IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Македонци ширум светот
  Активни теми Активни теми RSS - Австралија или Канада да се оди?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Австралија или Канада да се оди?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 27>
Автор
Порака
Rebelde Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Декември.2009
Локација: Canada
Статус: Офлајн
Поени: 53
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Rebelde Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Австралија или Канада да се оди?
    Испратена: 10.Декември.2009 во 14:07
Eve da skratam taka no da bidam precizen:

Vo 2007 imav šansa da ja završam iselenickata procedura za Avstralija. No kletite birokrati od Canberra za banalni sitnici me butnaa. A se ispolnuvav po uslovite. Ama baš se. Dadov prigovor i dodadtno obrazloženie. Go usvoija no mi pobaraa nanovo da ja platam taksata za procesot. E mene istovrememo mi tekna da pocnam drug nov proces za druga zamja:Kanada. I taka eve so vleckanje, so griži nekako za 2 godini go završiv uspešno procesot (vo što bev siguren)pa sega ke bidam ISELENIK.

Ponekogaš ete si vikam onaka, abe Kanada e zemja što ima miren,sreden, staložen, kvaliteten život so neviden standard A M A kakov bi bil vo odnos na Australia?

Retko da ima nekoi Makedonci koi živeele i vo dvete zemji, pa ajde spored vas kažete si, sporedete gi osnovnite, važnite parametri na životot:

1)Klimatski uslovi
2)Socijalna zaštita
3)Zdravstvena zaštita
4)Vrabotuvanje i diskriminacija
5)Kupovna mok na edno prosecno 4-cleno semejstvo
6)Potrebno vreme da se dojde do sopstven krov
7)Skapotijata na kolite i gorivoto
8)Skapotijata za ishrana
9)Skapotijata na elek. aparati
10)Zivotnata okolina vo gradovite kade živeat Makedoncive->Zagadenosta!
11)Dostapnosta i Sostojbata na izletnickite, letnite mesta za plivanje, piknik ili ribolov

Znam deka se e relativno, ama sporedete i komentirajte nešto, što bi bilo prednost a što nedostatok?

Изменето од Rebelde - 10.Декември.2009 во 14:10
Живот ли е, па да го опишеш!?
Кон врв
Polar Bear Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Декември.2007
Локација: Канада
Статус: Офлајн
Поени: 1152
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Polar Bear Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2009 во 20:39

Двете земји се членки на комонвелтот, и имаат слични закони. И во двете земји главно се живее во линија, во Австралија по линијата на брегот, а во Канада на сто милји северно од границата со САД. Ако останеш без работа, ти следува социјална помош за да покриеш минимум, стан, храна, нешто превоз... Во Канада можеш да станеш државјанин за три години, во Австралија за четири. Здравствениот систем во Канада им е достапен на сите, треба само де бидеш три месеци во земјата како иселеник. Климата е мнооогу различна, како што веќе можеш да претпоставиш. Канада е поотворена за имиграција, Австралија покажува знаци на дискриминација посебно спрема азиските доселеници (и обратно). Куповната моќ е за нијанса повисока во Канада, но тоа зависи од конкретниот случај. Куќа лесно се купува, и најчесто само е потребна стална работа. Не мисли на коли и гориво, тоа и најголемиот голтар може да си го приушти и во двете земји. Храна има за сите по секоја цена, најмногу зависи каде (а не што) јадеш. Електрични апарати можеш да купиш по цена од Бит Пазар среќа, никој тука не поставува такво прашање. Загадувањето не е критично, со исклучок на некои места, сите возат коли со катализатори, а и двете земји ги префрлија гадните индустрии во неразвиените земји. И Канада и Австралија се огромни земји, има многу места каде да се оди. Тоа зависи каде конкретно живееш, и колку далеку можеш да си приуштиш да одиш... И то... If your speak, read and write decent English, you will make a good living in either of these two countries. Good luck... голема%20насмевка

 
 
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!
Кон врв
Zeksi71 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zeksi71 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Декември.2009 во 04:38
Australija, e OK, vo globala e identicna na Kanada. Edinstvena mana i e sto e mnogu daleku, za razlika na toa Kanada ima mnogu posurova klima. Jas bi ti kazal edna rabota, kaj i da si ke ti bide dobro, ke zapnes malku vo pocetokot, ama posle ke e ok.
Кон врв
Rebelde Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Декември.2009
Локација: Canada
Статус: Офлајн
Поени: 53
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Rebelde Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Декември.2009 во 12:31
Dear Polar Bear, thank you so much for your genuine support. Undoubtedly you must be a great guy!

Поларно Мече, јас ги имам читано повеќето твои постови во разните рубрики и застанувам зад твоите ставови и мненија. Точни, на место, вистинити и апсолутно реални по разни основи. Поздрав до тебе! Гледам некогаш некои дудуци те провоцираат ама тие и онака ке си останат ситна риба.

Знам за тоа дека нигде нема месен-обесен-леб, знам дека треба тешко рмбање на почетокот и тоа едно 2-3 години, знам дека ке биде поарно от Македонијава и тоа каде-каде. Со јазикот сум совршен, уствари и англиски и француски. На ИЕЛТС вадам минимум 8, а на француски имам студирано и дипломирано. Е сега намеравам да се населам во Јужен Онтарио, или Киченер или Хамилтон или Ст.Катринс.

Ако бев заминат за Австралија ке требаше да одам во северен Мелбурн кај нашиве, места за кои барајки по интернет увидов дека не се сјајни. Од разни агли. Во Австралија многу би ми се свиѓал како град Волонгонг, Порт Кембла и Њукасл, никако Перт, Мелбурн, Сиднеј! Интернетов стварно ми помгна да видам дека сум имал и ксмет. Климатски споредувано, Канада (особено Онтарио) предничи бааги пред Австралија со актуелниве климатски промени. Видов дека е најсувата земја со редовни и се-посилни суши, со земјоделие кое трпи многу штети од променетата клима и не може да се носи со тие "heatwaves and super-droughts". А овие се одразуваат на се и сешто. Е имаат некаде и природни убавини, национални паркови , златни плажи, кањони, клисури, мангрови тропски шуми, скијање на Австралиските Алпи, сурфање низ цела година и така натаму абе голема земја, нема што. Ама кога ќе видам за стандардните пожари, изгорените шуми и онака ретки се, за неиздржливите 39 до 41 степени а се повеке такви денови има, за тешките поројни дождови во Квинсленд и Нов Јужен Велс, за сушата и за изгор-летото, за немањето никакви езера или реки(чки), е тогаш разбирам дека Канада нема вакви климатски проблеми и тоа од брег до брег. Изобилството на слатки води и шуми е непроценливо.

Сепак би требало да има други ствари што се убави и уникатни околу живеењето во Австралија. Па дали некои ја прават пофина отколку Канада? Мада рековте дека разликите се мали нијанси!?


Изменето од Rebelde - 12.Декември.2009 во 12:33
Живот ли е, па да го опишеш!?
Кон врв
Zeksi71 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zeksi71 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Декември.2009 во 17:41
So znaenje na dvata sluzbeni jazika vo Kanada ke ti bide mnogu dobro. Ke se naviknes i na zimata, barem imaat mnogu dobra oprema za zimski uslovi, taka da nema da imas problemi.
Кон врв
Zeksi71 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zeksi71 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Декември.2009 во 17:48
Originally posted by Rebelde Rebelde напиша:


1)Klimatski uslovi
2)Socijalna zaštita
3)Zdravstvena zaštita
4)Vrabotuvanje i diskriminacija
5)Kupovna mok na edno prosecno 4-cleno semejstvo
6)Potrebno vreme da se dojde do sopstven krov
7)Skapotijata na kolite i gorivoto
8)Skapotijata za ishrana
9)Skapotijata na elek. aparati
10)Zivotnata okolina vo gradovite kade živeat Makedoncive->Zagadenosta!
11)Dostapnosta i Sostojbata na izletnickite, letnite mesta za plivanje, piknik ili ribolov

Odgovori
1. Preku leto e OK, zimno vreme kocan
2. Na visoko nivo
3. Zdravstvo, na nivo, no ke cekas da dojdes na red
4. Rabota ima kako i diskriminacija
5. Relativna rabota, no sekako golema
6. Relativno, no mnogu pobrzo nego vo MK
7. Kolite se evtini, kako i benzinite
8. Za 4 cleno semejstvo okolu 550-650 CAD
9. Zavisi sto kupuvas i kade kupuvas
10. Se trudat da bide cisto
11. Tuka im nema raven
Кон врв
Polar Bear Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Декември.2007
Локација: Канада
Статус: Офлајн
Поени: 1152
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Polar Bear Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Декември.2009 во 17:08
Originally posted by Rebelde Rebelde напиша:

.......
Знам за тоа дека нигде нема месен-обесен-леб, знам дека треба тешко рмбање на почетокот и тоа едно 2-3 години, знам дека ке биде поарно от Македонијава и тоа каде-каде. Со јазикот сум совршен, уствари и англиски и француски. На ИЕЛТС вадам минимум 8, а на француски имам студирано и дипломирано. Е сега намеравам да се населам во Јужен Онтарио, или Киченер или Хамилтон или Ст.Катринс. .........
 
Thanks...
Со англиски и француски за тебе нема зима во Канада. Со здравје и малку трпение, за две-три години ќе бидеш во подобра позиција од половината родени канаѓани со слично образование од твојата генерација.
 
Г Т А  е многу провлечен за имиграција, мислам дека повеќе од половината имигранти во КАнада (250000 годишно) слетуваат таму. Резултатот е - голема конк*ренција за прва работа.
Ги познавам скоро сите места во тој дел (Киченер-Ватерло, Лондон, Стафорд, Гвелф, Хамилтон, Брлингтон, Оуквил, Аџакс, Мисисага, Хамилтон, Кембриџ, Ст.Катринс, и кои уште не). Најубаво место за живење во ГТА е Оуквил, како Охрид на Онтарио лејк. Хамилтон е последен. Најголема маана  на регионот е што сите активности и места се во линија исток-запад, што креира проблеми со комутирањето за работа - многу време се поминува на автопатите (401, 403, QEW).
Моментално (последниве 5-6 години) економски најжива е Алберта (Едмонтон, Калгари). Зависи што си по професија, и околината на Монтреал не е лоша. 
 
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!
Кон врв
Zeksi71 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zeksi71 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Декември.2009 во 19:02
Polar Bear,

kaj si ti sega vo Kanada li?
Кон врв
Polar Bear Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Декември.2007
Локација: Канада
Статус: Офлајн
Поени: 1152
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Polar Bear Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Декември.2009 во 22:49
Originally posted by Zeksi71 Zeksi71 напиша:

Polar Bear,

kaj si ti sega vo Kanada li?
 
Yeap, I live in Canada. That's the only country big and cold enough for a Polar Bear to feel comfortable ... голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка 
 
 
 
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!
Кон врв
Izzy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 161
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Izzy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Април.2010 во 08:27
Jas sum vo Calgary, Canada.... i ako imash moznost, probaj da ja izbegnesh Kanada
UNITED!! UNITED!! UNITED MACEDONIA!!!!
Кон врв
Polar Bear Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Декември.2007
Локација: Канада
Статус: Офлајн
Поени: 1152
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Polar Bear Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Мај.2010 во 02:34
 
А што и фали на Канада, посебно Калгари?
 
 
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!
Кон врв
gonzo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Мачкозил

Регистриран: 04.Декември.2008
Локација: У дневну
Статус: Офлајн
Поени: 3137
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gonzo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Мај.2010 во 03:21

Zasto volim Australiju(pismeni zadatak)

Kaze dete:


Australiju volim zato sto je to jedna velika i lijepa zemlja koja ima puno prirodnih ljepota. Te ljepote uglavnom ne mogu da se vide golim okom, ali ih ima dosta na kanalu "Discovery" koji tata, mama i ja volimo da gledamo i da se ponosimo u kakvoj zemlji zivimo. Mama i tata kazu da je Australija ljepa zato sto u njoj zivi puno raznih naroda i narodnosti i sto su ljudi svih rasa i religija ovde nasli mjesto da zive u miru i prijateljstvu. Ja u skoli imam puno drugara iz razlicitih zemalja, ali tata ne da da ih dovodim kuci pa se zato druzim samo sa nasom decom ciji su roditelji bogati jer tata kaze da je tako najbolje. Moja sestra je ucila u skoli da je multikulturalizam jedna velika stvar i to joj se mnogo svidelo pa je pocela da se zabavlja sa jednim deckom iz Tonge. Onda su je, kada su saznali, mama i tata zajednicki oplavili od batina.
Australija je ljepa zato sto se u njoj govori puno jezika, a neko cak govori i engleski. Kada mog tatu prijatelji iz zavicaja pitaju kako stoji sa jezikom, jer znaju da je u skoli stalno vukao keca, on kaze da
se sasvim dobro snalazi i sa bosanskim. Onda mama kaze da mu nista drugo i ne treba jer ne izlazi iz nasih kafana, pa se onda posvadaju i posalju me napolje. Moja mama mnogo voli Australiju jer kaze da ovde ne mora
nista da kuha, zato sto je sve na gotovo i sve moze da se kupi. Mi se slazemo sa njom i najvise volimo kada kaze da je boli glava pa naruci picu, ali je zato moja baka kada nam je dosla u posjetu plakala dva dana kada je videla kako smo se svi ugojili (mama kaze da smo se popravili).
Australiju volim zato sto ima razvijen sport i sto sa skoro svake Olimpijade donese puno medalja iz hokeja na travi, bijatlona, badmintona, odbojke na pjesku, trambuline i ostalih vaznih sportova. Tata kaze da mnogo voli Australiju zato sto ti nije potrebna veza da dobijes
posao kao kod nas. Svi imaju iste sanse da se zaposle u "McDonaldsu" ili "Hungry Jacksu". Ja mnogo volim da idem u australijsku skolu zato sto se puno igramo i ucimo dosta korisnih stvari o domacinstvu. Uciteljica nam
je rekla da cemo u petom razredu da ucimo citanje i pisanje. Jedva cekam. Moja sestra ne voli skolu zato sto ide u dvanaesti razred pa ih sada tjeraju da uce tablicu mnozenja.
Mi svi u porodici mnogo volimo Australiju zato sto je daleko pa tatina rodbina iz Rogatice ne moze da dode kod nas i ostane dvije nedelje dok cekaju da im zakazu pregled kod specijaliste. Mama uvek govori kako je ona potekla iz fine i kulturne porodice i da voli Australiju zato sto ima puno kulturnih dogadaja. Kaze da joj je najveca zelja da gleda mjuzikl "Lion King"!?
Ja volim Australiju zato sto se ovde mnogo vodi racuna o djeci. Ako te tata ili mama tuku onda mozes da pozoves jedan broj telefona, pa onda dodju neki ljudi i odvedu te u neku kucu gde ima puno djece i gde o njima vode brigu cike koje mnogo vole male djecake.
Australija mi se dopada zbog toga sto mozes sa 16 godina da dobijes vozacku dozvolu, uzmes auto od tate i onda se trkas sa drugarima po ulicama. Moj tata kaze da voli Australiju zato sto ne mora da zivi sa maminom mamom. Doduse, ona nam ponekad dode u posjetu i stalno prica kako joj se nista ne svida u Australiji, ali tata kaze da nju ne smijemo da slusamo jer je ona "matora komunjara".
Volim Australiju zato sto ima puno mjesta gde mozes da odes na izlet. Mi bar tri puta godisnje, na brzinu spremimo, sjednemo u kola i odemo na neko jezero. Tu se uvek ljepo provedemo sve dok ne pocnu da nas grizu komarci i muhe i dok mama ne pocne da vice na tatu zato sto je popio osam piva. Onda dode vreme da idemo kuci, pa upadnemo u guzvu na auto-putu i u kolima svi cute. Ja tada volim da gledam kroz prozor i da uzivam u prirodnim ljepotama Australije.
Volim Australiju i zato sto u njoj ima puno domacih i divljih zivotinja. Svi imaju kucne ljubimce pa sam i ja molio da dobijem psa, ali mi je mama rekla da njoj ne pada na pamet da ide za njim po ulici i da skuplja govanca u plasticnu kesu. Onda sam krisom poceo da hranim
jednog psa koji nam je prevrtao po dubretu jer sam hteo da imam svog ljubimca, ali ga je tata umlatio lopatom kada ga je video u dvoristu.
Krisom smo ga zakopali iza kuce i tata nam je zapretio da cutimo jer bi inace morao da plati neku kaznu od ne znam koliko mnogo dolara.
Moja sestra mnogo voli Australiju zato sto je ona malo punija (ja mislim da je bas debela) pa kaze da ovde uvek moze da nade garderobu u kojoj izgleda seksi. Ja mislim da nije to razlog nego sto joj se niko ne smije na ulici kao kad je bila u Sarajevu pa su je zvali "debela australka".
Kada sam pitao mamu zasto ona voli Australiju, dugo je
razmisljala i na kraju mi rekla da je voli zato sto moze da se opusti i ne razmislja sta ce reci komsiluk, koji nam je tamo kod nas svakog dana zavirivao u lonac. Onda sam ja razmislio pa sam joj rekao da ovde i ne mogu da nam vire u lonac kada ga niko i neupotrebljava. Onda mi je ona zveknula jednu zausku i ja sam odlucio da je iskljucim iz ovog projekta.
Moj tata kaze da najvise voli u Australiji to sto je izbor piva toliki da ce mu trebati jos ko zna koliko godina pa da sve isproba. Ja mislim da je on vec sve isprobao po vise puta i da stalno pocinje novu turu.
Volim Australiju zato sto ovde i cike mogu da se zene medu sobom. Ja bas ne marim mnogo za djevojcice jer su halapace i bezobrazne, pa sam razmisljao da ozenim nekog drugara kad porastem. Mislim da bi nam bas bilo fino jer bismo mogli zajedno da gledamo utakmice, igramo fudbal i
kosarku i narucmo picu ili kinesku hranu kada dodemo kuci. Rekao sam to tati, a on se samo uhvatio za glavu i opsovao i ovu zemlju i dan kada je u nju usao. Nije mi jasno zasto se tako naljutio kad je stalno pricao
kako voli Australiju...Se izvinuvam poradi jazikot ,no nema sansi da go preveduvam...Se raboti za Bosanci no mislam ce se pogodi segava i za nasite vo Avstralija...Dokolku moderatorot misli deka e protiv pravilata slobodno neka go sokrie tekstot...
You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.
Кон врв
Izzy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 161
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Izzy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Август.2010 во 02:41
Originally posted by Polar Bear Polar Bear напиша:

 

А што и фали на Канада, посебно Калгари?

 

 


Da nabrojuvam li?Изменето од Izzy - 09.Август.2010 во 02:42
UNITED!! UNITED!! UNITED MACEDONIA!!!!
Кон врв
Polar Bear Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Декември.2007
Локација: Канада
Статус: Офлајн
Поени: 1152
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Polar Bear Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Август.2010 во 03:15
Баш ме интересира да чујам...
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 27>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.