IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Македонци ширум светот
  Активни теми Активни теми RSS - Каква е користа од Македонците во странство?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Каква е користа од Македонците во странство?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 7891011 15>
Автор
Порака
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Февруари.2010 во 22:07
Originally posted by ma4kica ma4kica напиша:

зошто да нема корист бре...цццц...
ние сме се иселиле пред години...ДА сме земале пола од тоа што сме го имале тука со нас..ама со текот на годините моите внесоа во земјава 20 пати повеќе од што изнесоа...купивме плац..изградивме куќа..за тоа плативме комуналии..купивме стан за баба ми и дедо ми...нели сето тоа пари вреди???од кај тие пари...ние ги внесовме...да не ги ископавме од некое грне во македонија ...јас се вратив тука(добро не по моја желба ама не секогаш те прашуваат) трошам пари..живеам тука...плаќам за факултет...да не зборам дека секоја година по 2 пати доаѓавме порано а сега моите дојдоа...нели трошат неброени пари додека се тука...кај одат тие пари?!?...во супермаркет(па 18% ддв)..во недвижности (па секоја година данок на имот)...и не придонесуваме абе ајдееее...
Не се секирајте Македонија од секогаш имала изроди не се од вчера
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Февруари.2010 во 22:34
Сите што се иселиле од Македонија-го сториле тоа за своја сопствена полза. Најчесто економска,според тоа, навистина е патетично да се зборува како ние имаме полза од иселениците. Е сега, да се спои лично корисното со доброто на Македонија, едино, така, да се појача лобито, да не претставуваат достоинствено...Тоа.
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Февруари.2010 во 22:47
ха ха ха се надмина.


Со какви средства се полни буџетот на Македонија и колкава е стапката на пари добиени од нашите иселеници.


Секој ден на шалтерите по банките има редици кој земаат пари од странство,па пола Битола живее од роднини од Австралија,Америка,Канада и дел во европа,има и во Јужна Африка.


Далеку си
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
гоcтин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин


Регистриран: 24.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1797
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај гоcтин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Февруари.2010 во 23:03
Originally posted by mungos80 mungos80 напиша:

Originally posted by ma4kica ma4kica напиша:

зошто да нема корист бре...цццц...
ние сме се иселиле пред години...ДА сме земале пола од тоа што сме го имале тука со нас..ама со текот на годините моите внесоа во земјава 20 пати повеќе од што изнесоа...купивме плац..изградивме куќа..за тоа плативме комуналии..купивме стан за баба ми и дедо ми...нели сето тоа пари вреди???од кај тие пари...ние ги внесовме...да не ги ископавме од некое грне во македонија ...јас се вратив тука(добро не по моја желба ама не секогаш те прашуваат) трошам пари..живеам тука...плаќам за факултет...да не зборам дека секоја година по 2 пати доаѓавме порано а сега моите дојдоа...нели трошат неброени пари додека се тука...кај одат тие пари?!?...во супермаркет(па 18% ддв)..во недвижности (па секоја година данок на имот)...и не придонесуваме абе ајдееее...
Не се секирајте Македонија од секогаш имала изроди не се од вчера


...aham....
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Февруари.2010 во 23:07
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
bodeti Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 606
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bodeti Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Февруари.2010 во 23:20

Godishno vnesuvam po 104 000$ a rabotam nadvor od Mk 5 god,pa videte sega koja e korista od nasнамигнување

Кон врв
гоcтин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин


Регистриран: 24.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1797
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај гоcтин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2010 во 03:41
абе bodeti...никогаш нема да се дообјасниме на темава... ...само не ми е јасно како луѓево не разбираат на кој начин македонија има корист од иселениците...

нека се сетат на моментот (ако некогаш виделе) како македонциве подигнуваат пари преку вестерн унион затоа што се во длабока криза а тие за 10 минути ти ги испорачуваат парите...
Кон врв
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2010 во 12:17
тебе Мунгос80 какви и ображложенија да ти се дадат не си задоволен и упорно си тераш со својот неиздржан став.
Не знам зошто некои членови пена им фаќа устата да објаснат фино и со убаво.
Сметам дека нема зошто било кој да се правда од емиграцијата не вложува во бизниси, од иста причина што и странските инвеститори не вложуваат, а знаеш која е таа?
Затоа што мал милион закони не функционираат и затоа што е црна дупка за било кој знае како да работи со пари. Никој не е будала да си го стави бизнисот во ризик, освен ако не си мајстор кој успешно плива во водите на митото и корупцијата. Ама тоа не се нарекува бизнис.
Beauty fades, dumb is forever
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2010 во 13:02
Originally posted by mungos80 mungos80 напиша:

ха ха ха се надмина.


Со какви средства се полни буџетот на Македонија и колкава е стапката на пари добиени од нашите иселеници.


Секој ден на шалтерите по банките има редици кој земаат пари од странство,па пола Битола живее од роднини од Австралија,Америка,Канада и дел во европа,има и во Јужна Африка.


Далеку си


Зависи, кој праќа-праќа. Јас такви не познавам. Друго, има многу што како излегле-не се осврнале назад а камо ли да влезат и остават пари.
А за инвестиции, знам дека имало такви кои по долги години се вратија во МКД, инвестираа тиука и ашшш-ги измамија.
Никој не се решава на инвестирање додека сосем не се средат состојбите.

МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2010 во 17:36
Originally posted by Glenn Glenn напиша:

тебе Мунгос80 какви и ображложенија да ти се дадат не си задоволен и упорно си тераш со својот неиздржан став.
Не знам зошто некои членови пена им фаќа устата да објаснат фино и со убаво.

Сметам дека нема зошто било кој да се правда од емиграцијата не вложува во бизниси, од иста причина што и странските инвеститори не вложуваат, а знаеш која е таа?

Затоа што мал милион закони не функционираат и затоа што е црна дупка за било кој знае како да работи со пари. Никој не е будала да си го стави бизнисот во ризик, освен ако не си мајстор кој успешно плива во водите на митото и корупцијата. Ама тоа не се нарекува бизнис.

Што мене да ми се објасни
Мојот став е дека имаме огромна помош од емигрантите но сакам да знам дали има начин таа помош да биди уште поголема.Не сум алчен туку да ги зацврстиме врските на Македонците од Македонија и на Македонците во Светот.

Не велам дека тука е розово но има начини како можи да се оствари таа соработка.


и не се мачи да те болат прстите
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2010 во 05:10
Originally posted by mungos80 mungos80 напиша:


Мојот став е дека имаме огромна помош од емигрантите но сакам да знам дали има начин таа помош да биди уште поголема.Не сум алчен туку да ги зацврстиме врските на Македонците од Македонија и на Македонците во Светот.

Не велам дека тука е розово но има начини како можи да се оствари таа соработка.


и не се мачи да те болат прстите


Sega, prashuvash dali ima nachini taa pomosh da se zgolemi ili znaesh nachini kako toa da se stori?

Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2010 во 01:00
И едно и друго значи сакам некој совет а и некој мој предлог?Што има тука лошо не сум сезнајко
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
Zeksi71 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zeksi71 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Февруари.2010 во 01:22
Ne znam sto tolku imate protiv emigrantite. Pa da se site emigranti vo MK stapkata na nevrabotenost ke bese sigurno duplo pogolema. Ete eden od kjarovite i toa golem.
Zasto ne vlozuvaat vo MK?
Od prosta pricina sto ima eden kup slucai kade sto se izlazani na najgrub mozen nacin i od privatnici kako i od drzavnite institucii.
Samo mi e krivo sto Sk se oseljaci do nevozmozni granici vo poslednite 20 god.
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ
Кон врв
Zeksi71 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zeksi71 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Февруари.2010 во 02:31
Sega ja procitav temata od pocetok, a be zaprepasten sum totalno od nekoi legendi ovde.

Zamisli samo sum bil predavnik ako sum prodal kukja a parite sum gi iznesol.
Na nikogo ne sum mu brknal u dzep, niti pak nekoj mi dal na poklon nesto.
So sopstven trud i so trudot na moite roditeli, kako i so trudot na moite babi i dedovci go imam toa sto go imam.
Sum se skoluval,sum rabotel, sum plakjal danoci.
I ovde nekoj ke mi kaze deka nie sto sme otideni sme ja ostetuvale drzavata a tie sto se ostanati epten rabotele za dobro na MK.
Gledam do kaj ja dovedoa drzavata, cveta.
Licno moeto semejstvo od maticnata drzava ima samo zlo videno, a za dobro ne se sekjavam.
I da imam pari za investiranje sigurno na um nema da mi tekne da investiram vo MK, kade sto ke gi lapne nekoj hostapler.
I normalno se investira samo dokolku se ima nekakov kjar od toa.
Imam prijateli od MK, koi bea na legacki rabotni mesta vo drzavna administracija vo MK, a ovde rabotat vo fabrika, i na kraj pamet ne im pagja da se vratat nazad.
A nekoj rece deka nie sto sme vo stranstvo sme krpele mesec za mesec.
Verovatno ima i takvi, samo krpenjeto mesec za mesec ovde i vo MK e svetlosni godini razlika.
Nasite lugje koi zaminaa vo stranstvo posle 90 god. se obrazovani soodvetno na toa imaat i dobri raboti so solidni primanja, za razlika od starata emigracija koi otidoa da mesaat malter na zapad i na toa ostanaa.
Sekoe moe doagjanje vo MK da gi vidam moite, e samo uste edno novo razocaruvanje. Ne sme mrdnale napred ni cekor, duri i sme nazaduvale. Bitno lugjeto se eksperti za sve, od politika do ekonomija, do istorija, antika, i sekogas istite muabeti vo stil, a be vie na zapad ste mutavi, ne ve biva, pederski opstestva ste bile, ne znaete da ziveete i slicni gluposti.
I se toa od lugje na koi najgolem dostrel vo zivotot im e 10 dena na rati letuvanje vo Andon Dukov kampot, za koj se spremaat 6 meseci, a posle 6 meseci se preraskazuva kako se pravela skara, kako se pijancele, kako zenite im pravele sopska sekoj den, kako fakjale riba u ezero i sl.
Fala, takov zivot ne mi treba
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 7891011 15>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.