IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Македонци ширум светот
  Активни теми Активни теми RSS - Нашите штркови
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Нашите штркови

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 6>
Автор
Порака
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Август.2009 во 23:24
...ne mnogu...tuku...sekojpat!...
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Август.2009 во 23:39
Да де, Гуру е Мечката мора да признаемене%20вреденсреќа
Beauty fades, dumb is forever
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Август.2009 во 23:55
da!..za razlika od nekoi.samoprozvani....dalajlamovci i gandievci...belosvetski...среќа

Изменето од brza - 17.Август.2009 во 23:56
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
igorcence Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 18.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 56
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај igorcence Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Август.2009 во 13:33
Originally posted by GlenKlouz GlenKlouz напиша:

Зашто не можат да им продаваат туфки на жените по запад и зашто тие жени нема ни 2 мин да ги трпат а не па да ги тинтраат по цел ден. Ете затоа!
Bravo sefe se slozuvam so tebe
Кон врв
chuchuliga Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Мај.2006
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај chuchuliga Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Август.2009 во 16:20
Originally posted by Polar Bear Polar Bear напиша:

Originally posted by zambija zambija напиша:

Ova leto nasive pepel se napravija od mazenje i zenenje niz avstralite i germanite....ah pusta ljubov.......za Avstralija
 
 
Според зајадливиот тон на насловот на „темата“ и на твоите постови, ми се чини дека ти им завидуваш на иселениците. Ќе се мажат и женат со кого сакаат, тебе сигурно нема да те прашаат. Get a life, mind your own business!
 
И наместо модераторите да бришат постови, треба да ги бришат темите како оваа, кои навредуваат цели сегменти од учесниците на форумов. На пример ислениците или емигрантите се нарекуваат погрдно гастарбајтери или печалбари. Јас не познавам ниту еден гастарбајтер ниту пак печалбар. Сите иселници што го знам немаат намера да се вратат во Македонија, значи зборот „гост“ е малициозно употребен. Канада е моја земја и втора татковина, и никој нема право да ме нарекува гостин во мојата земја.
 
Ваквите безобразни теми не се основа за никаков асален муабет.
 
 
Да, и јас се согласувам дека некои луѓе со силен комплекс на инфериорност се обидуваат форумите да ги користат во терапевтски цели. Наше не е бидеме тука терапевти од тој тип. И затоа некои текстови (или цели теми) се бришат. Бидејки никој не е тука да се замара, а време за посветување на банализми денеска - никој нема. Што се однесува до термините „гастарбајтер“ или „печалбар“ - јас тоа не го сфаќам навредувачки и толку трагично бидејки во нашата македонска (поточано јужно-европска) култура и историја постои традицијата на печалбарството, што по мене не е негативно или срамно. Поимот „Gastarbeiter“ (гостин на работа на германски) е германски поим и израз, односно статус на работниците од странство кои доаѓале на работа во Германија. И тие изрази до ден денес се останати во нашиот вокабулар, што не го гледам како нешто негативно. Затоа не ме погодува.
 
И на крајот: можеби сепак не треба да заборавиме дека има „иселеници“ од секаков тип:
- кои се заминати на кратко (само студии или само работа) со намера да се вратат дома (да, има и такви!)
- кои се заминати на подолго со намера да се вратат дома (има луѓе кои после 5, 8, 10 години се враќаат назад во МК)
- кои остануваат и добиваат пасоши и тотално се интегрираат
-кои остануваат и не земаат цел живот пасоши но се со постојана дозвола за престој, А се тотално интегрирани во новата татковина
-има и онакви кои се враќаат дома во матичната земја на стари години
- има луѓе кои и покрај се во новата татковина и со пасош се чувствуваат како гости (од илјада причини).
 
Така да, нема што да судиме дали поимот „гостин“ е позитивен или негативен, бидејки всушност за секого од нас тоа може да биде различно. (тоа што некој лечи фрустрации е друг муабетнамигнување).
 
Јас лично се чувствувам дома во секој град во кој сум престојувала подолго време (главните градови на 4 европски земји), таму сум создала топол круг на пријатели и во еден момент таму ми било дома. Тоа чувство се враќа секогаш кога сум повторно тамусреќа.
 
 


Изменето од chuchuliga - 18.Август.2009 во 16:28
Кон врв
Polar Bear Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Декември.2007
Локација: Канада
Статус: Офлајн
Поени: 1152
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Polar Bear Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Август.2009 во 23:48
Originally posted by GlenKlouz GlenKlouz напиша:

Темава ај на врат-на нос  беше поставена некако, звучеше разумно иако од овој Замбија не ни може да се очекува ништо друго освен да најде причина да се исмева, да навредува и да ги потценува иселениците. Све некои исфустрирани коментари остава.

Јас и незнам што бараат некои фаци на овој подфорум кога немаат што да кажат во врска со темите. Добро би било да не се усеруваат темите со глупости без потреба и да земат модераторите да зачистат и овде.
Мечката е во право како и многу пати до сега.
 
Originally posted by brza brza напиша:

...ne mnogu...tuku...sekojpat!...
 
 
Понизно служимо народу ...
 
 
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Август.2009 во 00:41
aj....ne preteruvaj ! намигнување
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Polar Bear Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Декември.2007
Локација: Канада
Статус: Офлајн
Поени: 1152
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Polar Bear Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Август.2009 во 05:30
Thanks anyway. Мечката само што се врати од Куба и уште не е доволно кулирана. Чека да залади времево. намигнување
голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Август.2009 во 15:33
a shto majka si baral "na"kuba?изненадување...tamu,..najverojatno  treba da vadish i  dozvola...za da idesh u javno WC.....i toa samo edinechni...za da se znae koj ke go usmrdi wc-to.( shto i  ne e losha ideja!)
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Polar Bear Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Декември.2007
Локација: Канада
Статус: Офлајн
Поени: 1152
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Polar Bear Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Август.2009 во 23:52

Јавните вецеа се измислица на трулите капиталисти. Вистинскиот револуционер мора да се воздржи од мочање во јавно веце, за да биде чисто, и да може богатата, но класно неосвестена работничка класа од Канада несметано да се празни од енормните количини ефтино пиво и рум во триста варијанти, оти ако не се испразни, не ќе може да повторно да се налие со горенаведените течности. А тоа ќе се одрази на резултатите од петолетката, и, богами, на следниот Конгрес нечија глава може да летне. I na kraju, sve će to more progutati.  голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка

Темава и онака не е подобра од јавен нужник, па оф-топиков е само мал придонес кон истата ........ плазење
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Август.2009 во 10:37
смеење...ebesh mi mater...najbolji gastarbajter si!намигнување...i edinstven tuka,.shto realno gi gleda rabotite,....kojshto ne znae  da ni "soli pamet" od desetina iljadi kilometri.................i na koj glavata ne mu sluzi samo kako potpora za...kapata......................ako ja nosi...naravno !голема%20насмевка
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
biljana.madrid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Прилепчанка

Регистриран: 22.Ноември.2007
Локација: Spain
Статус: Офлајн
Поени: 358
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај biljana.madrid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Август.2009 во 23:50
a be, koga i da dojde chovek da prochita neshto na ovoj forumov i posebno ovde vo ¨odelot za stranci¨ samo nachekuvam kako nekoj navreduva i pluka po ¨strancite¨ muabet asolen ne mozi choek da napraj tuka.
 
Koj ne uspeal da zamini stranstvo neka si ja olesni dushata tuka голема%20насмевка!!!!
 
Inaku, aj da ne se prajme na udrenu, ima devojchina sto se ispotepaa za stranstvo se ispomazija pa samo se plachat, oti mislea deka ke se mazat i cel den pred televizor, ¨bogat¨ bil mazot ne morala taa da raboti. I posle koga ke se najdat vo tesno i treba da pochnat da rabotat tamu, ke vidat deka nema rabotno vreme 6 saati od koi 2 saati za kafe pienje, ke pochnat da kukaat za nazad Makedonija. Aj priznajte deka ste slushnale za vakvi sluchai zoshto ova jas ne go izmisluvam.
 
I druga rabota za ovie makedonskive stranci sto se zenat od tuka. Tamu izgleda ne se smeshani so nikoj od lokalnite, i uste od raganje izgleda deka gi vospituvaat roditelite so makedonci deka treba da se ozenat/omazat so makedonki zosto tie tamu ne chinele ne slushale, razgaleni, bla, bla, bla.....
 
Nema vrska... site imame svoj karakter i tuka i tamu.
 
Pojma nemam sto da kazam, ama znam samo deka e mnogu ubavo da se omazish za nekoj sto go sakash i da bidesh sekoj den so nego. Vie ¨makedonskive stranci¨ znaete kolku e teshko da si gi ostvarish svoite lichni celi vo ¨tuga zemja¨, pa ushte da ne ti se pogodi toj sto e so tebe sekoj den togash nema napredok.  Kaj si sam vo tuga zemja pa ushte toj sto e so tebe da nechini, zatoa devojchina ima sto se razocharuvaat potpolno od zivotot sto odbrale SAMO STRANSTVO DA BIDI.
 
Ova e seriozna rabota, zatoa shto nie imame obichaj mnogu mladi i psihichki nerazvieni da se mazime i zenime, pa ne ni teknuva mnogu na pochetokot da razmislime sto pravime. A tamu vo stransvo si pochekuvaat malku pa posle se poprebirlivi pa ne se mazat za koj gode (od edna krajnos se preminuva na druga).
 
Sekoj neka si misli za sebe. Ne e samo omazi se i reshen problem.
 
Inaku, dobredojdov pak na forumov!!!!
 
Pozdrav
 
 
 
 
 
 
Прилепчанка
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Август.2009 во 06:33
Колку некој да се навредува од темава ако ја сватиме нејзината ’’сериозност’’ можеме малку повеке да расчистиме некои работи, иако и без нашето расчистување работите си имаат свој тек.голема%20насмевка
Има една голема вистина во ова што го спомна Билјана бидејки нашите моми кога се мажат од тука за странец некако очекуваат да им го дадат чегмечето во рака и тие да командаат со туѓо и со години стакнато богатство. Не се криви момите- кај нас тука дома уште од мали се воспитуваат како да се заштитат од злото ’’свекрва’’, како ’’старите’’ да им дадат куќата, спрат од куќата, стан и да испарат, едноставно да ги однема, да станат невидливи, за да младите уживаат во младоста без никој да им се меша.
Е кај поголемиот број европејци, па и другите странци тоа го нема- ке си спечалиш сестро па ке уживаш.
Втора вистина која ги погодува и страите и машките на старите е- законите за заштита на жената кој кај нас нема да види виделина уште стотина години оти ние се си се вадиме на ’’пусто турско’’
Наиме- на запад куќата, станот од бракот по автоматизам и припаѓаат на жената, а бога ми ако не работи ке си и плаќа и алиментација ( ама не како кај нас од 20-50 евра за децата) туку асално. И згора таа може да си има и нов дечко и тој може да се храни со парите кој ’’нашинецот’’ ги плаќаголема%20насмевка
Тука при нас е многу јасно и 50 год, да е во брак и д аработела и да придонела со чување стари, деца нема право на дел (законски има ама дур да дојде до законска разврска кај нас се се препишало на браѓа, сестри, внуци, само таа ’’кучка’’ да не добие имањето) Па згора може и малку рачно да биде обработена ( обично завршуваат на клиника со скршени раце, нозе, заби та и цела вилица) и избркани од дома.
Не за џабе е актуелен вицот со нашинецот што само што слетале на аеродром у Скопје почнал да ја тепа жената. Кога го прашале зошто едноставно си кажал дека и го збирал 10тина години ама таму не смеел да ја удри оти ке оди затвор. Тука смее.
Има уште многу такви ситуации- разлики на функционирање заради кои нашинците сакаат нашинки и обратно.
Кон врв
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Август.2009 во 12:07

Еднаш уште во Скопје на моја роднина и дојдоа роднините од Австралија, емигрирани пред 100 год што се вика, избегани од некои затурени села кај што ни кози не се пентарат....и така типциве родени таму, израснати, М не знаат од Макдонски битно мајка им, баба им им ги пунеле главите цел живот дека нашиве жени биле домаќинки, ајвар печеле, пиџури толчеле, поштувале свекор-свекрва....Мислам нашата жена и се цени многу често само од тој агол. И овие момциве забегале накај Македонија да ги пронајдат „слугинките„ на своите животи.

Ја ја слушам тогаш и не ми се веруваше на ушите. Си викам боже господе и Флинтстоунс од камено доба се понапредни од овие у мозокот.
Мислам реално се помалку има вакви троа заостанати индивидуалци, зашто новите генерации негуваат друг тип на вредности во животот, пообразовани се, помобилни, посамосвесни и независни и ваквите испади се одлика на само одредена групација на луѓе.
А за тие такви женски што ги спомнува Биљана ги има не дека не, само обично се некои ветрушки што не гледаат реално на работите.
Богаташите не доаѓаат во Македонија за да бараат жени па така да и тие странци со кои овие наведениве се испомажиле се најобични луѓе, со најобични плати и плаќаат сметки од први до први.
Само наивните луѓе креираат слика во својата глава за енормната благосостојба која владее во земјите вон Македонија.
Да, точно пари има многу повеќе, ама треба да се заработат, ниту растат на дрво, ниту некој ти ги дава зашто си убав.
И има разлика помеѓу западните жени и жените од Балканот тие не ја веднат главата така лесно и не се водат според мотото „Трпение-Спасение„, не се срамат да го побараат тоа што им следува и не се плашат да говорат гласно.
Секаде има секакви мажи и жени , тоа е нормално но сфаќањата и начините на размислувања се разликуваат во голема мера.
Beauty fades, dumb is forever
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 6>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.