IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Македонци ширум светот
  Активни теми Активни теми RSS - Дали би се вратиле во Македонија?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Дали би се вратиле во Македонија?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 35363738>
Автор
Порака
Polar Bear Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Декември.2007
Локација: Канада
Статус: Офлајн
Поени: 1152
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Polar Bear Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Август.2012 во 04:53
Како стар сеирџија, мечката ... опс... Маврамис ќе се врати да го нервира кардиналот Ришелје, кој до тогаш можеби малку ќе успори... смеење
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Август.2012 во 12:13
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Љубоморен?

Загрижен?

Незадоволен затоа што не си и ти онаму каде што се и тие?

Имаш проблем со нивното враќање?
-tebe  li?збунетост


...ne sum  na ''progonetite od rajot'' voopshto,да
... ama i te kako sum im ljubomoren na onie shto se rodile i rastat vo bednite zemji ,...kade shto  ste izbegale !

-ako gi fermash tukashnive zakoni,.... kako shto gi fermash tamoshnite , veruvaj,...voopshto nema da mi prechish koga ke si dojdesh ....''doma''!голема насмевка

Originally posted by Polar Bear Polar Bear напиша:

Како стар сеирџија, мечката ... опс... Маврамис ќе се врати да го нервира кардиналот Ришелје, кој до тогаш можеби малку ќе успори... смеење


...a na Mavramis-ov chovek ne treba voopshto da go drzi za zbor,

...reche deka tuka nema vekje da  prepari ama,...eve go,
 ...glavom i ...repom !голема насмевка

tuku p.s.,...koj beshe be ti ...zaboraven sum neshto vo posledno vreme.намигнување
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Polar Bear Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Декември.2007
Локација: Канада
Статус: Офлајн
Поени: 1152
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Polar Bear Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Август.2012 во 07:00
Originally posted by brza brza напиша:

Originally posted by Polar Bear Polar Bear напиша:

Како стар сеирџија, мечката ... опс... Маврамис ќе се врати да го нервира кардиналот Ришелје, кој до тогаш можеби малку ќе успори... смеење


...a na Mavramis-ov chovek ne treba voopshto da go drzi za zbor,

...reche deka tuka nema vekje da  prepari ama,...eve go,
 ...glavom i ...repom !голема насмевка

tuku p.s.,...koj beshe be ti ...zaboraven sum neshto vo posledno vreme.намигнување
 
Само за тебе Кардиналу, ако треба и од крајот на светот ќе се вратам.голема насмевка Ќе се сетиш кога ќе  ме видиш, во ирска крчма ќе сркам Гинес. голема насмевка
 
 
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Август.2012 во 22:46
Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Секако, затоа имам стан во Скопје.

Во почетокот имам намера секоја година да живеам по неколку месеци во татковината, а подоцна и целосно да се преселам.A sto se zbori nesto za penziickite-deka nema da moze da se trosat nadvor od zemjata od kade se dobivaatзбунетост
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Август.2012 во 22:57
Како и за повеќето нешта тоа се улични муабети. И колку што повеќе се шират и говорат , толку повеќе стануваат "самоевидентна вистина".

Ако пензиите можат да се исплаќаат каде што се сака, тогаш зошто да не може да се трошат таму исто така ???

Нема логика нели ?


Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Август.2012 во 23:04
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Како и за повеќето нешта тоа се улични муабети. И колку што повеќе се шират и говорат , толку повеќе стануваат "самоевидентна вистина".

Ако пензиите можат да се исплаќаат каде што се сака, тогаш зошто да не може да се трошат таму исто така ???

Нема логика нели ?Nema, se soglasuvam
 Samo nekna imav gosti od Avstralija, pa nesto padna muabet temava za vrakjanje, pa se spomna nekoja nova odluka za isplata na penziite t.e. prakjanjeto nadvor od Avstralija.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Септември.2012 во 03:30
Ах тие твои гости од Австралија, што не ти исприкажаа до сега... голема насмевка
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Септември.2012 во 09:42
А зошто да се вратат кога може да си седат и да си заработуваат кога веќе успеале да киднатголема насмевка Ама да пратеа некој денар повеќе не ќе беше лошо...


Да, можеби е за во економија и ова, ама поврзано е со дијаспората па ...

Ајде бе македонци, поживо малку..ајдешто се 435 мил.плазење
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Септември.2012 во 17:18
голема насмевка

Србија е побројна со жители и  поради скорешната војна луѓето праќат многу повеќе дирекни банкарски дознаки како помош.

Инаку се сложивам дека сите пари кои доаѓаат во Mакедонија не се евидентирани бидејќи македонците многу повеќе носат во готово отколку што користат банкарски дозначувања. Едноставно, тоа било наша вечна традиција. Луѓето не им веруваат многу на банките... голема насмевка

"Но, тие укажуваат дека парите што дијаспората ги инвестира во Македонија не се целосно евидентирани од страна на државата, особено оние што тие ги носат во џебот."

Знаејќи ги нашиве од дијаспората можам да посведочам дека парите што влегуваат во Македонија се далеку поголеми од оние евидентираните. да
 
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Септември.2012 во 02:53
Навистина Мамад, многу ти инзаприкажале твоите Австралијанци.

Па неодамна Груевски потпишаа договор со австрлиајнската влад со која се регулира оваа проблематика.

Луѓе кои пред 20 години ја напиштиле Австралија, а имаат доказ дека престојувале и работеле во Австралија им следи пензија. Знам некои кои си го остварија своето право, благодарение на оваа спогодба, иако поминале во австралија само 7 години.

Пензијата не е голема, 100 долари месечно. При порценката колкава ќе биде пензијата се зема во предвид и македонската пензија. Колку македонската е поголема толку австралиската е помала.

Воспоставена е соработка меѓу Заводот за вработување во Македонија и соодветна институција во Австралија, која ги регулира тие прашања. Мислам дека се вика Center Link.

Изменето од Platenik - 03.Септември.2012 во 02:56
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Септември.2012 во 03:01
Меси,

Кешот во странска валута не се евидентира само ако е сменет во менувачница. Сите банки се обврзани да ја евидентираат секој една трансакција, притоа запишувајќи го и името и бројот на пасошот на сите странци.
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
sikter Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 650
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sikter Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2014 во 15:17
come here , boys!

it's so beautiful in the....... paradise.намигнување
Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2014 во 17:07
Originally posted by sikter sikter напиша:

come here , boys!

it's so beautiful in the....... paradise.намигнување


we'll come back, be sure about that!
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85165
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2014 во 17:10
да на 23 овој месец ќе си ја посетам родината ама има шанси и на 22 . Све зависи од цурицава кај која доаѓаам задоволство

Изменето од емил - 11.Февруари.2014 во 17:11
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 35363738>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,594 секунди.