IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Македонци ширум светот
  Активни теми Активни теми RSS - PARADISE MACEDONIA
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

PARADISE MACEDONIA

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 13>
Автор
Порака Обратен редослед
d4 b3 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

не можам да си дозволам неактуеленпотпис

Регистриран: 19.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 4384
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај d4 b3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: PARADISE MACEDONIA
    Испратена: 31.Мај.2012 во 14:26
mda
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Мај.2012 во 14:07
marko, marko...se nadevam deka , barem ti,...si otishol u rajot!да
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
marco_antony Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11062
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marco_antony Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Декември.2010 во 21:47


PARADISE MACEDONIA ...

                             PARADISE MACEDONIA
Кон врв
marco_antony Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11062
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marco_antony Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јули.2010 во 21:23
Originally posted by brza brza напиша:

pre bi rekol...patlidjanska...ustvari,...kako sosot  od niv !да


КЕЧАП МАКЕДОНИЈА
                             PARADISE MACEDONIA
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јули.2010 во 20:18
pre bi rekol...patlidjanska...ustvari,...kako sosot  od niv !да
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
marco_antony Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11062
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marco_antony Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јули.2010 во 20:14


РАЈСКА МАКЕДОНИЈА ...                             PARADISE MACEDONIA
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јули.2010 во 16:13
a be ajde!

...amazonskata prashuma bila beli drobovi na planetava pa,...brazilcite ne se vosh*teni mnogu od toa!....ednostavnbo go prifakjaat deka toa e taka ,..i gotovo !

a, tuka,..de ova najubavo ,..ova poubavo i od bego,...a be ,..jas gledam samo kako narodot zivee vo ovaa ubavina,...nishto drugo ne me interesira vo momentov!не
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јули.2010 во 08:39
Не сме свесни коиубавини и богатства ги имамеголема%20насмевка
Под Солунска Глава има вода за пиење за половина Македонија
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2010 во 19:41
Имаме ние раеви и тоа многу само не мрзи да одиме до нив.голема%20насмевка
голема%20насмевка

Изменето од mamamd - 31.Јануари.2010 во 19:44
Кон врв
BisernA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4662
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BisernA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2010 во 14:42
со сета моја почит и со големо извинение... ама парадајсот е многу, многу подалеку од македонија тага
Кон врв
chuchuliga Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Мај.2006
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај chuchuliga Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2010 во 17:44
 
 
 
 
 
„Њујорк тајмс“ на Американците им препорачува - во 2010-та посетете го Охрид. Реномираниот весник состави листа од 31 дестинација во светот која вреди да се посети оваа година - меѓу нив е македонскиот бисер заштитен од УНЕСКО.

Од Европа се препорачуваат само уште 9 локации.

Опишан како град на традицијата и антиката, со едно од најдлабоките езера на планетата, според „Њујорк тајмс“, Охрид е подготвен за светска слава.

Во образложението на препораката, весникот накратко објаснува дека градот постои од неолитско време, дека има цркви, манастири или џамии за секој ден во годината, сите полни со фрески, мозаици и икони.

Како поважни, весникот ги истакнува црквите Свети Климент и Свети Пантелејмон на Плаошник, кој е опишан како епско византиско ремек-дело, како и Свети Јован Канео од 13-тиот век, опишан како манастир од варовник и тула сместен на самиот брег од езерото.

„Њујорк тајмс“ наведува дека македонската влада финансирала археолошки ископувања околу езерото, што резултирало со откриени најразлични богатства, како гробови од 5-тиoт век.

Покрај ископините, весникот потсетува дека во 2008-ма беше отворен музеј на вода, реставриран од бронзено доба, село изградено на потпорници, со охридски артефакти.

Како аргумент плус за Американците да дојдат во Охрид, „Њујорк тајмс“ ги наведува плановите за инвестирање на 50 милиони долари за реновирање на охридскиот аеродром годинава, како и плановите за изградбата на 6 луксузни хотели и инвестиции во градби вредни 33 милиони долари кои, според весникот, ќе почнат да се реализираат од март.

Охридските плажи се опишани како модерни, надградени со шанкови и места за ручек.

Препораката од „Њујорк тајмс“ за посета на Охрид е втората голема можност Американците да слушнат за македонскиот древен град. Претходно, како дел од туристичката промоцијата на земјава, меѓу останатите, беше направен и специјален спот за убавините на Охрид, кој се емитува и на американскиот Си-Ен-Ен.

(NYTimes и A1 денес)
Бројни мали луѓе, на бројни мали места, кои прават бројни мали чекори можат ликот на целата планетата Земја - да го сменат.
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Ноември.2009 во 17:29
Убавините на Македонија во изданието „Amasing Macedonia“
Александра Бубевска     Коментари (0)    


11.11.2009 15:20Матка, мистиката на Мајката божица, танцот на Менадата, средбата на цивилизациите во Охрид, Стоби и Хераклеја, народните носии и накит, контрастите на природните убавини - се дел од новото издание насловено „Amasing Macedonia“ или Волшебна Македонија.

Вечерва ќе биде промовирана оваа луксузна монографија и 40 минутниот филм, на македонски и на англиски јазик, во издание на „Трето уво“.

„И она што е најважно, можеби звуците на Македонија, единственото издание каде што може да се чуе како Македонија звучи. Инаку, во својата содржина „Amasing Macedonia“ е еден прекрасен баланс, една хармонија што претставува културно наследство и она што претставува природна убавина на Македонија, без никакви тенденции да се преувеличува и мистифицира она што е убава Македонија“, изјави Иво Јанковски, креатор и продуцент на проектот.

Изданието „Amasing Macedonia“ е наменето и за домашните, но и за странските посетители.

„Кога сте турист било каде во светот, домаќините најчесто ви прикажуваат она за што сметаат дека кај нив е прекрасно, магично, мистериозно, чудесно... и потоа вие кога се враќате дома ги паметите и ги прераскажувате токму таквите сеќавања“, вели Јанковски.

По промоцијата кај нас, „Amasing Macedonia“ најверојатно ќе биде претставен и на ТВ каналите како „Дискавери“ и „National Geographic“.

Во изработката на ова репрезентативно издание се вклучени врвни македонски професионалци, фотографиите се на Владимир Арсовски, дизајнот на Ладислав Цветковски, текстот на Ефтим Клетников, англискиот превод на Зоран Анчевски.

Овој проект е финансиран од Министерството за култура.

A1
Кон врв
marco_antony Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11062
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marco_antony Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Август.2009 во 14:59
EVE EDNA SLIKA ...
OD MOJOT PRIJATEL MISHE ...
(POVEKETO SLIKI STO GI STAVIV SE OD NEGO) ...

www.trekearth.com

OVAA SLIKA JA IMENUVAL: GREEN MACEDONIA

ETE USTE EDEN PREDLOG !!!

SAMO NEKOJ KE KAZE ...
ETE NIE SME ZELENA MAKEDONIJA ...
ZELENI ...

AMA GREEN SI E GREEN ...
EVER-GREEN !!!Изменето од marco_antony - 18.Август.2009 во 15:00
                             PARADISE MACEDONIA
Кон врв
marco_antony Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11062
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marco_antony Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Август.2009 во 14:57
                             PARADISE MACEDONIA
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 13>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,327 секунди.