IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Македонци ширум светот
  Активни теми Активни теми RSS - Каква е користа од Македонците во странство?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Каква е користа од Македонците во странство?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 15>
Автор
Порака
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85186
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2009 во 17:04

И со коj пари е изградена Софиja?Може ли да ми кажеш?

Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85186
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2009 во 17:18
Автобиографиja на Софиja 
 
Нарочно ти ja постирам на бугарски ,та кога кажеш нешто ,кажи го докраj ,а не само намек и риторично прашанje намигнување 
Кон врв
Polar Bear Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Декември.2007
Локација: Канада
Статус: Офлајн
Поени: 1152
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Polar Bear Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2009 во 21:01
Originally posted by емил емил напиша:

Originally posted by Polar Bear Polar Bear напиша:

 
 
Бугарските и грчките фирми едно имаат политички мотиви, а друго, поврзани се со македонската политичка и бизнис мафија.
 
 
 
А некогаш помислил ли си ке мафиjaта на вашата териториja може и да не е бугарска или грчка?Или даj да плjyкаме врз соседите...па се ке има зошто....
 
По темава:Никоj не е должен да се грижи за своjте сонородници.Господ дава равен старт во животот на сите.Некоj са напред со материалот,други назад тоа е....Не ми е jасно зошто некоj човек што има добар бизнес да помага на лугете во своjот град при условие ке они сами несакат да си помогнат ,а по цел ден седат во кафанот и псуjaт "тежкиот"живот.....
 
Пред да ја заебеме темава... Јасно и гласно во мојата реченица стои „македонската политичка мафија“ - никој не ги спомна соседите во таа конотација.
 
Originally posted by mungos80 mungos80 напиша:

 
Јас не велам дека треба да ги фрлате парите во Македонија,мислам дека постојат начини како пример:
Зошто не помагате со стипендии за талентирани ученици од Македонија кој се сиромашни да се образоваат во странство?
Зошто во вашите фирми истите тие деца покасно не би ги вработиле?
Зошто не се испраќа повеќе хуманитарна помош во опрема за болниците,училиштата,старските домови,спортските терени?

Мислам дека има многу полиња за соработка помеѓу народот. 

 
Тоа што го споменуваш е убаво ама не е бизнис, дуку добротворна работа. Мислам дека во Македонија доаѓаат донации од странство, можеби не во задоволителен обем.
 
Има еден инхерентен отпор во македонската свест кога станува збор за бизнис соработка. Можам да ти кажам дека на мојата бивша фирма минатата година и понудив соработка вредна 100000 долари  (за почеток), чиста услуга, без материјал. Знам дека за истата работа во МК не можат да земат ни 10000, ако ја добијат.  Исто така знам дека фирма од Канада или Америка би побарала 150000. Знам дека имаат прекрасни луѓе што можат да ја завршат работата. Но: (1) не можеа да гарантираат рок, (2) не можеа да гарантираат квалитет, (3) пред да ја добијат работата почнаа да се тепаат кој ќе патува во Канада и колку ќе остане. Никој не го стегна газот да ја потера работата, и така се се разводни.
 
 
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2009 во 23:50
Еве еден пример во Битола има фирма која работи со изработка на софтвери за Америка.Работата ја работат кај нас млади деца а во Америка главен е исто Македонец.
Кон врв
Biolica Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 808
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Biolica Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Ноември.2009 во 16:44
Makboots ? Turnime da kinisam
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Ноември.2009 во 17:45
Originally posted by Biolica Biolica напиша:

Makboots ? Turnime da kinisam
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Ноември.2009 во 15:12
Па лобираат за Македонија, донираат, не претставуваат, претопоставувам...
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
chuchuliga Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Мај.2006
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај chuchuliga Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Ноември.2009 во 10:35
Знаете во што е нашата трагедија?
До сега имам слушнато  милиони приказни (без претерување!) од наши интелектуалци: доктори, научници, уметници, значи квалитетни, високообразовани луѓе  - магистри, доктори на науки со работни места на високи институции по светов, кои на факултетите во МК им предложуваат соработка.
Знаете кој е одговорот најчесто? „Ех, отишил во странство и сега сака паметен да ми се прави. Шо знае тој повеќе од мене?“
 
Еден куп луѓе полни со желба да воспостават мост со дома, (бидејки по странство не е секогаш така лесно), мислејки на својата земја, на младите кои се како тие кога биле млади (жедни за знаење, за ново) - подаваат иницијатива, но нашиот човек во МК до таа мера е загрезнат во некоја удобна пасивност и летаргија што него тоа не го интересира.
И нашите луѓе дигаат раце, остануваат по светот, одат дома еднаш годишно и се дружат на интернет.
 
Не спомна Лабина Митевска годинава во некоја колумна: на фестивалот „Манаки“ дојдоа големи светски имиња. Сите  успеаа меѓу себе да воспостават нови контакти за соработка за во иднина. ОСВЕН македонските филмаџии , кои никаде ги немаше на разни средби со дискусии. Едноставно не се појавуваа.
Е тоа е нашата трагедија.


Изменето од chuchuliga - 24.Ноември.2009 во 10:36
Бројни мали луѓе, на бројни мали места, кои прават бројни мали чекори можат ликот на целата планетата Земја - да го сменат.
Кон врв
Античкиот Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Поглавица Тешки Очи

Регистриран: 14.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 186
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Античкиот Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Ноември.2009 во 10:51
МММххх - фала што ти текна дека сите- и ние ваму и вие таму сме една масовна трагедија и човечка ерозија во настрашни размери...
Кон врв
Polar Bear Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Декември.2007
Локација: Канада
Статус: Офлајн
Поени: 1152
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Polar Bear Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2009 во 19:58
 
Аман бе, до толку ли ... збунетост
 
 
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2009 во 20:48
Originally posted by Polar Bear Polar Bear напиша:

 

Аман бе, до толку ли ... збунетост

 

 

давајте инвестиции оти ојдовте во заборав
Кон врв
Polar Bear Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Декември.2007
Локација: Канада
Статус: Офлајн
Поени: 1152
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Polar Bear Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2009 во 21:54
Originally posted by mungos80 mungos80 напиша:

Originally posted by Polar Bear Polar Bear напиша:

 

Аман бе, до толку ли ... збунетост

 

 

давајте инвестиции оти ојдовте во заборав
 
 
 
Давај сметката да праќам пари ако е толку аџале работата...
 голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка
 
 
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2009 во 23:36
Originally posted by Polar Bear Polar Bear напиша:

Originally posted by mungos80 mungos80 напиша:

Originally posted by Polar Bear Polar Bear напиша:


 

Аман бе, до толку ли ... збунетост

 

 
давајте инвестиции оти ојдовте во заборав
 


 

 

Давај сметката да праќам пари ако е толку аџале работата...
 голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка

 

 
пиши фонд на пропаднати форумџии сметка непозната пари само во кеш
Кон врв
zambija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 224
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zambija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Декември.2009 во 20:39
Originally posted by Polar Bear Polar Bear напиша:

Јас би го поставил прашањето обратно: „Каква е користа од македонците во Македонија?“

 

Целта на бизнисот е ПРОФИТ, за сите вклучени, а не за да и се помогне на Македонија. Е, тоа првото, профит за сите вклучени, Македонија сеуште не може да го сфати.

 

Диспропорцијата помеѓу источна и западна Македонија не е вина на иселениците, туку на односот на власта. Источна Македонија е осиромашена со затворањето на фабриките (и тоа што се отвора е за ефтина работна сила, текстил или слично). Во екот на доматите, некој од власта редовно увезува огромни количини од Бугарија, Србија или од каде уште не. Сите држвни инвестиции одат во западна МК. Кога е последен пат изграден пат (не дај боже пруга) во источна Македонија? Парцелите земја се расцепкани. Начинот на производство е како во 19 век. Погледни ги Пробиштип, Кратово, Свети Николе, Делчево ... Пустош. Што направи државата да ги задржи луѓето таму?

 

Не знам дали очекуваш иселениците да ги продаваат или да ги јадат македонските пиперки и домати. Дали мислиш дека некој од надвор ќе дојде да прави откуп тон по тон, кило по кило, да се расправа на ситно со земјоделците, со демонстрации, блокирање патишта, несоодветен транспорт, нестандарден производ, несоодветно осигурување. За секој разумен ризикот за бизнис со и во Македонија е над просечниот - а тоа чини пари и нерви. Зошто домицилните македонски бизнисмени не се поврзат со македонците што се во тој бизнис? Зошто државата не даде гаранции? Зошто македонските дембели амбасадори не воспостават таква комуникација?

 

Ако ги погледна линковите што ги ставив погоре, ќе сфатиш дека македонската емиграција во последните дваесет години нема земјоделско потекло, и е воглавно високо образована. И како таква е интелигентна и знае дека не треба да вложува во високо ризични бизниси. Макар биле во земјата каде што се родени.

 

 

Ti spagas vo grupata na gasterbajtei koj prezivuvat vo stranstvo,pa od tebe ne ocekuvame pari da investiras,mozime samo da ti pustime nekoe paketce od crven krst
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 15>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.