IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Македонци ширум светот
  Активни теми Активни теми RSS - Каква е користа од Македонците во странство?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Каква е користа од Македонците во странство?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 56789 15>
Автор
Порака
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2010 во 19:00
Marko, jas se sozhuvam so mungos80.

Makedonija nema apsolutno nikakva korist od nevraboteni lugje, a ima ako istite emigriraat i pomagaat od nadvor.

Toa e chist ochebien fakt, a drugoto e pusto teoretiziranje.

Vmesto da se zarobuvaat sredstva vo bankite, kako shto predlagash ti, treba da se donesat site mozhni zakoni za neprecheno rabotenje na kapitalot, kako i site mozhni podobnosti i olesnuvanja, garancii od strana na drzhavata za vlozheniot stranskiot kapital i profitot dobien od nego, eliminiranje na dvojnoto oporezuvanje, kako i temelno raschistuvanje so korupcijata.

Samo so takvi temelni merki kje se sozdade povolna klima za neprecheno vlevanje na kapital koj je pridonese za pobrza i postabilna ekonomska stabilizacija i prosperitet. Vladava pochna neshto da raboti na toa pole i ima nekoi rezultati, no ova e samo pochetokot za onoa shto bi trebalo da se napravi.

No da ne se oddalechuvame od temata i da ne naveguvame vo ekonomija, duri i pod segashnite uslovi makedonsata emigracija e glavniot faktor vo devizniot priliv i edinstveniot vo bezuslovnata kontinuirana pomosh do nejzinite gragjani so koja ja ublazhuva ostricata na seopshtata svetska kriza vo odnos na ekonomskata sostojbata vo Makedonija.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Marko sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 887
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marko sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2010 во 19:21
taka e, jas ne go sporam faktot deka devizniot priliv - pomoshta od mkd emigracija e znachajna za mkd ekonomija. ok.
Кон врв
Polar Bear Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Декември.2007
Локација: Канада
Статус: Офлајн
Поени: 1152
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Polar Bear Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2010 во 19:31
 
Факт е дека во Македонија има несразмерно повеќе прилив на пари од емиграцијата отколку одлив. Тие што емигрираат во Италија од источна Македонија, цело село до голо да го соблечеш, немаат толку пари колку што Марко кажува.
Нејсе, финансиски државата има некаква корист, иако неорганизирана и нефокусирана - освен она што оди за џамиите. Тоа е на краток рок. Но на долг рок е на голема загуба. Новите емигранти не се гурбетчии или гастарбајтери. Најголем дел од нив се отидени за секогаш, а со себе ги носат и децата. Изгубениот генетски потенцијал е ненадоместлив.
 
 
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2010 во 19:41
Ima mnogu vistina vo kazhanoto.

Za eventualnoto razreshuvanje na toj problem verjatno Makedonija ke treba da bara iskustvo od Izrael.

Изменето од Messenger - 09.Јануари.2010 во 21:05
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2010 во 19:54
Баш денес добив пакетче, прекрасни карирани пижами и сет за релаксација од лаванда (Боди Шоп), како и гардероба за децата...Ги обожавам Македонците во странствоголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкање
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
bodeti Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 606
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bodeti Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2010 во 00:17
Makedonija netreba da bara soveti od nikogo,taa samata moze da deli soveti,pri site onie sopki sto gi ima vladata sive ovie godini,Albancite so svoite nezasitni baranja i uceni,gladnata za vlast i aramiluk opozicija,sosedite i politikata na golemite sili makedonija e vo super kondicija i e so mnogu golem rejting.Jas rabotam nadvor skoro 5 god,a vo ni eden moment ne sum pomislil da ja napustam zasekogas makedonija,naprotiv site pari gi investiram i vlozuvam vo mk.Sum imal firma i sum rabotel vo mk ami mi se smaci od korupcijata i od ucenite na poedini policiski i inspektorski sluzbenici,a i direktori na javni ustanovi koi mi dolzea pari vo sekoe vreme i vodev maratonski bitki da gi naplatam tie pobaruvanja.Sakale veruvajte ama so site sto sum imal problem se od SDSM,sum dosol vo situacija i da tepam eden policiski nacalnik i dvajca pazarni inspektori,a ne smeea ni da me prijavat iako znaese pola grad za toa,si imav snimeno video materijal na razgovorite so niv i si go zastitiv grbot.Momentalno toj bivs pol nacalnik ne e ni obicen policaec tuku klosar koj ceka presuda za idrizovo,a zenamu e vo begstvo vo srbija,isto policiski sluzbenik i trazena po poternica.Za sekoja sitna rabota sto ke zavrsis vo nekoja firma te teraat da pises 4 pati pogolema suma i da gi isplatis vo kesh unapred,a ti posle cekaj gi parite so meseci.Toa e naj golemiot problem vo MK korupcijata na licata sto se vo drzavni institucii kako sto se obrazovanieto,zdravstvo,i inspekciskite sluzbi,znaete li samo kolkavi donacii vleguvaat vo obrazovanieto a 70%od tie pari isceznuvaat vo napunpani fakturi.Imam kolegi od celiot svet,i so site sto razgovaram sekojdnevno imaat mnogu ubavo mislenje za makedonija,i se zapoznaeni so ubavinite koi gi ima taa,mnogu ja i imaat poseteno mk po moja preporaka i se zadovolni od prestojot i od gostoprimlivosta na makedoncite.Makedonija ja ceka ubava idnina samo treba samite povece da si ja cenime i cuvame.Vi predlagam za sekoj pokusaj na iznuda ili ucena od nekoj drzaven sluzbenik da vratite so cotek  bidejci toa e naj dobar lek za niv i proverena vakcina,a grujo posle samo ke gi trpa u idrizovo.
Кон врв
Polar Bear Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Декември.2007
Локација: Канада
Статус: Офлајн
Поени: 1152
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Polar Bear Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2010 во 05:54
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Баш денес добив пакетче, прекрасни карирани пижами и сет за релаксација од лаванда (Боди Шоп), како и гардероба за децата...Ги обожавам Македонците во странствоголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкање
 
Убаво е кога ситни работи те прават среќна ...
 
голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2010 во 15:05
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Marko, jas se sozhuvam so mungos80.

Makedonija nema apsolutno nikakva korist od nevraboteni lugje, a ima ako istite emigriraat i pomagaat od nadvor.

Toa e chist ochebien fakt, a drugoto e pusto teoretiziranje.

Vmesto da se zarobuvaat sredstva vo bankite, kako shto predlagash ti, treba da se donesat site mozhni zakoni za neprecheno rabotenje na kapitalot, kako i site mozhni podobnosti i olesnuvanja, garancii od strana na drzhavata za vlozheniot stranskiot kapital i profitot dobien od nego, eliminiranje na dvojnoto oporezuvanje, kako i temelno raschistuvanje so korupcijata.

Samo so takvi temelni merki kje se sozdade povolna klima za neprecheno vlevanje na kapital koj je pridonese za pobrza i postabilna ekonomska stabilizacija i prosperitet. Vladava pochna neshto da raboti na toa pole i ima nekoi rezultati, no ova e samo pochetokot za onoa shto bi trebalo da se napravi.

No da ne se oddalechuvame od temata i da ne naveguvame vo ekonomija, duri i pod segashnite uslovi makedonsata emigracija e glavniot faktor vo devizniot priliv i edinstveniot vo bezuslovnata kontinuirana pomosh do nejzinite gragjani so koja ja ublazhuva ostricata na seopshtata svetska kriza vo odnos na ekonomskata sostojbata vo Makedonija.

Фала многу за разбирањето.
Значи не се важни бројките,туку,да создадеме подобар сојуз со нашите иселеници.
Ако тие не се цвеќе за мирисање и им најдеме илјада мани,треба да се запрашаме а какви сме ние овдешните.Со што им сме олесниле?
Значи само нови закони за нивно полесно инвестирање и подобра комуникација.


Кога последно имало средби со иселениците од сите делови на светот?

Освен овие како галичката свадба,илинденски денови.
Кога имало средби со бизнис заедницата.


А за марко останува прашањето:
Каква е користа од бизнисмените кој имаат сметки во фри-шоп земјите

Изменето од mungos80 - 10.Јануари.2010 во 15:05
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
Marko sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 887
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marko sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2010 во 16:43
Mungos, ne ja razbirash rabotava gledam, a isto i Messenger mesha banki zarobeni devizi, isto i Polar.
Ubavo objasniv, ama gledam ne gi chitate postovite, ZBORAM ZA EMIGRACIJA KOJA EMIGRIRA POSL;E 85, A OSOBENO POSLE 90 GOD.
A emigracijara od 60-te, 70-te, kako i vo raNite 80-ti, da taa otide so 100 DM nadvor , i da, taa ima pushteno pari povekje od kolku shto izvlekla od MKD devizen prostor.
Ova shto me prashuvash za Makedoncite koi napravija kriminal pa ja opljachkaa drzhavav, ne se sekiraj 90 % od niv se emigranti TAKODJERE, pa sega preku bank doznaki pushtaat pari nazad vo Mkd, toa e perenje na ukradenite pari i nivno pushtanje vo normalnite bankarski tekovi...parite vo Off Shore accoumt -companiite shto gi imaat, im se neupootreblivi za domicilniot pazar na zemjata kade se registrirani...na primer ako off shore comp. e vo Dilaver vo US, nemzohesh na vnatreshen plan vo seta US so niv da rabotis, off znachi eksteritorija, smetka koja nema rezidentnost...ako razbiorash shto zboram ok, ako ne pak ok.

Ok, gledam POVRSHNO I NAIVNO SI DEBATIRATE. Ako ubavo e toa;)
Sega zaprashaj se: dali dobar del od napumpanite ino - fakturi - plakjanja vo stranstvo ne se na firmi koi se vsushnost 'nashi', samo se transveriraat devizite i kapitalot, ....pa potoa preku doznaki se vrakjaat, i najvekje kako SDI, a toa e vo njagolem sluchaj so Polska, Bg, Rusija...


Vred, da odime ponatamu so debatava: Messenger - Zapnal, moja kukja moji pari shto sakam kje pravam...Da kolata, i kukjata da ja ponesesh so sebe nema Mkd nikakov debalans da pochuvstvuva, no koga toa kje se konvertira vo devizi, i istite tie kje se iznesat nadvor, togash imame devizen negatiuven debalans...I DEMEK TREBALO REFORMA NA BANKARSKIOT SITEM:

PA AJDE PUSHTI 10 MIO VO MKD ( ona shto zanchi za mkd 100.000, toa e ekvivalent za Cad na 10 milioni vo ekonm. monet. i deviz. smisla ) , ONAKA KAKO CHISTA DOZNAKA, I OBJASNI NA TVOJATA BANKA VO CANADA PO KOJA OSNOVA GI PUSHTASH PA KJE VIDISH KAKO KJE PROJDESH, AKO MISLISH DEKA TAMU BANKITE SE TAKA SLOBODNI A NASHIVE BILE SEUSHTE 'KOMUNISTICHKI'. AKO SO TVOITE PARI KOI GI IMASH VO MKD SAKASH DA PREFRLISH PARI VO GERMANIJA, ODI VIDI DALI KJE TI GI PREFRLAT.
TIE SE TVOI NIKOJ NE TI GI ZMEA, AMA NIEDNA DRZHAVA NE DAVA TAKAVA SLOBODA DA I SE ODZEMAAT DEVIZITE OD NIVNATA JURISDIKCIJA, I SAMO SO ISLENICKI POTEZI NASHIVE DOZVOLUVAAT TAKOV TRANSVER...OK, OVA SIGURNO NE KJE GO RAZBERESH, DA NE PISHUVAM ?
Zaprashaj se, bonus info: zashto preku Western Union mozhe samo 2.500 $ kako izlez od mkd, i kako vlez (da recheme od US), samo 5.000 $

sega da se vratime na temava , za ekonom,. benefiti od nashata emigracija ( i zapomnete, NA prilivot od taa famozna milijarda povekje imaat pravo da go potencira albanskiot faktor , mkd EMIGRACIJA bogami teshko dali i 1/5 od toj iznos pushta, ok. toa e druga segmentacija na diskuija i stratifikacija:

Tuku eve eden primer - prost kako grav, ako ova ne go razberete togash bidete zdravi i zhivi i dosta e:

na primer da recheme deka Messenger otishol vo US samo so 100$, odma nashol rabota, nishto vo Skopje ne prodal, taka.
No pred da otide vo US toj si imal 100.000 EUR vo Stopanska Banka Skopje.

E sega posle ( da recheme 10 god. prestoj)saka tie pari od SB Skoje da gi tarnsverira vo nekoj banka vo US, takviot poteg znachi deka toj vleche DEVIZI od Mkd devizna masa, Mkd devizna sila ja oslabnuva za 100.000 EUR a pojachuva nekoja druga ekonomija,
Isto kako i ovde i tamu tie 100.000 se negovi, no razlikata e vo toa shto sega na Mkd devizen prostor nedostasuvaat tie 100.000 EUR.

DA POVTORAM: DEVIZNITE DOZNAKI SE OK, DA TIE SE 1 MLD $, I NE ZBORAM ZA SLUCHEVI KOI GI NAVEDE POLAR, ZA GURDBEDZHII KOI ODAT VO ITALIJA DA SECHAT DRVA ILI VO GRCIJA DA BERAT OVOSHJE, ili za bilo koj koj odi so 100 evra vo dhzep, DA TIE IZLEGUVAAT SO 100 -200 EURA , a SE VRAKJAAT POSLE 1-2 GOD SO 10.000.

ZBORAM ZA TRAJNA EMIGRACIJA,- VO US, CANADA, NZ. AUSTR. TIE EMIGRANTI - ZBORAM ZA ONIE KOI IZLEGOA POSLE 90 GOD, SITE IZVLEKOA DEVIZI OD MKD, NE VREUVAM DEKA DO DEN DENESHEN GI VARTILE, A KAMOLI DA UFLAT NOVI, SEKOJ NEKA SE PRESMETA PA KJE VIDI.

PS. more forumdzhii, kje pochnam da vi naplakjam za vakva edukacija, ok, se nadevam deka nikoj nema da se navredi, osobeno Messenger, koj go smetam kako forumski prijatel :)



Изменето од Marko sk - 10.Јануари.2010 во 17:42
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2010 во 16:50
Originally posted by Polar Bear Polar Bear напиша:

Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Баш денес добив пакетче, прекрасни карирани пижами и сет за релаксација од лаванда (Боди Шоп), како и гардероба за децата...Ги обожавам Македонците во странствоголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкање

 




Убаво е кога ситни работи те прават среќна ...

 

голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка


Да, навистина е така, јас сум многу едноставна личност.
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2010 во 17:32
Marko,

1. Na sekade vo svetot ostanuva najstariot zakon: moja kukja, moi pari, moja zhena... ti se dopagja ili ne, taka kje ostane zasekogash ako sakame da se pochituva i da se raspolaga so sopstvenosta, bez obzir dali vo nekoi momenti na istorijata toa nekomu kje mu odi vo prilog ili ne.

2. Zoshto ochekuvash nekoj vo Makedonija kako "chista doznaka" da pushti eden milion dolari??? Za tvoj ater, za ubavi ochi, kako dokaz za patriotizam...? Inaku, ne eden milion, tuku stotici milioni dolari mozhat da se prefrlat vo makedonski banki ako se raboti za investicii koi go baraat toa i koi kako vlozheni sredstva se garantirani od drzhavata i od makedonskite banki. A toa denes e teshko ili nevozmozhno so Makedonija. Makedonija s'e ushte gi nema sredeno site zakoni (osobeno onoj za dvojno porezuvanje), a nitu edna makedonska banka ne e preopoznaeta od bankite vo severna Amerika. Bankite vo svetot megjusebno rabotat na doverenichka osnova. Takvo neshto s'e ushte ne postoi so makedonskite banki. Tie za zapadot s'e ushte postojat kako crni dupki vo koi mozhat da vlezat devizi i nikogash povekje da ne izlezat od tamu.
Zatoa ti napishav deka bez temelno raschistuvane so zakonot i korupcijata nema da se stigne daleku.

3. Nema potreba da se zaprashuvam jas za Wester Union, ama kje ti kazham za da ne se rasprashuvash ti - servisot na Western Union e za transferiranje pari. Toj ne e banka i ne pravi bankarski transakcii. Zaroa postoi ogranichuvanje na transferite - da se sprechi nekontrolirano perenje pari. Preku banka mozhesh da transferirash mnogu povekje zatoa shto parite prvin se vlozhuvaat i se egistriraat kako tvoj prihod vo bankata.

4. Jas od Makedonija otidov so 600 marki vo dzhep. Ne prodadov nishto. Ne zemav nishto osven onoa shto mi beshe lichna sopstvenost. A za toa kolku pari imam dostaveno nazad vo Makedonija ne e doblesno da zboruvam.

5. Ne znam kolku emigranti izvekuvaat devizi od Makedonija i koi se tie svoti na pari... nekoi sigurno ima. No kje povtoram, toa se nivni pari i tie mozhat da pravat so niv shto sakaat. Na krajot, saldoto e sekogash nula, zatoa shto kako protivrednost ostavaat denari, kukji, stanovi, zemja...

6. Ne pretpostavuvaj deka SITE sto izlegoa posle 90-tite godini zemaa so sebe po $100.000. Ne pretpostavuvaj deka nikoj od niv ne prakja ili vrakja na razni nachini devizi nazad vo Makedonija. Ne pretpostavuvaj deka nikoj ne vlozhuva vo ekonomijata na Makedonija, ne pretpostavuvaj deka nikoj nema da se vrati nazad kako investirot ili penzioner. Ako ne si znael, na primer, Gruevski potpisha dogovor vo Kanada so koj kanadskite penzii na makedoncite kje mozhat avtomatski da se transferiraat vo Makedonija.

Imam neodbeglivo chuvstvo deka na emigracijata gledash kako na neprijatel koj odzema neshto od Makedonija i skoro nishto ne vrakja nazad. Zatoa kje povtoram, da ne e makedonskata emigracija vo ovie osobeno teshki momenti od svetski razmeri, Makedonija ekonomski kje kolapsirashe... shto kje se slucheshe i mnogu porano, dokolku nikoj ne emigrirashe i site da ostanea vnatre.

Изменето од Messenger - 10.Јануари.2010 во 17:43
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Marko sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 887
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marko sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2010 во 18:00

Tochkive nema da gi komentiram, vekje nekolku pati gi elaborirav, ama toa e, ok, kje se zadrzham samo na slednive dve:
Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Imam neodbeglivo chuvstvo deka na emigracijata gledash kako na neprijatel koj odzema neshto od Makedonija i skoro nishto ne vrakja nazad. Zatoa kje povtoram, da ne e makedonskata emigracija vo ovie osobeno teshki momenti od svetski razmeri, Makedonija ekonomski kje kolapsirashe... shto kje se slucheshe i mnogu porano, dokolku nikoj ne emigrirashe i site da ostanea vnatre.

Neeee, nema vrska, zboruvav iskljuchivo od aspekt na makro- ekonomista ( a specialnost me e neshto drugo- marketing i management- toa e vo mikro sverata), no vo sekoj sluchaj ima soliden procent na 'sluchaevi' koi izmkanle brdo pari od mkd ekonomija, i sum vo pravo ona shto dosega go pishuvav... Ekonomistite, onie pravite se zaebani za vakvi raboti, nema tuka filuvanja....

Samo za zhal ( sega zboram opshto za eknomijata), osobeno ova shto se sluchi so krizava, pri postoenje na tolku zashtitni mehanizmi i sl.), od tolku chitanje za ovie monetrizmi i globalni teorii i scanovi , chovek nemozhe da dofati koj od tie silni svetski ekonomisti ja zbori vistinata a koj ja tera vodenicata na svoja strana- drzhava. ok. Da, poslednite nobelovci po ekonm. sade za nekavi si teorii na igrite, za redovi od haosot pishuvaa, pa vadea nekoi si ekstrapoalacii...

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

..4. Jas od Makedonija otidov so 600 marki vo dzhep. Ne prodadov nishto. Ne zemav nishto osven onoa shto mi beshe lichna sopstvenost. A za toa kolku pari imam dostaveno nazad vo Makedonija ne e doblesno da zboruvam.

OK e togash, ti si pozitiven, doprinesuvash na slabava Mkd ekonomija da doagja do neophodnite devizi so koi go pokrivame trg. deficit, gi sochuvuvame i jakneme deviznite rezervi, se ovozmozhuva reprodukcijata so kupuvanje nafta, lekovi, rezervni delovi, oprema, i sl.
Za tebe ne vazhi seto pogore napishano. Ma znam deka ti si pozitiven, samo neznam zashto sporish so mene :)



Изменето од Marko sk - 10.Јануари.2010 во 18:16
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2010 во 18:03
Isto taka i za Avstrliskite penzii
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јануари.2010 во 19:26
За цели 50 отсто се зголемил бројот на Македонците што викендов тргнале на шопинг во Солун, споредено со минатиот викенд, откако на 15-ти овој месец грчките трговци најавија дека цените на производите ќе ги намалат и до 50 отсто


е сега марко пресметај колку пари отидоа неповратно во атена
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 56789 15>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,281 секунди.