IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Писмени состави,семинарски...
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Писмени состави,семинарски...

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 8586878889 113>
Автор
Порака
 Оцена: Оцена на тема: 3 Гласови, Просечно 3,00  Тема Пребарувај Тема Пребарувај  Опции за темата Опции за темата
Ana12345 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 21.Ноември.2013
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ana12345 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Ноември.2013 во 11:30
ај ве молам кажете ми состав за 'ЗЛОСТОРСТВОТО НЕ УБИВА САМИТЕ СЕБЕ'ОД ФЈОДОР МИХАИЛОВИЧ ДОСТОЕВСКИ-ЗЛОСТОРСТВО И КАЗНА

И ЗА.'СО ПРАТИТЕ СЕ КУПУВА СЕ НО НЕ И СРЕЌАТА' ОД ОНОРЕ ДЕ БАЛЗАК-ЧИЧКО ГОИО
Кон врв
Droz Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 21.Ноември.2013
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Droz Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Ноември.2013 во 18:45
Da be prasam nekoj dali moze da mi pomogne so marerijali-za-temata-Samoposluzni servisni sistemi-inace fakultet za turizam i biznis logistika -predmet restoranski menagment
Кон врв
ludickoo Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 23.Ноември.2013
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ludickoo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Ноември.2013 во 15:06
Da ne ima nekoj pishuvano sostav na ovie temi:
1.Смрта на иван илич-приказна за еден погрешен преживеан живот.
2.Ликовите од романот чичко горио соочени со движечка сила на опшеството,парите.
Ve molam ako imate pisano nesto , napisete mi ..
Кон врв
xafcHe Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 24.Ноември.2013
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај xafcHe Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Ноември.2013 во 13:06
Ми треба состав на тема ''Вербата и љубовта се крилја за големи дела'' , за во Понеделник е,ве молам итно е ..
Кон врв
rozij59 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 26.Ноември.2013
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај rozij59 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2013 во 08:13
moze esej za
"Sporedba Don Kihot i Sanco P."   i za
"Parodija na ricarskiot roman" (don kihot)
Кон врв
VelceM Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 26.Ноември.2013
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај VelceM Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2013 во 17:18
Ве молам да ми напишете состав на теми :
-Народното творештво - огледало на душата на народот
-Интернетот како глобално село
-Јазикот - духовно наследство на еден народ

Состав ми треба за Прва година и немора од трите од еден од кој најмногу можете и најмногу ви текнува.

Фала однапред [:)] позз...
Кон врв
volkswagen Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Знам, комшивка ми е!

Регистриран: 18.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4820
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај volkswagen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2013 во 17:24
Драга Велче... верувај, никој нема да фати да ти напише состав (нз од каде ви е тоа на сите изненадување) туку заврти наназад по странициве ... овие три теми се често обработувани така да сигурно ќе најдеш нешто квалитетно... ајде поздрав и со среќа потрагата...
Кон врв
Blue Scarlet Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Амазонка

Регистриран: 03.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 9011
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај Blue Scarlet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2013 во 17:37
Драг колега Фолки, никој не може да ме насмее на форумов како тебе .... големо гушкањеголема насмевка
Lupus non mordet lupum.

Vulneratus non victus!

Кон врв
Kristijanpana Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 28.Ноември.2013
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kristijanpana Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Ноември.2013 во 10:32
1. Velicinata i padot vo zivotot na covekot ! ( ovaa e od pesnata Albatros)
2. Gavranot simbol na poetovoto vtoro jas
3. Sto gleda Ivan Ilic vo ogledaloto
4. Se umira sam a se zivee so site ( Ivan Ilic)
5. Raskoljnikov i negoviot izbor ( Zlostorstvo i Kazna)
6. Parite kako mok, izvor na sreka ili nesreka ( Chichko Gorio)
mi trebaat hitno
Кон врв
beliot crnec Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 24.Октомври.2013
Статус: Офлајн
Поени: 4
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај beliot crnec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Ноември.2013 во 14:26
Zdravo..Jas neznan sto e so mojata profesorka ama mi treba sostav na tena lirika i epika :O ..isto taka mi treba i sostav za makedobskite narodni epski pesni,poveke za moeto licno mislenje..
Jas sum mn los vo sostavuvanje na pismeni znam deka tuka 90% moze i poveke nema da sakaat da napisat sto e normalno..no sepak nekoj ako ima vreme i ako saka da mi pomogne...mu blagodaram..


Pozz
Кон врв
volkswagen Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Знам, комшивка ми е!

Регистриран: 18.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4820
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај volkswagen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Ноември.2013 во 14:35
Здраво.... и јас не знам што е со твојата професорка!

Патем....
Состав за македонските народни епски песни има поназад низ темава (гарант), а за епика и лирика можда ќе напиши некој од колегиве, ама чисто сумњам дека тоа ќе се случи во догледно време....


@Kristijanpana
Originally posted by Kristijanpana Kristijanpana напиша:


6. Parite kako mok, izvor na sreka ili nesreka ( Chichko Gorio)
mi trebaat hitno


И мене ми требаат пари хитно, ама тоа е...

Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Ноември.2013 во 16:17
Лирика и епика, а што за лирика и епика?
Еве ти за епика па составувај си.

Епика е еден од трите рода во уметничката литература, кој опфаќа дела во стих и во проза, во кои вообичаено се раскажува за херојски подвизи или настани значајни за одредена култура или нација. Во поглед на традиционалната теорија на литературата под поимот епика се подразбирале раскажувачки дела само во стихови, како што се епските песни, односно поемите и епопеиите, но современата теорија на литература подразбира и прозни дела со раскажувачки карактер како, романот, расказот, новелата и сл.
Епиката се смета за раскажувачка, претставувачка, односно миметична уметност. Со други зборови едно книжевно дело се смета за епско доколку постои раскажување, односно нарација, раскажува или наратор и ликови кои ги градат дејствијата односно сижето и фабулата. Термините епска широчина и епска композиција заедно со објективноста во раскажувањето се три најбитни белези на едно епско дело. Користењето на сижејни методи, како ретроспекции, заедно со деталните описи на ликовите и настаните го прават делото обемно, односно ја градат неговата епска широчина; развојот на дејството по етапи, од друга страна ја означува композицијата на делото!

Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
daniel95 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 30.Ноември.2013
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај daniel95 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Ноември.2013 во 12:59
zdravo decki mi trebaat sostavi za temive ako ima nekoj neka napise vi blagodaram :)
1.Velicinata i padot vo zivotot na covekot
2.Gavranot simbol na poetovoto potsvesno jas
3.Se umira nasamo no se zivee so site
4.Parite kako mokj,izvor na srekja ili nesrekja
5. Raskoljnikov i negoviot izbor
Кон врв
gimnazijalec Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 30.Ноември.2013
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gimnazijalec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Ноември.2013 во 15:05
Pismen sostav na tema lirika i epika
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 8586878889 113>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,485 секунди.