Испечати | Затвори го прозорот

Нашите штркови

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Македонија и Свет
Име на форумот: Македонци ширум светот
Опис на форумот: Новости и активности на нашинците од сите континенти
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=19634
Датум на принтање: 01.Декември.2022 во 20:08
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Нашите штркови
Постирано од: zambija
Наслов: Нашите штркови
Датум на внесување: 14.Јули.2009 во 13:01
Ke mi kazi nekoj gasterbajter zosto nasite se zenat i mazat tuka vo makedonija ,a ne si zemat zeni od tamu kaj sto se na pecalba?Коментари:
Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 14.Јули.2009 во 13:16
zosto tamosnite ne znaat da pravat komat голема%20насмевка

-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: Glenn
Датум на внесување: 14.Јули.2009 во 14:34
Зашто не можат да им продаваат туфки на жените по запад и зашто тие жени нема ни 2 мин да ги трпат а не па да ги тинтраат по цел ден. Ете затоа!

-------------
Beauty fades, dumb is forever


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 14.Јули.2009 во 16:33
ne znaat da pravat bakardan ............. i da kvasat mleko .......

-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: chuchuliga
Датум на внесување: 15.Јули.2009 во 02:50

Има право Глен Клоуз, но не е само тоа. Со човек од своето поднебје и сличен менталитет подобро се разбираш (се разбира, не во секој случај). На пример, брак помеѓу германец и алжирка, гркинка, португалка, шпанка, македонка, има поголеми шанси да се распадне отколку со ако германец/ка  се  ожени/омажи со англичанка, данка, норвежанка. И обратно.

 Постирано од: Glenn
Датум на внесување: 20.Јули.2009 во 13:13
Vo princip sekoja ptica kon svoeto jato leta ili kon slicnoto nemu, osven ako ne si univerzalen i otvoren um.

-------------
Beauty fades, dumb is forever


Постирано од: chuchuliga
Датум на внесување: 21.Јули.2009 во 00:51
Originally posted by GlenKlouz GlenKlouz напиша:

Vo princip sekoja ptica kon svoeto jato leta ili kon slicnoto nemu, osven ako ne si univerzalen i otvoren um.
 
Да, така е. Тоа важи не само за македонците или балканците, туку буквално за секој народ на светов. Тоа е во природата на човекот.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 21.Јули.2009 во 19:58
Polesno i pougodno se zhive so chovek koj ima slichen mentalitet i spodeluva ista istorija, obichai, naviki, pogledi na svet, ima isti interesi za muzika, hrana i t.n.

Ushte povekje, toa se reflektira posilno kon onie lugje koi doagjaat od strana na sopruzhnikot/sopruzhnichkata. Ako si od ista nacionalnost i od isto podnebje togash so niv se stanuva rodnina, dodeka so onie drugite... ednostavno gi chuvstvuvash samo kako dobri prijateli. Ne spodeluvash skoro nishto so niv, a te distancirat tolku mnogu raboti...

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: seka
Датум на внесување: 25.Јули.2009 во 23:45
zatoa sto mozes da im opcues na svoj majcin jazik плазење..... no sala na strana se soglasuvam podpolno so Messenger

-------------
Razumot e skapocen kamen koj najubavo sjae vo ramkite na
skromnosta.


Постирано од: Biolica
Датум на внесување: 29.Јули.2009 во 22:21
Deka na nekoj so poln um i dzep nemozis da mu izigravash sef sale.
Siromastijata si go pravi svoeto , devojka koja dobro izgleda ili decko so malce mk smek mozis mnogu lesno med i mleko da mu prodavash...
Barame slicno? Ne bi rekla ne sme isti , posle mesec dena vo Mk polni sme prerasudi sprema site , zagorceni od zivot se lugeto  vo cel mesec stretnav mal del luge koj bea veseli i vedri  taka da kombinacijata zapad / mk ne e ednostavna ....


Постирано од: zambija
Датум на внесување: 14.Август.2009 во 14:22
Ova leto nasive pepel se napravija od mazenje i zenenje niz avstralite i germanite....ah pusta ljubov.......za Avstralija


Постирано од: Polar Bear
Датум на внесување: 17.Август.2009 во 17:52
Originally posted by zambija zambija напиша:

Ova leto nasive pepel se napravija od mazenje i zenenje niz avstralite i germanite....ah pusta ljubov.......za Avstralija
 
 
Според зајадливиот тон на насловот на „темата“ и на твоите постови, ми се чини дека ти им завидуваш на иселениците. Ќе се мажат и женат со кого сакаат, тебе сигурно нема да те прашаат. Get a life, mind your own business!
 
И наместо модераторите да бришат постови, треба да ги бришат темите како оваа, кои навредуваат цели сегменти од учесниците на форумов. На пример ислениците или емигрантите се нарекуваат погрдно гастарбајтери или печалбари. Јас не познавам ниту еден гастарбајтер ниту пак печалбар. Сите иселници што го знам немаат намера да се вратат во Македонија, значи зборот „гост“ е малициозно употребен. Канада е моја земја и втора татковина, и никој нема право да ме нарекува гостин во мојата земја.
 
Ваквите безобразни теми не се основа за никаков асален муабет.
 


-------------
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!


Постирано од: brza
Датум на внесување: 17.Август.2009 во 22:52
...mechko  ...aj, buchni se malku u...ladnoto more ..tamu...намигнување

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Glenn
Датум на внесување: 17.Август.2009 во 23:06

Темава ај на врат-на нос  беше поставена некако, звучеше разумно иако од овој Замбија не ни може да се очекува ништо друго освен да најде причина да се исмева, да навредува и да ги потценува иселениците. Све некои исфустрирани коментари остава.

Јас и незнам што бараат некои фаци на овој подфорум кога немаат што да кажат во врска со темите. Добро би било да не се усеруваат темите со глупости без потреба и да земат модераторите да зачистат и овде.
Мечката е во право како и многу пати до сега.


-------------
Beauty fades, dumb is forever


Постирано од: brza
Датум на внесување: 17.Август.2009 во 23:24
...ne mnogu...tuku...sekojpat!...

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Glenn
Датум на внесување: 17.Август.2009 во 23:39
Да де, Гуру е Мечката мора да признаемене%20вреденсреќа

-------------
Beauty fades, dumb is forever


Постирано од: brza
Датум на внесување: 17.Август.2009 во 23:55
da!..za razlika od nekoi.samoprozvani....dalajlamovci i gandievci...belosvetski...среќа

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: igorcence
Датум на внесување: 18.Август.2009 во 13:33
Originally posted by GlenKlouz GlenKlouz напиша:

Зашто не можат да им продаваат туфки на жените по запад и зашто тие жени нема ни 2 мин да ги трпат а не па да ги тинтраат по цел ден. Ете затоа!
Bravo sefe se slozuvam so tebe


Постирано од: chuchuliga
Датум на внесување: 18.Август.2009 во 16:20
Originally posted by Polar Bear Polar Bear напиша:

Originally posted by zambija zambija напиша:

Ova leto nasive pepel se napravija od mazenje i zenenje niz avstralite i germanite....ah pusta ljubov.......za Avstralija
 
 
Според зајадливиот тон на насловот на „темата“ и на твоите постови, ми се чини дека ти им завидуваш на иселениците. Ќе се мажат и женат со кого сакаат, тебе сигурно нема да те прашаат. Get a life, mind your own business!
 
И наместо модераторите да бришат постови, треба да ги бришат темите како оваа, кои навредуваат цели сегменти од учесниците на форумов. На пример ислениците или емигрантите се нарекуваат погрдно гастарбајтери или печалбари. Јас не познавам ниту еден гастарбајтер ниту пак печалбар. Сите иселници што го знам немаат намера да се вратат во Македонија, значи зборот „гост“ е малициозно употребен. Канада е моја земја и втора татковина, и никој нема право да ме нарекува гостин во мојата земја.
 
Ваквите безобразни теми не се основа за никаков асален муабет.
 
 
Да, и јас се согласувам дека некои луѓе со силен комплекс на инфериорност се обидуваат форумите да ги користат во терапевтски цели. Наше не е бидеме тука терапевти од тој тип. И затоа некои текстови (или цели теми) се бришат. Бидејки никој не е тука да се замара, а време за посветување на банализми денеска - никој нема. Што се однесува до термините „гастарбајтер“ или „печалбар“ - јас тоа не го сфаќам навредувачки и толку трагично бидејки во нашата македонска (поточано јужно-европска) култура и историја постои традицијата на печалбарството, што по мене не е негативно или срамно. Поимот „Gastarbeiter“ (гостин на работа на германски) е германски поим и израз, односно статус на работниците од странство кои доаѓале на работа во Германија. И тие изрази до ден денес се останати во нашиот вокабулар, што не го гледам како нешто негативно. Затоа не ме погодува.
 
И на крајот: можеби сепак не треба да заборавиме дека има „иселеници“ од секаков тип:
- кои се заминати на кратко (само студии или само работа) со намера да се вратат дома (да, има и такви!)
- кои се заминати на подолго со намера да се вратат дома (има луѓе кои после 5, 8, 10 години се враќаат назад во МК)
- кои остануваат и добиваат пасоши и тотално се интегрираат
-кои остануваат и не земаат цел живот пасоши но се со постојана дозвола за престој, А се тотално интегрирани во новата татковина
-има и онакви кои се враќаат дома во матичната земја на стари години
- има луѓе кои и покрај се во новата татковина и со пасош се чувствуваат како гости (од илјада причини).
 
Така да, нема што да судиме дали поимот „гостин“ е позитивен или негативен, бидејки всушност за секого од нас тоа може да биде различно. (тоа што некој лечи фрустрации е друг муабетнамигнување).
 
Јас лично се чувствувам дома во секој град во кој сум престојувала подолго време (главните градови на 4 европски земји), таму сум создала топол круг на пријатели и во еден момент таму ми било дома. Тоа чувство се враќа секогаш кога сум повторно тамусреќа.
 
 


Постирано од: Polar Bear
Датум на внесување: 18.Август.2009 во 23:48
Originally posted by GlenKlouz GlenKlouz напиша:

Темава ај на врат-на нос  беше поставена некако, звучеше разумно иако од овој Замбија не ни може да се очекува ништо друго освен да најде причина да се исмева, да навредува и да ги потценува иселениците. Све некои исфустрирани коментари остава.

Јас и незнам што бараат некои фаци на овој подфорум кога немаат што да кажат во врска со темите. Добро би било да не се усеруваат темите со глупости без потреба и да земат модераторите да зачистат и овде.
Мечката е во право како и многу пати до сега.
 
Originally posted by brza brza напиша:

...ne mnogu...tuku...sekojpat!...
 
 
Понизно служимо народу ...
 
 


-------------
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!


Постирано од: brza
Датум на внесување: 19.Август.2009 во 00:41
aj....ne preteruvaj ! намигнување

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Polar Bear
Датум на внесување: 19.Август.2009 во 05:30
Thanks anyway. Мечката само што се врати од Куба и уште не е доволно кулирана. Чека да залади времево. намигнување
голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка


-------------
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!


Постирано од: brza
Датум на внесување: 19.Август.2009 во 15:33
a shto majka si baral "na"kuba?изненадување...tamu,..najverojatno  treba da vadish i  dozvola...za da idesh u javno WC.....i toa samo edinechni...za da se znae koj ke go usmrdi wc-to.( shto i  ne e losha ideja!)

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Polar Bear
Датум на внесување: 19.Август.2009 во 23:52

Јавните вецеа се измислица на трулите капиталисти. Вистинскиот револуционер мора да се воздржи од мочање во јавно веце, за да биде чисто, и да може богатата, но класно неосвестена работничка класа од Канада несметано да се празни од енормните количини ефтино пиво и рум во триста варијанти, оти ако не се испразни, не ќе може да повторно да се налие со горенаведените течности. А тоа ќе се одрази на резултатите од петолетката, и, богами, на следниот Конгрес нечија глава може да летне. I na kraju, sve će to more progutati.  голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка

Темава и онака не е подобра од јавен нужник, па оф-топиков е само мал придонес кон истата ........ плазење


-------------
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!


Постирано од: brza
Датум на внесување: 20.Август.2009 во 10:37
смеење...ebesh mi mater...najbolji gastarbajter si!намигнување...i edinstven tuka,.shto realno gi gleda rabotite,....kojshto ne znae  da ni "soli pamet" od desetina iljadi kilometri.................i na koj glavata ne mu sluzi samo kako potpora za...kapata......................ako ja nosi...naravno !голема%20насмевка


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: biljana.madrid
Датум на внесување: 20.Август.2009 во 23:50
a be, koga i da dojde chovek da prochita neshto na ovoj forumov i posebno ovde vo ¨odelot za stranci¨ samo nachekuvam kako nekoj navreduva i pluka po ¨strancite¨ muabet asolen ne mozi choek da napraj tuka.
 
Koj ne uspeal da zamini stranstvo neka si ja olesni dushata tuka голема%20насмевка!!!!
 
Inaku, aj da ne se prajme na udrenu, ima devojchina sto se ispotepaa za stranstvo se ispomazija pa samo se plachat, oti mislea deka ke se mazat i cel den pred televizor, ¨bogat¨ bil mazot ne morala taa da raboti. I posle koga ke se najdat vo tesno i treba da pochnat da rabotat tamu, ke vidat deka nema rabotno vreme 6 saati od koi 2 saati za kafe pienje, ke pochnat da kukaat za nazad Makedonija. Aj priznajte deka ste slushnale za vakvi sluchai zoshto ova jas ne go izmisluvam.
 
I druga rabota za ovie makedonskive stranci sto se zenat od tuka. Tamu izgleda ne se smeshani so nikoj od lokalnite, i uste od raganje izgleda deka gi vospituvaat roditelite so makedonci deka treba da se ozenat/omazat so makedonki zosto tie tamu ne chinele ne slushale, razgaleni, bla, bla, bla.....
 
Nema vrska... site imame svoj karakter i tuka i tamu.
 
Pojma nemam sto da kazam, ama znam samo deka e mnogu ubavo da se omazish za nekoj sto go sakash i da bidesh sekoj den so nego. Vie ¨makedonskive stranci¨ znaete kolku e teshko da si gi ostvarish svoite lichni celi vo ¨tuga zemja¨, pa ushte da ne ti se pogodi toj sto e so tebe sekoj den togash nema napredok.  Kaj si sam vo tuga zemja pa ushte toj sto e so tebe da nechini, zatoa devojchina ima sto se razocharuvaat potpolno od zivotot sto odbrale SAMO STRANSTVO DA BIDI.
 
Ova e seriozna rabota, zatoa shto nie imame obichaj mnogu mladi i psihichki nerazvieni da se mazime i zenime, pa ne ni teknuva mnogu na pochetokot da razmislime sto pravime. A tamu vo stransvo si pochekuvaat malku pa posle se poprebirlivi pa ne se mazat za koj gode (od edna krajnos se preminuva na druga).
 
Sekoj neka si misli za sebe. Ne e samo omazi se i reshen problem.
 
Inaku, dobredojdov pak na forumov!!!!
 
Pozdrav
 
 
 
 
 
 


-------------
Прилепчанка


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 21.Август.2009 во 06:33
Колку некој да се навредува од темава ако ја сватиме нејзината ’’сериозност’’ можеме малку повеке да расчистиме некои работи, иако и без нашето расчистување работите си имаат свој тек.голема%20насмевка
Има една голема вистина во ова што го спомна Билјана бидејки нашите моми кога се мажат од тука за странец некако очекуваат да им го дадат чегмечето во рака и тие да командаат со туѓо и со години стакнато богатство. Не се криви момите- кај нас тука дома уште од мали се воспитуваат како да се заштитат од злото ’’свекрва’’, како ’’старите’’ да им дадат куќата, спрат од куќата, стан и да испарат, едноставно да ги однема, да станат невидливи, за да младите уживаат во младоста без никој да им се меша.
Е кај поголемиот број европејци, па и другите странци тоа го нема- ке си спечалиш сестро па ке уживаш.
Втора вистина која ги погодува и страите и машките на старите е- законите за заштита на жената кој кај нас нема да види виделина уште стотина години оти ние се си се вадиме на ’’пусто турско’’
Наиме- на запад куќата, станот од бракот по автоматизам и припаѓаат на жената, а бога ми ако не работи ке си и плаќа и алиментација ( ама не како кај нас од 20-50 евра за децата) туку асално. И згора таа може да си има и нов дечко и тој може да се храни со парите кој ’’нашинецот’’ ги плаќаголема%20насмевка
Тука при нас е многу јасно и 50 год, да е во брак и д аработела и да придонела со чување стари, деца нема право на дел (законски има ама дур да дојде до законска разврска кај нас се се препишало на браѓа, сестри, внуци, само таа ’’кучка’’ да не добие имањето) Па згора може и малку рачно да биде обработена ( обично завршуваат на клиника со скршени раце, нозе, заби та и цела вилица) и избркани од дома.
Не за џабе е актуелен вицот со нашинецот што само што слетале на аеродром у Скопје почнал да ја тепа жената. Кога го прашале зошто едноставно си кажал дека и го збирал 10тина години ама таму не смеел да ја удри оти ке оди затвор. Тука смее.
Има уште многу такви ситуации- разлики на функционирање заради кои нашинците сакаат нашинки и обратно.


-------------


Постирано од: Glenn
Датум на внесување: 21.Август.2009 во 12:07

Еднаш уште во Скопје на моја роднина и дојдоа роднините од Австралија, емигрирани пред 100 год што се вика, избегани од некои затурени села кај што ни кози не се пентарат....и така типциве родени таму, израснати, М не знаат од Макдонски битно мајка им, баба им им ги пунеле главите цел живот дека нашиве жени биле домаќинки, ајвар печеле, пиџури толчеле, поштувале свекор-свекрва....Мислам нашата жена и се цени многу често само од тој агол. И овие момциве забегале накај Македонија да ги пронајдат „слугинките„ на своите животи.

Ја ја слушам тогаш и не ми се веруваше на ушите. Си викам боже господе и Флинтстоунс од камено доба се понапредни од овие у мозокот.
Мислам реално се помалку има вакви троа заостанати индивидуалци, зашто новите генерации негуваат друг тип на вредности во животот, пообразовани се, помобилни, посамосвесни и независни и ваквите испади се одлика на само одредена групација на луѓе.
А за тие такви женски што ги спомнува Биљана ги има не дека не, само обично се некои ветрушки што не гледаат реално на работите.
Богаташите не доаѓаат во Македонија за да бараат жени па така да и тие странци со кои овие наведениве се испомажиле се најобични луѓе, со најобични плати и плаќаат сметки од први до први.
Само наивните луѓе креираат слика во својата глава за енормната благосостојба која владее во земјите вон Македонија.
Да, точно пари има многу повеќе, ама треба да се заработат, ниту растат на дрво, ниту некој ти ги дава зашто си убав.
И има разлика помеѓу западните жени и жените од Балканот тие не ја веднат главата така лесно и не се водат според мотото „Трпение-Спасение„, не се срамат да го побараат тоа што им следува и не се плашат да говорат гласно.
Секаде има секакви мажи и жени , тоа е нормално но сфаќањата и начините на размислувања се разликуваат во голема мера.


-------------
Beauty fades, dumb is forever


Постирано од: igorcence
Датум на внесување: 21.Август.2009 во 14:23
A sto nasive da ne se cveke za mirisanje(posteni)


Постирано од: Polar Bear
Датум на внесување: 22.Август.2009 во 16:41
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Колку некој да се навредува од темава ако ја сватиме нејзината ’’сериозност’’ можеме малку повеке да расчистиме некои работи, иако и без нашето расчистување работите си имаат свој тек.голема%20насмевка
Има една голема вистина во ова што го спомна Билјана бидејки нашите моми кога се мажат од тука за странец некако очекуваат да им го дадат чегмечето во рака и тие да командаат со туѓо и со години стакнато богатство. Не се криви момите- кај нас тука дома уште од мали се воспитуваат како да се заштитат од злото ’’свекрва’’, како ’’старите’’ да им дадат куќата, спрат од куќата, стан и да испарат, едноставно да ги однема, да станат невидливи, за да младите уживаат во младоста без никој да им се меша.
Е кај поголемиот број европејци, па и другите странци тоа го нема- ке си спечалиш сестро па ке уживаш.
Втора вистина која ги погодува и страите и машките на старите е- законите за заштита на жената кој кај нас нема да види виделина уште стотина години оти ние се си се вадиме на ’’пусто турско’’

Наиме- на запад куќата, станот од бракот по автоматизам и припаѓаат на жената, а бога ми ако не работи ке си и плаќа и алиментација ( ама не како кај нас од 20-50 евра за децата) туку асално. И згора таа може да си има и нов дечко и тој може да се храни со парите кој ’’нашинецот’’ ги плаќаголема%20насмевка
Тука при нас е многу јасно и 50 год, да е во брак и д аработела и да придонела со чување стари, деца нема право на дел (законски има ама дур да дојде до законска разврска кај нас се се препишало на браѓа, сестри, внуци, само таа ’’кучка’’ да не добие имањето) Па згора може и малку рачно да биде обработена ( обично завршуваат на клиника со скршени раце, нозе, заби та и цела вилица) и избркани од дома.
Не за џабе е актуелен вицот со нашинецот што само што слетале на аеродром у Скопје почнал да ја тепа жената. Кога го прашале зошто едноставно си кажал дека и го збирал 10тина години ама таму не смеел да ја удри оти ке оди затвор. Тука смее.
Има уште многу такви ситуации- разлики на функционирање заради кои нашинците сакаат нашинки и обратно.
 
Уште еден мит за животот на запад. За западна Европа не знам, но за Канада и САД знам дека воопшто не е забавно да си разведена со (мали) деца. Кај го има тоа имот да припаѓа по автоматизам? Најверојатно што ќе се случи е куќата да мораат да ја продадат, и ако нешто им остане на двајцата кога ќе и се оддолжат на банката, тоа ќе го потрошат на адвокати (300 долари на саат во канцеларија, 1000-3000 долари на саат во судница, па ти сега есапи). И тоа со „новиот дечко“ е сомнително. Точно е, алиментација се плаќа, но сумите се многу релативни - рачунај стандардот во Канада во просек е едно 10 пати повисок од македонскиот, слично е и со трошоците. И доколку дотичната не ги троши парите наменски (на децата), таткото може да поведе парница и да и го одземе старателството, па таа може да заврши со плаќање алиментација. А тука судовите се многу ригорозни и побрзи од македонските.
 


-------------
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!


Постирано од: zambija
Датум на внесување: 23.Август.2009 во 11:46
Ajde de......kaj nas demek nema brakorazvodni parnici i sudovite se glupi.Netresi


Постирано од: chuchuliga
Датум на внесување: 23.Август.2009 во 15:21
Originally posted by zambija zambija напиша:

Ajde de......kaj nas demek nema brakorazvodni parnici i sudovite se glupi.Netresi
 
Мечката зборува за Канада, за „митот за западот“, а воопшто не ја спомна МК...


Постирано од: zambija
Датум на внесување: 24.Август.2009 во 21:53
Originally posted by Polar Bear Polar Bear напиша:

[QUOTE=zambija]Ova leto nasive pepel se napravija od mazenje i zenenje niz avstralite i germanite....ah pusta ljubov.......za Avstralija

 

 

Според зајадливиот тон на насловот на „темата“ и на твоите постови, ми се чини дека ти им завидуваш на иселениците. Ќе се мажат и женат со кого сакаат, тебе сигурно нема да те прашаат. Get a life, mind your own business!

 

И наместо модераторите да бришат постови, треба да ги бришат темите како оваа, кои навредуваат цели сегменти од учесниците на форумов. На пример ислениците или емигрантите се нарекуваат погрдно гастарбајтери или печалбари. Јас не познавам ниту еден гастарбајтер ниту пак печалбар. Сите иселници што го знам немаат намера да се вратат во Македонија, значи зборот „гост“ е малициозно употребен. Канада е моја земја и втора татковина, и никој нема право да ме нарекува гостин во мојата земја.

 

Ваквите безобразни теми не се основа за никаков асален муабет.

 
[/QU
Najprvo,sekoj vo nasava zemja Makedonija ima pravo da kazuva sto saka,a tvoite kompleksi deka nie ti zaviduvame tebe,amal na kapitalistickite bogati sinovi se lazis.Da dade gospod uste 10 generaci tvoi da ostanat vo "tvojata" tatkovina Kanada,da rabotata za tvojata sakana Kanada.Takvite kako tebe gi ima  niz svetot,sto se cukat v gradi za Makedonija,a koga stanvat na sabajle mu se tresat nozete da ne se bolni da ne izgubat nekoj den od rabota,oti ke nema dolarcinja,a i mozi da letnat od rabota,pa koj ke mu ja plaka ratata za kukata.
Site gasterbajteri sto gi poznavam,a bev kratko i jas vo niv,od petni zili sakat da se pokazat koga ke dojdat vo Makedonijava,deka niv ne mu e tesko i deka tie tamu niz svetot "ziveat" zivot,cunki polni se dolari i neznat sto da mu pravat na parite,a vo stvarnost site gasterbajteri pukat od crncenje za nekoi gazdi i si ja karat majkata sto nikoj ne gi eba ni 2%,odnosno si znaat deka se 3 klasa na luge vo tie drzavi.I taka sega razocarani deka nikoj ne gi delka za nisto,si doagat vo "svoite" drzavi i si barat "siromasni" mazi ili zeni,demek da se znae koj e gazda koga ke se ispomazat i ispozenat. Ama nasive prepeceni niz ova pusta zedna zemja,pa tamu odma mu go krojat planot,gi legnuvat kako bebenca i pokasno se vrakat na setanje ovde pa da vidat kolku se srekni vo brakovite.
Prvite si velat,more zedov nasinec,Makedonec,gordost do oblaci,a drugite si velat go stutkav ovaj ke zaminam na Zapad,odma ke se zbogatam,pa poslem ke mu kazvam na drugarite koj sum jas.
A vo stvarnost ni ednite ,ni drugite ne dobile sto sakale.Prvie vidoja kakva lepota ima niz svetot,ama nedostapna za niv,a vtorive nemozat da svata deka nemozat da bidat gazdi na cuzdi pari.Pa taka si se lazat i ednite i drugite,odnosno,pardon,srekni se i ednite i drugite.
A ovaj kutriot si ja narekol Kanada deka e negova,aj ke pomislime deka covekot se zeza,ili e podnapijan,ili mozi lapsus napravi,pa ke pokjutime i premolcime.Ama ke go prasam samo za koj ke glasa na slednite izbori vo Kanada,za protestantite,katolicite ili adventistite?Ako glasa za eden od niv,realno e da si ja smeni i verata i imeto,pa i jazikot i so gordost da kaze deka Kanada e negova,zatoa sto ako glasa za drugi samo dokazuva deka e amal i gasterbajter prav.


Постирано од: chuchuliga
Датум на внесување: 24.Август.2009 во 23:04
 
Што се однесува до соджината на претходниот пост: можеби твоите искуства се такви, и факт е дека има И такви луѓе како тие што ги опишуваш, но, не само такви, не се сите исти и нема поента сите да се ставаат во ист кош. Генерализирањето е мрзливост на мислењето и имање личен проблем со конкретната тематика.
 
Ниту се сите иселеници вакви, ниту се сите македонци во МК онакви.
 
И уште нешто : да се престане под итно со навреди и провокации. Секој си има право на свое мислење, но треба да најде начин тоа културно и воспитано да го изрази (тоа се учи во основно школо), без вреѓања и простотилаци.


Постирано од: zambija
Датум на внесување: 25.Август.2009 во 21:15
ok,nema vreganje i provokaci se dodeka komantarite se zacuvani kako sto se,orginalni za da se sfati sodrzinata,toa se uci od doma


Постирано од: zambija
Датум на внесување: 13.Септември.2009 во 14:40
slabo gasterbajteri na temava,sfatija seriozno se........ili rmbat negde po zapadot


Постирано од: zambija
Датум на внесување: 01.Октомври.2009 во 23:46
Nema veze oa sto kaza,site se tamu preseleni za vek,pa neka si zemat zeni od tamu.......
A nasite begat za pari od ovde,taka da ni ednite ni drugete ne se vo relacija,pa taka si turkaat se dodeka ima dolari.


Постирано од: biljana.madrid
Датум на внесување: 04.Октомври.2009 во 09:52
i ma4kica i zambija ste vo pravo, dzabe se tepate голема%20насмевка. Ima nekoi raboti sto gi izostavivte (malku ste mi ¨iskompleksirani¨ голема%20насмевка), ama vo sushtina toa e (i dvajcata sto velite).
Edniot navistina ¨pojma nema¨ kako e vo stranstvo  ili ne saka da gleda, a drugata pa ne znae deka ¨i ne e taka razlichno stranstvoto¨.
 
Samo treba da sednime malku i da RAZMISLIME (rabota sto teshko ni odi vo MK, zatoa sto sme drzava sto ne saka da misli tuku se cheka od nadvor da i smislat - kakov narod takva i drzavata). Rabotete so OTVOREN UM.


-------------
Прилепчанка


Постирано од: zambija
Датум на внесување: 06.Октомври.2009 во 21:16
BIDEJKI MI GI BRISAT KOMENTARITE NEPISAM POVEKE


Постирано од: Polar Bear
Датум на внесување: 08.Октомври.2009 во 06:59
 
На општо задоволство ...
 
 


-------------
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!


Постирано од: chuchuliga
Датум на внесување: 13.Декември.2009 во 02:19
Originally posted by chuchuliga 
<DIV><FONT face=Georgia, Times New Roman, Times, serif size=4><strong>За постови со навредливa содржина, тука на форумов  нема место. Елементарно ниво на комуникација е неопходно и се што е под тоа ниво не се објавува. </strong></FONT></DIV>
<DIV><FONT face=Georgia, Times New Roman, Times, serif size=4><strong>Дајте престанете со провокации и паѓање на истите.</strong> </FONT></DIV>[/QUOTE chuchuliga
За постови со навредливa содржина, тука на форумов  нема место. Елементарно ниво на комуникација е неопходно и се што е под тоа ниво не се објавува.
Дајте престанете со провокации и паѓање на истите.
[/QUOTE напиша:
-------------
Бројни мали луѓе, на бројни мали места, кои прават бројни мали чекори можат ликот на целата планетата Земја - да го сменат.


Постирано од: zambija
Датум на внесување: 17.Декември.2009 во 20:18
Covek nemozi da se iskazi od vas,odnosno ve boli vistinata


Постирано од: chuchuliga
Датум на внесување: 17.Декември.2009 во 21:50
Originally posted by zambija zambija напиша:

Covek nemozi da se iskazi od vas,odnosno ve boli vistinata
 
голема%20насмевкаАко сака, човек можи секогаш да се изрази и изкажи, само треба да најде соодветни зборови без простотилаци, вулгарности и навредиголема%20насмевка.


-------------
Бројни мали луѓе, на бројни мали места, кои прават бројни мали чекори можат ликот на целата планетата Земја - да го сменат.


Постирано од: zambija
Датум на внесување: 19.Декември.2009 во 11:29
Orginalnosta na krste petkov misirkov e toa sto e pisuvano na dijalekt i ne e izmeneto nikogas


Постирано од: chuchuliga
Датум на внесување: 20.Декември.2009 во 11:57
Originally posted by zambija zambija напиша:

Orginalnosta na krste petkov misirkov e toa sto e pisuvano na dijalekt i ne e izmeneto nikogas
 
 
Како што македонската изворна музика е бесценето богатство на мелодии и ритами, македонскиот јазик има мноогу дијалекти кои се исто така големо богатство на јазикот.


-------------
Бројни мали луѓе, на бројни мали места, кои прават бројни мали чекори можат ликот на целата планетата Земја - да го сменат.


Постирано од: Glenn
Датум на внесување: 20.Декември.2009 во 13:13
Originally posted by zambija zambija напиша:

Orginalnosta na krste petkov misirkov e toa sto e pisuvano na dijalekt i ne e izmeneto nikogas
Ama ne mozat site da bidat Krste Petkov-Misirkov

-------------
Beauty fades, dumb is forever


Постирано од: zambija
Датум на внесување: 21.Декември.2009 во 14:21
togas mozi da se sledi negoviot primer


Постирано од: mungos80
Датум на внесување: 21.Декември.2009 во 16:04
Originally posted by GlenKlouz GlenKlouz напиша:

Зашто не можат да им продаваат туфки на жените по запад и зашто тие жени нема ни 2 мин да ги трпат а не па да ги тинтраат по цел ден. Ете затоа!


Постирано од: zambija
Датум на внесување: 21.Декември.2009 во 16:31
Kako i da se raskaze,kako podatok vo Makedonija nema kafana koga idat gasterbajterite od niv koi se mazat i zenat.Pred nekoj den barav za vo juni,se e zafateno do septemvri krajot od nasive gasterbajteri


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 21.Декември.2009 во 20:41
So kazhanovo falish ili zhalish?

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Eleni
Датум на внесување: 21.Декември.2009 во 21:59

Ne mi e jasno shto e forsiranjevo na toa ''gasterbajteri'' tolku. Zarem ima nekoj go svakja kako navreda toa ili kako neshto od shto treba da se srami? Sramota e da lazesh,da kradesh,ama da rabotish i zarabotuvash...shto znam. Iako mislam deka ona ''gasterbajteri'' vekje i ne postoi vo vistinska smisla na zborot. Barem ovde kaj shto sum jas,UK. Site rabotat isto,isti saati,site gi imaat istite prava,dolznosti ,moznosti i obvrski,bilo da se makedonci ,bilo anglichani. Sekako zboruvam za tie shto se so legalen status,kvalitetot na zivotot e toj. Ako nekoj od makedoncite raboti povekje,toa e zaradi toa shto situacijata vo nashata drzava e takva kakva shto e,pa golem broj od lugjeto treba da prakjaat pari na roditeli,brakja,sestri i slichno. Ama primetuvam deka promeni vo odnos na rabota i rabotno vreme ima i vo Makedonija. Taka da toj muabet so rabotenje cel den i ova ona ,voopshto ne drzi voda. E sea shto se odnesuva direkno do temata,zoshto se mazele/zenele so makedonci. Ne mozam da razberam shto e problemot ovde,mada me chudi kako nekoj ne otvori tema i zoshto pa se mazat/zenat so drugi a ne so makedonci :-) Togash muabetot kje bide abe ajde otishle tamu pa se zanesuvaat..ili abe ajde ja zemal ili go zemala samo za papiri :-) Ne deka nema takvi primeri ama nekoi lugje imaat tendencija da kritikuvaat,dali se plashat od konk*rencija,imaat nekoj kompleks na poniska vrednost ili shto e ne znam tochno. Jas sekoash sum velela deka sakam da sum so makedonec,zboruvash isti jazik,ista kultura,moite mozat da praat muabet so nego ,a ne samo da se smeshkaat. E sea izleze deka dzabe sme zboruvale ist jazik,koa pak ne sme se razbrale :-) Sega sum so nekoj shto ne e makedonec,ama sepak blizok so kultura,tradicija i slichen jazik. Mislam deka toa e olesnitelna okolnost,ama ne i presudna za uspeshnost na edna vrska. A toa deka ne moze da se snajdat,ne mozat da bidat prifateni od drugite i deka sekoash kje bidam tugjinci...sho znam. Anglichankive kje bidat srekjni ako naletaat na nekoj od nashive shto kje saka da gi zeme :-) Jas sum ovde baagi vreme i ubav anglichanec ne sum videla :-))Mislam deka e poekje obratno,ne veruvam deka nekoi od makedoncite imal problem da ''legne''anglichanka ama koa stanuva zbor za zena si sakaat neshto nashe :-) zoshto nekoj bi sakal zena mu posle rabota da odi vo pab,da se vrati pijana i da povrakja do krevetot :-) Ili pak obratno, anglichanite se poznati kako ladni lugje, a nie sme so malku poekje potreba za drami,teatri i normalno kje si najdesh nekoj shto go razbira toa :-) Sekako i ova e samo grubo definiranje na rabotite,sekoash ima iskluchoci, rabotite se menuvaat,kako tuka,taka i tamu,ochekuvanjata se razlichni,zelbite se razlichni...ama ne znachi deka treba da se sudat lugjeto.-------------
Destiny is not a matter of chance,it is a matter of choice.It is not a thing to be waited for,it is a thing to be achieved


Постирано од: Glenn
Датум на внесување: 23.Декември.2009 во 19:10
А ти Замбијо го користиш сечив пост за да можеш да извреѓаш, да омаловажуваш и да си го вежбаш простачкиот ти речник.
Нешто попаметно да кажеше вака, имаш?
 Отров ти се иселениците изгледа, А? Па што се замараш тогаш толку, најди си друга занимација да не си труеш душата.
 


-------------
Beauty fades, dumb is forever


Постирано од: zenmaster
Датум на внесување: 23.Декември.2009 во 19:29
Овој коментар (на замбија мислам) го прочитав и ме замисли малку .
Елени е постар член иако тоа е ирелевантно во случајов битно е дека треба да се цени нејзината искреност која решила да ја сподели со нас . Е сеа тука на сцена настпува замбија и се понаша како да е од замбија си дозволува да прафи психолошки профил на личност а од психологија неможе да препознае човек кој има потреба за голема нужда и оди до таму да каже " сигурно твоите биле гастрабајтери па те терале и тебе да работиш у странство " . И за крај иако повеќе пати го прочитав текстот на Елени барајќи каде бара од замбија да биде со него или да го задржи или било шо напишано со кое замбија ќе помисли барем на момент дека некој го има него во мислите.....катастрофа од егоизам . Со тоа дека некој е чекор поминат нај веројатно сака да каже дека бил некаде и 'гастрабајтирал' малку НО заборавил да напомене дека не успеал во тоа и од тука можно е да произлегува неговата фрустрација за " Нашите штркови " .
Од овакви членови кои си дозволуваат да вреѓаат кога некој ќе сподели искрено искуство со нас останатите се намалува квалитетот на форумот како место за дружење и дебата .


-------------
[IMG]http://img148.imageshack.us/img148/4285/xxxpn7.gif">


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 23.Декември.2009 во 23:09
Originally posted by zenmaster zenmaster напиша:

Овој коментар (на замбија мислам) го прочитав и ме замисли малку .
Елени е постар член иако тоа е ирелевантно во случајов битно е дека треба да се цени нејзината искреност која решила да ја сподели со нас . Е сеа тука на сцена настпува замбија и се понаша како да е од замбија си дозволува да прафи психолошки профил на личност а од психологија неможе да препознае човек кој има потреба за голема нужда и оди до таму да каже " сигурно твоите биле гастрабајтери па те терале и тебе да работиш у странство " . И за крај иако повеќе пати го прочитав текстот на Елени барајќи каде бара од замбија да биде со него или да го задржи или било шо напишано со кое замбија ќе помисли барем на момент дека некој го има него во мислите.....катастрофа од егоизам . Со тоа дека некој е чекор поминат нај веројатно сака да каже дека бил некаде и 'гастрабајтирал' малку НО заборавил да напомене дека не успеал во тоа и од тука можно е да произлегува неговата фрустрација за " Нашите штркови " .
Од овакви членови кои си дозволуваат да вреѓаат кога некој ќе сподели искрено искуство со нас останатите се намалува квалитетот на форумот како место за дружење и дебата .


Апсолутно се согласувам со ова, како и со останатите членови кај кои револтот од коментарите на Замбија е очигледен.
Читајќи го членот и на политика, темите кои ги отвара и кои му се посебно атрактивни (за бугарските пасоши на пример), можам да заклучам дека човекот има некој голем проблем со категоријата “гастербајтери“, не знам дали се работи и за опсесија, но фрустрацијата е повеќе од очигледна.
Не сум со намера да му правам психолошки профил, туку со намера дека ваквите членови кои со своите навредливи и потценувачки коментари го нарушуваат нормалниот тек на дискусија на темите, редно е да сфатат дека форумот не е место за (бесплатно) лечење комплекси и фрустрации - на сметка на останатите членови!-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 24.Декември.2009 во 01:22
Apsolutno se slozhuvam so vas.

Mislam deka na Zambija mu e krivo shto ne e vo stranstvo, nema iselenichka viza za nekoja dobra zemja i krivo mu e koga kje sretni iselenici vo Makedonija.

Pa, bidejki ne mozhe da udri po magareto, treska po samarot.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: chuchuliga
Датум на внесување: 25.Декември.2009 во 13:47
среќаАко другите толку многу не сакаат, зарем не е уште поприродно оние македонци кои се надвор од дома да си бараат некој од своитесреќа?
 
http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=117935 - http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=117935


-------------
Бројни мали луѓе, на бројни мали места, кои прават бројни мали чекори можат ликот на целата планетата Земја - да го сменат.


Постирано од: nambiec
Датум на внесување: 05.Март.2010 во 11:57
Baranje na svoinec,za da se zenes ili mazes e svrtuvanje grb na ljubovta,a otvoranje na gradi na parata


Постирано од: alankan
Датум на внесување: 07.Април.2010 во 02:53
Originally posted by zambija zambija напиша:

Ke mi kazi nekoj gasterbajter zosto nasite se zenat i mazat tuka vo makedonija ,a ne si zemat zeni od tamu kaj sto se na pecalba?
Zatoa shto zenite tamu se ,kucki, ke te sogolat do koza i posle ke te ostavat,a mazite se pogolem del bolni debili,e zatoa nash*te si idat na sigurno,nejcat lugeto da reskiraat i da se vencaat po tri cetiri pati,sekoj saka da doceka starost so semejstvo,a ne po staracki domovi ili na ulica kako shto poveceto niz SAD go dozivuvaat toa.Amerite begaat od Amerikankite i se zenat so Filipinki ili na Tajland a eve i vo Kumanovo ima vece dvesetina Amerikanski domazeti


Постирано од: mungos80
Датум на внесување: 07.Април.2010 во 15:57
Имам една баба за мажење,60 години е ама задржана.За миразот ќе се договориме.

Има кандидати?

-------------
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев


Постирано од: krkovicka_mala
Датум на внесување: 17.Јануари.2011 во 21:22
Sto zboruvas,Amerikanci dosle vo ovaa mizerija da ziveat???

A toa sto se mazat i zenat e samo za pari se znae unapred.....


Постирано од: krkovicka_mala
Датум на внесување: 24.Февруари.2011 во 22:08
Go citav ova i Me cude zasto nie sme tolku prost narod?
Pa sto e problem ako nekoja nasa Makedonka se omaze za pari?Sepak tie pari pak ke doagat vo Makedonija.Slicno pravat i Albancive,taka da negledam pricina zaso se bunat Makedonkive?


Постирано од: krkovicka_mala
Датум на внесување: 24.Октомври.2011 во 18:52
koment???


Постирано од: Santijago
Датум на внесување: 24.Октомври.2011 во 19:19
Originally posted by krkovicka_mala krkovicka_mala напиша:

Go citav ova i Me cude zasto nie sme tolku prost narod?
Pa sto e problem ako nekoja nasa Makedonka se omaze za pari?Sepak tie pari pak ke doagat vo Makedonija.Slicno pravat i Albancive,taka da negledam pricina zaso se bunat Makedonkive?
 
 
 
Ако можиш да трпиш некој 50 години од твојот живот само за неговите пари... не гледам ништо лошо да бараат ... спонзоринамигнување
 
 
 
Тоа се оние кои се буквално неспособни и не можат да направат ништо сами, па бараат богат партнер во иднина брачен другар. Жени без свое јас, кои би се продале и за најситна работа
 
Да не се препознаваш? ......... намигнување


-------------
I'm out bcz of pathetic around here


Постирано од: krkovicka_mala
Датум на внесување: 18.Февруари.2012 во 18:20
nie nikogas nema da svatime deka gasterbajterite mu se poeftini tukasnive zeni odkolku stranskite zeni.Zatoa idat tuka da se mazat i zenat,a ako barat tamu zeni ke gi sankaat kako sto sakat oti ovie nasive se malku poprostickiПостирано од: paracetamol
Датум на внесување: 29.Јануари.2013 во 18:09
pred 2 meseci u malo kaj nas zamina nevesta za ausralija,rece deka ke pusti nekoj dolar.....a bila je siromaska bas mnogu i mi e milo.pozz


Постирано од: gonzo
Датум на внесување: 13.Мај.2013 во 01:40
Абе штркови, за парење ќе доваѓате ли ова лето а???

-------------
You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.


Постирано од: paracetamol
Датум на внесување: 10.Јуни.2013 во 21:00
Ke doaget,ke doaget.....kato zajaci ke se rasploduet niz Makedonijavaa.....
Ej,a da ja pitam nekoj "podebel"strk u vrat ima li??
ako ima ja mu dajem moj mobilni.......se razbira bez pare


Постирано од: paracetamol
Датум на внесување: 20.Март.2014 во 21:35
idi leto idi dolar..........


Постирано од: Polar Bear
Датум на внесување: 21.Март.2014 во 04:20
Originally posted by paracetamol paracetamol напиша:

Ke doaget,ke doaget.....kato zajaci ke se rasploduet niz Makedonijavaa.....
Ej,a da ja pitam nekoj "podebel"strk u vrat ima li??
ako ima ja mu dajem moj mobilni.......se razbira bez pare


http://www.youtube.com/watch?v=j8qNYZmaX4E" rel="nofollow - Ja zbog tebe ostaaaa neudataaaaa,
cekajuci da se meni vraaaatis,
a ti osta u dalekom svetuuuuu,
ljubav mojuuuu, tvoje srceeee,
ne znade da shvatiiiii...


Zivotna mudrost vo edna strofa od Lepa nacionale! A vie cekajte da dojde leto, pa ke bide "Prodje leto tridesetoooo, cekajuci tebeee, a ja jos neudataaaa, moja dusa veneeee..." голема насмевка
-------------
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 21.Март.2014 во 09:13
Originally posted by krkovicka_mala krkovicka_mala напиша:

... gasterbajterite mu se poeftini tukasnive zeni odkolku stranskite zeni.Zatoa idat tuka da se mazat i zenat,a ako barat tamu zeni ke gi sankaat kako sto sakat oti ovie nasive se malku poprostickiOriginally posted by krkovicka_mala krkovicka_mala напиша:

Pa sto e problem ako nekoja nasa Makedonka se omaze za pari?Sepak tie pari pak ke doagat vo Makedonija.Slicno pravat i Albancive,taka da negledam pricina zaso se bunat Makedonkive?


Па викаш прости сме биле:https://www.macedonians.tv/images/smilies/nemiseveruva.gif

Originally posted by krkovicka_mala krkovicka_mala напиша:

Go citav ova i Me cude zasto nie sme tolku prost narod?
-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: paracetamol
Датум на внесување: 06.Април.2014 во 19:42
Narod ko narod..........
Ako produze vaka ima da se sklucet i istopolni brakovi samo za pare.
Veke se otvore i prviot pederski portal za Makedonci kade so se dopisuet i mazi i zeni.
Sega e vazno koga ke se skluce i prv brak pomegu gasterbajter i nekoj nas vo Amerika ili Avstralija.
Jas tipuem za 3 leta maksimum.Koj e mz neka stavi 100euraИспечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk