Испечати | Затвори го прозорот

Каква е користа од Македонците во странство?

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Македонија и Свет
Име на форумот: Македонци ширум светот
Опис на форумот: Новости и активности на нашинците од сите континенти
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=20685
Датум на принтање: 27.Мај.2024 во 15:24
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Каква е користа од Македонците во странство?
Постирано од: mungos80
Наслов: Каква е користа од Македонците во странство?
Датум на внесување: 08.Ноември.2009 во 17:42
Знам дека има многу богати Македонци во странство но ме интересира зошто не вложваат во Македонија?

изговорите за корупција не ги сметам за сериозни зошто и во Албанија,Бугарија постои а видите како се гради со пари од нивните иселеници.Коментари:
Постирано од: Polar Bear
Датум на внесување: 09.Ноември.2009 во 04:06
http://www.migrationinformation.org/Profiles/display.cfm?ID=608 -
Еве ти малку четиво за едукација, можеби ќе ти стане појасно. И можеш да поработиш малку на својот правопис, во една реченица си направил три правописни грешки... 
 
 
 
 
http://www.migrationinformation.org/Profiles/display.cfm?ID=608
 
... The governing coalition, elected in Macedonia in 2006, put four members of the diaspora in key cabinet positions aiming to stimulate foreign direct investment. The diaspora's economic input (through remittances on a personal level but also broader investment) is seen as having potential to assist the country. According to the International Monetary Fund, remittances formed up to 18 percent of GDP in 2005, the amount having doubled since 2002.

In 2006, a group of 20 entrepreneurs led by Macedonian-born Mike Zafirovski, CEO of Canadian telecommunications company Nortel, established "Macedonia 2025" to assist with economic reforms, including combating corruption, so that Macedonia can reach EU levels of competitiveness by 2025. ...
 
... In sum, migration issues are not a high priority for politicians in Macedonia. The main area of activity and concern is visa facilitation and liberalization. The government is also seeking greater economic involvement from the diaspora. Although not well known, this might be the biggest story related to migration in Macedonia. ...
 
 
 
http://www.idm.at/index.php?download=904.pdf
 
http://www.migrationinformation.org/Profiles/display.cfm?ID=608">
 
 
 
 
 


-------------
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!


Постирано од: kapo
Датум на внесување: 09.Ноември.2009 во 04:21
Kaj nas jasno e deka stom eden brat uspee ,, ne im pomaga na drugite brakja.Sekoj si brka sam za sebe. Kaj muslimanite ne e taka.Mozebi ne sum vo pravo, no za toa ja obvinuvam verata.Nemam cvrsti dokazi, no me interesira zosto vo istorijata na poveketo hristijanski zemji, koga-togas imalo vojna pomegju braka.Car Samuil vojuval i bil porazen od brat mu.Grof Drakula(bil car koj vojuval pod krilo na papata) bil porazen od brat mu.    


Kako vo 600godisna turska istorija nemalo vojna pomegju braka za podelba na imperijata.Mozebi sum greska ne sum celosno informiran ,no mislam deka e taka


Постирано од: mungos80
Датум на внесување: 09.Ноември.2009 во 17:33
Originally posted by Polar Bear Polar Bear напиша:

http://www.migrationinformation.org/Profiles/display.cfm?ID=608 -
Еве ти малку четиво за едукација, можеби ќе ти стане појасно. И можеш да поработиш малку на својот правопис, во една реченица си направил три правописни грешки... 

 

 

 

 

[COLOR=#333333 - http://www.migrationinformation.org/Profiles/display.cfm?ID=608[/COLOR -

 

... The governing coalition, elected in Macedonia in 2006, put four members of the diaspora in key cabinet positions aiming to stimulate foreign direct investment. The diaspora's economic input (through remittances on a personal level but also broader investment) is seen as having potential to assist the country. According to the International Monetary Fund, remittances formed up to [COLOR=#ff0000 size=2 - 18 percent of GDP in 2005[/COLOR - , the amount having doubled since 2002. In 2006, a group of 20 entrepreneurs led by Macedonian-born Mike Zafirovski, CEO of Canadian telecommunications company Nortel, established "Macedonia 2025" to assist with economic reforms, [COLOR=#ff0000 - including combating corruption[/COLOR - , so that Macedonia can reach EU levels of competitiveness by 2025. ...

 

... In sum, migration issues are not a high priority for politicians in Macedonia. The main area of activity and concern is visa facilitation and liberalization. The government is also seeking greater economic involvement from the diaspora. Although not well known, this might be the biggest story related to migration in Macedonia. ...

 

 

 

[COLOR=#333333 - http://www.idm.at/index.php?download=904.pdf[/COLOR -

 

http://www.migrationinformation.org/Profiles/display.cfm?ID=608"><FONT size=4 face=Times><SPAN style="FONT-FAMILY: Times; FONT-SIZE: 24px"><FONT size=4 face=Times><SPAN style="FONT-FAMILY: Times; FONT-SIZE: 24px">
<DIV style="TOP: 8838px; LEFT: 939px"><NOBR></NOBR>

<DIV style="TOP: 8449px; LEFT: 217px">
<DIV style="TOP: 8449px; LEFT: 217px"> 
<DIV style="TOP: 8449px; LEFT: 217px">
<DIV style="TOP: 8449px; LEFT: 217px"> 
<DIV style="TOP: 8449px; LEFT: 217px">
<DIV style="TOP: 8449px; LEFT: 217px">[COLOR=#5493b4">[/COLOR"> 
<DIV style="TOP: 8449px; LEFT: 217px">
<DIV style="TOP: 8449px; LEFT: 217px"> 
<DIV style="TOP: 8449px; LEFT: 217px"> </SPAN></SPAN>За правописот имав 1 по македонски.

А за темата ако си бил во Македонија,ќе заприметиш како е изградена западна Македонија а како Источна Македонија.

Како се гради во Дебар,Гостивар,Тетово,Струга а како во Прилеп,Кавадарци,Неготино.


Колку придонесува македонската дијаспора во Македонија за пласман на вино,јаболка,текстил,домати,пиперки,готови производи или ќе купите стоби флипс од Витаминка-Прилеп и мислите дека ја обогативте татковината.
Постирано од: Polar Bear
Датум на внесување: 09.Ноември.2009 во 21:08
Јас би го поставил прашањето обратно: „Каква е користа од македонците во Македонија?“
 
Целта на бизнисот е ПРОФИТ, за сите вклучени, а не за да и се помогне на Македонија. Е, тоа првото, профит за сите вклучени, Македонија сеуште не може да го сфати.
 
Диспропорцијата помеѓу источна и западна Македонија не е вина на иселениците, туку на односот на власта. Источна Македонија е осиромашена со затворањето на фабриките (и тоа што се отвора е за ефтина работна сила, текстил или слично). Во екот на доматите, некој од власта редовно увезува огромни количини од Бугарија, Србија или од каде уште не. Сите држвни инвестиции одат во западна МК. Кога е последен пат изграден пат (не дај боже пруга) во источна Македонија? Парцелите земја се расцепкани. Начинот на производство е како во 19 век. Погледни ги Пробиштип, Кратово, Свети Николе, Делчево ... Пустош. Што направи државата да ги задржи луѓето таму?
 
Не знам дали очекуваш иселениците да ги продаваат или да ги јадат македонските пиперки и домати. Дали мислиш дека некој од надвор ќе дојде да прави откуп тон по тон, кило по кило, да се расправа на ситно со земјоделците, со демонстрации, блокирање патишта, несоодветен транспорт, нестандарден производ, несоодветно осигурување. За секој разумен ризикот за бизнис со и во Македонија е над просечниот - а тоа чини пари и нерви. Зошто домицилните македонски бизнисмени не се поврзат со македонците што се во тој бизнис? Зошто државата не даде гаранции? Зошто македонските дембели амбасадори не воспостават таква комуникација?
 
Ако ги погледна линковите што ги ставив погоре, ќе сфатиш дека македонската емиграција во последните дваесет години нема земјоделско потекло, и е воглавно високо образована. И како таква е интелигентна и знае дека не треба да вложува во високо ризични бизниси. Макар биле во земјата каде што се родени.
 
 


-------------
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!


Постирано од: mungos80
Датум на внесување: 09.Ноември.2009 во 22:34
Да во право си но можи македонската дијаспора да изнајди фирми од нивните земји кој ќе имаат потреба од наши производи.


еве еден пример само не го знам името на жената:
Жената е од Битола пред 20 години заминува во Австралија и таму отвора бизнис со фармација работата и тргнува супер.Е сега ја дават во интервју за битолски весник и таа нормално се фали со бизнисот и најавува инвестиции во европа односно на европскиот пазар ама барала локација за изградба на фабрика.но фабрика во Македонија не ни помислува да гради.

Што направи Македонецот директор во Моторола?


Постирано од: biljana.madrid
Датум на внесување: 11.Ноември.2009 во 00:37

A be, samo od nadvor chekame nekoj da ni pomogni, sami nishto ne znajme da napravime.

Profesorot moj na fakultet (MK-ekonomski) ednash ni reche da ne chekame da ni dade nekoj rabota tuku za toa uchime i imame znaenje da zapochnime svoj biznis.
 
Sega koga ke razmislam, toagash ne znaev shto zboruva, ama sega zakluchiv - TOA NE MOZISH DA MU GO KAZUVASH NA NEKOJ SHTO VO ZIVOT NE PREZEL SOPSTVENA INICIJATIVA ZA NISHTO - kako Makedoncive.
 
Presmetajte za SVADBI i Krshtevki i trista gluposti kolku troshime i razmislete za shto istite mozat da se se potroshat.
 
Ne znam od kaj ste go nauchle toa - DA DOJDI NEKOJ OD NADVOR DA NE VRABOTI - smeshno i tazno sto vaka razmisluvame!!!!збунетост 
 
SEGA SE POSTAVUVA PRASHANJETO - KAKVA E KORISTA OD MAKEDONCITE VO MAKEDONIJA?
 
ODGOVOROT E SODRZAN VO OVIE 18 GODINI NEZAVISNOST!!!
 


-------------
Прилепчанка


Постирано од: Polar Bear
Датум на внесување: 11.Ноември.2009 во 04:17
Originally posted by mungos80 mungos80 напиша:

Да во право си но можи македонската дијаспора да изнајди фирми од нивните земји кој ќе имаат потреба од наши производи.
 
 
Дали навистина веруваш дека Македонија има тоооолку добри производи што сите ќе се затрчаат по нив. Што тоа може МК да понуди во Канада, или Америка на пример, за овие да паднат на газот и да речат, еве, од сега натаму, не купуваме патлиџани од Калифорнија и лубеници од Мексико? Дали производите се стандардни? Домат од Калифорнија има ист вкус, облик, боја, големина секој ден и секоја сезона на пазарот. Дали снабдувањето е доверливо, и не зависи од тоа дали во Богданци паднал град и ги утепал посевите? Или можеби работната сила е стручна и ефтина, па производот е со добра цена? Сега ќе се јават љубители на македонски ајвар и ќе проповедаат дека од македонската пиперка нема подобра. Ако толку им се допаѓа, нека си ја јадат сами. Светот очигледно не мисли така.
 

Originally posted by mungos80 mungos80 напиша:


еве еден пример само не го знам името на жената:
Жената е од Битола пред 20 години заминува во Австралија и таму отвора бизнис со фармација работата и тргнува супер.Е сега ја дават во интервју за битолски весник и таа нормално се фали со бизнисот и најавува инвестиции во европа односно на европскиот пазар ама барала локација за изградба на фабрика.но фабрика во Македонија не ни помислува да гради.

Што направи Македонецот директор во Моторола?
 
Зошто иселениците да инвестираат? Па во Македонија не инвестирааат ниту домашните македонци. Твојата приказна само го потрдува она што го напишав претходно: Инвестиција се прави со надеж за профит, проследен со што е можно полам ризик. Знаеш ли колку убави земји има во светот каде што може да се инвестира?
 
Појди од себе, независно колку имаш. Дали тоа што со мака и работа си го заработил би го инвестирал во Авганистан или Ирак?
 


-------------
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!


Постирано од: mungos80
Датум на внесување: 12.Ноември.2009 во 02:06
Авганистан и Ирак не се земји за споредба освен ако така не доживуваш.Јас она што го имам го вложвам во Македонија а мислам дека доста сум помогнал.


Јас не мислам дека вие треба да ги фрлате вашите тешко заработени пари во некаков бунар во Македонија туку преку средби,дебати прво да зајакни врската помеѓу Македонците во Македонија и Македонците низ светот.

Имате вие искуство со соработка со големи корпорации и мислам дека треба да и помогнете на земјата.Секој ден има по весници како бугарски,грчки фирми отвараат фабрики во Македонија за преку парите да го контролираат народот.
Не мислиш дека една здрава соработка помеѓу нас ќе не направи по силни?


Постирано од: Polar Bear
Датум на внесување: 12.Ноември.2009 во 05:03
Условите за здрава соработка во Македонија се тенки. Иселениците сеуште ги паметат стотиците милиони марки пропаднати во македонските/југословенските банки пред дваесет години.
 
Бугарските и грчките фирми едно имаат политички мотиви, а друго, поврзани се со македонската политичка и бизнис мафија.
 
Како твојата пријаталка, фармацевт од Австралија, ќе се справи со мафијаши како Зегин кои ја подмитуваат власта за поповолна позиција во бизнисот?
 
 


-------------
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!


Постирано од: Biolica
Датум на внесување: 12.Ноември.2009 во 12:04

Ljubov patriotizam i biznis ne odi pod isto. Kako lice si plen vo Makedonija , sekoj gleda da te zezni i oshteti na sekoj nacin. Zalam ama biznis e tesko da ostvarish kako naiven stranec .

Swedmilk e cist primer na to ....


Постирано од: brza
Датум на внесување: 12.Ноември.2009 во 15:10
aj shto nema korist,...ama naskoro...ne i bega i shteta od niv.....otkako nekoja budala im ovozmozila i da imaat "svoi" lugje  tuka....na grbot na narodot!лутина

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: емил
Датум на внесување: 12.Ноември.2009 во 15:40
Originally posted by Polar Bear Polar Bear напиша:

 
 
Бугарските и грчките фирми едно имаат политички мотиви, а друго, поврзани се со македонската политичка и бизнис мафија.
 
 
 
 
 
 
А некогаш помислил ли си ке мафиjaта на вашата териториja може и да не е бугарска или грчка?Или даj да плjyкаме врз соседите...па се ке има зошто....
 
По темава:Никоj не е должен да се грижи за своjте сонородници.Господ дава равен старт во животот на сите.Некоj са напред со материалот,други назад тоа е....Не ми е jасно зошто некоj човек што има добар бизнес да помага на лугете во своjот град при условие ке они сами несакат да си помогнат ,а по цел ден седат во кафанот и псуjaт "тежкиот"живот.....


Постирано од: mungos80
Датум на внесување: 12.Ноември.2009 во 16:44
Да ја искучиме политиката на темата за неа ќе најдиш емил одговор за немешањето на бугарија и грција.
Јас не велам дека треба да ги фрлате парите во Македонија,мислам дека постојат начини како пример:
Зошто не помагате со стипендии за талентирани ученици од Македонија кој се сиромашни да се образоваат во странство?
Зошто во вашите фирми истите тие деца покасно не би ги вработиле?
Зошто не се испраќа повеќе хуманитарна помош во опрема за болниците,училиштата,старските домови,спортските терени?


Мислам дека има многу полиња за соработка помеѓу народот.
и за крај за бугаринот нека ја види софија и да кажи со кој пари е изградена


Постирано од: емил
Датум на внесување: 12.Ноември.2009 во 17:04

И со коj пари е изградена Софиja?Може ли да ми кажеш?Постирано од: емил
Датум на внесување: 12.Ноември.2009 во 17:18
http://web.search.bg/export.php?id=7a174+0 - Автобиографиja на Софиja  
 
Нарочно ти ja постирам на бугарски ,та кога кажеш нешто ,кажи го докраj ,а не само намек и риторично прашанje намигнување 


Постирано од: Polar Bear
Датум на внесување: 12.Ноември.2009 во 21:01
Originally posted by емил емил напиша:

Originally posted by Polar Bear Polar Bear напиша:

 
 
Бугарските и грчките фирми едно имаат политички мотиви, а друго, поврзани се со македонската политичка и бизнис мафија.
 
 
 
А некогаш помислил ли си ке мафиjaта на вашата териториja може и да не е бугарска или грчка?Или даj да плjyкаме врз соседите...па се ке има зошто....
 
По темава:Никоj не е должен да се грижи за своjте сонородници.Господ дава равен старт во животот на сите.Некоj са напред со материалот,други назад тоа е....Не ми е jасно зошто некоj човек што има добар бизнес да помага на лугете во своjот град при условие ке они сами несакат да си помогнат ,а по цел ден седат во кафанот и псуjaт "тежкиот"живот.....
 
Пред да ја заебеме темава... Јасно и гласно во мојата реченица стои „македонската политичка мафија“ - никој не ги спомна соседите во таа конотација.
 
Originally posted by mungos80 mungos80 напиша:

 
Јас не велам дека треба да ги фрлате парите во Македонија,мислам дека постојат начини како пример:
Зошто не помагате со стипендии за талентирани ученици од Македонија кој се сиромашни да се образоваат во странство?
Зошто во вашите фирми истите тие деца покасно не би ги вработиле?
Зошто не се испраќа повеќе хуманитарна помош во опрема за болниците,училиштата,старските домови,спортските терени?

Мислам дека има многу полиња за соработка помеѓу народот. 

 
Тоа што го споменуваш е убаво ама не е бизнис, дуку добротворна работа. Мислам дека во Македонија доаѓаат донации од странство, можеби не во задоволителен обем.
 
Има еден инхерентен отпор во македонската свест кога станува збор за бизнис соработка. Можам да ти кажам дека на мојата бивша фирма минатата година и понудив соработка вредна 100000 долари  (за почеток), чиста услуга, без материјал. Знам дека за истата работа во МК не можат да земат ни 10000, ако ја добијат.  Исто така знам дека фирма од Канада или Америка би побарала 150000. Знам дека имаат прекрасни луѓе што можат да ја завршат работата. Но: (1) не можеа да гарантираат рок, (2) не можеа да гарантираат квалитет, (3) пред да ја добијат работата почнаа да се тепаат кој ќе патува во Канада и колку ќе остане. Никој не го стегна газот да ја потера работата, и така се се разводни.
 
 


-------------
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!


Постирано од: mungos80
Датум на внесување: 12.Ноември.2009 во 23:50
Еве еден пример во Битола има фирма која работи со изработка на софтвери за Америка.Работата ја работат кај нас млади деца а во Америка главен е исто Македонец.


Постирано од: Biolica
Датум на внесување: 22.Ноември.2009 во 16:44
Makboots ? Turnime da kinisam


Постирано од: mungos80
Датум на внесување: 22.Ноември.2009 во 17:45
Originally posted by Biolica Biolica напиша:

Makboots ? Turnime da kinisam


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 23.Ноември.2009 во 15:12
Па лобираат за Македонија, донираат, не претставуваат, претопоставувам...

-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: chuchuliga
Датум на внесување: 24.Ноември.2009 во 10:35
Знаете во што е нашата трагедија?
До сега имам слушнато  милиони приказни (без претерување!) од наши интелектуалци: доктори, научници, уметници, значи квалитетни, високообразовани луѓе  - магистри, доктори на науки со работни места на високи институции по светов, кои на факултетите во МК им предложуваат соработка.
Знаете кој е одговорот најчесто? „Ех, отишил во странство и сега сака паметен да ми се прави. Шо знае тој повеќе од мене?“
 
Еден куп луѓе полни со желба да воспостават мост со дома, (бидејки по странство не е секогаш така лесно), мислејки на својата земја, на младите кои се како тие кога биле млади (жедни за знаење, за ново) - подаваат иницијатива, но нашиот човек во МК до таа мера е загрезнат во некоја удобна пасивност и летаргија што него тоа не го интересира.
И нашите луѓе дигаат раце, остануваат по светот, одат дома еднаш годишно и се дружат на интернет.
 
Не спомна Лабина Митевска годинава во некоја колумна: на фестивалот „Манаки“ дојдоа големи светски имиња. Сите  успеаа меѓу себе да воспостават нови контакти за соработка за во иднина. ОСВЕН македонските филмаџии , кои никаде ги немаше на разни средби со дискусии. Едноставно не се појавуваа.
Е тоа е нашата трагедија.


-------------
Бројни мали луѓе, на бројни мали места, кои прават бројни мали чекори можат ликот на целата планетата Земја - да го сменат.


Постирано од: Античкиот
Датум на внесување: 24.Ноември.2009 во 10:51
МММххх - фала што ти текна дека сите- и ние ваму и вие таму сме една масовна трагедија и човечка ерозија во настрашни размери...


Постирано од: Polar Bear
Датум на внесување: 26.Ноември.2009 во 19:58
 
Аман бе, до толку ли ... збунетост
 
 


-------------
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!


Постирано од: mungos80
Датум на внесување: 26.Ноември.2009 во 20:48
Originally posted by Polar Bear Polar Bear напиша:

 

Аман бе, до толку ли ... збунетост

 

 

давајте инвестиции оти ојдовте во заборав


Постирано од: Polar Bear
Датум на внесување: 26.Ноември.2009 во 21:54
Originally posted by mungos80 mungos80 напиша:

Originally posted by Polar Bear Polar Bear напиша:

 

Аман бе, до толку ли ... збунетост

 

 

давајте инвестиции оти ојдовте во заборав
 
 
 
Давај сметката да праќам пари ако е толку аџале работата...
 голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка
 
 


-------------
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!


Постирано од: mungos80
Датум на внесување: 26.Ноември.2009 во 23:36
Originally posted by Polar Bear Polar Bear напиша:

Originally posted by mungos80 mungos80 напиша:

Originally posted by Polar Bear Polar Bear напиша:


 

Аман бе, до толку ли ... збунетост

 

 
давајте инвестиции оти ојдовте во заборав
 


 

 

Давај сметката да праќам пари ако е толку аџале работата...
 голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка

 

 
пиши фонд на пропаднати форумџии сметка непозната пари само во кеш


Постирано од: zambija
Датум на внесување: 21.Декември.2009 во 20:39
Originally posted by Polar Bear Polar Bear напиша:

Јас би го поставил прашањето обратно: „Каква е користа од македонците во Македонија?“

 

Целта на бизнисот е ПРОФИТ, за сите вклучени, а не за да и се помогне на Македонија. Е, тоа првото, профит за сите вклучени, Македонија сеуште не може да го сфати.

 

Диспропорцијата помеѓу источна и западна Македонија не е вина на иселениците, туку на односот на власта. Источна Македонија е осиромашена со затворањето на фабриките (и тоа што се отвора е за ефтина работна сила, текстил или слично). Во екот на доматите, некој од власта редовно увезува огромни количини од Бугарија, Србија или од каде уште не. Сите држвни инвестиции одат во западна МК. Кога е последен пат изграден пат (не дај боже пруга) во источна Македонија? Парцелите земја се расцепкани. Начинот на производство е како во 19 век. Погледни ги Пробиштип, Кратово, Свети Николе, Делчево ... Пустош. Што направи државата да ги задржи луѓето таму?

 

Не знам дали очекуваш иселениците да ги продаваат или да ги јадат македонските пиперки и домати. Дали мислиш дека некој од надвор ќе дојде да прави откуп тон по тон, кило по кило, да се расправа на ситно со земјоделците, со демонстрации, блокирање патишта, несоодветен транспорт, нестандарден производ, несоодветно осигурување. За секој разумен ризикот за бизнис со и во Македонија е над просечниот - а тоа чини пари и нерви. Зошто домицилните македонски бизнисмени не се поврзат со македонците што се во тој бизнис? Зошто државата не даде гаранции? Зошто македонските дембели амбасадори не воспостават таква комуникација?

 

Ако ги погледна линковите што ги ставив погоре, ќе сфатиш дека македонската емиграција во последните дваесет години нема земјоделско потекло, и е воглавно високо образована. И како таква е интелигентна и знае дека не треба да вложува во високо ризични бизниси. Макар биле во земјата каде што се родени.

 

 

Ti spagas vo grupata na gasterbajtei koj prezivuvat vo stranstvo,pa od tebe ne ocekuvame pari da investiras,mozime samo da ti pustime nekoe paketce od crven krst


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 21.Декември.2009 во 20:47
zambija, dobi dobar odgovor i ako ne ti se dopagja ne mora da minuvash na degradiranje na komentatorovata lichnost.

Toa ne e doblesno.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Rebelde
Датум на внесување: 24.Декември.2009 во 14:17
Apsolutno tocni i na mesto se stavovite na Polar Bear i na Messenger. Realni i nepobitni ! Bravo za vas dvajcata !

Zambija, ti imaš lebce za jadenje? Ili ti nedostiga sirence? Ako ti falat i dvete, ti si najzagrozeniot covek vo Makedonija. Aj zemi poarno ispuši edna šteka cigari ili mavni edna ž'ta. Tebe i onaka chare ti nema.

-------------
Живот ли е, па да го опишеш!?


Постирано од: chuchuliga
Датум на внесување: 25.Декември.2009 во 13:44
Македонците низ светот (независно дали се во странство привремено или на подолго време) се секогаш амбасадори на својата земја. И тоа не треба да се заборави.

-------------
Бројни мали луѓе, на бројни мали места, кои прават бројни мали чекори можат ликот на целата планетата Земја - да го сменат.


Постирано од: mungos80
Датум на внесување: 05.Јануари.2010 во 20:48
Дијаспората не' спаси од подлабока рецесија
Најзаслужни за тоа што личната потрошувачка во третиот квартал во 2009 година не се стрмоглави подрастично, како во претходното тримесечје, се паричните пратки од иселениците. Најголемиот придвижувач на македонскиот економски раст, потрошувачката на населението, според Државниот завод за статистика во овој период беше за 0,9 отсто помала отколку во истото тримесечје лани. Сепак, домаќинствата во третото тримесечје вложуваат повеќе од вториот квартал, кога нивната потрошувачка беше помала за минус 2,5 отсто во споредба со лани. Банките во овие месеци речиси не одобруваа кредити за граѓаните и фирмите, па затоа експертите стабилизирањето на потрошувачката на домаќинствата ја објаснуваат со паричните пратки од иселениците.

Приливот на девизи од дијаспората почна да расте токму во овие месеци. Според Народната банка на Македонија, приватните трансфери, во кои најмногу влегуваат парите од менувачниците, во третиот квартал изнесувале 390 милиони евра, многу повеќе отколку во претходниот квартал, кога влегоа околу 114 милиони евра. Во првиот квартал лани иселениците пратија околу 119 милиони евра.

Државниот завод за статистика соопшти дека во третиот квартал годинава рецесијата во Македонија се продлабочи на 1,8 отсто, рекордно во 2009 година.

samo za polar bear

-------------
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев


Постирано од: brza
Датум на внесување: 05.Јануари.2010 во 21:54
nikakva!...na primer,izraelcite imaat neprocenlva polza  od svoite nadvor od zemjata nivna,..ama , makedoncive nemaat bash nikakva,..mislam , nekoe opshto dobro,...gledano za celata zemja i nejziniot narod!

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 06.Јануари.2010 во 02:28
Pod onoa "nekoe opshto dobro" se vmetnuvash sebe, neli?
Sakash da kazhesh deka za tebe lichno nishto ne doagja od stranstvo... pa spored toa, koj gi shisha statistikite i trikratno zgolemeniot priliv na devizni sredstva od iselenicite koi ja odrzhuvaat Makedonija postabilna od drugite sosedni zemji vo ovaa izvonredno kritichna ekonomska situacija.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 06.Јануари.2010 во 11:57
Полза имам јас лично во вид на подароци

-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: chuchuliga
Датум на внесување: 06.Јануари.2010 во 12:45
Originally posted by brza brza напиша:

nikakva!...na primer,izraelcite imaat neprocenlva polza  od svoite nadvor od zemjata nivna,..ama , makedoncive nemaat bash nikakva,..mislam , nekoe opshto dobro,...gledano za celata zemja i nejziniot narod!
 
Ако некој со ИЛЈАДНИЦИ години НЕМАЛ ЗЕМЈА, бил протеруван од таму кадешто бил и сепак и опстанал, значи дека тој народ создал многу солна поврзаност меѓу себе. Тие луѓе се распрскани по светов мнооогу долго време и повеќе ги има надвор отколку во Израел. Ја добија земјата 46 година и од тогаш ја градат зрно по зрно во таа пустиња опколени со луѓе кои не ги сакаат(не се впуштам сега во политика), бидејки не знаеле што значи своја територија да имаш, да бидеш на свое. Не е за споредување со МК.


-------------
Бројни мали луѓе, на бројни мали места, кои прават бројни мали чекори можат ликот на целата планетата Земја - да го сменат.


Постирано од: brza
Датум на внесување: 06.Јануари.2010 во 13:03
 ne li e?!изненадувањезбунетост...e, kamo  da e samo toa za nesporeduvanje...na konj bi bil narodov!

tuku,..od nesoodvetno paraleli vekje mi e preku glava,...a i preku ona drugono....намигнување


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Glenn
Датум на внесување: 07.Јануари.2010 во 17:59
Originally posted by brza brza напиша:

nikakva!...na primer,izraelcite imaat neprocenlva polza  od svoite nadvor od zemjata nivna,..ama , makedoncive nemaat bash nikakva,..mislam , nekoe opshto dobro,...gledano za celata zemja i nejziniot narod!
 
Евреите се народ кој традиционално се талентирани за правење пари, од памтивек голем процент од нив се бавеле со високо платени професии, така да, малку е неблагодарно да се споредуваат со нас.
И на крај краишта вистина е дека има голем број македонски иселеници кои издржуваат семејства ширум Македонија, да не речам дупло работат и за нивните дома и за своите во Мк.
 


-------------
Beauty fades, dumb is forever


Постирано од: bodeti
Датум на внесување: 07.Јануари.2010 во 21:09

Eve vi samo eden primer za pridones na Makedoncite od stranstvo.Samo kompanijata KBR mesecno uplaca 15 mil$ vo MK banki za plati na vrabotenite makedonci sirum svetot,za izminative 5 god od taa kompanija ima vlezeno okolu 900 mil$,ako toa ne e pridonesзбунетост-------------
VODETE LJUBOV A NE VOJNA.A MOZETE I OBETE.VENCAJTE SE!


Постирано од: Polar Bear
Датум на внесување: 08.Јануари.2010 во 02:28
 
Сметката е проста: што преку банкарски што преку неформални канали во МК влегуват една милијарда долари годишно од странство. Тоа се по 2000 долари по фамилија годишно, и тоа нето.
 
 


-------------
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 08.Јануари.2010 во 02:46
Tokmu taka..

Eve shto pishuva "Makedonsko Sonce":

Парите на иселениицте испратени до нивните семејства во Македонија се еден од спасителите на економијата од колапс. Според оценките на експертите, со испраќање на околу 1 милијарда долари за нивните семејства и роднини,  иселениците на индиректен начин го финансирале буџетскиот дефицит на државата.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 08.Јануари.2010 во 08:01
И некако се се сведува на паритетага
Каква е користа???
- со самото кажување од каде доаѓаат, кои се- ја промовираат земјата, ги запознаваат оние со кои се среќаваат, дружат дека некаде на Балканот постои една убава земја Македонија
-ја промовираат македонската култура
зарем тоа не е доволнозбунетост-------------


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 08.Јануари.2010 во 15:49
Taka e mamamd, no sekogash fokusot na negatorite na korista od iselenicite se sveduva na parite... potochno dali nekoja para od stranstvo vlegla direktno vo nivniot dzhep.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Polar Bear
Датум на внесување: 08.Јануари.2010 во 20:29
Originally posted by Polar Bear Polar Bear напиша:

 
Сметката е проста: што преку банкарски што преку неформални канали во МК влегуват една милијарда долари годишно од странство. Тоа се по 2000 долари по фамилија годишно, и тоа нето.
  
 
Да се надоврзам на самиот себе:
 
Ако македонците во македонија не ги користеа тие пари за гол опстанок, значи ако беа способни сами да се издржуваат, знаете ли што може да се направи со таа милијарда? Тоа се 400-500 км современи автопатишта и пруги или 1000-1500 км високонапонски далеководи или 10 електрани како Козјак или цела РЕК Битола или скоро два хотели како „Кулата (едрото) на арапите“ во Дубаи или најсовремен аеродром. Само за една година. Каде ќе и беше крајот на Македонија со таква инфраструктура...
 
 


-------------
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!


Постирано од: Marko sk
Датум на внесување: 08.Јануари.2010 во 20:40
Polar Bear, a gledam i Messenger isto kako tebe , samo ednata strana na medaljata ja komentirate ( sega zboram samo za ekonomskite efekti), i da, toa e fakt - Mkd ekonomija so doznakite od emigracijata kako i so direktnoto menuvanje na devizi koga doagja vo Mkd ostava negde 1 do 1,2 mld $, toa nikoj ne go spori, ama spored komentarive izgleda kako da zhiveete vo zemji kade se misli samo ednonasochno, kade vi e analitikata - medjalata ima dve strani( ianku ova e mokjna `alatka` vo analizite ) koja kje vi pokazhe deka emigrantot koga kje emigrira - koj vo prosek ( po familija, zboram za emigracija posle 1985 god.) nosi so sebe - ispumpuva od ovaa siromashna zemja cca 50.000 EUR, PA SMETAJ VO PROSEK POSLE KOJ GREJS PERIOOD POCHNUVA DA PUSHTA PARI VO MKD , NAJDI NEKOJA PROSECHNA SUMA, STAVI JA CENATA NA KAPITALOT KOJ GO IZNESOL OD MKD- A TOA E KAMATATA, I KJE VIDISH - NIKOGASH NE GI VRAKJA TIE PARI. Zboram za prosek, a mislam deka povekje pari po emigranstska familija se ispumpuvaat !
No ok, kje odime so 50.000 EUR.

Ako se imash malku ekonom. logika lesno kje se vidi deka ova shto go lafite ne drzhi voda ( demek epten ne spasuvate), ajde bonus pomosh, zemete eden , samo ednen sluchaj - prosechen, ( analitichko razglobuvane i obrabotuvanje na podatocite!) koj izvelkol 50.000 Eur ( ne gi esapam parite koi drzhavata gi vlozhila za negovoto obrazovanie, nitu pak na zhenamu), a eve ushte eden bonus 'fiks' - od ekonom. aspekt: koga se vlechat pari od edna ekonomija i se vrakjaat kapka po kapka, iznost na 10 god period e negde dvostruk + kamatite vo zemjata od kade se izvlecheni parite,

Ajde Polar sega zemaj digitronot, konsultiaj se so Messenger, na pomosh mozhe i mamad da ja kontaktirate, gledam i taa ve podrzhuva, a imashe ushte nekoj na preth. str. :))) konsultirajte se, smetajte, analizirajte razglobuvajte i kje vidite - koga toj kje gi vrati istite pari, na sveti nikad ?

TOLKU OD POMOSHTA NA EKONOMSKI PALN, a da ne zboram za nashata emigracija koja ima razvien pretpriemachki duh, koja go pomaga izvozot na mkd stoki na pazarite kade zhivee, ili pak aktivno uchestviva vo zdelkite ili pak nedaj Bozhe da se javi kako imporetr...toa, apsolutna nula e rabotava!

PS> EXTRA BONUS, pomoshta vo ekon. smisla dosta chesto znae da bide i destimulativna za domashnata ekonomija !


Постирано од: Marko sk
Датум на внесување: 08.Јануари.2010 во 20:48
Originally posted by Polar Bear Polar Bear напиша:

[QUOTE=Polar Bear]
Сметката е проста: што преку банкарски што преку неформални канали во МК влегуват една милијарда долари годишно од странство. Тоа се по 2000 долари по фамилија годишно, и тоа нето.

Да се надоврзам на самиот себе:

Ако македонците во македонија не ги користеа тие пари за гол опстанок, значи ако беа способни сами да се издржуваат, знаете ли што може да се направи со таа милијарда? Тоа се 400-500 км современи автопатишта и пруги или 1000-1500 км високонапонски далеководи или 10 електрани како Козјак или цела РЕК Битола или скоро два хотели како „Кулата (едрото) на арапите“ во Дубаи или најсовремен аеродром. Само за една година. Каде ќе и беше крајот на Македонија со таква инфраструктура...
Ova nema vrska, parite koi doagjaat od emigracijata se disperazirani i defokusirani, nemaat nikava razvoijna komponenta, ne doagjaat nitu so ekonom. `ideja` nitu so `logistika` nitu pak vo dovolen quantum za otvaranje na biusiness ...Verstehen Sie mich oder nicht ?
Malku ekonomiska logika napomosh pa kje vidish deka ova shto go posochuvash e povekje od `naiva`!


Постирано од: Polar Bear
Датум на внесување: 08.Јануари.2010 во 21:37
Originally posted by Marko sk Marko sk напиша:

Polar Bear, a gledam i Messenger isto kako tebe , samo ednata strana na medaljata ja komentirate ( sega zboram samo za ekonomskite efekti), i da, toa e fakt - Mkd ekonomija so doznakite od emigracijata kako i so direktnoto menuvanje na devizi koga doagja vo Mkd ostava negde 1 do 1,2 mld $, toa nikoj ne go spori, ama spored komentarive izgleda kako da zhiveete vo zemji kade se misli samo ednonasochno, kade vi e analitikata - medjalata ima dve strani( ianku ova e mokjna `alatka` vo analizite ) koja kje vi pokazhe deka emigrantot koga kje emigrira - koj vo prosek ( po familija) nosi so sebe - ispumpuva od ovaa siromashna zemja cca 50.000 EUR, nikogash ne gi vrakja tie pari. Zboram za prosek, a mislam deka povekje pari po emigranstska familija se ispumpuvaat od drzhavava. No ok, kje odime so 50.000 EUR.

Ako imash malku ekonom. logika lesno kje vidish deka ova shto go zborish ne drzhi voda ( demek epoten ne spasuvate), ajde bonus pomosh, zemi eden , samo ednen sluchaj - prosechen, koj izvelkol 50.000 Eur ( ne gi esapam parite koi drzhavata gi vlozhila za negovoto obrazovanie, nitu pak na zhenamu) i eve ti ushte eden bonus fiks - od ekonom. asp[ekt, koga se vlechat pari od edna ekonomija i se vrakjaat kapka po kapka, iznost na 10 god period e negde dvostruk | kamatite vo zemjata od kade se izvlecheni parite, ajde sega zemaj digitronot, konsultiaj se so Messenger, na pomosh mozhe i mamad da ja kontaktirate, gleda i taa ve podrzhuva :))) konsultirajte se, smetajte i kje vidite - koga toj kje gi vrati istite pari, nikogash ?

TOLKU OD POMOSHTA NA EKONOMSKI PALN, a da ne zboram za nashata emigracija koja ima razvien pretpriemachki duh, koja go pomaga izvozot na mkd stoki na pazarite kade zhivee...toa apsolutna nula e rabotava!

PS> EXTRA BONUS, pomoshta vo ekon. smisla dosta chesto znae da bide i destimulativna za domashnata ekonomija !
 
Настрана твоите зајадливи коментари. Од каде ти е богати идејата дека секоја емигрантска фамилија „испумпува“, „во просек“ 50000 Евра. Од стотици, знам само еден што емигрирал со приближно толку пари. Мислиш ли дека сите што излегле надвор продале стан или куќа? И како замислуваш дека тие 50000 Евра, ако не биле „испумпани“ би го покриле дефицитот во МК? Па тоа во огромен дел не се ликвидни пари. А за инвестицијата во нивното образование и да не зборуваме. Тоа ќе имаше смисла ако Македонија е способна да ги вработи и да извади корист од образованите. И онака образованието во МК е во најголем дел пропадната инвестиција. Кажи ми дали МК има поголем ќар од високообразован и невработен таму, или во странство, кој макар и понекогаш ке прати по некој долар.
 
Поентата ми беше не да правам економска анализа туку: ако на македонците тие милијарда долари не им требаа за леб, кров над глава и гаќи на газот, што се би можело да се направи со нив. Потенцијалот постои.
 
И уште за претприемачкиот дух: ние македонците во странство уште како го имаме. Да не сме го имале не би се мрднале од таа зачаурена средина таму. Правиме милиони долари за нашите фирми и земји каде што живееме. Само немаме саглам партнер во матичната земја.
 


-------------
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!


Постирано од: Marko sk
Датум на внесување: 08.Јануари.2010 во 21:56
Originally posted by Polar Bear Polar Bear напиша:

... Од каде ти е богати идејата дека секоја емигрантска фамилија „испумпува“, „во просек“ 50000 Евра. Од стотици, знам само еден што емигрирал со приближно толку пари. Мислиш ли дека сите што излегле надвор продале стан или куќа?
Polar, jas znam povekje od 10 familii koi iznesoa barem po 200.000 EUR, izvini, sekoj vo svojot segment...ok, shala na strana, sega chitaj me vnimatelno: VO PROSEK, znach zboram vo prosek, a ne mi kazhuvaj deka nekoja familija emigrirala vo Canada bez minimumot koj Canada go bara pri vlez, i koga kje soberesh i dodatni troshoci koi gi lepish pri apliciranjeto kje vidish deka bez 20-30.000 $ nema teorija.
Originally posted by Polar Bear Polar Bear напиша:

..И уште за претприемачкиот дух: ние македонците во странство уште како го имаме. Да не сме го имале не би се мрднале од таа зачаурена средина таму. Правиме милиони долари за нашите фирми и земји каде што живееме. Само немаме саглам партнер во матичната земја.

A toa deka ste epten businesssssmeni ne mi kazhuvaj, ja razvivte Canada i US...ajde sega priznaj , deka 80 % od nashata emigracija tamu ne raboti na 'mesta' i pozicii, i postruka koi gi imala vo Mkd.
Ianku, kolku e iznosot na potroishuvachkata 'koshnica' tamu vo Toronto za edna 4- na familija, pa vidi kolku vi se platite, pa kazhi mi, ..... OK, inaku ako imash pretpriemachki duh, ajde , jas odma sum spremen da razvieme nekoj konkreten business na planot na izvoz na mkd stoka za cad pazar ? come on, samo se plasham deka kje ispadne deka tamu kaj vas nema saglam partner , a ?

More Polar, barem 30 lugje vo taa Canda poznavam, so nostrificirani diplomi, a bogami i so pari otidoa pred 10-20 god, so nieden nema business shansi da se razvie, koga im predlagav joint- venture, neznaea shto e toa, mislea deka e nekoj vid na elen ...ne se luti, tamu vie odite da raboitite, shto po turski se veli izmekjar da bidesh....kolku od nashata Mkd emigracija ima svoj business, a ? pa na cad- mkd yellow pages, sum kontaktiral lugje sade sitni dukjandzhii, frizeri, studija za fotografii, ....

A za chesnosta tamu, ne mi pej pesni, ne me znaesh , nitu mozhesh da pretpostavish deka so nash*te firmi koi napravia izvoz za Canada i US , skoro site do eden ispadnaa 'zaebani` od nash*te emigranstski partneri...
PS. malku otidovme off topic, ama nejse, sepak poentirame TRANSVERZALNO ~


Постирано од: гоcтин
Датум на внесување: 08.Јануари.2010 во 22:09
Originally posted by Marko sk Marko sk напиша:


More Polar, barem 30 lugje vo taa Canda poznavam, so nostrificirani diplomi, a bogami i so pari otidoa pred 10-20 god, so nieden nema business shansi da se razvie, ...ne se luti, tamu vie odite da raboitite, shto po turski se veli izmekjar da bidesh....kolku od nashata Mkd emigracija ima svoj business, a ? pa na cad- mkd yellow pages, sum kontaktiral lugje sade sitni dukjandzhii, frizeri, studija za fotografii, ....

A za chesnosta tamu, ne mi pej pesni, ne me znaesh , nitu mozhesh da pretpostavish deka so nash*te firmi koi napravia izvoz za Canada i US , skoro site do eden ispadnaa 'zaebani` od nash*te emigranstski partneri...
PS. malku otidovme off topic, ama nejse, sepak poentirame TRANSVERZALNO ~


Marko sk не си во право за ова што го ставив во болд....таму одат да работат и да живеат,затоа што македонија не им го овозможила тоа на времето...што е подобро да питаш за корка леб или сам да го заработиш а?Не ми се верува дека уште има луѓе што мислат дека ако некој македонец замине во странство тоа одма значи дека оди да копа ниви,да чисти јавни тоалети или слично...секој почеток е тежок,ама скоро сите се снашле и живеат многу подобро него нивните роднини во македонија
а за бизниси...и тие што се родени во канада немаат свои бизниси...зошто СЕКОЈ македонец треба да има СВОЈ бизнис?...тие дуќанџии фризери и сл...заработуваат повеќе од ти што заработуваш тука цела година...и верувај не питаат по улици, ниту ја работат најниската работа за најниска плата

-------------


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 08.Јануари.2010 во 22:16
Originally posted by Marko sk Marko sk напиша:

Polar Bear, a gledam i Messenger isto kako tebe , samo ednata strana na medaljata ja komentirate ( sega zboram samo za ekonomskite efekti), i da, toa e fakt - Mkd ekonomija so doznakite od emigracijata kako i so direktnoto menuvanje na devizi koga doagja vo Mkd ostava negde 1 do 1,2 mld $, toa nikoj ne go spori, ama spored komentarive izgleda kako da zhiveete vo zemji kade se misli samo ednonasochno, kade vi e analitikata - medjalata ima dve strani( ianku ova e mokjna `alatka` vo analizite ) koja kje vi pokazhe deka emigrantot koga kje emigrira - koj vo prosek ( po familija, zboram za emigracija posle 1985 god.) nosi so sebe - ispumpuva od ovaa siromashna zemja cca 50.000 EUR, PA SMETAJ VO PROSEK POSLE KOJ GREJS PERIOOD POCHNUVA DA PUSHTA PARI VO MKD , NAJDI NEKOJA PROSECHNA SUMA, STAVI JA CENATA NA KAPITALOT KOJ GO IZNESOL OD MKD- A TOA E KAMATATA, I KJE VIDISH - NIKOGASH NE GI VRAKJA TIE PARI. Zboram za prosek, a mislam deka povekje pari po emigranstska familija se ispumpuvaat !
No ok, kje odime so 50.000 EUR.

Ako se imash malku ekonom. logika lesno kje se vidi deka ova shto go lafite ne drzhi voda ( demek epten ne spasuvate), ajde bonus pomosh, zemete eden , samo ednen sluchaj - prosechen, ( analitichko razglobuvane i obrabotuvanje na podatocite!) koj izvelkol 50.000 Eur ( ne gi esapam parite koi drzhavata gi vlozhila za negovoto obrazovanie, nitu pak na zhenamu), a eve ushte eden bonus 'fiks' - od ekonom. aspekt: koga se vlechat pari od edna ekonomija i se vrakjaat kapka po kapka, iznost na 10 god period e negde dvostruk + kamatite vo zemjata od kade se izvlecheni parite,

Ajde Polar sega zemaj digitronot, konsultiaj se so Messenger, na pomosh mozhe i mamad da ja kontaktirate, gledam i taa ve podrzhuva, a imashe ushte nekoj na preth. str. :))) konsultirajte se, smetajte, analizirajte razglobuvajte i kje vidite - koga toj kje gi vrati istite pari, na sveti nikad ?

TOLKU OD POMOSHTA NA EKONOMSKI PALN, a da ne zboram za nashata emigracija koja ima razvien pretpriemachki duh, koja go pomaga izvozot na mkd stoki na pazarite kade zhivee, ili pak aktivno uchestviva vo zdelkite ili pak nedaj Bozhe da se javi kako imporetr...toa, apsolutna nula e rabotava!

PS> EXTRA BONUS, pomoshta vo ekon. smisla dosta chesto znae da bide i destimulativna za domashnata ekonomija !


Marko, ja imam slushano ovaa teza ushte od komunistichkoto vreme i mozham da kazham deka ne e validna.

Zoshto neshto vakvo ne se govori na zapad?

Zatoa shto se znae deka lugjeto preku taksite odvojuvaat od svoj dzhep za shkolstvoto na svoite decata i vlozhuvat svoe vreme i energija da go zavrshat istoto. Toa ne im e dadeno od drzhavata kako nekakov novogodishen paket.

Na rabotnikot mu se izdvojuvaat pari od platata za vreme na celiot negov raboten vek za shkolstvoto na decata (bez obzir dali se negovi ili tugji). Bidejki toa ne se pari na drzhavata (iako se sobiraat vo nejzini fondovi), tuku na rabotnikot, ne mozhat da se smetaat kako nikakov drzhaven poklon, tuku kako zaraboteni i vlozheni pari od samiot gragjanin.

Originally posted by Marko sk Marko sk напиша:


koga toj kje gi vrati istite pari, na sveti nikad ?


Znachi za kakvo vrakjanje pari zboruvash koga tie vekje ednash se dadeni od rabotnikot. Zarem za istata rabota da dade ushte ednash???

Inaku, se slozhuvam deka opshetstvoto gubi vo svojot potencijal so odenjeto na viskoobrazovaniot kadar. No ako lugjeto ne gledaat idnina so ostanuvanjeto vo rodnata zemja, togash se primorani da emigriraat. Dobrata strana vo taa nesakana situacija e faktoto shto tie ne ja zaboravaat se trudat da ja pomagaat svojata tatkovina na razni nachini.


-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Marko sk
Датум на внесување: 08.Јануари.2010 во 22:17
Originally posted by ma4kica ma4kica напиша:

Originally posted by Marko sk Marko sk напиша:


More Polar, barem 30 lugje vo taa Canda poznavam, so nostrificirani diplomi, a bogami i so pari otidoa pred 10-20 god, so nieden nema business shansi da se razvie, ...ne se luti, tamu vie odite da raboitite, shto po turski se veli izmekjar da bidesh....kolku od nashata Mkd emigracija ima svoj business, a ? pa na cad- mkd yellow pages, sum kontaktiral lugje sade sitni dukjandzhii, frizeri, studija za fotografii, ....

A za chesnosta tamu, ne mi pej pesni, ne me znaesh , nitu mozhesh da pretpostavish deka so nash*te firmi koi napravia izvoz za Canada i US , skoro site do eden ispadnaa 'zaebani` od nash*te emigranstski partneri...
PS. malku otidovme off topic, ama nejse, sepak poentirame TRANSVERZALNO ~


Marko sk не си во право за ова што го ставив во болд....таму одат да работат и да живеат,затоа што македонија не им го овозможила тоа на времето...што е подобро да питаш за корка леб или сам да го заработиш а?Не ми се верува дека уште има луѓе што мислат дека ако некој македонец замине во странство тоа одма значи дека оди да копа ниви,да чисти јавни тоалети или слично...секој почеток е тежок,ама скоро сите се снашле и живеат многу подобро него нивните роднини во македонија
а за бизниси...и тие што се родени во канада немаат свои бизниси...зошто СЕКОЈ македонец треба да има СВОЈ бизнис?...тие дуќанџии фризери и сл...заработуваат повеќе од ти што заработуваш тука цела година...и верувај не питаат по улици, ниту ја работат најниската работа за најниска плата


Gledam ne si me razbrala, koga rekov izmekjari - rekov vo smisol na replikata na Polar - deka bile nashive epten pretpriemachki pozicionirani.
Ianku sekoj koj raboti za plata, kaj drug gazda po turski se veli IZMEKJAR. istoto vazhi i za vo Skopje, onoj koj raboti kaj drug vlasnik na firma istiot naziv e na turski, malku e nezgoden, ama toa e, zgodno nezgodno na turski se vika izmekjar.

Poentata beshe deka nash chovek koga kje emigrira, toj ponesuva nekakov iznos na devizi od ovaa Makedonija. TAKA....e sega koga kje pochne da pushta po 200-300 $ na god nivo smetaj koga kje gi vrati ?


Постирано од: Marko sk
Датум на внесување: 08.Јануари.2010 во 22:21
OK Messenger, ok, kroce...ajde napravi analiza koga nash chovek kje iznese 5-60.000 Eura, koga toj tie pari kje gi vrati, ajde kazhimi go toa, i povikaj se na postot kade napomenav da se koristi ekonomska logika, come on, dali i posle 20 god pushtanje po 1-2.000 $ na god nivo kje gi varti ? NE, NIKOGASH !!! znachi zboram na ekonomski plan, a toa za kulturoloshki i drugi benefiti, za toa na druga tema.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 08.Јануари.2010 во 22:31
Kakvi pari barash od mene da vratam?

Koj mi dal mene pari za moeto shkoluvanje za da mu gi vrakjam?

Ako na nekoj treba da vrakjam toa se tatko mi i majka mi koi celiot svoj raboten vek oddeluvale od svojata plata, kako shto sum oddeluval i jas dodeka rabotev vo Makedonija (iako nemav deca) za moeto shkoluvanje.

Koja ti e taa komunistichka logika, deka drzhavata plakjala za mene i sega jas nea i dolzham 50.000 evra (kako dojde do taa suma ne znam, no barem znam deka moite roditeli i jas sme odvoile najmalu tolku pari od porezite koi bile staveni na nash*te primanja)?

Ako odime po ovaa logika togash jas mu dolzham priblizhnio tolku pari i na Zdravstvoto zatoa shto se grizhelo za mene so bolnicite, ambulatnite i lekarite, jas dolzham pari i za policijata i vojskata zatoa shto me chuvale....

Marko, jas ne dolzham nikomu nishto zatoa shto setoa to VEKJE E PLATENO OD MOITE RODITELI I OD MENE. Zatoa postojat porezi na prihodi, za da se podmiruvaat troshocite na drzhavata.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: гоcтин
Датум на внесување: 08.Јануари.2010 во 22:36
Marko sk јас разбрав добро што сакаш да кажеш...знам што е измеќар иако не го користам зборот затоа што не е македонски...свесна сум дека тој понесва извесен износ за живот во прво време...а верувај ми...ги враќа дупло и тоа како....

-------------


Постирано од: Polar Bear
Датум на внесување: 08.Јануари.2010 во 22:38
Originally posted by Marko sk Marko sk напиша:

Originally posted by Polar Bear Polar Bear напиша:

... Од каде ти е богати идејата дека секоја емигрантска фамилија „испумпува“, „во просек“ 50000 Евра. Од стотици, знам само еден што емигрирал со приближно толку пари. Мислиш ли дека сите што излегле надвор продале стан или куќа?
Polar, jas znam povekje od 10 familii koi iznesoa barem po 200.000 EUR, izvini, sekoj vo svojot segment...ok, shala na strana, sega chitaj me vnimatelno: VO PROSEK, znach zboram vo prosek, a ne mi kazhuvaj deka nekoja familija emigrirala vo Canada bez minimumot koj Canada go bara pri vlez, i koga kje soberesh i dodatni troshoci koi gi lepish pri apliciranjeto kje vidish deka bez 20-30.000 $ nema teorija.
 
Извини, ама изгледа дека круговите ни се многу различни, не можам да се мерам со твојата класа. Половината нови иселеници што јас ги знам дојдоа со позајмени пари, токму оние $20 - $30k.
 
Originally posted by Marko sk Marko sk напиша:

Originally posted by Polar Bear Polar Bear напиша:

..И уште за претприемачкиот дух: ние македонците во странство уште како го имаме. Да не сме го имале не би се мрднале од таа зачаурена средина таму. Правиме милиони долари за нашите фирми и земји каде што живееме. Само немаме саглам партнер во матичната земја.

A toa deka ste epten businesssssmeni ne mi kazhuvaj, ja razvivte Canada i US...ajde sega priznaj , deka 80 % od nashata emigracija tamu ne raboti na 'mesta' i pozicii, i postruka koi gi imala vo Mkd.
Ianku, kolku e iznosot na potroishuvachkata 'koshnica' tamu vo Toronto za edna 4- na familija, pa vidi kolku vi se platite, pa kazhi mi, ..... OK, inaku ako imash pretpriemachki duh, ajde , jas odma sum spremen da razvieme nekoj konkreten business na planot na izvoz na mkd stoka za cad pazar ? come on, samo se plasham deka kje ispadne deka tamu kaj vas nema saglam partner , a ?
 
Производите што ти од Македонија можеш да ги понудиш, во Канада ги има со лопати да ги ринеш, петпати поефтино и поквалитетно.
 
Originally posted by Marko sk Marko sk напиша:


More Polar, barem 30 lugje vo taa Canda poznavam, so nostrificirani diplomi, a bogami i so pari otidoa pred 10-20 god, so nieden nema business shansi da se razvie, koga im predlagav joint- venture, neznaea shto e toa, mislea deka e nekoj vid na elen ...ne se luti, tamu vie odite da raboitite, shto po turski se veli izmekjar da bidesh....kolku od nashata Mkd emigracija ima svoj business, a ? pa na cad- mkd yellow pages, sum kontaktiral lugje sade sitni dukjandzhii, frizeri, studija za fotografii, ....

A za chesnosta tamu, ne mi pej pesni, ne me znaesh , nitu mozhesh da pretpostavish deka so nash*te firmi koi napravia izvoz za Canada i US , skoro site do eden ispadnaa 'zaebani` od nash*te emigranstski partneri...
PS. malku otidovme off topic, ama nejse, sepak poentirame TRANSVERZALNO ~
 
Твое право е да мислиш што сакаш. Не мораш да имаш сопствена фирма за да бидеш биснисмен и да носиш милиони, но твоите стереотипи се твоја работа. На крајот, ако си ти толкав бизнисмен и имаш што да понудиш, зошто ти требаат македонци за да работиш со нив? Канада е голема и не има од сите мустри, лесно ќе најдеш партнер.
 


-------------
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!


Постирано од: Marko sk
Датум на внесување: 08.Јануари.2010 во 22:42
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Kakvi pari barash od mene da vratam?

Koj mi dal mene pari za moeto shkoluvanje za da mu gi vrakjam?

Ako na nekoj treba da vrakjam toa se tatko mi i majka mi koi celiot svoj raboten vek oddeluvale od svojata plata, kako shto sum oddeluval i jas dodeka rabotev vo Makedonija (iako nemav deca) za moeto shkoluvanje.

Koja ti e taa komunistichka logika, deka drzhavata plakjala za mene i sega jas nea i dolzham 50.000 evra (kako dojde do taa suma ne znam, no barem znam deka moite roditeli i jas sme odvoile najmalu tolku pari od porezite koi bile staveni na nash*te primanja)?

Ako odime po ovaa logika togash jas mu dolzham priblizhnio tolku pari i na Zdravstvoto zatoa shto se grizhelo za mene so bolnicite, ambulatnite i lekarite, jas dolzham pari i za policijata i vojskata zatoa shto me chuvale....

Marko, jas ne dolzham nikomu nishto zatoa shto setoa to VEKJE E PLATENO OD MOITE RODITELI I OD MENE. Zatoa postojat porezi na prihodi, za da se podmiruvaat troshocite na drzhavata.
Ha, ha, haaa....me nasmea, ok, gledam ne se razbirame , kakva be komunistichka logika, more messinegeru, moreeee, pa me chitash li, zboram za EKONOMSKA LOGIKA?
Chudno se iznapishav a ne me rabriash shto velam sega kroce, zanchi kroce ...batali shkolovanjeto, batali go toa, imash stan vo Skopje,70 m2 vo Karposh II, tvoj si e, si go kupil ili si go nalsedil, taka, odime ponatamu, go prodavash za 4.300.000.den, taka, ti gi upakja kupuvachot na transkaciona smetka ( sega taka e kaj nas), ti od taa smetka si gi vadish parite i vo menuvachnica kupuvash ramno 70.000 EURA. Parite si gi transverirash na tvoeto konto vo US ili Canada, taka,... e sega analizata p[okazhuva deka od Mkd ekonomija se ipumpani ovie devizi, taka, devizi so koi mkd ekonomija uvezuva neophodni stoki, taka, koga tie devizi ti kako Messenger kje gi vratish nazad, zboramn za ovaa sostojba, zmisli, ako 1o.000 lugje prodatat kukjite po 100.000 EUR ( pretpostavka pod uslov da ima kupuvachi koi vo denari kje platat) i tie 10.000 lugje gi iznesat parite nadvor, drzjhavava t.e. deviznite rezervi kje se prepolovat, me razbirash za shto zboram , a so prepolovuvanjeto na devizite se prepolovuva seta monetarna sigurnost i t.n....sega sum belkim jasen ?


Постирано од: Polar Bear
Датум на внесување: 08.Јануари.2010 во 22:45
Ебати државата чија монетарна стабилност се заснива на станот во Карпош 2 ....голема%20насмевка

-------------
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!


Постирано од: Marko sk
Датум на внесување: 08.Јануари.2010 во 22:50
Originally posted by Polar Bear Polar Bear напиша:

Originally posted by Marko sk Marko sk напиша:


Originally posted by Polar Bear Polar Bear напиша:


... Од каде ти е богати идејата дека секоја емигрантска фамилија „испумпува“, „во просек“ 50000 Евра. Од стотици, знам само еден што емигрирал со приближно толку пари. Мислиш ли дека сите што излегле надвор продале стан или куќа?


Polar, jas znam povekje od 10 familii koi iznesoa barem po 200.000 EUR, izvini, sekoj vo svojot segment...ok, shala na strana, sega chitaj me vnimatelno: VO PROSEK, znach zboram vo prosek, a ne mi kazhuvaj deka nekoja familija emigrirala vo Canada bez minimumot koj Canada go bara pri vlez, i koga kje soberesh i dodatni troshoci koi gi lepish pri apliciranjeto kje vidish deka bez 20-30.000 $ nema teorija.Извини, ама изгледа дека круговите ни се многу различни, не можам да се мерам со твојата класа. Половината нови иселеници што јас ги знам дојдоа со позајмени пари, токму оние $20 - $30k.Aaaaaa, tuka sme znachi, a? i ne se srami napoishi go ona 20-30k na Makedonski , da te razberat ovdeka, toa se 2-30.000 $....a nemislish deka ima i takvi koi dojdoa so po 100.000 pqa duri i so pola milion ?...i na krajot pak ispadna deka vo prosek e tuka , 50.000, polar, ne brazaj so komentari !


Постирано од: Marko sk
Датум на внесување: 08.Јануари.2010 во 23:01
Polar, a deka ne gi znaesh rabotite iako zhiveesh tamu ne gi znaesh, ili ne kazhuvash zashto nema da te druzhat ova nashive ako kazhesh deka so platite edvaj ja krpite tamu zhiveachkata ?
Ajde odgovori: Kolku iznesuva potroshuvachkata koshnica vo Toronto, a kolakvi se platite, samo segmentiraj, ne mi davaj prosek, kazhi mi plata od 2- 2.500 $ kolkav procentot na vraboteni ja imaat ovaa plata pa zbori za vashiot standard?
Kje vidish deka polovinata i povekje zhiveet na granica na egzistencija ...ajde come on, najdi linik i preze3ntiraj ?


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 08.Јануари.2010 во 23:09
Originally posted by Marko sk Marko sk напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Kakvi pari barash od mene da vratam?

Koj mi dal mene pari za moeto shkoluvanje za da mu gi vrakjam?

Ako na nekoj treba da vrakjam toa se tatko mi i majka mi koi celiot svoj raboten vek oddeluvale od svojata plata, kako shto sum oddeluval i jas dodeka rabotev vo Makedonija (iako nemav deca) za moeto shkoluvanje.

Koja ti e taa komunistichka logika, deka drzhavata plakjala za mene i sega jas nea i dolzham 50.000 evra (kako dojde do taa suma ne znam, no barem znam deka moite roditeli i jas sme odvoile najmalu tolku pari od porezite koi bile staveni na nash*te primanja)?

Ako odime po ovaa logika togash jas mu dolzham priblizhnio tolku pari i na Zdravstvoto zatoa shto se grizhelo za mene so bolnicite, ambulatnite i lekarite, jas dolzham pari i za policijata i vojskata zatoa shto me chuvale....

Marko, jas ne dolzham nikomu nishto zatoa shto setoa to VEKJE E PLATENO OD MOITE RODITELI I OD MENE. Zatoa postojat porezi na prihodi, za da se podmiruvaat troshocite na drzhavata.
Ha, ha, haaa....me nasmea, ok, gledam ne se razbirame , kakva be komunistichka logika, more messinegeru, moreeee, pa me chitash li, zboram za EKONOMSKA LOGIKA?
Chudno se iznapishav a ne me rabriash shto velam sega kroce, zanchi kroce ...batali shkolovanjeto, batali go toa, imash stan vo Skopje,70 m2 vo Karposh II, tvoj si e, si go kupil ili si go nalsedil, taka, odime ponatamu, go prodavash za 4.300.000.den, taka, ti gi upakja kupuvachot na transkaciona smetka ( sega taka e kaj nas), ti od taa smetka si gi vadish parite i vo menuvachnica kupuvash ramno 70.000 EURA. Parite si gi transverirash na tvoeto konto vo US ili Canada, taka,... e sega analizata p[okazhuva deka od Mkd ekonomija se ipumpani ovie devizi, taka, devizi so koi mkd ekonomija uvezuva neophodni stoki, taka, koga tie devizi ti kako Messenger kje gi vratish nazad, zboramn za ovaa sostojba, zmisli, ako 1o.000 lugje prodatat kukjite po 100.000 EUR ( pretpostavka pod uslov da ima kupuvachi koi vo denari kje platat) i tie 10.000 lugje gi iznesat parite nadvor, drzjhavava t.e. deviznite rezervi kje se prepolovat, me razbirash za shto zboram , a so prepolovuvanjeto na devizite se prepolovuva seta monetarna sigurnost i t.n....sega sum belkim jasen ?Marko, prijatele, tebe izgleda neshto ne ti e jasno..

Moj stan, moj posed, moja kola, moja vikendichka, moi pari... onoa shto e moe mozham da go nosam kade sakam i so nego da pravam shto sakam.

Toa nikoj ne mi go dal na veresija, nikomu ne mu go dolzham, tuku samiot sum go zarabotil. Toa e moja sopstvenost, a ne drzhavna.

Znachi ova tvoe tvrdenje nema nikakvi temeli, pa nema potreba od koristenje digitron:

Originally posted by Marko sk Marko sk напиша:

Ajde Polar sega zemaj digitronot, konsultiaj se so Messenger, na pomosh mozhe i mamad da ja kontaktirate, gledam i taa ve podrzhuva, a imashe ushte nekoj na preth. str. :))) konsultirajte se, smetajte, analizirajte razglobuvajte i kje vidite - koga toj kje gi vrati istite pari, na sveti nikad ?


Ne se vrakja onoa shto ne se dolzhi.

Mislam deka sega se razbravme i po taa osnova.-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Marko sk
Датум на внесување: 08.Јануари.2010 во 23:16
Ha, ha...ok, ha, ha...malku off topic:
Ne se odnesuva na tebe, nitu na Polar nitu na bilo koj konkretno, ama mi se chini, nashive koga kje emigriraat od Mkd , kako da dobivaat nekoj chuden virus koj negativno vliae na razbiranjeto vo komunikaciite, navistina, imam prijateli od mladosta, studiravme zaedno, super bea, so dva zbora se razbiravme, sega koga kje dojdat vo Skopje, nikako da se razbereme, jas znboram edno toj mi odgoivra drugo, isti sluchaj i so na brat mi priajtelite, tie se postari nekoi emigranti, so niv pa nikako..ok.

Ne e taka kako shto velish od ekonomska gledan tochka,
Od pravna strana ti si vo pravo i tuka nema zbor, no od ekonomski aspekt, NE, zatoa napiushav primer so pomasoven broj na takvi slucaevi shto se sluchuva, ok, sega e pojasno, I hope ?


Постирано од: Polar Bear
Датум на внесување: 08.Јануари.2010 во 23:19
Твојот поглед на Канада е Торонто. Немам врска колку чини  потрошувачка кошница таму (немам ни поим што беше тоа, такви кошници не продаваат во Канадаголема%20насмевка), одамна не живеам таму. Не знам што зборуваш, за каква граница на егсистенција? $2500 се под граница на сиромаштијата и се беда и јад за фамилија, во долните 5% од сите канаѓани. 75% од канадските фамилии се со околу $75000 годишно, односно околу $4000. Што друго те интресира?


-------------
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!


Постирано од: Polar Bear
Датум на внесување: 08.Јануари.2010 во 23:22
Originally posted by Marko sk Marko sk напиша:

Ha, ha...ok, ha, ha...malku off topic:
Ne se odnesuva na tebe, nitu na Polar nitu na bilo koj konkretno, ama mi se chini, nashive koga kje emigriraat od Mkd , kako da dobivaat nekoj chuden virus koj negativno vliae na razbiranjeto vo komunikaciite, navistina, imam prijateli od mladosta, studiravme zaedno, super bea, so dva zbora se razbiravme, sega koga kje dojdat vo Skopje, nikako da se razbereme, jas znboram edno toj mi odgoivra drugo, isti sluchaj i so na brat mi priajtelite, tie se postari nekoi emigranti, so niv pa nikako..ok.

Ne e taka kako shto velish od ekonomska gledan tochka,
Od pravna strana ti si vo pravo i tuka nema zbor, no od ekonomski aspekt, NE, zatoa napiushav primer so pomasoven broj na takvi slucaevi shto se sluchuva, ok, sega e pojasno, I hope ?
 
Па да, добро е да се проветриш и ти малку надвор да сфатиш што е економска логика. Од кога становите се дел од девизните резерви тоа не ми е јасно...
 


-------------
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!


Постирано од: Marko sk
Датум на внесување: 08.Јануари.2010 во 23:22
Originally posted by Polar Bear Polar Bear напиша:

Што друго те интресира?

Dovolno e, nishto povekje, puni ste so pra zanchi, alal vi nova domovina , teraj tamu ako e taka ?

A za poseldniov post, geldam deka nemash vrska so ekonomija, ne komentiraj, izvini vaka, ama nerazbirash !


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 08.Јануари.2010 во 23:23
Kako ne sum vo pravo od ekonomska gledna tochka?

Vkupnoto saldo vo drzhavata e isto. Dali kje ima vrednost kako kukja ili protivrednst kako pari, suma sumarum vo momenot na tranzakcijata s'e ostanuva isto.

Ili pogledni ja rabotata malu poednostavno - jas sum ja zemal kukjata so mene. Onoa shto bilo moe i natamu ostanuva moe. Nikogo ne sum go oshtetil, s'e ostanuva isto.

Neka ne te buni toa shto nekoj mi dal pari za kukjata. Toj imal namera da kupi kukja (moja ili tugja), a ne da gi vlozhuva vo neshto drugo.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 08.Јануари.2010 во 23:28
Originally posted by Polar Bear Polar Bear напиша:

Од кога становите се дел од девизните резерви тоа не ми е јасно...
Potochno, nedvizhnata imovina ne se smeta za aset tuku za liability.

Taa eventualno stanuva aset vo momentot na prodavanjeto... se razbira, ako ne se prodade pod onaa cena za koja bila kupena.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Marko sk
Датум на внесување: 08.Јануари.2010 во 23:34
Leeee, shampioni ste....Messingeru, zamisli deka Mkd ( banki, firmi i gradjani) ima devizni na raspolaganje od 1.000.000 EUR. a ima denari vo optek 100.000.000. i ima 1000 kukji so nekoja vrednost ne e bitna za analizava), taka, e sega jas imam vladenie - moi pari 5.000.000 od vkupnata masa na pari (koi se 100 milioni) ja kupuvam tvojata kukja so ovie moi pari za 4.300.000 sme se ispazarile, taka, ti so ovie 4.3 mio denari kupuvash vo menuvachnica 70.000 evra, taka, gi transverirash nadvor, vo MKD ostanaa sega 930.000 EURA, taka, znachi se namalija devizite, od ova pojasno amin !!!!


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 08.Јануари.2010 во 23:44
Shto ne ti e jasno Marko?

Em sakash da ima pazarna ekonomija, em na lugjeto da im gi zamrznesh parite vo bankite?-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Polar Bear
Датум на внесување: 08.Јануари.2010 во 23:45
И? Човекот си ја понел куќата со себе, која и онака не била сопственост на државата. Истото го правиш и кога одиш во Грција на одмор и трошиш девизи таму.
 
Интересно е со македонциве во Македонија што сите оперираат со илјадници и милиони евра ли се, долари ли се, а им требаат пари (девизи) од надвор да го покријат дефицитот и се бунат кога доматите ќе поскапат за еден денар. Од друга страна не жалат нас во странство што живееме во земји со десет пати поголем доход по глава и исто толку поголем стандард. голема%20насмевка


-------------
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!


Постирано од: Marko sk
Датум на внесување: 09.Јануари.2010 во 00:01
...


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 09.Јануари.2010 во 00:01
Originally posted by Polar Bear Polar Bear напиша:

И? Човекот си ја понел куќата со себе, која и онака не била сопственост на државата. Истото го правиш и кога одиш во Грција на одмор и трошиш девизи таму.


Ne! Toa ne e isto.

So odenjeto na odmor vo Grcija parite se iznesuvaat nadvor od Makedonija. Eden sosem mal del ostanuva vo tatkovinata kako provizija za patnichkite firmi. Seto drugo bukvano se transferira, bez nishto da se ostavi kako kontravrednost vo Makedonija.

So toa parite od svojot dzheb se prefrluvaat vo tugjiot dzheb.


So prodavanjeto na kukjata parite od edniot sopstven dzheb se prefrlaat vo drugiot. Se menuva samo formata, a ne sodrzhinata.-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Marko sk
Датум на внесување: 09.Јануари.2010 во 00:07
samo shto so taa razlika shto vo sluchajov za koj diskutirame iznese devizi...

Znam teshko vi e ova da go razbrerete ama sega vi e jasno i ste pobogati so dodtni spoznai ...
Ajde na leto koga kje dojdam tamu ( ako voopshto dojdam), kje vi organiziram eden seminar od deviznite tekovi i logikata na transverite na pari a Bogami i malku od monetarizmot kje vi nacrtam...

Inaku vo golemi brojki, mnogu golemi za nas, i US , Fr. Germany ( sega se vo evro znonata, neznam tochno kako e za ovie dve drzhavi), UK i Japonija, ne dozvoluvaat nerprecheni transveri na pari od edna vo druga drzhava ako nivnata `masa` e pogolema od 1% od iznosot na GDP, t.e. predhodno se najvuva ....

Ok, neznam zashto vleguvate vo analitichka diskusija koga za vaklvi raboti se bara malku teorija - struchna da se ima prochitano, me potsetivte na onaa poznata karikatura ( ova bez zadni nameri ), kako 2-3 kloshri od prache iskinat Wall street journal razglabaat berzansko rabotenje i svetski monetarizam


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 09.Јануари.2010 во 00:20
Taka Marko... shtom nemozhe da se nadmudri protivnikot se preogja na atentat na karakterot, potcenuvanje, potsmevanje...

OK, ne se lutam oti toa samo mi pokazhuva deka povekje nemash argumenti.


Patem, so natamoshnoto izlaganje odish nadvor od temata. Taa e "Каква е користа од Македонците во странствo".

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Marko sk
Датум на внесување: 09.Јануари.2010 во 00:44
Dobro be Messenger, jas neznam kako nemzohesh da razberesh.
Eve ushte poprosto kje objasnam:

Imash 100.000 $ na shtedna knishka nasledeni od tvoite roditeli vo Komercijalna Banka Skopje.
Tie pari se svoevidna `aktiva` na bankata koi gi koristi za gradjanskite potrebi i za delovnite potrebi na nejzinite komitenti- klienti, koga od nejze se bara da se kupat devizi so koi kje se plati vo stranstvo ili za obichno menuvachko rabotenje..
Zamiuisli deka site devizi so koi raspolaga Kom banka se ovie tvoive, ti doagjash od US i velish, ovie pari da gi prefrlite na moeto konto vo City Bank NYC.

Bankata gi prefrla i ostanuva bez devizi, se obrakja do NBM i od svoetite denasrski zalihi ili shtenite vlogovi na nejzinite klienti kupuva devizi od NBM.
Sega ja imame sl. sitacija:
Pred da dojde Mesenger i da go dade nalogot za transver Kom Banka imashe 100.000 i NBM imashe 1.500.000.000 - vkupno RM imashe 1.500.100.000 $

Otkao se izvrshi tvojot nalog za transver, RM ima 1.500.000.000.

Pa isto e so primerot koj go dade za turistichkoto patuvanje vo Grcija.
sekoe iznesuvane na devizi od mkd bez razlika na prirodata na toa iznesuvanje e osiromashuvanje - namaluvanje na dvizniot potenncijal i 'atak' na stabilnosta na platnobilansnite pozicii i pritisok na domashanta valuta - na nejziniot k*rs...tebe ne ti e jasno ova zashto gi positovetuvash nekonvertabilnite i konvertabilnite valuti ?


Постирано од: Polar Bear
Датум на внесување: 09.Јануари.2010 во 01:03
Еве Марко, јас како дунстер по економија да ти дадам еден пример:
 
Да речеме дека се што велиш е точно. Колку македонски фамилии се иселуваат годишно? 300! Да речеме 500. Секоја со себе нека понесе 200,000 евра, значи 300,000 долари (уф!), согласно со твојот екстремен пример. Ако во МК стигаат 1,000,000,000 долари годишно, како што стигаат, тоа се 2,000,000 долари по иселена фамилија. Значи за секои $300k, се враќаат во истата година други $2М по иселена фамилија. Разликата е милион и седумстотини илјади долари по иселена фамилија. Или осумстотини и педесет милиони долари нето влегуваат во Македонија.
 
А сега замисли дека нема ниту еден македонец надвор. Сите станови се на број. Дали е македонската држава способна да обезбеди услови македонците да ги генерираат тие пари од внатре?
 
Ако македонците беа способни да се издржуваат самите, секоја година ќе можеве да изградиме по еден РЕК, 500 км патишта и што ти уште не со тие пари.
 
 


-------------
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!


Постирано од: Marko sk
Датум на внесување: 09.Јануари.2010 во 01:40
Originally posted by Polar Bear Polar Bear напиша:

...
Да речеме дека се што велиш е точно. ..

Ne e da recheme dali e tochno toa shto go velam, tuku epten e tochno – mislam na primerot kade posochuvam za iznos na devizi. ok.

Jas te razbiram potpolno, t.e site ve razbiram :) i vo mojot prv komentar na ovaa tema posochiv za emigracijata od 1985-6, koga mozheshe da se nabavat devizi , a osobeno odkako Markovich dojde na vlast pa navamu, seta emigracija iznesuvashe pozamashna suma na devizi.
Da, prethodnite emigranti odea so 100 DM na gurbet..ok, taka e, i da, fakt e deka denes imame dobar devizen priliv od emigracijava (, no ZAPOMNI, TOJ NE E RAZVOEN, DOAGJA DISPERZIRANO I E VO FUNKCIJA NA SOCIALNA POMOSH I GASENJE POZAR VO PLATNBILANSNITE POZICII, NO VO SEKOJ SLUCHAJ E POZITIVEN I NEOPHODEN., za ova pooshirno vo mojot komentar i na platenik , vidi na sl. tema i strana:
http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=21370&PN=4 - http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=21370&PN=4

No analitichki - poedinachno ako se zeme od ponovata emigracija mnogu fajde nema koga kje se zeme vo obzir kolku pari iznesuva koga zaminuva vo tugjina jabana, ..i dali zanesh koj etnos najvekje pushta pari vo mkd….? a toa deka emigriraat po 200- 300 familii, toa si golema greshaka, pola zapad mkd e na gurbet, a bogami i Istocha e prazna…


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 09.Јануари.2010 во 03:24
Originally posted by Marko sk Marko sk напиша:

Dobro be Messenger, jas neznam kako nemzohesh da razberesh.
Eve ushte poprosto kje objasnam:

Imash 100.000 $ na shtedna knishka nasledeni od tvoite roditeli vo Komercijalna Banka Skopje.
Tie pari se svoevidna `aktiva` na bankata koi gi koristi za gradjanskite potrebi i za delovnite potrebi na nejzinite komitenti- klienti, koga od nejze se bara da se kupat devizi so koi kje se plati vo stranstvo ili za obichno menuvachko rabotenje..
Zamiuisli deka site devizi so koi raspolaga Kom banka se ovie tvoive, ti doagjash od US i velish, ovie pari da gi prefrlite na moeto konto vo City Bank NYC.

Bankata gi prefrla i ostanuva bez devizi, se obrakja do NBM i od svoetite denasrski zalihi ili shtenite vlogovi na nejzinite klienti kupuva devizi od NBM.
Sega ja imame sl. sitacija:
Pred da dojde Mesenger i da go dade nalogot za transver Kom Banka imashe 100.000 i NBM imashe 1.500.000.000 - vkupno RM imashe 1.500.100.000 $

Otkao se izvrshi tvojot nalog za transver, RM ima 1.500.000.000.

Pa isto e so primerot koj go dade za turistichkoto patuvanje vo Grcija.
sekoe iznesuvane na devizi od mkd bez razlika na prirodata na toa iznesuvanje e osiromashuvanje - namaluvanje na dvizniot potenncijal i 'atak' na stabilnosta na platnobilansnite pozicii i pritisok na domashanta valuta - na nejziniot k*rs...tebe ne ti e jasno ova zashto gi positovetuvash nekonvertabilnite i konvertabilnite valuti ?


Bog da chuva Marko so ovie tvoi ekonomii.

Spored tebe, najdobro e lugjeto da rabotat, da gi ostavat site pari vo bankite i da ne chepkaat nishto od tamu ... robuvajki na bankite i drzhavata. A ako emigriraat od tatkovinata da gi ostavat svoite stanovi, kukji, vikendichki, avtomobilite... da gi OSTAVAT na drzhavata, a ne da gi PRODAVAAT!

E, togash kje si srekjen, imajkji super ekonomija i drzhavno ureduvanje kakvi sto ne postojat NIKADE vo svetov... osven mozhebi edno vreme vo Rusija i Kina.


Tolku ne mozhesh da vidish deka toa shto ti teoretski si go zamisluvash kako idealno reshenie vo sushtina e potpolna apsurdnost? Toa e vistinko podjarmuvanje na svojot narod i pravenje rob od nego.

Demek spored tebe, chovek koj si gi podiga SVOITE pari od banka, so toj akt se zadolzhuva sebe si za isto tolku pari na drzhavata???

Pa znaesh shto, ima dobar lek za toa. Za da ne se "zadolzhuva" chovekot so svoi pari vo bankata, najdobro e voopshto da ne gi stava vo nea.

Ti bi sakal da go ograbish narodot od negovite sopstveni pari i da go chuvash kako zalog za potrebite na bankinite komitenti!!!


Pu, pu... skraja da e!


-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 09.Јануари.2010 во 08:42
Originally posted by Marko sk Marko sk напиша:No analitichki - poedinachno ako se zeme od ponovata emigracija mnogu fajde nema koga kje se zeme vo obzir kolku pari iznesuva koga zaminuva vo tugjina jabana, ..i dali zanesh koj etnos najvekje pushta pari vo mkd….? a toa deka emigriraat po 200- 300 familii, toa si golema greshaka, pola zapad mkd e na gurbet, a bogami i Istocha e prazna…

Разликата е голема меѓу запад и исток. Многу убава констатација и паралела. На запад се на гурбет, ама тука се семејствата и се вложува во развојот, се градат убави населби со огромни комфорни  куќи , џамии, патишта.
На исток е празно, тек тук по некој старец останат сам да живее додека не умре, стари куќи, никаква инфраструктура некаде дури и отсечена електрификација, црквите опљачкани, однесено се што може да се земе.тага Полека местата стануваат мета на арамиите, се одзема дрвенаријата, железаријата па зјапаат полусрушени куќи како авети во кои Хичкок би снимил солидни филмови. Во овој дел и оние кои се во Македонија се однесуваат како да се на гурбет, никој не вложува, никој не оди да си среди имотот.
Заради запустеноста од државата и нерешените имотно-правни односи никој не се труди да се врати, да среди.-------------


Постирано од: Marko sk
Датум на внесување: 09.Јануари.2010 во 13:04
Messenger, kako shto posochiv TAKA E OD EKONOMSKI ASPEKT.
Sekoja ozbilna kniga koja ja tretira ovaa problematika vo EKONOMII kade ima NEKOVERTABILNA VALUTA, devizite se bukvalno garant za 'opstanuvanje'- toa e kislorodot vo ekonomska smisla na taa ekonomija, a osobeno ako e mala po obem.
Mal Mkd GDP, drzhava bez more, so mali komparativni prednosti, so strukturalni slabosti i tesen spektar na izvozno konk*renstki proizvodi i uslugi , nie sme vo teshka sostojba ( no neznachi ako 1000 familii emigriraat i so sebe ponesat 50 mio $ deka toa e kraj za Mkd ekonomija, Telekomon ispumpuva po 150 mio sekoja god i nishto, OKTA istoto go pravi, i red drugi ispumpuvasnja, zatoa sporo napreduvame, i ne e bitniot faktor emigriranjeto na nashive i nivniot iznos na devizi,TUKU POSOCHIV SHTO ZNACHI TOA GLEDANO STROGO PREKU EKONOMSKATA PRIZMA I LOGIKA ...)

Hrvataska ili Grcija, ili C. Gora se daleku pred nas vo smisol shto od turistichkiot dev.priliv tie imaat eden period vo god koga masovno imaat dev. priliv, priliv koj sekoja god redovno si doagja i ima golem 'profit', 'prodavaat' prirodni pogodnosti koi ne se `troshat`, istiot toj priliv da se napravi so izvoz na stoki i uslugi e 10 pati poteshko ..ok, da ne razglabam.)

I ne samo shto uchebnicvite ova shto go zboram go potvrduvaat , tuku vo pogornite postoivi toa i praktichno go dokazhav.
Istoto e, koga kje prochitash kolku edna cigara e shtetna za chovekovoto zdravje - od medicinski aspekt...ama ako toa konzumiranje na cigari se zgolemi na nekoj mnogu pogolem broj, sigurno zdravjeto kje bide teshko narusheno, mislam mi ja razbirash poentata.( chitaj - masoven broj na familii sto emigriraat i vadat devizi od drzhavava). Od ova povkje amin, pojanso i poslikovito da objasnam teshko !

RM ima negde 1.5 mkd $ devizni rezervi + 1.5 mld $ kaj stopans. subjekti i kaj narodt.
Toa e ona - REALNOTO shto ja ovozmozhuva prostata i proshirenata reprodukcoija na opshtestveno nivo- materijalna i nadgradbena.
ZNACHI, POSOCHUVAM OD EKONOMSKI ASPEKT, OD PRAVEN, TI SI VO PRAVO.

Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Originally posted by Marko sk Marko sk напиша:


No analitichki - poedinachno ako se zeme od ponovata emigracija mnogu fajde nema koga kje se zeme vo obzir kolku pari iznesuva koga zaminuva vo tugjina jabana, ..i dali zanesh koj etnos najvekje pushta pari vo mkd….? a toa deka emigriraat po 200- 300 familii, toa si golema greshaka, pola zapad mkd e na gurbet, a bogami i Istocha e prazna…
Разликата е голема меѓу запад и исток. Многу убава констатација и паралела. На запад се на гурбет, ама тука се семејствата и се вложува во развојот, се градат убави населби со огромни комфорни куќи , џамии, патишта.На исток е празно, тек тук по некој старец останат сам да живее додека не умре, стари куќи, никаква инфраструктура некаде дури и отсечена електрификација, црквите опљачкани, однесено се што може да се земе.тага Полека местата стануваат мета на арамиите, се одзема дрвенаријата, железаријата па зјапаат полусрушени куќи како авети во кои Хичкок би снимил солидни филмови. Во овој дел и оние кои се во Македонија се однесуваат како да се на гурбет, никој не вложува, никој не оди да си среди имотот.Заради запустеноста од државата и нерешените имотно-правни односи никој не се труди да се врати, да среди.

Mamad, ubavo si zabelezhala, bash ja pogodi smislata na ona shto go napishav i toa si go kvotirala i davash dodatno izdrzhano dobjasnuvanje.

Da, Makedonecot koga odi nadvor, kje se izrazam figurativno, toj ja zatvora vratata na svoeto rodno ognishte, dodeka ovie od zapad. mkd od Shvicarska brdo pari nosat i gradat kukji....da, vo toj pogled iako pravoslavnata vera ( za razlika od katolichlkata i proistestatite ne e `ekspanzonistichka`,) 'sugrerira' na pecalbarot da se vrat doma na svoeto rod. ognishte, ponovive generacii pravat traen ischekor vo toj pravec- nema dvonasochnost, odat i ne se vrakjaat.

Mal e benefitot od niv gledano na poshirok plan, so nivnoto iskustvo , so nivnoto odlichno poznavanje na angliskiot, so nivnoto osoznavanje kako funkcionira sistemot i navikite na gradjanite vo zemjata kade emigrirale, mozhat da bidat mnogu povekje od 1 mld $ shto doagja kako doznaki, toa e realnosta...Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 09.Јануари.2010 во 14:16
Marko, sega da se vratime na temata....

Sto e za tebe podobro vo konkretnava ekonomska situacija vo zemjata - lugjeto da ostanat vo drzhavata i da go zgolemuvaat pritisokot od nevrabotuvanjeto, da ja iscrpuvaat so socijalnata pomosh, da ne pridonesuvaat vo popolnuvanje na drzhavnata kasa bidejki ne mozhat da bidat oporezuvani... ili da emigriraat i da pomagaat od zemjite vo koi kje se preselat?

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Marko sk
Датум на внесување: 09.Јануари.2010 во 15:53
Znachi, temata beshe: kakva e korista od nash*te emigranti, jas ja elaborirav ekonomskata strana na taa korist so prezentacija na dvete strani na medaljata.
Inaku ekonomijata e `surova` nauka, nema mnogu emocii i poezija, vistinskite ekonomisti pojavite gi imenuvaat so `pravite` zborovi, i analizite gi pravat vrz realnite pokazateli, a ne spored nekoi zamisli, vizii, nadevanja i sl.

Imame dve dobro poznati metodi:
Induktivna - kade od analizata na 'poedinachnoto' se nosat zakljuchoci za opshtoto'. Vo dadeniov sluchaj toa se ekonomskite potezi na edinkata kako ekonomski subjekt i potencijal, so nejiznoto emigriranje i vlechenje na devizi od ekonomskata celina ( `opshtoto`) i reprekusiite na takviot chin vrz siot deviz. sistem.

Deduktivnata metoda e obratna, poagjame od aspekt na opshtoto pa vrz osnova na sostojbite vo taa celina mozheme da gi predvidime i poedinachnite reakcii.

Loshata opshta ek. sostojba generira i pomasoven pritisok za emigracija na lichen plan.

Ne sekogash analizite na ovie dve metodi se poklopuvaat, i mozhat da bidat dosta divergentni a mozhat i da se presekuvaat , ili pak da bidat paralelni.

Me prashuvash dali e opravdana emigracijata? :, na lichen plan toa e neotugjivo pravo na sekoj subjekt da si nosi kakva saka odluka.

Vo konkretniov sluchaj, koga imame losha ekonom. situacija ( Mkd e bajagi vreme vo losha ekonom, situacija,i neznam koga bila dobra) na lichen plan - sekoj ima eden zhivot i ne e dolzhen da go archi vo zamaglena atmosvera, i e vo potpolnao pravo ako se odluchi da emigrira. A toa shto so negovoto vlechenje na devizi za moment go oslabnuva devizniot potencijal, neka mu ja misli vladata. OK e vakviot stav.

Nekoj kje reche, uaaaa, pa koj kje ja gradi drzhavava ako site otideme, i ovaa teza drzhi voda, iako e povekje ideoloshka i nema nekoja konkretna tezhina, sepak e dovolno indikativna za vlastite da se zamislat kade ja vodat drzhavata koga imame masoven broj na emigracija.
Znachi 'drzhavata` treba da si izgradi takov `BRAND' shto zhitelite na istata taa ne kje imaa nekoja posebna zhelba za trajno iseluvanje.
Canda ima brand, za US i da nezboram, istoto e i so UK, Fr, Germany AUST.
Zashto nikoj ne saka da emigrira vo Rusija , ednostavno e prashanjeto i ednostaven e odgovorot, ili pak vo Kina ?

OK, kako i da e, jas povekje sakam da diskutiram za opshtite pojavi a ne na poedinechen plan. Takviot aspekt e sepak posodrzhaen. Vprochem i na religija podforumot toa si imal prilika da go zabelezhish.

Konkretno na temava, eve edno konkretno parabolichno scaniranje i prashanje:

Eve Canada e golema kako Evropa, iako 3/4 e skoro nepodnosliva za zhivot, no na taa 1/4 zhiveat samo 30 mio zhiteli shto e mnogu retko naselena, a, i te kako e dobra so site infrastrukturi i mater. potencijali.
da pretpostavime, da gi otvori granicite za Makedonija (ednostavno Canada so svojata ekonomija mozhe kompletno da ja podnese i seta Mkd populacija na svoj grb, ama nejse, ajde malku porealistichno, da gi otvori granicite, da nema nikakva kvota za nas, kade nema da se baraaat poeni za obrazovanie nema da se bara IELTS test za solid vladenje na angliski, nema da se bara min dolari za vlez, vo toj sluchaj sigurno 150-200.000 Mkd kje se iselat ushte utre.

E sega, shto toa kje znachi za Mkd ekonomija i za seta drzhava - koga nagolemiot del od ovaa zamislena emagracija koja e vo najdobrite godini od zhivotot kje ja napushti drzhavava, ajde kazhi mi? pa vrz osnova na deduktivnata anliza lesno kje dojdeme do validni zakluchoci ?Постирано од: mungos80
Датум на внесување: 09.Јануари.2010 во 16:46
Марко ск супер си на теорија ама пракса да ми си кај мене студент ќе ти стегнам 5 и никогаш нема да положиш.Која е користа од Македонците во странство?

Дека имаме корист тоа е факт.Прашање е како таа корист ние да ја зголемиме?

Со подобри услови ако тие отворат фабрики кај нас,или за промоција на земјата во нивните нови дестинации.Да им дадеме поттик за тие своите тешко заработени пари да ги инвестираат кај нас.Односно во Македонија.А за бројките твои само едно равенство каква е користа од Македонците кои парите ги однесоа на островите,во фри-шоп земјите?

-------------
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев


Постирано од: Marko sk
Датум на внесување: 09.Јануари.2010 во 16:59
Come on moderatori, brishete go postov na mungos koj mudro uletuva i ja raspiuva temmava. Ako sekoj vaka uletuva so ' kinenzje na zeleni' osobeno posle mojot post, nisto od seriozni diskusii.
OK, isto i ovoj post brishete go !


Постирано од: chuchuliga
Датум на внесување: 09.Јануари.2010 во 17:47
Мали дигресии не се ништо страшно голема%20насмевка.
 
Продолжете со дискусијатасреќа.
 
П.С. За оние кои сакаат да се рекламираат себе или своите фирми: за тоа барајте други можности, форум е место за дискусии, разговори и дружење, не склопување бизнис зделки и рекламирање.


-------------
Бројни мали луѓе, на бројни мали места, кои прават бројни мали чекори можат ликот на целата планетата Земја - да го сменат.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 09.Јануари.2010 во 19:00
Marko, jas se sozhuvam so mungos80.

Makedonija nema apsolutno nikakva korist od nevraboteni lugje, a ima ako istite emigriraat i pomagaat od nadvor.

Toa e chist ochebien fakt, a drugoto e pusto teoretiziranje.

Vmesto da se zarobuvaat sredstva vo bankite, kako shto predlagash ti, treba da se donesat site mozhni zakoni za neprecheno rabotenje na kapitalot, kako i site mozhni podobnosti i olesnuvanja, garancii od strana na drzhavata za vlozheniot stranskiot kapital i profitot dobien od nego, eliminiranje na dvojnoto oporezuvanje, kako i temelno raschistuvanje so korupcijata.

Samo so takvi temelni merki kje se sozdade povolna klima za neprecheno vlevanje na kapital koj je pridonese za pobrza i postabilna ekonomska stabilizacija i prosperitet. Vladava pochna neshto da raboti na toa pole i ima nekoi rezultati, no ova e samo pochetokot za onoa shto bi trebalo da se napravi.

No da ne se oddalechuvame od temata i da ne naveguvame vo ekonomija, duri i pod segashnite uslovi makedonsata emigracija e glavniot faktor vo devizniot priliv i edinstveniot vo bezuslovnata kontinuirana pomosh do nejzinite gragjani so koja ja ublazhuva ostricata na seopshtata svetska kriza vo odnos na ekonomskata sostojbata vo Makedonija.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Marko sk
Датум на внесување: 09.Јануари.2010 во 19:21
taka e, jas ne go sporam faktot deka devizniot priliv - pomoshta od mkd emigracija e znachajna za mkd ekonomija. ok.


Постирано од: Polar Bear
Датум на внесување: 09.Јануари.2010 во 19:31
 
Факт е дека во Македонија има несразмерно повеќе прилив на пари од емиграцијата отколку одлив. Тие што емигрираат во Италија од источна Македонија, цело село до голо да го соблечеш, немаат толку пари колку што Марко кажува.
Нејсе, финансиски државата има некаква корист, иако неорганизирана и нефокусирана - освен она што оди за џамиите. Тоа е на краток рок. Но на долг рок е на голема загуба. Новите емигранти не се гурбетчии или гастарбајтери. Најголем дел од нив се отидени за секогаш, а со себе ги носат и децата. Изгубениот генетски потенцијал е ненадоместлив.
 
 


-------------
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 09.Јануари.2010 во 19:41
Ima mnogu vistina vo kazhanoto.

Za eventualnoto razreshuvanje na toj problem verjatno Makedonija ke treba da bara iskustvo od Izrael.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 09.Јануари.2010 во 19:54
Баш денес добив пакетче, прекрасни карирани пижами и сет за релаксација од лаванда (Боди Шоп), како и гардероба за децата...Ги обожавам Македонците во странствоголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкање


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: bodeti
Датум на внесување: 10.Јануари.2010 во 00:17
Makedonija netreba da bara soveti od nikogo,taa samata moze da deli soveti,pri site onie sopki sto gi ima vladata sive ovie godini,Albancite so svoite nezasitni baranja i uceni,gladnata za vlast i aramiluk opozicija,sosedite i politikata na golemite sili makedonija e vo super kondicija i e so mnogu golem rejting.Jas rabotam nadvor skoro 5 god,a vo ni eden moment ne sum pomislil da ja napustam zasekogas makedonija,naprotiv site pari gi investiram i vlozuvam vo mk.Sum imal firma i sum rabotel vo mk ami mi se smaci od korupcijata i od ucenite na poedini policiski i inspektorski sluzbenici,a i direktori na javni ustanovi koi mi dolzea pari vo sekoe vreme i vodev maratonski bitki da gi naplatam tie pobaruvanja.Sakale veruvajte ama so site sto sum imal problem se od SDSM,sum dosol vo situacija i da tepam eden policiski nacalnik i dvajca pazarni inspektori,a ne smeea ni da me prijavat iako znaese pola grad za toa,si imav snimeno video materijal na razgovorite so niv i si go zastitiv grbot.Momentalno toj bivs pol nacalnik ne e ni obicen policaec tuku klosar koj ceka presuda za idrizovo,a zenamu e vo begstvo vo srbija,isto policiski sluzbenik i trazena po poternica.Za sekoja sitna rabota sto ke zavrsis vo nekoja firma te teraat da pises 4 pati pogolema suma i da gi isplatis vo kesh unapred,a ti posle cekaj gi parite so meseci.Toa e naj golemiot problem vo MK korupcijata na licata sto se vo drzavni institucii kako sto se obrazovanieto,zdravstvo,i inspekciskite sluzbi,znaete li samo kolkavi donacii vleguvaat vo obrazovanieto a 70%od tie pari isceznuvaat vo napunpani fakturi.Imam kolegi od celiot svet,i so site sto razgovaram sekojdnevno imaat mnogu ubavo mislenje za makedonija,i se zapoznaeni so ubavinite koi gi ima taa,mnogu ja i imaat poseteno mk po moja preporaka i se zadovolni od prestojot i od gostoprimlivosta na makedoncite.Makedonija ja ceka ubava idnina samo treba samite povece da si ja cenime i cuvame.Vi predlagam za sekoj pokusaj na iznuda ili ucena od nekoj drzaven sluzbenik da vratite so cotek  bidejci toa e naj dobar lek za niv i proverena vakcina,a grujo posle samo ke gi trpa u idrizovo.

-------------
VODETE LJUBOV A NE VOJNA.A MOZETE I OBETE.VENCAJTE SE!


Постирано од: Polar Bear
Датум на внесување: 10.Јануари.2010 во 05:54
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Баш денес добив пакетче, прекрасни карирани пижами и сет за релаксација од лаванда (Боди Шоп), како и гардероба за децата...Ги обожавам Македонците во странствоголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкање
 
Убаво е кога ситни работи те прават среќна ...
 
голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка


-------------
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!


Постирано од: mungos80
Датум на внесување: 10.Јануари.2010 во 15:05
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Marko, jas se sozhuvam so mungos80.

Makedonija nema apsolutno nikakva korist od nevraboteni lugje, a ima ako istite emigriraat i pomagaat od nadvor.

Toa e chist ochebien fakt, a drugoto e pusto teoretiziranje.

Vmesto da se zarobuvaat sredstva vo bankite, kako shto predlagash ti, treba da se donesat site mozhni zakoni za neprecheno rabotenje na kapitalot, kako i site mozhni podobnosti i olesnuvanja, garancii od strana na drzhavata za vlozheniot stranskiot kapital i profitot dobien od nego, eliminiranje na dvojnoto oporezuvanje, kako i temelno raschistuvanje so korupcijata.

Samo so takvi temelni merki kje se sozdade povolna klima za neprecheno vlevanje na kapital koj je pridonese za pobrza i postabilna ekonomska stabilizacija i prosperitet. Vladava pochna neshto da raboti na toa pole i ima nekoi rezultati, no ova e samo pochetokot za onoa shto bi trebalo da se napravi.

No da ne se oddalechuvame od temata i da ne naveguvame vo ekonomija, duri i pod segashnite uslovi makedonsata emigracija e glavniot faktor vo devizniot priliv i edinstveniot vo bezuslovnata kontinuirana pomosh do nejzinite gragjani so koja ja ublazhuva ostricata na seopshtata svetska kriza vo odnos na ekonomskata sostojbata vo Makedonija.

Фала многу за разбирањето.
Значи не се важни бројките,туку,да создадеме подобар сојуз со нашите иселеници.
Ако тие не се цвеќе за мирисање и им најдеме илјада мани,треба да се запрашаме а какви сме ние овдешните.Со што им сме олесниле?
Значи само нови закони за нивно полесно инвестирање и подобра комуникација.


Кога последно имало средби со иселениците од сите делови на светот?

Освен овие како галичката свадба,илинденски денови.
Кога имало средби со бизнис заедницата.


А за марко останува прашањето:
Каква е користа од бизнисмените кој имаат сметки во фри-шоп земјите

-------------
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев


Постирано од: Marko sk
Датум на внесување: 10.Јануари.2010 во 16:43
Mungos, ne ja razbirash rabotava gledam, a isto i Messenger mesha banki zarobeni devizi, isto i Polar.
Ubavo objasniv, ama gledam ne gi chitate postovite, ZBORAM ZA EMIGRACIJA KOJA EMIGRIRA POSL;E 85, A OSOBENO POSLE 90 GOD.
A emigracijara od 60-te, 70-te, kako i vo raNite 80-ti, da taa otide so 100 DM nadvor , i da, taa ima pushteno pari povekje od kolku shto izvlekla od MKD devizen prostor.
Ova shto me prashuvash za Makedoncite koi napravija kriminal pa ja opljachkaa drzhavav, ne se sekiraj 90 % od niv se emigranti TAKODJERE, pa sega preku bank doznaki pushtaat pari nazad vo Mkd, toa e perenje na ukradenite pari i nivno pushtanje vo normalnite bankarski tekovi...parite vo Off Shore accoumt -companiite shto gi imaat, im se neupootreblivi za domicilniot pazar na zemjata kade se registrirani...na primer ako off shore comp. e vo Dilaver vo US, nemzohesh na vnatreshen plan vo seta US so niv da rabotis, off znachi eksteritorija, smetka koja nema rezidentnost...ako razbiorash shto zboram ok, ako ne pak ok.

Ok, gledam POVRSHNO I NAIVNO SI DEBATIRATE. Ako ubavo e toa;)
Sega zaprashaj se: dali dobar del od napumpanite ino - fakturi - plakjanja vo stranstvo ne se na firmi koi se vsushnost 'nashi', samo se transveriraat devizite i kapitalot, ....pa potoa preku doznaki se vrakjaat, i najvekje kako SDI, a toa e vo njagolem sluchaj so Polska, Bg, Rusija...


Vred, da odime ponatamu so debatava: Messenger - Zapnal, moja kukja moji pari shto sakam kje pravam...Da kolata, i kukjata da ja ponesesh so sebe nema Mkd nikakov debalans da pochuvstvuva, no koga toa kje se konvertira vo devizi, i istite tie kje se iznesat nadvor, togash imame devizen negatiuven debalans...I DEMEK TREBALO REFORMA NA BANKARSKIOT SITEM:

PA AJDE PUSHTI 10 MIO VO MKD ( ona shto zanchi za mkd 100.000, toa e ekvivalent za Cad na 10 milioni vo ekonm. monet. i deviz. smisla ) , ONAKA KAKO CHISTA DOZNAKA, I OBJASNI NA TVOJATA BANKA VO CANADA PO KOJA OSNOVA GI PUSHTASH PA KJE VIDISH KAKO KJE PROJDESH, AKO MISLISH DEKA TAMU BANKITE SE TAKA SLOBODNI A NASHIVE BILE SEUSHTE 'KOMUNISTICHKI'. AKO SO TVOITE PARI KOI GI IMASH VO MKD SAKASH DA PREFRLISH PARI VO GERMANIJA, ODI VIDI DALI KJE TI GI PREFRLAT.
TIE SE TVOI NIKOJ NE TI GI ZMEA, AMA NIEDNA DRZHAVA NE DAVA TAKAVA SLOBODA DA I SE ODZEMAAT DEVIZITE OD NIVNATA JURISDIKCIJA, I SAMO SO ISLENICKI POTEZI NASHIVE DOZVOLUVAAT TAKOV TRANSVER...OK, OVA SIGURNO NE KJE GO RAZBERESH, DA NE PISHUVAM ?
Zaprashaj se, bonus info: zashto preku Western Union mozhe samo 2.500 $ kako izlez od mkd, i kako vlez (da recheme od US), samo 5.000 $

sega da se vratime na temava , za ekonom,. benefiti od nashata emigracija ( i zapomnete, NA prilivot od taa famozna milijarda povekje imaat pravo da go potencira albanskiot faktor , mkd EMIGRACIJA bogami teshko dali i 1/5 od toj iznos pushta, ok. toa e druga segmentacija na diskuija i stratifikacija:

Tuku eve eden primer - prost kako grav, ako ova ne go razberete togash bidete zdravi i zhivi i dosta e:

na primer da recheme deka Messenger otishol vo US samo so 100$, odma nashol rabota, nishto vo Skopje ne prodal, taka.
No pred da otide vo US toj si imal 100.000 EUR vo Stopanska Banka Skopje.

E sega posle ( da recheme 10 god. prestoj)saka tie pari od SB Skoje da gi tarnsverira vo nekoj banka vo US, takviot poteg znachi deka toj vleche DEVIZI od Mkd devizna masa, Mkd devizna sila ja oslabnuva za 100.000 EUR a pojachuva nekoja druga ekonomija,
Isto kako i ovde i tamu tie 100.000 se negovi, no razlikata e vo toa shto sega na Mkd devizen prostor nedostasuvaat tie 100.000 EUR.

DA POVTORAM: DEVIZNITE DOZNAKI SE OK, DA TIE SE 1 MLD $, I NE ZBORAM ZA SLUCHEVI KOI GI NAVEDE POLAR, ZA GURDBEDZHII KOI ODAT VO ITALIJA DA SECHAT DRVA ILI VO GRCIJA DA BERAT OVOSHJE, ili za bilo koj koj odi so 100 evra vo dhzep, DA TIE IZLEGUVAAT SO 100 -200 EURA , a SE VRAKJAAT POSLE 1-2 GOD SO 10.000.

ZBORAM ZA TRAJNA EMIGRACIJA,- VO US, CANADA, NZ. AUSTR. TIE EMIGRANTI - ZBORAM ZA ONIE KOI IZLEGOA POSLE 90 GOD, SITE IZVLEKOA DEVIZI OD MKD, NE VREUVAM DEKA DO DEN DENESHEN GI VARTILE, A KAMOLI DA UFLAT NOVI, SEKOJ NEKA SE PRESMETA PA KJE VIDI.

PS. more forumdzhii, kje pochnam da vi naplakjam za vakva edukacija, ok, se nadevam deka nikoj nema da se navredi, osobeno Messenger, koj go smetam kako forumski prijatel :)Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 10.Јануари.2010 во 16:50
Originally posted by Polar Bear Polar Bear напиша:

Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Баш денес добив пакетче, прекрасни карирани пижами и сет за релаксација од лаванда (Боди Шоп), како и гардероба за децата...Ги обожавам Македонците во странствоголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкање

 
Убаво е кога ситни работи те прават среќна ...

 

голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка


Да, навистина е така, јас сум многу едноставна личност.

-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 10.Јануари.2010 во 17:32
Marko,

1. Na sekade vo svetot ostanuva najstariot zakon: moja kukja, moi pari, moja zhena... ti se dopagja ili ne, taka kje ostane zasekogash ako sakame da se pochituva i da se raspolaga so sopstvenosta, bez obzir dali vo nekoi momenti na istorijata toa nekomu kje mu odi vo prilog ili ne.

2. Zoshto ochekuvash nekoj vo Makedonija kako "chista doznaka" da pushti eden milion dolari??? Za tvoj ater, za ubavi ochi, kako dokaz za patriotizam...? Inaku, ne eden milion, tuku stotici milioni dolari mozhat da se prefrlat vo makedonski banki ako se raboti za investicii koi go baraat toa i koi kako vlozheni sredstva se garantirani od drzhavata i od makedonskite banki. A toa denes e teshko ili nevozmozhno so Makedonija. Makedonija s'e ushte gi nema sredeno site zakoni (osobeno onoj za dvojno porezuvanje), a nitu edna makedonska banka ne e preopoznaeta od bankite vo severna Amerika. Bankite vo svetot megjusebno rabotat na doverenichka osnova. Takvo neshto s'e ushte ne postoi so makedonskite banki. Tie za zapadot s'e ushte postojat kako crni dupki vo koi mozhat da vlezat devizi i nikogash povekje da ne izlezat od tamu.
Zatoa ti napishav deka bez temelno raschistuvane so zakonot i korupcijata nema da se stigne daleku.

3. Nema potreba da se zaprashuvam jas za Wester Union, ama kje ti kazham za da ne se rasprashuvash ti - servisot na Western Union e za transferiranje pari. Toj ne e banka i ne pravi bankarski transakcii. Zaroa postoi ogranichuvanje na transferite - da se sprechi nekontrolirano perenje pari. Preku banka mozhesh da transferirash mnogu povekje zatoa shto parite prvin se vlozhuvaat i se egistriraat kako tvoj prihod vo bankata.

4. Jas od Makedonija otidov so 600 marki vo dzhep. Ne prodadov nishto. Ne zemav nishto osven onoa shto mi beshe lichna sopstvenost. A za toa kolku pari imam dostaveno nazad vo Makedonija ne e doblesno da zboruvam.

5. Ne znam kolku emigranti izvekuvaat devizi od Makedonija i koi se tie svoti na pari... nekoi sigurno ima. No kje povtoram, toa se nivni pari i tie mozhat da pravat so niv shto sakaat. Na krajot, saldoto e sekogash nula, zatoa shto kako protivrednost ostavaat denari, kukji, stanovi, zemja...

6. Ne pretpostavuvaj deka SITE sto izlegoa posle 90-tite godini zemaa so sebe po $100.000. Ne pretpostavuvaj deka nikoj od niv ne prakja ili vrakja na razni nachini devizi nazad vo Makedonija. Ne pretpostavuvaj deka nikoj ne vlozhuva vo ekonomijata na Makedonija, ne pretpostavuvaj deka nikoj nema da se vrati nazad kako investirot ili penzioner. Ako ne si znael, na primer, Gruevski potpisha dogovor vo Kanada so koj kanadskite penzii na makedoncite kje mozhat avtomatski da se transferiraat vo Makedonija.

Imam neodbeglivo chuvstvo deka na emigracijata gledash kako na neprijatel koj odzema neshto od Makedonija i skoro nishto ne vrakja nazad. Zatoa kje povtoram, da ne e makedonskata emigracija vo ovie osobeno teshki momenti od svetski razmeri, Makedonija ekonomski kje kolapsirashe... shto kje se slucheshe i mnogu porano, dokolku nikoj ne emigrirashe i site da ostanea vnatre.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Marko sk
Датум на внесување: 10.Јануари.2010 во 18:00

Tochkive nema da gi komentiram, vekje nekolku pati gi elaborirav, ama toa e, ok, kje se zadrzham samo na slednive dve:
Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Imam neodbeglivo chuvstvo deka na emigracijata gledash kako na neprijatel koj odzema neshto od Makedonija i skoro nishto ne vrakja nazad. Zatoa kje povtoram, da ne e makedonskata emigracija vo ovie osobeno teshki momenti od svetski razmeri, Makedonija ekonomski kje kolapsirashe... shto kje se slucheshe i mnogu porano, dokolku nikoj ne emigrirashe i site da ostanea vnatre.

Neeee, nema vrska, zboruvav iskljuchivo od aspekt na makro- ekonomista ( a specialnost me e neshto drugo- marketing i management- toa e vo mikro sverata), no vo sekoj sluchaj ima soliden procent na 'sluchaevi' koi izmkanle brdo pari od mkd ekonomija, i sum vo pravo ona shto dosega go pishuvav... Ekonomistite, onie pravite se zaebani za vakvi raboti, nema tuka filuvanja....

Samo za zhal ( sega zboram opshto za eknomijata), osobeno ova shto se sluchi so krizava, pri postoenje na tolku zashtitni mehanizmi i sl.), od tolku chitanje za ovie monetrizmi i globalni teorii i scanovi , chovek nemozhe da dofati koj od tie silni svetski ekonomisti ja zbori vistinata a koj ja tera vodenicata na svoja strana- drzhava. ok. Da, poslednite nobelovci po ekonm. sade za nekavi si teorii na igrite, za redovi od haosot pishuvaa, pa vadea nekoi si ekstrapoalacii...

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

..4. Jas od Makedonija otidov so 600 marki vo dzhep. Ne prodadov nishto. Ne zemav nishto osven onoa shto mi beshe lichna sopstvenost. A za toa kolku pari imam dostaveno nazad vo Makedonija ne e doblesno da zboruvam.

OK e togash, ti si pozitiven, doprinesuvash na slabava Mkd ekonomija da doagja do neophodnite devizi so koi go pokrivame trg. deficit, gi sochuvuvame i jakneme deviznite rezervi, se ovozmozhuva reprodukcijata so kupuvanje nafta, lekovi, rezervni delovi, oprema, i sl.
Za tebe ne vazhi seto pogore napishano. Ma znam deka ti si pozitiven, samo neznam zashto sporish so mene :)Постирано од: mungos80
Датум на внесување: 10.Јануари.2010 во 18:03
Isto taka i za Avstrliskite penzii

-------------
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев


Постирано од: mungos80
Датум на внесување: 18.Јануари.2010 во 19:26
За цели 50 отсто се зголемил бројот на Македонците што викендов тргнале на шопинг во Солун, споредено со минатиот викенд, откако на 15-ти овој месец грчките трговци најавија дека цените на производите ќе ги намалат и до 50 отсто


е сега марко пресметај колку пари отидоа неповратно во атена

-------------
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев


Постирано од: brza
Датум на внесување: 18.Јануари.2010 во 19:32
ima nekoja greshka tuka!....grcite cenite gi namaluvale do 80%!.

...i mi e mnogu zal shto i jas ne im ostaviv nekoe ...evrence!тага

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: mungos80
Датум на внесување: 18.Јануари.2010 во 19:46
Originally posted by brza brza напиша:

ima nekoja greshka tuka!....grcite cenite gi namaluvale do 80%!....i mi e mnogu zal shto i jas ne im ostaviv nekoe ...evrence!тага


-------------
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи СугаревИспечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk