IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Македонци ширум светот
  Активни теми Активни теми RSS - Каква е користа од Македонците во странство?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Каква е користа од Македонците во странство?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 910111213 15>
Автор
Порака
Polar Bear Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Декември.2007
Локација: Канада
Статус: Офлајн
Поени: 1152
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Polar Bear Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2010 во 22:03
 
By the way, Dylan SUCKS! Big time! Paid hundred bucks last year for his concert and I regret it.
 
AC/DC rocks! Worth every penny.
 
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!
Кон врв
Marko sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 887
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marko sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2010 во 22:17
Originally posted by Zeksi71 Zeksi71 напиша:

..Samo nemoj da mi raskazuvas basni za kulturno-umetnickiot moment vo Skopje ili vo MK, imas internet vidi sto se slucuva, nekolku pati vo nedelata vo skoro sekoj pogolem grad vo Sev. Amerika, koj se organizira izlozbi, koncerti, revii, pa posle zbori.
Prasanja od individualen karakter gi generaliziras kako opsti. Toa ne e vo red od tvoja strana, bidejki vo postovite pisuvas ednostrano.
Ne mi beshe namerata da posochuvam deka kaj nas ima povisok stepen i pogolem broj na kult. manifestacii...drugo mi beshe poentata,a taa e: i pokraj faktot deka ovde na toj plan edvaj neshto se sluchuva, se dobiva vpechatok kako da sme sedpak povekje vo 'trend' i po taa rabota ... mislam me razbirash?

Originally posted by Zeksi71 Zeksi71 напиша:

...A i za na kraj, poradi toa sto lugjeto vo MK ne se zatupeni, odnosno se eksperti za se, gledam kolku dobro i odi na MK na sekakov plan.
Ha, ha,...geldam dosta lichno si go svatil mojot post. OK, ne mislev na nikogo konkretno, nitu pak na takvi kako tebe, koi se vo tek so nastanite i iznajmuvaat avon za ribolov. Dobar si ako e toa vistina ?
Ako si `skopsko dete` sigurno me razbirash, ( i ok bez navreda na site koi ne se skopjani, i drugite sigurno me razbiraat, ama zeksi mora :)))), i samo faktot deka si emigrant te stava vo pozicija da branish neshto shto site go gledame, pa celo leto po skopjevo se shetaat dzipovi so tablici od NJ, ne kazhuvaj sega prikazni , toa zboruva za profiliranosta ...ok.   

   

Изменето од Marko sk - 02.Март.2010 во 22:20
Кон врв
Marko sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 887
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marko sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2010 во 22:33
Originally posted by Polar Bear Polar Bear напиша:


 

By the way, Dylan SUCKS! Big time! Paid hundred bucks last year for his concert and I regret it.

 

AC/DC rocks! Worth every penny.

 


Ajde malku off topic so nahsava disapora:

Polar, ne go sporeduvaj Dylan so AC/DC, sega ova si go napsihal i nikogash povekje:))) Za tebe trebalo 1000 $ da platish...ok, shala na strana.

Klinton vo senataot ili kongresot beshe, koga go izbraa za pretesedatel imashe prashanje od nekoj senator vo smisol od kogo nauchil najvekje, pa vo kontestot na prashanjeto Klinton izjavi: Site knigi i site studii ( mislam deka ima i na Oxvord diplomirano) ne me nauchile kolku shto me nauchi muzikata i porakite na Bob Dylan.

Tekstovite i muzikata na Dylan e `kako veterot koj duva niz preriite i polinjata, veter koj gi rasparashuva bilkite...`

Dete mlado, Dylan beshe glasnikot na seta mladina 60- te god., mozhebi edna od najznachajnite ( ako ne i najznachajna ) pojava vo seta pop kultura na novoto vreme.


Изменето од Marko sk - 02.Март.2010 во 22:36
Кон врв
Polar Bear Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Декември.2007
Локација: Канада
Статус: Офлајн
Поени: 1152
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Polar Bear Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2010 во 23:01
Originally posted by Marko sk Marko sk напиша:

Originally posted by Polar Bear Polar Bear напиша:


 

By the way, Dylan SUCKS! Big time! Paid hundred bucks last year for his concert and I regret it.

 

AC/DC rocks! Worth every penny.

 


Ajde malku off topic so nahsava disapora:

Polar, ne go sporeduvaj Dylan so AC/DC, sega ova si go napsihal i nikogash povekje:))) Za tebe trebalo 1000 $ da platish...ok, shala na strana.

Klinton vo senataot ili kongresot beshe, koga go izbraa za pretesedatel imashe prashanje od nekoj senator vo smisol od kogo nauchil najvekje, pa vo kontestot na prashanjeto Klinton izjavi: Site knigi i site studii ( mislam deka ima i na Oxvord diplomirano) ne me nauchile kolku shto me nauchi muzikata i porakite na Bob Dylan.

Tekstovite i muzikata na Dylan e `kako veterot koj duva niz preriite i polinjata, veter koj gi rasparashuva bilkite...`

Dete mlado, Dylan beshe glasnikot na seta mladina 60- te god., mozhebi edna od najznachajnite ( ako ne i najznachajna ) pojava vo seta pop kultura na novoto vreme.
 
 
Твојата препотенција најблаго кажано е невкусна. Ако не си способен да сослушаш туѓо мислење без да даваш суд, тогаш нема ни да стигнеш далеку. Скромноста и понизноста се доблести, тоа сеуште не си го научил.
 
Инаку дечко, јас Дилан сум го слушал уште пред ти да се родиш. Не е битно што бил, туку што е сега: офуцан, седумдесет годишен старец, со изгорен мозок од дрога и алкохол, никој не го разбира што зборува, едвај стои на нозе. Тапа. Единствено што вредеше на концертот беше бендот. Не најде за сходно ниту да ја поздрави публиката, тие од кои живее како бог половина век. Крајно непрофесионално, затоа што на тој концерт беа луѓе и од негова возраст, кои биле во Виетнам или Кореја, додека тој се издркавал наоколу. Да не зборувам дека сите си отидоа разочарани (повеќе дури и навредени).
 
За разлика од него, АЦДЦ (а и многу други), имаат многу поголема почит за оние од кои го вадат лебот. Крајно се професионални. Лани гледав интервју со Брајан Џонсон пред светската турнеја, кој изјави: „Услугата на АЦДЦ кон нашите обожаватели продолжува. Работиме напорно да им пружиме невидена забава.“
 
 
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!
Кон врв
Marko sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 887
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marko sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2010 во 23:25

Gledam pogreshno me razbra. Znam kako zvuchi sega Dylan, go gledam na youtube. Ponetata mi beshe na negoviot opus i znachaj vo odnos na AC DC. ok.

Inaku za sl:
Originally posted by Polar Bear Polar Bear напиша:

Инаку дечко, јас Дилан сум го слушал уште пред ти да се родиш. ...

Me nasmea, ha, ha..vred, pretpostaviv deka si pomlad po avatarot i po AC/DC koi osven vreskachi nishto drugo i ne se.
OK, gledam deka i Dylan go razbirash. Uzhivaj so AC DC.

Изменето од Marko sk - 02.Март.2010 во 23:33
Кон врв
Polar Bear Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Декември.2007
Локација: Канада
Статус: Офлајн
Поени: 1152
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Polar Bear Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2010 во 23:33
Originally posted by Marko sk Marko sk напиша:


Gledam pogreshno me razbra. Znam kako zvuchi sega Dylan, go gledam na youtube. Ponetata mi beshe na negoviot opus i znachaj vo odnos na AC DC. ok.

Inaku za sl:
Originally posted by Polar Bear Polar Bear напиша:

Инаку дечко, јас Дилан сум го слушал уште пред ти да се родиш. ...

Ha, ha...ok e, me nasmea, ha, ha..vred, pretpostaviv deka si pomlad po avatarot i po AC/DC koi osven vreskachi nishto drugo i ne se.
OK, gledam deka i Dylan go razbirash. Uzhivaj so AC DC.
 
 
Ти си тој што не разбира, заслепен од својата препотенција. А каде јас тоа ги споредувам опусите ан Дилан и АЦДЦ?
 
Ако сакаш успех во странство како што велиш, треба да научиш повеќе да слушаш што зборуваат другите. Гуд лак со твојот атитјуд.
 
 
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!
Кон врв
Marko sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 887
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marko sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2010 во 23:37
A kaj toa velam deka sakam uspeh vo stranstvo ?
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2010 во 23:39
Ве молам да не ја одвлекувате темата во друг правец.
За Дилан и AC/DC имаме подфорум музика, тука за Македонците во странство.мир
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2010 во 23:54
ogromna e!.изненадување..eve , duri i tuka,..nemame dovolno "nashi" lugje ,..pa morame da uvezuvame ...od beliot svet nashinci ,...na "odgovorni " mesta!намигнување
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Zeksi71 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zeksi71 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Март.2010 во 00:07
Marko,

Samo ti se cini deka lugjeto vo MK se povekje vo trend od drugite. Ama bukvalno samo ti se cini.

A i ne spomnav ribolov, i tuka zgresi, kazav lov, znaes ona koga ke se opremis so puski, pa optika, pa puna oprema i odis vo suma. Ima takvi i vo MK. Za toa kazav.
A za iznajmuvanje pajperce, proceslaj kolku firmi ima i fizicki lica vo Sev. Amerika sto iznajmuvaat takvi cuda na lovdzii i sekakov vid na avanturisti, i kolku cini, pa presmetaj na cetvorica lugje kolku izleguva i dali toa e dostapno na pasioniran lovdzija, so ovdesen standard.

Toa sto sum emigrant, svesno sum stanal, nikoj ne me nateral so sila, za pokvaliteten zivot za mene i moeto semejstvo, i za idnina koja odnapred ja trasiram, bez mnogu trzavici, sekiracii i dr.

A sto imaat vrska dzipovite so tablici NJ letoska vo Skopje, da ne ti e krivo sto ima takvi dzipovi, ne mozam da te razberam. Ovde sekoj moze da vozi dzip, bidejki standardot toa mu go dozvoluva, a i benzinot ne e skap. A i da donesat kola do MK, isto taka ne e skapo, okolu 1800 dolari, malku poveke od avionska karta.

Stvarno na momentine si mi jasen.

Mnogu mi e krivo sto 90 % od mladite lugje vo MK ne mrdnale od drzavata sto od objektivni sto od subjektivni pricini, da prosetaat, da ja osetat moznosta za zapoznavanje na novi kulturi, lugje, narodi. Da osetat malku od zapadnjackiot nacin na ziveenje, neoptovaren so razni gluposti.

Jas mnogu pati sum rekol deka vo USA imaat bezobrazno visok standard na zivot, koj ja posetil USA ke znae za sto zboram, a i Kanadjanive mnogu ne zaostanuvaat, taka da lugjeto ne mozat da svatat za sto stanuva zbor.

Eve ti na primer sedis doma pred kompj. i si ekspert za se, se znaes, a i onie koi ke gi sretnes od nadvor, ne se vo trend, zaostanati se, ne se u sema sto bi se reklo po Skopski.

Ubavo ti vika polarnoto mece, soslusaj i drugi, verovatno i dvajcata sme bajgi postari od tebe.

Изменето од Анастеа - 03.Март.2010 во 01:32
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Март.2010 во 01:17
Марко, ај да не те опоменувам повеќе за “ступидизирање“, мајтапење, луфтирање на соговорниците, важи?

Биди фин со дечкиве, како што се и тие фини со тебе намигнување
Кон врв
Marko sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 887
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marko sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Март.2010 во 01:25
OoooK, a mozhe li sega eden vic na temava, kolku da ja relakisrame i ja vratime diskusijva na pravilen kolosek, mislam vicov kje pomogne ?
Кон врв
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Март.2010 во 01:29
Interesno kako nekoi lugje proniknale dlaboko vo profiliranjeto na makedonskata emigracija i nejzino definiranje.
Da ne procitav kakvi se Makedonskite iselenici, nikogas nemase da znamголема%20насмевкаплазење
Beauty fades, dumb is forever
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Март.2010 во 01:35
Originally posted by Marko sk Marko sk напиша:

OoooK, a mozhe li sega eden vic na temava, kolku da ja relakisrame i ja vratime diskusijva na pravilen kolosek, mislam vicov kje pomogne ?Ти отворив малку работа, едитирај си ги скриените постови па после виц... и се разбира да не е од оние твоите “виц-гром“намигнување заради кои се каравме и на политика...


Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 910111213 15>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.