Испечати | Затвори го прозорот

Дали би се вратиле во Македонија?

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Македонија и Свет
Име на форумот: Македонци ширум светот
Опис на форумот: Новости и активности на нашинците од сите континенти
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=1965
Датум на принтање: 14.Април.2024 во 22:31
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Дали би се вратиле во Македонија?
Постирано од: mia111
Наслов: Дали би се вратиле во Македонија?
Датум на внесување: 01.Ноември.2005 во 09:34
DEFINITIVNIO BI SE VRATILA.
NEMOZAM DA ZAMISLAM DA ZIVEAM I DA RABOTAM NADVOR.
MOZEBI BI GO PROSIRILA BIZNISOT SO LUGE MOI PRETSTAVNICI
DA JA PRETSTAVUVAAT MOJATA FIRMA KADE I DA E NO JAS BI OSTANALA TUKA DA JA KOORDINIRAM RABOTATA,PA OVA E NASA ZEMJA TREBA DA PRIDONESUVAME DA SE RAZVIVA EKONOMSKI ,NIE STO SM\NE OD OVDE AKO NE PRIDONESIME ZA TOA ZEMJATA DA ODI NAPRED VO TOJ POGLED PA KOJ SKATE DA GO NAPRAVI TOA.

Originally posted by magnolija magnolija напиша:

Дали размислувате за враќање назад засекогаш во Македонија? Од што зависи?

На пример кога Македонија би влега во ЕУ, кога би имале можност за свој бизнис, или никогаш не би се вратиле?-------------
Коментари:
Постирано од: Dogi
Датум на внесување: 01.Ноември.2005 во 11:56
Па ако имам куќа во Монако како да се вратам? Нема резон!


Постирано од: maja
Датум на внесување: 01.Ноември.2005 во 12:37
Мојата работа често дозволува патувања.Некогаш и размислував за ова,но сепак не се донесува така лесно одлука.Јас сум многу поврзана емотивно за моето семејство,можеби затоа што сум единица па ова донекаде и влијаело врз мојата одлука да не ја напуштам Македонија.
Но кога би заминала сепак тоа би било на кратко време и би се вратила назад.

-------------
[IMG]http://img140.imageshack.us/img140/2444/2csa0.gif">[IMG]http://img20.imageshack.us/img20/3669/zt6uzj6n8sin4.gif">


Постирано од: angelce
Датум на внесување: 01.Ноември.2005 во 12:43

jas poveke pati sum se selela  so moite niz mnogu drzavii veruvajte  toa e najtesko.Toa e kako da si sekade i na kraj nikade

Tesko mi e  i sakam da sum vo MK ama ovoj pat najverojatno nema da se vratam za sekogas da ziveam,ama neznam sto ke mi donese zivotot,mobezi i toa ke se sluci-------------
was ist los?


Постирано од: maja
Датум на внесување: 01.Ноември.2005 во 13:23
Со оние што веќе се заминати надвор од МК имам разговарано и никој од нив не помислува за враќање назад.Многумина од нив е се школуваат тамо,ја прифатиле нивната култура, начин на живот, нови познанства...па така што не ни помислуваат за МК.Велат и одморот ако им е подолг од две недели во МК им здосадувал.Им се допаѓал само ноќнот живот кај нас, но останатото не.Поинаку се живее во Европа,поиндивидуално,без дружење често, но ете на нив им одговара овој начин на живот.Можеби добрата работа и сигурната заработувачка која им удоволува добар жибот.

-------------
[IMG]http://img140.imageshack.us/img140/2444/2csa0.gif">[IMG]http://img20.imageshack.us/img20/3669/zt6uzj6n8sin4.gif">


Постирано од: Ghost
Датум на внесување: 02.Ноември.2005 во 00:35

jas gi poddrzuvam maja, zaso stvrano e taka, imam rodnini niz cela evropa... i oni tocno mi kazuvaat...-------------
    MACEDONIA - LAND OF SUPERIOR NATION          


Постирано од: Barbika
Датум на внесување: 05.Ноември.2005 во 14:19
Малкумина се вратиле,но повеќето не ни помислуваат за назад.Животот станува навика,пушташ корени и тешко се одлучуваш за назад!
Имам многу роднини и добри пријатели во странство со добра живеачка!Технологијава не поврзува ,а со тоа им ја намалува носталгијата!


-------------


Постирано од: Mindy
Датум на внесување: 14.Ноември.2005 во 11:01
iskreno, ne bi se vratila vo mk da ziveam ,samo preku leto idam da se vidam so rodninite....nisto poveke

pozdrav do site makedonci


-------------


Постирано од: rebeka
Датум на внесување: 14.Ноември.2005 во 23:57
NIKOGAS NE BI SE VRATILA.ZIVOTOT E POINAKOV.NACINOT NA KOJ RAZMISLUVATE E POINAKOV. FORUMOT VI E POINAKOV.KOJ STO DA RECE SE FAKATE NA ZBOR.BALKANSKI MENTALITET.UCESTVUVAM NA STRANSKI FORUM TOJ E PORELAKSIRAN.OVDE OCI VADITE.STE FORMIRALE GRUPA I SEA UDRI PO NEKOJ KOJ VI SMETA.EDNAS MESECNO VE SLEDAM AMA DA VI KAZAM NE MI SE DOPAGATE,MOZAM DA IZBROJAM OD ONA STO CITAM SAMO DVE DEVOJKI I TROJCA DECKOVCI.DA NE IMENUVAM.ALI I FORUMOT KE VI E TRUL KAO DRZAVATA AKO NASTAVITE VAKA.

-------------

mnjkl


Постирано од: Mindy
Датум на внесување: 15.Ноември.2005 во 00:12
Originally posted by rebeka rebeka напиша:

NIKOGAS NE BI SE VRATILA.ZIVOTOT E POINAKOV.NACINOT NA KOJ RAZMISLUVATE E POINAKOV. FORUMOT VI E POINAKOV.KOJ STO DA RECE SE FAKATE NA ZBOR.BALKANSKI MENTALITET.UCESTVUVAM NA STRANSKI FORUM TOJ E PORELAKSIRAN.OVDE OCI VADITE.STE FORMIRALE GRUPA I SEA UDRI PO NEKOJ KOJ VI SMETA.EDNAS MESECNO VE SLEDAM AMA DA VI KAZAM NE MI SE DOPAGATE,MOZAM DA IZBROJAM OD ONA STO CITAM SAMO DVE DEVOJKI I TROJCA DECKOVCI.DA NE IMENUVAM.ALI I FORUMOT KE VI E TRUL KAO DRZAVATA AKO NASTAVITE VAKA.


pa i vo pravo si tuka nekade,samo nemoj mnogu da nevreduvas


-------------


Постирано од: Carnation
Датум на внесување: 07.Декември.2005 во 19:05
jas definitivno bi se vratil.mnogu si ja sakam Makedonija.ednostavno samo tamu si se custvuvam ko doma.mozda zaradi to so mnogu mal period sum nadvor,a mozda i ke ostanit taka.mnogu sakam da patuvam(iako temava pocvit deka nekoj mrazel tipci so velele taka)a posle nekoe vreme da imam kaj da se vratam i da i recam:"e sega sum doma".
sepak moe mislenje so ne morat da e i na drugite


Постирано од: Alekta
Датум на внесување: 11.Декември.2005 во 23:04

Originally posted by rebeka rebeka напиша:

NIKOGAS NE BI SE VRATILA.ZIVOTOT E POINAKOV.NACINOT NA KOJ RAZMISLUVATE E POINAKOV. FORUMOT VI E POINAKOV.KOJ STO DA RECE SE FAKATE NA ZBOR.BALKANSKI MENTALITET.UCESTVUVAM NA STRANSKI FORUM TOJ E PORELAKSIRAN.OVDE OCI VADITE.STE FORMIRALE GRUPA I SEA UDRI PO NEKOJ KOJ VI SMETA.EDNAS MESECNO VE SLEDAM AMA DA VI KAZAM NE MI SE DOPAGATE,MOZAM DA IZBROJAM OD ONA STO CITAM SAMO DVE DEVOJKI I TROJCA DECKOVCI.DA NE IMENUVAM.ALI I FORUMOT KE VI E TRUL KAO DRZAVATA AKO NASTAVITE VAKA.

rebeka! alal da ti e za ova sto go kaza.....

 -------------
and you run and you run to catch up with the sun but it's sinking....


Постирано од: maja
Датум на внесување: 11.Декември.2005 во 23:53
Бидејки подолго време сум надвор од МК и гледајќи го овде сето она што успеав да го реализирам за непол месец дена,почнав да размислувам и за мое останување овде.Е сега треба да си решен за ваков чекор, добро да се размисли.Не е баш сеедно, но гледам дека работата ме исполнива, можам повеќе да успејам овде,имам свои пријатели кои поинаку гледаат на се околу нив,одлично комуницираме,се дружиме и како да станувам дел од овој нов би рекла свет околу мене.Ми се допаѓа сето ова.Па би рекла само здравје.Другото нека дојди само по се*е,
Ги разбирам сега сите оние кои ја напуштиле МК, но секој сака за се*е подобра иднина.

-------------
[IMG]http://img140.imageshack.us/img140/2444/2csa0.gif">[IMG]http://img20.imageshack.us/img20/3669/zt6uzj6n8sin4.gif">


Постирано од: ugro
Датум на внесување: 12.Декември.2005 во 00:01
taka e


Постирано од: Alekta
Датум на внесување: 12.Декември.2005 во 11:36

Originally posted by maja maja напиша:

Бидејки подолго време сум надвор од МК и гледајќи го овде сето она што успеав да го реализирам за непол месец дена,почнав да размислувам и за мое останување овде.Е сега треба да си решен за ваков чекор, добро да се размисли.Не е баш сеедно, но гледам дека работата ме исполнива, можам повеќе да успејам овде,имам свои пријатели кои поинаку гледаат на се околу нив,одлично комуницираме,се дружиме и како да станувам дел од овој нов би рекла свет околу мене.Ми се допаѓа сето ова.Па би рекла само здравје.Другото нека дојди само по се*е,
Ги разбирам сега сите оние кои ја напуштиле МК, но секој сака за се*е подобра иднина.

 

    jas koga bi bila na tvoe mesto....nema ni da se dvoumam definitivno ako sebesi se pronajdam vo taa sredina...ako mi e poubav zivotot tamu......bi ostanala....maja! nema da zgresis ako ostanes!!!:))

jas idnava godina (2006) kje podnesuvam aplikacii ... ili za Kanada ili za Italija....:)))-------------
and you run and you run to catch up with the sun but it's sinking....


Постирано од: engie
Датум на внесување: 24.Декември.2005 во 22:33

Zalno e sto site spas barame nadvor od drzava.Nevrabotenosta e edna od glavnite pricini sto lugeto begaat.I zaradi toa ne gi ni obvinuvam zosto sekoj saka da opstane i da ima podobar zivot.

Za mene pricina sto sum vo stranstvo ne bese toa.Jas sakav da se prosetam i da naucam angliski.Imav planovi da odam i za Germanija.No sretnav eden Britanec.Se zaljubivme, pa potoa se zemavme i taka ostanav ovde.Sega gledam da gradam idnina ovde.Za mene ne e lesno zosto ovde sum sama.Koga bev vo Makedonija sekogas ima nekoj koj ke ti pomogne a ovde takvite luge se retki.Sekoj gleda od korist.Za niv ti si tuginec i ne gi interesira dli voopsto postois.Taa nezavisnost gi odalecila od lugeto.

Jas mislam da ne postoese Bozik ovde nemase da imaat pricina da se soberat kako semejstvo.Kaj nas sekoja nedela se gledas so tvoite ili zivees so niv.

Lugeto ovde se tuginci eden so drug.Moze imame balkansi zastaren mentalitet no barem sme potopli vo srcata.Постирано од: RebeL
Датум на внесување: 25.Декември.2005 во 06:09

Јас лично сеуште не сум одлучен.... Во САД сум веќе 4 месеци и ќе останам уште 8. Единствено што ми недостига од Македонија е ноќниот живот, ефтините цени, друштвото и фамилијата. Во САД... зависи во која држава си, некаде е многу досадно зашто нема ноќен живот, многу слабо... А на бреговите на пр. како Бостон, Њу Јорк, Лос Анџелес итн. таму има, ама е многу поскапо, така да ако немаш добро платена работа, неможиш секоја вечер на кафе како во Македонија. Друго, ние македонците сме, јас како што викам, шетачка нација (барем Битолчани, незнам за другите ). Американците ни 50 метри не одат без кола. Од друга страна пак, многу ми се допаѓа што луѓето се многу цивилизирани, културни, учтиви, слободоумни (повеќето), знаат да почитуваат туѓо мислење..... Животот е многу поорганизиран. Законите функционираат. Вработување има, ако си квалификуван/а, а не ако имаш партиска книшка од Буш.

Она што ме нервира кај Македонскиот народ е она познатото „да му умри козата на комшијата“. Луѓето се преокупирани со приватниот живот и со проблемите на другите, а не си ги гледаат сопствените проблеми. Радозналост и озборување... Тоа го нема овде, сите си гледаат за се*е. Ако ти треба помош, побарај, а ако не побараш никој нема со прст да мрдни, нема ни да се интересира дали ти е добро или не, дали имаш проблеми и што ти фали. И никој не те гледа со потсмев ако прашаш нешто едноставно.

Ама разбирливо е. Американците се слободни од Англија повеќе од 100 години. Македонија е само 15 години незавизна. До 1990 некој друг ни ги решаваше државните проблеми и ни ја уредуваше државата. Сега за прв пат сме сами на се*е и нормално дека ќе ни треба време за да ги достигнеме западно-европските држави и САД. Плус тоа, Македонија додека беше во СФРЈ имаше комунистичко уредување и различен концепт за управување на државата, а тоа неможе преку ноќ да биде сменето. Исто и менталитетот на луѓето.

Ај забегав во политика ... доста беше мислам.-------------
-=Rules Are Made To Be Broken=-
ЗАЧУВАЈТЕ ЈА КИРИЛИЦАТА! ПИШУВАЈТЕ МАКЕДОНСКИ НА КИРИЛИЦА!


Постирано од: Macedalien
Датум на внесување: 01.Јануари.2006 во 04:32
Originally posted by magnolija magnolija напиша:

Дали размислувате за враќање назад засекогаш во Македонија? Од што зависи?

На пример кога Македонија би влега во ЕУ, кога би имале можност за свој бизнис, или никогаш не би се вратиле?Zalno e toa sto treba da se ceka nekoe vreme koga makedonija BI bila vo EU ama togas ke bide kasno od prosta pricina sto ne sme zamrznati  i zivotot tece


-------------


Постирано од: Macedalien
Датум на внесување: 01.Јануари.2006 во 04:35
Jas licno ne bi se vratil - nemam dobra pricina a parce zemja sekade ima i sekade bi mozel da ziveam taka kako sto jas sakam. Nitu za familija sum vrzan , nitu za nisto : koga ke gi proburickas rabotite malce podlaboko ke vidis deka familijata e samo tenka fasada za da se sokrie mizerijata vo kojasto zivee covek kojsto e zavisen od nesto i od nekogo (citaj naviknat na nesto i nekogo).

Ne fala


-------------


Постирано од: rebeka
Датум на внесување: 02.Јануари.2006 во 13:40
NEMAM FAMILIJA KOJA ME POVRZUVA NITU MENE NO NE BI SE VRATILA NAZAD NIKAD.

SEKOJ KOJ IMA SANSA NEKA JA ISKORISTI, EVROPA NUDI MNOGU POVISE ZA MLADI DO 30 GODINI.


-------------

mnjkl


Постирано од: angelce
Датум на внесување: 02.Јануари.2006 во 15:22
nema da se vrakam nazad (za zal ili za sreka-seuste ne znam)

-------------
was ist los?


Постирано од: la_luna
Датум на внесување: 06.Јануари.2006 во 05:45

VE CITAM I NE MI SE VERUVA. AJ TIE STO SE RODENI NADVOR GI RAZBIRAM, AMA NEKOI OD VAS STO SE RODENI TUKA I OTIDENI NA PECALBA NEMATE AMA BAS NIKAKVO PRAVO DA JA POTCENUVATE MAKEDONIJA.

AKO VI E UBAVO TAMU SEDETE SI I NIKOGAS NE SE VRAKAJTE BIDEJKI NE JA ZASLUZUVATE MAKEDONIJA.

TOA E TOA MAKEDONCE VIDELO POUBAVO I ODMA SE OTKAZUVA OD SVOETO, ZALNO AMA VISTINITO.

MOMENTALNO SUM VO MKD NA RASPUST I UZIVAM, A DOAGJAM VO ZIMA I VO LETO BIDEJKI MAKEDONIJA E PREKRASNA ZEMJA ZA ONIE KOI JA POZNAVAAT, A DEFINITIVNO SE VRAKAM VO MK POSLE MAGISTRATURA.

 Постирано од: brmm
Датум на внесување: 07.Јануари.2006 во 18:48
Овака: Јас сум 27 години, почнав приватно да работам САМ.. со почетни 17.000 денари, тоа не се ни 300 евра... работам легално, и сега имам капитал од некаде 15- 20.000 еу, е сеа... не дека јас сум нешто посебно, него вас не ве бива... Признавам убо е надвор од Мк, ама да имаш муда тука да направиш нешто... и + тоа КОЈ ПИЕ КАФЕ СЕКОЈ ДЕН со другарите, пријателите и најблиските ... ама СЕКОЈ РАБОТЕН ДЕН  пази  !!!! јас мислам дека НИКОЈ надвор од МК не го прави тоа...Џабе и пари да имаш ко немаш со кого и немаш време за тоа... па ако сакаш и на дизниленд работи...пак ќе ти здосади....

-------------


Постирано од: brmm
Датум на внесување: 07.Јануари.2006 во 19:09
Ко прво не зборував за те*е Викторија btw-убаво именце (истото го носам) ,ако сакав за те*е да зборувам ќе те цитирав,Ко второ, ако не примети мене тука ми е СУПЕР ( во Мк ) ако сакав до сега ќе бев надвор од Мк-лесна работа е барем тоа. Ко трето, треба да видиш тука како е да имаш МНОГУ пријатели МНОГУ хармонија, забава дружење и се што го имам-е тука,тешко е со 200 евра, ама со 500 и над 500 евра нема подобро од МК...Но имаш проблем што не си го осетила тоа тука, а и да си го осетила не сакаш да признаеш затоа што не си тука...многу нормално. Четврто...размислувај подлабоко и не се задоволувај со едно капучино неделно ( макар да кафето беше метафорично кажано ) колку да ја сватат ситуацијата тие што не ја сватиле....ако сакаш примери за кафиња,дружења и слично.. можам да ти напишам повеќе од 5-6 страни, додека ти не би можела ни една да ми напишеш...

-------------


Постирано од: kokomoko81
Датум на внесување: 07.Јануари.2006 во 19:16

Постои само една реченица помеѓу исселениците - Дома си е дома - е сега кога некои фактори не дозволуваат да во Македонија просечната плата биде околу 500 евра , па да видите како нашите надуени исселеници ќе раскажуваат надалеку за убавината што ја нуди животот во Македонија . Ова е за вас исселеници мои

 -------------
......


Постирано од: kokomoko81
Датум на внесување: 07.Јануари.2006 во 19:17

брмм се согласуваш со мене ???

 -------------
......


Постирано од: brmm
Датум на внесување: 07.Јануари.2006 во 19:24
уффф па дали, секако дека се согласувам, то и им го кажувам ама очигледно дека треба да се осети, а не однадвор само да се зборува....Не дека не го оправдувам и тоа што се иселеници, ок е , си нашле начин надвор, ама барем да не кажуваат нешто што не ни го почуствувале а не па да го осетат...

-------------


Постирано од: brmm
Датум на внесување: 07.Јануари.2006 во 21:10

Кој за што е , тоа е битно...Прво зборував општо, ти ме нападна и мене и Мк малку погрубо и тоа ме иритираше, убаво е и надвор од Мк и во Мк. Но пр. јас мразам ладни луѓе ( се разбираме кој се ладни да не објаснуваме пак), а тука оговарањето пример порано беше, но сега драстично е намалено, јас сум од Велес ..барем за Велес е така, не знам за Струмица што значи и дека тука оладуваме како горе, но не сме толку оладени сеуште..е тоа ми се свиѓа, не се оговара како порано а сепак е потопло него горе.. А јас денес ако не пијам кафе со пријателите, другарите или некој што ми е мил поблизок или подалечен... е не сум жив, а знам дека надвор од Мк тоа не се прави... ( не зборам за те*е ) но општо кажано не сакам да сум робот..да работам за пари а парите за еден одмор од 20 дена годишно и кола од 40.000 еу и толку.Сакам да сум слободен, да станувам во 11ч, да станам сонлив да одам на кафе со некој, да зирнам што има на работа, да си отидам дома да ручам и пак да излезам вечерта...до 2-3-4 часот ноќеска, и пак така... секој ден, мене то ми се свиѓа, зато реков кој за што е...

п.с.

Ништо лично-------------


Постирано од: brmm
Датум на внесување: 07.Јануари.2006 во 21:38
Колку ми е убаво ко некој ќе ме свати што зборувам, а уште поубаво кога ќе ја свати реалноста дека Македонија е најубаво место за живеење само да имаш муда да створиш и да земаш барем 500 еу и да живееш ко цар.... то је то...ама зш стално морам да зборувам по 1 саат за сватат нешто... ( ОПШТО КАЖАНО )

-------------


Постирано од: brmm
Датум на внесување: 07.Јануари.2006 во 21:51
хахахахха верувам дека не си постара од 12-13 годинки..барем по муабетот...

-------------


Постирано од: brmm
Датум на внесување: 07.Јануари.2006 во 21:55
ЕЈЈЈЈ народеее читате ли... не ми се верува што се пишува тука ...се умрев од смеа... хахаха богата била ко царица била ејјјј е Викторија срце а да те прашам нешто ... У КОЈ ВЕК ЖИВЕЕШ СЕГА? , ние во Мк сме во 21 век, ама ти излеа си у 17-18 можеби..

-------------


Постирано од: engie
Датум на внесување: 07.Јануари.2006 во 21:58

Jas se vrakam za brmm.

Inaku Viktorija jas ziveev vo Mk do 21 i jas sum vo London i mazena za Britanec pa pak ne go delam istiot stav so tebe.I milo mi e sto ne sum tolku razocarana.

Ako ne go sakas svoeto poteklo togas ne se sakas ni samata sebe si.Toa e fakt i zivini ako te navrediv.Постирано од: brmm
Датум на внесување: 07.Јануари.2006 во 22:01
Originally posted by engie engie напиша:

Jas se vrakam za brmm.

Inaku Viktorija jas ziveev vo Mk do 21 i jas sum vo London i mazena za Britanec pa pak ne go delam istiot stav so tebe.I milo mi e sto ne sum tolku razocarana.

Ako ne go sakas svoeto poteklo togas ne se sakas ni samata sebe si.Toa e fakt i zivini ako te navrediv.

 бравос убо и кажа, само не те оправдувам што и се извинуваш, изгледа не прочита колку навредува и дека не заслужава за извинување, нешто ко нацист ми се понаша..може е мажена за нацист....они така се мислеа ..една нација, цареви царици хахахаха

-------------


Постирано од: engie
Датум на внесување: 07.Јануари.2006 во 22:05

E brmm jas sum sekogas kulturana duri i za tie sto ne zasluzuvaat. Mislam deka toa pokazuva mnogu za edna osoba, deka i pokraj navredite znae da ima self-contol.Постирано од: brmm
Датум на внесување: 07.Јануари.2006 во 22:11
Originally posted by Viktorija Viktorija напиша:

tocno e BRRR JAS SUM NACIST ; I MAZOT MI E CIST NACIST ; I NEGOVITE SE CISTI NACISTI; IMAS NESTO PROTIV A? zalno e od tebe i jako bedno, toa sto go napisa e engie i on gi deli lugeto, pa sea videte i procenete, ej  brrrrr SITE LUGE SE ISTI ; BILO OD KOJA NACIJA DA SE ; AMA SAMO EDEN E BOG; I TI NE SI BOG DA SUDIS DALI SUM NACIST ILI NE; DALI ME RAZBIRAS; PAZI KOJ VREGAS MENE MOZES DA ME VREGAS ALI MAZOT MI; NE TI DOZVOLUVAM;
  хахаха ејјј не ми се верува што читам, хахахаха ааауууу ова ќе биде пишано на повеќе веб страни низ светот, претежно македонски, да се видат Македонците надвор од Македонија.... хаха и на крај ПЦОВКА хахаха  ААААУУУУУУ .....

-------------


Постирано од: engie
Датум на внесување: 07.Јануари.2006 во 22:16

ej Viktorija sto jas???

Sto tolku imas protiv svoeto sopstveno poteklo.Zar sakas da kazes deka se sramis od svoite sopsveni roditeli?

Toa sto si mazena za Germanec ne te pravi Germanka.Nikoj nema da te saka poveke od tvoite roditeli.So ova sto go napisa gi potcenuvas i niv.Mislam deka ne e fer.Постирано од: brmm
Датум на внесување: 07.Јануари.2006 во 22:31
Приметив дека на форумов, со тек на време луѓето кој не се добредојдени сами си одат т.е. форумот и форумџиите сами ги отфрлаат , така да ќе имаме уствари имаме уште еден БОЛЕН случај кој ќе се исфрли многу набрзо....

-------------


Постирано од: engie
Датум на внесување: 07.Јануари.2006 во 22:50

Victorija sto ke pravime ako maz ti eden den te ostavi? (ova e samo predpostavka)Постирано од: engie
Датум на внесување: 08.Јануари.2006 во 01:23

Pretezno da neznam i samata zosto.Lugeto sekogas me raspolozuvaat.Koga mi e premnogu tesko ke se isplacam i se ke mi pomine.

Ne mi i mojov zivot najsjajen ama se trudam sekoj den da bidam pozitivna.Jas veruvam deka sekoj covek e dobar  samo ponekogas imame losi momenti.Pred se stvoreni sme od Boga i ne veruvam deka ON moze da napravi nekogo ili nesto loso.Постирано од: Alekta
Датум на внесување: 14.Јануари.2006 во 21:29
ako zaminam.....toa znaci deka kje se setam kako hipik niz cel svet...i eden den kje se vratam.....za zal....ama pak kje zaminam....

-------------
and you run and you run to catch up with the sun but it's sinking....


Постирано од: Mindy
Датум на внесување: 15.Јануари.2006 во 09:14
auuuuuuuuuuuuu abe tuka bilo mnogu zeska situacijata, lele ne ocekuvav deka ke procitam nesto kako toa pogore

-------------


Постирано од: East_Coast
Датум на внесување: 18.Јануари.2006 во 17:43
Само ноќниот живот им се  свиѓал!
Да си го папат   гзето  тие со ти рекле тоа!
Возат  овде  фини коли  купенио на  многу лесен начин,ќе  идат у  дуќан и ке се дотерат убаво  со парите од една  плата(неделна) а сето тоа доле им било  сон само и ајде сега  надвор е  поубаво.Им се  дивам на многу  луѓе  доле со  се добро средени,како си  одат  на театар па  сите  традиционални обреди си  ги  поминуваат со своите доле,па у кафанче македонско,па онаму  оваму.
Не велам дека   нема у јабана  кул места и збиднувања,има  како со  доле  мозе да се  сонува но  џабе   е кога не ме  праи така среќен како со би бил  доле.
Ете ги гледам нашите  тука.За викенд ке се дотерат,пичлемиња или пичлемки  добри и ќе се  натрпат  у крчмата Маќедонска  овде а  утре пак  по куќите ке  коваат  шајки  и врати или  по кафани ке  слузат(кај е бе   таа  буква   преска на  среќа  ја најдов сега немозам) а  полно од  нив и со дипломи се дојдени  овде.
Овде сум само ради парите и кариерата .Да имав добра пара ќе се  вратев доле.Е толку сеа,поздрав

Originally posted by maja maja напиша:

Со оние што веќе се заминати надвор од МК имам разговарано и никој од нив не помислува за враќање назад.Многумина од нив е се школуваат тамо,ја прифатиле нивната култура, начин на живот, нови познанства...па така што не ни помислуваат за МК.Велат и одморот ако им е подолг од две недели во МК им здосадувал.Им се допаѓал само ноќнот живот кај нас, но останатото не.Поинаку се живее во Европа,поиндивидуално,без дружење често, но ете на нив им одговара овој начин на живот.Можеби добрата работа и сигурната заработувачка која им удоволува добар жибот.


Постирано од: East_Coast
Датум на внесување: 18.Јануари.2006 во 17:58
Originally posted by RebeL RebeL напиша:

Американците ни 50 метри не одат без кола. Од друга страна пак, многу ми се допаѓа што луѓето се многу цивилизирани, културни, учтиви, слободоумни (повеќето), знаат да почитуваат туѓо мислење..... Животот е многу поорганизиран. Законите функционираат.Дека се опен мајндед се,ок тоа.Такви се  сите надвор од Балканот,дури и една Бугарија  е  различна од нас во многу  размислувања.Дека не  зборат за тоа колку   печалиш ти а колку  таа или тие и тоа  е   во ред.Тоа и мене ми се  допаѓа но сепак тоа не е  главна  причина  да  ја одберам Америка  во однос на  било која дрзава  или Македонија.Доле ако сакат и вошкар нека ме праат ме заболе,убо да ми  е мене  само.А велиш  зивотот поорганизиран тука,не би рекол баш.Па  овие  тука у немаат некаков  зивот баш.Работните  денови се на работа и дома исклучиво.За  викенд мозе ке  купат некоја  кутија  пиво и ке се опиат  дома или ке идат до океанот  да  исунчат   гзоите де*ели и тоа во лето само зборам.Оваа беше за  просечниот народ сега,богатите сигурно си имаат  друга   динамика на зивотот.А зивотот  е  динамичен само на  големите места,како тука во Њујоркот например.Голем  е ,полн со  ѓубриња народ но има  и доста кул народ на коу што и се дивам.Местата  овде надвор од збиднуњата се  тотално затени и Амерички  а јас немозам  во такви места ,јок!


Постирано од: Eleni
Датум на внесување: 19.Јануари.2006 во 16:27

   

   E bas mislev da pocnam da go falam Forumot i toa kako go odrzuvate i ete nekoj morase da pocne da se rasfrla so tituli A imav dovolno od toa na forumot sto go sledev do sega,kade site samo maftaat so diplomite i dokazuvaa kolku im e dobro vo zivototTuku daj i jas da ne kritikuvam uste od samiot pocetok.Nova sum na Forumot i faktot deka se vklucuvam aktivno znaci deka mi se dopaga,ima po nesto za sekogo.Ja sum vo Anglija poslednive tri godini.Ne e losho ama da gi imav ovie uslovi i ovie moznosti vo MAkedonija ke bese uste poubavo.Rabotam,studiram,shetam ama pak nedostasuva nesto.Dokaz za toa : ogromni smetki za telefon i sedenje na internet.Koga ke pocnam da razgovaram so nekoj na taa tema bilo so nekoj od ovde bilo da e so nekoj od Mk site velat deka mnogu baram i deka sum malku dramaticna i treba da sum srekna so toa sto go imam.Moze i se vo pravo ama.......-------------
Destiny is not a matter of chance,it is a matter of choice.It is not a thing to be waited for,it is a thing to be achieved


Постирано од: Supernatural
Датум на внесување: 24.Јануари.2006 во 16:04

 

 NIKAD!!!Постирано од: Nee*amAnderskor
Датум на внесување: 26.Јануари.2006 во 20:17

Jak mi e toj CAR so 500 EU mesecno!!!!!

Sirotinja .......Постирано од: Supernatural
Датум на внесување: 27.Јануари.2006 во 23:33

 

NIKAD BRE NIKAD !!!!!Постирано од: teofil
Датум на внесување: 29.Јануари.2006 во 18:12

 

nikogas ne veli nikogas.se nadevam pak da ne gree zlatno sonce makedonsko!Постирано од: brza
Датум на внесување: 09.Февруари.2006 во 02:02

Toj sto ke se vrati vo makedonija,neka odi odma na klinika,na kompjuterska tomografija,da mu napravat detalen pregled na mozokot!


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: LEPOTAN
Датум на внесување: 09.Февруари.2006 во 19:54
ako si otisol vo avstralija ne si otisol na mars, pa i na mars da si otisol nemoj da letas tolku visoko spusti se malku na zemja.


Постирано од: LouWeed
Датум на внесување: 10.Февруари.2006 во 01:22
LEPOTAN...ako imas nesto za temata da kazez...okej
toa e mislenje od "brza"....taka da i kakvo mislenje nekoj clen ima ke go respektirame i ako ne ni se svigja ke komentirame so fakti a ne so avioni do mars.........

citat:
"ako si otisol vo avstralija ne si otisol na mars, pa i na mars da si otisol nemoj da letas tolku visoko spusti se malku na zemja."

-------------
http://www.myspace.com/louweed666 - NICE BOYs DONT PLAY ROCK&ROLL


Постирано од: NRGMKD
Датум на внесување: 10.Февруари.2006 во 20:16
Aj malce i jas da ve skaram dali ke moze?!?! A koj se buni mnogu mi e gajle!!! Kako prvo vo Makedonija e tezok zivotot, rabota nema, pari beter, jas znam bidejki sum tuka!!!! No da ve prasam vas koi ste nadvor od Makedonija, a vi e sram da kazete deka ste od ovaa zemja : Zosto letno vreme koga imate 15 dena slobodni trcate tuka vo Makedonija so site vasi partali i skapi kolicinja, za da se pokazete kakvi glavni fraeri ste na nas da ni gi pokazuvate najnovite mobilcinja (mozeme i bez vasite kolicinja i partalcinj i kolicinja)!!! JAs iskreno da sum nekoja vlast vo drzavava bi naredil na granica da ne ve pustaat nikogas!!! ABE KAKO NE VI E SRAM, ste otisle tamu ste nasle mazinja koi gi molzete gi cicate, im gi vadite parite, ste izlegle od nivite i selata i mislite deka ste stanale gragjani od prv red!!! Abe Seljak vo dusa si ostanuva seljak!!! Abe kako vikaat na K-15 seuste se cudite na toa sto e solja za wc, a sto e kada za banjanje, i od kade tece toplata voda!!! Ako ne ja sakate Makedonija, ako ne podcenuvate nas kako gragjani na Makedonija, togas nemojte ni da razgovarate so nas ni na forum ni nikako!!! Ako ste otisle da si specalite paricka a seuste ve boli za Makedonija i za rodnite ognista komunicirajte so nas prasajte ne kako ni e!! Nemojte da ne omalovazuvate!!! Mozebi zemate plati (ogromni vo sporedba so nas), vo pravo ste poubav vi e zivotot, pa ke ve molam ne ne zamarajte s vasite glupavi razmisluvanja i so toa kako vie ste carevi carici, i ostala klosaraaaanaaa!!! Imase edna emisija za iselenicite kade najdobro se pokaza kolku nasive stanale pokondureni tikvi!!! Ke ve molam zivotot vo Makedonija e tezok no barem e sloboden!!! Za skapanite 200 evra sto ke gi zemam tuka ke si izlezam koga sakam i do kolku sakam i ke si setnam niz gradce, ke si pijam kafence, i ke si napravam muabet!!! A vie ke se istegnete ko konji i ke ja zaboravite Makedonija i od kaj ste i sto ste i koskite ke vi ostanat vo tugjina i grobovite nema da vi gi znaat, a dusata mozete da si ja piknete na edno mesto!!!
OVOJ TEKST E NAMENET ZA SITE PRODADENI DUSI KOI OTISLE VO TUGJINA I ZABORAVILE OD KOE SELO I KOJA DUPKA IZLEGLE I SE POKONDURILE (ako razbraa sto sakav da kazam),   A NE E NAMENET ZA SITE ONIE SO ISKRENI ZELBI KOI ZAMINALE VO STRANSTVO DA SI OBEZBEDAT SVOJA ZIVOTNA IZDRSKA I NE ZABORAVILE KOI SE I STO SE!!! TEKSTOV GO NAPISAV ISPROVOCIRAN OD PRETHODNITE PROSTACKI POSTOVI NA NEKOI ODREDENI TAKANARECENI "PAMETNI" CLENOVI NA FORUMOV, IMA MNOGU GNEV I BES VO NEGO, KE VE MOLAM AKO SE NAVREDI NEKOJ OD POGORE NAPISANOTO NEKA MI PLUKNE POD PROZOR, ZASTO JASUM MAKEDONEC, ZIVEAM I PREZIVUVAM VO MAKEDONIJA I SUM GORD DA KAZAM DEKA SUM MAKEDONEC!!!!!
POZDRAV TUGJINO JABANOOOOOO


-------------
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.


Постирано од: brza
Датум на внесување: 12.Февруари.2006 во 01:06

Imas pravo,no vo makedonija samo se prezivuva,a ne se zivee!nikoj drug ne kriv za toa tuku samo i edinstveno nejziniot narod.Se dodeka ne vidam deka sekoj sto nastetil na drzavata na bilo koj nacin,da odgovara za toa, na ovoj narod nema da mu svetne sonceto so koe se gordee! Stvarno ne mi e jasno so sto se gordeesh!Zarem so mizerijata vo koja zivee narodot!da strajkuvas so glad i da protestiras za raboti koi mnogu odamna se normalni tamu kaj sto sakas da te primat! se gordees so toa sto toj sto si go izbral za javna funkcija ne te ebava za nisto i tebe i site,a edinstvena cel mu e da opljacka sto poveke moze,koga znae deka nikoj nisto ne mu moze,duri i vo lice ti go kazuva toa,mislam javno! Ako si ti ovca,nemoj dati se krivi drugite,barem ne onie sto ti se nadvor!Постирано од: NRGMKD
Датум на внесување: 12.Февруари.2006 во 01:41

Хммммммммммм!!! е сеа ме влечеш за јазик!!! Значи ти се најде навредена од текстот нели!!! Претпоставував!!! Искрено јас не се огрдеам што штрајкувам со глад,не се огрдеам што некој ме влече за нос, ама се гордеам да кажам дека сум македонец, нешто што ти не се гордееш ама воопшто!!! И ќе ти кажам уште нешто!!! За целата ситуација во Македонија не е крив народот ниту политичарите, туку напарфемираните и попедерчени типчиња европски и светски (кои незнаат ни носот да си го избришат) а ни доаѓаат и ни солат памет а ние како послушни војничиња мораме да ги слушаме!!!! Е затоа драга моја јас воопшто не ги ценам тие кои заборавиле кои се и од каде потекнуваат!!! А кога веќе ќе заборавиш од каде си и кој си, е тогаш си никој и ништо, тело без душа, најобичен предмет кој што ќе го преместам од една на друга витрина, и одвреме навреме ќе му ја забришам прашината!!! Македонија е сиромашна, Македонија за вас е бедна, но вие треба да се гордеете што Македонија постои илјадници години, а не да се криете и да извртувате зборови кога некој таму ќе ве праша од каде сте!!! Е драга моја многу е тешко кога ќе си го заборавиш коренот од каде потекнуваш!!! тие што се срамат од оваа напатена државичка и се срамат да признаат кои се и од каде се, не ни требаат во државава ама ич!!! Нека си го живеат животчето убаво во туѓина, нека си ја најдат среќата таму, само нека ја заборават Македонија засекогаш!!! Македонија можела и ќе може без таквите!!!!!

ПОВТОРНО ЌЕ НАГЛАСАМ !!! КОЈ СЕ НАОЃА НАВРЕДЕН ВО ТЕКСТОТ АМА ИЧ НЕ МИ Е ГАЈЛЕ!!!! ОД ПРОСТА ПРИЧИНА ШТО ПАМЕТНИ ГЛАВИ МНОГУ МНОГУ НЕ ТРПАМ КОИ МИ ГИ РАСКАЖУВААТ ЗА ВЕТЕНАТА ЗЕМЈА И КУЛИТЕ ОД ЗЛАТО!!!

 

ПОЗДРАВ ДО СИТЕ МАКЕДОНЦИ ШИРУМ СВЕТОТ КОИ СЕУШТЕ НЕ СЕ СРАМАТ ДА КАЖАТ ДЕКА СЕ МАКЕДОНЦИ!!!-------------
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.


Постирано од: Eleni
Датум на внесување: 12.Февруари.2006 во 01:46

Jas veke pishav na ovaa tema i kazaz kako se cuvstvuvam ama poslednive dve poraki nekako pak me zainteresiraa.Iako NRGMKD malku poagresivno izreagira sepal se soglasuvam so nego ama iskreno i ne se najdov vo negovata poraka.Zatoa sto vo UK sum tri godini i ne se zalam super mi ucam, rabotam ,shetam ama kako sto veke pishav nesto mi nedostasuva i sakam da se vratam eden den,skoroke se obidam da vi dolovam mal del od slikata na 80% na Makedoncite ovde.Sekako ima i isklucoci i zatoa uste sme ovde.Megutoa najgolem del rabotat od utro do vecer,koj po gradezni firmi,koj po restorani,ili cistenje.za minimalni dnevnici.Tocno deka vo sporedba so Makedonija e mnogu poveke i deka lesno naogaat rabota ama zatoa sto nikoj od Anglicanive nema da ja raboti taa rabota za tie pari.I koga so tie pari treba da ja platat kirijata sekoj mesec i da snabdat hrana,mnogu od niv edvaj svrzuvaat kraj so krajSo what's the point?Odat na rabota doagaat mrtvi umorni i ne izleguvaat od doma.Edinstvena zabava im se Novogodishni,Veligdenski i nekoi drugi pogolemi praznicni zabavi organizirani ovde.I na niv ke otidat vo fustani i so frizuri kako za na priem pred 10god. za da pokazat kolku na niv im e super i kolku im odi vo zivotot.Ne me svakajte pogresno jas se nadevam deka e taka ama sekojdenevniot zivot pokazuva nesto drugo.Pa jas si vikam ako treba da se macam taka barem ke odam vo Makedonija,barem nema da sum sama i ke imam podrska od moite.Anglija e super da proshetas,da nauchish nesto i da uzivash,megutoa da formirash familija i da ja odrzuvash e isto tolku tesko kolku i vo mAkedonija.Sekako pak ke potenciram deka ima i luge kojsto uspeale i koj imaat golemi prednosti  od zivotot ovde megutoa za poveketo od niv realnosta e ovaa-------------
Destiny is not a matter of chance,it is a matter of choice.It is not a thing to be waited for,it is a thing to be achieved


Постирано од: brmm
Датум на внесување: 12.Февруари.2006 во 11:53

NRGMKD ја се расправав пред 1 месец на форумов со една Viktorija ( не заслужува да и го пишам името-али колку да се знае појавно ) Може тука да се отвори и темиче- ПРОДАДЕНИ МАКЕДОНСКИ ДУШИ....

Сосема се сложувам со NRGMKD, само една замерка до него...NRGMKD-кога зборуваш зборувај ама баш така огорчено од таквите и малку ПОСТРОГО....немој да бидеш толку благ и толку да се извинуваш.... а и Ќе им кажам на сите што ја прават Македонија толку бедна.. па и баш не е толку бедна како што мислат, 200 еу просек плата се вади на државно ниво кој е вработен-НО 99% земаат повеќе пари кој не се евидентираат во државата, така да просечниот граѓанин не живее само со 200 еу...и не е кој знае колку лошо, е сеа ќе рече некој-има што луѓе немаат ни струја ни вода да си платат-ДА има , ама има такви и во Уса ,Канада, Германија - целата еу ... секаде има такви-ама то мислам дека е и од неработа, тој што сака и се труди да работи има стално може не за мерцедес но просечна кола вози и си има да отиде на одмор секоја година...така да и не сме толку БЕД. А и џабе ти се многу пари ако си надвор од државава кога нема со кого да ги иживееш. сите пријатели другари роднини  што ти се-веќе си изгубил контакт и не можеш да прошеташ со нив, да се дружиш и да потрошиш некоја пара. Е затоа NRGMKD  они трошат на коли и мобилни и скапи телевизори и не знам што, стално е тоа трошење пари на технички новитети и коли, не може да потроши пари да му купи поклон за роденден на братучедот хаха ситуација-не моеш да потрошиш 1 еу за поклон за роднините- а имаш на сметка 400.000 еу...хахах па тие 400.000 стај си ги ЗНАЕШ каде. !!! . Уствари ШО се замараме со нив... ај брб

п.с.

Никогаш нема да ја сватите убавината на животот преку парите

како ви ги даваат неделно или месечноПостирано од: _ANA_
Датум на внесување: 12.Февруари.2006 во 13:25

site luge koi zaminuvaat vo stranstvo odat tamu so edna edinstvena cel: PODOBAR ZIVOT! nekoi go naogaat no nekoi zalat sto zaminale. Poznavam luge koi vo Makedonija bile asistenti na ministri i vladi, pa sea vo Kanada se raznesuvaci na pica!!!Stvarno ne mi e jasno sto im falelo tuka vo MAKEDONIJA, od niska plata sigurno ne se zalele!!!!! 

Ja podrzuvam samo ziveenje vo stranstvo za vreme na studii i sl. Znaete kako HOME SWEET HOME!!! Neznam kakva da e Makedonijava nasa si e. Pa kolku sto ima gragani na makedonija, isto toklu Makedonci ima razletani po svetot! A DA BEA TUKA???!??!!!!-------------
Bin in 3 Minuten wieder da. EHRLICH!!


Постирано од: LouWeed
Датум на внесување: 13.Февруари.2006 во 00:57
samo da vi kazam........
jas ja znam razlikata...
no ako ne si bil nadvor ne znaes kako e tam......
i podobar zivot e sirok pojm......i posirok pojm e toa koga ke znaes kako treba da se raboti za toj podobar zivot.......

-------------
http://www.myspace.com/louweed666 - NICE BOYs DONT PLAY ROCK&ROLL


Постирано од: teofil
Датум на внесување: 13.Февруари.2006 во 02:47

 

pozdrav do "brza".prekarot ti odgovara ocigledno,kochi malku.sonceto e simbol koj dokolku go sfacas pravilno i tebe ce ti svetne.zarem vo avstralija nema strajkovi zarem vo avstralija nema ludje sto edvaj prezivuvaat,po kolku krediti imate kola na kredit kuca na kredit i uste polni visa i mastercard karticki, i nemas pari za avionski karti da soberes i se pravdas ne chini vo makedonijia pa zatoa ne odis.pojdi da vidish kakvi koli se vozat vo cash plateni pojdi da vidis kakvi kuci se gradat ne na kredit,i toa ne od daski kako tie vasite.i na kraj zaprasaj se dali nekoj albanec si ja vredja drzavata albanija ili tamu nema strajkovi i site ubavo ziveat.Постирано од: Nee*amAnderskor
Датум на внесување: 13.Февруари.2006 во 04:51

Mnogu jad i frustracija isturas NRGMKD. U stvari ti ne si sloboden so 200 EUR, i ne mozes da pies kafence koga sakas i kade sakas - mozebi i mozes dokolku si na friziderot na tatko ti i na tendzereto na majka ti. Za tvojata frustracija ne se krivi lugjeto nadvor, tie go teraat zivotot kako sto znaat i umeat. Imale hrabrost da izlezat od komocijata na sopstvenata nacija. Koj ne znae jazik, ke cisti, vozi kamion, ke raboti sto da e za da opstane. I jas ne um sretnal nitu eden iselenik na koj mu e sram da kaze od kade e. Od kade ti e toa? Jas ne se osekjam nitu malku ogranicen, rabotam, imam mesec dena odmor sto mozam da go iskoristam (skoro) kade sakam vo svetot.

Edno sto treba da sfatite e deka sekoj izguben den (vo bezdelnicenje) e den ukraden od nasite potomci. Tie ke treba da ja nadoknadat ne-rabotata na nivnite roditeli. Za da Makedonija se izednaci so svetot, treba da raboti kako svetot - cel den, a i povekje od toa.

Zboruvate za gordost, a znaete li deka sekoja gordost treba da ima realna osnova. Sigurno ne sum gord sto sum drzavjanin na edna od najkorumpiranite zemji od svetot, zemja od tretiot svet bez koncepcija i k*rs. Zemja kade narodot go frla gjubreto na ulica. Sto e toa sto eden makedonec treba da go napravi pogord od eden indiec, kinez ili rusin? Jas sum gord sto postojat makedonci kako Mike Zafirovski i slicni na nego.

Pozdrav.

PS I namali od kafeto, stvara nervoza.-------------
No Reason to Lie: обичам БЪЛГАРКИ!


Постирано од: rebeka
Датум на внесување: 13.Февруари.2006 во 15:46
EDNO PRASANJE SAMO DO SITE OVDE VAS. DALI NEKOJ KOJ OD DOMA SE UKLUCUVA NA INTERNET?/IMA SIGURNO ONIE KOJ SE POSLE 17.00 CASOT./ DALI TAKOV IMA ?OD DOLE AKTIVNITE NI EDEN NE JA IZVRSUVA RABOTNATA OBVRSKA.PISUVAAT PO FOPRUMI.TAKA LEB NE SE ZARABOTUVA.KE NEMATE DODEKA BEZDELNICITE DO 15.00 CASOT.

-------------

mnjkl


Постирано од: NRGMKD
Датум на внесување: 13.Февруари.2006 во 17:15
Uffff bre ne da me vlecete za jazik ama aj sega ke si prekjutam zasto denes ne planiram denot da si go rasipuvam!!! Mnogu super mi e trgnat!!! Samo da dodadam!!! Jas dnevno trosam po otprilika 5-10 evra zavisno od denot sto e otprilika spored mene dovolno za eden den (osven ako ne se luksuziras) !!!! Platata mi e okolu 350 evra!!! Toa e dosta solidno za Makedonija!!! Inaku deka sum na friziderot na tatko mi sum seuste priznavam!!! No ne zatoa sto sakam tuku zatoa sto seuste ne sum dovolno sposoben da si zemam svoe stance!!! Ako eden den trgne se kako sto treba ke si imam svoe stance i ke si ziveam so mojata idna sopruga!!! I seuste imam prijateli so koi sekoj den si pijam kafence, i se gledam!!! Ne sum izoliran i pokonduren!!!! Inaku Rebeka, ako visime na forumi i ni gi gledas iminjata tuka ne znaci deka nie nisto ne rabotime!!! Rabotata ne znaci robuvanje!!! Mojata e rabota na biro povrzana so stranki klientela(prodazba) i taka da koga imam rabota rabotam koga nema si se razonoduvam na forum!!!!


-------------
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.


Постирано од: brmm
Датум на внесување: 13.Февруари.2006 во 17:59
Originally posted by rebeka rebeka напиша:

EDNO PRASANJE SAMO DO SITE OVDE VAS. DALI NEKOJ KOJ OD DOMA SE UKLUCUVA NA INTERNET?/IMA SIGURNO ONIE KOJ SE POSLE 17.00 CASOT./ DALI TAKOV IMA ?OD DOLE AKTIVNITE NI EDEN NE JA IZVRSUVA RABOTNATA OBVRSKA.PISUVAAT PO FOPRUMI.TAKA LEB NE SE ZARABOTUVA.KE NEMATE DODEKA BEZDELNICITE DO 15.00 CASOT.
Хмм да бе... има...ја додека пишувам тука со и за такви како те*е...парите ми се праат..зш работата ми е СО интернет...имам 4 локала каде што нон стоп има интернет и кога сум тука по цел ден..значи имам интернет.. ако? или да го исклучам секаде и да затворам се ,а си размислила дека во Мк пример има 10.000 корисници на интернет а на форум има 100 луѓе кој редовно пишуваат.. па може сите работат со интернет ако им е то работа.. и шо прајме сеа?  ејј колку не знаете да размислувате..ви ги ИСУШИЈА МОЗОЦИТЕ БРЕ ТАМУ НАДВОР НЕКАДЕ ДАЛЕКУ ОД МК


Постирано од: brmm
Датум на внесување: 13.Февруари.2006 во 18:09
Originally posted by Nee*amAnderskor Nee*amAnderskor напиша:

Mnogu jad i frustracija isturas NRGMKD. U stvari ti ne si sloboden so 200 EUR, i ne mozes da pies kafence koga sakas i kade sakas - mozebi i mozes dokolku si na friziderot na tatko ti i na tendzereto na majka ti. Za tvojata frustracija ne se krivi lugjeto nadvor, tie go teraat zivotot kako sto znaat i umeat. Imale hrabrost da izlezat od komocijata na sopstvenata nacija. Koj ne znae jazik, ke cisti, vozi kamion, ke raboti sto da e za da opstane. I jas ne um sretnal nitu eden iselenik na koj mu e sram da kaze od kade e. Od kade ti e toa? Jas ne se osekjam nitu malku ogranicen, rabotam, imam mesec dena odmor sto mozam da go iskoristam (skoro) kade sakam vo svetot.

Edno sto treba da sfatite e deka sekoj izguben den (vo bezdelnicenje) e den ukraden od nasite potomci. Tie ke treba da ja nadoknadat ne-rabotata na nivnite roditeli. Za da Makedonija se izednaci so svetot, treba da raboti kako svetot - cel den, a i povekje od toa.

Zboruvate za gordost, a znaete li deka sekoja gordost treba da ima realna osnova. Sigurno ne sum gord sto sum drzavjanin na edna od najkorumpiranite zemji od svetot, zemja od tretiot svet bez koncepcija i k*rs. Zemja kade narodot go frla gjubreto na ulica. Sto e toa sto eden makedonec treba da go napravi pogord od eden indiec, kinez ili rusin? Jas sum gord sto postojat makedonci kako Mike Zafirovski i slicni na nego.

Pozdrav.

PS I namali od kafeto, stvara nervoza.

Ај вака... тоа што рече NRGMKD делумно не се однсува за те*е...зш убаво пиша човекот, за тие што се срамат што се македонци и што ги вреѓаат македонците и Македонија...колку што сватив то не си ти...а има такви на форумот (прочитај поназад малку) е сеа... тоа што го пишуваш за работа и чистина на државата и слично да не редам се... е релативна работа...има многу држави кој се финансиски добри а се нечисти, луѓето се заникаде,некој и има каде што не работат ( природни богадства) има значи секакви...е сеа кој како и со кого е битно сака да си го живее животот...и е оправдано ако некој сака подобар живот и е во странство..ама не оправдуваме да се вреѓа Македонија или македонскиот народ... а мислиш дека до толку немаме право да бараме???? ОКС.. ајде вреѓајте,донирајте пари на шиптарите направете уште една војна..нека биде тоа со ВАШИ пари... ц цц ц  имате балјкански размислувања каде и да сте...тоа сватете го, ако сте надвор од Мк не вреѓајте ( ко што тоа не го прави Германецот и било кој за Македонија ) а вие што сте од мк го правите... ај брб


Постирано од: NRGMKD
Датум на внесување: 13.Февруари.2006 во 20:01
Iselenici, da ve prasam!!! Zarem nasekade kade i da odite vo stranstvo ke najdete cisto!!! Sekoj grad, povtoruvam sekoj grad si ima po nekoj svoj necist kvart!!! Istoto e i kaj nas!!! Samo izgleda deka vie gi gledate najneubavite raboti vo Makedonija!!! I uste nesto!!! Dokolku ste tolku pametni i imate vizija povekje od nas, pa vie poleka pocnete da investirate vo Makedonija!!! Prosirete si gi svoite biznisi i tuka!!! Ionaka vo Mk se stvara povolna biznis klima za stranski investitori!!! Ili i vie kako i nie edvaj krpite kraj so kraj i tamu!!?!?! Pa ako i tamu crncite od utro do mrak, poarno vratete se vo Mk, pa zaedno site ke crncime!!! Rabota nema samo za tie sto ne ja baraat (ili baraat a molat boga da ne ja najdat) ili za tie sto gi mrzi da rabotat!!! Iskreno jas imam ubava rabota a ja najdov na konk*rs, sto znaci ni tato ni cico me vrabotija!!! Inaku jas si imam svoi biznis plancinja, i se nadevam deka ke mi se ostvarat, a ne e potrebna nekoja posebno golema investicija!!! Taka da ne e vo Makedonija se taka crno, kako sto vie kazuvate!!! Makedonija vo 2005 godina ostvari najgolem profit od site drugi bivsi Yu republiki (ne vklucuvajki ja i Slovenija)!!! Taka da imame podobruvanje nasekade!!! I vo sudstvoto, zdravstvoto, penzinskite fondovi!!! Popoleka no sigurno cekorime kon Evropa!!! Prvi sme od site drugi bivsi yu republiki koi dobija kandidatski status za vo EU!!! Reformite se slucuvaat so 100 na saat!!! Dojdete ne se krijte vo vasite ubavi kukjicinja na zapadot da vidite deka Makedonija zivee, i se razviva!!!! Eden den Makedonija koga ke se razvie nemojte da pocnete da se falite deka ste i vie Makedonci, bidejki togas ke vi bide kasno!!! Potrebno e da se pomogne na ovaa drzava, a ne da se bega kako od crniot gjavol!!! Nie sto ostanuva vo ovaa drzava ke doprineseme da se izgradi ovaa drzava, a ne vie!!! Lesno ke bide posle da se kitite so tugji perja!!!! I ne se izvinuvam na nikogo brmm!!! 

-------------
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.


Постирано од: brza
Датум на внесување: 13.Февруари.2006 во 21:41
Bidi pozdraven TEOFILE! Ocigledno si pobrkal nesto. Samo kazi mi koj vo makedonija moze da go ima toa sto go nabroi.Na zapad i na nego slicen toa moze da go imaat i obicni luge so obicna rabota,a vo tvojata tatkovina, takvite mozat samo da sonuvaat takvi raboti.A,sto se odnesuva do albancite da e do mene ne bi dobile nisto poveke od ona sto im sleduva !25 -orica da gi zaebavaat ostanatite 75! pa kaj ima takvo nesto denes vo svetot.Mozebi vo juzna afrika pred 20-tina godini.koga bi se prasal jas ako sakaat da bidat vo edna drzava,bi gi kacil site do eden vo voz i bi gi ispratil vo albanija.pa neka bidat site na edno mesto.Samo nema pruga do tamu,a veke e i kasno.Trebase da im go doteraat pametot uste pred 5 godini,a ne da mi kazuva nekoj tvoj ekspert deka sadele kompiri vo tanushevci i vo racete imale mobilni, ane bombi.............itn...


Постирано од: brza
Датум на внесување: 13.Февруари.2006 во 23:15

Pa, sto ne kazes ,be NRGMKD odma go fakam prviot avion i odam za   ......HAWAI! Si slusnal li ti za hrvatska!citaj,gledaj i slusaj se za nea/Tie do sega ke bea vo eu ako ne gi zaebavase eden edinstven covek.Ne se zanesuvaj mnogu,ako vo dogledno vreme i vlezes vo eu, neznaci deka toa e poradi nejziniot prosperitet!          ;           ;           ;        ****** EVROPATA SO ZEMJI KAKO BUGARIJA,ALBANIJA RUMUNIJA.......       &nb sp;         &nb sp;   -------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Nee*amAnderskor
Датум на внесување: 14.Февруари.2006 во 01:15

Originally posted by NRGMKD NRGMKD напиша:

Platata mi e okolu 350 evra!!! Toa e dosta solidno za Makedonija!!! Inaku deka sum na friziderot na tatko mi sum seuste priznavam!!! No ne zatoa sto sakam tuku zatoa sto seuste ne sum dovolno sposoben da si zemam svoe stance!!! Ako eden den trgne se kako sto treba ke si imam svoe stance i ke si ziveam so mojata idna sopruga!!!

NRGMKD, ti pozeluvam sto pobrzo de se osamostois i stvoris familija.-------------
No Reason to Lie: обичам БЪЛГАРКИ!


Постирано од: LouWeed
Датум на внесување: 14.Февруари.2006 во 12:21
temata e jasna.....dali bi se vratile za makedonija.....


-------------
http://www.myspace.com/louweed666 - NICE BOYs DONT PLAY ROCK&ROLL


Постирано од: NRGMKD
Датум на внесување: 14.Февруари.2006 во 16:34
brza ti mozes slobodno da si sedis vo Avstralija ionaka ne mislis da se vrakjas za Makedonija, i se nekako ja omalovazuvas ovaa drzava!!! Takvi kako tebe STO SE DRAJVUVAAT SO KAROT PO STRITOT i ne i trebaat mnogu na ovaa drzava!!! 

-------------
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.


Постирано од: NRGMKD
Датум на внесување: 14.Февруари.2006 во 16:35
Originally posted by Nee*amAnderskor Nee*amAnderskor напиша:

Originally posted by NRGMKD NRGMKD напиша:

Platata mi e okolu 350 evra!!! Toa e dosta solidno za Makedonija!!! Inaku deka sum na friziderot na tatko mi sum seuste priznavam!!! No ne zatoa sto sakam tuku zatoa sto seuste ne sum dovolno sposoben da si zemam svoe stance!!! Ako eden den trgne se kako sto treba ke si imam svoe stance i ke si ziveam so mojata idna sopruga!!!

NRGMKD, ti pozeluvam sto pobrzo de se osamostois i stvoris familija.Ako go kaza ova od se srce ti blagodaram!!!


-------------
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.


Постирано од: brza
Датум на внесување: 14.Февруари.2006 во 22:30

[QUOTE=NRGMKD]brza ti mozes slobodno da si sedis vo Avstralija ionaka ne mislis da se vrakjas za Makedonija, i se nekako ja omalovazuvas ovaa drzava!!! Takvi kako tebe STO SE DRAJVUVAAT SO KAROT PO STRITOT i ne i trebaat mnogu na ovaa drzava !!!         &nb sp; Covekot e vo  isto vreme naj inteligetnoto i naj glupavoto sustestvo.Od toa sto sum procital od tebe,ti dlaboko si zaglibil vo vtorata grupa.A,tolku mlad!Izvini ako te navrediv Iako vikas deka ich ne ti e gajle ......,mene ushte pomalku!Постирано од: teofil
Датум на внесување: 15.Февруари.2006 во 07:29

 

zdr"brza",na ovaa tema dovolno e da odgovoris so -ne-ocigledno ne bi se vratil(a)vo mk.a dokolku se otvori druga tema za brojkite koj ima kakvi koli i kuci procentite ce te razocaraat.obicniot covek vo avstralija so 10 ili 12 dolari na sat ne bi rekol deka deka ce moze da kupi kola vo gotovo a za kuca da ne spomnuvame.a g-din underskor sto ne stava na nekoe nivo so indijci i t.n.imas mnogu propusteno od "zivotot"pred da otides vo canada.ako imas ovde 1 mesec plateno god.odmor sigurno mnogu te ceni evreinot ovde.zosto mislis kaj nas vo mk deka nema takvi sto imaat god.odmor po 1 mesec a i sto odat niz celiot svet ,i ne zaboravi placaat vo gotovo.korumpirani zemji ima x edna od niv e i taa kade si ti sega.zarem ne bese premierot spletkan vo afera i za koja gi izgubi izborite.bidi ona sto si ,pasoshot ne go menuva covekot. Постирано од: Nee*amAnderskor
Датум на внесување: 15.Февруари.2006 во 20:12
Originally posted by teofil teofil напиша:

a g-din underskor sto ne stava na nekoe nivo so indijci i t.n.imas mnogu propusteno od "zivotot"pred da otides vo canada.ako imas ovde 1 mesec plateno god.odmor sigurno mnogu te ceni evreinot ovde.zosto mislis kaj nas vo mk deka nema takvi sto imaat god.odmor po 1 mesec a i sto odat niz celiot svet ,i ne zaboravi placaat vo gotovo.korumpirani zemji ima x edna od niv e i taa kade si ti sega.zarem ne bese premierot spletkan vo afera i za koja gi izgubi izborite.bidi ona sto si ,pasoshot ne go menuva covekot. 

Zosto 90% od makedoncite sto gi znam, a i ne gi znam se ogorceni na se i sesto?

Teofil, znam deka ima lugje sto imaat mesec dena (i povekje) platen odmor vo MK i mozat da patuvaat po cel svet. Jas bev eden od niv.

Ne gledam deka indijcite i kinezite se na ponisko "nivo", barem od ona sto se gleda ovde vo CA. Zapravo jas ne spomnav nikakvo "nivo", tuku prasav zosto eden makedonec treba da se gordee povekje na MK od eden indiec, kinez ili rus na svojata zemja. Zosto pravime fetis od nacijata? Imame kompleks na mala nacija, i toa go manifestirame na sekoj cekor.

Korupcija ima i vo razvienite zamji, no ke te zamolam da se vozdrzis od sporedba na MK so bilo koja razviena zemja, vo bilo koj pogled. Ednostavno ne e mozna. Sporedbeno so mokjta na ekonomijata, ona sto bese skandal za koj padna vladata i parlamentot vo CA, vo MK sekoj obicen cinovnik go krade za dorucek i se osekja obespraven zatoa sto drugite mozat da drpnat povekje.

Mnogu nasi lugje, tuka i vo MK, ne razlikuvaat rodno mesto od drzava. Jas si go sakam rodnoto mesto i nacijata na koja pripagjam, no sprema drzavata i drzavniot aparat, da bidam pristoen, sum ramnodusen.

Pozdrav.

 

PS Ne rabotam za evrein 

 -------------
No Reason to Lie: обичам БЪЛГАРКИ!


Постирано од: brza
Датум на внесување: 15.Февруари.2006 во 22:19
Za teofilo!kaj tebe edvaj eden$ da zemas od cas,a tamu osnovni potrebi se isto, duri i poeftini od tuka!Razmisli pred nesto da napises ili prasaj nekoj!


Постирано од: NRGMKD
Датум на внесување: 16.Февруари.2006 во 21:07
Ok e brza!!! Te razbravme dovolno!!! Ne sakas da se vratis ne sakas!!! Nikoj pistol na glava ne ti stavi!!! Samo ne ne pravi gragjani ne od vtor tuku od tret red!!! Praj si muabeti teraj si po forumive, samo ne deli naucni misli kako Ajnstajn zasto i nie tuka vo Makedonija imame ucilista i ne ucat po nesto!!! Ok e!!!! Kaj tebe u Avstralija pari na drvo rastat i ti si gi beres, i gotovo!!! nie tuka sme ke si crncime i ke si uzivame u bedotijata kako sto ti ja kazuvas!!! Jebiga moze i u ludnica ke ne strpaat ama vo Makedonija ke si bideme barem!!! Tuka ni e dusata (dusata prestavuva nesto najvovizvesno, nesto sto covekot ne smee da go izgubi)!!! "POZDRAV"

-------------
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.


Постирано од: bosab
Датум на внесување: 16.Февруари.2006 во 21:18
Luge nikade ne cvetaat rozi,bev vo stranstvo ziveev 6god. i se vrativ kako tuka nema nigde.I ne bi otisla pak pa ni zlato da mi nudat.


Постирано од: LouWeed
Датум на внесување: 17.Февруари.2006 во 07:25
a kade bese ak smeam da prasam..........

-------------
http://www.myspace.com/louweed666 - NICE BOYs DONT PLAY ROCK&ROLL


Постирано од: bosab
Датум на внесување: 17.Февруари.2006 во 09:37
Vo Germanija bev, bi otisla pak no samo na soping edinstveno toa mi se bendisa i cistotata, a za lugeto da ne praime muabet dignale nosoi ko  da go fatile gospod za muda.Rabotat po 15saati za da soberat pari i ko ke dojdat u MK da izigravaat gospod demek ja znaes li kaj ziveam a ziveat mizerno(so isklucok na nekolku familii sto gi znam).So ova nesakam nekogo da navredam zboram za tamu kaj so bev i za toa so go vidov. A najinteresni se edni srbi so gi znaev se simnale od planina i edinstvena recenica im bese,,Pa ja imam papire.... a so tie papiri mozea i gazot da si go izbrisat. Osven relacijata rabota doma niso ne znaea i ko ke dojde petok posle rabota vo najbliskata kafana da se nacukaat i posle vo nedela da se otreznat za vo ponedelnik da mozat da rmbaat. I so videle oni od zivotot..


Постирано од: maja
Датум на внесување: 17.Февруари.2006 во 12:52
Босаб, се сложувам би рекла делумно со напишаното, но ти тоа поинаку го свакаш.Гледајки ги јас во Италија како живеат нашиве искрено би рекла дека не сакам да сум на нивно место.Тоа е мака МАКЕДОНСКА, ПУСТА ЖЕЛБА ЗА ПОУБАВО..НО...Срека сепак што дошле овде па некои направиле и документи за привремен смештај затоа што по кажувањето нивно од крајот од кој што доаѓаат е пустош.Работата во Европа е работа, нема седење и така вадење леб.Така работат и Италијаните.Пет дена од 8 до 16.Е нашите остануваат и до 19 па и 20.00 часот, но не може да се нарече дека рмбаат него да остани нешто за децата, да извадат повеке.Е кој не фатил работа во Европа, кој не работел кај газда европјанец не знае што е работа.Па затоа не е за потсмев сето ова,него е борба за егзистенција.Кој сака да ја напушти Македонија, зарем има таков?Ние во нив гледаме личности кои при вракањето во МК возат добри коли,крцаат на нив,тераат одмор во МК...но не е така.Тие повеке трошат кога ке дојдат во МК, да уплатат одмор од Италија преку агенција е многу поевтино, но ги влече местото од какј потекниваат од каде им се корените...а колите па тие не се луксуз,тоа е потреба во Европа,тамо без кола си како без нозе,само што во споредба на МК тие се полуксузни коли, но на нив услови им дава државата во која се..Па затоа се си има и предности но и мани.А влече Македонија, фака носталгија, факаат кризи...во Италија странец, во Македонија странец.......но животот мора да продолжи.

-------------
[IMG]http://img140.imageshack.us/img140/2444/2csa0.gif">[IMG]http://img20.imageshack.us/img20/3669/zt6uzj6n8sin4.gif">


Постирано од: bosab
Датум на внесување: 17.Февруари.2006 во 23:00

Da taka e, ama so vikas ko doagaat ovde so puni koli za so se macele za da kupat na sekogo po nesto i da se pofalat deka im e dobro tamu so lazni nasmevki, lugeto fizicki pa duri i psihicki popustaat tamu. Pak e toa so go rekov se macat da ko ke dojdat da se falat eeee ja u stranstvo ziveam.Neznam mozebi jas gresno mislam no koga prvpat otidov vo Germanija so edna Makedona se zapoznav i mi go pokaza kompjuterot i me prasa dali znam so e toa, se zaprepastiv pa oni stvarno mislat deka nie ovde sme zaostanati.Toa ne mi se sviiga kaj nasite, sto nostalgija a i od toa sto ne mozev da gi podnesam tie lazni nasmevki i laznite prijateli se vrativ vo MK. Ovde barem znam na sto sum ke se macam ama barem znam deka sum na svoe, mislam vo svoj domПостирано од: maja
Датум на внесување: 17.Февруари.2006 во 23:18
Е Европа е таа која ги заладува односите меѓу луѓето.Како тамо да стануваат се посебични.Како да сака да те види на мака, а на исто ниво сте, за една борба за живот.Се е лажно во тој свет каде што лутаме по подоброто.Лажни се насмевките кој ти ги упатуваат, лажни се добро кажаните зборови...се е лага.Секогаш велев помогниму на човекот во мака, но после кога ке види убавина брзо те заборава.
А потценување можеби имаше порано, но сега Македонија не заостанува зад ништо, ние како народ сме навикнати на помалку ,но сепак знаеме и умееме добро да го скрпиме месецот, знаеме да поминеме со 200 евра во месецот а сепак добро да изгледаме и што е најважно знаеме да ја одбреме добрата сенка под некое дрво во дрворот и со комсијата да се напиеме по една уз некое мезе...е затоа ја сакам Македонија и секогаш ке ми недостасува и макар кога сум само на некој месец излезена од неа.
Пак ќе речам и едната и другата страна (Македонија, Италија) имаат свои предности, но и мани

-------------
[IMG]http://img140.imageshack.us/img140/2444/2csa0.gif">[IMG]http://img20.imageshack.us/img20/3669/zt6uzj6n8sin4.gif">


Постирано од: Ghost
Датум на внесување: 18.Февруари.2006 во 01:54
мајуш, ako e taka oндak vрatи сe a???  Него кажи мила кој те зафркна таму па вака кажуваш  јас не знам до сега некој Македонец да отишол таму и да е врати со зборовите овде а поубаво и ќе живеам у Македонија, затоа аман те молам кажи што е работата и кој те заеба???

-------------
    MACEDONIA - LAND OF SUPERIOR NATION          


Постирано од: LouWeed
Датум на внесување: 18.Февруари.2006 во 06:09
takvi imtimni muabeti normalno se pravat na LP!!!!

-------------
http://www.myspace.com/louweed666 - NICE BOYs DONT PLAY ROCK&ROLL


Постирано од: Kaneo
Датум на внесување: 18.Февруари.2006 во 23:04

Originally posted by NRGMKD NRGMKD напиша:

Aj malce i jas da ve skaram dali ke moze?!?! A koj se buni mnogu mi e gajle!!! Kako prvo vo Makedonija e tezok zivotot, rabota nema, pari beter, jas znam bidejki sum tuka!!!! No da ve prasam vas koi ste nadvor od Makedonija, a vi e sram da kazete deka ste od ovaa zemja : Zosto letno vreme koga imate 15 dena slobodni trcate tuka vo Makedonija so site vasi partali i skapi kolicinja, za da se pokazete kakvi glavni fraeri ste na nas da ni gi pokazuvate najnovite mobilcinja (mozeme i bez vasite kolicinja i partalcinj i kolicinja)!!! JAs iskreno da sum nekoja vlast vo drzavava bi naredil na granica da ne ve pustaat nikogas!!! ABE KAKO NE VI E SRAM, ste otisle tamu ste nasle mazinja koi gi molzete gi cicate, im gi vadite parite, ste izlegle od nivite i selata i mislite deka ste stanale gragjani od prv red!!! Abe Seljak vo dusa si ostanuva seljak!!! Abe kako vikaat na K-15 seuste se cudite na toa sto e solja za wc, a sto e kada za banjanje, i od kade tece toplata voda!!! Ako ne ja sakate Makedonija, ako ne podcenuvate nas kako gragjani na Makedonija, togas nemojte ni da razgovarate so nas ni na forum ni nikako!!! Ako ste otisle da si specalite paricka a seuste ve boli za Makedonija i za rodnite ognista komunicirajte so nas prasajte ne kako ni e!! Nemojte da ne omalovazuvate!!! Mozebi zemate plati (ogromni vo sporedba so nas), vo pravo ste poubav vi e zivotot, pa ke ve molam ne ne zamarajte s vasite glupavi razmisluvanja i so toa kako vie ste carevi carici, i ostala klosaraaaanaaa!!! Imase edna emisija za iselenicite kade najdobro se pokaza kolku nasive stanale pokondureni tikvi!!! Ke ve molam zivotot vo Makedonija e tezok no barem e sloboden!!! Za skapanite 200 evra sto ke gi zemam tuka ke si izlezam koga sakam i do kolku sakam i ke si setnam niz gradce, ke si pijam kafence, i ke si napravam muabet!!! A vie ke se istegnete ko konji i ke ja zaboravite Makedonija i od kaj ste i sto ste i koskite ke vi ostanat vo tugjina i grobovite nema da vi gi znaat, a dusata mozete da si ja piknete na edno mesto!!!
OVOJ TEKST E NAMENET ZA SITE PRODADENI DUSI KOI OTISLE VO TUGJINA I ZABORAVILE OD KOE SELO I KOJA DUPKA IZLEGLE I SE POKONDURILE (ako razbraa sto sakav da kazam),   A NE E NAMENET ZA SITE ONIE SO ISKRENI ZELBI KOI ZAMINALE VO STRANSTVO DA SI OBEZBEDAT SVOJA ZIVOTNA IZDRSKA I NE ZABORAVILE KOI SE I STO SE!!! TEKSTOV GO NAPISAV ISPROVOCIRAN OD PRETHODNITE PROSTACKI POSTOVI NA NEKOI ODREDENI TAKANARECENI "PAMETNI" CLENOVI NA FORUMOV, IMA MNOGU GNEV I BES VO NEGO, KE VE MOLAM AKO SE NAVREDI NEKOJ OD POGORE NAPISANOTO NEKA MI PLUKNE POD PROZOR, ZASTO JASUM MAKEDONEC, ZIVEAM I PREZIVUVAM VO MAKEDONIJA I SUM GORD DA KAZAM DEKA SUM MAKEDONEC!!!!!
POZDRAV TUGJINO JABANOOOOOO

NRGMKD, alal da ti e za odgovorov! Jas momentalno ziveam vo Toronto, ama ne uste za dolgo. A pokondurenite tikvi neka si sedat tuka vo Kanada ili bilo kade na drugo mesto vo svetot, takvite ic neka ne se vrakjaat vo najubavata ni Makedonija, ne ni trebaat, nie sto si ja sakame ke si ja gradime i razvivame. A za onie so zajadlivite komentari deka vo Makedonija ne se raboti, imam samo eden odgovor: SE RABOTI, I TOA MNOGU! Ako tie ne rabotele, ne znaci deka toa vazi i za drugite. Toa sto atmosferata na rabota e poopustena e samo mnogu pozdravo od vestackiot pritisok sto na zapadov namerno se sozdava za da lugjeto se iscrpuvaat sto povekje, za da ne razmisluvaat mnogu, zasto taka na drzavata i' e polesno da gi kontrolira. A za site onie sto planiraat da emigriraat vo Kanada - samo edno ke vi kazam: deka Kanada e najubava zemja za zivot e samo propaganda; drzavata uvezuva imigranti samo za eftina rabotna sila. Da ne kazete deka nikoj ne ve predupredil. Plus, doma si e doma!  Постирано од: bosab
Датум на внесување: 19.Февруари.2006 во 01:48

E Kaneo alal da ti e za komentarov,na toj so mu se raboti ke raboti i tuka.Постирано од: brza
Датум на внесување: 19.Февруари.2006 во 02:42
Originally posted by Kaneo Kaneo напиша:

[QUOTE=NRGMKD]Aj malce i jas da ve skaram dali ke moze?!?! A koj se buni mnogu mi e gajle!!! Kako prvo vo Makedonija e tezok zivotot, rabota nema, pari beter, jas znam bidejki sum tuka!!!! No da ve prasam vas koi ste nadvor od Makedonija, a vi e sram da kazete deka ste od ovaa zemja : Zosto letno vreme koga imate 15 dena slobodni trcate tuka vo Makedonija so site vasi partali i skapi kolicinja, za da se pokazete kakvi glavni fraeri ste na nas da ni gi pokazuvate najnovite mobilcinja (mozeme i bez vasite kolicinja i partalcinj i kolicinja)!!! JAs iskreno da sum nekoja vlast vo drzavava bi naredil na granica da ne ve pustaat nikogas!!! ABE KAKO NE VI E SRAM, ste otisle tamu ste nasle mazinja koi gi molzete gi cicate, im gi vadite parite, ste izlegle od nivite i selata i mislite deka ste stanale gragjani od prv red!!! Abe Seljak vo dusa si ostanuva seljak!!! Abe kako vikaat na K-15 seuste se cudite na toa sto e solja za wc, a sto e kada za banjanje, i od kade tece toplata voda!!! Ako ne ja sakate Makedonija, ako ne podcenuvate nas kako gragjani na Makedonija, togas nemojte ni da razgovarate so nas ni na forum ni nikako!!! Ako ste otisle da si specalite paricka a seuste ve boli za Makedonija i za rodnite ognista komunicirajte so nas prasajte ne kako ni e!! Nemojte da ne omalovazuvate!!! Mozebi zemate plati (ogromni vo sporedba so nas), vo pravo ste poubav vi e zivotot, pa ke ve molam ne ne zamarajte s vasite glupavi razmisluvanja i so toa kako vie ste carevi carici, i ostala klosaraaaanaaa!!! Imase edna emisija za iselenicite kade najdobro se pokaza kolku nasive stanale pokondureni tikvi!!! Ke ve molam zivotot vo Makedonija e tezok no barem e sloboden!!! Za skapanite 200 evra sto ke gi zemam tuka ke si izlezam koga sakam i do kolku sakam i ke si setnam niz gradce, ke si pijam kafence, i ke si napravam muabet!!! A vie ke se istegnete ko konji i ke ja zaboravite Makedonija i od kaj ste i sto ste i koskite ke vi ostanat vo tugjina i grobovite nema da vi gi znaat, a dusata mozete da si ja piknete na edno mesto!!!
OVOJ TEKST E NAMENET ZA SITE PRODADENI DUSI KOI OTISLE VO TUGJINA I ZABORAVILE OD KOE SELO I KOJA DUPKA IZLEGLE I SE POKONDURILE (ako razbraa sto sakav da kazam),   A NE E NAMENET ZA SITE ONIE SO ISKRENI ZELBI KOI ZAMINALE VO STRANSTVO DA SI OBEZBEDAT SVOJA ZIVOTNA IZDRSKA I NE ZABORAVILE KOI SE I STO SE!!! TEKSTOV GO NAPISAV ISPROVOCIRAN OD PRETHODNITE PROSTACKI POSTOVI NA NEKOI ODREDENI TAKANARECENI "PAMETNI" CLENOVI NA FORUMOV, IMA MNOGU GNEV I BES VO NEGO, KE VE MOLAM AKO SE NAVREDI NEKOJ OD POGORE NAPISANOTO NEKA MI PLUKNE POD PROZOR, ZASTO JASUM MAKEDONEC, ZIVEAM I PREZIVUVAM VO MAKEDONIJA I SUM GORD DA KAZAM DEKA SUM MAKEDONEC!!!!!
POZDRAV TUGJINO JABANOOOOOO

NRGMKD, alal da ti e za odgovorov! Jas momentalno ziveam vo Toronto, ama ne uste za dolgo. A pokondurenite tikvi neka si sedat tuka vo Kanada ili bilo kade na drugo mesto vo svetot, takvite ic neka ne se vrakjaat vo najubavata ni Makedonija, ne ni trebaat, nie sto si ja sakame ke si ja gradime i razvivame. A za onie so zajadlivite komentari deka vo Makedonija ne se raboti, imam samo eden odgovor: SE RABOTI, I TOA MNOGU! Ako tie ne rabotele, ne znaci deka toa vazi i za drugite. Toa sto atmosferata na rabota e poopustena e samo mnogu pozdravo od vestackiot pritisok sto na zapadov namerno se sozdava za da lugjeto se iscrpuvaat sto povekje, za da ne razmisluvaat mnogu, zasto taka na drzavata i' e polesno da gi kontrolira. A za site onie sto planiraat da emigriraat vo Kanada - samo edno ke vi kazam: deka Kanada e najubava zemja za zivot e samo propaganda; drzavata uvezuva imigranti samo za eftina rabotna sila. Da ne kazete deka nikoj ne ve predupredil. Plus, doma si e doma!     AJ, NE SE MESHAM, KE SE UVREDI NEKOJ!!Постирано од: Kaneo
Датум на внесување: 19.Февруари.2006 во 07:28
[QUOTE=bosab]

E Kaneo alal da ti e za komentarov,na toj so mu se raboti ke raboti i tuka.

Tokmu taka, Bosab. Jas vo Makedonija rabotev na povekje razlicni rabotni mesta, site gi najdov sama, bez mama i tato da mi fakjaat vrski. Isto i mnogu drugi lugje sto gi znam. Po najregularen pat: so CV-ja, intervjua, site proceduri! Mozebi imav srekja, ne velam ne, no i jas i site kolegi i sorabotnici sto gi imav rabotevme mnogu sovesno bez da ima potreba nekoj postojano da ne' kontrolira i da ni dise vo vrat, kako sto toa masovno se pravi tuka. A toa sto vo MK i vo drugi delovi na Evropa lugjeto znaat da pauziraat od rabota so solja kafe i laf muabet, ne gi pravi mrzlivi i nerabotnici. Italijanite se poznati po dvocasovnata pauza za rucek, a Spancite po nivnata siesta, pa ne gledam deka im propadnaa drzavite. A za onie sto ne znaat, vo severna Amerika kafeto se pie odejki ili vozejki (zasto postojano site brzaat nekade) od kartonski casi. Da, ubavo procitavte: od kartonski casi! Mi trebase cela godina da se naviknam da go gledam toa...

-------------
Ask not what your country can do for you - ask what you can do for your country.


Постирано од: brza
Датум на внесување: 19.Февруари.2006 во 23:27
Originally posted by NRGMKD NRGMKD напиша:

Ok e brza!!! Te razbravme dovolno!!! Ne sakas da se vratis ne sakas!!! Nikoj pistol na glava ne ti stavi!!! Samo ne ne pravi gragjani ne od vtor tuku od tret red!!! Praj si muabeti teraj si po forumive, samo ne deli naucni misli kako Ajnstajn zasto i nie tuka vo Makedonija imame ucilista i ne ucat po nesto!!! Ok e!!!! Kaj tebe u Avstralija pari na drvo rastat i ti si gi beres, i gotovo!!! nie tuka sme ke si crncime i ke si uzivame u bedotijata kako sto ti ja kazuvas!!! Jebiga moze i u ludnica ke ne strpaat ama vo Makedonija ke si bideme barem!!! Tuka ni e dusata (dusata prestavuva nesto najvovizvesno, nesto sto covekot ne smee da go izgubi)!!! "POZDRAV"
  Ti nemas pravo da im solis pamet na drugite .koga so sekoja tvoja poraka gi navreduvas ostanatite,so svojot potpis!A sakate nekoe povisoko nivo na razgovor?!

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: brza
Датум на внесување: 20.Февруари.2006 во 01:03
[QUOTE=Kaneo]

 

  .     .  .&am p;nb sp;.  . momentalno ziveam vo Toronto, ama ne uste za dolgo. A pokondurenite tikvi neka si sedat tuka vo Kanada ili bilo kade na drugo mesto vo svetot, takvite ic neka ne se vrakjaat vo najubavata ni Makedonija, ne ni trebaat, nie sto si ja sakame ke si ja gradime i razvivame. ........Samo taka,ajde dojdi pobrzo, pa chekaj polnok da go pravish ova! I kolku shto znam,se vika POKONDIRENI!1-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: NRGMKD
Датум на внесување: 20.Февруари.2006 во 01:49

Originally posted by brza brza напиша:

Originally posted by NRGMKD NRGMKD напиша:

Ok e brza!!! Te razbravme dovolno!!! Ne sakas da se vratis ne sakas!!! Nikoj pistol na glava ne ti stavi!!! Samo ne ne pravi gragjani ne od vtor tuku od tret red!!! Praj si muabeti teraj si po forumive, samo ne deli naucni misli kako Ajnstajn zasto i nie tuka vo Makedonija imame ucilista i ne ucat po nesto!!! Ok e!!!! Kaj tebe u Avstralija pari na drvo rastat i ti si gi beres, i gotovo!!! nie tuka sme ke si crncime i ke si uzivame u bedotijata kako sto ti ja kazuvas!!! Jebiga moze i u ludnica ke ne strpaat ama vo Makedonija ke si bideme barem!!! Tuka ni e dusata (dusata prestavuva nesto najvovizvesno, nesto sto covekot ne smee da go izgubi)!!! "POZDRAV"
  Ti nemas pravo da im solis pamet na drugite .koga so sekoja tvoja poraka gi navreduvas ostanatite,so svojot potpis!A sakate nekoe povisoko nivo na razgovor?!

 

Аууууууууууууууу брзааааааааааа!!!!  Види види, сега почна и култура да ни покажуваш!!! Е вака сеа ќе ти реплицирам те*е!!! Јас со и-нетов, се бафтам некаде добри 10 години, уште кога се развиваше мирцот низ Македонија и кога немаше ниту еден македонски форум, а мислам дека немаше и некои веб сајтови (не сум сигурен)!!! Е така да по форуми сум многу одамна, и тоа исклучиво по странски, и го користам овој ник и овој потпис уште од тогаш (никој не ми замерил - ти ја имаш честа прва да го направиш тоа)!!!! Како втора реплика, јас на никого не солам памет, бидејќи и самиот го немам премногу!!!!  Јас само не се сложувам со луѓето кои го кријат својот сопствен идентитет и своите фрустрации ги испукуваат во форма на премногу знаење (таканаречено ПУВАЊЕ)!!! Така да јас никого не потенцирав во мојот прв пост на оваа тема, туку ти беше таа што ме нападна, бидејќи се најде навредена (тој што си ја има мувата на капата и прави ИШ)!!!! Така да брза, јас повторно пишав но ово пат мислам дека ти реплицирав (ме мрзи да читам погоре), и ти се вжешти!!!

ПОТЕНЦИРАВ и ПОВТОРНО ЌЕ ПОТЕНЦИРАМ !!!!

ТОЈ ШТО СЕ СРАМИ ОД ОВАА ДРЖАВА, ОД НАРОДОТ КОЈ ЖИВЕЕ ВО НЕА, И СЕ СРАМИ ДА СЕ НАРЕЧЕ МАКЕДОНЕЦ НЕКА НЕ ГО ПРАВИ ТОА, НЕКА НЕ СЕ ВРАЌА ТУКА (нек си остане таму кај што е),НЕКА НЕ СЕ ПРАВИ ПРЕМНОГУ ПАМЕТЕН, НЕКА НЕ НЕ ОМАЛОВАЖУВА НАС ТИЕ ШТО САКАМЕ ДА СИ СЕ НАРЕКУВАМЕ МАКЕДНОЦИ, КОИ ШТО САКАМЕ ДА ОСТАНЕМЕ И ДА ЈА ГРАДИМЕ ОВАА ДРЖАВА!!!! СИТЕ ПОГОРЕ СПОМЕНАТИ НЕКА НЕ БАРААТ ПОНАТАМУ ДА БИДАТ МАКЕДОНЦИ БИДЕЈЌИ НЕ ЗАСЛУЖУВААТ ДА ГО НОСАТ ТОА ИМЕ, И НЕКА ДО КРАЈОТ НА ЖИВОТОТ ИМ БИДАТ СЛУГИ НА СТРАНЦИТЕ, НЕКА ИМ БИДАТ РОБОВИ И ЦЕЛИОТ СВОЈ ЖИВОТ НЕКА ГО ПОМИНАТ ВО СВОЈАТА МИЗЕРИЈА НЕКАДЕ ДАЛЕКУ ОД ОВАА МАЛА ДРЖАВИЧКА, ВО КОЈА ЈАС ВЕРУВАМ И ВЕРУВАМ ДЕКА ЕДЕН ДЕН ЌЕ БИДЕ ДОВОЛНО ЈАКА И ЌЕ НИ ОБЕЗБЕДИ ПРИСТОЕН ЖИВОТ!!!!

Текстов го напишав на малку повисоко ниво од моето вообичаено но знам дека поголемиот дел од членовите на форумов ќе го разберат!!!!

 -------------
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.


Постирано од: Eleni
Датум на внесување: 20.Февруари.2006 во 01:49
Brza izvini,znam deka ne e vo sklop so temata ama edno me interesira ako veke tolku imash dignato race od Makedonija i Makedoncite zosto si na Forumot?Za da ni kazesh kolku dobro ti odi vo zivotot vo Avstralija i da izrazish zalenje za onie vo Makedonija?Ok ja dobivme porakata super ti e srekni sme za tebe.Sepak sekoj si ima pravo na svoj izbor,ona sto tebe te pravi sreken/na moze za nekoj drug nema nikakvo znacenje i obratno

-------------
Destiny is not a matter of chance,it is a matter of choice.It is not a thing to be waited for,it is a thing to be achieved


Постирано од: NRGMKD
Датум на внесување: 20.Февруари.2006 во 02:09

WHATEVER ELENI !!!! не си го малтретирај главчето со секакви!!! Јас сум во МК и сум HAPPY!!! Си работам, заработувам и не слугувам никому!!!!

Македонија е free country, и како што тргнала работава во неа сите ќе си бидеме HAPPY во мнооооооооооооооооооггггггггггггуууууууууууу брзо време!!!!-------------
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.


Постирано од: brza
Датум на внесување: 20.Февруари.2006 во 03:46
Originally posted by NRGMKD NRGMKD напиша:

Originally posted by brza brza напиша:

Originally posted by NRGMKD NRGMKD напиша:

Ok e brza!!! Te razbravme dovolno!!! Ne sakas da se vratis ne sakas!!! Nikoj pistol na glava ne ti stavi!!! Samo ne ne pravi gragjani ne od vtor tuku od tret red!!! Praj si muabeti teraj si po forumive, samo ne deli naucni misli kako Ajnstajn zasto i nie tuka vo Makedonija imame ucilista i ne ucat po nesto!!! Ok e!!!! Kaj tebe u Avstralija pari na drvo rastat i ti si gi beres, i gotovo!!! nie tuka sme ke si crncime i ke si uzivame u bedotijata kako sto ti ja kazuvas!!! Jebiga moze i u ludnica ke ne strpaat ama vo Makedonija ke si bideme barem!!! Tuka ni e dusata (dusata prestavuva nesto najvovizvesno, nesto sto covekot ne smee da go izgubi)!!! "POZDRAV"
  Ti nemas pravo da im solis pamet na drugite .koga so sekoja tvoja poraka gi navreduvas ostanatite,so svojot potpis!A sakate nekoe povisoko nivo na razgovor?!

 

Аууууууууууууууу брзааааааааааа!!!!  Види види, сега почна и култура да ни покажуваш!!! Е вака сеа ќе ти реплицирам те*е!!! Јас со и-нетов, се бафтам некаде добри 10 години, уште кога се развиваше мирцот низ Македонија и кога немаше ниту еден македонски форум, а мислам дека немаше и некои веб сајтови (не сум сигурен)!!! Е така да по форуми сум многу одамна, и тоа исклучиво по странски, и го користам овој ник и овој потпис уште од тогаш (никој не ми замерил - ти ја имаш честа прва да го направиш тоа)!!!! Како втора реплика, јас на никого не солам памет, бидејќи и самиот го немам премногу!!!!  Јас само не се сложувам со луѓето кои го кријат својот сопствен идентитет и своите фрустрации ги испукуваат во форма на премногу знаење (таканаречено ПУВАЊЕ)!!! Така да јас никого не потенцирав во мојот прв пост на оваа тема, туку ти беше таа што ме нападна, бидејќи се најде навредена (тој што си ја има мувата на капата и прави ИШ)!!!! Така да брза, јас повторно пишав но ово пат мислам дека ти реплицирав (ме мрзи да читам погоре), и ти се вжешти!!!

ПОТЕНЦИРАВ и ПОВТОРНО ЌЕ ПОТЕНЦИРАМ !!!!

ТОЈ ШТО СЕ СРАМИ ОД ОВАА ДРЖАВА, ОД НАРОДОТ КОЈ ЖИВЕЕ ВО НЕА, И СЕ СРАМИ ДА СЕ НАРЕЧЕ МАКЕДОНЕЦ НЕКА НЕ ГО ПРАВИ ТОА, НЕКА НЕ СЕ ВРАЌА ТУКА (нек си остане таму кај што е),НЕКА НЕ СЕ ПРАВИ ПРЕМНОГУ ПАМЕТЕН, НЕКА НЕ НЕ ОМАЛОВАЖУВА НАС ТИЕ ШТО САКАМЕ ДА СИ СЕ НАРЕКУВАМЕ МАКЕДНОЦИ, КОИ ШТО САКАМЕ ДА ОСТАНЕМЕ И ДА ЈА ГРАДИМЕ ОВАА ДРЖАВА!!!! СИТЕ ПОГОРЕ СПОМЕНАТИ НЕКА НЕ БАРААТ ПОНАТАМУ ДА БИДАТ МАКЕДОНЦИ БИДЕЈЌИ НЕ ЗАСЛУЖУВААТ ДА ГО НОСАТ ТОА ИМЕ, И НЕКА ДО КРАЈОТ НА ЖИВОТОТ ИМ БИДАТ СЛУГИ НА СТРАНЦИТЕ, НЕКА ИМ БИДАТ РОБОВИ И ЦЕЛИОТ СВОЈ ЖИВОТ НЕКА ГО ПОМИНАТ ВО СВОЈАТА МИЗЕРИЈА НЕКАДЕ ДАЛЕКУ ОД ОВАА МАЛА ДРЖАВИЧКА, ВО КОЈА ЈАС ВЕРУВАМ И ВЕРУВАМ ДЕКА ЕДЕН ДЕН ЌЕ БИДЕ ДОВОЛНО ЈАКА И ЌЕ НИ ОБЕЗБЕДИ ПРИСТОЕН ЖИВОТ!!!!

Текстов го напишав на малку повисоко ниво од моето вообичаено но знам дека поголемиот дел од членовите на форумов ќе го разберат!!!!

 Brza moze da e Brza,ama toa ne znaci deka ne e Brzi!Ti mozes i od peleni da si bil kaj sto kaza ama bash ich ne me boli za toa.Jas sum tuka i ako povnimatelno si chital ke videshe kade sum i koj sum.Toa bese nenamerna greska,bidejki prvpat si imam rabota na ovoj nacin.Ama koga povtorno bi pocnuval sega bi go napravil namerno koga gledam deka drukcie se odnesuvas sprema tie sto ne ziveat tuka ako malku ili mnogu go kritikuva ona sto plache za kritika!Zatoa ne mi soli pamet kako se zivee tuka!Nekoj den ke ti opisam sto gledam od prozor vo centar!Se sramam samo od gluposta i nedokvakanosta na ovoj narod!-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Kaneo
Датум на внесување: 20.Февруари.2006 во 06:17

Originally posted by brza brza напиша:

[QUOTE=Kaneo] 

........Samo taka,ajde dojdi pobrzo, pa chekaj polnok da go pravish ova! I kolku shto znam,se vika POKONDIRENI!1

Lele, kolku lutina, c c c c... Prvo - znam deka se vika "pokondireni", ama bas mi se bendisa varijantata "pokondureni". Toj izraz go upotrebuva i pocituvaniot makedonski pisatel Venko Andonovski, pa zosto da ne go upotrebuvame i nie? Bas makedonski zvuci.  Vtoro - koga ke si dojdam vo MK nema da imam vreme da pisuvam po forumi, zasto ke sum premnogu zafatena so druzenje so mili i dragi lugje koi tuka gi nemam. A ti zosto si tolku lut/a? Pa apliciraj za kanadska viza, ako dobies, super ke ti bide tuka. Ke si rabotis nekakva amalska rabota, ke primas plata kolku da platis kirija i ke se davis vo dolgovi na kreditnite karticki. Sto bi kazale Srbite: Ko voli nek' izvoli!  -------------
Ask not what your country can do for you - ask what you can do for your country.


Постирано од: bosab
Датум на внесување: 20.Февруари.2006 во 09:20

Јас би рекла седи си тука во МК ако сите бараме да избегаме од овде кој ке остане во МК, бев видов и се вратив па луге како овде нема никаде.Постирано од: NRGMKD
Датум на внесување: 20.Февруари.2006 во 20:18
Epa BRZI ili BRZA, sto da ti kazam!!!! Srami se od nedokvakanosta i gluposta na ovoj narod!!! Se gleda deka ti si toj sto vsusnost gi ispukuvas svoite frustracii na forumov, a ne sum jas toj!!! Ti kazav ne go solam pametot bidejki i jas seuste go nemam dovolno!!!! Kritikuvam samo koga gledam deka nekoj me ponizuva mene, ovoj narod i site tie sto ziveat vo ovaa drzava!!! I gi kritikuvam i tie sto ziveat tuka!!! Mene me isfrustrira toa deka pocna da vregjas za ovoj narod i ovaa drzava a so fakt demek zivees vo Avstralija, i sega koga nemozes ponataka so fakti da se boris i sprotivstavuvas odma BRZI, CENTAR pa pu pu nevazi muabetot jas sum od tuka ova ona e se ostanato!!!! Koga lazes barem priznaj deka lazes!!!! Nemorase bas na ovakov nacin da se izdavas!!!!
Prodolzi od Centar da kazuvas sto gledas!!!! A ako ne ti se svigja drzavava i narodot koj zivee vo nea, slobodno fati si go patot pod noze pa ete ti i E.U i SAD i Afrika ako sakas, samo ne gi mavaj tvoite frustracii na nas!!!!!


-------------
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.


Постирано од: brza
Датум на внесување: 20.Февруари.2006 во 21:09
[QUOTE=NRGMKD]

 

Аууууууууууууууу брзааааааааааа!!!!  Види види, сега почна и култура да ни покажуваш!!! Е вака сеа ќе ти реплицирам те*е!!! Јас со и-нетов, се бафтам некаде добри 10 години, уште кога се развиваше мирцот низ Македонија и кога немаше ниту еден македонски форум, а мислам дека немаше и некои веб сајтови (не сум сигурен)!!! Е така да по форуми сум многу одамна, и тоа исклучиво по странски, и го користам овој ник и овој потпис уште од тогаш (никој не ми замерил - ти ја имаш честа прва да го направиш тоа)!!!! Како втора реплика, јас на никого не солам памет, бидејќи и самиот го немам премногу!!!!  Јас само не се сложувам со луѓето кои го кријат својот сопствен идентитет и своите фрустрации ги испукуваат во форма на премногу знаење (таканаречено ПУВАЊЕ)!!! Така да јас никого не потенцирав во мојот прв пост на оваа тема, туку ти беше таа што ме нападна, бидејќи се најде навредена (тој што си ја има мувата на капата и прави ИШ)!!!! Така да брза, јас повторно пишав но ово пат мислам дека ти реплицирав (ме мрзи да читам погоре), и ти се вжешти!!!

 NE SERIIIIIIIIIIIIIIIIII,BEEEEEEEEE!!!!! Sakav da kazam ne se deri.Izvini za formata ama ne e copyright od tvojata,koja gledam chesto ja koristish! A i da ebash me zabole za toa,barm taka e vo ovaa zemja! Sto sakav da kazam?! A,da! Mi se smachi veke od takvi tipovi kako tebe,ovaa drzava e polna so samo bendisani,narcisoidni....slepci,da me izvinat drugite! Izgleda sum zalutal na stranata na "zlatno slavejce,zoshto gledam uporno ja branish i falish tvojata prekrasna drzavichka,iako priznavas deka ima i raboti koi ne se za falenje.Pa da ti peam pesnichki za ubavata ni tatkovin, toa li go sakash? I nemoj da zboruvash vo imeto na 70-80% od narodot,so tioe tvoi 350E!Toj narod moze samo da sonuva za toa.A onie sto od iljadnici kilometri,se priklonuvaat na tvoite razmisluvanja,,pa tie ne zasluzuvaat da bidat tamu,makar i na kratko,zatoa neka si se vratat odma i da ne pomisluvaat da odat bilo kade,pa i vo shoping,kako sto pisha nekoj!Mozebi ke se osvesti ovoj narod nekogas,ama da ne bide kasno ili za mene ili za nego.(procitaj ja prikaznata vo "makedoncite izumiraat???Ako nekoj samobendisan so sila da ja izbtishe, ne go napravil toa!Toest, ocenil deka moze losho da vlijae na ovoj "pameten" narod.Tuku,za da ne si go trosam vremeto za badijala,eve vi edna anketa pa da vidime dali brza negde zalutal ili e na vistinskoto mesto! Ako stvarno nema nacin nekoj da glasa 100 pati,kako sto e ovde i retko kade na drugo mesto,togas rezultatot ke bide tocno kakov sto ke bide.Zatoa samo napred,da ne si trosi brza vreme i pari za nesto bezvredno!        &n bsp;         &n bsp;         &n bsp;         &n bsp;         &n bsp;  SE ONA SHTO VO DRUGI ZEMJI SE KAZNUVA,TUKA NEKOJ GO VELICHA KAKO DEMOKRATIJA.........teshko na ovaa zemja so takvi luge!?Sakal chovekot da pushi kaj ke mu prdne i da ne bide kaznet!Se kladam deka ovoj nekogash ke bide i naroden pretstavnik!.......-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: bosab
Датум на внесување: 20.Февруари.2006 во 21:24

E jas sum taa so rece deka ke odi na soping, ke odam zatoa sto so tie 300evra sto gi imam ovde mesecno mi dozvoluvaat da si priustam i soping vo germanija a vo germanija so 1500 evra ne mozev da si priustam soping vo Italija.

AJDE TAJM AUT!!!!!

Sekoj so svoeto mislenje ovde sme barem sekoj da si go kaze svoeto a ne da se navreduvame i da se karame.Постирано од: brza
Датум на внесување: 21.Февруари.2006 во 01:31
 .................Koga lazes barem priznaj deka lazes!!!! Nemorase bas na ovakov nacin da se izdavas!!!!
Prodolzi od Centar da kazuvas sto gledas!!!! A ako ne ti se svigja drzavava i narodot koj zivee vo nea, slobodno fati si go patot pod noze pa ete ti i E.U i SAD i Afrika ako sakas, samo ne gi mavaj tvoite frustracii na nas!!!!!
[/QUOTE]  A,be the best,nema nisto lazno, vo nesto od mene!Rekov, toa beshe sluchajno,koga si stavil tamu izimbabve............. i prvo sto mi dojde pod raka .......! Uostalom,ili kako bi rekol ti, vprochem ako chitash vnimatelno,ke sfatish koj kade e,a ne da se potpirash samo na ona shto e napisano! Mozebi se lazam, ama ne veruvam deka sekoj e tamu kaj shto napishal! Pogotovo ako ne morash da kazes kaj si! A,toa sto ti ne si ni svesen deka solish pamet..........

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert EinsteinИспечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk