IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Македонци ширум светот
  Активни теми Активни теми RSS - PARADISE MACEDONIA
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

PARADISE MACEDONIA

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 56789 13>
Автор
Порака
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Мај.2009 во 14:06
Originally posted by brza brza напиша:

Vo Makedonija sekoj turist posle dva dena se oseka kako doma a toa custvo retko koja zemja vo svetot moze da go ponudi...ma nemoj !,...zoshto togash e posledna dupka na "sviralata" na turizmot?!,.збунетост....da e turizmot neshto od ponovo vreme,..i bi "drzela" rechenicava,..ama ,..posle "sto" godini da se kazuva deka nekoj go biva za neshto ,..a, vo tie sto godini ne postignal na toa pole ,..apsolutno nishto,..odava vpechatok samo na samouverena samobendisanost,..nishto drugo.Сметај три години не 100...
Во минатите 97 години на овој народ не му било до туризам...
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Мај.2009 во 05:56
Ocigledno turizmot bil razvien uste pred 2 000 godini. Eve citajte, vo Negorski banji doagjale slavni licnostiголема%20насмевка
Во Негорските бањи се капел и Александар Македонски!
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Мај.2009 во 10:29
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Ocigledno turizmot bil razvien uste pred 2 000 godini. Eve citajte, vo Negorski banji doagjale slavni licnostiголема%20насмевкаВо Негорските бањи се капел и Александар Македонски!


Целосно гледано мамамд Македонија била лулка на културата...
Тоа што моментално се ископува кај нас го има ретко каде во светот...
Еве ја на пример сум бил во Маинц Германија се ископува една римска бања и неверојатно е какво внимание му се има посветено на комплексот...Кај нас такви комплекси има на секој чекор...
За разлика од тоа на пример веднаш до Римската Бања во Банско Струмичко комунистите направиле хотел и само господ знае како не ја трефнале бањата , сигурен сум дека ке ја уништиле во целост...
А бањата подоцна случајно е најдена и е многу добро очувана...
Зборот ми е додека во светот се градело кај нас се уништувало и не треба да не чуди што Македонија моментално на оваа дереџе...
Сепак јас верувам дека тркалото се врти а Македонија повторно ке си го добие своето место во светот...

Кон врв
Popi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1664
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Popi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Мај.2009 во 11:32
......................

Изменето од Popi - 15.Ноември.2009 во 06:23
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Мај.2009 во 12:11
Originally posted by Popi Popi напиша:

No, mora da se napomene deka, koga zboruvame za Negorski banji i kapenjeto na Alexandar vo nea i ako treba da go povrzeme seto toa so turizam...togash TREBA da se spomne deka se raboti samo za domashen turizam, ne? голема%20насмевка
 

 Не те разбирам , те молам развиј ја малку реченицата, ми изгледа интересно твоето мислење, а мислам и дека не се согласувам...
Кон врв
Popi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1664
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Popi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Мај.2009 во 15:06
.....................

Изменето од Popi - 15.Ноември.2009 во 06:23
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Мај.2009 во 16:19
Originally posted by Popi Popi напиша:

Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Originally posted by Popi Popi напиша:

No, mora da se napomene deka, koga zboruvame za Negorski banji i kapenjeto na Alexandar vo nea i ako treba da go povrzeme seto toa so turizam...togash TREBA da se spomne deka se raboti samo za domashen turizam, ne? голема%20насмевка
 

 Не те разбирам , те молам развиј ја малку реченицата, ми изгледа интересно твоето мислење, а мислам и дека не се согласувам...
 
Rechenicata e bash razviena a sega ke ja skratam. голема%20насмевка
 
Se odnesuvashe na ovoj post;
 
Originally posted by mamamd

Ocigledno turizmot bil razvien uste pred 2 000 godini. Eve citajte, vo Negorski banji doagjale slavni licnostiголема%20насмевкаВо Негорските бањи се капел и Александар Македонски!

Zboruva za turizam vo koj doagjale slavni lichnosti kako shto bil Alexandar Makedonski, taka? Pa jas samo nadovrzav deka poznavajki go potekloto na Alexandar (znachi Makedonec) vo ovoj sluchaj mozhe da se zboruva samo za domashen turizam a ne i stranski. голема%20насмевка
 
E sega kade ti tuka ne se slozhuvash? збунетост
 
 

Doagjale od Pela do tuka. I nie od Skopje odime za Ohrid, Prespa, Pelister, Krusevo. Toa e turizam neli?
Кон врв
Popi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1664
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Popi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Мај.2009 во 16:26
....................

Изменето од Popi - 15.Ноември.2009 во 06:24
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Мај.2009 во 17:02
ajdeee,намигнување...i turizmot go "izmislile" makedonciteизненадување,...samo shto,..izgleda,..ne im uspeva da go ,...razvijat !....смеење
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Мај.2009 во 17:15
Originally posted by Popi Popi напиша:

Toa e DOMASHEN turizam, mislam deka taka napishav, neli?


Ок не те разбрав...
Тогаш било друго време , за да дојдеш од Пела до Гевгелија веројатно било споредливо како денес од Англија за Македонија да долеташ...
Значи компарација не е можна...Инаку како што реков се додека ние самите не си ги разработиме туристичките центри не треба да очекуваме ниту гости од страна...
Инаку јас те разбрав дека тоа што Александар се бањал во тие бањи не можеме да го продадеме како маркетинг на странците..,Затоа не се сложував...
Кон врв
Popi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1664
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Popi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Мај.2009 во 08:30
......................

Изменето од Popi - 15.Ноември.2009 во 06:24
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Мај.2009 во 11:11
Хахаха Германската Амбасадорка може комотно нејзиното палто да си го менува ако и е тесно а за нашето не треба да се секира, јас многу комотно се осеќам во него..
Инаку што се однесува до Александар во една туристичка книга од една германска авторка, таа раскажува дека најверојатно оризот во Кочанско го донел Александар од некоја од земјите кои ги поробувал и наредил да се посее во неговата татковина, да баш така пишува германката ВО НЕГОВАТА ТАТКОВИНА...Исто така вели не треба да ве чуди што македонското вино има толку изненадувачки добар вкус , тоа се должи на неговата традиција ...Уште во 4 век пред исус , за време на Александар, во тиквешијето се садеше грозде и се произведуваше вино...

Е така ова се цитати кои јас слободно ги преведов...

Ете дојдовме до заклучок дека Антиката може и текако да биде вклучена во маркетиншката стратегија за промовирање на Македонија...
затоа што верувај те ми Александар сите го знаат...
Досега не сум сретнал човек, Кинез, Јапонец, Авганистанец, Германец, Французин, Латино Американец , Арап....кој неслушнал за Александар Македонски и што е најдобро сите го идентификуваат како Македонец...
Веројатно само ние се срамиме од тоа и сакаме оваа непроценлива историја да ја поклониме на некој...кого Александар го поробувал...
Малку забегав ама ете и тој дел од историјата го заокружува насловот на темата РАЈСКА МАКЕДОНИЈА...
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Мај.2009 во 11:30
pa ,s hto ne se vratish tuka togah,..shtom ti e tolku rajska?!
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Popi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1664
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Popi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Мај.2009 во 14:15
.....................

Изменето од Popi - 15.Ноември.2009 во 06:25
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 56789 13>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,094 секунди.