IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Писмени состави,семинарски...
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Писмени состави,семинарски...

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 3031323334 113>
Автор
Порака
 Оцена: Оцена на тема: 3 Гласови, Просечно 3,00  Тема Пребарувај Тема Пребарувај  Опции за темата Опции за темата
bloom.v Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 08.Март.2012
Статус: Офлајн
Поени: 5
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bloom.v Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Март.2012 во 00:51
Ми треба помош околу темите (независно за која ке ми пишете)
Вистинската слика за нашето современо општество и втората
Човековата потрага по вистинската среќа.
имам напишано кратно нешто али неможам да склопам се пошто не ме бива мн за есеи .
Ако мозе одма некој да напише уште поубаво ке му бидам благодарен цел живот.
Кон врв
BellaGrandma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Game over

Регистриран: 10.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 20029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај BellaGrandma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Март.2012 во 00:54
Originally posted by bloom.v bloom.v напиша:

Ми треба помош околу темите (независно за која ке ми пишете)
Вистинската слика за нашето современо општество и втората
Човековата потрага по вистинската среќа.
имам напишано кратно нешто али неможам да склопам се пошто не ме бива мн за есеи .
Ако мозе одма некој да напише уште поубаво ке му бидам благодарен цел живот.

Нема да му бидеш благодарен цел живот!

Кога ќе те стегнат сред предавање да напишеш есеј, ќе го пцуеш тој/таа што ти пишувале есеи.

Затоа седни и научи како се пишуваат, да не страдаш цел живот!



И да знаеш, на форумов никој нема да седне па да ти пишува за посебни теминамигнување
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.
Кон врв
bloom.v Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 08.Март.2012
Статус: Офлајн
Поени: 5
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bloom.v Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Март.2012 во 00:56
Небарам некој да ми напише специјално само така напишав прв пат пишувам на форум за помош пошто за есеи сум тапа мислев кратко нешто ако има некој напишано од порано па да ми прати али ко шо гледам не сте мн друштвени ЧД ок фала како и да е ....
Кон врв
BellaGrandma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Game over

Регистриран: 10.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 20029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BellaGrandma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Март.2012 во 00:58
Јас ти кажав што те чека во животот.


А тебе ако не те мрзи да бараш по форуми во 1 по полноќ, нема да те мрзи ни да си напишеш!
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.
Кон врв
bloom.v Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 08.Март.2012
Статус: Офлајн
Поени: 5
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bloom.v Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Март.2012 во 01:05
А ти наместо да ми помогнеше и да пратеше некој линк само мрчиш ако нејкеш да помогнеш ондак ок не пишувај, али затоа што гледам на форумов има деца и луге кои бараат покомплицирана помош решив и ја да побарам нешо симпле како и да е кажи барем како да направам добар сеарч на форумов да најдам нешо за ГОлемата Вода пошо пробав прееска нејкеше нешто
Кон врв
BellaGrandma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Game over

Регистриран: 10.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 20029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (2) Благодарам(2)   Цитирај BellaGrandma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Март.2012 во 01:09
Тоа дека си нов, па не те познаванамигнување


Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Апсолутно мора едно да е јасно, ова е само појдовна идеја а понатаму модифицирање по сопствено креирање. Што правиме ако 10 души го напишат ова?голема%20насмевка

Борбата против злото, моралното распаѓање на личноста се воид со добро воспитување. Родителите се првите воспитувачИ на своите деца, потоа улогата ја превземаат државните образовни институции. За сирачето, детето без родители ова веднаш го превземаат државните институции, но не со љубов туку од обврска.
    Во романот Големата вода ги согледуваме И разоткриваме душевните преживувања И доживувања на воените сирачиња од втората светска војна. Се запознаваме со претставниците на државата кои на овие сирачиња треба да има дадат слободен живот достоен за човекот. Го гледаме домот за сирачиња кој треба д аим биде семеен дом, татковина, а големата вода слобода. Овие сирачиња прибрани се од полињата, по градините. Донесени се во домот во кој  наликува на зандана. Ги одвојуваат од некој свој кој барем малку ги сака. Лем го одвојуваат од вујко му, кој го сака но неможе да го одгледа во тие тешки повоени години. Му ветува дека чим ќе смогне малку економска моќ ќе го врати во својот дом.  Заминува во домот, каде со својот домски другар ја гледаат Големата вода-сонот за подобро утре, А во домот, се разочаруваат од големиот татенце, управителот на домот Аритон Јаковлески. Непедагошките мерки на овој татко, на другарката Оливера Срезоска, животот во нечистотија , сиромаштија, непедагошките мерки, физичките казни раѓаат омраза заради згазеното чвечко достоинство. Но сонот за големата вода ги носи напред. Сакаат да откраднат дрво И од него да направат Кејтанова мајка . Од неа да  проговори за несреЌното детство без мајка, за детство без детство., но И за еден стар тврдоглав догматичар кој на крајот ја увидел својата грешка. Ги увидел непедагошките мерки спрема децата на кој војната им го одзела најмилото, родителите, љубовта, грижата.Овој борец против фашистите касно ја увидел својата грешка. Сватил дека освен службената должност, на децата не им понудил ништо повеќе. Ги демнеше, ги следеше бараше причина да ги казни овие млади сирачиња.  Зедно со воспитачката Оливера на овие мали сирачиња кои си направија мајка можеа многу д аим дадат. Но не дадо. Само им развија омраза.
    Овие партиски чиновници, овие преставници на државата не успееја воените сирачиња да ги помират со злото, да ги спасат од моралното распаѓање на личноста. Погрешно ги воспитуваа, ги мачеа, казнуваа. А, можеа само со малку љубов да ..,


Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.
Кон врв
bloom.v Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 08.Март.2012
Статус: Офлајн
Поени: 5
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bloom.v Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Март.2012 во 01:11
оффф ок фала како и да е ова е раскажување и приказ на фимот или делото мене ми требаше др ок ке скрпам нешо од тука и моето малце и малце ке додадам ново
Кон врв
BellaGrandma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Game over

Регистриран: 10.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 20029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BellaGrandma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Март.2012 во 01:15
Подобро нешто, отколку ништонамигнување
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.
Кон врв
bloom.v Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 08.Март.2012
Статус: Офлајн
Поени: 5
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bloom.v Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Март.2012 во 01:17
Изглеа така ќе е
Кон врв
bobby992 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Март.2012
Статус: Офлајн
Поени: 6
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај bobby992 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Март.2012 во 12:33
прво извинувам се вака шо се вметнувам у дискусијата .. сакам да прашам дали некој може и сака да ми помогне .. правам семинарска работа на тема фотографирање.. насловот на прв поглед ми изгледаше "ха воа е лесен плен, готов е семинарскиот труд" но читајки за фотографирањето не било така лесно.. мислам.. имало ногу поише од тоа фотографирање многу техники и разно разни детали за коишто јас незнаев.. .. па прашував се .. ако може некој да ме насочи од каде шо каде да најдам материјал за семинарската работа.. да биде се на едно место.. онака немора многу опширно.. во кратки црти нека биде.. или уште подобро составено некој материјал за семинарски труд.. само да биде побитното напишано многу би му бил благодарен.. фала однапред.
Кон врв
huster145 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 08.Март.2012
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај huster145 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Март.2012 во 17:06
LELE ВЕ молам ако можите за петок ми е односно за утре писмената треба да имам текст "Боговите управуваат со војната" ВОва од илјада е треба на еден начина да се кажи како kako течеше војната само како текст да е не како раскажано.
Кон врв
Dimme Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 10.Март.2012
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dimme Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Март.2012 во 17:11
Ми треба за 1 година ќе правам писмена работа во Петок и ми треба 4 теми ако можете да ми напишете

1. Ликот на Гилгамеш.
2. Анализа на (8)Осмата плоча од Гилгамеш.
3. Анализа на (6)Шестото пеење од Илијадата.
4. Споредба на ликот на Ахил со ликот на Хектор.

Однапред ви Благодарам.
Кон врв
Ivona996 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 12.Март.2012
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ivona996 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2012 во 22:15
Може некој да ми даде идеа за што да напишам за писмена на тема:
Хуманоста и хуманите дела го прават човечкиот живот вреден ??
Кон врв
saguaro Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Август.2011
Статус: Офлајн
Поени: 482
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај saguaro Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2012 во 23:07
Помисли на сите оние кои тебе ти помогнале, потоа помисли на сите оние на кои ти си им помогнала и види дали твојот живот е вреден или не толку колку што би можел.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 3031323334 113>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,297 секунди.