak, read and write decent English, you will make a good living in either of these two countries. Good luck... голема%20насмевка

 
 


-------------
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!


Постирано од: Zeksi71
Датум на внесување: 12.Декември.2009 во 04:38
Australija, e OK, vo globala e identicna na Kanada. Edinstvena mana i e sto e mnogu daleku, za razlika na toa Kanada ima mnogu posurova klima. Jas bi ti kazal edna rabota, kaj i da si ke ti bide dobro, ke zapnes malku vo pocetokot, ama posle ke e ok.


Постирано од: Rebelde
Датум на внесување: 12.Декември.2009 во 12:31
Dear Polar Bear, thank you so much for your genuine support. Undoubtedly you must be a great guy!

Поларно Мече, јас ги имам читано повеќето твои постови во разните рубрики и застанувам зад твоите ставови и мненија. Точни, на место, вистинити и апсолутно реални по разни основи. Поздрав до тебе! Гледам некогаш некои дудуци те провоцираат ама тие и онака ке си останат ситна риба.

Знам за тоа дека нигде нема месен-обесен-леб, знам дека треба тешко рмбање на почетокот и тоа едно 2-3 години, знам дека ке биде поарно от Македонијава и тоа каде-каде. Со јазикот сум совршен, уствари и англиски и француски. На ИЕЛТС вадам минимум 8, а на француски имам студирано и дипломирано. Е сега намеравам да се населам во Јужен Онтарио, или Киченер или Хамилтон или Ст.Катринс.

Ако бев заминат за Австралија ке требаше да одам во северен Мелбурн кај нашиве, места за кои барајки по интернет увидов дека не се сјајни. Од разни агли. Во Австралија многу би ми се свиѓал како град Волонгонг, Порт Кембла и Њукасл, никако Перт, Мелбурн, Сиднеј! Интернетов стварно ми помгна да видам дека сум имал и ксмет. Климатски споредувано, Канада (особено Онтарио) предничи бааги пред Австралија со актуелниве климатски промени. Видов дека е најсувата земја со редовни и се-посилни суши, со земјоделие кое трпи многу штети од променетата клима и не може да се носи со тие "heatwaves and super-droughts". А овие се одразуваат на се и сешто. Е имаат некаде и природни убавини, национални паркови , златни плажи, кањони, клисури, мангрови тропски шуми, скијање на Австралиските Алпи, сурфање низ цела година и така натаму абе голема земја, нема што. Ама кога ќе видам за стандардните пожари, изгорените шуми и онака ретки се, за неиздржливите 39 до 41 степени а се повеке такви денови има, за тешките поројни дождови во Квинсленд и Нов Јужен Велс, за сушата и за изгор-летото, за немањето никакви езера или реки(чки), е тогаш разбирам дека Канада нема вакви климатски проблеми и тоа од брег до брег. Изобилството на слатки води и шуми е непроценливо.

Сепак би требало да има други ствари што се убави и уникатни околу живеењето во Австралија. Па дали некои ја прават пофина отколку Канада? Мада рековте дека разликите се мали нијанси!?


-------------
Живот ли е, па да го опишеш!?


Постирано од: Zeksi71
Датум на внесување: 12.Декември.2009 во 17:41
So znaenje na dvata sluzbeni jazika vo Kanada ke ti bide mnogu dobro. Ke se naviknes i na zimata, barem imaat mnogu dobra oprema za zimski uslovi, taka da nema da imas problemi.


Постирано од: Zeksi71
Датум на внесување: 12.Декември.2009 во 17:48
Originally posted by Rebelde Rebelde напиша:


1)Klimatski uslovi
2)Socijalna zaštita
3)Zdravstvena zaštita
4)Vrabotuvanje i diskriminacija
5)Kupovna mok na edno prosecno 4-cleno semejstvo
6)Potrebno vreme da se dojde do sopstven krov
7)Skapotijata na kolite i gorivoto
8)Skapotijata za ishrana
9)Skapotijata na elek. aparati
10)Zivotnata okolina vo gradovite kade živeat Makedoncive->Zagadenosta!
11)Dostapnosta i Sostojbata na izletnickite, letnite mesta za plivanje, piknik ili ribolov

Odgovori
1. Preku leto e OK, zimno vreme kocan
2. Na visoko nivo
3. Zdravstvo, na nivo, no ke cekas da dojdes na red
4. Rabota ima kako i diskriminacija
5. Relativna rabota, no sekako golema
6. Relativno, no mnogu pobrzo nego vo MK
7. Kolite se evtini, kako i benzinite
8. Za 4 cleno semejstvo okolu 550-650 CAD
9. Zavisi sto kupuvas i kade kupuvas
10. Se trudat da bide cisto
11. Tuka im nema raven


Постирано од: Polar Bear
Датум на внесување: 13.Декември.2009 во 17:08
Originally posted by Rebelde Rebelde напиша:

.......
Знам за тоа дека нигде нема месен-обесен-леб, знам дека треба тешко рмбање на почетокот и тоа едно 2-3 години, знам дека ке биде поарно от Македонијава и тоа каде-каде. Со јазикот сум совршен, уствари и англиски и француски. На ИЕЛТС вадам минимум 8, а на француски имам студирано и дипломирано. Е сега намеравам да се населам во Јужен Онтарио, или Киченер или Хамилтон или Ст.Катринс. .........
 
Thanks...
Со англиски и француски за тебе нема зима во Канада. Со здравје и малку трпение, за две-три години ќе бидеш во подобра позиција од половината родени канаѓани со слично образование од твојата генерација.
 
Г Т А  е многу провлечен за имиграција, мислам дека повеќе од половината имигранти во КАнада (250000 годишно) слетуваат таму. Резултатот е - голема конк*ренција за прва работа.
Ги познавам скоро сите места во тој дел (Киченер-Ватерло, Лондон, Стафорд, Гвелф, Хамилтон, Брлингтон, Оуквил, Аџакс, Мисисага, Хамилтон, Кембриџ, Ст.Катринс, и кои уште не). Најубаво место за живење во ГТА е Оуквил, како Охрид на Онтарио лејк. Хамилтон е последен. Најголема маана  на регионот е што сите активности и места се во линија исток-запад, што креира проблеми со комутирањето за работа - многу време се поминува на автопатите (401, 403, QEW).
Моментално (последниве 5-6 години) економски најжива е Алберта (Едмонтон, Калгари). Зависи што си по професија, и околината на Монтреал не е лоша. 
 


-------------
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!


Постирано од: Zeksi71
Датум на внесување: 14.Декември.2009 во 19:02
Polar Bear,

kaj si ti sega vo Kanada li?


Постирано од: Polar Bear
Датум на внесување: 14.Декември.2009 во 22:49
Originally posted by Zeksi71 Zeksi71 напиша:

Polar Bear,

kaj si ti sega vo Kanada li?
 
Yeap, I live in Canada. That's the only country big and cold enough for a Polar Bear to feel comfortable ... голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка 
 
 
 


-------------
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!


Постирано од: Izzy
Датум на внесување: 28.Април.2010 во 08:27
Jas sum vo Calgary, Canada.... i ako imash moznost, probaj da ja izbegnesh Kanada

-------------
UNITED!! UNITED!! UNITED MACEDONIA!!!!


Постирано од: Polar Bear
Датум на внесување: 04.Мај.2010 во 02:34
 
А што и фали на Канада, посебно Калгари?
 
 


-------------
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!


Постирано од: gonzo
Датум на внесување: 04.Мај.2010 во 03:21

Zasto volim Australiju(pismeni zadatak)

Kaze dete:


Australiju volim zato sto je to jedna velika i lijepa zemlja koja ima puno prirodnih ljepota. Te ljepote uglavnom ne mogu da se vide golim okom, ali ih ima dosta na kanalu "Discovery" koji tata, mama i ja volimo da gledamo i da se ponosimo u kakvoj zemlji zivimo. Mama i tata kazu da je Australija ljepa zato sto u njoj zivi puno raznih naroda i narodnosti i sto su ljudi svih rasa i religija ovde nasli mjesto da zive u miru i prijateljstvu. Ja u skoli imam puno drugara iz razlicitih zemalja, ali tata ne da da ih dovodim kuci pa se zato druzim samo sa nasom decom ciji su roditelji bogati jer tata kaze da je tako najbolje. Moja sestra je ucila u skoli da je multikulturalizam jedna velika stvar i to joj se mnogo svidelo pa je pocela da se zabavlja sa jednim deckom iz Tonge. Onda su je, kada su saznali, mama i tata zajednicki oplavili od batina.
Australija je ljepa zato sto se u njoj govori puno jezika, a neko cak govori i engleski. Kada mog tatu prijatelji iz zavicaja pitaju kako stoji sa jezikom, jer znaju da je u skoli stalno vukao keca, on kaze da
se sasvim dobro snalazi i sa bosanskim. Onda mama kaze da mu nista drugo i ne treba jer ne izlazi iz nasih kafana, pa se onda posvadaju i posalju me napolje. Moja mama mnogo voli Australiju jer kaze da ovde ne mora
nista da kuha, zato sto je sve na gotovo i sve moze da se kupi. Mi se slazemo sa njom i najvise volimo kada kaze da je boli glava pa naruci picu, ali je zato moja baka kada nam je dosla u posjetu plakala dva dana kada je videla kako smo se svi ugojili (mama kaze da smo se popravili).
Australiju volim zato sto ima razvijen sport i sto sa skoro svake Olimpijade donese puno medalja iz hokeja na travi, bijatlona, badmintona, odbojke na pjesku, trambuline i ostalih vaznih sportova. Tata kaze da mnogo voli Australiju zato sto ti nije potrebna veza da dobijes
posao kao kod nas. Svi imaju iste sanse da se zaposle u "McDonaldsu" ili "Hungry Jacksu". Ja mnogo volim da idem u australijsku skolu zato sto se puno igramo i ucimo dosta korisnih stvari o domacinstvu. Uciteljica nam
je rekla da cemo u petom razredu da ucimo citanje i pisanje. Jedva cekam. Moja sestra ne voli skolu zato sto ide u dvanaesti razred pa ih sada tjeraju da uce tablicu mnozenja.
Mi svi u porodici mnogo volimo Australiju zato sto je daleko pa tatina rodbina iz Rogatice ne moze da dode kod nas i ostane dvije nedelje dok cekaju da im zakazu pregled kod specijaliste. Mama uvek govori kako je ona potekla iz fine i kulturne porodice i da voli Australiju zato sto ima puno kulturnih dogadaja. Kaze da joj je najveca zelja da gleda mjuzikl "Lion King"!?
Ja volim Australiju zato sto se ovde mnogo vodi racuna o djeci. Ako te tata ili mama tuku onda mozes da pozoves jedan broj telefona, pa onda dodju neki ljudi i odvedu te u neku kucu gde ima puno djece i gde o njima vode brigu cike koje mnogo vole male djecake.
Australija mi se dopada zbog toga sto mozes sa 16 godina da dobijes vozacku dozvolu, uzmes auto od tate i onda se trkas sa drugarima po ulicama. Moj tata kaze da voli Australiju zato sto ne mora da zivi sa maminom mamom. Doduse, ona nam ponekad dode u posjetu i stalno prica kako joj se nista ne svida u Australiji, ali tata kaze da nju ne smijemo da slusamo jer je ona "matora komunjara".
Volim Australiju zato sto ima puno mjesta gde mozes da odes na izlet. Mi bar tri puta godisnje, na brzinu spremimo, sjednemo u kola i odemo na neko jezero. Tu se uvek ljepo provedemo sve dok ne pocnu da nas grizu komarci i muhe i dok mama ne pocne da vice na tatu zato sto je popio osam piva. Onda dode vreme da idemo kuci, pa upadnemo u guzvu na auto-putu i u kolima svi cute. Ja tada volim da gledam kroz prozor i da uzivam u prirodnim ljepotama Australije.
Volim Australiju i zato sto u njoj ima puno domacih i divljih zivotinja. Svi imaju kucne ljubimce pa sam i ja molio da dobijem psa, ali mi je mama rekla da njoj ne pada na pamet da ide za njim po ulici i da skuplja govanca u plasticnu kesu. Onda sam krisom poceo da hranim
jednog psa koji nam je prevrtao po dubretu jer sam hteo da imam svog ljubimca, ali ga je tata umlatio lopatom kada ga je video u dvoristu.
Krisom smo ga zakopali iza kuce i tata nam je zapretio da cutimo jer bi inace morao da plati neku kaznu od ne znam koliko mnogo dolara.
Moja sestra mnogo voli Australiju zato sto je ona malo punija (ja mislim da je bas debela) pa kaze da ovde uvek moze da nade garderobu u kojoj izgleda seksi. Ja mislim da nije to razlog nego sto joj se niko ne smije na ulici kao kad je bila u Sarajevu pa su je zvali "debela australka".
Kada sam pitao mamu zasto ona voli Australiju, dugo je
razmisljala i na kraju mi rekla da je voli zato sto moze da se opusti i ne razmislja sta ce reci komsiluk, koji nam je tamo kod nas svakog dana zavirivao u lonac. Onda sam ja razmislio pa sam joj rekao da ovde i ne mogu da nam vire u lonac kada ga niko i neupotrebljava. Onda mi je ona zveknula jednu zausku i ja sam odlucio da je iskljucim iz ovog projekta.
Moj tata kaze da najvise voli u Australiji to sto je izbor piva toliki da ce mu trebati jos ko zna koliko godina pa da sve isproba. Ja mislim da je on vec sve isprobao po vise puta i da stalno pocinje novu turu.
Volim Australiju zato sto ovde i cike mogu da se zene medu sobom. Ja bas ne marim mnogo za djevojcice jer su halapace i bezobrazne, pa sam razmisljao da ozenim nekog drugara kad porastem. Mislim da bi nam bas bilo fino jer bismo mogli zajedno da gledamo utakmice, igramo fudbal i
kosarku i narucmo picu ili kinesku hranu kada dodemo kuci. Rekao sam to tati, a on se samo uhvatio za glavu i opsovao i ovu zemlju i dan kada je u nju usao. Nije mi jasno zasto se tako naljutio kad je stalno pricao
kako voli Australiju...Se izvinuvam poradi jazikot ,no nema sansi da go preveduvam...Se raboti za Bosanci no mislam ce se pogodi segava i za nasite vo Avstralija...Dokolku moderatorot misli deka e protiv pravilata slobodno neka go sokrie tekstot...

-------------
You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.


Постирано од: Izzy
Датум на внесување: 09.Август.2010 во 02:41
Originally posted by Polar Bear Polar Bear напиша:

 

А што и фали на Канада, посебно Калгари?

 

 


Da nabrojuvam li?-------------
UNITED!! UNITED!! UNITED MACEDONIA!!!!


Постирано од: Polar Bear
Датум на внесување: 11.Август.2010 во 03:15
Баш ме интересира да чујам...

-------------
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!


Постирано од: Zeksi71
Датум на внесување: 14.Мај.2011 во 18:06
Originally posted by Polar Bear Polar Bear напиша:

Баш ме интересира да чујам...


Slabo slusas polar bear, covekot pisuva so nevidlivo mastilo, zatoa ne mozeme da vidime sto e toa so necini газење%20од%20смеење


-------------
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ


Постирано од: iko3000
Датум на внесување: 16.Јули.2011 во 09:38
Avstralija
http://www.youtube.com/watch?v=l1QktWIxc-UПостирано од: Guilty
Датум на внесување: 17.Јули.2011 во 12:54
лето во канада а зимо во австралија.среќа Па кој може.


Постирано од: evangeline
Датум на внесување: 16.Февруари.2012 во 03:52
Spored poslednite istrazuvanja Avstralija e zemjata kade shto sakaat da odat golem broj od mladite shto ziveat vo MK.размислување
Постирано од: Mindy
Датум на внесување: 12.Јуни.2012 во 01:05
E bas da vidam sega ovie 2 dena dali Avstralija ke mi ostavi vpecatok stom tolku ja falete.

Pozdrav Makedonijo od Melburn среќа


-------------


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 12.Јуни.2012 во 01:18
Убаво да си поминеш. да

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Mindy
Датум на внесување: 18.Јуни.2012 во 20:44
Фала Меси, али право да ти кажам па и не е нешто посебно Мелбурн, не знам зошто, ама ми наликуваше многу на Хонг Конг збунетост

А низ град сретнав се само локално население не.........чудна работа полно е со пакистанци, индијци , кинези , балканци , грци , еден куп , мешавина хипнотизиран


А што се однесува до Канада, доколку навистина е така како што е опишано http://on.net.mk/sites/default/files/starmedia/v2/files/Tibam_Strkot.pdf" rel="nofollow - ТУКА тогаш дефинитивно вреди да се посети па и да се остане на подолго време таму.

Дај боже следен месец да ми го дадат Монтриал на распоред за летање.

-------------


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 19.Јуни.2012 во 03:26
Па не е далеку од вистината..

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: емил
Датум на внесување: 21.Јуни.2012 во 15:44

http://www.time.mk/read/80d2547ee8/604cefbf78/index.html" rel="nofollow - Во Австралија има 93.570 Македонци-------------


Постирано од: brza
Датум на внесување: 21.Јуни.2012 во 16:08
изненадување

...najbolje da se odi...kaj shto nema nieden,

...mi se smachilo vekje od...samobendisani !-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Platenik
Датум на внесување: 21.Јуни.2012 во 19:26
Мелбурн наликувал на Хонг Конг?! Мора да си направила грешка.

99% од населението во Мелбурн и не само во Мелбурн, туку во цела Австралија живее во куќи. ВО Хонг Конг е обратно!

Етничкиот микс е застапен и во Австралија и во Канада, што ќе рече Чорба, све арапи, црнци и кинези. Тоа е реалноста. Фактот што 40% од населението е родено надвор од земјата само потврдува дека можеш се да видиш, сем локално население. Ако ти пречи етничкиот микс ич неоди, ианку ќе бидеш затворен во сопствената етничка заедница. Вие не, ама децата или нивните деца дефинитвно ќе станат Канаѓани или Автралијанци. Што е најлошо, сопствените деца ќе ти станат туѓи.

Туку што се подразбира под локално население?! Абориџините или Индијанците?!

Демографската структура во тие земји се менува со секоја измината година. Приливот од 250000 луѓе во Канада или 70000-200000 во Австралија (во зависност од потребите) на годишно ниво ја надминува стапката на наталитетот. Податоците зборуваат дека изминативе неколку години за прв пат во Австралија е забележан поголем одлив, отколку прилив.

Ниту Австралија ниту Канада се она што некогаш биле. Исто така неможе да се побие фактот дека сепак овие земји, во ова глобално политичко-економско опкружување, се најстабилни.

Со реструктуирањето на стопанството во изминативе 20тина години, затварањето на прозиводствените капацитети и аутсорсинг на еден дел од секундарните и терцијарните гранки дури сега почнува да се чувстува недостатокот на квалитетни работни места. Можностите за висока заработувачка се се помали и се почесто лимитирани.

Ако во Австралија порсечна бруто плата е 50000 долари годишно, а со новите даночни олеснувања од 1/7/2012 нето платата би била цирка 42000 би запрашал каков стандард би имал некој ако:

- купи куќа од 450000 и тоа во пооддалечените предградија
- каматна стапка од 7,5% (каматата би била само 33750 долари)
- на семејство во такви услови би им требало 2 автомобили (се е далеку, никој неоди пешки)
- неделно за храна за четворо члено семејство требаат 500
- едан кола просечно годишно поминува 15000-20000км
- режиски трошоци без бензин 300 долари неделно
- едно одење во кино за четворчлено семејство чини 60 долари со пуканки и кока кола.......

Во погорниве калкулации не се вклучени трошоците за

- градинка, доколку имате деца на предшколска возраст, цирка 300 долари неделно или со попуст за две 550.
- ако ги праќате децата во приватно училиште, затоа што државните благо речено се лоши, тогаш ќе треба да издвоите 15000-20000 доалри годишно
- ако нетреба да поправате заби, пломба 150 долари, имплант 4500-5000...
другите здравствени услуги се безплатни, ама ќе треба да си чекате да ви дојде редот.

Со оглед дека ќе имаш статус на иселеник, незаборавј дека одвереме навреме ќе те фати носталгија па ќе посакаш да ја посетуш родната грутка, родителите.... тоа задоволство ќе те чини најмалку 10000 долари.

Инаку се има, се може да се купи, дури и повеќе од она што може да се продаде.

Ако сте куси со пари, а работите, ви стојат на расплагање мал милион финансиски услуги, кредитни картички, персонални заеми, уновчување на веќе одплатениот дел од куќата..... Ради инфромација, секое семејство во просек е задолжено над 500000 доалри. Тоа се вика висок стандард!

Но, тоа неможе некому да му се каже, треба сам да го почувствува. Ви посакувам секое добро, многу среќа и трпение. Австралија или Канада неправи разлика.-------------
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“Постирано од: Santijago
Датум на внесување: 21.Јуни.2012 во 20:08
Originally posted by Platenik Platenik напиша:

 Ако во Австралија порсечна бруто плата е 50000 долари годишно, а со новите даночни олеснувања од 1/7/2012 нето платата би била цирка 42000 би запрашал каков стандард би имал некој ако:

- купи куќа од 450000 и тоа во пооддалечените предградија
- каматна стапка од 7,5% (каматата би била само 33750 долари)
- на семејство во такви услови би им требало 2 автомобили (се е далеку, никој неоди пешки)
- неделно за храна за четворо члено семејство требаат 500 
- едан кола просечно годишно поминува 15000-20000км
- режиски трошоци без бензин 300 долари неделно
- едно одење во кино за четворчлено семејство чини 60 долари со пуканки и кока кола.......

Во погорниве калкулации не се вклучени трошоците за

- градинка, доколку имате деца на предшколска возраст, цирка 300 долари неделно или со попуст за две 550.
- ако ги праќате децата во приватно училиште, затоа што државните благо речено се лоши, тогаш ќе треба да издвоите 15000-20000 доалри годишно
- ако нетреба да поправате заби, пломба 150 долари, имплант 4500-5000...
другите здравствени услуги се безплатни, ама ќе треба да си чекате да ви дојде редот.

Со оглед дека ќе имаш статус на иселеник, незаборавј дека одвереме навреме ќе те фати носталгија па ќе посакаш да ја посетуш родната грутка, родителите.... тоа задоволство ќе те чини најмалку 10000 долари. 
 


Баш ме чудиш...уствари не ме чудиш ти, туку бројките што си ги пишал...

500 долари неделно за храна, тоа би биле 2000 месечно
трошоци без бензин - 300 по 4 недели се 1200 месечно
бензин .. ако секоја кола поминува по 15000 км (1250 месечно) и троши по 8 литри на 100 км .. добиваш 100 литри бензин..по 1,5 долари нека е...се 150 за едната и 150 за другата = 300 долари.
Па ... 2000+1200+300 се 3500 долари месечно по 12 месеци се рамно на оние 42000 што ги спомна како нето плата.
Ако додадеме 1200 долари месечно за градинка или барем 10 месеци ако идат се 12000 долари..тогаш зошто не би ги пратиле во приватна?!?
Значи 42000+12000 се 54000 годишно без кирија или рата за кредит?!?

А рата за кредит или кирија ако се додаде..значи дека трошите повеќе од што заработуваат двајца а?
А двете коли по барем 15,000 доларчиња исто така на кредитче?

Па тогаш како бе сите иселеници успеаа да купат станови во Скопје од по 130 м2 ( за барем 130,000 евра) плус да кренат спрат над куќата на родителите или во најмала рака да купат уште еден помал стан?

Па добро, ако ви е толку лошо таму зошто не се вратите во МК па да видите колку убаво живееме... Можете да земете субвенции ако отворите некоја фарма, ако се занимавате со земјоделие .. ние се расфрламе со пари, колку ни е убаво. Дај ваму, дај таму..за се ни даваат.. Ни даваат и за трето дете, а богами и за искористувањето на соларната енергија...
Ти се верува дека некаде не треба ни да платиш за комуналии ако правиш откупен пункт за овошје и зеленчук на пример? Или фарма..како што спомнав погоре...
За жалење сте биле вие, ништо не можете да си дозволите према насзагриженост Само секоја година одмори, скари, празници, викенди со семејството таму ваму онаму, коли поскапи од една куќа во некое од помаливе градови во МК, крстарења а да...тука на форумот рекоа дека се ефтини Карибите (на пример) затоа што се блиску како нас што ни е Грција..Блиску е и Куба ..како не...
Ај се тешам, барем ние пешки одиме до работа, живееме здрав живот, крадеме цреши од кај комшијата, домати и пиперки од двор а за тие овошките со чудни имиња пола МК не слушнала..што ќе ни се.. 


И место да летате до Скопје за 2500 долари по човек, летајте до Софија за 1700 по човек..онака колку да ги намалите трошоците за 4 лица...и да ви останат за поклони за напатените македончиња што со душа чекаат да си ги видат роднините..


-------------
I'm out bcz of pathetic around here


Постирано од: Platenik
Датум на внесување: 21.Јуни.2012 во 20:55
Само ги пренесувам работите онакви какви што се. Луѓе можат да живеат и со 20000 долари годишно. Прашањето е како?

Поентата ми беше дека тие земји не се она што биле. Ако некогаш можеле на луѓето да им ги исполнат очекувањата, денеска веќе не е така.

Нека му мислат помладите или оние кои допрва треба да почнат. Еден дипломец може да очекува почетна бруто плата од 45000-55000. Во ретки случаеви до 65000. Па ти сега види.

Немораш мене да ми вреуваш, провери на интернет какви се цените на куќите, колите, каматните стапки бензинот....па сам процени.

Високиот стандард се должи на одличната понуда на финансиски услуги. Се додека има работа човек може да се задолжува и однапред ги троши парите. Кога ќе почнат работните места да исчезнуваат или така наречениот disposable income да испарува, дури тогаш долговите почнуваат да апат.

Математиката ти е точна за 4 члено семејство

500 за храна
300 режија
300 бензин.... другите работи се опција. Ако ти треба кола може да возиш и некоја бомба од 3000 доалри или да имаш една кола, децата да не ги прќаш во градинка или приватно училиште, да не плаќаш осигурување, да живееш во некоја шупа итн.

Зборувавме за нормални услови на живеење, без многу луксузи и какви очекувања треба да имаат новите иселеници од Македонија.

Реков додека човек сам не искуси, неможе да знае.

За враќање или инвестирање во Македонија во некоја друга прилика. Знам некои кои тоа го направиле или се спремаат да го направат. Факторите за донсеување таква одлука се безбројни, а најголем проблем се децата, кои сакале или не веќе станале Канаѓани и Австралијанци.

Патем, ке бидеш среќен ако најдеш кирија под 300 неделно. Впрочем не ни можеш да најдеш. Обично годишната кирија, по некое непишано правило е околу 5% од вредноста на изнајмениот имот, се разбира во објектите за домување. Комерицјалните кирии се многу повисоки.


-------------
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“Постирано од: Polar Bear
Датум на внесување: 21.Јуни.2012 во 22:28
Платеникот во принцип точно вика, иако малку ги тера работите во екстрем.
 
Јас сум се убивал возејќи, но не се сеќавам колку пати сум претерал двеста адолари месечно. Просечните примања по фамилија во Канада се некаде околу 80000 долари бруто. И со јадењето го претера, не знам каде јаде за петсто долари неделно, 800-1200 месечно се обично доволни за фамилија, ако јадат дома. Друго, тој со 50000 годишно не може (а и не треба) да купи куќа од пола милион. Да се разбереме, 50000 се беда и јад, освен за приправник. Ако се селите во Канада или Австралија, и крајниот домет ви е 50000 годишно, поарно да не се селите. Има толку многу можности да се направат пари за пристоен живот. Ако некој е здрав, а мизерува, проблемот е во него.


-------------
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!


Постирано од: Santijago
Датум на внесување: 21.Јуни.2012 во 22:35
Па така де...и во МК може некои живеат со 100 евра месечно а некои со 1100 евра...  а како, па секој се снаоѓа како знае и умее.

Еее, ајде кажи ми како можеш да не ги праќаш во градинка? Или едниот родител ќе седи невработен или детето ќе оди во градинка. Јас друга опција не гледам. Нема веројатно 4 годишно дете да седи само дома...

Да, всушност..секаде се кириите најголем проблем..
Ете за кај мене се пониски (ако може да се рече така) ама гледам за во Скопје веќе за 200 евра наоѓа човек само некое основно сместување, да не речам едвај еднособен наместен стан...освен ако не отидеш на излез на Скопје па да изнајмиш поефтин
Па види...еден мој пријател има обично опремен стан од 110 м2 кој што го издава за 650 евра месечно..на странци. Па тоа ти се 800 и нешто австралиски долари...
По некоја груба пресметка еден м2 се издава за 4 до 7 евра ... ако имаш една кожна гарнитура и средена кујна неколку % повеќе, демек одма во категорија луксузни влегувале. Македончето нема абер од луксузма ајде
Значи..Македонија ќе ве стигне кај и да е..ама со кириите..не со платите од бедни 3000 евра годишно, наспрема 42000голема насмевка


-------------
I'm out bcz of pathetic around here


Постирано од: Santijago
Датум на внесување: 21.Јуни.2012 во 22:38
Originally posted by Polar Bear Polar Bear напиша:

Платеникот во принцип точно вика, иако малку ги тера работите во екстрем.
 
Јас сум се убивал возејќи, но не се сеќавам колку пати сум претерал двеста адолари месечно. Просечните примања по фамилија во Канада се некаде околу 80000 долари бруто. И со јадењето го претера, не знам каде јаде за петсто долари неделно, 800-1200 месечно се обично доволни за фамилија, ако јадат дома. Друго, тој со 50000 годишно не може (а и не треба) да купи куќа од пола милион. Да се разбереме, 50000 се беда и јад, освен за приправник. Ако се селите во Канада или Австралија, и крајниот домет ви е 50000 годишно, поарно да не се селите. Има толку многу можности да се направат пари за пристоен живот. Ако некој е здрав, а мизерува, проблемот е во него.

Може ја носи жена му секој викенд во ресторанне знам
Математиката му е екстремна, не малку туку малку повеќе. И не само за Австралија, туку и за САД. Јас немам слушнато некој да дава 2000 долари за храна во супермаркет. 
И какви се тие режиски трошоци од 1200 долари месечно без бензин во нивзбунетост

-------------
I'm out bcz of pathetic around here


Постирано од: brza
Датум на внесување: 22.Јуни.2012 во 00:35
Originally posted by Santijago Santijago напиша:

Па така де...и во МК може некои живеат со 100 евра месечно а некои со 1100 евра...  а како, па секој се снаоѓа како знае и умее.
........................................................................
.Македонија ќе ве стигне кај и да е..ама со кириите..не со платите од бедни 3000 евра годишно, наспрема 42000голема насмевка
neka  makedonecot kojshto zivee vo makedonija so sto evra, go zivee potpolno istiot zivot vo kanada ili australija,...nema da mu trebaat povekje od....da recheme 300 $!

...a , ne da mi  odi u kino tamu,pa odozgora i koka kola i pukanki da si pijuckal i grickal dodeka  uzival chovekotизненадување! (usput ,   tuka za da odi u kino , na edna familija  i trebaat okolu 16 $ ...i toa bez  koka kola i pukanki !!...i toa  vo ,sigurno, nesporedlivi kinosali )...pa, sega pammetnjakovichite neka vidat kolku filma i koka kola i pukanki mozat da izgledaat, da ispijat i da izedat  tuka  a, kolku tamu !

...ushte ednash,...zivej  napolno isto kako shto ziveesh  vo makedonija!
..a , za toa deka edna kukja tamu (vo nekoja zabit) bila 500 000 $ ... ednostavno e smeshno,...osven ako kukjata nema pola ''olimpiski bazen'' zaedno so se  chistachot negov .ма ајде

...mi se smachilo vekje od palamudenje za toa deka  tamu bilo polosho od tuka,...i toa na nekoi shto  povekje zemaat za eden den,
... otkolku srekjniot  makedonec ( i toa prosechniot!),...  shto moze da zaraboti za  cel mesec!

...ama ete , trebalo da go iskusish toa  vika!

...a, jas pa vikam ,...tie od tamu ,...neka dojdat da go iskusat ova vamu...ochigledno e deka lagodniot  zivot i polniot stomak im udrile ...u glava,

...pa, zaboravile kako e ,vsushnost,...  tuka!


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: zagor
Датум на внесување: 22.Јуни.2012 во 01:09

...сепак "во стадото" има и повеќе од една црна овца.среќа

...тоа со куќата и мене ме почуди..на периферија куќа од 200 000евра!...богами ќе да е близу до палата.Од друга страна,скромните нашинци кој се во Канада на пример велат дека со 50-60000 долари(канадски)може да си купиш куќа.збунетост....и со просецна плата да си живееш супер!Тоа супер е репер спрема овде,не како некој што се обидува да ни го претстави спрема домаќините и елитата.Да се разбереме,тие се богати држави и таму ќе сретнеш нешто што ние овде поим си немаме,и сега нашиов доселеник вели дека е скапо и тешко..што е и нормално..не може тој да се трка со нив...!.Трај си и мери се од каде си дошол...правило кое (треба да...)важи и овде..кај нас.

Инаку,од каде сега 100000 македонци испаднаа во Австралија?.На последните изборите колку македоништа излегоа на гласање за добробит на нивната им држава..Македонија?.збунетост

brza,ова ти е втор испад денес како трчаш пред мене,и поради тоа, ти следува гратис скопско на +40*С,овде кај нас во ефтинија-ва....на авенија Маршал Тито!...само бирај локал.данека си ибат маме....100 денари.плазење

-------------
...zagor e ziv,se drugo e laga.


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 22.Јуни.2012 во 01:16
Originally posted by brza brza напиша:

изненадување

...najbolje da se odi...kaj shto nema nieden,

...mi se smachilo vekje od...samobendisani !

не постои такво место бе брза голема насмевка


-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: Santijago
Датум на внесување: 22.Јуни.2012 во 01:43
Еј сега го видов оваголема насмевка

.....- едно одење во кино за четворчлено семејство чини 60 долари со пуканки и кока кола........


Во Скопјено, едно одење во театар за 4 лица чини рамно 1000 денари.
Плус 4 шишенца кока кола најмалку по 30 денари (од супермаркет), а кога би се продавале таму би биле барем 70  ... по 4 се 280
Плус пуканки 4 по барем 30 денари...

1400 денари мислам дека се околу 29 австралиски долари.... значи дупло помалку...уште да имавме 21,000 долари плата годишнолакомост


-------------
I'm out bcz of pathetic around here


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 22.Јуни.2012 во 02:12
Во Австралија, Канада и САД одењето во театар најмалу  ќе те чини 50-60 долари по човек (последниот ред на последниот балкон, токму под стреата каде што се стискаат гулабите). За четиричлено семејство таа романтика би изнесувала 200- 240 долари. Ако на тоа се додадат пијалоци, чоколади, сладоледи, кафиња и специјалните прoмотивни програми и книги, кои се поскапи од оние во кино... ќе ти требаат 250-300 долари.

"Нормални"  седишта во партер (оние во последните редови), во зависност од претставата се движат од 100 do 200 долари, а  најдобрите седишт знаат да бидат од 500 до 600 долари. 

Пресметајте колку е тоа во динари бидејќи не знам каков е сега курсот.

Затоа нека не ве чуди тоа што најголемиот број на жители во овие држави појма немаат каде се наоѓаат театрите, а да не зборуваме дали воопшто некогаш посетиле некаква претстава.-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: brza
Датум на внесување: 22.Јуни.2012 во 02:22
....a penzionerite i socijalcite nivni nemaat popust?збунетост

...ovdeshnite dobija i toa...zivotno vazniot teatar...na zalezot  na nivniot zivot,

...mozat da go  posetuvaat za samo polovina cena!изненадување

..samo,  nemoj nekoj da pomisli deka toa e  napraveno od  chist altruizam.

...ne e ,.tuku od chista praktichnost, ...ako predstavata mora da teche,
 ..a onaka  vo salata gostite   tuka , mozat da se smestat vo nekolku reda samo,
...pa,  za da se popuni gledalishteo na toj nachin.

...da vidam dali toa seushte ke vazi , koga sekoja predstava bi bila skoro polna so gledachi.


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 22.Јуни.2012 во 02:26
Originally posted by Polar Bear Polar Bear напиша:

Платеникот во принцип точно вика, иако малку ги тера работите во екстрем.

Се сложувам.

Но поентата му е добро посочена... и тоа е оноа што ме загрижува, бидејќи сега на brza ќе му пукне осигурачот и почне да брза по сите подфоруми викаjќи и плукајќи по некакви десперадоси, по некакви самобендисани, по некои умислени, ќе искине пасоши, ќе се распише против владата, ќе почне да ги шиша овците... ќе му се растурат идеалите на човеков. тага

Ќе треба да го опомениме Платеникот друг пат да не биде толку отворен, директен, искрен и ... нечуствителен. За атер на мирот на форумов. да


-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Platenik
Датум на внесување: 22.Јуни.2012 во 04:52
Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Во Австралија, Канада и САД одењето во театар најмалу  ќе те чини 50-60 долари по човек (последниот ред на последниот балкон, токму под стреата каде што се стискаат гулабите). За четиричлено семејство таа романтика би изнесувала 200- 240 долари. Ако на тоа се додадат пијалоци, чоколади, сладоледи, кафиња и специјалните прoмотивни програми и книги, кои се поскапи од оние во кино... ќе ти требаат 250-300 долари.

"Нормални"  седишта во партер (оние во последните редови), во зависност од претставата се движат од 100 do 200 долари, а  најдобрите седишт знаат да бидат од 500 до 600 долари. 

Пресметајте колку е тоа во динари бидејќи не знам каков е сега курсот.

Затоа нека не ве чуди тоа што најголемиот број на жители во овие држави појма немаат каде се наоѓаат театрите, а да не зборуваме дали воопшто некогаш посетиле некаква претстава.

Благодарам Меси, ми го зеде зборот, за театрите.


500 долари неделно за четворо члено семејство се доволни за храна пијалоци, детергенти и средства за чистење. Од тие 500 долари 3,5 долари по оброк на човек одпаѓаат на храна, односно цирка 300 долари.

70 долари за бензин неделно за две коли се ништо.

Во Мелбурн куќи за четворочлено семејство неможат да се најдат под 350000 долари. Таквите куќи нема да бидат ништо специјално. Или ќе бидат на некои 40 км од градот, а понови или на некои 20 км од градот и се 30 години стари. На нив ќе треба да потрошите 100тина илјадарки да ги доведете во пристојна состојба. Заа куќи со базени и тениски игралишта ќе треба да одвоите 1,2+ милиончиња.

За пиво на улица еквивалентна на Авенија Македонија, ќе треба да се испрчите од 5,5-8 долари. По курс од цирка 50 денари задовлството да пиеш пиво од 300мл чини скромни 275-400 денари. Кај Рори, зад бивш Путник, колку се сеќава 0,5литарско пиво беше 60 денари.

Ако сте пушач за кутија со 25 цигари, подобар бренд ке издвоите 15-16 долари. Ај нема да пушите и така пушењето е штетно.

Рековме каматните стапки до пред месец дена беа 7,91%, а пред месец дена ги намалија на 7,51%. Највуваат нов намалување. Стапката за стабени кредите за нови купувачи за првата година е 5,99%, а потоа оди на 7,51%.

За лични, персонални кредити каматите се од 8-14%, а на кредитните картички до 21%.

Туку, ај што знам јас, некој во Македонија подобро ги знае приликите


Ако некогаш на новите мигранти им требело да се совземат од 2-4 години, сега тој период со сигурност тврдам дека е многу подолг. Под совземање подразбирам, човек да биде кредитно спосбен. Значи не да поседувапари и имот, туку да има кредит. Првата генерација секако ќе треба да го понесе товарот и да биде жртва, за втората веќе ќе треба да биде полесно.

Реков, му поскаувам многу среќа на секој онај кој решил да биде човек од акција и да промени нешто во својот живот.

Совет: секој онај кој има намера да направи нешто треба да пука на лични примања од барем 100000 годишно или на ниво на фамилија 150000.
Се помалку од тоа неможе да ја оправда жртвата која некој е спремен да ја поднесе. Се си има цена, зарем не?!


-------------
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“Постирано од: Polar Bear
Датум на внесување: 22.Јуни.2012 во 05:32
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by Polar Bear Polar Bear напиша:

Платеникот во принцип точно вика, иако малку ги тера работите во екстрем.

Се сложувам.

Но поентата му е добро посочена... и тоа е оноа што ме загрижува, бидејќи сега на brza ќе му пукне осигурачот и почне да брза по сите подфоруми викаjќи и плукајќи по некакви десперадоси, по некакви самобендисани, по некои умислени, ќе искине пасоши, ќе се распише против владата, ќе почне да ги шиша овците... ќе му се растурат идеалите на човеков. тага

Ќе треба да го опомениме Платеникот друг пат да не биде толку отворен, директен, искрен и ... нечуствителен. За атер на мирот на форумов. да
 
 
Нема да верувате, само што го пуштив постот си реков „Што ми требаше ова?“. Сега брза ќе отиде балистик, ќе биде маврамис и друштво од ПМ, дојдете ваму да видите како е, па пиперките се волку, бензинот толку, месото онолку и така во круг. Туку сега ќе се воздржам од споредба на ПМ со НПМ независно од нивната апсолутна локација. Јебига, Платеникот ја заеба работата, а ние дотуривме масло на оганот. Понудата за пиво во ирска крчма сеуште важи.
 
голема насмевка


-------------
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!


Постирано од: BellaGrandma
Датум на внесување: 22.Јуни.2012 во 06:25
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Во Австралија, Канада и САД одењето во театар најмалу  ќе те чини 50-60 долари по човек (последниот ред на последниот балкон, токму под стреата каде што се стискаат гулабите). За четиричлено семејство таа романтика би изнесувала 200- 240 долари. Ако на тоа се додадат пијалоци, чоколади, сладоледи, кафиња и специјалните прoмотивни програми и книги, кои се поскапи од оние во кино... ќе ти требаат 250-300 долари.

"Нормални"  седишта во партер (оние во последните редови), во зависност од претставата се движат од 100 do 200 долари, а  најдобрите седишт знаат да бидат од 500 до 600 долари. 

Пресметајте колку е тоа во динари бидејќи не знам каков е сега курсот.

Затоа нека не ве чуди тоа што најголемиот број на жители во овие држави појма немаат каде се наоѓаат театрите, а да не зборуваме дали воопшто некогаш посетиле некаква претстава.


Е сега, да не претера малку?
Не се сложувам со ова што го збориш ќе кажам и зошто...

Баш јас купив карта што не беше таму некаде во последните редови кај што не се гледа, туку во трети ред за Мери Попинс во New Amsterdam театарот (Бродвеј) за 130 долари..
Да вистина е дека има скапи карти, и последно нешто што забележав беше картата за изведба во Marquis театарот за 360 долари во прв ред, средина, што е најдобрата локација што некој може да ја посака... Но тоа е Бродвеј, да се симнеме на земја малку, тие билети ги купуваат се знае кои, сигурно не некој иселеник од Македонија.
Се што е оф-бродвеј е далеку поефтино од овие смешни суми што ги спомнуваме. Ама карта за театар од 600 долари?!? Мислам дека нема да има ни во следниве 5 години.
Опера на Пучини ли се викаше оној .. билети од 27 до 55 долари, разни комедии по 34-40 долари, балет итн итн итн...
Плус тоа да не збориме дека има попусти, промоции, поени и што не уште за купување со Американ експрес, Мастер или некоја си друга картичка..на 15-25 % попуст на претпродажба...

Но затоа пак како за споредба картите за најдобрите седишта за УС опен се по 1500+ долари..а за тие некаде погоре се по 50-70...
Картите за НБА од ситни 20тина долари за најлошите до не знам колку..а солидни седишта по 35-50 долари..зависи кој и каде се игра..

Патем ако е толку лошо да гледаш некој спорт или претстава и сл. од далеку, тогаш зошто на пример на Yankee Stadium најскапите ВИП седишта се таму некаде во бестрага во височините....

Не е само кино и театар, има и други работи..концерти, разни случувања...тие се едни исти проекции, нема што по 100 пати да се гледаат...
Друго нешто што ми бодеше очи..од ракав ли ги ставате цениве? Сите зборите дека се оди да се живее по 20-40+ км од градовите и затоа треба кола, па бензин па кажувате смешни суми за секакви глупости..режиски трошоци....па добро бе на Марс да не живеете па ве телепортираат на работа и назад?
Минатата година поминав неколку месеци во Њујорк и плаќав кирија од 2500 долари со вклучени сметки..плаќав секој месец по (мислам) 104 долари за метро кард, купував јадење и готвев ама овие 2000 долари за 4 члено семејство се смешни бе луѓе..
Што јадете, кавијар, деликатесни глупости, godiva чоколади, високо квалитетно вино и .. што уште не? Па ене го братучед ми поминува со пола од тоа а има и две деца..па што?

Купував грозје по 2долари за кило, кока коли, пепси и сл по долар(и нешто), Хелманс за 3 долари, шеќер од скоро речи 2.5 кг за 3 долари, краставици 3 за 2 долари, домати по нешто повеќе од 2 долари за кг, 70 центи еден портокал, најголемите Памперс за 22 долари, Пантен 2 од големите за 7 долари, мелено месо 8 долари, исто толку и пилешкиот стек итн итн итн..и сето тоа свежо од супермаркет....ама добро, кога читам дека американците се најдебелата нација во светот...мора многу да јадат, па и многу да трошат..
Да не заборавиме дека секогаш таму  има купи едно добиј две, купи за толку долари од овие брендови добиј толку долари назад итн итн..па еден куп купони со кои ги гледав македонците во Џерси како буквално ги окупираат продавниците и за секоја глупост имаат по некој купон...

Него..сретнав преку 10тина фамилии македонци, две турски фамилии, многу срби..и никој (освен македончето) не ми се пожали дека лошо живее или дека едвај сврзува крај секоја недела...
Прашај еден (србин) ... супер ни е тука, еве сега кола земавме за жена ми, керка ми оди на балет, на часови по математика, странски јазик...
Прашај друг (турчин)... оо не не се жалам..тука си најдов се што немавме во Измир... А што немавте бе? Немавме работа...се беше скапо .. немавме живот..тука убаво се живее со две плати..стига и да пратиме на брат ми во Турција по нешто..
Прашај трет (македонец) .... нема..не стига..еве и јас и жена ми работиме и не стига..купи ова..купи она...не се стига што да ти кажувам и тука тешко се живее... 
Е добро му викам, ај се надевам ќе најдеш подобра работа...ме вика на кафе, се најавувам по некој ден и одам... и гледам .. опнал телевизор од 2000 долари, огромен фрижидер со две врати внатре полн фали уште од пиле млеко...најнов мебел, жена му ми вика .. денес бев да купам очила за сонце, ми се скршија тие што ги имав...еве на попуст ги земав за 99 долари..Алоо жено, има и по 29 долари..нели пари немате море???

И поради сето тоа што го видов со свои очи заклучив дека македончето и да има 200.000+ плата после одбивање на даноци, здравствено итн.. пак ќе му е малку...и секогаш ќе вика дека не се врзува крај со крај...а живее на поприлично висока нога...тоа е балканското останато во нив и никогаш нема да се смени...
Ама баш никој нема да ме убеди дека ви е толку тежок животот во тугина, затоа што знам дека не е толку црно како што опишуваат сите...сите македонци се жалат, се на нив не им чини ... а на другите иселеници им е супер со истите плати... мора да има некаков проблем, со давањето на виза нека поминат и обука како се трошат парите....или нешто слично!
Секоја чест на поединци...ептен ретки..ендемични видови..во истребувањенамигнување


Месинџер, извини .. не се однесува целиот коментар на тебе, само оној дел со билетите... Ете се распишав во истиот пост...

П.С.... киното во Скопје чини 150 денари по човек... за 4 лица се 600 денари плус грицки мицки, сок ова она уште 400 - 1000че ке отиде како ништо...

П.П.С....Платеник, во Скопје пиво за 60 денари нема веќе...70 ти е во најлошите локали...на улица Македонија и Ленинова ти се 100+ денари... не е ефтиното Скопје што си го знаете...
Уште кога ќе помислам дека една порција рижото со тревки и ситници е 250 денари, еден коњак не е поефтин од 100 а една порција бифтек е 650+ денари...ми иде да болен


-------------
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.


Постирано од: Platenik
Датум на внесување: 22.Јуни.2012 во 09:51
Ај пивото не е 60 туку може да се најде и за 70 денари, а во помалите градови и за 40.

Можеби Меси малку претера со 500-600 долари, но и тоа го има, не често ама го има.

Картите за концертот на Барабра Страјсенд беа од 1100 до 1400 доалри, концертот на трите тенори, пред повеќе години беа 400+, најскапата беше 1100.

Меѓутоа се ми се чини дека we are missing the point. Прашањето не е дали можат да се задоволат минималните материјалистички потреби, туку дали живеењето во странство ќе го направи иселеникот исполнета личност, од секој аспект, материјале, духовен и општествен.... за храна никој неумрел, па дури ни во Македонија.

За да се биде медиокритет, нетреба многу, но за да се води исполнет живот треба многу, многу повеќе од она што пазарот го нуди како цена, односно награда за вложениот труд. Туку од кога ќе се наполни мешето, дури тогаш гледаш што ти недостасува.

За исполнет живот, како што реков треба минимум 100000 долари лични примања. Тоа незначи дека ќе можеш да се расфрлуваш со пари. Сепак треба финансиите да се меаџираат совесно.

Му должам одговор на Сантјаго, за децата на предшколска возраст. Родителите си знаат, а опции им се да стегнат заби и да плаќаат, што занчи ќе им останат помалку пари за лични задоволства. Друга опција им е родителите да работат во различни смени, ако условите им го дозволуваат тоа. Третата е еден од родителите да работи скратено работно време. Четврта и по мене најповолна е бабите и дедовците да се доведат, наизменично со обезбеден престој од една година. Таа алтернатива е економски најисплатлива, ем фамилијата ќе биде заедно.
За среќа овој дел од животот на децата е многу кус и трае некаде до 5-та година. После тоа почнуваат поголемите проблеми доколку родителите се амбициозни и сакаат децата да им бидат образовани и успешни. Сега веќе зборувамe за Big bucks, а не дали имало за храна, пиво или кока кола. И желбите тука не престануваат, ќе сакаш подобра куќа, подбра кола, одмори, излегувања по ресторани, театри, кина, спортски настани, одмори.... па посета до Македонија, па ако даде господ и некоја инвестиција во недвижности. Некои тоа го постигнале, ама верувајте не им останало многу време и пари за духовна надоградба.

Во секој случај луѓето имаат избор, па кој што сака.

Екрем: Куќа посо, посо куќа...

-------------
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“Постирано од: d4 b3
Датум на внесување: 22.Јуни.2012 во 10:28
двор от 50 декара со наjблиз сосед од 100 километра колку чини?

-------------
Go ahed be! Mejk maj dej!


Постирано од: Platenik
Датум на внесување: 22.Јуни.2012 во 10:41
Originally posted by d4 b3 d4 b3 напиша:

двор от 50 декара со наjблиз сосед од 100 километра колку чини?

Таму џабе да ти даваат немој да земаш, едиствено ако знаеш дека ќе налеташ на некое рудно богатство. Веројатноста е многу мала, од причина што големите волци како тебе, одамно го имаат испитано теренот.

-------------
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 22.Јуни.2012 во 17:14
Originally posted by BellaGrandma BellaGrandma напиша:

Месинџер, извини .. не се однесува целиот коментар на тебе, само оној дел со билетите... Ете се распишав во истиот пост...


Ма нема проблем... среќа

Инаку, цените што ги наведов за театрите за претстави и концерти не ги измислив, туку ги кажувам од лично искуство. И како што реков, с'е зависи од тоа каква претстава гледате и после колку години прикажување ја гледате.

Инаку јас со голубите го слушав минатогодишниот концерт на Keith Jarrett Trio (платив $80), а малу пониско  Божиќниот концерт на Andrea Bocelli (платив $160). За овој вториов знам сигурно дека подобрите седишта беа 600 долари.

 
Инаку, околу жалењето...  имам сретнато луѓе од сите страни на светот кои се жалат на америкиве, како што имам сретнато луѓе од сите страни на светов кои не се жалат. Јас не би ги делел луѓето според региони на светов... во суштина сите се исти. Има луѓе кои се снаоѓаат во секоја средина и неснаодливи луѓе на кои с'е им фали било каде на оваа планета.

Типично, младите се адаптираат многу брзо бидејќи не носат некаков поголем багаж на плеќите, додека повозрасните тоа го преживуваат потешко, а некои никогаш не се адаптиораат на новата средина. Во сето тоа многу голема улога прави политичката, традицијската и верската индоктринацијата од земјите од каде доаѓаат, како и несоодветното познавање на англискиот јазик. Затоа се гетоизираат во одредени делови од градивите и таkа уште повеќе се изолираат во новата татковина. тага


-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 22.Јуни.2012 во 17:20
Originally posted by Platenik Platenik напиша:


Меѓутоа се ми се чини дека we are missing the point. Прашањето не е дали можат да се задоволат минималните материјалистички потреби, туку дали живеењето во странство ќе го направи иселеникот исполнета личност, од секој аспект, материјале, духовен и општествен.... 


Амин!

И со ова с'е е кажано.


-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Mindy
Датум на внесување: 22.Јуни.2012 во 19:59
Originally posted by Platenik Platenik напиша:

Мелбурн наликувал на Хонг Конг?! Мора да си направила грешка.

99% од населението во Мелбурн и не само во Мелбурн, туку во цела Австралија живее во куќи. ВО Хонг Конг е обратно!
Не знам, мене лично Мелбурн ми личи на Хонг Конг.

Наредниот месец имам лет за Перт , па ќе имам можност и тој дел од Австралија да го видам среќа

-------------


Постирано од: gonzo
Датум на внесување: 22.Јуни.2012 во 23:07
Едно знам облеката у Стејтс е поевтина од кај нас. И секојдневната и фирмираната. Јадењето горе доле нешто поскапо од кај нас. Техника и електроника поевтина. Бензинот поевтин. Стамбениот простор е поскап.

Инаку со нивните крофни паднав у љубов...Голема...Лапај крофни ко нездрав...Море крофништа беа не крофни, полнети со разноразни висококалорични кремови...За 20 дена 10 кила плус...Од Етиопија стил дојдов до нормала...голема насмевка


-------------
You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.


Постирано од: Polar Bear
Датум на внесување: 23.Јуни.2012 во 00:01
Полека со крофните, ќе се сториш како вистински американец


-------------
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!


Постирано од: brza
Датум на внесување: 23.Јуни.2012 во 00:13
Originally posted by gonzo gonzo напиша:

Едно знам облеката у Стејтс е поевтина од кај нас. И секојдневната и фирмираната. Јадењето горе доле нешто поскапо од кај нас. Техника и електроника поевтина. Бензинот поевтин. Стамбениот простор е поскап.

Инаку со нивните крофни паднав у љубов...Голема...Лапај крофни ко нездрав...Море крофништа беа не крофни, полнети со разноразни висококалорични кремови...За 20 дена 10 кила плус...Од Етиопија стил дојдов до нормала...голема насмевка
  i....Amin!да
=======================================================================================

...ama , sepak.изненадување..ete trebalo barem  200 000 $ za seto toa,

....koeshto vo  makedonijava  mozesh da go imash,
 ...napolno istoto ( pa i povekje  za duri 100 pati pomalku !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! )..t.e....2-3 000 $ ...kolku shto e prosekot makedonski !

..samo se chudam,..glupi li se ili shto e rabotaata so onie nadvor...koga na tolkavi makji tamu .....uporno ne sakaat da  se vrakjaat doma....vo  gospodoviot  raj !

...a, samo  vo australija vikaat imalo 100 000 ...takvi glupaci !изненадување

...mozebi...zatoa shto se  teatralno kulturni,...pa, ne mozat  da ziveat nez karti za teatasr od ..600 $?

...who knows?збунетост


.......газење од смеење.....Click for a larger view...e.t.c !


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: gonzo
Датум на внесување: 23.Јуни.2012 во 00:34
Originally posted by Polar Bear Polar Bear напиша:

Полека со крофните, ќе се сториш како вистински американецСреќа само 20 дена бев...И само она 'ugly' ми остана...хи, хи...


-------------
You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 23.Јуни.2012 во 01:28
На гости беше ?

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 23.Јуни.2012 во 01:32
Originally posted by brza brza напиша:


...ama , sepak.изненадување..ete trebalo barem  200 000 $ za seto toa,

....koeshto vo  makedonijava  mozesh da go imash,
 ...napolno istoto ( pa i povekje  za duri 100 pati pomalku !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! )..t.e....2-3 000 $ ...kolku shto e prosekot makedonski !

..samo se chudam,..glupi li se ili shto e rabotaata so onie nadvor...koga na tolkavi makji tamu .....uporno ne sakaat da  se vrakjaat doma....vo  gospodoviot  raj !

...a, samo  vo australija vikaat imalo 100 000 ...takvi glupaci !изненадување

...mozebi...zatoa shto se  teatralno kulturni,...pa, ne mozat  da ziveat nez karti za teatasr od ..600 $?

...who knows?збунетост


.......газење од смеење.....Click for a larger view...e.t.c !Знаев дека ќе отидеш балистик (како што вели Polar Bear). смеење
-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Platenik
Датум на внесување: 23.Јуни.2012 во 04:07
Ти Брза како бугарски чип да имаш во главата.

Ќе се фокусираш на една работа и само околу неа верглаш.

Прочитај ги постовите и обиди се истите да ги анализираш целосно. Само така може да се има вистинска дебата. Ако може?!

Вака испаѓа дека ние глупавите од англосаксонското говорно подрачје, ниту нешто разбираме ниту пак знаеме. Полните стомаци веќе ни преставуваат проблем. Почнуваме да бараме преку леб, погача.

Но, тоа е само навидум така. Ги гледам околумене искуствата на постарите. Кога ќе спласне ентузијазмот и енрегијата за работа и создавање, после изградени една две куќи, децата пораснале и си тргнале по свој пат, а многумина не се интегрирале во новата татковина, дури тогаш се прави проценка. Што сум добил јас, што сум изгубил...Нејсе, се надевам дека ме разбра.

Ради информација само, оние кои дошле во 60, 70 и 80 без образование и квалификации имаат создадено многу повеќе материјални добра, одколку оние кои дојдоа во 90тите или првата декада од 21 век со полна наобразба и познавање на англискиот. За волја на вистината овие вториве имаат подруги очекувања од животот, па добар дел од парите ги трошат на духовна надоградба, патувања и образование на нивните деца.

Уште потешко ќе биде за оние кои допрва ќе дојдат. Рековме, ниту Австралија, ниту Канада, ниту САД се она што некогаш биле.

Да не заборавиме, исклучоци имало и ќе има. Секој со својата среќа и пред се спосбност.

Совет: до оние кои ќе конкурират на пазарот на работна сила, да разберат што е она што тие им го нудат на работодавецот со цел да тие бидат избрани наспроти 100ици други. Тие разлики треба да ги потенцираат и демнострираат. Најлошо е кога ќе сакаат сами себе да се слушаат, а не да слушаат. Такви сретнав многу, не само од Македонија туку од целиот Балкан.

за оние кои пак планираат да се вклучат во бизнис, 100 пати да мерат пред да пресечат. Преземањето на ризик и акција се клучни фактори но само посебе не се доволни. Ќе се соочат со конкуренти кои се етаблирани многу одамна и се спремни да го издржат ударот на конкурецијата и економските турболенции на подолг временски период. Исто така треба да сватат што е тоа што нив како производител или понудувач на услуги ќе ги диференцира од останатите на пазарот.

Научето го јазикот без разлика кој правец ќе го фатите. Немојте да бидете како некои етнички групи во Македонија, ќе останете на маргините.

Како стојат работите во Македонија, во моментов може полесно да се води бизнис.

Ајде Брза, тебе ти е редот.-------------
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“Постирано од: gonzo
Датум на внесување: 23.Јуни.2012 во 12:20
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

На гости беше ?Скоро како на гости. На процесинг за работа.


-------------
You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 23.Јуни.2012 во 16:58
Благодарам на одговорот.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 23.Јуни.2012 во 18:32
Убаво образложивте и едните и другите, ама некако сите ги ставивте во ист кош. Ние мора да расчистиме дека нит тука ни таму сите живат на исто ниво и ист стандард.
Сум зборела со многу нашинци кои заминале “трбухом за крухом„ и во едно сите се согласуваат, сите кои отишле без капитал малку повеќе се измачиле (како што и опишаа горепишувачите од УПМголема насмевка) и сите да не била иднината на децата во пршање без размислување би се вратиле назад. Потоа навикнале.
Море луге и таму и тука не е исто да почнеш од лажиче за да кукиш куќа. Да бидеме искени арно им е на оние кои одат на државен трошок, кој куќат куќа додека  нашава Македонија ги плаќа. Останатите ако имаат некое образование успеваат, ако не бога ми ќе се помачат ко грешни ѓаволи. ( И не зборам напамет, имам и роднини и пријатели од различен социјален статус кои заминале навор, меѓу кои и милото на мама -како студентголема насмевка да си зарабои некое доларче)
Незнам зошто правите споредби кога на старт зборуваме за сосема различни ситуации. Вие зборувате за земји со многу посредено ржавно уредување каде има закони кои се почитуваат.
Мене нема сила која ќе ми го смени мислењето дека таму е поубаво од тука. Тука е рајот признале вие или не. Е сега шо сме во транзиција 20 години, што имаме политичари кои не се наситуваат и сеуште се во фаза на детски болести, па на прво место им е личното богатење а добробитта на земјава ни насушна на последно- е друга работа.
И колку да му замерувате на Брза тој е во право. Збориме на куп за се. Е не оди така. И таму кај шо сте (убаво спомна Платеник) има бедотија и има она што го гледаме на филмови, а и тука богами има.
И така нормално, мене ме заинтересира оној дел за чувањето деца. Колку и да си ја напаѓаме нашава ни земја (а со тоа и владите сите о сега) кај нас сеуште семејтвото сеуште има каква таква социјално-згрижувачка политика. Кај нас во посек градинка и опфатот во училиште се движи околу 1800 ден цел месец со 2 оброка и ужинка. Има и приватни градинки кои чинат и по 150 евра и бебиситерки за иста сума.
Затоа Гонзо, слушај ја ти мамичкаголемо гушкање, оди малкуцка ама не заседнувај. Тука е сепак најубаво.мечтаење
-------------


Постирано од: Platenik
Датум на внесување: 24.Јуни.2012 во 00:48
Така е Мамче, првите 10 години се потешки, а потоа се свикнуваш или ти се смилува.....или пак ќе бидеш принуден да си ја свиткаш опашката.

Велат, иселеникот најдобро се чувствува кога е во авион и на одење и на враќање. Тогаш очекувањата му се најголеми и траат се додека не се соочи со реалноста, било ваму, било таму. Значи многу кратко 2-3 недели.

-------------
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“Постирано од: Polar Bear
Датум на внесување: 24.Јуни.2012 во 04:06
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Убаво образложивте и едните и другите, ама некако сите ги ставивте во ист кош. Ние мора да расчистиме дека нит тука ни таму сите живат на исто ниво и ист стандард.
Сум зборела со многу нашинци кои заминале “трбухом за крухом„ и во едно сите се согласуваат, сите кои отишле без капитал малку повеќе се измачиле (како што и опишаа горепишувачите од УПМголема насмевка) и сите да не била иднината на децата во пршање без размислување би се вратиле назад. Потоа навикнале.
 
Не знам за каков и колкав капитал зборуваш... Треба да разберете дека во ПМ се е за ред величина различно од МК. Ако некој продал стан, куќа или нешто земја во МК, мислиш ли дека тие стотина илјади евра, долари ли, ќе му направат некаква суштинска разлика во животот во ПМ? Не разбирате како се топат парите во ПМ. Колку има такви кои се иселуваат со десетици милиони долари и кои можат да си обезбедат живот без работа во ПМ?
 
Тоа со децата е булшит. Секој носи одлуки за себе. Не можеш да носиш одлука дваесет и пет години однапред, од каде знаеш каде ќе му биде подобро на детето. Тоа ти е како оние родители кои градат по три спрата куќи во селото каде што живеат (по спрат за секое дете), а на крај куќите им остануваат празни (и тие незадоволни), затоа што децата си ги земале животите во свои раце и одлучиле да живеат во град.
 
Originally posted by mamamd mamamd напиша:


Море луге и таму и тука не е исто да почнеш од лажиче за да кукиш куќа. Да бидеме искени арно им е на оние кои одат на државен трошок, кој куќат куќа додека  нашава Македонија ги плаќа. Останатите ако имаат некое образование успеваат, ако не бога ми ќе се помачат ко грешни ѓаволи. ( И не зборам напамет, имам и роднини и пријатели од различен социјален статус кои заминале навор, меѓу кои и милото на мама -како студентголема насмевка да си зарабои некое доларче)
 
Поимот „куќење“ има сосема различно значење во ПМ. И лажичето е со различна форма и големина.
 
Не е иселеништво за секого. Треба да си флексибилен (образованието помага многу), и промените да ги прифаќаш и правиш без многу тупење. Јас во ПМ не се мачам повеќе од што сум се мачел во НПМ. Е, сега ако некој се иселил без збор јазик, мери му го паметот, требало да му биде јасно дека ќе чисти тоалети и радиоактивен отпад. Замисли некој од некоја друга посиромашна ПМ да се досели во МК, без знаење македонски, шиптарски, бугарски или српски, што ќе работи тој?
 
Originally posted by mamamd mamamd напиша:


Незнам зошто правите споредби кога на старт зборуваме за сосема различни ситуации. Вие зборувате за земји со многу посредено ржавно уредување каде има закони кои се почитуваат.
Мене нема сила која ќе ми го смени мислењето дека таму е поубаво од тука. Тука е рајот признале вие или не. Е сега шо сме во транзиција 20 години, што имаме политичари кои не се наситуваат и сеуште се во фаза на детски болести, па на прво место им е личното богатење а добробитта на земјава ни насушна на последно- е друга работа.
 
Во ниту еден момент не би ја менувал ПМ со НПМ. Неспоредливо.
 
Originally posted by mamamd mamamd напиша:


И колку да му замерувате на Брза тој е во право. Збориме на куп за се. Е не оди така. И таму кај шо сте (убаво спомна Платеник) има бедотија и има она што го гледаме на филмови, а и тука богами има.
 
Брза е легенда, форумов не би бил ист без него. Се надевам сека животот ќе му пружи шанса да прошета малку до ПМ и лично да се увери дека животот не е црно-бел.
 
Originally posted by mamamd mamamd напиша:


И така нормално, мене ме заинтересира оној дел за чувањето деца. Колку и да си ја напаѓаме нашава ни земја (а со тоа и владите сите о сега) кај нас сеуште семејтвото сеуште има каква таква социјално-згрижувачка политика. Кај нас во посек градинка и опфатот во училиште се движи околу 1800 ден цел месец со 2 оброка и ужинка. Има и приватни градинки кои чинат и по 150 евра и бебиситерки за иста сума.
 
Во МК чувањето деца е полесно - пред се затоа што за постарите генерации животот завршува многу рано, па тие ги превземаат родителските обврски, само за да се најдат корисни сиротите. Пробај на канадска свекрва да и го тупнеш детето на чување, секој ден, по цел ден!
 
Градинките во ПМ се сите приватни и неоспорно се скапи, толку скапи што мајка од средниот слој не може да заработи толку колку што чини градинката, па обично жените остануваат дома во тој период. Е, тука наебуваат немажени со деца... Ако не се екстремно платени, не им останува ништо друго освен социјална помош.
Туку не ми е јасно, ако МК се грижи за децата повеќе од ПМ, зошто просечно канадско семејство има три деца, а македонско едно и пол?
 
Originally posted by mamamd mamamd напиша:


Затоа Гонзо, слушај ја ти мамичкаголемо гушкање, оди малкуцка ама не заседнувај. Тука е сепак најубаво.мечтаење
 
Не слушај што ти зборат... Повеќето од нив се водени од сопствените анксиозности. Фолоу јор гатс и не цвикај.
 
голема насмевка
 


-------------
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 24.Јуни.2012 во 09:06
Originally posted by Polar Bear Polar Bear напиша:


Не знам за каков и колкав капитал зборуваш... Треба да разберете дека во ПМ се е за ред величина различно од МК. Ако некој продал стан, куќа или нешто земја во МК, мислиш ли дека тие стотина илјади евра, долари ли, ќе му направат некаква суштинска разлика во животот во ПМ? Не разбирате како се топат парите во ПМ. Колку има такви кои се иселуваат со десетици милиони долари и кои можат да си обезбедат живот без работа во ПМ?
 
Тоа со децата е булшит. Секој носи одлуки за себе. Не можеш да носиш одлука дваесет и пет години однапред, од каде знаеш каде ќе му биде подобро на детето. Тоа ти е како оние родители кои градат по три спрата куќи во селото каде што живеат (по спрат за секое дете), а на крај куќите им остануваат празни (и тие незадоволни), затоа што децата си ги земале животите во свои раце и одлучиле да живеат во град.
 
Поимот „куќење“ има сосема различно значење во ПМ. И лажичето е со различна форма и големина.
 
Не е иселеништво за секого. Треба да си флексибилен (образованието помага многу), и промените да ги прифаќаш и правиш без многу тупење. Јас во ПМ не се мачам повеќе од што сум се мачел во НПМ. Е, сега ако некој се иселил без збор јазик, мери му го паметот, требало да му биде јасно дека ќе чисти тоалети и радиоактивен отпад. Замисли некој од некоја друга посиромашна ПМ да се досели во МК, без знаење македонски, шиптарски, бугарски или српски, што ќе работи тој?
 
Во ниту еден момент не би ја менувал ПМ со НПМ. Неспоредливо.
 
Брза е легенда, форумов не би бил ист без него. Се надевам сека животот ќе му пружи шанса да прошета малку до ПМ и лично да се увери дека животот не е црно-бел.
 
 
Во МК чувањето деца е полесно - пред се затоа што за постарите генерации животот завршува многу рано, па тие ги превземаат родителските обврски, само за да се најдат корисни сиротите. Пробај на канадска свекрва да и го тупнеш детето на чување, секој ден, по цел ден!
 
Градинките во ПМ се сите приватни и неоспорно се скапи, толку скапи што мајка од средниот слој не може да заработи толку колку што чини градинката, па обично жените остануваат дома во тој период. Е, тука наебуваат немажени со деца... Ако не се екстремно платени, не им останува ништо друго освен социјална помош.
Туку не ми е јасно, ако МК се грижи за децата повеќе од ПМ, зошто просечно канадско семејство има три деца, а македонско едно и пол?

 
Не слушај што ти зборат... Повеќето од нив се водени од сопствените анксиозности. Фолоу јор гатс и не цвикај.
 
голема насмевка
 

Аха охова ти се вика -Оф мори мајко се замуабетиле  глув и слеп.намигнување
Генереализираш-факт или поаѓаш од својот сопствен пробив и снаоѓање таму во ПМ. Јас зборувам за  случки од искуства на мои пријатели и роднини. Ќе ти наведам 2 примера
1. Заминаа за Австралија со некои 300 000 марки и со деца малецки -на времето- откако тука продадоа имање и уште на старт им беше понудено да им се помогне во отворање некој си бизнис соодветен на капиталот и нивното образование. Година дена се мавтаа од поле на поле ама на крај со разноразни дополнителни курсеви и обуки си најдоа место под сонцето и фала богу полека таму во ПМ живеат да речам добро ама јас не тврдам дека е ептен добро додека не одам да видам. Здравје боже ме канат на свадба и не е чудо да одамголема насмевка.
2. Заминаа трбухом за крухом со позајмени некои доларчиња колку да имаат додека се снајдат. Ги дале за кирија (како му оди тоа како некој аванс) и останале без цент во џебот. Заради немањето пари немале време да“ бираат“ па окле некле набрзина се вработиле. Нема да објаснувам како им било само ке ти ги пренесам зборовите на другарками- Да можев пешки ке си дојдев о дома.тага Сега им е поарно, ама никако не се на исти равниште бидејки другите имаа малку поинаков почеток.
Околу куките на 3 спрата- Па јас наслушнавнамигнување дека и вие таму нашинците градите/купувате  на  спратови за да ви останат децата до вас и многумина ги жените со наашинки од УПМ оти оние “тукашнине немаат ни вера ни памеет ќе ти се упни дома ни венчана ни крстена“ голема насмевка Така вели една моја тетканамигнување
Е за животот на нашите стари-јас тоа го нарекувам семејна поврзаност-  фала ти боже што имав наша свекрва/свекор , мајка/татко кои со својот пример ме научија да почитувам семејни вредности и како се дава иднина на своите деца да не мора да одат онаму неекаде во ПМ туку да си живеат една арна живеачка тука. љубовМалку поодамна изгледа си заминат па не знаеш дека и тука се сменети некои работи (нормално не за сите). И тука некои баби/дедовци работат, тераат проекти,фирми,  шетаат, ама и помагаат на своите деца-тоа ние тука си го викаме малкуцка и непотизамголема насмевка Тука во УПМ градинките работат од 6 до 18 часот, а сега веке се предлага да се зголеми опфатот до 21 за да се згрижат децата на оние од втора смена и тоа САМО за 30 еврички цел месец. Зошто помалку раѓаат? Искрено од ова што слушам од овие околу мене-оти биле млади и сакале да прошетаат. Нивно право.
Околу “гушењето“ на ецата-пак ке речам-генерализираш. Ако збориме лично-еве јас го “пуштив“ милото на мама (значи му потпомогнав со “некое“ доларче да не му теќет лиги кога ке види нешто-да има да си купи додека заработи), нека види свет, нека прошета и преку океанот, ако му чини нека остани, ако не нека се врати. Ако остани јас нема да правам како канадските баби, напротив спремна сум за некои 10 години да одам со „аеропланот“ и да си чувам внучиња ( а можеби ако сте таму наблизу и да ви дојдам на гости и да ви донесам некое пакетче кафе и по некоја тегличка ајвар-како што е ред тука во УПМ-домакински)голема насмевка
За коркачството. Еееее тука морам со јазикот на Брза.Не сме коркачи, напротив патриоти сме. Одлучивме да останеме, да ви ја чуваме домата за да ко ке спечалите да има каде да се вратите оти ако ојдевме сите што ќе биднеше со милата ни сирота земјичка која мака мачи со опстанокот???? Останавме оти и тука нам ни беше арно, додуша и сега фала богу ни е арно иако малку потешко од порано. Околу шетањето, не сме за жалење-ојдовме -се одморивме-видовме и си се вративме. Ако ни платите авионска карта и таму преку барата ќе ви дојдеме на гости “да не останеме прости“големо гушкање
ПС..Од сега ќе си праам муабет само со Платеникот-оти уште го држи “домашниот“ ум и разбра што сакав да кажам. Не спорам со оние кои заборавиле што е наше и нас не замислуваат како да тука е како кога тие заминале.
И како поткрепа на кажаното една сатирична ситуација со „нашинците“. Отишол син ми да посети некои наши одамна иселени роднини. Прво се исплашиле да не им остане,ама кога се увериле дека не му требаат тие да му помогнат, им олесна  па после го шетале низ куќа да му покажат „дека и нужник вкуки имаат“ за да на крај тој културно им уклучи скајпот да ги “прошетам“ низ нашава дома тука да видат дека и ние тука имаме и фрижидери и плазма телевизори, а и сме биле модерни.смеење Искрено незнам што очекувале-Да бидеме “ испиени, исушени“ од работа ко нив. Неееее, ние тука кукаме оти кукањео ни е национален спорт, ама фала богу убаво живееме. Нормално-не сите. Затоа не зборам генерално.
ППС-Гонзичко-напиши го мило уште еднаш она, ме јади јанза да прочитам што си напишал .И другпат, послушај ја мамичка-прво напрај му едно copy на пишуваното, да не ти избега негде преку океанот.големо гушкање
-------------


Постирано од: zagor
Датум на внесување: 24.Јуни.2012 во 13:19
Си велам,кога ќе ме фатат будалите:...седи си каде што си!..и зошто би одел од ПМ УПМ,кога еве пишуваат  исто било.

-------------
...zagor e ziv,se drugo e laga.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 24.Јуни.2012 во 15:30
Најкусо и наједноставно кажано - ако човек се снаоѓа во Македонија, тогаш шансите се дека ќе се снајде и во друга земја. Но, ако тоа не е така, тогаш не постои никаква гаранција дека во туѓина ќе му биде полесно и подобро... особено без добро знаење на туѓиот јазик, без формално завршено стручно училиште во туѓина и без пракично работно искуство во таа земја.

Во старт, започнувањто нов живот во странство е потежок отколку продолжувањето на истиот во татковината. А со тоа не можат да се соочат и помират многу луѓе. Најлесно им е на младите со добро познавање на странскиот јазик и без оформени семејства (жена и деца).

И точно е оноа што го наведе Платеник, дека денес не е исто како што беше порано. Додека фабриките си одат во Кина и Индија, доаѓаат с'е повеќе емигранти кои ги отежнуваат шансите за наоѓање било каква работа.

Додека пред триесеттина години можело своеволно да се даде отказ во четврток (за да се има "голем викенд" петок-сабота-недела) и потоа во понеделник по желба да се бираат секакви работни места , денес за едно ослободено работно место пристигаат по неколку стотина молби за вработување.

Не сакам да оставам некаков негативен впечаток дека општото живеење е полошо од оноа во Македонија, туку да посочам оти не е онака како што беше и само пред 15-20 години и дека тревата во туѓиот двор не е секогаш позелена од онаа во сопствениот. Токму затоа сестра ми одби да се пресели кај мене и реши да си остане во Македонија. И мислам дека не погреши.
-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Polar Bear
Датум на внесување: 24.Јуни.2012 во 20:54
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Аха охова ти се вика -Оф мори мајко се замуабетиле  глув и слеп.намигнување .......................................................................................

 
Ти се жалиш или се фалиш? збунетост
 
Јас немам илузии дека можам да надзборам учителка... голема насмевка Посебно не некој кој има длабоко вкоренети традиционални вредности и не чувствува потреба да се соочи и прифати или само слушне за некои други вредности, не помалку вредни, но различни. За таквите иселувањето е еднакво на казна затвор, ужас без крај, и најдобро е да си седат таму каде се родиле. Тие на странство гледаат само како на место каде се заработува многу повеќе - и толку. И се тешат со спотот на К-15 со фрижидерот и дваесетте долари донација за знамето. газење од смеење
 
Припаѓам на генерацијата која се исели не „трбухом за крухом“ туку да си отвори нови животни и професионални перспективи. Сите ние, стотици и илјадници, дојдовме со полно образование, со 100% познавање на јазикот, и имаме можности кои никогаш не би ни биле достапни во МК, не само од аспект на пари, парите за нас се секундарни. Ние добро ја познаваме културата, традицијата и состојбата во МК, а со овие дискусии пробуваме да го пренесеме нашето искуство и впечатоци на останатите македонци кои ја немале таа можност. И ништо повеќе. Ако сакаат да слушаат.
 
ПС. Американската снаа ќе се извади од памет кога ќе те види на аеродромот со зимбиљите полни со тегли ајвар. голема насмевка
 


-------------
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!


Постирано од: BellaGrandma
Датум на внесување: 24.Јуни.2012 во 21:11
Bela mecko.....mora da se seguvas neli...?

Сите ние, стотици и илјадници, дојдовме со полно образование, со 100% познавање на јазикот, и имаме можности кои никогаш не би ни биле достапни во МК, не само од аспект на пари, парите за нас се секундарни. Koga stignavte 100% da go naucite jazikot vo Makedonija...ziti se
Koga golem del od tie sto se rodeni tamu ne go znaat ni 99%
Mora mnogu da ve ucele vo toa vreme...

-------------
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.


Постирано од: Polar Bear
Датум на внесување: 24.Јуни.2012 во 22:29
голема насмевка
Originally posted by BellaGrandma BellaGrandma напиша:

Bela mecko.....mora da se seguvas neli...?

Сите ние, стотици и илјадници, дојдовме со полно образование, со 100% познавање на јазикот, и имаме можности кои никогаш не би ни биле достапни во МК, не само од аспект на пари, парите за нас се секундарни. Koga stignavte 100% da go naucite jazikot vo Makedonija...ziti se
Koga golem del od tie sto se rodeni tamu ne go znaat ni 99%
Mora mnogu da ve ucele vo toa vreme...
 
Па да видиш не само што не учеле, туку имале и кого да научат. Токму заради родените во ПМ кои не знаат да напишат една реченица,  ние сме им потребни на овие општества. Ти можеш да се мајтапиш, но за образованата генерација иселеници во ПМ јазикот не е ограничување. И тие не трчаат по топ долар, верувала иле не, имаат и други параметри во равенката. Најмалку се слични на најголемиот број иселеници од пред четириесет-педесет години кои ќе скапат лепејќи плочки по дваесет часа на ден за да дигнат спрат во родното село.
голема насмевка


-------------
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 24.Јуни.2012 во 23:12
Originally posted by Polar Bear Polar Bear напиша:

Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Аха охова ти се вика -Оф мори мајко се замуабетиле  глув и слеп.намигнување .......................................................................................

 
Ти се жалиш или се фалиш? збунетост
 
 
ПС. Американската снаа ќе се извади од памет кога ќе те види на аеродромот со зимбиљите полни со тегли ајвар. голема насмевка
 

Ти праам макаголема насмевка.
И не се ни обидувај да надзборишголемо гушкање
Ај сега на темата- Пак генерализирање и малку преувеличување. Стотици илјади образовани нашинци нема тука, а не пак таму. Сите знаеме дека најголем бој заминаа трбухом за крухом, ама денови ли се денови-аргатски маки големи-останаа и не се вратија назад.А јазикот онаму кај што се во ПМ не го научиле -најголемиот број-оти не им ни требал.
Јас реков-има и што заминаа заради немњето можност тука-дома да се изреалиираат во одредена област, па дури имаме и нобеловци од Македонија, но тие се бројат на прсти.
Во едно сее согласуваме дека на денешниве гурбетчии им е полесно, знаат јазик, одат со некое париче во џебот и имаат можност ако не се снајдат да се вратат дома.
Е арно ама не се согласуваме дека сите ние кои останавме тука сме „закоравени традиционалисти“. Прифати или не  дека не има и такви кои сакаат да прошетаат, сакаат да одат надвор, да видат, ама пак да се вратат дома.Верувале или не и од нашава (просветарска) бранша имаа можност да одат надвор (Англија, Ирска, Холандија) да следат други образовни системи, ама си се вратија пак дома оти дома е домаголема насмевка Зарем да одиме со чадор в рака во она Англијана кога си имаме тука припек сонце со 9 УВ зрачење, ама свети ко нигде.голема насмевка
Знам и убедена сум дека секому Америка му е онаму кај што му е арно. И ко што рече Меси-може да се експериментира одека се нема семејство-после оди потешко.
ПС-Море стопанкина снаа не само што не се извади од памет од зембилите со теглите со  ајварот туку бара и по пошта да и се пушти уштесмеење И се заарни и милото на мама и ајваротголема насмевка-------------


Постирано од: Polar Bear
Датум на внесување: 25.Јуни.2012 во 00:56
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Originally posted by Polar Bear Polar Bear напиша:

 
ПС. Американската снаа ќе се извади од памет кога ќе те види на аеродромот со зимбиљите полни со тегли ајвар. голема насмевка
 

..............
ПС-Море стопанкина снаа не само што не се извади од памет од зембилите со теглите со  ајварот туку бара и по пошта да и се пушти уштесмеење И се заарни и милото на мама и ајваротголема насмевка

 
газење од смеење
 
Абе што да ти кажам... ух Ајвар, полни зимбиљи и маминото тенџере чуда прават... газење од смеење Туку нека му е арно на милото на мама. голема насмевка
 
Брза ме загрижува... изненадување Вака ватрена ајвар-дискусија, а тој мудро молчи. Да не е неарен, скраја да е?збунетост
 
 


-------------
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 25.Јуни.2012 во 05:53
Originally posted by Polar Bear Polar Bear напиша:

 
Брза ме загрижува... изненадување Вака ватрена ајвар-дискусија, а тој мудро молчи. Да не е неарен, скраја да е?збунетост
 
 


Молчи бре... не е работава за смеење.

Човекот чувствува дека после сето напишано од мамамд излага дека и таа, како нејверен соборец до сега, полека ама сигурно му го свртува грбот... сепак, меѓу него и милото на мама, предност секогаш ќе има милото на мама.  намигнување


-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Platenik
Датум на внесување: 25.Јуни.2012 во 14:12
Originally posted by Polar Bear Polar Bear напиша:

Originally posted by mamamd mamamd напиша:


Аха охова ти се вика -Оф мори мајко се замуабетиле  глув и слеп.намигнување ..............................................

 

Ти се жалиш или се фалиш? збунетост


 

Припаѓам на генерацијата која се исели не „трбухом за крухом“ туку да си отвори нови животни и професионални перспективи. Сите ние, стотици и илјадници, дојдовме со полно образование, со 100% познавање на јазикот, и имаме можности кои никогаш не би ни биле достапни во МК, не само од аспект на пари, парите за нас се секундарни. Ние добро ја познаваме културата, традицијата и состојбата во МК, а со овие дискусии пробуваме да го пренесеме нашето искуство и впечатоци на останатите македонци кои ја немале таа можност. И ништо повеќе. Ако сакаат да слушаат.

 

ПС. Американската снаа ќе се извади од памет кога ќе те види на аеродромот со зимбиљите полни со тегли ајвар. голема насмевка

 


Леле Мече, да знаеш само колку ми се познати овие коментари! Не само познати, туку и нашироко дискутирани. Не желни за пари, туку гладни за професионална афирмација. Равенка, би рекол, со малку (читај ич) непзнати.

Дозволими своеволно да заклучам дека ти твоето образование си го стекнал во Македонија. Ништо лошо и верувам дека си експерт во својата професија. Бездруго тоа ти отврило многу врати, како и на многу други.

Меѓутоа да заклучиш дека новите иселеници дошле со 100% познавање на јазикот, што е многу, многу е. Моите искуства не го потврдуваат тоа.

Овде, сретнав многу нови иселеници, кои се доселени во последниве 25 години, а се на возраст од 30 до 60 години. Мнозиството се со факултетски дипломи и сите до еден се снајдени на некој начин. Работат во своето поле на експертиза и релативно добро заработуваат. Меѓутоа несретнав ниту еден за кој можам да кажам дека е елоквентен со службениот јазик или пак е во состојба да одржи подолга конверзација на било која тема. Тоа е факт и никој неможе да го побие. Ниту еден има извршна функција, ниту пак ќе има. Едноставно за да се биде менаџер од повисок ранг сепак се потребни ораторски способности.

Знаејќи ги своите слабости едноставно се принудени да гравитираат едни кон други. Се затвораат во сопствената заедница што во ништо не ги прави поразлични од предходните гнерации. Да, нивото е повисоко и тоа е се. Истите предрасуди во однос другите етнички и религиски групи се присутни, а можеби и поизразени. Најголема толеранција пак ќе се покаже на слични на себе или со оние со кои можеш да се разбереш, Срби, Хрвати, Босанци и Црногорци. Нема мешање со Албанци, Грци и Бугари.

Можеби моите критериуми околу познавањето на јазикот се повисоки, но навистина е неприфатливо за интелектуалци кои живеат по 20 години во оваа средина, а да го немаат научено јазикот. Нека тоа биде и со акцент ама колку толку да се зборува коректно, а не да биде сакам кажам незнам речам. Туку големи се овие земји, крепат многу и се.

Имав превисоко мислење за мојот англиски, но требеше да дојдам овде за да видам колку не го познавам јазикот. Со многу напор, читање и зборување ми требеа добри 5 години за да почнам да размислувам на англиски, а не да преведувам кога сакав нешто да кажам.

Ако ти велиш за себе дека си дошол со 100% знаење на јазикот, што лично неверувам па дури и да си дете на бивш дипломат, тогаш ти си исклучок, а не стандард според кој ќе можат да се мерат останатите иселеници.

Парите се секундарни?! Грозјето е кисело? Нема таков кој несака повеќе пари, афирмација, општествен статус, повисока позиција. Тоа првата генерација неможе да го очекува, се разбира со одредени исклучоци. Меѓутоа и тука има лимит. Домашните имаат приоритет при назначувањето на раковдони места. Тоа е сосема нормално, од причина што луѓето со години си ги граделе меѓусебните односи или како овде се вели, не непотизам, туку networking.

Непишано правило е, треба да покажеш лојалност и благодарност што те примиле, а не да бараш преку леб погача. Мотото е, ако не ти одговара како се игра играта тука, врати си се во скапаната земја од која си дошол.

Биди среќен ако си вработен во голема комапнија која е ЕОЕ, equal opportunity employer. Успех е и тоа!

Можностите се неограничени само ако тераш приватен бизнис, ама тука знаењето, спосбноста и нетворкингот се уште поважни околку кога работиш за некој друг. Нема на кого да се потпреш.

Ќути, трај, трпи и биди благодарен, затоа што ако ти несакаш има друг кој ќе сака, кој е можеби уште погладен.

Немам илузии дека во Македонија е тешко, но исто така немам илузии дека овде е лесно, дека растат долари по гранки и дека треба само да ги собереш.

No hard feelings!

-------------
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 25.Јуни.2012 во 14:42
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by Polar Bear Polar Bear напиша:

 
Брза ме загрижува... изненадување Вака ватрена ајвар-дискусија, а тој мудро молчи. Да не е неарен, скраја да е?збунетост
 
 


Молчи бре... не е работава за смеење.

Човекот чувствува дека после сето напишано од мамамд излага дека и таа, како нејверен соборец до сега, полека ама сигурно му го свртува грбот... сепак, меѓу него и милото на мама, предност секогаш ќе има милото на мама.  намигнување

Меси беголемо гушкање, сакаш да ме скараш со другар ми Брзаизненадување Чек само да се врати тој од Грција, исончан па ќе му ја лафиме. смеење
Платеничеда
-------------


Постирано од: Platenik
Датум на внесување: 25.Јуни.2012 во 14:58
Thank you, Mum!

-------------
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“Постирано од: Polar Bear
Датум на внесување: 26.Јуни.2012 во 06:44
Originally posted by Platenik Platenik напиша:


Леле Мече, .........................................
.........................................................................................................................................................

Непишано правило е, треба да покажеш лојалност и благодарност што те примиле, а не да бараш преку леб погача. Мотото е, ако не ти одговара како се игра играта тука, врати си се во скапаната земја од која си дошол.

Биди среќен ако си вработен во голема комапнија која е ЕОЕ, equal opportunity employer. Успех е и тоа!

Можностите се неограничени само ако тераш приватен бизнис, ама тука знаењето, спосбноста и нетворкингот се уште поважни околку кога работиш за некој друг. Нема на кого да се потпреш.

Ќути, трај, трпи и биди благодарен, затоа што ако ти несакаш има друг кој ќе сака, кој е можеби уште погладен.

Немам илузии дека во Македонија е тешко, но исто така немам илузии дека овде е лесно, дека растат долари по гранки и дека треба само да ги собереш.

No hard feelings!
 
No hard feelings! Ич гајле да немаш.
 
Намерно го избришав првиот дел од постот - нема потреба од схоластички муабети што значи знаење на јазик. Тие луѓе за кои јас зборувам нема да ги сретнеш во подрумот на црквата со излигавено пиво, како со здебелен јазик се жалат на животот во ПМ. Но, имаш право да се дружиш со кого сакаш, тоа е твој избор.
 
Претпоставувам дека си доста помлад - и ме штрекнува недостатокот на самопочитување кај тебе. Само погледни си ги последните неколку пасуси... Преку леб погача..., биди среќен ако си вработен..., успех е и тоа..., ќути, трај, трпи... Прости, но со таков дефанзивен животен став не се слагам. Тоа е став на искомплексирано македонче во деминутивче. Не ни чудо што бираш негативни примери. За разлика, јас не мислам дека добивам нешто незаслужено, компанијата за која работам (ЕоЕ, него што!) е среќна што ме има, не правам компромиси, нема ќути,трај трпи. Гледам напред, и се дружам со подобри од себе, без разлика во што се подобри. И грабам животот напред, парите се само последица на мојот животен став. Верувал или не, секогаш го добивам она што ќе го посакам. И се кладам дека „знаеш“ барем еден македонец иселеник на извршна позиција. намигнување
 


-------------
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!


Постирано од: Platenik
Датум на внесување: 26.Јуни.2012 во 09:09
Мечко, еве да незборувам во деминутив, мислам дека комплетно не си разбрал што сакам да кажам.

Прво, за тоа со кого се дружам. Ниту одма во црква, ниту некогаш сум одел, а пиво слабо пијам.

Второ, по кој основ ти заклучи дека имам недостаток на самопчитување кај мене? Во ниеден момент јас неспомнав што сум по квалификација, што сум работел или работам, колку го познавам англискиот јазик.....

Трето во ниеден момент ниту сум помислил некого да понижам, а камо ли да навредам. Термините што ги спомна или потчно ги цитираш немаат за целта да се покаже нечив дефетистички став во однос на животот или нечива македонска искомплекситаност. Напротив тоа ја отсликува реалната состојба, кај мнозинстовто иселеници, посебно кај оние кои ја напуштиле Македонија во последнив 25 години. Луѓе со високо образование. Сите се борци на свој начин, се борат за својата иднина и иднината на сопствените деца. Крајниот дострел е тоа што јас сакам да го потенцирам.

Изборот со кого се дружам, како и секој еден човек, го правам според моите убедувања. Во недостаток на квалитет (според мои критериуми), во одредени случаеви, принуден сум да направам и компромис.

Ти пожелувам секое добро и успеси, се што си наумил да постигнеш. Ентузијазмот и борбениот дух да те држи до крајот на животот и никогаш да не доживееш твојата органзиација да направи реоганизација и испушти 1000-ци вработени, од кои еден од нив ќе бидеш и ти. Тоа е објективна реалност во змејите и ситемите во кои живееме. Но, со позитвниот дух никогаш нема да се доведеш во ситуација каде ќе се почувствуваш поразен, туку ќе си речеш, ако една врата се затвори, друга ќе се отвори. Move on!

Дебатава доживеа огрома дегресија. Од 100000-ци образовани Македоци со 100% познавање на аглискиот јазик, испадна деак само неколку се на извршни позиции, а останатите пијат пиво по црковните сали. Јас лично непознавам ниту еден. Ако мислиш дека познавам некого на високо место, ќе те молам кажими го неговото име?

Ако ти навистина си таков за кој се преставуваш, тогаш верувај ми, ти си исклучок, а не стандард. Камо среќа да не има повеќе такви.-------------
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“Постирано од: BellaGrandma
Датум на внесување: 26.Јуни.2012 во 09:21
Jas pa mislam deka meceto malku se preceni No hard feelings ..neli..
Site mozeme da zborime za izvrsni pozicii..direktorski mesta tamu nekade...
Ete platenikot ne znae..jas znam za eden makedonec od Jersey iselen pred 15 godini od MK..so zavrseni postdiplomski vo USA...koj sto bese na izvrsna pozicija vo edna spored mene dosta uspesna kompanija...no so ekonomskata kriza go otpustija...isto kako i mnozinstvoto doselenici iako so amerikansko drzavjanstvo.

Kolku e realno toa sto pisuvate od vasa gledna tocka si znaete vie...a toa kako ve doziveale..si znaat onie koi so svoi oci videle..

-------------
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 26.Јуни.2012 во 15:10
Платеничеголемо гушкање
Не се правдај бе мило, па не е срамота да си дел од мноштвово, напротив не си осамен. Го знеш правилото за пирамидата-колку погоре толку потешко се прифаќа  “лизгањето“ надолу. А на врвот, на врвот е лошо оти пусти врв ко игла се бута во шупак и боцка ли боцка, не може комотно да се седи-на шило не се седиголема насмевка Слушај паталец не гаталец
Мечкоразмислување
Знам дека  ништо не ти значи, ама јас се гордем кога ќе чујам дека некој нашинец успеал. Да даде бог  од арно да не куртулишголемо гушкање Камо да има многумина такви ако не за друго, да имаме свои луге каде ќе се обратиме да ни помогнат кога ќе ни притребаатсмеење
Манете шега, да е лесно не е, ама секој си е којач на својта судбина. Вие таму, ние тука да да Бог само добро да си слушаме.
Нит е лесно нит е добро младите да ни заминуваат надвор, а земјава да остане само со старци, ама реалноста е таа и мора да ја прифатиме.

-------------


Постирано од: Polar Bear
Датум на внесување: 26.Јуни.2012 во 16:10
Ептен сме надвор од темата. Фала за муабетот... Влеговме во дигресии, како оние нашине со пивото и здебелениот јазик. голема насмевка

-------------
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!


Постирано од: Platenik
Датум на внесување: 26.Јуни.2012 во 17:40
Originally posted by Polar Bear Polar Bear напиша:

Ептен сме надвор од темата. Фала за муабетот... Влеговме во дигресии, како оние нашине со пивото и здебелениот јазик. голема насмевка


Искрен да бидам не ги судам ниту тие со пивото и здебелените јазици. Таквите верувам дека го постигнале својот максимум. Едноставно толку можеле од х причини.

За образованите е веќе друго, тие не го имаат постигнато максимумот.
Незнам, можеби пак моите очекувања се превисоки.

Амин за разговорот. Можеби нашите расмислувања/видувања некому ќе му помогнат при донесувањето на одлуката.

-------------
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“Постирано од: d4 b3
Датум на внесување: 26.Јуни.2012 во 17:53
jас ке треба да пробам прво 1-2 години Афстралия и после Канада и тогава ке кажам каде е по добро

ама сега за сега во Блгария сум


-------------
Go ahed be! Mejk maj dej!


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 26.Јуни.2012 во 18:56
Не има секакви... почнувајќи од dishwashers кои секојдневно бистрат политика по  Doughnut shops и цркви, па до сопственици на големи фабрики (Крцуловски), членови на  board of directors на Boeing, Motorola i IBM (Зафировски ) и members of Parliament (Темелковски ).

Како што веќе рековме, оние кои се способни, способни се насекаде.

Разликата меѓу прекуокеанските држави и Македонија е во тоа што овие другиве се далеку поразвиени и побогати како држави, па даваат подобри шанси за соодветно вработување и инвестирање, докажување и експонирање. Нивната економско-политичка стабилност гарантира полесно и посигурно далекурочно планирање.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Platenik
Датум на внесување: 26.Јуни.2012 во 18:56
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Платеничеголемо гушкање
Не се правдај бе мило, па не е срамота да си дел од мноштвово, напротив не си осамен. Го знеш правилото за пирамидата-колку погоре толку потешко се прифаќа  “лизгањето“ надолу. А на врвот, на врвот е лошо оти пусти врв ко игла се бута во шупак и боцка ли боцка, не може комотно да се седи-на шило не се седиголема насмевка Слушај паталец не гаталец
Мечкоразмислување
Знам дека  ништо не ти значи, ама јас се гордем кога ќе чујам дека некој нашинец успеал. Да даде бог  од арно да не куртулишголемо гушкање Камо да има многумина такви ако не за друго, да имаме свои луге каде ќе се обратиме да ни помогнат кога ќе ни притребаатсмеење
Манете шега, да е лесно не е, ама секој си е којач на својта судбина. Вие таму, ние тука да да Бог само добро да си слушаме.
Нит е лесно нит е добро младите да ни заминуваат надвор, а земјава да остане само со старци, ама реалноста е таа и мора да ја прифатиме.


Мамад,

За какво предавање зборуваш, таман работа. Не сум само сигурен кој е похрабар, оние кои останале во Македонија да се борат со проблемите или оние кои го фатиле патот под нозе и правецот кон непознатото. И едното и дугото е за почитување.

Знаеш како викаат, колку си повисоко, толку погледот е поубав! Немам никакви проблеми ако главата е во облаци, доколку нозете се на земја.

Да си дел од мноштвото не е ни некоја којзнае каква позитивна карактеристика. Ми звучи многу, сурово, едноставно, недокажано, медиокритетски, безлично. Само уште една овца од стадото. Убаво е да има и по некоја црна овца, колку да се разбие монотонијата.

Ги ценам тие кои отскокнуваат и се трудат да направат нешто повеќе. Тоа е и моето мото, а колку сум успеал времето ќе покаже.

Овде на западот брзо ја научувме лекцијата дека треба да се само-промовираме со цел некој да не купи. Ако чекавме некој друг да не пофали ќе умревем чекајќи. Да не се плашиш ако нешто незнаеш, слободно да кажеш дека си спремен да го научиш, имаш основни прдзнаења и сл. I'll get back to you on this e многу популарна фраза.

Битно е што мислиш за самиот себе или колку знаеш, ти влеваат самодоверба. Но, перцепцијата што другите луѓе ја имаат за тебе е многу поважен фактор. Ако си го осознал ова тогаш свесно треба да работиш на таа проблематика.

Значи треба да работиш паметно не да се правиш, smаrt ass затоа што ако те прочитаат веднаш ќе те етикетираат како bull sh*t artist. Важи и она not what you know, but who you know.

Дури и овде во развиените демократски општества синдромот на tall poppies е вообичаена практика.

Само тие што отскокнуваат можат да донесат промена и да бидат жртва за истата. Масата е безлична, следбеник на која повеќе и одговара статус кво.-------------
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“Постирано од: емил
Датум на внесување: 26.Јуни.2012 во 19:24
http://www.mn.mk/iselenici-region/6355-Makedonskiot-jazik-cetvrti-evropski-jazik-koj-se-zboruva-vo-Avstralija" rel="nofollow - Македонскиот јазик четврти европски јазик кој се зборува во Австралија

-------------


Постирано од: Platenik
Датум на внесување: 26.Јуни.2012 во 19:38
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Не има секакви... почнувајќи од dishwashers кои секојдневно бистрат политика по  Doughnut shops и цркви, па до сопственици на големи фабрики (Крцуловски), членови на  board of directors на Boeing, Motorola i IBM (Зафировски ) и members of Parliament (Темелковски ).

Како што веќе рековме, оние кои се способни, способни се насекаде.

Разликата меѓу прекуокеанските држави и Македонија е во тоа што овие другиве се далеку поразвиени и побогати како др<span ="style14 style30">ж</span>ави, па даваат подобри шанси за соодветно вработување и инвестирање, докажување и експонирање. Нивната економско-политичка стабилност гарантира полесно и посигурно далекурочно планирање.Накусо речено тоа е тоа! Меѓутоа зборуваме за потенцијалите и исполнување на очекувањата на новите исленици кои допрва треба да дојдат.

Никој неоспорува дека можностите се поголеми во прекуокеанските земји.

Прашањето е дали очекувањата на обичниот иселеник ќе бидат исполнети и жртвата која треба да се поднесе ќе се исплати. Посебно ова прашање добива на значение во улови на екстрмени еконосмки падови, какви што ги искусуваме овие години. Можностите овде суште се поголеми во однос на тие Македонија, но не се ни приближно на она ниво на кое биле пред 30-40 години. Ова го зборувам теоретски пратејќи ги тредовите, а не искуствено од причина што не сум толку стар исленик. Искуствено можам да потврдам дека надолен тренд има од моментот кога сум стапнал на овај контиент па се до денес. Неверувам дека ситуацијата ќе тргне на подобро во блиска иднина.

Во еден од погорните постови Поларната мечка убаво кажа, ако целите на 50000 долари годишна плата и ви се чинат многу пари, тогаш се лажете. Со такви примања практично ќе бидете на граница на преживување, сакал некој да верува или не. Прашање е дали вреди жртвата?

Јас ќе речам вреди, ако човекот има идеја што сака или има што да понуди на пазарот на работан сила. Да оди и само да се надева дека со текот на времето работите ќе се сменат сами по себе, тогаш подобро е да си седи таму каде што е.

На крајот на краиштата секој со своја памет.-------------
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“Постирано од: Platenik
Датум на внесување: 26.Јуни.2012 во 19:43
Originally posted by емил емил напиша:

<span style="font-size: 26px; cursor: pointer; line-height: 28px;"> http://www.mn.mk/iselenici-region/6355-Makedonskiot-jazik-cetvrti-evropski-jazik-koj-se-zboruva-vo-Avstralija" rel="nofollow - Македонскиот јазик четврти европски јазик кој се зборува во Австралија </span>

<div id="isChromeWebToolbarDiv" style="display:none">


9 по бројност, а 4 по користење на јазикот?

Значи има 5 други кои се побројни, а помалку го зборуваат мајчинот јазик.

Може, може се бива.

-------------
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“Постирано од: BellaGrandma
Датум на внесување: 26.Јуни.2012 во 20:52
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Не има секакви... почнувајќи од dishwashers кои секојдневно бистрат политика по  Doughnut shops и цркви, па до сопственици на големи фабрики (Крцуловски), членови на  board of directors на Boeing, Motorola i IBM (Зафировски ) и members of Parliament (Темелковски ).

Како што веќе рековме, оние кои се способни, способни се насекаде.

Разликата меѓу прекуокеанските држави и Македонија е во тоа што овие другиве се далеку поразвиени и побогати како држави, па даваат подобри шанси за соодветно вработување и инвестирање, докажување и експонирање. Нивната економско-политичка стабилност гарантира полесно и посигурно далекурочно планирање.
Меси, да си жив и здрав ме изнасмеасмеење

Кога сите ми викаа дека македонците таму некаде по белиот свет се американизираа, баш се мислев што сакале да кажат со тоа...
А со муабетов, ме потсети на мојата 11 годишна внука (родена во САД), која вика ... Јас и тато отидовме ту бај а њу облека за претставата во школо....
Што јадеше Сара денес? Макарони со џиз и оринџ џусплазење

Dishwashers (имавме едно време збор - садопер/к/и) одат да бистрат политика во продавница за крофни. Board of directors на Boeing во најмала рака е борд на директори...а members се само членови на нештонамигнување

Само критика од мене ви е ова...ако сакате да пишете нешто, пишете го на македонски, не се сите "американци"среќа
Па замисли само колку стари луѓе имаме на форумов што не знаат да спикаат инглиш збунетост


Инаку Зафировски е иселен ако не се лажам на 15 години, таму завршил факултет па дури и докторирал. Кој ја имал таа привилегија од нашите? Дури да докторира..хмм
Овие дури и имињата си ги смениле бе, па Љубомир станал Луи кога на 14-15 години заминал во Канада, таму дипломирал итн


Sorryголема насмевка


-------------
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 26.Јуни.2012 во 22:43
голема насмевка Ајде сега и ти... голема насмевка

Прв пат во живот пишувам вака на овој форум, а тоа го сторив намерно за да дадам малу пошеговит призвук на темава која стана премногу сериозна.

Инаку,  имињава од нашите луѓе ги ставив чисто како илустрација, без да навлегувам подетално во нивните животни истории или да се фатам за нив како слеп за стап. За среќа имаме уште многу успешни македонци, но тука не е поентата да ги редиме и објаснуваме кој што с'е направил. Еден дел од нив се мошне активни во македонската комуна и во OМД, а на повеќето не можеш очите да им ги видиш... луѓето се посветилe на кариерата и на семејството исто онака како што би направиле и да останале во Македонија.

Зборот ми беше дека способни македонци, на било која возраст, се способни и во Македонија и надвор од неа. Ја имам таа среќа лично да познавам и да комуницирам со некои од нив и можам да ви кажам дека според своите човечки и професионални квалитети не се разликуваат по ништо од домородното население.
-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: BellaGrandma
Датум на внесување: 28.Јуни.2012 во 05:10
Па сега плазење
Мала шала на сериозна тема не е на одмет .. нелиголема насмевка

Меси, не значи дека тој што е способен таму некаде ќе биде способен и во Македонија. Токму тоа е и проблемот... Во МК најчесто немаат луѓето можност да се докажат во што се добри, па остануваат во сенка на тие што на некој начин испливале на површината...

Но "таму некаде" ги ценат поради своите квалитети, затоа и не треба да не чуди што има успешни македонци. Иако се ретки..
Но не треба па и да создаваме лажна слика дека сите се како Луи и Мајк .. и ред други... затоа што не се. Всушност го пишав тоа што го пишав за нив, кажав поради што... Дури и таму некаде колку и да ги третираат сите еднакво, голема предност даваат на дипломците од .. таму некаде... 
Како и да е, Австралија, Канада, Германија или на некое друго место, не е ни важно. Каде што му е убаво на човек таму се чувствува како дома...Без разлика колку заработува и што работи.


-------------
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.


Постирано од: Polar Bear
Датум на внесување: 28.Јуни.2012 во 16:36

Пак ќе бидам болка во органот за храброст. Македонците - посебно во МК прават филмчиња дека ако не си како Мајк, ти си неуспешен. Прашање е колку и тој е успешен, каде отиде, компаниите си ебаа мамата. Не мора да те пишува во весници за да бидеш успешен. Има стотици и илјадници луѓе на високи професионални позиции. Само јас познавам десетина професори на универзитет, пет-шест вајс президенти и директори, двајца претседатели, да не зборам за забари, лекари и адвокати со приватна пракса. Да не зборувам за инженери и други професионалци. Треба да раскопам малку по интернет, но се ми се чини дека процентуално и во просек доселениците стојат многу подобро од просекот на домашните. Затоа што сме пробрани.

Можам да ви потврдам од  лично искуство дека дипломците вон Канада не се третираат пониско од оние кои завршиле на некој од домашните универзитети. И ако постои двојба, таа е поврзана со првото вработување. Имам буквално донесено и вработено десетици од Индија, Тајланд, Блиски Исток, Јужна Африка... Знам неколку наши кои не можат да најдат работа во струка и се правдаат на дискриминација - во суштина проблемот е во нивната несигурност во тоа што го знаат и можат.
 
ПС. Органот за храброст е идентичен со органот за седење.
 


-------------
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!


Постирано од: brza
Датум на внесување: 28.Јуни.2012 во 16:51
uuaaaauuuu!!!изненадување

...znachi da ne bea avstralija ili kanada,

...definitivno ke umrel forumov !

...tolku zivot na nego nemalo kojznae od koga .намигнување
=================================================================================================
...inache,...nemam namera da  (pro)chitam se shto  bilo isprateno tuka vo megjuvreme,

...tuku samo da kazam deka mene ne mi beshe zborot kako tamu ke zivee   nekoj od tuka (taze) izbegan makedonec,

...tuku, ednostavno...mislev ushte od pochetok na temava  za toa ,
....koj podobro zivee i kako zivee vo svojata domorodna zemja!

...a ne tuka , da  maftate so 000 000 sumi $,изненадување

 ...koi mu se potrebni na nekoj od tuka , za da uspeel tamu...a osobeno da si stavel i sopstven krov nad glavata.

...a be,...kolku i da koshta neshto tamu,..kolku i da e skapo,..sepak tamoshniot luksuz tuka ne mozesh da go zarabotish ni za.....3 zivoti !

...a be ,koga jas bi imal nekolku stotini iljadi evra tuka, ( kako shto nekoj spomna deka nekoj od tuka odnel)...ne bi ni pomisluval da odam trajno  od...tuka !

...kako i da e,..ednash vekje kazav:

...daj mu na ciganin od shutka trosoben komforen stan nekade vo  aerodrom  ili bilo kade,

...i najverojatno,..nostalgichnata ''zichka'' ke go vleche ciganinot kon ...rodnata sh(gr)utka !

...i siguren sum  i deka denot  ke go pominuva isto kako i pred da go dobil stanot,...t.e vo shutka,..megju svoite...ili pak ...po ulicite...

..taka i makedoncive ,...u globala.
..kaj porasnale ,..tamu im e najubavo,...pa, ne znam vo kakva beda da ziveat.

...i kaj i da otidat , otkako ke zarabotat ''nekoj'' $ vo bednite ....amerika , australija , kanada,...nov zeland..za ''propadnatata'' evropa i da ne  spomnuvam,

...doagjaat kako  slonovite  ...da  si umrat na svoite....grobishta!


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: BellaGrandma
Датум на внесување: 28.Јуни.2012 во 16:56
Ова сега ќе се надмудруваме кој е ... поуспешензамисленост
Вајс презитенти, директори, забари, лекари...дрн дрн

Се крстат сите на еqual opportunity employer .... ако го најдат... иако сите се такви на запад, ретко кој е таков позади маската... па затоа и не ретко се чита по весници дека им досудиле некое милионче да платат поради дискриминација...

Имав прилика да зборам со еден сопственик на студио за графички и веб дизајн, ми нудеше работа човекот...пред тоа имав нешто сработено за нив па да ми дадел шанса... 
Ми вика .. го гледаш оној италијанецот? Го гледам, зошто? Е тој сакам да го фрлам од Empire state building. Кај нема завршено на некој добар универзитет тука, кај има таков глуп акцент, па уште и морав да го вработам...ми требаше некој што знае италијански, а овој ми дојде како порачан.
Не, не е точно дека сите дипломи исто ги ценат. Немојте да замачкувате очи како тоа таму сите се еднакви...па да посака човек да му ја летне одма. 
Напротив, има премногу дискриминација. Секаде е исто. Дури работат и за помали плати.


-------------
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.


Постирано од: Polar Bear
Датум на внесување: 28.Јуни.2012 во 20:24
Originally posted by brza brza напиша:

uuaaaauuuu!!!изненадување

....................................
 
 
Yahooooooooo! Брза ис бек! да


-------------
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!


Постирано од: brza
Датум на внесување: 28.Јуни.2012 во 20:39
..e paaa,...kako ono vikaa:

...PM sweet...PM намигнување


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Platenik
Датум на внесување: 29.Јуни.2012 во 02:18
@Поларна мечка,

Гледам дека убаво си се вклопил во средината и го имаш прифатено тамошниот вредносен систем по парашање на нечива сопосбност да најде вработување во сопствената професија. Значи секој еден таков самиот си е виновен за состојбата во која се наоѓа и никој друг.

Види, јас тоа мислење не го делам. Причините за тоа зошто некој се наоѓа во таква ситуација се многу покомплексни одколку нафрлување само на симплистички, нео конзерватинви размислувања. Со префлување на вината врз таквите индивудуалци, некој си ги пере рацете за објективните состојби во земјата, воопшто системот, економијата.....односно грешките направени било на ниво на органзиација, било на ниво на државна админстрација.

Јас би рекол дека 70% од вината се субјективни додека 30% објективни причини. Самодовербата, нискиот морал, страв од непознатото, недоволното познавање на јазикот, непознавање како воопшто функционира системот, како да се аплицира, како да се однесува на интервју за вработување, како да се продадеш...се субјективни, додека објективни се состојбите во економијата, предрасудите по однос на квалификации, верска, расна припадност, сексуалната ориентација, стапката на вработеност, односно невработеност, конкурецијата, коњуктурата во рамките на една професија, регулативите односно неопходната акредитација по прашање на прифатливоста на одередни професии......

Сите тие професори, вајс президенти, директори, лекари, забари се иселеници кои дошле во Канада со оформено образование во Македонија и 100% познавање на англискиот јазик? Мора Канада да го има пробрано најдоброто од Македонија!

Двојба по однос на квлаификациите имало и ќе има и тоа не само дали некој истите ги има стекнато надвор од Канада, туку и каде ги стекнал внатре, во самата Канада. Осбено тоа е важно при првото вработување, а и од состојбите на пазарот за вработување. Ако нема доволно кадри, тогаш е дај што ќе дадеш, во спротивно кртиериумите се пооштруваат. Капиталот во основа не познава рестрикции, па ако смета дека нема доволно кавлаитетн кадар, тогаш ќе го бара онаму каде што може да го најде, притоа неограничувајќи се на државните граници.

Протекционизам има, предрасудите во однос на различност по секој основ се дел од животот без разлика што во прекуокеанските земји некој се обидува тоа законски да го регулира и санкционира. Луѓето свесни за овие анти дискриминаторни акти и консеквенците од кршењето на истите, принудени се да оперираат на подруго рамниште. Во секој случај предрасудите не се сузбиени дури и во највисоките државни иституции, кои самите се носители на оваа регулатива. Неспорно е дека со се поголемото мешање и примена на ваквата регулатива, толеранцијата на разликите станува дел од секојдневанта пракса. Верувам дека овие акти на долг временски период ќе покажат уште позавидни резултати.

Иако има недостаток од лекари и забари, мигрантите кои имаат завршено надвор од земјата мора да полагаат дополнителни испити кои во основа траат 2 години или половина од факултетот. Лекарското лоби ова многу добро го користи, пред се со цел да си го заштити сопствениот пазар. Тоа никој нема да ти го каже отворено, а образложението е многу едноставно. Новите мигранти ќе работат со луѓе, животот на луѓето е нешто најскапоценото, па према тоа австралиска акредитација е нешто што мора да се има. Тоа што некои се и меѓународно афирмирани непарви разлика.

Дури и електричарите треба да имаат посебна акредитација, возачките дозволи не важат, па мора и да се преполага. Додуша само практичниот дел, барем така беше.

Се чини дека инженерите најлесно поминуваат, дипломите брзо се нострифицираат, но ним не им е потребно којзнае какво познавање на јзикот. Во математиката, физиката, хемијата.... се користат или се универзални “јазици“.

Своето образование го има формирано во Македонија, а надградено овде. Сум поминал од двете страни на оградата и како вработен и како работдавач. Многу добро знам што зборувам и како оперира системот. Сум бил во прилика да бидам толерантен према луѓе кои биле вредни и способни, но немале однос. Но, после извесно време доѓаш до констатација дека секој е заменлив и без секого се може. Еднсотавно одлучуваш to let him/her go, без разлика каков е нивниот допринос за органзиацијата. Вулгарно кажано everyone is dsiposable!

Успехот е релативна категорија, но во било кое општество истиот се проценува од доминантниот вредносен систем кој постои во матичната земја.

Парите се еден од факторите, но не и единствениот. Има многу мигранти кои имаат многу пари, но се маргиналци во однос на општествените збиднувања. Нивната способност и можност да влијаат врз општествените текови, во било кој домен, се рамни на нула.

Ништо не е црно и бело, ништо не е просто и едноставно. Луѓето се општествени суштества и сами неможат да функцинираат. Интеракцијата со другите е неопходна. Таа интеракција ги создава условите, таа интеракција ги креира правилата на игра, која пак во повратна спрега ќе има силно влијание на организационата поставеност и одосите меѓу нејзините составни компоненти.

Брза,

Тоа за слоновите држи вода, посебно меѓу мнозинството од првата генерација иселеници....за втората, веќе е сосема поразлично.-------------
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“Постирано од: Polar Bear
Датум на внесување: 29.Јуни.2012 во 06:01
Originally posted by Platenik Platenik напиша:

@Поларна мечка,
Гледам дека убаво си се вклопил во средината и го имаш прифатено тамошниот вредносен систем по парашање на нечива сопосбност да најде вработување во сопствената професија. Значи секој еден таков самиот си е виновен за состојбата во која се наоѓа и никој друг.
Не станува збор за „вина“, туку за способност да се согледа и сфати реалноста и да се делува согласно со неа. Тоа важи не само во Канада, туку и во Македонија, и секаде во светот. Ми доаѓа на ум приказната за океанограф (дојден којзнае од каде) кој слетал во Манитоба и година дена „чекал“ и се надевал дека ќе најде работа во струка... Додека не му шепнале дека Винипег нема море (?! го заборавил атласот дома голема насмевка ?!), а за неговата работа е сепак пожелно да биде таму каде што има море. Сега е среќно вработен некаде на источниот брег. Можеби звучам симплистички, но решенијата и на најголемите проблеми се едноставни. Може да си најдобриот казанџија на светот, но во еден момент треба да сфатиш дека треба да избереш нешто друго што ќе го викаш своја професија. Другата опција е бесконечно кукање и фрлање дрва и камења на државата која не обезбедила услови казанџиите да работат.
Originally posted by Platenik Platenik напиша:

Види, јас тоа мислење не го делам. Причините за тоа зошто некој се наоѓа во таква ситуација се многу покомплексни одколку нафрлување само на симплистички, нео конзерватинви размислувања. Со префлување на вината врз таквите индивудуалци, некој си ги пере рацете за објективните состојби во земјата, воопшто системот, економијата.....односно грешките направени било на ниво на органзиација, било на ниво на државна админстрација.

Јас би рекол дека 70% од вината се субјективни додека 30% објективни причини. Самодовербата, нискиот морал, страв од непознатото, недоволното познавање на јазикот, непознавање како воопшто функционира системот, како да се аплицира, како да се однесува на интервју за вработување, како да се продадеш...се субјективни, додека објективни се состојбите во економијата, предрасудите по однос на квалификации, верска, расна припадност, сексуалната ориентација, стапката на вработеност, односно невработеност, конкурецијата, коњуктурата во рамките на една професија, регулативите односно неопходната акредитација по прашање на прифатливоста на одередни професии......
Никој не ги оспорува објективните причини. Но тие објективни причини се предност или препрека за сите доселени, но и домородни. Ништо нема специјално креирано да им го загорчи животот на македонците, ниту да ги заштити домородните од нив. Токму затоа и сме тука, затоа што во Македонија тој сооднос е 10:90 во однос на надворешните причини и 70:30 се доживува како „неподношљива лакоћа живљења". И немој те молам да ги нафрлаш правата на педерите и другите малцински групи, Канада е апсолутно најтолерантното општество на светот. Градоначелниците на Торонто, Винипег и Калгари се отворени педери, овој последниов е уште и кафеав и не е роден во Канада. Ванкувер имаше градоначелник квадриплегичар. Има еден и во федералниот парламент. И таму има педери, и нулта генерација имигранти од сите бои и нијанси.
Originally posted by Platenik Platenik напиша:

Сите тие професори, вајс президенти, директори, лекари, забари се иселеници кои дошле во Канада со оформено образование во Македонија и 100% познавање на англискиот јазик? Мора Канада да го има пробрано најдоброто од Македонија!
Да видиш, тоа е вистина, поразителна за Македонија. За разлика од САД, кои имаат катастрофална имиграциона политика и си дозволуваат луксуз да не им дозволат престој на имигранти кои завршиле докторски студии кај нив, Канада игра многу помудро. Го цица светскиот генетски потенцијал, не само интелектот.
Муабетот беше дека нема македонци на извршни позиции. Јас ти велам дека има, лично ги познавам, и тие не се викаат ниту Мајк ниту Крис. Сите наведени се дојдени со комплетирано високо образование од Македонија. И ги имаат исполнето условите за обавување на нивната професија. А ќе се сложиш дека за тоа треба познавање на јазикот.
Originally posted by Platenik Platenik напиша:

Двојба по однос на квлаификациите имало и ќе има и тоа не само дали некој истите ги има стекнато надвор од Канада, туку и каде ги стекнал внатре, во самата Канада. Осбено тоа е важно при првото вработување, а и од состојбите на пазарот за вработување. Ако нема доволно кадри, тогаш е дај што ќе дадеш, во спротивно кртиериумите се пооштруваат. Капиталот во основа не познава рестрикции, па ако смета дека нема доволно кавлаитетн кадар, тогаш ќе го бара онаму каде што може да го најде, притоа неограничувајќи се на државните граници.

Генерално тврдење со кое живееме секој ден (впрочем реков дека носам луѓе од сите страни на светот - што е тоа ако не реакција на состојбата на пазарот). Не ми е јасно како се македонците засегнати тука различно од другите нации. Сите се вариме во ист лонец.
Originally posted by Platenik Platenik напиша:

Протекционизам има, предрасудите во однос на различност по секој основ се дел од животот без разлика што во прекуокеанските земји некој се обидува тоа законски да го регулира и санкционира. Луѓето свесни за овие анти дискриминаторни акти и консеквенците од кршењето на истите, принудени се да оперираат на подруго рамниште. Во секој случај предрасудите не се сузбиени дури и во највисоките државни иституции, кои самите се носители на оваа регулатива. Неспорно е дека со се поголемото мешање и примена на ваквата регулатива, толеранцијата на разликите станува дел од секојдневанта пракса. Верувам дека овие акти на долг временски период ќе покажат уште позавидни резултати.

Права за малцинствата и антидискриминаторски акти никогаш доста. Но ќе повторам, Канада е најтолерантната земја на светот што се однесува до имиграцијата и нејзинот вклопување во општеството.
Луѓето ќе стекнат представа дека во прекуокеанските земји царуваат предрасуди на секој чекор. Можеби и има предрасуди, но мојата процена е дека тие се 10% од предрасудите во македонското општество. Не ви требаат примери, нели?
Originally posted by Platenik Platenik напиша:

Иако има недостаток од лекари и забари, мигрантите кои имаат завршено надвор од земјата мора да полагаат дополнителни испити кои во основа траат 2 години или половина од факултетот. Лекарското лоби ова многу добро го користи, пред се со цел да си го заштити сопствениот пазар. Тоа никој нема да ти го каже отворено, а образложението е многу едноставно. Новите мигранти ќе работат со луѓе, животот на луѓето е нешто најскапоценото, па према тоа австралиска акредитација е нешто што мора да се има. Тоа што некои се и меѓународно афирмирани непарви разлика.

Дури и електричарите треба да имаат посебна акредитација, возачките дозволи не важат, па мора и да се преполага. Додуша само практичниот дел, барем така беше.

Се чини дека инженерите најлесно поминуваат, дипломите брзо се нострифицираат, но ним не им е потребно којзнае какво познавање на јзикот. Во математиката, физиката, хемијата.... се користат или се универзални “јазици“.

И лекарот, и електричарот, и инженерот добро е што треба да исполнат некакви услови за да им биде дозволено да работат. Мојот лекар е од Нигерија, и знаејќи колку корумпирана е таа земја, не би стапнал кај него доколку не поминал некое школо (читај филтер) во Канада. Инаку, стрико министер за здравство, татко судија, тој диплома за лекар. А, исто така не би му дал да вози без да полага возачки на некој арпак од некое босанско село кој не видел семафор, и прашува зошто служат трепкачите.
Originally posted by Platenik Platenik напиша:

Своето образование го има формирано во Македонија, а надградено овде. Сум поминал од двете страни на оградата и како вработен и како работдавач. Многу добро знам што зборувам и како оперира системот. Сум бил во прилика да бидам толерантен према луѓе кои биле вредни и способни, но немале однос. Но, после извесно време доѓаш до констатација дека секој е заменлив и без секого се може. Еднсотавно одлучуваш to let him/her go, без разлика каков е нивниот допринос за органзиацијата. Вулгарно кажано everyone is dsiposable!

Гуд фор ју.
Сигурно е дека без секој се може. Борбата е да направиш ситуација да не се може без тебе.
Originally posted by Platenik Platenik напиша:

Успехот е релативна категорија, но во било кое општество истиот се проценува од доминантниот вредносен систем кој постои во матичната земја.

Во Македонија владее вулгарен и малограѓански систем на вредности. Токму затоа нашинците од таму сметаат за успех само ако си Мајк или Крис. Не е успех ако возиш камион во Канада, и за пет години си купил три камиони, треба да возиш ламборџини.
Originally posted by Platenik Platenik напиша:

Парите се еден од факторите, но не и единствениот. Има многу мигранти кои имаат многу пари, но се маргиналци во однос на општествените збиднувања. Нивната способност и можност да влијаат врз општествените текови, во било кој домен, се рамни на нула.

Тука ги препознавам плочкарите кои лепат плочки по дваесет часа на ден 365 дена во годината, петнаесет години за да дигнат спрат во некоја вукојебина во МК. Се ми се чини дека такви има повеќе во Западна Европа, но ги има и во Канада, посебно постарите генерации иселеници .
Originally posted by Platenik Platenik напиша:

Ништо не е црно и бело, ништо не е просто и едноставно. Луѓето се општествени суштества и сами неможат да функцинираат. Интеракцијата со другите е неопходна. Таа интеракција ги создава условите, таа интеракција ги креира правилата на игра, која пак во повратна спрега ќе има силно влијание на организационата поставеност и одосите меѓу нејзините составни компоненти.

Ништо не е црно-бело, но сите бои може да се добијат од само неколку основни. Ништо не е ни толку комплицирано. Само треба да знаеш да пливаш. А не може да плива оној кој плаши од вода.
Гуд лак. голема насмевка


-------------
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 29.Јуни.2012 во 08:23
Ајдеее, забегавме, а само требаше да  ја  решиме дилемата на Гонзоголема насмевка
Ама нејсе,кога требаше да се бие битка за “домата“ Брза отиде да се сонча и дозволи   Белото Мече (оној одозгора) потпомогнат од Плтеникот,  да  ја натегне работата кон  Канада (Меси нешто затаи со фалбите за успешно вдомување во Америка), а од Австралија и Нов Зеланд немаме преставник на дијаспората па   податоците некако не ни се релевантнисмеење
И сеега уште не сме начисто-Каде да замине наш Гонзо? И дали воопшто да замине?
Значи, да резимираме-за да си успешен онаму во белион свет мора да се правиш важен и да не веднеш глава. Таму не важи партиска книшка од владеачка партија.Арно ама за да успееш со непокорот  треба да почнеш после 3-4 години копање ураниум, чистење кенефи. Чим ти верифицираат знаењето стекнато дома работата оди колај. Него Мече, не ни кажа тоа колајот колку години трае или оди преку ноќ како во домава наша-станеш партиски активиста, добие партијата избори и почнуваат тендери. Дури да се свртиш стана богатун какви оние од ПМ не можат ни да замислат дека се може.
И друго Мече од 500 000 дијаспорци, ај дај некој приближен процент, колку нашинци кои знаат јазик, имаат верифицирани дипломи, наоружани се со знаење имаат успех?! Имате ли вие од ПМ некоја статистика?
Нам тука ни е лесно да се множиме и делиме, оти богатуните се менуваат на 4 години. Чим пројдат избори едни почнуваат со осиромашување други со богатење.голема насмевка
Убаво  би било да не се лажиме, оти дели/множи за да успееш кај и да си (освен ако не си политичар во УПМ) ти отиде пола живот и дури се свртиш остаре. Паричките остануваат за  втората генерација. Оној од првата генерација мора да печали, да трупа па малку на старост му останува време за трошење.


-------------


Постирано од: brza
Датум на внесување: 29.Јуни.2012 во 16:39
svaka im chast na gornana mechka i platenikon !да

... mislev deka toj (platenik) od doma ni soli pamet , ama duri sega vidov deka i toj bil ...koj znae kade ,..''trbuhom za kruhom''!изненадување
...i tie se edini chie maratonsko debatiranje go prochitav od A ...pa se do SH,...i ...

...i nemam zamerki za nishto shto  sega go kazale osven za ova shto dolnana...(pardon,..gornana li  besheзбунетост)... go kazuva:намигнување


Originally posted by Polar Bear Polar Bear напиша:

Тука ги препознавам плочкарите кои лепат плочки по дваесет часа на ден 365 дена во годината, петнаесет години за да дигнат спрат во некоја вукојебина во МК. Се ми се чини дека такви има повеќе во Западна Европа, но ги има и во Канада, посебно постарите генерации иселеници .

...mozebi e taka , ama , samo onoj plochkar koj shto cheka plata od  drug,

...a,onoj  koj shto samiot si bara rabota,....(ili go baraat),
...toj,za nekolku godini moze i sprat-dva da si zaraboti,

...i toa za samo 4-5 godini lepenje plochki,...i toa,... za duplo pomalku od 20h  dnevno !

...ama , ako zborish za  tamu vo kanada , nekoj da raboti po 20 h legalno,...,..togash sigurno neshto imash utnato !збунетост
( ama , ostaj na strana  tolku rabota!изненадување)

...zatoa shto ,kolku shto znam , zanaetite se tamu uvek ( kako shto i bile) ceneti  i

...debelo plateni ( a osobeno ako si sam svoj gazda) !
...iliti...poisplatlivo  ti e neshto novo da kupish otkolku da zemesh toa nekoj da ti go popravi ,...ako ne ti e pod garasncija!


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Platenik
Датум на внесување: 29.Јуни.2012 во 17:30
Незнам зошто толку ги издвои луѓето со различна сексуална оријентација, во однос на останатите. Патем тие се надпросечно успешни. Никој не ја доведува во прашање толерантноста на канадското општество во споредба со други земји, вклучувајќи ја и Македонија. Поентата е дали и во развиените оптшества има предрасуди.

Се сложувам дека јазикот е потребен. Меѓутоа да тврдиш дека новите мигранти се со 100% познавање на англискиот, ќе те молам кажувај му на некој друг.

Кој рече дека Македонците се засегнати повеќе од другите?! Македонците се подеднакво засегнати како и другите, а во некои случаеви и помалку. Една од причините е што не се кафеави.

Мислам дека многу стеротипно гледаш на работите врска дефинирањето на успехот. Зборуваме за мигранти, високо образовани со подруги очекувања за својот живот. Ако постои малограѓански и вулгарен вредносен систем, тој повеќе важи за постарите генераци. Што се однесува до влијанието врз општествените текови би рекол дека образованата мигарција има исто толкаво влијание колкту што имаа плочкарите и камионџиите или прашање е на нијанси.

Денеска никој не работи две смени или бара обертајмче. За “плочкарите“ има се помалку работа од причина што фабриките им се затворија и се пренесоа во Кина. За професионалците кои достигнале одередено ниво, пак нема обертајмче и кога ке видиш сите дневно работат 7:21 или помалку. Барем така е овде кај мене. Ако во овие земји некогаш се призведувало од игла до локомотива, сега од игла до локомотива се произведува во Кина. Вулгаризирам, ама овде само се продава, а продавачите се платени 15,5 долари на час. Не е само тоа, туку и одредени служби на поголеми компани, сметководстово, палтен промет, call centri оперираат од Индија, Филипини.... таму каде што работната рака чини помалку. За тоа какво влијание има интернетот врз малопродажбата на бела техника, обвуки, и алишта и да не ти зборувам. Се повеќе луѓе си нарачуваат директно за 20-30% помалку во однос на она што би платиле за истата стока во продавница. Прашање е на време кога и тие 15,5 долари на час ќе станат многу.

Затоа уживај во успехот кој го имаш додека трае, создавај услови каде некој ќе мисли дека безтебе неможе. Знам дека велат не е битно од каде доаѓаш, туку каде одиш, ама не ќе биде на одмет да не се заборава од каде доаѓаш.

Ја сум рекол дека ние во Македонија не сме доволно тестирани по однос на предрасудите. Хипотетички, ако во Македонија има таков силен наплив на мигранти како што има во прекуокеанскиот свет, дури тогаш ќе се види македонецот во право ссветло. Ова незажи само за Македонците, туку за сите на Балканот. Мнгоу сме дружељубиви и гостопримливи кога странците се во мал број. Мислам дека ние би биле многу полоши од овие овдешниве.

Како и се друго, со страв или без, пливањето лесно се учи, ако ништо да плуташ. Меѓутоа не е битно само да пливаш, туку и да испливаш.

Туку да се вратиме на темата, Канада или Австралија?

Рековме

- дали има предрасуди, да,
- расизам, да
- протекционизам, да
- верска (не)толранција, да
- познавање на јазик, потребно
- можност за вработување, да но не како порано
- квлаификации, потребни
- надоградба,потребна
- знаење на системот, потребно
- спосбност како да се презентриаш, потребна
- спосбност како да се продадеш, потребна
- мотивираност, потребна
- истрајност, потребна
- 50000 бруто годишна плата, недоволна
- 150000 бруто годишни примања за четворо-челно семјство, пристојно

Како котираат преку окенаските земји во однос на другите?

Канада и Австралија знам дека се земји со највисока економска и политичка стабилност. За САД ќе му го препуштам зборот на Меси иако сум убеден од она што го пратам, дека САД се за никаде.

Мамад,

За твоја инфорамција, половина од Нов Зеланд е преселен во Австралија,вклучувајќи ги и новозеландските Македонци. Тие кои неможеле првично да добијат виза за Австралија, по 2-3 години проведени во Нов Зеланд, сега со новозеландски пасош мигрираат во Австралија. Па сега ти сама процени и донеси си заклучок.
-------------
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 29.Јуни.2012 во 18:31
Јас би по овој редослед:

1. Канада
2. Австралија
3. САД 

Ако гледаме подалеку, иднината е во далечниот исток... но на нашите луѓе, поради непознавањето на тамошните јазици, култура и обичаи, ниту на крајот на умот не им доаѓа мислата оти вистинскиот иден економски просперитетот се наоѓа во Азија.-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Polar Bear
Датум на внесување: 29.Јуни.2012 во 22:45
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

.......................
Значи, да резимираме-за да си успешен онаму во белион свет мора да се правиш важен и да не веднеш глава. Таму не важи партиска книшка од владеачка партија.Арно ама за да успееш со непокорот  треба да почнеш после 3-4 години копање ураниум, чистење кенефи. Чим ти верифицираат знаењето стекнато дома работата оди колај. Него Мече, не ни кажа тоа колајот колку години трае или оди преку ноќ како во домава наша-станеш партиски активиста, добие партијата избори и почнуваат тендери. Дури да се свртиш стана богатун какви оние од ПМ не можат ни да замислат дека се може.
И друго Мече од 500 000 дијаспорци, ај дај некој приближен процент, колку нашинци кои знаат јазик, имаат верифицирани дипломи, наоружани се со знаење имаат успех?! Имате ли вие од ПМ некоја статистика?
Нам тука ни е лесно да се множиме и делиме, оти богатуните се менуваат на 4 години. Чим пројдат избори едни почнуваат со осиромашување други со богатење.голема насмевка
Убаво  би било да не се лажиме, оти дели/множи за да успееш кај и да си (освен ако не си политичар во УПМ) ти отиде пола живот и дури се свртиш остаре. Паричките остануваат за  втората генерација. Оној од првата генерација мора да печали, да трупа па малку на старост му останува време за трошење.
 
http://forum.idividi.com.mk/member_profile.asp?PF=16174" rel="nofollow - M a(v)ramis газење од смеење, http://forum.idividi.com.mk/member_profile.asp?PF=23612" rel="nofollow - M orrtos, http://forum.idividi.com.mk/member_profile.asp?PF=4933" rel="nofollow - M atos и Платеникот (брза, дај му достојно име, дечкото е храбар борец голема насмевка) само се обидуваат да пренесат дел од своите искуства на некои нови генерации потенцијални иселеници. Правиме добро дело за оние кои сакаат да чујат. Ние сме во различни земји, генерациски сме различни, нашите искуства се различни, но не се дијаметрално спротивни ниту се озбилно конфронтирани. Заедничко ни е и што голем дел од нашите животи ги имаме поминато во МК - затоа не треба да ни цртате како е таму, ние сме сеуште јако поврзани со НПМ. Затоа, не разбирам што од тоа што го кажувам не ти се верува. Не разбирам и зошто не ти се верува. Можеби мислиш дека имам некоја задна намера, или лечам некаков комплекс? Цинизмот е опасна болест, јаде одвнатре и не дозволува да мрднеш. Да не кажам дека во ПМ цинизмот се смета за неприфатливо социјално однесување - тоа е прво од што иселеникот мора да се откаже ако сака да просперира.
 
Јас не познавам ниту еден иселеник кој копа ураниум или чисти кенефи. Посебно не со факултетска диплома, макар била и од МК. Во Канада, секој оној кој сакал да работи во одредена струка, порано или подоцна успеал да го направи тоа. Има програми за поддршка на иселеници, финансиска помош и што уште не. Сите кои ги знам, после преодниот период и културниот шок, го стабилизираа животот и фатија правец нагоре, што ќе рече дека им е подобро отколку во МК. Колку трае преодниот период? Индивидуално, од неколку месеци до неколку години, за две-три години најголемиот дел од нив се чувствуваат како дома.
 
Јас не водам статистика колку од 500000 иселеници знаат јазик, просеци не ме интересираат. Што е тоа битно за некој кој е образован во МК, зборува англиски и сака да се исели во Канада, САД или Австралија? Но затоа познавам многу македонци во МК кои не знаат ни македонски. Иселениците кои јас ги знам се главно професионалци кои ги поминале филтрите на канадската имиграција, со факултетски дипломи, и тие разбираат се, течно зборуваат, пишуваат и читаат. Вклопени се во општеството, способни се да си постават цели и да работат на нивно остварување. На сите им е подобро во Канада. Дали се успешни? Ти процени.
 


-------------
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 29.Јуни.2012 во 23:04
Originally posted by Polar Bear Polar Bear напиша:

е.

 
http://forum.idividi.com.mk/member_profile.asp?PF=16174" rel="nofollow - M a(v)ramis газење од смеење, http://forum.idividi.com.mk/member_profile.asp?PF=23612" rel="nofollow - M orrtos, http://forum.idividi.com.mk/member_profile.asp?PF=4933" rel="nofollow - M atos и Платеникот (брза, дај му достојно име, дечкото е храбар борец голема насмевка

D'Artanjan ?


-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: brza
Датум на внесување: 29.Јуни.2012 во 23:35
Originally posted by Polar Bear Polar Bear напиша:


http://forum.idividi.com.mk/member_profile.asp?PF=16174" rel="nofollow - M a(v)ramis газење од смеење, http://forum.idividi.com.mk/member_profile.asp?PF=23612" rel="nofollow - M orrtos, http://forum.idividi.com.mk/member_profile.asp?PF=4933" rel="nofollow - M atos и Платеникот (брза, дај му достојно име, дечкото е храбар борец Заедничко ни е и што голем дел од нашите животи ги имаме поминато во МК - затоа не треба да ни цртате како е таму, ние сме сеуште јако поврзани со НПМ
ja pa se chudev shto go nema    http://forum.idividi.com.mk/member_profile.asp?PF=20020" rel="nofollow - M 'artanjan  ...a toj ete tuka ni bil pod nos ...odamna vekje.изненадување...iako, seushte ne razbrav kade  jade leb ,...mozebi vo  new zeeland?збунетост

.....inache ,...vie site ste bile od tuka,..jasno ,...

ama ,..pred deset i kusur godini ne s isto kako i sega ,

 ...sakam da kazam ,...better e ama,

 ,..beter po  ...nashki !намигнување...


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Polar Bear
Датум на внесување: 29.Јуни.2012 во 23:44
Пушти го попчето да го прекрсти и да завршиме работа газење од смеење http://forum.idividi.com.mk/member_profile.asp?PF=20020" rel="nofollow - M 'artanjan ....

-------------
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk