IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Македонци ширум светот
  Активни теми Активни теми RSS - PARADISE MACEDONIA
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

PARADISE MACEDONIA

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 89101112 13>
Автор
Порака
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јуни.2009 во 14:57
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јуни.2009 во 00:59
На штипски „Исар“ откриена тајна чувана над 700 годиниНа штипската средновековна тврдина е откриен тунел широк два метра и со исто толкава височина

Иван Бојаџиски

Штип - Тајна чувана над седум века, која постоеше само во легендите, е откриена на штипската средновековна тврдина Исар. Станува збор за тунел широк два метра и со исто толкава височина, со должина над стотина метри, кој започнува од врвот на тврдината и завршува непосредно до коритото на реката Брегалница, но неколку метри под нивото на нејзините води. Археолозите кои на тунелот работат од минатата година само ја потврдија легендата за начинот на кој населението што живеело во добро утврдената крепост, се снабдувало со вода за пиење во време кога средновековниот град бил под голема опсада на турскиот аскер, а горе, на самата тврдина, постоеле само две цистерни за дождовница кои се откриени со последните археолошки истражувања


http://www.utrinski.com.mk/default.asp?ItemID=4F7E125038152748AD4A8999DA4D0E96


Секој ден се открива нешто ново , има ли крај историјата и културата на оваа античка земја...
Кон врв
Popi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1664
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Popi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јули.2009 во 07:59
...........................

Изменето од Popi - 15.Ноември.2009 во 06:19
Кон врв
Popi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1664
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Popi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јули.2009 во 17:46
........................

Изменето од Popi - 15.Ноември.2009 во 06:19
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јули.2009 во 09:46

.......................Изменето од miroslav_g8 - 04.Јули.2009 во 10:36
Кон врв
chuchuliga Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Мај.2006
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај chuchuliga Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јули.2009 во 10:30
Мирослав, секој град, земја, место итн има и лоши страни како и многу, многу проблеми. Можам да ти ставам фотографии од Париз, Берлин, Лондон, Њујорк од бедните квартови каде што живее тешка сиромаштија, од просјаци кои спијат по метроа, од ѓубришта во паркови итн. Тоа насекаде го има. А и твоиве слики можат да бидат направени во 99% делови на светов.
 
Ништо не се само бело или ако не бело - само црно. Нијанси помеѓу има милијарди. Така е со сите нешта воопшто...
 
Мене ми е јасна твојата поента, но таа поента се дискутира цело време на подфорум политика. Поентата на оваа тема е да ги покажуваме убавините на Македонија која е прекрасна земја со посебни природни убавини (ова не значи дека другите земји се помалку убави, туку, дека И нашата земја Е убава). И треба пред се да сме свесни за она што го имаме (за да не плукаме по се што е македонско како што многу го прават), да си се потсетуваме на тоа,  како и да наоѓаме начин да го негуваме и промовираме она богатство што го имаме. (А не да го занемаруваме, игнорираме и она што веќе со години се случува - уништуваме, од пусти неинтерес, мрза и крајна несвесност за сопствената вредност).
 
Затоа твоите фотографии ги наоѓам за несоодветни на оваа тема. Можеш да отвориш тема на политика за реалната бројка на сиромаштијата во МК и таму да дискутираш за тоа.
 
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јули.2009 во 09:30
За овдека можам да потврдам дека е вистински рајголема%20насмевка
Австралијците одушевени од Малеш
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јули.2009 во 13:06
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

За овдека можам да потврдам дека е вистински рајголема%20насмевкаАвстралијците одушевени од Малеш


За овие луѓе имаше текст уште кога дојдоа, готово сигурен бев дека ќе бидат воодушевени, затоа што онаа што тие го бараа го имаме во изобилие, храна, вино, планини, чист воздух, езера...
За оние што постојано ја критикуват Македонија можам само да кажам дека веројатно никогаш не биле надвор од Македонија а другите држави ги запознавале преку идилични слики , малку нашминкани во фото шоп...
Инаку што се однесува до природата тука можам да гарантирам дека навистина имаме да понудиме многу...затоа што имам прилика да споредувам...
Едниствено во што заостануваме е организираниот туризам, инфраструктурата и обележувањето на патеките за пешачење...
А за тоа не е крива Македонија туку луѓето задолжени за оваа работа...
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јули.2009 во 12:04
Gi kritikuvavme i se razrabotija,. Sega barem vo metropolata strancite ke moze da se snajdat
Промовиран туристички водич на Скопје
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јули.2009 во 12:25
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Gi kritikuvavme i se razrabotija,. Sega barem vo metropolata strancite ke moze da se snajdatПромовиран туристички водич на Скопје


Имаше и порано водичи за Скопје ама не беа како што треба и секако беше прилично авантуристички да се дојде до нив...
Веројатно многумина затоа и незнаат дека такво нешто постои...
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јули.2009 во 16:31
ДВД за длабочините на охридско езеро
16/07/2009 14:23:00
Големина на фонт:    Приказната за тајните кои со себе ги крие Охридското езеро конечно излегуваат од анонимност. Дали знаете како во длабочините на езерото се мрести Охридската пастрмка? Сте слушнале за подводните извори кај Свети Наум или за тоа дека вода од Преспанското езеро преку планината Галичица се влева во Охридското, но не сте виделе со свои очи. Од сега, па натаму тоа ќе можете да го направите преку ДВД материјал со снимки од изминативе десет години кои ги снимале домашните нуркачи во длабочините на едно од најстарите езера во светот.

“Охридската пастрмка скоро и да не можете да ја видите за време на нуркање. Тоа е снимано во месец јануари за време на мрестот, но за да ги доловите најдобрите снимки ви треба многу време и голем ангажман, бидејќи не е исто снимањето како на површина. Треба да има добра видливост, да знаете да ја најдете единката каде се наоѓа“ вели
ТОН - Милчо Секулоски, Нуркачки клуб „Амфора“

Приказната продолжува кај Струга каде се потонати неколку бродови кои се смета дека се периодот на Првата светска војна.

„Во Струга има потонати бродови некаде на 800 метри оддалеченост од брегот. Тоа се шест потонати бротчиња најверојатно потонати за време на Првата светска војна и тоа намерно потонати, затоа што шест бротчиња на едно место може само на тој начин да се најдат. Тие најверојатно пренесувале роба за време на војната и кога се повлекувала војската ги потонала за да не остане во рацете на мештаните.“

Освен подводниот археолошки локалитет Градиште кој е сега веќе достапен за туристите, Охридското езеро крие уште неколку такви локалитети. „Надол“ кај селото Трпејца, “Врти“ кај Струга, “Бучизе“ во албанскиот дел на езерото и еден локалитет во близината на село Пештани. Нуркачите ни велат дека во албанскиот дел има и праисториска населба која потекнува од 3.200 до 3.500 година пред нашата ера. На 40 минутниот материјал ќе може да се види и охридскиот тркалезен сунѓер кој може да се најде на длабочина од 35 метри.За почеток од ДВД изданието ќе биде отпечатен тираж од 10.000 примероци, а дел од нив ќе бидат дистрибуирани и во странство.

Извор АЛСАТ-М

Еве уште еден медиум преку кој ќе имаме можност подобро да си ја запознаеме татковината...
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јули.2009 во 23:20
Еве една прекрасна страна за сите оние кои сакаат да се запознаат подобро со убавините на Македонија...
Крале Марко

Изменето од kultuzin - 26.Јули.2009 во 23:22
Кон врв
Polar Bear Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Декември.2007
Локација: Канада
Статус: Офлајн
Поени: 1152
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Polar Bear Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јули.2009 во 15:51
 
Сајтот е мноогу добар. Прва лига.
 
 
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Август.2009 во 09:20
Имаме ние убавини од кои здивот застанува. Само ни требаат пари да можеме да ги дооткриеме и покажеме достојно.
Касати во Врело дојде до 190 метри длабочина
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 89101112 13>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.