IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Писмени состави,семинарски...
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Писмени состави,семинарски...

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 109110111112113>
Автор
Порака
 Оцена: Оцена на тема: 3 Гласови, Просечно 3,00  Тема Пребарувај Тема Пребарувај  Опции за темата Опции за темата
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44574
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Декември.2016 во 18:45
Кон врв
зед Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 05.Декември.2016
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај зед Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Декември.2016 во 15:57
ми треба состав на тема ликот на неда во сердарот ве молам помогнете ми
Кон врв
Sergio Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 06.Декември.2016
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sergio Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Декември.2016 во 11:09
Ми треба состав интерпретација на Силјан Штркот ако може некој да ми помогне

Изменето од Sergio - 06.Декември.2016 во 11:09
Кон врв
dodeva Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 06.Декември.2016
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dodeva Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Декември.2016 во 16:52
здраво брзо ми треба писмена за утре со наслов „во каков свет живееме и во каков би сакале да живееме“ ви благодарам однапред


Изменето од dodeva - 06.Декември.2016 во 17:05
Кон врв
Valentin007 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 12.Декември.2016
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valentin007 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Декември.2016 во 08:50
Valentin007: Dali mozi da mi napise nekoj esej na tema "Sto bi mu preporacale na covestvoto " ili "Kako mozis da go smenis svetot na pozitivno"

Изменето од Valentin007 - 12.Декември.2016 во 08:56
Кон врв
SpartaN34 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 14.Декември.2016
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај SpartaN34 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Декември.2016 во 14:34
Здраво на сите, ми треба писмена на тема "Како да го вклопиме животот во замислата а да не го оштетиме". Не ме бива за овие работи и затоа барам помош.

Фала однапред.

Изменето од SpartaN34 - 14.Декември.2016 во 14:35
Кон врв
daborrelli Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 04.Јануари.2017
Статус: Офлајн
Поени: 5
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај daborrelli Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јануари.2017 во 09:46
Вашите податоци е многу корисно, благодарениеmxq pro tv box wintel box
Кон врв
anne.b99 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 26.Февруари.2017
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anne.b99 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2017 во 13:08
Женските ликови во Сердарот
Глирор Прличев со поемата "Сердарот" ја издигна нашата поезија на европско рамниште, а со автобиографијата расветли една многу важна епоха од нашата историја.„Сердарот“ има врвни уметнички квалитети. Поемата е симбиоза (обединување) на фолклорот, Хомеровиот стил и сопствената силна уметничка дарба на Прличев.   
Неда е централен лик во поемата Сердарот. Таа е мајка на јунакот но и самата е јунак. Таа е храбра, гордо ја поднесува смртта на својот син, бестрашно им се спротивставува на непријателите, подготвена е и самата да се бори и да ја поведе борбата - да стане водач. Јасно е изразена нејзината решителност и чесност. Но освен овие возвишени атрибути, таа е сепак мајка, чувствителна, која безмерно го љуби своето единствено дете. Нејзиниот крик и плач е мајчин, зашто нема ништо пострашно од смртта на детето. Но и во таа болка Неда не мисли само на себе, туку и на целиот нејзин народ кој останал незаштитен и кој треба да преземе дел од таа болка. Силината на зборовите на Неда се во обраќањата кон убијците на своето дете кога им соопштува дека таа како мајка на јунакот иако е жена би можела да земе кама во рака и да тргне во одбрана на честа на својот народ. Исто така и кон оние кои пиштат и плачат за смртта на нејзиниот син. Таа им кажува дека не треба да го плачат нејзиниот син туку треба да си ги плачат своите ќерки и невести бидејки останаа без заштитник. како да им порачува да не ги веднат главите, не да чекаат друг да ги брани туку тие самите водени од јуначката смрт на Кузмана и да тргнат против злосторот. Во ликот на Неда, Прличев го насликал и ликот на својата мајка кон која чувствувал голема љубов и почит.
Иако само со неолку стиха, поетот особено сугестивно го претставува ликот на Марија. Таа е инкарнација на силната љубов која знае само за вредност до гроб. Таа е бескрајно вљубена, тивка и искрена. По смртта на Кузман, таа почнала и да се оттуѓува од луѓето и веднаш да потонува во мислите, а понекогаш си шепнувала нешто самата на себе и сите мислеле дека е споулавена. Марија ги расплеплетува своите долги коси врз кои фрла пепел, го презира својот убав лик и се закалугерува. Нејзината болка по Кузман никогаш не прстанува: таа секој приквечер се мерка како некаква сенка по ридот, бете темјанушки и на неговиот гроб ја одржува светлоста во кадилото.
Во основа, во Сердарот се раскажува за смртта на македонскиот херој Кузман кој ги заштитувал селаните од бандите на Гегите. Богатството на јазикот, стилските изразни средства, силината на претставувањето на ликовите, фабуларниот тек (со ретроспективни навраќања) ја ставаат оваа творба на највисоко место во периодот на Романтизмот, но и денеска.
Кон врв
anne.b99 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 26.Февруари.2017
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anne.b99 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2017 во 13:08
Носталгијата на Константин Миладинов
Носталгија- мраз во душата. Опседнатост со тешки мисли, единствено желбата ја грее душата, па си мислиш има ли поубаво нешто од мојот крај, заслепено мечта не шета низ нашите улици, тие улици кои ги запишале спомените на нашето детство и останале како лузни низ тротоарите каде некогаш се слушал нашиот детски џагор... А одеднаш, друга околина, друга улица, без некои сеќавања од неа... Носталгија...Најсилните чувства на носталгија можеме да ги забележиме во стиховите на песната Т’га за југ, каде впечатливо се чувствува душевната состојба на поетот Константин Миладинов, поради престојот во мрачната и студена Москва.
Константин е роден во Струга во 1830 година. Писменост и образование стекнува од постариот брат Димитар, кога бил во Охрид и Струга. Школувањето го продолжува со финансиска помош од Димитар во познатата гимназија во Јанина. Во 1856 година заминал на студии по словенска филологија во Москва, со надеж дека покрај стекнувањето на солидно образование, ќе успее да го отпечати Зборникот на македонски народни умотворби. Но за жал поетот е разочаран од неотстварените идеални, физичко го нарушува здравјето и песимистички расположениот Константин се стремел што побргу да се ослободи од суровата московска природа: „не, ја неможам овде да седам“. Единствен спас да се ослободи од неа и да се најде во прегратките на родната земја гледаше во добивањето на орелски крилја: „Орелски крилја как да си метнех,
и внаши ст`рни да си прелетнех!“ кои се издржливи и се најбрзо решение да летне во облаците, да го помине растојанието за да дојде што побргу на „наши ст`рни“, на „наши места“. Да ја почувствува повторно светлината, оној животворен лач, онаа топлина што толку многу му била потребна на поетот во далечната студена туѓина „да видам дали с`нце и тамо / мрачно угрејват, како и вамо“. Тој знел во каква положба ја оставил својата татковина, поробена и обесправена и готов е да лета во облаците се дотогаш додека не најде таква земја во која ќе ја дочека слободата каде „с`нцето светло угрејват“ и „небото ѕвезди посејват“. Во неговата земја го влече неговото болно и очајно срце, спомените од детството, роднините, прекрасната раскошна природа: „тамо зората греит душата, / и с`нце светло зајдват в гората“; го влече и вербата во слободата што треба да дојде. Тој ја напушта Русија. Климата била поразлична не можел да остане во таа туѓа земја, тамо снцето мрачно светит а тој има желба слободен да умре во својот крај, во родниот крај ишаран со светли бои, за жал таа желба не му се отстварува. Неговата носталгија му дава тешки мисли. Во туѓината јасно ја забележува темната магла која ја покрива земјата, мразот, снегот, пепелниците, силните ветришта и виулици кои му ја разбрануваат душата па му даваат немир.
Песната е напишана во 1860 година во Москва, кога поетот таму студира и во песната ја искажува својата љубов кон својот роден крај. Таа љубов и тој копнеж го натерале и да ја напише оваа песна. За него Русија претставувала затвор во кој нема слобода ја слика со темни бои и тешки тонови. Тогаш поетот е нападнат со тешка болест, туберколоза, која во минатото била тешка болест за уметниците. Копнее за да го види својот роден крај. Јасно е дека поради лошите временски услови пишува без надеж и големо разочарување за оние за кои се надевал и кај кои дошол да му помогнат да го издаде зборникот.
Кон врв
Sportist 12 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 21.Март.2017
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sportist 12 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2017 во 17:20
Dobar den!Dali moze nekoj da mi napise tekst na nekoja od ovie tri temi "Tugjinata pusta ostana" Detstvo-Najubaviot del od coveckeiot zivot "Da si podademe raka za da bideme srekni"Dokolku nekoj napise ve molam pratete mi vo inboks ! :) i sekako F A L A            Ovie temi mi se potrebni za pismena po makedonski jazik za 6 oddelenie !
Кон врв
Barny_Tunis Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 25.Мај.2017
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Barny_Tunis Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Мај.2017 во 17:52
Дали некој може да ми помогни за есеј на тема градот Охрид. Благодарам од напред
Кон врв
баба вањѓа Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 12.Ноември.2017
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај баба вањѓа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2017 во 23:32
Здраво ми треба состав на тема "есента ткае волшебни убавини' или нешто слично ако може малку помош итно ми е

фала унапред
Кон врв
Gabriela_S Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Февруари.2008
Локација: On the stone
Статус: Офлајн
Поени: 21943
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gabriela_S Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Ноември.2017 во 00:07
Ако ти е итно види таму од географија или активирај го гугл кога почнува есента и некои други податоци и во кратки црти ќе го започнеш составот. Па ќе пишиш дека како ни едно друго годишно време есента има најмногу бои. Па дрвја, ливчиња, капките дожд, чадорите на минувачите по улиците, па ќе се префрлиш на есенските плодови и на пазарите, на спремањето зимници...
Еве ти и овде нешто
Никогаш немој да се каеш за нештото што си го направил, ако во тој момент си бил среќен
Кон врв
BrainChallenge Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 18.Ноември.2016
Статус: Офлајн
Поени: 4
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BrainChallenge Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Ноември.2017 во 10:59
Ве молам, ми треба состав на тема "Вчера бев паметен го менував светот, денес сум мудар се менувам себе си". Ви благодарам однапред!!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 109110111112113>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.