IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Македонци ширум светот
  Активни теми Активни теми RSS - Каква е користа од Македонците во странство?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Каква е користа од Македонците во странство?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1112131415>
Автор
Порака
Polar Bear Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Декември.2007
Локација: Канада
Статус: Офлајн
Поени: 1152
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Polar Bear Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Мај.2010 во 02:32
 
Сите ние сме различни и различно ги доживуваме работите ...
 
 
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!
Кон врв
zamislena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 14566
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zamislena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јуни.2011 во 15:25
 
 
Ги поздравувам сите Македонци ширум светот
и ќе речам дека е голема користа од Македонците
во странство ...еве и зошто  .....среќа.....
 

ВМРО ДПМНЕ  победата ја започнува од Австралија со голем триумф на Мики Додевски.

На изборите кои се одржаа денес во Конзуларните преставништва во Мелбурн и Камбера Македонската дијаспора го оствари правото на глас и за прв пат гласа во голем број.

На овие фер и демократски избори масовното појавување на гласачите уште во раните утрински часови  се покажа дека Македонците со гордост го прават тоа и дека ова е историја за нив.

Прв кој гласаше во Македонскиот конзулат во Мелбурн беше Никола Јовевски, Претседател на комисијата која допатува од Република Македонија е Снежана Кумева.

На денот не беа забележани некои поголеми инциденти затоа што се знае како се работи и гласа во една демократска земја како што е Австралија.

Радоста и гордоста кај гласачите се гледаше во насмевките, а оние кои не можеа да гласаат вината ја вперија кај Државната Изборна комисија на чело со Борис Кондарко.

Прв пратеник од дијаспората е Милорад (Мики) Додевски од ВМРО ДПМНЕ и со тоа владеачката партија овие избори ги започна со победа.
Останува да видиме како
ќе се одвиваат изборите и во другите места и како што се очекуваше Македонците во Македонија и дијаспората ја имаат довербата во вледеачката ВМРО-ДПМНЕ и повторно се очекува да победат со голема разлика како и претходните избори.

Мики Додевски својата победа ја издвојува со многу голема разлика, и прославата и победата почна да се прославува на неколку места на величествен начин.   

Официјални резултати од предвремените избори за 2011 година во Австралија во изборна единица 9 се следните: 

Милорад Мики Додевски од ВМРО-ДПМНЕ - 542 глас

Неда Ѓореска од СДСМ - 18 гласа

Трајче Гулевски од ОБЕДИНЕТИ ЗА МАКЕДОНИЈА - 12 гласа

Ицо Најдовски од ДОСТОИНСТВО - 13 гласа 

Моментално во Мелбурн има голема прослава за победата на Мики Додевдски, каде сите заслужни заедно ја прославуваат победата, во која е вклучен и Никола Ставрески-уредникот на Информатор.

Од ова може да се заклучи дека дијаспората цврсто стои зад владеачката ВМРО-ДПМНЕ. 

Повеќе фотографии од гласањето во Мелбурн погледнете тука....  

.....Информатор .....
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јуни.2011 во 13:36
...toa shto prakjale pari navaka,...ne e od opshta korist za drzavata i za narodot ...vo sekoj sluchaj ,
 
...osven mozebi za nekoi banki  i ...sigurno za poedinci!
 
...ama , od sega pa nataka ke ima i direktna shteta od nekoi od niv,...ako ne za drugo,...za troshenjeto na opshti so maka (s)obrani pari od  gragjanite,
 
...za ''udiranje'' na keifot na nekoi tukashni maloumni genijalci......
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јуни.2011 во 16:59
Ti nikako da prezhalish zoshto nekoe evro ne kapnalo tokmu vo tvojot dzheb.Ден Дончев (kolumnist vo Утрински весник):


Денес трансферите од странство се крвотокот на македонската економија, без нив државата би крахирала преку ноќ

Некои луѓе честопати не се свесни колкава е улогата на трансферите од странство (или девизните дознаки) во македонската економија. Степенот на непознавање е многу висок, иако бројките се јавно достапни за секој што сака да ги гледа и да ги анализира. Особено ова доаѓа до израз во дискусии со Македонци од дијаспората што, несомнено, се големи патриоти, но не се свесни за структурата на македонската економија. Се разбира, речиси не постои човек од дијаспората што, на еден или на друг начин, редовно не пренесува девизи во Република Македонија. Сепак, ми се чини дека лицата што редовно испраќаат девизи во татковината не се свесни за кумулативниот макроекономски ефект од нивните индивидуални дела.

Доколку се вратиме во 1999 година, кога собирањето податоци од Народна банка на Република Македонија (НБРМ) веќе постигна прифатлив степен на статистичка веродостојност, може да се види дека вкупните девизни дознаки или трансфери пристигнати во Македонија таа година изнесуваа околу 400 милиони евра. Имајќи предвид дека вкупното домашно бруто- производство (БДП) истата година изнесуваше приближно 4 милијарди евра, тогаш се гледа дека трансферите претставувале 10 отсто од БДП.

Во текот на наредната деценија трансферите пристигнати во Република Македонија почнаа полека, но сигурно да растат. Од 2000 до 2006 година вкупниот износ на трансфери изнесува 4 милијарди и 360 милиони евра. Во 2007 година постигнуваат рекордно ниво од една милијарда и 12 милиони евра, потоа паѓаат на 980 милиони евра во 2008 година и повторно се постигна нов рекорд во 2009 година од една милијарда и 14 милиони евра вкупни трансфери. Значи, од 1999 до 2009 година вкупниот износ на трансфери или девизни дознаки пристигнати во Република Македонија изнесува фантастични 7 милијарди и 776 милиони евра!

Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2011 во 02:09
Chestitki za prvite pratenici od dijasporata vo makedonskiot parlament.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
pecok Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јуни.2011
Статус: Офлајн
Поени: 300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pecok Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2011 во 02:20
Ма шо знае дијаспората како е во Македонија.
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2011 во 19:35
Originally posted by Messenger Messenger напиша:Ден Дончев (kolumnist vo Утрински весник):


Денес трансферите од странство се крвотокот на македонската економија, без нив државата би крахирала преку ноќ

doncho kazal i ...taka e!...ti vikash,a?збунетост
...a, znaejki chij e doncho,....nne e nishto  chudno i da kaze neshto so koeshto ke im gi ''digne''na izbeganite od rajot! ........ ( zamisli ti toa,..pobegnale dobrovolno ,,...od nashiot raj!изненадување)
 
...tuku, batali,....
 
...teshko na taa zemja shto zavisi od parite, (privatni sitnishi), na svoite iselenici,...a, pogotovo duri edna milijarda da i e krvotok!...wowwда
...tie pari be, se za dobroto na nekoi ziteli na zemjata i se na nivno raspolaganje vo sekoe vreme i sigurno ne se gomilaat so godini, pa da stanat sto milijardi za nekoe vreme,...od koi i bi imalo nekoj efekt za drzavata...tuku se troshat !
..se drugo e vekje kazano okolu tie  tie pari !
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
gonzo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Мачкозил

Регистриран: 04.Декември.2008
Локација: У дневну
Статус: Офлајн
Поени: 3137
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gonzo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2011 во 21:29
Originally posted by brza brza напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:Ден Дончев (kolumnist vo Утрински весник):


Денес трансферите од странство се крвотокот на македонската економија, без нив државата би крахирала преку ноќ

doncho kazal i ...taka e!...ti vikash,a?збунетост
...a, znaejki chij e doncho,....nne e nishto  chudno i da kaze neshto so koeshto ke im gi ''digne''na izbeganite od rajot! ........ ( zamisli ti toa,..pobegnale dobrovolno ,,...od nashiot raj!изненадување)
 
...tuku, batali,....
 
...teshko na taa zemja shto zavisi od parite, (privatni sitnishi), na svoite iselenici,...a, pogotovo duri edna milijarda da i e krvotok!...wowwда
...tie pari be, se za dobroto na nekoi ziteli na zemjata i se na nivno raspolaganje vo sekoe vreme i sigurno ne se gomilaat so godini, pa da stanat sto milijardi za nekoe vreme,...od koi i bi imalo nekoj efekt za drzavata...tuku se troshat !
..se drugo e vekje kazano okolu tie  tie pari !


Што ти е чудно бе контраш...На све идеш контра без и да размислиш малку...
Па со кои пари се прикрива дефицитот во извозот...Станува збор за милијарда и пол долари годишно плус минус...Тие пари не растат на дрва во Македонија ниту пак ги црпат од бунар, а ниту пак се производ на сивата економија...Тие пари доаѓаат од странство , од наши иселеници, печалбари и таквите...Да не се тие средства што се слеваат кај нас се уште ќе се возеа фиќовци и југовци по нашите патишта, изградбата на станови и куќи ќе беше на нула и ред други работи...
You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2011 во 23:53
Ne treskaj gluposti  be, razviotko !изненадување
....................................................................................................................
 Македонија ќе мора да распродава државен имот за да се раздолжи
Коментари (9)
31.05.2011 18:44

Македонија во иднина ќе мора да го распродава државниот имот за да се раздолжи. Ако продолжи ова ударничко темпо на задолжување, домашната економија тешко ќе успее да произведе толку, за Владата да ги враќа старите долгови, алармираат експертите.

„Тоа ви е исто ако во домашниот буџет земете кредит и ако трошите тој кредит на кола, на намештај и друго, ќе се доведете до ситуација да морате да го вратите долгот и со тоа одите во банкрот, при што губите дел од капиталот од државата.

- Тогаш ќе мораме да приватизираме ЕЛЕМ, втората опција ќе биде да ги продадеме остатокот од акциите на телекомуникациите“, рече Рубин Заревски, консултант.

Од 240 милиони евра, колку што е сега годишната рата за отплата на долговите, сумата може да се удвои до половина милијарда евра, а ќе растат и каматите.

Речиси сите економисти се согласуваат дека задолжувањето е опасно, зошто досега позајмено се трошеше непродуктивно, на плати, пензии, споменици.

„Доколку го употребите за трошоци, поготово кои не се поврзани со одредени стопански активности, тогаш тоа е непродуктивно трошење и задолжување на државата.

- Тогаш имаме крајно непродуктивни трендови кои што сигурно во наредните години, не само што ќе мораме да отплаќаме половина милијарда евра, 500 милиони евра на годишно ниво за тој долг.

- Не само што ќе мораме да плаќаме околу 70 милиони евра камати за ова надворешно задолжување, прашање е од која економија ние тоа ќе го плаќаме. Ние ќе мораме да се задолжуваме да ги плаќаме кредитите, а каматата ќе дојде како дополнителен трошок“, вели Заревски.

Додека експертите гласно предупредуваат на опасноста власта да се расфрла со позајмените пари, Владата месецов ги ситни 220 милиони евра од ММФ, јавноста остана глува колку од овие пари завршија за капитални проекти, колку проголта предизборието.

Но и овие пари ќе се книжат како јавен долг. Власта од неодамна престана да ги објавува податоците за тоа колку должи Владата, општините и јавните претпријатија или колкав е вкупниот јавен долг.

Сумата континуирано расте од 2008-ма, тогаш јавниот долг е 28,8 проценти од БДП, во 2009-та 32,11%, во 2010 33,5 % сега најверојатно 34,5 проценти од брутодомашниот производ.

.......................................................................................................................
........on mi gi kupuval kolite!
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
gonzo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Мачкозил

Регистриран: 04.Декември.2008
Локација: У дневну
Статус: Офлајн
Поени: 3137
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gonzo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јуни.2011 во 00:46
И !???...Каде е тука негирањето на фактот дека во Македонија влегуваат милијарди од дијаспората и печалбарите....
Печалбарските пари и тоа најголемиот дел одат кај народот а не кај власта, така да ....пак бркаш лончиња...тоа власта ќе си продава што ќе си продава, ама парите од надвор пак ќе си влегуваат за да живее народот...
You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јуни.2011 во 01:03
...pa, ako idat kaj narodot shto vikash deka drzavata imala korist od toa?
 
...imaat korist  bankite niz koi pominuvaat,.. a tie pari sigurno ne se  , na povekjeto, za luksuziranje , tuku za prezivuvamje,...
 
...ne gi dobiva drzavata na kupche ,...i toa orocheni, pa taa da raspolaga ima vitalna  korist od niv,...kako shto nekoj saka da pokaze.
 
 
...osven shto ete ,milijarda plus i cirkulira niz nejziniot sklerotichniot krvotok !
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јуни.2011 во 01:09Govorime za toa KAKVA E KORISTA NA DRZHAVATA OD MAKEDONCITE VO DIJASPORATA , A NE SHTO PRAVAT ILI KJE PRAVAT BRANKO I GRUEVSKI SO TOA !

Dijasporata ja pomaga drzhavata bez obzir koj kje bide demokratski izbran od narodot, razbirash toa ili ne ??? Vchera toa beshe Gruevski, posle chetiri godini mozhebi kje bide Shekjerinska... toa ne e vazhno, vazhno e deka tvoite makedonski brakja i sestri sekako ti gi krpat skinatite gakji.
Изменето од Messenger - 07.Јуни.2011 во 07:17
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јуни.2011 во 01:21

hahah,...nekoj ne razbira ama , ne znam koj !

 
ako gi nema tie pari ,..ke ima lugje bez leb,...i ponekoja banka posiromashna od provizii,...i trgovec jasno...
 
drzavata ne gledam jas koja korist moze da ja ima od rashtrkaan sitnish koj preku cela godina vleguva vo nea.
...a , toa deka nekoj pishuva  se ako mu platat ili kazat,...potpolno e tochno,...samo vidi gi onie shto se najgrlati po vesnicive za najgolemite kolektivni  pljachkashi vo zemjava!
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јуни.2011 во 01:26
i ushte ednash:
 
...korista shto ja ima drzavata od onie ''nadvor'' e samo verbalna  ,...od nekoi na koishto mnogu im stalo do toa da gi pridobie niv,...a, se znae koj.
 
 
...na kraj kraevi i edna milijarda na kupche da i ja dadat na edna zemja ,...pa i volkava i ne e kojznae kakva suma!
 
...a, kamoli shto taa postojano e aktivna i se troshi,..znachi ne moze da se investira vo neshto .
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1112131415>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.