IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Македонци ширум светот
  Активни теми Активни теми RSS - Каква е користа од Македонците во странство?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Каква е користа од Македонците во странство?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 12131415>
Автор
Порака
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јуни.2011 во 01:31
Shto ne te vrabotat kako minister za finansii... znachi EPTEN TE BIVA ZA TOA.

Kakvi ekonomisti, kakvi bankarski guverneri, kakvi bakrachi... pokazhi im shto e ekonomija kako shto ni pokazha neodamna nam vo dijapsorata za nashiot sistem i standard na zhiveenje.

Ti si maher za tie raboti.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јуни.2011 во 01:34
...bash mislev, toa za tebe da go kazam i,
 
...da ti ''skinam''edna od kapive,...po zelba!голема%20насмевка
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јуни.2011 во 01:40
Ajde, brzaj po drugite temi...
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јуни.2011 во 07:05
Obedinetata Makedonska Dijaspora im chestita na premierot Gruevski i na prvite pratenici od dijasporata vo Makedonskiot parlament - Miki Dodevski (Avstralia), Risto Mancev (Evropa), and Pavle Sazdov (Severna Amerika) .

Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јуни.2011 во 07:13
Intervju so makedonskiot pratenik od Severna Amerika Pavle Sazdov napraveno od OMD.

Роден 27ми декември 1983та година во Скопје. Своето средно образование го започнав во гимназијата Орце Николов во Скопје а го довршив во Канада каде и дипломирав на Everest College – School of Technology во 2005тата во областа на информатичките науки. Специјалистички студии завршив во Скопје на факултетот за информациско-комуникациски технологии при Универзитетот ФОН каде во моментов сум запишан на магистерски студии. Од 2005 година работам како бизнис консултант по информатички технологии за Best Buy Canada. Моите основни задачи беа анализа на бизнис процеси во разни компании како и формирање предлог решенија за нивно подобрување преку имплементација на информатички системи. Во 2010та на покана на премиерот Никола Груевски се вратив во Македонија каде работам за Владата на Република Македонија како Државен Секретар во Министерството за информатичко општество и администрација. Министерството е одговорно за развој и промоција на информатичкото општество во Република Македонија, развој на е-влада, обука на службениците, реформа во државната и јавната администрација и тн. Долгогодишен член на црковниот одбор во црквата "Свети Илија" во Мисисага и Претседател на Македонскиот павилион на фестивалот "Карасага", втор по големина мултикултурен фестувал во Канада. Оженет сум со мојата сопруга Александра.

1. Зошто мислите дека сте правиот кандидат да ја претсавува дијаспората во Собранието на Република Македонија?

- Јас верувам во политичката свест на гласачите и затоа велам дека грасачите ќе кажат кој е правиот кандидат. Како Павле Саздов, сметам дека со успех можам да ги претставувам во Собранието сите иселеници од САД и Канада, бидејки ги познавам проблемите со кои се соочуваат моите сограѓани и знам како да влијаам за нивно решавање. Голем дел од моето семејство живее и работи во Канада веќе четири генерации па така ги познавам проблемите со кои се соочуваат и моите баба и дедо, и моите мајка и татко и моите пријатели од помладите генерации. Целиот овој изминат период имам работено на оваа проблематика. Истовремено сметам дека моето работно искуство како Државен Секретар во Македонија измината година, дополнително ќе допринесе за мојата успешна работа. Работа која ќе биде базирана на постојани контакти со Македонците од САД и Канада, постојани контакти со премиерот и министрите, пратениците. Само со здружена сила можеме да ги придвижиме работите во позитивен правец.

2. Наведете една ваша програма наменета за македонските заедници во вашата изборна единица и објаснете како планирате да ја спроведете.

- Во мојата програма, односно во програмата на ВМРО-ДПМНЕ, има многу проекти и мерки кои директно се однесуваат на Македонците од САД и Канада. Како што бевме единствена партија која се залагаше за гласање на иселениците, така сме и прва партија која јасно наведе повеќе проекти во нашата изборна програма наменети токму за исселениците. Една од првите работи со која ќе се зафатиме ќе биде предлог измена на законот за патни исправи, а со цел што повеќе Македонци да се стекнат со Македонски пасош, по иста цена и услови како и Македонците кои живеат во Македонија. Ова ќе биде една од основните работи која дополнително ќе биде пропратена и со многу проекти од културата, образованието, спортот, економијата и тн.

3.Како планирате да одржувате контакт со гласачите во изборната единица и да им помогнете околу поединости поврзани со Република Македонија?

- Како пратеник најмалку 6 пати ќе патувам назад во својата изборна единица на средби со граѓаните каде ќе можам да бидам во директна комуникација, да информирам за сработеното како и да разговараме за останатите проблеми, идеи,проекти. За овие патувања ќе имам јасно дефинирана агенда за посети која ќе биде достапна за сите мои сограѓани кои ќе можат да се информираат каде сум во секое време како и да земат учество во состаноците кои ќе ги организирам во градовите каде живеат и работат Македонци. Планирам отварање на канцеларија во Македонија која ке биде отворена за сите иселеници и во која ќе можат сите мои сограѓани да се обратат за помош додека се во Македонија. Исто така ќе бидат искористени сите современи начини на комуникација преку социјалните мрежи, е-маил, телефон и тн.

4.Како ќе помогнете да се подобрат условите за инвестирање на дијаспората во Македонија?

- Сметам дека формирање на бизнис асоцијации или стопански комори е прв и основен чекор што треба да се превземе во следниот период со цел подобра комуникација и информираност на бизнисмените во дијаспората за процедурите и начинот на кој можат да инвестираат и отворат бизнис во Македонија. Ова ќе биде чекор кој следува по повеќето реформи кои Владата ги направи во изминатиот период а кои се однесуваат на реформи во катастарот, судството, градежништвото, намалување на административниот товар и тн.

5.Колку ќе ги земете во предвид позициите на гласачите од вашата изборна единица во споредба со позициите на вашата партија?

- Потребите и ставовите на моите сограѓани се и мои потреби и ставови така што тие ќе бидат земени во предвид секогаш, и преку постојана комуникација со моите сограѓани заедно ќе ги дефинираме одговорите за оние прашања кои се од особена важност за нас иселениците. Јас сум среќен што ВМРО-ДПМНЕ застана позади мојата кандидатура, бидејќи јасно се виде дека ставовите на ВМРО-ДПМНЕ кон дијаспората се исти со ставовите на Македонците тука. Ние сме генерација на политичари за кои потребите на нашите сограѓани се секогаш на прво место, тоа е принцип од кој нема скршнување.

6. Кој е вашиот став за спорот со името?

- Мојот став е идентичен со ставот на ВМРО-ДПМНЕ. Прво и основно, не смее по никоја цена да има виткање на кичмата, како што велат некои. Нашиот принципиелен став за проблемот за името се виде изминативе години и тоа е константа која ќе продолжи. Јас и мојата партија не го менуваме ставот за името секоја година. И на овие избори во нашата програма јасно е запишано дека “ВМРО-ДПМНЕ нема да прифати промена на Уставот, со цел промена на уставното име на Република Македонија”. Тоа е и мој став, а знам и став на сите Македонци. Ние сме Македонци со македонски идентитет, култура, јазик и традиција кои никој неможе да ни ги земе.


Изменето од Messenger - 07.Јуни.2011 во 07:14
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јуни.2011 во 15:32
На новиве пратеници им посакувам успех и среќа во работата и се надевам дека ќе го оправдаат изборот на граѓаните. Времето ќе покаже дали ќе ја заслужат довербата, иако јас не сум од тие што паѓаат на блескави си-вија и академски успех. Нивната работа допрва почнува, затоа подобро нека си ги засукаат ракавите оти има уште многу да се потат во животот.
Beauty fades, dumb is forever
Кон врв
Zeksi71 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zeksi71 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Август.2011 во 04:59
Novive pratenici nema da bidat ni P od pratenici, obicna glasacka masina vo sobranie, a plus ke si go nabildaat CV-to deka bile pratenici vo MK, a so koj podatok mozat gz da si izbrisat po Kanada, USA, Australija i EU drzavite.

Ama dobro e sto dijasporata ke si ima svoi pretstavnici, kakvi takvi, odnosno najdobroto e sto im se dade sansa da mozat da si go ispolnat svoeto ustavno pravo da glasaat.
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Септември.2011 во 15:03
Sekoj pochetok e tezhok.

Najubav primer za toa ni se prvive 20 godini na nashata tatkovina kako nezavisna drzhava.Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Zeksi71 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zeksi71 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јануари.2012 во 20:34
Оваа влада само ги изедначи правата на сопствените граѓани, нешто што на комуњарите не им паѓаше на памет.

А зошто беше така кога тие беа на власт, се виде според бројот на гласови кои ги освоија меѓу дијаспората.
Поделбите кои ги правеа ( и се уште се обидуваат да ги прават ) и ширење на антагонизмот помеѓу сопствениот народ е само одраз на една тотално промашена политика која се помалку има подршка кај народот.

Наместо да ја приближат дијаспората кон матицата, тие со децении ја шпиунираа, вршеа атентати на измислени непријатели итн...

Една тотално погрешна политика спрема нашите во странство, се уште има остатоци во нашето општество кое што може да се види и од постовите на колегите на форумов.

За среќа таквите се се помалку, таа ретроградна идеја се помалку има фанови во Македонија.  
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јануари.2012 во 21:25
Originally posted by Zeksi71 Zeksi71 напиша:

Оваа влада само ги изедначи правата на сопствените граѓани, нешто што на комуњарите не им паѓаше на памет.

А зошто беше така кога тие беа на власт, се виде според бројот на гласови кои ги освоија меѓу дијаспората.
Поделбите кои ги правеа ( и се уште се обидуваат да ги прават ) и ширење на антагонизмот помеѓу сопствениот народ е само одраз на една тотално промашена политика која се помалку има подршка кај народот.

Наместо да ја приближат дијаспората кон матицата, тие со децении ја шпиунираа, вршеа атентати на измислени непријатели итн...

Една тотално погрешна политика спрема нашите во странство, се уште има остатоци во нашето општество кое што може да се види и од постовите на колегите на форумов.

За среќа таквите се се помалку, таа ретроградна идеја се помалку има фанови во Македонија.  
и сега како да очекувам јас присебно да гласа некој (за држава од која не е лично засегнат), некој што се води според фрустрации од минатото, и за се што тука се случува, се информира од медиуми, кои научно е докажано дека се во голема мера политизирани и партизирани...
???
тука е иритантноста на целата ситуација, што додека јас треба тука да живеам од ден за ден, некој друг што живее во сосема друг систем и го нервирале некакви комуњари, да ми ја крои судбината, како потенцијален одлучувачки фактор
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2012 во 16:03
Каква е користа од Македонците во странство? Тоа што многу фамилии во Мк се издржувани од своите членови кои живеат по странство.
А зошто и не се гледа позитивно на иселениците, еве не живеат во сопствената земја значи не се конкуренција за вработување, со тоа што некој се иселил од било кои причини автоматски ја намалува стапката на невработеност. Статистиките покажуваат дека многу образовани кадри се иселиле а зошто? затоа што немале работа или работеле под секој можен просек.
Македонската емиграција не е богата, а поединци што се стекнале со капитал не гледам зошто би инвестирале во бизнис од чисто патриотски причини. Бизнис е бизнис, ако си со намера да правиш пари сигурно нема да ги вложиш таму каде што знаеш дека ќе ги изгубиш во старти каде законите никој не ги почитува. Тоа што било која влада да дојде на власт флертува со Дијаспората тоа е од чист политички интерес и само ги разгневува повеќе Македонските граѓани кои живеат во Мк па после го истураат бесот врз иселениците.
Секоја една влада во светот има утвредно и прецизирано со закони кои иселеници (трајно или привремено иселени кои поседуваат државјанство на дотичната земја) имаат право на гласање на парламентарни или локални избори и референдуми. Луѓето треба добро да се запознаени со состојбите и законите пред да се впуштаат во сериозни одлуки, дали граѓаните во матичната земја или иселените.
 
Beauty fades, dumb is forever
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2012 во 16:19
Amin!
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Февруари.2012 во 19:51
Ненаоѓајќи подобра тема, а знаејќи дека следнава информација е важна за македонските иселеници, ја препостирам од Политика и на овој подфорум:

 
Originally posted by zamislena zamislena напиша:

 Важно за иселениците ....

  На 20.02.2012 година ќе започне со функционирање новиот интернет сервис поставен на веб локацијата на Министерството за Надворешни Работи http://mfa.gov.mk/?q=node%2F792 . Имено, преку овој веб портал се овозможува електронска регистрација на сите Македонски иселеници. Целта е непречена комуникација на државата со иселениците и нивно информирање за општествениот, културниот, политичкиот и економскиот живот во Република Македонија. Со вашата регистрација ќе добивате месечни билтени за состојбите во Македонија, измени на закони, постапки и услуги кои се од интерес за иселениците, распореди на мобилните станици за издавање на патни исправи и др.Изменето од Messenger - 19.Февруари.2012 во 19:53
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
annaja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Април.2010
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 531
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај annaja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Февруари.2012 во 20:23
Е овој од Канада се покажа во право светло,тоа е прав ВМРО-вецѓавол
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 12131415>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,109 секунди.