IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Фотографиранје и закони кај нас...
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Фотографиранје и закони кај нас...

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
driver_off Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 107
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај driver_off Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Фотографиранје и закони кај нас...
    Испратена: 27.Јуни.2009 во 19:38
Не можев да најдам друга тема па за тоа отворив нова...

Ме интересира дали некој знае како се законите кај на за сликање на луѓе (случајни минувачи, полиција и сл..) на јавни места. Пред некој ден имав мал пробелем со локалната полиција која ми рече дека не сум смеел да ги сликам без нивна согласност и дека ако сакале можеле да ми го земат апаратот или да ми ги избришат сликите, а јас сликав од тараса на стан што е приватна сопственост. Мислам дека полицјаците немаа веза што говорат и дека само покажуваа сила, но сакам да знам точно кој се законите кај нас за овие случаи за нареден пат да немам проблеми.

Поздрав
Кон врв
thanatos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Ноември.2007
Локација: Ethiopia
Статус: Офлајн
Поени: 125
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај thanatos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јуни.2009 во 20:00
уба тема.... и мене ме интересира!!!
http://www.flickriver.com/photos/22191068@N02
Ad maiorem gloriam Dei- kir Gramatik
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јуни.2009 во 20:31
Originally posted by driver_off driver_off напиша:

Не можев да најдам друга тема па за тоа отворив нова...

Ме интересира дали некој знае како се законите кај на за сликање на луѓе (случајни минувачи, полиција и сл..) на јавни места. Пред некој ден имав мал пробелем со локалната полиција која ми рече дека не сум смеел да ги сликам без нивна согласност и дека ако сакале можеле да ми го земат апаратот или да ми ги избришат сликите, а јас сликав од тараса на стан што е приватна сопственост. Мислам дека полицјаците немаа веза што говорат и дека само покажуваа сила, но сакам да знам точно кој се законите кај нас за овие случаи за нареден пат да немам проблеми.

Поздрав
od kaj pa te videle ?,i kako kontaktirale so tebe?,..ako ti doskhle na vrata,..kako ke ti go zemat aparatot,..ili da ti gi izbrishat slikite?збунетост...a, shto ,..ne smeesh i od balkon da si snimish neshto, a?!,..ochigledno deka se pravele mangupi,..takvo neshto ne ni moze da ima ,....pogotovo sega,..koga sekoj ima so shto da slika,..sekade,..ne moze toa da se kontrolira,...
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јуни.2009 во 20:35
dodushe,..ednash ,..koga edna budala me mavna bochno u vrata,...i jas zemav da si napravam nekoija slikichka,..,...i eden od niv se pobuni,..a, ja mu vikam ,..zoshto be ,..moja e kolata ,..moja "nesrekja",...i tolku ,...ne mi barashe da izbrisham nishto,edino shto ne napraviv povekje sliki.
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
mdeni Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mdeni Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јуни.2009 во 20:48
Значи ваљда паметот ве служи. Од тераса кога се слика се користи трипод! Дали кога ја сликаше колата имаше ставено на ИСО400? Можда затоа се бунел.
С в а ш т а. Сликај си каде сакаш, и кога сакаш. Нормално без претерување.
Кон врв
driver_off Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 107
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај driver_off Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јуни.2009 во 21:29
Случакта беше интересна... Седеме со друграче на тераса на приземје и има во близина кружен теке и имаше соберано 4 полицајци - сообраќајци и стоеа така раштркани низ цел кружен тек и му вика на другарчето дај го апаратот оти има 12Х зум и ке гледаме сеир некој ако сопрат да го казнат и сл... и јас направив 3-4 форки а 2-ца полицајци стоеа на 10-15м од зградата и ме видоа дека слика ми еден ми се провика " ајде бе престани да сликаш... и сл" и јас така целиот зачуден што му е филмот на типот ништо направив уште 1-2 фотки и си седнав на тераса... кога иде еден полицаец под тараса (на пријателчето компија кој живеел у станот до нас од дека што сликавме) и ми вика на мене ја не сликај, јас му викам оти? како ако ти кажеме да не не сликаш не смееш да не сликаш и јас вика е како да не јас сум на Превен :) и знам што можам да правам и можам да ве сликам и полицаецот ај како комшии сме тука му вика на другарчето да не правеме проблеми... и јас му викам не сте у право може јас да си сликам колку сакам и он ми вика е ние можеме да ти го земеме апарато или да ти ги избиржеме фотките и јас му се Чудам на паметото и си викм ок ај така нека е... оти живеам у мало место и може ако се расправав со нив да ја направиме голема и после да си имам проблем со полиција у градот да ме сопира со кола и сл... а и немаше смисла оти му беше комшија на другарчето.

Оти знам дека ако може слика од било кој да објавуват у весници и сл на тоа или дека и да е кој е он да ми вика да не го сликам... и дека не смејам да го сликам ако он не сакал да го сликам. вика полицаецот како нем после ке ги објвете фотките на нет или слично у погрешен контекст, кога ако он постапува по правила и закони нема од што да се плаше како сум го сликај јас или било кој али [што да правеш толку знаат и они кој се законите у државава...

Ако некој има слични случки нека какаже како е постапи он и полицијата и како е точхо спрема закон дан не тражам закони да ги читам и сл...

поздрав
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јуни.2009 во 21:57
оти живеам у мало место и може ако се расправав со нив да ја направиме голема и после да си имам проблем со полиција у градот да ме сопира со кола и сл..


-e , za ova si potpolno vo pravo!,..a, dali tie bile  ili ne vo pravo,...posle navistina ke te zaebavaat,..zatoa,..vo takov sluchaj i treba da im popushti  chovek,...inache,..ne gledam kako ke ti go zeme aparatot?збунетост,......so sila ne moze da ti vleze u stan ,.a , ne da ti go prebaruva,..a, samo za toa shto si gi slikal kako se "odmaraat" na ulica,..teshko deka ke dobie "dozvola" za da ti vleze doma,..
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
driver_off Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 107
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај driver_off Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јуни.2009 во 22:24
секако дека нема да ми флезат дома ама некој ако не се ногу разбира у закони и правила ке си помисле на дека мозат и ке се исплаше... шо и тава и е целта на нив
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,234 секунди.