IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Македонци ширум светот
  Активни теми Активни теми RSS - Дали сметате дека е добро да одите подалеку од МК?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Дали сметате дека е добро да одите подалеку од МК?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 7>
Автор
Порака
ana sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2278
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ana sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Април.2009 во 21:00
Ke odam i nikogas nema da se vratam
Кон врв
Saevus Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Март.2009
Локација: Switzerland
Статус: Офлајн
Поени: 30
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Saevus Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Април.2009 во 21:01
Originally posted by ana sk ana sk напиша:

Ke odam i nikogas nema da se vratam

A kade toa :D
Кон врв
Saevus Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Март.2009
Локација: Switzerland
Статус: Офлајн
Поени: 30
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Saevus Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Април.2009 во 21:03
Originally posted by zabegan zabegan напиша:

колку и да ја сакам татковината, чекам да ми се пружи шанса што подалеку од овде да киднам, или да дојдам на власт голема%20насмевка
u deneshno vreme Patriotizam nema , a za shansa toa treba da go ovozmozat nash*te vredni politicari sho ne vrakjat nazad u antika a ne vo idnina
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2009 во 14:08
shto dalje,...to bolje! среќа
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Април.2009 во 21:56
На патување да, ама за секогаш надвор од Македонија никогашизненадување
Кон врв
chuchuliga Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Мај.2006
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај chuchuliga Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Април.2009 во 21:18
Originally posted by Saevus Saevus напиша:

Originally posted by zabegan zabegan напиша:

колку и да ја сакам татковината, чекам да ми се пружи шанса што подалеку од овде да киднам, или да дојдам на власт голема%20насмевка
u deneshno vreme Patriotizam nema , a za shansa toa treba da go ovozmozat nash*te vredni politicari sho ne vrakjat nazad u antika a ne vo idnina
 
 
Јас сум сигурна дека да одеше на поарно многу македонци од странство ќе се вратеа дома. Но со политичари како македонските (мислам на сите по ред од било која партија) кои гледаат само за себе (секој на свој начин) и поради кои земјата не само што не оди напред, туку назадува, останува да се живее далеку од МК.
Јас сепак си ја сакам земјата (не се само политичарите туку има еден куп прекрасни нешта во МК ) и кога можам патувам во МК. Не можам да замислам да живеам во Австралија или преку океан и да патувам во МК еднаш во две години. Вака, од Германија за 2 саати сум во Скопје.
 
 
Кон врв
Omar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Too young to die...

Регистриран: 22.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 12633
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Omar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Април.2009 во 21:39
Zavisi od koja gledna tocka... Jas studiram nadvor od Mk i mnoogu mi e dobro... Ucis - polagas, neucis - pagjas, ne e kako vo Mk - kupi ja knigata pa vlezi na ispit.... I sepak me drzi mislata deka eden den ke zemam diploma so koja ke mi se "otvorat" granicite kon cel svet...
Кон врв
chuchuliga Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Мај.2006
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај chuchuliga Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Април.2009 во 00:49
Originally posted by Omar Omar напиша:

Zavisi od koja gledna tocka... Jas studiram nadvor od Mk i mnoogu mi e dobro... Ucis - polagas, neucis - pagjas, ne e kako vo Mk - kupi ja knigata pa vlezi na ispit.... I sepak me drzi mislata deka eden den ke zemam diploma so koja ke mi se "otvorat" granicite kon cel svet...
 
Па да, тоа е тоа - тоа е корупција, која е навлезена во секоја пора на македонското општество и поради тоа луѓето или мечтаат да си одат или не ни сакаат да се враќаат во средина во која најголем дел од работите (значи сепак не се) функционираат на принцип на мито, непотизам, врски, или партиска определеност....а мислам дека не е до народот - секој народ ко народ си сака мир, ред и добри услови за  живот (работа, живеалиште, годишен одмор и перспектива за фамилијата), значи коректно живеење со нормални морални норми. Тоа секој народ го може, го може и македонскиот, се разбира. Проблемот е што за последниве скоро 20 години ниедна власт не успеа да појде напред од пуста алчност, егоцентризам и немање сенс за заедништво. Напротив, за жал.
Кон врв
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Април.2009 во 12:45
Имам пишано коментар на темава, ќе пишам пак реченица-две.
За да може да се даде јасен одговор на ова прашање треба да се има животно искуство во врска со истото и да се труди да се биде непристрасен и објективен кога се зборува за предностите и негативностите на животот во странство и во сопствената земја.
Мислам дека би било многу фино доколку секој би имал шанса да излезе вон границите на Македонија и да го вкуси и доживее различното. Тогаш можеш да кажеш што би би било подобро за тебе како човек.
Beauty fades, dumb is forever
Кон врв
lane62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 7583
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lane62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Април.2009 во 17:40
vo momentot e podobro sto podaleku od ovde...stanuva nepodnoslivo vo sekoj pogled!
Daj više odmora jeziku nego rukama!
Кон врв
abnormalen Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 05.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 168
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај abnormalen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Април.2009 во 21:37
abroad sweet abroad!
Кон врв
Marko Polo 1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
venecijaner

Регистриран: 20.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9693
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marko Polo 1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Април.2009 во 21:39
Тема: Дали сметате дека е добро да одите подалеку од МК?

Makedonija e najubava zemja u svet!!!!

Da, dobro e da odime podaleku od Makedonija, ama samo na odmor... Havai, Sejsheli, Kuba, Florida...
Кон врв
BisernA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4662
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BisernA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Мај.2009 во 10:59
Originally posted by zabegan zabegan напиша:

колку и да ја сакам татковината, чекам да ми се пружи шанса што подалеку од овде да киднам, или да дојдам на власт голема%20насмевка


точно така....... или ќе бидам некој и нешто ( не мора на власт де смеење )..... или ќе си идам тука на одмор само..... среќа

зошто јас да тагувам и да мислам за државата...... кога таа нема да тагува по мене ?? збунетост само се мислам..... дека многу често ќе си идам дома...... дома си е дома задоволствоголема%20насмевка
Кон врв
гоcтин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин


Регистриран: 24.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1797
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај гоcтин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Мај.2009 во 01:29
home sweet home...
надвор од МК никој не ти дава се послужено на сребрен послужавник, а што е најтрагично некаде неможеш да си го земеш тоа што го сакаш кога не ти е послужено(ако се разбираме)...имаат подобри услови за живот...хммм...да да ама тие услови не се стекнуваат со 5 месеци работа во некоја локална фирма....тие што не живееле надвор од МК неможат да зборат дека е подобро надвор...па предлагам да се освестат луѓево...за да бидеш некој и нешто во земја со 10.000.000 луѓе ти треба мнооооооооооооогу....нека искоментираат на ова тие што се надвор..
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 7>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.