IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Писмени состави,семинарски...
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Писмени состави,семинарски...

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1213141516 112>
Автор
Порака
 Оцена: Оцена на тема: 3 Гласови, Просечно 3,00  Тема Пребарувај Тема Пребарувај  Опции за темата Опции за темата
marijamk Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 15.Мај.2011
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marijamk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Мај.2011 во 17:51
ve molam ako ima nekoj sostav za Pecalbari itno mi e plss !!
Кон врв
emmilly Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Мај.2011
Статус: Офлајн
Поени: 6
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај emmilly Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Мај.2011 во 22:11
Zdravo decki ! :)
Nova sum tuka ama stvarno mi treba pomos imam za pismena Analiza na panonski legendi moze malku pomos kako da pocnam i glavniot del ?:)
Try the best you can.
Кон врв
Tapanarceto Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 16.Мај.2011
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tapanarceto Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Мај.2011 во 02:14
mi treba sostav sakam da ima 4ovek bes 4ove4ki zla hitno mie za utre ako moze nekoj da napise
Кон врв
muzika Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 16.Мај.2011
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај muzika Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Мај.2011 во 02:21
Mi treba pismena na tema "Motivot na bratubistvoto od dramata crnila od Kole Casule.....

Изменето од muzika - 16.Мај.2011 во 02:49
Кон врв
muzika Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 16.Мај.2011
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај muzika Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Мај.2011 во 02:44
mi treba tema Motivot na bratubistvoto od dramata crnila-Kole Casule sto moze vo po brzo vreme ....
Кон врв
sp.sneze Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 16.Мај.2011
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sp.sneze Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Мај.2011 во 22:53
Itno mi treba sostav na tema Interesot za kompjuteri e golem zatoa sto... fala mnogu mnogu e itno
Кон врв
Vlado Tas Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 15.Март.2011
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vlado Tas Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Мај.2011 во 01:35
mmi trebaa sostavv za "mojot patopis"za pismena rab mi ee ve molammm napisete mi ili sl...vi blagodaram odnapred:))))
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 23999
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Мај.2011 во 01:45
Еве ти една идеја.

Замисли еден град што би сакал да го посетиш а не си бил тамо до сега.
Потоа земи гуглај на нет за истиот град и научи се за него,научи ги сите поважни историски споменици,архитектура,музеи или било што по што е карактеристичен тој град.

Потоа почни да пишуваш

Почетокот нека ти биде опишан низ желбата да го посетиш тој град и почни со патувањето,замисли го и замисли се што би посетил за градот,опиши ја добро твојата виртуелна посета на истиот и сигурен сум дека добро ќе испадне,и обавезно спомни една малечка романса на крај,таа ќе биде како шлаг на торта,а доколку наставникот е наставничка биди сигурен дека нема да остане рамнодушна

Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
AnnA1994 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 17.Мај.2011
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај AnnA1994 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Мај.2011 во 11:06
da mi najdete sostav za pismena "Stilski osobenosti vo Serdarot","Penite na Miladinov-pesni za tagata i ljubovta" za Zbornikot nesh i za Retrospekcijata vo serdarot MI TREBA ITNOOO..! za koi bilo od ovie ako imete plss napishete... VI BLAGODARAM odnapred
Кон врв
kic94 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 19.Ноември.2010
Статус: Офлајн
Поени: 4
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kic94 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Мај.2011 во 11:27
Здраво на сите.
Ми треба состав за Сердарот или ЗА Т'ГА ЗА ЈУГ.

ОДНАПРЕД ФАЛА МНОГУ!!
Кон врв
Bad... BoY Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 17.Мај.2011
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Bad... BoY Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Мај.2011 во 16:30
Писмена
Ми треба напишана писмена или пример на тема "Нашите патрони СВ. кирил и методиј" за седмо одделение.
Кон врв
Mindy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Искрена, поискрена здравје

Регистриран: 14.Ноември.2005
Локација: United Arab Emirates
Статус: Офлајн
Поени: 14569
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mindy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Мај.2011 во 17:12
На форумот има отворена цела тема за Кирил и Методиј, 22 испишани страници , еве ти линк

http://www.forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=7624&PN=1Еве ти директен линк на страната со информации за Кирил и Методиј

http://www.kirilimetodije.org.rs/Sv._Kiril_i_Metodij.m.html

И еве уште еден линк за нив и плус за глаголицата и за моравската мисија


http://www.makedonijaese.com/sv.%20kiril%20i%20metodij.htm


Изменето од Mindy - 17.Мај.2011 во 17:22
Кон врв
Mindy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Искрена, поискрена здравје

Регистриран: 14.Ноември.2005
Локација: United Arab Emirates
Статус: Офлајн
Поени: 14569
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mindy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Мај.2011 во 17:54
Originally posted by sp.sneze sp.sneze напиша:

Itno mi treba sostav na tema Interesot za kompjuteri e golem zatoa sto... fala mnogu mnogu e itno....затоа што сакате да седете на фејсбук и да играте онлајн игри, наместо да седнете да прочитате некоја добра книга од библиотека

Дали ви е јасно дека прашина фатија книгите во бибилиотеките од стоење ? Кој ќе ги чита ? а ?
Кон врв
Mindy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Искрена, поискрена здравје

Регистриран: 14.Ноември.2005
Локација: United Arab Emirates
Статус: Офлајн
Поени: 14569
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mindy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Мај.2011 во 18:00
Originally posted by kic94 kic94 напиша:

Здраво на сите.
Ми треба состав за Сердарот или ЗА Т'ГА ЗА ЈУГ.

ОДНАПРЕД ФАЛА МНОГУ!!КЛИКНИ ТУКА И ЧИТАЈ ЗА СЕРДАРОТЕве ти нешто и за  Т'га за југ
Во копнежот по родниот крај, по идиличната среќа во минатото, неоднесено од горчливите прашања во секојдневниот живот, се раѓа најсилната и најубава песна “Т’га за југ”.Како и во повеќето него ви песни,така и во оваа доминантни се чувствата на откорнатост од родниот крај,силната емотивност и израз на највжештени чувства и јасно видливата поврзаност со народната поезија и нејзините начини на пеење.
Миладинов иако нема големо поетско творештво, неговата “T’га за југ” денес е дел од секоја антологија на македонската поезија. Мотивот во песната е патриотски, родољубив,во духот на романтичарскиот занес. Составена е од 5 строфи, 4 шестишја и 1 десетишје. Песната започнува со омиленото сретство на Миладинов – реторското прашање:
“Орелски крилја кај да си метнех
и в наши ст’рни да си прелетнех!”
Поетот ја започнува својата песна со голема носталгичност, чувства на восклик, силна желба, копнеж да е на друго место, дома. Сака да дојде да ги види Стамбол и Кукуш и со тоа на желбата и дава пошироки размери. Не само да ги види градовите, туку и нешто посуштествено.
“Ако как овде с’нце ме сретит,
ако пак мрачно с’нцето светит,
на п’т далечни ја ќе се стегнам
и в други с’трни ке си побегнам...”
Оваа строфа е израз на чувството сомнежи како што се забележува може да се нарече “потрага по светлината” бидејќи тој е подготвен да замине во нови и не познати простори, доколку и дома го сретне истото како во студената Москва. Во следната строфа поетот води разговор со самиот себе во кој бара крилја за да прелета во родниот крај.
“Дајте ми крилја ја да си метнам
и в наши ст’рни да си прелетнам
на наши места ја да си идам
да видам Охрид, Струга да видам...”
Тој всушност ја повторува својата желба да се врати во родниот крај со што е постигната кулминација.
“Тамо зората греит душата
и с‘нце светло зајдвит в гората...”
Во оваа строфа Миладинов ја претставува сликата на татковината со светли тонови и бои, во овие делови преовладуваат чувствата на патриотизам, среќа, радост и исполнетост. А пак својата последна желба со која упште еднаш ја потврдува безграничната љубов кон татковината ја кажува во послените два стиха:
“Тамо по срце в кавал да свирам
с’нце да зајдвит ја да уморам.”


Во своите дела Миладинов изобилува со богатсво стилски фигури и со стилскиот емотивен однос кон мотивите за кои пее со што е претставена чистата роматичарска лирика.

Иако скромна е оставнината на Миладинов, во македонската литература има значајно место, а со своето дело си изгради светлозрачен споменик на кој ќе му се поклонуваат уште многу генерации.

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1213141516 112>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.