IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Писмени состави,семинарски...
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Писмени состави,семинарски...

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 110111112113>
Автор
Порака
 Оцена: Оцена на тема: 3 Гласови, Просечно 3,00  Тема Пребарувај Тема Пребарувај  Опции за темата Опции за темата
Silec Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 23.Ноември.2017
Статус: Офлајн
Поени: 6
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај Silec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Ноември.2017 во 19:21
Mi treba tekst odnosno raskaz vo vrska so JAZIK! Fala odnapred.
Кон врв
Dario5 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 25.Ноември.2017
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dario5 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Ноември.2017 во 08:40
Ve molam hitno za utre mi treba sostav za balada so lirski i epski elementi
Кон врв
Niki432 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 13.Декември.2017
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Niki432 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Декември.2017 во 16:37
Moze nekoj da mi napise pismena rabota na tema Шагринска кожа , Општествените зла, моралната пропаст на луѓето itno mi e najkasno do vecer ve molam

Изменето од Niki432 - 13.Декември.2017 во 18:23
Кон врв
lileve Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 15.Декември.2017
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lileve Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Декември.2017 во 13:06
Mi treba seminarska rabota pod naslov "pisnata komparacija vo balkanskite slovenski jazici"koja ke bide povrzana so ucebnikot Balkanoloski lingvisticki studii od Markovikj Marjan
Кон врв
FicoDH Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 16.Декември.2017
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај FicoDH Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2017 во 12:04
Здраво на сите,дали ке може да ми помогнете,имам писмена на теми
1.Емоционалните фустрации на имотот на Вујко Вања;
2.Монотониот живот на Војницки,поттик за размисла и заклучок(од лектирата Вујко Вања);
3.Дали желбата за пари,слава и моќ "убива"?(факти и аргументи од Шагринска кожа)
Секоја помош е добредојдена.Ви благодарам однапред
Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44574
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2017 во 20:40
Чест ќе ми биде!
Топло ти препорачувам да ја прочиташ
и ќе имаш што да напишеш.А секако и
поинаква слика на животот ќе добиеш.
У еден здив за два дена беше ги прочитав
Вујко Вања,Вишновата градина,Три сестри и
Галеб.
Кон врв
FicoDH Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 16.Декември.2017
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај FicoDH Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Декември.2017 во 10:41
Originally posted by Орка Орка напиша:

Чест ќе ми биде!
Топло ти препорачувам да ја прочиташ
и ќе имаш што да напишеш.А секако и
поинаква слика на животот ќе добиеш.
У еден здив за два дена беше ги прочитав
Вујко Вања,Вишновата градина,Три сестри и
Галеб.

Немам време следна недела секој ден имам по 2 теста,да би имал време би ја прочитал
Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44574
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Декември.2017 во 12:44
Ме намачи да станам.И пребарам низ мојата
библиотека каде застанал Вујко Вања.Го има
он цело време.Е сега уште малце ќе ме
намачиш оти читањето од книга знае да ми
ги замори очите.Информативно ќе ти кажам повеќе
од три часа нема да изгубиш за да ја прочиташ.
Драма е од 89 страници.Плус мотивација,четивото
започнува од седмата страница.И тоа не е се!
Завршува на 89-та страна само со слика портрет.
И пак околу времето еве нешто од самиот крај ќе препишам.
ВОЈНИЦКИ(На Соња,минувајќи и со раката
преку коса):Дете мое,колку ми е тешко!О,
кога би знаела,колку ми е тешко!
СОЊА:Што да се прави,треба да се живее!

                      Пауза.

Ние вујче Вања ќе живееме.Ќе проживееме
долга,долга низа од денови,долги вечери;
трпеливо ќе ги поднесуваме искушенијата што
ќе ни ги испрати судбината;ќе работиме за
другите,и сега и во староста,не знаејќи за
спокој,а кога ќе настапи нашиот час...

Изменето од Орка - 17.Декември.2017 во 12:45
Кон врв
Bella25 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 19.Декември.2017
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Bella25 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Декември.2017 во 18:18
Здраво утре правам писмена на овие теми:
1. Романот Дон Кихот пародија на витешките романи.
2. Јоаким Крчовски основоположник на просветителство во Македонија.
Дали можи некој да ми помогни? Благодарам однапред

Изменето од Bella25 - 19.Декември.2017 во 18:25
Кон врв
nikola.stevce Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 20.Декември.2017
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nikola.stevce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Декември.2017 во 10:06
Ke moze li nekoj da mi kaze samo vo globala sto treba da se pisuva na temite mladite vo mojo grad I svetot nekogas i denes

Изменето од nikola.stevce - 20.Декември.2017 во 10:10
Кон врв
saricka121 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Февруари.2018
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај saricka121 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Февруари.2018 во 14:35
Ми треба итно состав за просветителските идеи и делата на Џинот. Ве молам помошш за утре ми е   
Кон врв
pmartina97 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 16.Мај.2018
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pmartina97 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Мај.2018 во 13:18
Ми треба итно есеј на тема "Татковината се сака со знаење и со воспитување" за утре. Ако знае некој нека пише, благодарам однапред
Кон врв
ifffffff Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 19.Мај.2018
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ifffffff Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Мај.2018 во 13:17
Чичко Горио
Литературен правец,кој тежнее да ја прикаже стварност,онаква каква што таа навистина е,претставува токму реализмот. Се појавува во 4тата деценија на19век,а згаснува во периодот меѓу 70те и 90те години на столетието.Уметничката слика одговара на конвенционалната претстава која ја имаат повеќе луѓе,прикажани како одреден тип на класа а не како исклучители карактери.Постои и надворешна стварност,која ги опфаќа работите кои не опкружуваат .Оваа страна односно стварност, ја сретнуваме кај романот "Чичко Горио",преку метафора на Француското општество во тоа време.
Доловено ни е општеството чија движечка сила се парите,поради кои се губат моралните вредност на луѓето а светот се полни со лицемерство,егоизам, измами,интриги и предавства. Имаме назадување и губење на одделни позитивни својства и вредности.Таков е овде случајот со самиот Горио во романот.
Најголем пример за тоа ни се двете неблагодарни ќерки на Чичко Горио,кои по смртта на нивната мајка се разгалени,толку многу до претворање во морални монструми.Тие се и љубоморни една на друга и двете без срам го остават татка си целосно сам со неговата старост иако правел се за нив.Животот им го посветил ним, правејќи дури и нечесни зделки,со фабриката за тестенини,само за тие високо да се искачат на скалата на општествените односи.Тој им обезбедил богати и угледни мажи ,правејќи ја едната грофица а другата бароница.Но сепак тој на крајот поради падот во очај од настаните, умира без да си ги види ќерките за последн пат,каде што доаѓа до израз нивното непочитување.
Овој роман е уметничка слика на ликови кои го загубиле високиот општествен статус,сите од најразлични причини.Живеат во сиромашните париски квартови,за која положба главен виновник е општеството. Меѓу нивните испреплетени приказни се вбројува и младиот и надежен Ежен Де Растињак, кој морално се изопачил и целта му биле парите по секоја цена,оставајќи зад себе чесен студент по право.И тој заедно со останатите е подреден по катови во пансионот исто како што се во општеството.Горио се понадоле се наоѓал на катовите, слепо трошејќи ги своите парични средства на Анастазија иДелфина. Катовите го сочинувале пансионо на г-ѓата Вокер,каде што мирисало на бајато,мувлосано, затворено.Најубавите станови биле на 1от кат а со искачувањето нагоре биле се по мали,стари и безвредни.
Исто така,семејството како и општеството,се едни од најважните клетки за опстанок на секоја заедница.Доколку важи дека сите среќни семејства си прилегаат едни на други,а секое несреќно е несреќно на свој начин-ова е еден пример за најнесреќните.
Кон врв
Vuxss Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 20.Мај.2018
Статус: Офлајн
Поени: 6
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vuxss Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Мај.2018 во 17:27
Ми треба состав на тема "Кузман - олицетвореније на возвишено јунаштво"
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 110111112113>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,516 секунди.