IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Македонци ширум светот
  Активни теми Активни теми RSS - Каква е користа од Македонците во странство?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Каква е користа од Македонците во странство?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 15>
Автор
Порака
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Декември.2009 во 20:47
zambija, dobi dobar odgovor i ako ne ti se dopagja ne mora da minuvash na degradiranje na komentatorovata lichnost.

Toa ne e doblesno.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Rebelde Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Декември.2009
Локација: Canada
Статус: Офлајн
Поени: 53
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Rebelde Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Декември.2009 во 14:17
Apsolutno tocni i na mesto se stavovite na Polar Bear i na Messenger. Realni i nepobitni ! Bravo za vas dvajcata !

Zambija, ti imaš lebce za jadenje? Ili ti nedostiga sirence? Ako ti falat i dvete, ti si najzagrozeniot covek vo Makedonija. Aj zemi poarno ispuši edna šteka cigari ili mavni edna ž'ta. Tebe i onaka chare ti nema.
Живот ли е, па да го опишеш!?
Кон врв
chuchuliga Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Мај.2006
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај chuchuliga Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Декември.2009 во 13:44
Македонците низ светот (независно дали се во странство привремено или на подолго време) се секогаш амбасадори на својата земја. И тоа не треба да се заборави.
Бројни мали луѓе, на бројни мали места, кои прават бројни мали чекори можат ликот на целата планетата Земја - да го сменат.
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јануари.2010 во 20:48
Дијаспората не' спаси од подлабока рецесија
Најзаслужни за тоа што личната потрошувачка во третиот квартал во 2009 година не се стрмоглави подрастично, како во претходното тримесечје, се паричните пратки од иселениците. Најголемиот придвижувач на македонскиот економски раст, потрошувачката на населението, според Државниот завод за статистика во овој период беше за 0,9 отсто помала отколку во истото тримесечје лани. Сепак, домаќинствата во третото тримесечје вложуваат повеќе од вториот квартал, кога нивната потрошувачка беше помала за минус 2,5 отсто во споредба со лани. Банките во овие месеци речиси не одобруваа кредити за граѓаните и фирмите, па затоа експертите стабилизирањето на потрошувачката на домаќинствата ја објаснуваат со паричните пратки од иселениците.

Приливот на девизи од дијаспората почна да расте токму во овие месеци. Според Народната банка на Македонија, приватните трансфери, во кои најмногу влегуваат парите од менувачниците, во третиот квартал изнесувале 390 милиони евра, многу повеќе отколку во претходниот квартал, кога влегоа околу 114 милиони евра. Во првиот квартал лани иселениците пратија околу 119 милиони евра.

Државниот завод за статистика соопшти дека во третиот квартал годинава рецесијата во Македонија се продлабочи на 1,8 отсто, рекордно во 2009 година.

samo za polar bear
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јануари.2010 во 21:54
nikakva!...na primer,izraelcite imaat neprocenlva polza  od svoite nadvor od zemjata nivna,..ama , makedoncive nemaat bash nikakva,..mislam , nekoe opshto dobro,...gledano za celata zemja i nejziniot narod!
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2010 во 02:28
Pod onoa "nekoe opshto dobro" se vmetnuvash sebe, neli?
Sakash da kazhesh deka za tebe lichno nishto ne doagja od stranstvo... pa spored toa, koj gi shisha statistikite i trikratno zgolemeniot priliv na devizni sredstva od iselenicite koi ja odrzhuvaat Makedonija postabilna od drugite sosedni zemji vo ovaa izvonredno kritichna ekonomska situacija.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2010 во 11:57
Полза имам јас лично во вид на подароци
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
chuchuliga Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Мај.2006
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај chuchuliga Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2010 во 12:45
Originally posted by brza brza напиша:

nikakva!...na primer,izraelcite imaat neprocenlva polza  od svoite nadvor od zemjata nivna,..ama , makedoncive nemaat bash nikakva,..mislam , nekoe opshto dobro,...gledano za celata zemja i nejziniot narod!
 
Ако некој со ИЛЈАДНИЦИ години НЕМАЛ ЗЕМЈА, бил протеруван од таму кадешто бил и сепак и опстанал, значи дека тој народ создал многу солна поврзаност меѓу себе. Тие луѓе се распрскани по светов мнооогу долго време и повеќе ги има надвор отколку во Израел. Ја добија земјата 46 година и од тогаш ја градат зрно по зрно во таа пустиња опколени со луѓе кои не ги сакаат(не се впуштам сега во политика), бидејки не знаеле што значи своја територија да имаш, да бидеш на свое. Не е за споредување со МК.
Бројни мали луѓе, на бројни мали места, кои прават бројни мали чекори можат ликот на целата планетата Земја - да го сменат.
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2010 во 13:03
 ne li e?!изненадувањезбунетост...e, kamo  da e samo toa za nesporeduvanje...na konj bi bil narodov!

tuku,..od nesoodvetno paraleli vekje mi e preku glava,...a i preku ona drugono....намигнување
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2010 во 17:59
Originally posted by brza brza напиша:

nikakva!...na primer,izraelcite imaat neprocenlva polza  od svoite nadvor od zemjata nivna,..ama , makedoncive nemaat bash nikakva,..mislam , nekoe opshto dobro,...gledano za celata zemja i nejziniot narod!
 
Евреите се народ кој традиционално се талентирани за правење пари, од памтивек голем процент од нив се бавеле со високо платени професии, така да, малку е неблагодарно да се споредуваат со нас.
И на крај краишта вистина е дека има голем број македонски иселеници кои издржуваат семејства ширум Македонија, да не речам дупло работат и за нивните дома и за своите во Мк.
 
Beauty fades, dumb is forever
Кон врв
bodeti Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 606
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bodeti Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2010 во 21:09

Eve vi samo eden primer za pridones na Makedoncite od stranstvo.Samo kompanijata KBR mesecno uplaca 15 mil$ vo MK banki za plati na vrabotenite makedonci sirum svetot,za izminative 5 god od taa kompanija ima vlezeno okolu 900 mil$,ako toa ne e pridonesзбунетост

Кон врв
Polar Bear Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Декември.2007
Локација: Канада
Статус: Офлајн
Поени: 1152
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Polar Bear Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јануари.2010 во 02:28
 
Сметката е проста: што преку банкарски што преку неформални канали во МК влегуват една милијарда долари годишно од странство. Тоа се по 2000 долари по фамилија годишно, и тоа нето.
 
 
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јануари.2010 во 02:46
Tokmu taka..

Eve shto pishuva "Makedonsko Sonce":

Парите на иселениицте испратени до нивните семејства во Македонија се еден од спасителите на економијата од колапс. Според оценките на експертите, со испраќање на околу 1 милијарда долари за нивните семејства и роднини,  иселениците на индиректен начин го финансирале буџетскиот дефицит на државата.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јануари.2010 во 08:01
И некако се се сведува на паритетага
Каква е користа???
- со самото кажување од каде доаѓаат, кои се- ја промовираат земјата, ги запознаваат оние со кои се среќаваат, дружат дека некаде на Балканот постои една убава земја Македонија
-ја промовираат македонската култура
зарем тоа не е доволнозбунетост

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 15>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,109 секунди.