Испечати | Затвори го прозорот

PARADISE MACEDONIA

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Македонија и Свет
Име на форумот: Македонци ширум светот
Опис на форумот: Новости и активности на нашинците од сите континенти
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=18704
Датум на принтање: 14.Април.2024 во 21:35
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: PARADISE MACEDONIA
Постирано од: marco_antony
Наслов: PARADISE MACEDONIA
Датум на внесување: 14.Април.2009 во 20:38


KOMPROMISNO IME NA MAKEDONIJA:

PARADISE MACEDONIA

EVE EDEN MOJ PREDLOG ZA IMETO NA DRZAVATA ...
KOMBINIRANO ...
IMA GEOGRAFSKA ODREDNICA ...

I UBAVO ZVUCHI :

RAJSKA MAKEDONIJA !!!
-------------
                             PARADISE MACEDONIAКоментари:
Постирано од: Highlander969
Датум на внесување: 14.Април.2009 во 20:41


Imeto e super marco, da mu piseme na Metju Nimic, sto velis?


Постирано од: marco_antony
Датум на внесување: 14.Април.2009 во 20:42


ODLICNA IDEJA ...
METJU KE SE IZRADUVA ...-------------
                             PARADISE MACEDONIA


Постирано од: Highlander969
Датум на внесување: 14.Април.2009 во 20:44
More ke skoka od radost koga ke slusne, vednas ke i se strca na Doreto v skut.....


Постирано од: marco_antony
Датум на внесување: 14.Април.2009 во 20:48


NEZNAM KAKO MI DOJDE TOA IME ...
KAKO DA MI SEPNA NEKOJ ...

ONA SEVERNA MAKEDONIJA ...

NE IM ODGOVARA NA SOSEDITE ....
AKO IMA SEVERNA ...
IMA I JUZNA ....
I ISTOCNA ....
I ZAPADNA ...

VAKA ...

RAJSKA MAKEDONIJA ...
-------------
                             PARADISE MACEDONIA


Постирано од: Highlander969
Датум на внесување: 14.Април.2009 во 20:53
Blazesi ni posle, koj e kako nas, ko ke nagrnat turisti vo rajot...


Постирано од: marco_antony
Датум на внесување: 14.Април.2009 во 21:00


STVARNO SME RAJ ...

PORANO VO JUGOSLAVIJA NE UBEDUVAA DEKA IMAME SE ...
DEKA SME MNOGU BOGATI ...
DEKA SITE NE SAKAAT ...

POSLE NE UBEDUVAA DEKA NEMAME NISTO ...
I DEKA KE PROPADNEME ...

PRED NEKOLKU NEDELI ...
VO BITOLA DOJDE SEMIR OSMANAGIC ...
COVEKOT KOJ GI "OTKRI" PIRAMIDITE VO BOSNA ...

TEK TOGAS VIDOV:
DEKA NIE NE ZNAEME STO IMAME !!!

GO PROSETAVME VO ALKOMENA - GRADOT NA MAKEDONSKITE CAREVI (KAJ BUCHIN) ...
POTOA VO STIBERA ...
PA VO HERAKLEA ...

COVEKOT KOJ VIDEL MNOGU ...
GI IMA POSETENO SITE PIRAMIDI VO SVETOT ...
BESE VOODUSEVEN OD MAKEDONIJA ...

I VAKA RECE:
TUKA IMA ZIVEENO MNOGU NAROD ...
I IMALO MNOGU UM ...
KOPAJTE PODLABOKO !!!

DA ODIME VO PERIOD KOJ E PREKU 12.000 GODINI ...

A ZA UM ...
SIGURNO IMAME ...
SAMO STO SME MNOGU "DOBRI" ...
ILI SME GO IZGUBILE EGOTO ...
I SME SE NADGRADILE ...
SME SE PRODUHOVILE ...-------------
                             PARADISE MACEDONIA


Постирано од: Highlander969
Датум на внесување: 14.Април.2009 во 21:02
E taka e, za zal ne znaeme da si ja cenime nasata zemja, treba da dojde nekoj drug da ni gi otvori ocite, ama kako se veli, poarno nekogas, otkolku nikogas!
Ne ceka vreme na golemi promeni!!!


Постирано од: marco_antony
Датум на внесување: 14.Април.2009 во 21:09
EVE GO SEMIR OSMANAGIC ...
VO EMISIJA NA NASA-TV SO JANKO...-------------
                             PARADISE MACEDONIA


Постирано од: Highlander969
Датум на внесување: 14.Април.2009 во 21:11
Semir e covek-Sonce, sigurno ima i kaj nas takov , samo ne se eksponira....mozebi uste ne e vreme, ke go zgazat Temnicarite!


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 14.Април.2009 во 21:33
Originally posted by marco_antony marco_antony напиша:

EVE GO SEMIR OSMANAGIC ...
VO EMISIJA NA NASA-TV SO JANKO...


Јанко го знам, Османагич претпоставувам е овој плавиов!!! А кој е црниот со брковите???
Кога течеше емисијата???
А за нашиот рај наречен Македонија, ние не си го цениме. Луѓето од надвор велат дека вакво нешто нигде нема, ваква срдечност, ваква љубезност.


-------------


Постирано од: somoteitbe
Датум на внесување: 14.Април.2009 во 21:35
Dragi moi prijateli imame nie svetska klasa covek se vika Dr Dusko Aleksovski doktor po karpesta umetnost vo svetov doktor na Sorbona samo mnogu go kocat laicite toj go ima otkrieno Kokino i red drugi lokacii


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 14.Април.2009 во 21:55
во смисла на природни убавини и историски и културни вредности Македонија
во смисла на политика, општество и статус не е  газење%20од%20смеење


-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: chuchuliga
Датум на внесување: 14.Април.2009 во 22:25

Сите ја сакаат Македонија. Прво соседите се потепаа да докажат кому му припаѓа, па огромна носталгија од страна на турците на пример кои дури и снимија серија во Битола за крајот на отоманската империја и колку убаво си живееле таму...секој мој гостин од странство кој дошол во МК не сакал да си оди, сакал да остане во МК, или да се врати...климата е мека, луѓето опуштени ( и покрај се!), добри кон странците, топли домаќини како ретко каде...

Јас имам пријатели македонци какви што тешко се среќаваат по светов. Не само затоа што се таму и се мои пријатели - имам пријатели од сите страни на светот од најразлични професии. Кај нас во МК има навистина посебни луѓе.
 
 
Проблемот е што тоа оди во двата екстрема: позитивните се големи, посебни луѓе со широки души, широки хоризонти, знаења и големи духовни квалитети, додека негативните се гниди ситни кои гледаат само да уништуваат.... многу специфичен народ сме.....


Постирано од: marco_antony
Датум на внесување: 15.Април.2009 во 09:47
ALKOMENA - GRADOT NA MAKEDONSKITE CAREVI !!!-------------
                             PARADISE MACEDONIA


Постирано од: marco_antony
Датум на внесување: 15.Април.2009 во 09:49


STIBERA

-------------
                             PARADISE MACEDONIA


Постирано од: marco_antony
Датум на внесување: 15.Април.2009 во 09:50


HERAKLEA

-------------
                             PARADISE MACEDONIA


Постирано од: marco_antony
Датум на внесување: 15.Април.2009 во 09:55
Originally posted by somoteitbe somoteitbe напиша:

Dragi moi prijateli imame nie svetska klasa covek se vika Dr Dusko Aleksovski doktor po karpesta umetnost vo svetov doktor na Sorbona samo mnogu go kocat laicite toj go ima otkrieno Kokino i red drugi lokacii
TAKA E PRIJATELE ...
IMAME VREDNI LUDJE ...
TIE STO GI KOCAT NAREDNIOT PERIOD NEMA DA SE INTERESNI ...

ONA STO GO KAZUVA SEMIR OSMANAGIC ...
SE POTVRDUVA SO ONA STO GO RABOTI Dr. Dusko Aleksovski ...

USPESI NA LUDJETO SO OTVOREN UM !!!-------------
                             PARADISE MACEDONIA


Постирано од: Biolica
Датум на внесување: 15.Април.2009 во 11:13
Sekoja cest za temata !!!


Постирано од: marco_antony
Датум на внесување: 15.Април.2009 во 12:23
Originally posted by Biolica Biolica напиша:

Sekoja cest za temata !!!
Blagodaram ...

Ke kazam edna anegdota ...
Nekoj maz ...
ako zastani pred izlog na nekoj butik ...
mu se meli umot ...
a ako vlezi vo butikot ...
padja vo koma !!!

Dodeka istiot maz...
ako vlezi vo prodavnica za avto delovi ...
odma se rasonuva ...

Istoto e ...
koga gledame parlament ...
ni se zatvoraat ochite ...

a ako gledame nekoja emisija za SVEMIROT ...
ni se otvoraat ochite ...

Koga slusame za FYROM ...
za kompromisi so imeto
za varijacii razni
kumovi razni ...
ni se zatvoraat ochite !!!

Koga ke "zirnime" vo makedonskata kolektivna svest ...
MAKEDONIJA
ni se otvoraat ochite

pa neka bidi:

PARADISE MACEDONIA !!!-------------
                             PARADISE MACEDONIA


Постирано од: fiks
Датум на внесување: 15.Април.2009 во 12:39
Многу интересен предлог ти е ова Марко,Рајска Македонија.
 
Јас лично би се сложил така да ни се вика државава.
 
Република Рајска Македонијаљубовљубовљубовљубов
 
Ама на грците и тоа ќе им смета,тоа ќе кажува дека најдоброто од се е стационирано тука кај нас.
 
Што значи делот кој тие сега си го нарекуваат Македонија и е во состав на грција е пеколна македонија и ќе припаѓа кај нив.


-------------
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.Постирано од: Highlander969
Датум на внесување: 15.Април.2009 во 12:42
Originally posted by somoteitbe somoteitbe напиша:

Dragi moi prijateli imame nie svetska klasa covek se vika Dr Dusko Aleksovski doktor po karpesta umetnost vo svetov doktor na Sorbona samo mnogu go kocat laicite toj go ima otkrieno Kokino i red drugi lokacii


Jas slusnav losi kritiki za nego, ako e tolku sposoben i uspesen zosto ne e vo Makedonija i tuka ne vrsi istrazuvanja?


Постирано од: marco_antony
Датум на внесување: 15.Април.2009 во 14:28
Originally posted by Highlander969 Highlander969 напиша:

Originally posted by somoteitbe somoteitbe напиша:

Dragi moi prijateli imame nie svetska klasa covek se vika Dr Dusko Aleksovski doktor po karpesta umetnost vo svetov doktor na Sorbona samo mnogu go kocat laicite toj go ima otkrieno Kokino i red drugi lokacii


Jas slusnav losi kritiki za nego, ako e tolku sposoben i uspesen zosto ne e vo Makedonija i tuka ne vrsi istrazuvanja?
go imam gledano Dr. Dusko Aleksovski na emisijata od MIlenko vo petok ...

mi ostavi dobar vpecatok ...
i mnogu polaga na toa sto ke go kazi da bide izdrzano ...

sepak toj e struchnjak vo svojata oblast ...
struchak za karpesta umetnost ...
koj gi pisuval tie raboti i koga ...-------------
                             PARADISE MACEDONIA


Постирано од: marco_antony
Датум на внесување: 15.Април.2009 во 19:39


PRILEP I BITOLA ...
KOGA TOGAS KE BIDE EDEN GRAD ...
I KE SE VIKA PRIBIT !!!-------------
                             PARADISE MACEDONIA


Постирано од: Polar Bear
Датум на внесување: 17.Април.2009 во 08:12
Originally posted by marco_antony marco_antony напиша:PRILEP I BITOLA ...
KOGA TOGAS KE BIDE EDEN GRAD ...
I KE SE VIKA PRIBIT !!!

 
голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка Не претеруј пријателе. Попрво ќе стане Тетовар отколку Прибит.


-------------
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!


Постирано од: biljana.madrid
Датум на внесување: 17.Април.2009 во 09:53
Originally posted by marco_antony marco_antony напиша:PRILEP I BITOLA ...
KOGA TOGAS KE BIDE EDEN GRAD ...
I KE SE VIKA PRIBIT !!!

E ne!!! Sakam Prilep - drzava... ke se borime za nezavisnost!!!

-------------
Прилепчанка


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 17.Април.2009 во 10:42
Utopijsko. Geografski ubavini ima, no spored mene tie ne mozat da se poredat so nekoi koi gi imaat drugite zemji. Bi bilo podobro Paradajz Makedonija - Domatna Makedonija. Odrednicata vo slucajov e agrarna, no veruvam deka nieden od sosedite nema da ima nisto protiv. Se razbira, ednas otkoga ce se prifati imeto, ne se ni svesni kolku ce profitirame od toa ... imeno kako sto samoto ime kazuva nie sme zemja na domatite i samo nie kje mozeme da izdavame licenci za proizvodstvo na domati. A toa se milijard i milijardi evra - e togas ce mozeme da se nafatime na izgradba na Rajska Makedonija.    


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 17.Април.2009 во 17:25
Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Utopijsko. Geografski ubavini ima, no spored mene tie ne mozat da se poredat so nekoi koi gi imaat drugite zemji. Bi bilo podobro Paradajz Makedonija - Domatna Makedonija. Odrednicata vo slucajov e agrarna, no veruvam deka nieden od sosedite nema da ima nisto protiv. Se razbira, ednas otkoga ce se prifati imeto, ne se ni svesni kolku ce profitirame od toa ... imeno kako sto samoto ime kazuva nie sme zemja na domatite i samo nie kje mozeme da izdavame licenci za proizvodstvo na domati. A toa se milijard i milijardi evra - e togas ce mozeme da se nafatime na izgradba na Rajska Makedonija.    
и после сакате и другите да не ценат, туристи не доаѓаат за џабе, туку баш заради тие убавини, а другите земји не оти се поубави, туку се прелекламирани и преувеличувани
на пример, за франција знае целиот свет, а за македонија околу 20% (дали и толку)
и кое име да се прифати?


-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: abnormalen
Датум на внесување: 17.Април.2009 во 18:19
па , кога ке видиш,  и вистинска патлиџанска земја е!среќа


Постирано од: marco_antony
Датум на внесување: 17.Април.2009 во 20:11
Originally posted by abnormalen abnormalen напиша:

па , кога ке видиш,  и вистинска патлиџанска земја е!среќа
patlidjanot vo Hrvatska go vikaat RAJ-CHICA

nie si go znaeme kako DOMA-TI ...-------------
                             PARADISE MACEDONIA


Постирано од: Popi
Датум на внесување: 19.Април.2009 во 11:58

 
 
  љубов  големо%20гушкање
 
 
 


Постирано од: Popi
Датум на внесување: 19.Април.2009 во 12:45
 
 
Stobi големо%20гушкање
 
 
 
 
 


Постирано од: Popi
Датум на внесување: 19.Април.2009 во 12:59
       
 
Vodno  големо%20гушкање
 
 


Постирано од: Polar Bear
Датум на внесување: 19.Април.2009 во 14:46
 
Што фали името да остане ФИРОМ?
 
Френки И Расол Од Македонија ... голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка
 
 


-------------
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!


Постирано од: Popi
Датум на внесување: 19.Април.2009 во 17:17
 
Spomen kukata na Majka Tereza.  големо%20гушкање

Spomenikot na Majka Tereza. големо%20гушкање
 
 


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 20.Април.2009 во 00:20
еј кај ја најде куќата на мајка тереза од целиот рај во земјава збунетост
според мене е многу кич и наликува на нешто што го изградил некој богаташ со помисла дека му се може
али ај не е битно
уствари, кај го најде Скопје од сиот рај во земјава збунетост


-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: Popi
Датум на внесување: 20.Април.2009 во 09:19

Ne mi e jasno zoshto mora sekogas da ima negativnosti i plukanje po sopstvenoto??  збунетост тага

I kade vide deka samo od Skopje ima sliki?  Stobi vo Skopje li se naogja....Kamenite Kukli se vo Kumanovo....a mozese da pocekas, pa i drugi ke videse podocna...od drugi mesta, neli?  намигнување  Nemoze se odma i preku nok...mnogu raboti ima koi zasluzuvaat da se vidat i pokazat....a namesto da naogjash maani na drugite sto se potrudile nesto da prikazat tuka, mozese i ti da stavis slika po tvoj izbor!  намигнување  голема%20насмевка големо%20гушкање
 
 


Постирано од: Popi
Датум на внесување: 20.Април.2009 во 09:24
Tuku nesto slikive mi se gubat....pa moram non-stop da gi vnesuvam pak. Aj treta majka! голема%20насмевка
 
 
 


Постирано од: chuchuliga
Датум на внесување: 20.Април.2009 во 10:25
Originally posted by zabegan zabegan напиша:

еј кај ја најде куќата на мајка тереза од целиот рај во земјава збунетост
според мене е многу кич и наликува на нешто што го изградил некој богаташ со помисла дека му се може
али ај не е битно
уствари, кај го најде Скопје од сиот рај во земјава збунетост
 
 
Така е, zabegan. Мене таа куќа ме потсеќа на Disney World...
Не знам кој е архитектот. Очигледно добриот вкус баш и не му е јака страна (иако е кажано дека за вкусовите не треба да се дискутира). ... Се прашувам - како ли дошол до тоа баш тој да е архитектот за таа куќанамигнување?


Постирано од: chuchuliga
Датум на внесување: 20.Април.2009 во 10:27
Originally posted by abnormalen abnormalen напиша:

па , кога ке видиш,  и вистинска патлиџанска земја е!среќа
 
Најубавите, највкусните, најмиризливите, нај-био патлиџани (домати) на свет! На запад сонуваат за такви патлиџани.големо%20гушкање


Постирано од: KING35
Датум на внесување: 20.Април.2009 во 10:35
Originally posted by chuchuliga chuchuliga напиша:

Originally posted by abnormalen abnormalen напиша:

па , кога ке видиш,  и вистинска патлиџанска земја е!среќа

 

<FONT face="Georgia, Times New Roman, Times, serif" size=2>Најубавите, највкусните, најмиризливите, нај-био патлиџани (домати) на свет! На запад сонуваат за такви патлиџани.големо%20гушкање

Ne gi zaboravajte i piperkite

-------------
zivotot pisuva romani...a lugeto citaat stripovi


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 20.Април.2009 во 16:09
Originally posted by Popi Popi напиша:

Ne mi e jasno zoshto mora sekogas da ima negativnosti i plukanje po sopstvenoto??  збунетост тага

I kade vide deka samo od Skopje ima sliki?  Stobi vo Skopje li se naogja....Kamenite Kukli se vo Kumanovo....a mozese da pocekas, pa i drugi ke videse podocna...od drugi mesta, neli?  намигнување  Nemoze se odma i preku nok...mnogu raboti ima koi zasluzuvaat da se vidat i pokazat....a namesto da naogjash maani na drugite sto se potrudile nesto da prikazat tuka, mozese i ti da stavis slika po tvoj izbor!  намигнување  голема%20насмевка големо%20гушкање
 
 
јас сум скопјанец и си го обожавам градот, ме мрзи да постирам слики ама ако сакаш види ги сликите од Скопје на темата за слики од вашиот роден град
а за слики од целава земја можам да ти најдам милиони прекрасни, природни најмногу, ама ме мрзи да ги постирам, малце по малце ќе никнува по некоја убава слика од земјава ти ветувам среќа
а по другото не плукам, туку само по куќата која ти ја постираше, затоа на тебе ти реплицирав плазење

поздрав, очекувај слики наскоро голема%20насмевка


-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 20.Април.2009 во 16:11
Originally posted by chuchuliga chuchuliga напиша:

Originally posted by zabegan zabegan напиша:

еј кај ја најде куќата на мајка тереза од целиот рај во земјава збунетост
според мене е многу кич и наликува на нешто што го изградил некој богаташ со помисла дека му се може
али ај не е битно
уствари, кај го најде Скопје од сиот рај во земјава збунетост
 
 
Така е, zabegan. Мене таа куќа ме потсеќа на Disney World...
Не знам кој е архитектот. Очигледно добриот вкус баш и не му е јака страна (иако е кажано дека за вкусовите не треба да се дискутира). ... Се прашувам - како ли дошол до тоа баш тој да е архитектот за таа куќанамигнување?
Проектот е на Вангел Божиновски, многу самоуверен и самобендисан човек, кутриот, се утепа од објаснување на симболики тага


само ај ептен ја отеравме темава извинете трепкање


-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 20.Април.2009 во 16:13
Originally posted by KING35 KING35 напиша:

Originally posted by chuchuliga chuchuliga напиша:

Originally posted by abnormalen abnormalen напиша:

па , кога ке видиш,  и вистинска патлиџанска земја е!среќа

 

<FONT face="Georgia, Times New Roman, Times, serif" size=2>Најубавите, највкусните, најмиризливите, нај-био патлиџани (домати) на свет! На запад сонуваат за такви патлиџани.големо%20гушкање

Ne gi zaboravajte i piperkite
македонија можам да ја наречам земјоделски рај, навистина плодна почва и прекрасни плодови голема%20насмевка
не само патлиџани, туку се нешто што може да се изеде е рајско!
а на запад имаат разни пластики, колку да не бидат гладни среќа


-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 20.Април.2009 во 21:55
Имам  пријатели Американци кои живееле во повеќе европски земји и кажаа една голема вистина за нас
- По весели луѓе, по пријатни луѓе, по духовити луѓе кои се смеат и на својата мака нема никаде. изненадување
-Вие не знаете колку убаво живеетеголема%20насмевка
Ма знаеме ние, знаеме и затоа опстануваме и во сиромаштија, и на ладно и на топлосреќа


-------------


Постирано од: chuchuliga
Датум на внесување: 20.Април.2009 во 22:17
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Имам  пријатели Американци кои живееле во повеќе европски земји и кажаа една голема вистина за нас
- По весели луѓе, по пријатни луѓе, по духовити луѓе кои се смеат и на својата мака нема никаде. изненадување
-Вие не знаете колку убаво живеетеголема%20насмевка
Ма знаеме ние, знаеме и затоа опстануваме и во сиромаштија, и на ладно и на топлосреќа
 
Да, тоа јас секој пат го гледам кога доаѓам во МК. По интернет, на вести - само политики, проблеми, кукања, сиромаштија, беда, итн, и - така е, земјата има милијарда проблеми за разлика од германците (кои исто така имаат проблеми, ама не така сериозни како во МК).
Арно ама, кај нас и покрај сета мака, која ќе си ја кажат луѓето, пак се врти на смешка, на зезање, на вицеви, на весело и така е поубаво. А германциве и покрај се  - имаат - не знаат колку имаат (добро, има и тука сиромаштија, особено сега) - па нема кој да те насмее, да го сврти на шега, на ведрина, туку се секогаш многу сериозни или песимистични(затоа па штедат и ништо не може да ги изненади - тоа е нивниот квалитет)....
Да, тоа одржува во живот, тој дух наш македонски или балкански или јужњачки, но убедена сум дека и климата игра огромна улога.
Една африканка од Конго на пример кажуваше дека во Африка има многу повеќе насмеани луѓе отколку во Германија.


Постирано од: marco_antony
Датум на внесување: 21.Април.2009 во 10:11


Има еден виц за ова ...

Некој човек бил многу сиромав,
распадната куќарка,
седум деца,
голи боси ...

ама кога ќе се врател од работа ...
од кај него се слушало веселба секоја вечер...

во близина имало некој богаташ,
се имал,
и куќи,
и коли,
и жена(и),
ама немало веселба...

еден ден богатиот отишол кај сиромавиот ...
и му дал пари ...
му вика ...
барем ти знаеш како да се веселиш ...

и наредната вечер,
од кај сиромавиот немало веселба,

другата вечер,
пак немало веселба ...

почнале да се расправаат за парите ....
кој колку да земе ...

и ете го сиромавиот кај богатиот:
- да ти ги вратам парите ...
оти само секирација ми донесоја ...

Оваа вистинска приказна се поновува во разни варијации ...

Инаку за македонците ...
сиромаштијата што не стега не продуховува ...

никој не се продуховил со ќебапи и пиво ...
туку ако е гладен ...-------------
                             PARADISE MACEDONIA


Постирано од: Polar Bear
Датум на внесување: 21.Април.2009 во 20:28
Originally posted by marco_antony marco_antony напиша:.............

Инаку за македонците ...
сиромаштијата што не стега не продуховува ...

никој не се продуховил со ќебапи и пиво ...
туку ако е гладен ...

 
 
Не се слагам ... Можеби продуховува аскетството, ако е по сопствен избор. Ама животот не е толку филозофски. Сиромаштијата на македонците не е по нивен избор. Тие (со право) се несреќни заради тоа. Таквата материјална сиромаштија доведува и до сиромаштија на духот, затоа што тие луѓе имаат ограничени можности и шанси.
 
 


-------------
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!


Постирано од: marco_antony
Датум на внесување: 21.Април.2009 во 20:53
Originally posted by Polar Bear Polar Bear напиша:

Originally posted by marco_antony marco_antony напиша:

.............
Инаку за македонците ... сиромаштијата што не стега не продуховува ... никој не се продуховил со ќебапи и пиво ... туку ако е гладен ...

 

 

Не се слагам ... Можеби продуховува аскетството, ако е по сопствен избор. Ама животот не е толку филозофски. Сиромаштијата на македонците не е по нивен избор. Тие (со право) се несреќни заради тоа. Таквата материјална сиромаштија доведува и до сиромаштија на духот, затоа што тие луѓе имаат ограничени можности и шанси.

 

 
bas obratno ...

makedoncite se mnogu poproduhoveni otkolku mozes da svatis ...

zal mi e ...
nemozam da ti pomognam ...
pa da se slozime ...

se si ima svoja cel ...
i nie makedoncite si ja imame ...-------------
                             PARADISE MACEDONIA


Постирано од: marco_antony
Датум на внесување: 21.Април.2009 во 20:58


Imas pravo samo za pravoto na izbor ...

Sekoj covek ima pravo na izbor ...
ama toa pravo nekoj ni go ogranicuva ...

nie da bevme na nivno mesto ...
nemase da mu go odzemame pravoto na izbor ...

moe pravo na izbor e:

PARADISE MACEDONIA = RAJSKA MAKEDONIJA !!!

si go koristam pravoto na izbor ....
koe od Bog mi e dadeno ...-------------
                             PARADISE MACEDONIA


Постирано од: Polar Bear
Датум на внесување: 22.Април.2009 во 19:06
Originally posted by chuchuliga chuchuliga напиша:

 
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

 
Имам  пријатели Американци кои живееле во повеќе европски земји и кажаа една голема вистина за нас
- По весели луѓе, по пријатни луѓе, по духовити луѓе кои се смеат и на својата мака нема никаде. изненадување
-Вие не знаете колку убаво живеетеголема%20насмевка
Ма знаеме ние, знаеме и затоа опстануваме и во сиромаштија, и на ладно и на топлосреќа

 
Да, тоа јас секој пат го гледам кога доаѓам во МК. По интернет, на вести - само политики, проблеми, кукања, сиромаштија, беда, итн, и - така е, земјата има милијарда проблеми за разлика од германците (кои исто така имаат проблеми, ама не така сериозни како во МК).
Арно ама, кај нас и покрај сета мака, која ќе си ја кажат луѓето, пак се врти на смешка, на зезање, на вицеви, на весело и така е поубаво. А германциве и покрај се  - имаат - не знаат колку имаат (добро, има и тука сиромаштија, особено сега) - па нема кој да те насмее, да го сврти на шега, на ведрина, туку се секогаш многу сериозни или песимистични(затоа па штедат и ништо не може да ги изненади - тоа е нивниот квалитет)....
Да, тоа одржува во живот, тој дух наш македонски или балкански или јужњачки, но убедена сум дека и климата игра огромна улога.
Една африканка од Конго на пример кажуваше дека во Африка има многу повеќе насмеани луѓе отколку во Германија.
 
 
 
 
Не знам каде ги најдовте таквите „весели“ македонци. Секогаш кога ќе отидам во МК гледам се помалку и помалку сјај во очите на моите пријатели.
 
Американците што мислат дека македонците не знаат колку убаво живеат, може да ги прашате: Дали се подготвени да емигрираат во Македонија, да живеат онака како што живеат македонските граѓани (само со македонско државјанство) и да останат таму до крајот на животот? Тие кретени ќе отидат на десет дена во Тајланд на одмор во луксузен хотел и мислат дека животот таму е подобар од животот во Америка. Македонија за нив е лот оф фан, ефтино пиво и секс со убави девојки за џабе. And then they go home and fly away forever.
 
 
 
 


-------------
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!


Постирано од: chuchuliga
Датум на внесување: 22.Април.2009 во 19:14
 
 
 
Не знам каде ги најдовте таквите „весели“ македонци. Секогаш кога ќе отидам во МК гледам се помалку и помалку сјај во очите на моите пријатели.
 
Американците што мислат дека македонците не знаат колку убаво живеат, може да ги прашате: Дали се подготвени да емигрираат во Македонија, да живеат онака како што живеат македонските граѓани (само со македонско државјанство) и да останат таму до крајот на животот? Тие кретени ќе отидат на десет дена во Тајланд на одмор во луксузен хотел и мислат дека животот таму е подобар од животот во Америка. Македонија за нив е лот оф фан, ефтино пиво и секс со убави девојки за џабе. And then they go home and fly away forever.
 
Пред неполни две недели се вратив од МК.
Не велам дека се сите среќни и скокаат до небо од радост...воопшто не. Знаеме сите какви проблеми има во МК.
Сепак, постои капацитет да се застане во еден момент на жалење, критикување на ситуацијата, судбината, политиката итн итн , и,  да се сврти кон поведрите страни на животот. Многу повеќе отколку германците кои имаат јака и прекрасна земја, но се сепак многу сериозни и со слаб смисол за хумор, па им требаат балканци, шпанци или италијанци да ги разведруваат.
 
 
 
 


Постирано од: Polar Bear
Датум на внесување: 22.Април.2009 во 20:53
 
Од прекуокеанска перспектива, македонците се типичен медитерански народ - нареди ги сите од Шпанија, преку Франција, Италија, Турција, до Израел и Палестина. Крајност на емоции - волем или кољем. Импулсивност таму каде што треба разум. Патетика колку сакаш.
Исто така,  од прекуокенаска перспектива, германците ни се како први братучеди. Имаат многу јак темперамент (ех, знам дека од МК изгледаат многу различни, но не е така). Не дека не се смеат, туку се смеат на различни работи.
 
Нејсе, муабетот ми беше дека на МК и треба проветрување - не се само пари во прашање, многу е изолирана.
 


-------------
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 22.Април.2009 во 21:37
Никој не негира дека имаме криза, ни помалку ни повеќе седумнаесет годишна.голема%20насмевка
Арно ама никако на маса не седнуваме без мезе, не многу некое јајце варено, некое зимниче, па скаричка и нормално домашни пијалоци.
А муабетите, па од мајка и шајка за политичарите до швалерките/швалерите на комшиите. Тоа е нашето секојдневие. Тука сеуште нема отуѓеност. Одењето до самопослуга во просек трае барем пола саат оти сретнеш еден комшија, па застанеш да ти каже како е се поскапено, амаголема%20насмевка
Живееме ли, животариме ли... рајот е тука, веројатно оти не знаеме како изгледа пеколотизненадување


-------------


Постирано од: Popi
Датум на внесување: 24.Април.2009 во 13:02
.....................


Постирано од: Popi
Датум на внесување: 24.Април.2009 во 14:18
..................


Постирано од: Popi
Датум на внесување: 24.Април.2009 во 14:29
.....................


Постирано од: Popi
Датум на внесување: 24.Април.2009 во 14:37
..................


Постирано од: Popi
Датум на внесување: 24.Април.2009 во 14:39
.......................


Постирано од: Popi
Датум на внесување: 27.Април.2009 во 12:55
.......................


Постирано од: Andjelina
Датум на внесување: 27.Април.2009 во 13:14
да...Македонија многу привлечно изгледа на фотографиите...ама...што би рекол Балашевиќ“МАЛЧИЦЕ ЈЕ ДРУКЧИЈЕ У ПРАКСИ“воздивнување

-------------
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасуваПостирано од: abnormalen
Датум на внесување: 27.Април.2009 во 19:39
i kontejner so gjubre e ubav na slika! 


Постирано од: Popi
Датум на внесување: 28.Април.2009 во 09:59
.........................


Постирано од: Popi
Датум на внесување: 29.Април.2009 во 11:43
.........................


Постирано од: Glenn
Датум на внесување: 29.Април.2009 во 12:34
Абе секаде е интересно кога ќе отидеш на 10 дена дури и Казахстан изгледа топ на фотографии, само да не мешам сега баби и жаби Македонија е убава но недостасува хигиена, организација...И добро си е името Република Македонија звучи најнормално, јас не би го менувала, ако се прашувам

-------------
Beauty fades, dumb is forever


Постирано од: Glenn
Датум на внесување: 29.Април.2009 во 12:44
Originally posted by Polar Bear Polar Bear напиша:

 

Од прекуокеанска перспектива, македонците се типичен медитерански народ - нареди ги сите од Шпанија, преку Франција, Италија, Турција, до Израел и Палестина. Крајност на емоции - волем или кољем. Импулсивност таму каде што треба разум. Патетика колку сакаш.

Исто така,  од прекуокенаска перспектива, германците ни се како први братучеди. Имаат многу јак темперамент (ех, знам дека од МК изгледаат многу различни, но не е така). Не дека не се смеат, туку се смеат на различни работи.

 

Нејсе, муабетот ми беше дека на МК и треба проветрување - не се само пари во прашање, многу е изолирана.

 Се слагам со муабетов зошто кај Македонците владее мислење дека овие на север или преку океан се тапа, дека не знаат да се забављаат, дека немаат смисла за хумор.
Точно рече Поларната Мечка се смеат и тие само на различни работи и ако им го пробиеш кодот и почнеш да им го разбираш менталниот склоп ќе сфатиш дека имаат многу јаки вицови и дека и те како знаат да се зафркаваат и да пијат и мезат на маса. Сеа мезето не исто, ама се има на маса нешто да се гризе. Смешно е да се мисли дека другите се тапа а ние сме супер од таа гледна точка.
Само е поразлично а не значи дека недостасува дух.
Тоа ако си потемпераментен по природа не те прави поголем оптимист или ти ствара привилегија да го живееш животот поквалитетно.

-------------
Beauty fades, dumb is forever


Постирано од: chuchuliga
Датум на внесување: 29.Април.2009 во 14:11

Се слагам со муабетов зошто кај Македонците владее мислење дека овие на север или преку океан се тапа, дека не знаат да се забављаат, дека немаат смисла за хумор.
Точно рече Поларната Мечка се смеат и тие само на различни работи и ако им го пробиеш кодот и почнеш да им го разбираш менталниот склоп ќе сфатиш дека имаат многу јаки вицови и дека и те како знаат да се зафркаваат и да пијат и мезат на маса. Сеа мезето не исто, ама се има на маса нешто да се гризе. Смешно е да се мисли дека другите се тапа а ние сме супер од таа гледна точка.
Само е поразлично а не значи дека недостасува дух.
Тоа ако си потемпераментен по природа не те прави поголем оптимист или ти ствара привилегија да го живееш животот поквалитетно.
 
 
Со првата и последната констатација (реченица) се сложувам. Но со делот во кој го цитираш Полар Беар не би се сложила. Јас во мојот пост претходно (на кој П.Беар се надоврза) зборував за Германците со и кај кои живеам и со кои соработувам и делам секојдневие. Германците имаат очаен смисол за хумор и по тоа се познати во светот. Дури и самите си го знаат тоа. Имаше еднаш една реклама за мерцедес или слично, чијашто порака беше: не не бива за хумор или забава (и правеа многу дебилни смешки), ама можеме да ви овозможиме  да се чувствувате сигурно и фантастично додека возите автомобил . И германците во однос на французите имаат многу помалку кафеани, многу помалку кафанличиња во кои се СЕДИ - да, има многу за стоење - да не им седиш многу - а за англискиот хумор знаеме дека е прв (кој во Германија не е многу популарен)... Од друга страна, можеби не се вицкасти, но се во глобала мнгоу чесни, професионални, можеш да се потпреш, да рачунаш на нив. И живеат многу квалитетен живот, факт. Ама јадат на брзинка, по можност стоечки, или се препиваат за викенди (ја немаат традицијата на бавно пијуцкање со мезе - прашај кој сакаш Германец, акко тој живее во неговата земја) пошто не знаат бавно да пијат, се смеат - нормално, да, ама најчесто (не секогаш) на банални финти и гегови и на нив тоа им е ок. 
(Можеби треба да отворам тема за тоа каков е менталитетот на луѓето во земјите во кои секој од нас живее па да споредуваме).
Да се вратам на темава: во Македонија народот нема баш лесен живот со сите проблеми од економски и политички аспект. Сепак, имаат во себе сила, како сите јужни народи, да се соберат, да се дружат со топлина и некоја мекост, да се забавуваат и смеат, да се веселат и да го свртат на хумор и она што знае да биде многу тешко (таа особина ја имаат и англичаните). И тоа многу поопуштено и релаксирано од било кој северњачки народ.


Постирано од: kultuzin
Датум на внесување: 29.Април.2009 во 17:22
Originally posted by Andjelina Andjelina напиша:да...Македонија многу привлечно изгледа на фотографиите...ама...што би рекол Балашевиќ“МАЛЧИЦЕ ЈЕ ДРУКЧИЈЕ У ПРАКСИ“воздивнувањеУ „ПРАКСИ„ НЕ СИ ЈА ПОЗНАВАМЕ ДРЖАВАТА затоа мислиш така...

Точно е дека не знаеме да ги цениме убавините што ни се пред носот...

Постирано од: abnormalen
Датум на внесување: 30.Април.2009 во 09:16
dobro , ajde UBAVA E ! намигнувањеtuku, da prasam , a  koja zemja ne e ubava?!збунетост


Постирано од: Polar Bear
Датум на внесување: 30.Април.2009 во 19:37
 
За оние што мислат дека другите (европски) народи немаат смисла за хумор: хуморот е многу суптилна работа - треба да се има ширина, интелигенција, воља и искуство за да се сфати менталниот склоп на народите/луѓето што имаат различно колективно искуство. Сигурен сум дека и кинезите се смеат на нешто - ај оди разбери ги! Немаме ништо заедничко. Не сме ниту подобри ниту подуховити од другите народи.


-------------
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!


Постирано од: Popi
Датум на внесување: 01.Мај.2009 во 13:43
.......................


Постирано од: Popi
Датум на внесување: 02.Мај.2009 во 11:42
....................


Постирано од: chuchuliga
Датум на внесување: 02.Мај.2009 во 11:52
Originally posted by Polar Bear Polar Bear напиша:

 
За оние што мислат дека другите (европски) народи немаат смисла за хумор: хуморот е многу суптилна работа - треба да се има ширина, интелигенција, воља и искуство за да се сфати менталниот склоп на народите/луѓето што имаат различно колективно искуство. Сигурен сум дека и кинезите се смеат на нешто - ај оди разбери ги! Немаме ништо заедничко. Не сме ниту подобри ниту подуховити од другите народи.
 
 
Тука грешиш. Јес да сме сите исти, сите луѓе на планетава, и припаѓаме на еден род - човечкиот, разлики постојат. И тоа е убаво, интересно, го прави животот поубав, повозбудлив. И за тоа да го видиш не е потребна некоја посебна паметнамигнување.
 
 


Постирано од: Popi
Датум на внесување: 02.Мај.2009 во 13:12
.......................


Постирано од: Polar Bear
Датум на внесување: 04.Мај.2009 во 19:58
Кожуф е Витачево нели, така ми личи сликава?
 
Има повеќе места во МК од кои застанува здивот, а не и се познати на пошироката јавност. Центар Жупа на пример.
 
 


-------------
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!


Постирано од: chuchuliga
Датум на внесување: 11.Мај.2009 во 10:51
http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=108341 - http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=108341


Постирано од: kultuzin
Датум на внесување: 12.Мај.2009 во 02:07
Originally posted by chuchuliga chuchuliga напиша:

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=108341 - http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=108341


Ха...
Брајчино не сум бил ама оние што биле многу се задоволни...
Вреди да се посети во секој случај...


Постирано од: Popi
Датум на внесување: 16.Мај.2009 во 11:50
.....................


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 16.Мај.2009 во 17:57
Лесно е да ги критикуваме младите дека не си ја познаваат татковината и нејзините убавини но кој треба тоа да ги научи никој не прашува. Родителите во желба да бидат видени ги качуваат во кола и ги носат правец атрактивна туристичка дестинација. Во разговор со децата дзнавам дека денот го минуваат во кафичи јадејки специјалитети или во топло време на плажа.
Туристичките агенции чиј единствен мотив е профитот обезбедуваат аранжмани од кои заработуваат.
МОН и БРО во соработка со училиштата МОРА да направат план и програма во која учениците освен маршутата Скопје-Крушево-Охрид ќе посетат и многу други места кои во Македонија ги има во изобилие.


-------------


Постирано од: kultuzin
Датум на внесување: 16.Мај.2009 во 19:36
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Лесно е да ги критикуваме младите дека не си ја познаваат татковината и нејзините убавини но кој треба тоа да ги научи никој не прашува. Родителите во желба да бидат видени ги качуваат во кола и ги носат правец атрактивна туристичка дестинација. Во разговор со децата дзнавам дека денот го минуваат во кафичи јадејки специјалитети или во топло време на плажа.
Туристичките агенции чиј единствен мотив е профитот обезбедуваат аранжмани од кои заработуваат.
МОН и БРО во соработка со училиштата МОРА да направат план и програма во која учениците освен маршутата Скопје-Крушево-Охрид ќе посетат и многу други места кои во Македонија ги има во изобилие.Taka e mamamd treba prvo samite da si gi cenime i promovirame turistickite mesta...
JAs ne poznavam mesto vo svetot koe turisticki se razvilo bez vnatresen turizam,...
Za sreka rabotite se menuvat i se poveke se raboti na promocija na tie mesta...
Sto se odnesuva do skolite i toa e tocno i treba da se smeni ....
Isto taka mora da se raboti i na animiranje na nasata dijaspora...
Neretko se slucuva lugeto ednostavno da neznaat kade da odat...
Zatoa treba da se zajakne malku i Internet promocijata ...
Kako i da e mislam deka rabotite se podobruvaat , a turizmot mnogu brgu ke zazeme vazna uloga vo Makedonskata ekonomija...
Potencijalot e golem , treba samo da se iskoristi...
Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 16.Мај.2009 во 20:55
Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Taka e mamamd treba prvo samite da si gi cenime i promovirame turistickite mesta...
JAs ne poznavam mesto vo svetot koe turisticki se razvilo bez vnatresen turizam,...
Za sreka rabotite se menuvat i se poveke se raboti na promocija na tie mesta...
Sto se odnesuva do skolite i toa e tocno i treba da se smeni ....
Isto taka mora da se raboti i na animiranje na nasata dijaspora...
Neretko se slucuva lugeto ednostavno da neznaat kade da odat...
Zatoa treba da se zajakne malku i Internet promocijata ...
Kako i da e mislam deka rabotite se podobruvaat , a turizmot mnogu brgu ke zazeme vazna uloga vo Makedonskata ekonomija...
Potencijalot e golem , treba samo da se iskoristi...Nekna na televizija gledam eden dokumentarec vo koj se prezentirase prespanskiot selski turizam. stranskite ambasadori sednati jadat ekoloshka cista hrana domashni specijaliteti a nie od tuka ne sme ni cule deka gi imame ie mesta. Zoshto?


-------------


Постирано од: kultuzin
Датум на внесување: 16.Мај.2009 во 21:22
Zatoa sto do sega nisto ne se prevzimalo...
Vo Brajcino ima turizam veke 7 godini...
I sekoj sto bil mi se pofalil...
Berovo isto i tamu ima mnogu dobra ponuda , se nudat prekrasni vikendicki do ezeroto...
I da ne naborujuvam kade i da se svrtis ima nesto...Bukvalno vo sekoj grad...
Jas sum golem optimist za turizmot vo MAkeodnija , zatoa kako sto naslovot vika Makedonija e Raj od sekoj aspekt..
I ne samo prirodnite ubavini, tuku i kulturata, istorijata, muzikata , hranata, vinoto, gostoprimlivosta na narodot, ednostavno imame se...
Vo Makedonija sekoj turist posle dva dena se oseka kako doma a toa custvo retko koja zemja vo svetot moze da go ponudi...Постирано од: Popi
Датум на внесување: 17.Мај.2009 во 10:35
..................


Постирано од: brza
Датум на внесување: 17.Мај.2009 во 13:09
Vo Makedonija sekoj turist posle dva dena se oseka kako doma a toa custvo retko koja zemja vo svetot moze da go ponudi...


ma nemoj !,...zoshto togash e posledna dupka na "sviralata" na turizmot?!,.збунетост....da e turizmot neshto od ponovo vreme,..i bi "drzela" rechenicava,..ama ,..posle "sto" godini da se kazuva deka nekoj go biva za neshto ,..a, vo tie sto godini ne postignal na toa pole ,..apsolutno nishto,..odava vpechatok samo na samouverena samobendisanost,..nishto drugo.


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: kultuzin
Датум на внесување: 17.Мај.2009 во 14:06
Originally posted by brza brza напиша:

Vo Makedonija sekoj turist posle dva dena se oseka kako doma a toa custvo retko koja zemja vo svetot moze da go ponudi...ma nemoj !,...zoshto togash e posledna dupka na "sviralata" na turizmot?!,.збунетост....da e turizmot neshto od ponovo vreme,..i bi "drzela" rechenicava,..ama ,..posle "sto" godini da se kazuva deka nekoj go biva za neshto ,..a, vo tie sto godini ne postignal na toa pole ,..apsolutno nishto,..odava vpechatok samo na samouverena samobendisanost,..nishto drugo.Сметај три години не 100...
Во минатите 97 години на овој народ не му било до туризам...


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 18.Мај.2009 во 05:56
Ocigledno turizmot bil razvien uste pred 2 000 godini. Eve citajte, vo Negorski banji doagjale slavni licnostiголема%20насмевка
http://www.vecer.com.mk/default.asp?ItemID=E5EBE0ED9E2B684DA7134FC022E781AE - Во Негорските бањи се капел и Александар Македонски!


-------------


Постирано од: kultuzin
Датум на внесување: 18.Мај.2009 во 10:29
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Ocigledno turizmot bil razvien uste pred 2 000 godini. Eve citajte, vo Negorski banji doagjale slavni licnostiголема%20насмевка http://www.vecer.com.mk/default.asp?ItemID=E5EBE0ED9E2B684DA7134FC022E781AE - Во Негорските бањи се капел и Александар Македонски!


Целосно гледано мамамд Македонија била лулка на културата...
Тоа што моментално се ископува кај нас го има ретко каде во светот...
Еве ја на пример сум бил во Маинц Германија се ископува една римска бања и неверојатно е какво внимание му се има посветено на комплексот...Кај нас такви комплекси има на секој чекор...
За разлика од тоа на пример веднаш до Римската Бања во Банско Струмичко комунистите направиле хотел и само господ знае како не ја трефнале бањата , сигурен сум дека ке ја уништиле во целост...
А бањата подоцна случајно е најдена и е многу добро очувана...
Зборот ми е додека во светот се градело кај нас се уништувало и не треба да не чуди што Македонија моментално на оваа дереџе...
Сепак јас верувам дека тркалото се врти а Македонија повторно ке си го добие своето место во светот...Постирано од: Popi
Датум на внесување: 18.Мај.2009 во 11:32
......................


Постирано од: kultuzin
Датум на внесување: 18.Мај.2009 во 12:11
Originally posted by Popi Popi напиша:

No, mora da se napomene deka, koga zboruvame za Negorski banji i kapenjeto na Alexandar vo nea i ako treba da go povrzeme seto toa so turizam...togash TREBA da se spomne deka se raboti samo za domashen turizam, ne? голема%20насмевка
 

 Не те разбирам , те молам развиј ја малку реченицата, ми изгледа интересно твоето мислење, а мислам и дека не се согласувам...


Постирано од: Popi
Датум на внесување: 18.Мај.2009 во 15:06
.....................


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 18.Мај.2009 во 16:19
Originally posted by Popi Popi напиша:

Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Originally posted by Popi Popi напиша:

No, mora da se napomene deka, koga zboruvame za Negorski banji i kapenjeto na Alexandar vo nea i ako treba da go povrzeme seto toa so turizam...togash TREBA da se spomne deka se raboti samo za domashen turizam, ne? голема%20насмевка
 

 Не те разбирам , те молам развиј ја малку реченицата, ми изгледа интересно твоето мислење, а мислам и дека не се согласувам...
 
Rechenicata e bash razviena a sega ke ja skratam. голема%20насмевка
 
Se odnesuvashe na ovoj post;
 
Originally posted by mamamd

Ocigledno turizmot bil razvien uste pred 2 000 godini. Eve citajte, vo Negorski banji doagjale slavni licnostiголема%20насмевка http://www.vecer.com.mk/default.asp?ItemID=E5EBE0ED9E2B684DA7134FC022E781AE - Во Негорските бањи се капел и Александар Македонски!

Zboruva za turizam vo koj doagjale slavni lichnosti kako shto bil Alexandar Makedonski, taka? Pa jas samo nadovrzav deka poznavajki go potekloto na Alexandar (znachi Makedonec) vo ovoj sluchaj mozhe da se zboruva samo za domashen turizam a ne i stranski. голема%20насмевка
 
E sega kade ti tuka ne se slozhuvash? збунетост
 
 

Doagjale od Pela do tuka. I nie od Skopje odime za Ohrid, Prespa, Pelister, Krusevo. Toa e turizam neli?


-------------


Постирано од: Popi
Датум на внесување: 18.Мај.2009 во 16:26
....................


Постирано од: brza
Датум на внесување: 18.Мај.2009 во 17:02
ajdeee,намигнување...i turizmot go "izmislile" makedonciteизненадување,...samo shto,..izgleda,..ne im uspeva da go ,...razvijat !....смеење

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: kultuzin
Датум на внесување: 18.Мај.2009 во 17:15
Originally posted by Popi Popi напиша:

Toa e DOMASHEN turizam, mislam deka taka napishav, neli?


Ок не те разбрав...
Тогаш било друго време , за да дојдеш од Пела до Гевгелија веројатно било споредливо како денес од Англија за Македонија да долеташ...
Значи компарација не е можна...Инаку како што реков се додека ние самите не си ги разработиме туристичките центри не треба да очекуваме ниту гости од страна...
Инаку јас те разбрав дека тоа што Александар се бањал во тие бањи не можеме да го продадеме како маркетинг на странците..,Затоа не се сложував...


Постирано од: Popi
Датум на внесување: 19.Мај.2009 во 08:30
......................


Постирано од: kultuzin
Датум на внесување: 19.Мај.2009 во 11:11
Хахаха Германската Амбасадорка може комотно нејзиното палто да си го менува ако и е тесно а за нашето не треба да се секира, јас многу комотно се осеќам во него..
Инаку што се однесува до Александар во една туристичка книга од една германска авторка, таа раскажува дека најверојатно оризот во Кочанско го донел Александар од некоја од земјите кои ги поробувал и наредил да се посее во неговата татковина, да баш така пишува германката ВО НЕГОВАТА ТАТКОВИНА...Исто така вели не треба да ве чуди што македонското вино има толку изненадувачки добар вкус , тоа се должи на неговата традиција ...Уште во 4 век пред исус , за време на Александар, во тиквешијето се садеше грозде и се произведуваше вино...

Е така ова се цитати кои јас слободно ги преведов...

Ете дојдовме до заклучок дека Антиката може и текако да биде вклучена во маркетиншката стратегија за промовирање на Македонија...
затоа што верувај те ми Александар сите го знаат...
Досега не сум сретнал човек, Кинез, Јапонец, Авганистанец, Германец, Французин, Латино Американец , Арап....кој неслушнал за Александар Македонски и што е најдобро сите го идентификуваат како Македонец...
Веројатно само ние се срамиме од тоа и сакаме оваа непроценлива историја да ја поклониме на некој...кого Александар го поробувал...
Малку забегав ама ете и тој дел од историјата го заокружува насловот на темата РАЈСКА МАКЕДОНИЈА...


Постирано од: brza
Датум на внесување: 19.Мај.2009 во 11:30
pa ,s hto ne se vratish tuka togah,..shtom ti e tolku rajska?!

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Popi
Датум на внесување: 19.Мај.2009 во 14:15
.....................


Постирано од: kultuzin
Датум на внесување: 20.Мај.2009 во 02:41
http://www.youtube.com/watch?v=YevEHfkRO-o - Ден во Македонија, прв дел
http://www.youtube.com/watch?v=09cRWUwPgco&feature=related - Ден во Македонија, втор дел


Ако ова не е рај , тогаш јас навистина не го разбирам тој збор....


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 26.Мај.2009 во 05:40
Кога ќе се прочита нешто вакво, коса на глава се дига. До кога вакви однесувања, до кога нашите туристички агенции повеќе ке ги знаат тугите убави места од нашите?
http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=6544F72E5F5FF043807428F92327465C - За Јапонците Македонија е како Камбоџа


-------------Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk