Испечати | Затвори го прозорот

Дали сметате дека е добро да одите подалеку од МК?

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Македонија и Свет
Име на форумот: Македонци ширум светот
Опис на форумот: Новости и активности на нашинците од сите континенти
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=14972
Датум на принтање: 29.Март.2024 во 12:11
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Дали сметате дека е добро да одите подалеку од МК?
Постирано од: superboy
Наслов: Дали сметате дека е добро да одите подалеку од МК?
Датум на внесување: 10.Август.2008 во 16:39
Се е пишано во насловот.
Thanks to all,
superboy/Филип


-------------
Работата го краси човекот а мрзата го гнаси.




Коментари:
Постирано од: seka
Датум на внесување: 11.Август.2008 во 12:16

od ekonomska strana gledano sekako deka e podobro, no od duhovna strana NE.



Постирано од: BALON4E
Датум на внесување: 16.Август.2008 во 16:48
Sekako deka e podobro da odite sto podaleku od Makedonija. Ne samo od Materijalna strana. Znam deka e tesko da zaminis nekade i da gi ostavis svoite najbliski ovde.No uste potesko e da se udiras vo gradi kakov patriot si i kolku ja sakas Makedonija i kako ti ne bi go napustil nejziniot narod koga e tesko ,a doma da nemas osnovni potrebni raboti za pristoen zivot i skoluvanje na tvoite deca. Da si vo najdobrite godini koga si rabotosposoben a da ne mozis da imas pristojna rabota,so diplomata od fakultet da si go izbrisis g...t i koga tvoite roditeli jadele samo piperki za da mozat da te skoluvaat i sega koga im treba nega da ne mozat da gi nabavat lekovite koi im se potrebni da lezat kako kucinja vo bolnickite sobi i nikoj da ne gi poglednuva ako ne platis debelo kaj nekoj uste podebel Dr.


Постирано од: BALON4E
Датум на внесување: 16.Август.2008 во 17:01
Zalno e ova sto se slucuva no jas mislam deka na zemjava i nema spas. Nie samo se zalazuvame deka ke bidi podobro,-nema da bidi. No ako reces deka ja napustas zemjava zaradi siromastijata togas ti si predavnik na ovaa drzava. A ako ostanes ti si hrabar i imas odlicen preduslov za nekolku godini da baras hrana po kontejneri. No sigurno togas ke nema nekoj da te potapka po pleki i da ti kaze BRAVO. TI SI MAKEDONEC! Da ne se razberime pogresno, jas ja sakam Makedonija no onakva so site nejzini prirodni ubavini kako sto BOG ni ja dal ,a ne vakva ispustena od nasive politicari. Mene pola vek mi pomina. Jas ne veruvam deka pak ke se rodam i ke imam podobar zivot ovde. Zatoa za skoro ke ja napustam.Za toa sto mi ostana od zivotot da go proziveam kako covek a ne kako ovca. I da bidam tretiran kako covek i da imam pristoen zivot(ne bogat)


Постирано од: seka
Датум на внесување: 16.Август.2008 во 19:59
Balonce, mozebi do nekade si vo pravo, no me se sloguvam potpolno so tebe!!
od 92 godina sum vo stranstvo, i sto poveke vreme pominuvam tuka, toa pojse mi idi zelba da se vratam nazad, ne samo za mene nego i za kerka mi!!!!
 
Zamisli izlagas tuka vo park, ima drugi decinja, mojava si e mirna i umna, saka so niv da igra, dete kako dete, a tie i vikaat begaj ti si stranec, ke reces dete kako dete ne znae, ama i mojava zna deka taka ne treba, me gleda i mi veli, mama ova ne smee tie da vikaat, ajde kleknuvaj, objasnuvaj.... srceto da te zaboli... a izlezi vo makedonija nekade, bilo koe dete da e, ke se igra, toa sto te kine ovde e mentalitetot na lugeto, ladni, smotani itn.... pojdi vidi i zapamti mi gi zborovive


-------------
Razumot e skapocen kamen koj najubavo sjae vo ramkite na
skromnosta.


Постирано од: BALON4E
Датум на внесување: 16.Август.2008 во 22:17
EEEEEEEEEEEEEHHHHHHH Seka. I mene srceto me zabole minatiot mesec koga nemav da ja platam gradinkata. I od ovaj mesec veke ne odi a zal mi e i neznam kako na 2 i pol godisno dete da i objasnis na sabajle koga bara da si igra so decata od"gadinkata". Golemoto dete sega ke odi vo treto odd. i po nekakva partiska linija negovata ucitelka za da ima klas od 19 deca ja drzat vo ucilisteto i pokraj toa sto site roditeli se zalat od nea oti e bukvalno NEPISMENAAA. Kaj nea ne postoi k ili g .Toa e k' ili g'. Pr. " Resi g'i ravenk'ite". Za nea kvadar i kvadrat e edno isto. I zamisli kakva osnova ke imaat tie deca. I zatoa velam ne e se da bidis vo MK koga ke gledas deka tvoite deca ke stanat ovcari.Sestra mi vo SK bese na fakultet na informatika i prvite 2 godini gi zavrsi vo rekordno vreme,no vo tretata naleta na prof,koj i barase pari za da ja pusti na ispit. Taa od stram togas ne kaza doma i go polagase 9 pati ispitot za na kraj da se otkazi. Koga po nekoe vreme od koga se vrati doma mu kaza na roditelite,ne znam ni sama kako preziveaa od lutina,od bes..... Toe se edni od pricinite za koi mislam deka covek treba da se zrtvuva makar i kolku da e tesko nekade nadvor. Za svoite deca,za nivnata idnina. A tie ke si go najdat patot pod neboto,ke imaat prijateli i neprijateli. Lesno im e duri gi drzime za racinja vo park. Kolku poveke razmisluvam tolku poveke mislam deka treba da BEGAME sto podaleku od tuka zosto pak velam vtor pat nema da se rodime i nema popraven ispit. Godinite si vrvat.


Постирано од: chuchuliga
Датум на внесување: 26.Август.2008 во 12:42
Originally posted by seka seka напиша:

Balonce, mozebi do nekade si vo pravo, no me se sloguvam potpolno so tebe!!
od 92 godina sum vo stranstvo, i sto poveke vreme pominuvam tuka, toa pojse mi idi zelba da se vratam nazad, ne samo za mene nego i za kerka mi!!!!
 
Zamisli izlagas tuka vo park, ima drugi decinja, mojava si e mirna i umna, saka so niv da igra, dete kako dete, a tie i vikaat begaj ti si stranec, ke reces dete kako dete ne znae, ama i mojava zna deka taka ne treba, me gleda i mi veli, mama ova ne smee tie da vikaat, ajde kleknuvaj, objasnuvaj.... srceto da te zaboli... a izlezi vo makedonija nekade, bilo koe dete da e, ke se igra, toa sto te kine ovde e mentalitetot na lugeto, ladni, smotani itn.... pojdi vidi i zapamti mi gi zborovive
 
Многу добро те разбирам, Сека. Но мислам дека швајцарците се посебно негативно настроени кон странците. Не само кон балканците, туку воопшто, и кон германците, французите. Во Германија не е така екстремно, ни од далеку. Во Германија односот странци/германци во проценти е 49/51. Се изедначува, а наскоро, ако не се направи некаков германски „бејби бум“ кој владата се обидува да го стимулира, дојденците ќе ги надраснат домашните.
 
Што се однесува до Швајцарија, имав можност пред неколку години да бидам десетина дена во Цирих службено. Во тие рамки се организираа коктели и средби на домаќините и гостите. Еден од домаќините ми раскажа една приказна за неговиот 8-годишен син кој стално лошо зборувал дома за некое девојче од класот. На една родителска средба кадешто биле и децата, татково го гледа девојчето и му вели на синот: „а бе сине, зошто така лошо ни зборуваше за девојчево, види ја колку е фина и мила?“ И синчето одговара: „ама тато, па таа е туѓинка!“ И таткото се вознемирил, прашувајки го синот „сине, а што сме ние, што си ти?“  бидејки тој самиот е германец од Германија, а жена му французинка од Франција, детето родено во Цирих.
Значи, така во школо ги воспитуваат, што според мене е грозно.
Швајцарија е прекрасна, преубава земја и е супер за одмор, но, јас уште тогаш сфатив дека не би сакала да живеам во таа земја, баш од овие причини.


Постирано од: speed
Датум на внесување: 26.Август.2008 во 18:13
sekoja godina sum vo cirih po 3 meseci, i mozam da kazam deka stvarno odnosot kon strancite treba na se promeni, pa kakva demokratija ima vo svajcarija i ajde kazete mi od sto e tolku bogata svajcarija pa normalno od stranskite drzavi sto go cuvaat drzavniot kapital kaj niv i uste mn drugi poedinci so cuvaat miliardi vo svajcarija i svajcarcite i drzavata raboti so tia pari se bogati i posle oni na mene ke mi kazat abe ti si stranec ova ona abe neka kutat ako si otidat site stranci ke nema leb da jadat , a i koj ja izgradi svajcarija pa normalno strancite koj budala od svajcarija bi rabotel na gradiliste so kamenja i slicno ok gi ima ali retki se...

-------------
speed


Постирано од: brza
Датум на внесување: 26.Август.2008 во 18:41
ma,....shto dalje,...to bolje!

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: seka
Датум на внесување: 27.Август.2008 во 10:28
chuchelinga, potpolno si vo pravo ! Takov e narodot tuka, zalosno no realno!
 
Ne e sekade vo svajcarija isto, germanskiot del, lugeto se mnogu sebicni, si gledaat samo za sebe i golemi rasisti se, Francuskiot del, pogotovo zeneva i lozana, sosema se razlikuvaat ... tamu e narodot otvoren, nasmean itn. isto taka i italjanskiot del.
 
kako sto kaza speed... da nema stranci, tuka bi bilo haos, znaci strancite cistat, strancite gradat, strancite gi pravat site onie raboti za koi svajcarcite sami mislat deka ne vredi da se raboti taa rabota!!!
 
Ako nekoj ne znae deka si stranec, posto go zboruvas istiot dijalekt, gi poznavas zakonite i si se uklopil vo sistemot, od kako ke im reces deka ne si "svajcarec" odma se distanciraat i te tretiraat.... zalno....


-------------
Razumot e skapocen kamen koj najubavo sjae vo ramkite na
skromnosta.


Постирано од: LouWeed
Датум на внесување: 27.Август.2008 во 10:35
za se ima pro i kontra......ednite sakat da begat, ja se "vrativ"

-------------
http://www.myspace.com/louweed666 - NICE BOYs DONT PLAY ROCK&ROLL


Постирано од: Glenn
Датум на внесување: 27.Август.2008 во 13:32
Од мое лично искуство далеку подобро се живее надвор од Македонија, во секоја смисла на зборот.
Е сега и животот надвор од сопствената земја си носи и свои негативни страни како судир со менталитетот и навиките на локалните жители ама животот е таков полн со пречки и предизвици па каде и да живеете ќе се соочувате секој ден со проблеми од некаков тип.
Се зборува овде како странците не третираат нас; се што пишале членовите е точно.
Но, доколку Македонија на пр беше економски стабилна земја и високо развиена и имаме прилив на емигранти и работници од ваму-таму мислам дека и ние немаше да имаме поразличен став во врска со нив.
Јас не ги обвинувам што се однесуваат така, но имам едно нешто против- за да судиш некој треба да го познаваш.
Тие заземаат ист став спрема секого без разлика дали имале лошо искуство или не. Однесувањето им се базира на предрасуди кои ги развиле или дезинформираност.
Пробувам само општата слика да ја доловам, што не е случај со секој поединец-странец, зошто има прекрасни луѓе и помеѓу нив како и секаде.
Некој тука ја споменува духовната страна на живеење, што лично мислам дека е доста важна, но ситиот на гладниот не му верува и обратно.
Западњачкиот систем и структурата на живеење е далеку поосмилена и достојна за човекот како битие.
Во Мк тоа го нема. И нема да го има во догледно време.
И доколку немаш достоинствен материјален живот оној за кој членот Балонче пишуваше духот на човекот полека тоне.
И животот во странство може да биде фин доколку убаво си го осмислите, зашто има многу интересни можности доколку сакате да запознавате нормални луѓе и да се почуствувате исполнети. Можете да волонтирате буквално што сакате, никој нема да ви каже НЕ и да ви префрла доколку сакате да се уклопите, да научите нешто и да чините нешто корисно за опшетството.
Знаете не се состои животот само од идење по кафани и пиење кафиња со комшиите и на Кеј.
Мислам дека кај сите Македонци прво тоа удара на памет, слободата на движење и количината на слободно време за зафрканции и тепање време.
Живеам надвор од Мк и не се чувствувам ниту празно, ниту тажно и на тие што посебно не сум им симпатична поради тоа што сум или од каде сум, не ги тркалам 2%.
И не сум многу осетлива на нивните замерки. Пак си го терам животот како јас сакам.


Постирано од: seka
Датум на внесување: 28.Август.2008 во 07:10
Originally posted by LouWeed LouWeed напиша:

za se ima pro i kontra......ednite sakat da begat, ja se "vrativ"
 
аплаузаплаузаплауз
 
Lou.... bravo, i jas sakam i planiram среќа


-------------
Razumot e skapocen kamen koj najubavo sjae vo ramkite na
skromnosta.


Постирано од: speed
Датум на внесување: 28.Август.2008 во 18:46
Originally posted by seka seka напиша:

Originally posted by LouWeed LouWeed напиша:

za se ima pro i kontra......ednite sakat da begat, ja se "vrativ"
 
аплаузаплаузаплауз
 
Lou.... bravo, i jas sakam i planiram среќа


a jas planiram pa da odam da ziveam  vo swiss, so znam onaka ke probam moze na post diplomski , ke vidam moze i ke mi trgne...


-------------
speed


Постирано од: chuchuliga
Датум на внесување: 28.Август.2008 во 22:29
A зашто баш во Швајцарија?


Постирано од: speed
Датум на внесување: 29.Август.2008 во 03:42
Originally posted by chuchuliga chuchuliga напиша:

A зашто баш во Швајцарија?


a zasto da ne?


-------------
speed


Постирано од: Pustinski-Lav
Датум на внесување: 30.Август.2008 во 02:42
Originally posted by speed speed напиша:

Originally posted by chuchuliga chuchuliga напиша:

A зашто баш во Швајцарија?


a zasto da ne?



Nema zosto da ne........ jas mislam deka ce napravis najdobar izbor. Iako e tocna konstatacijata na predhodnite postovi za konzervativnosta na svajcarskoto opstetsvo sprema strancite.... no edno e najvazno, sto te sleduva (zakonski) vo Schweiz sigurno ce si go dobies.... jas momentalno ziveam na nekolku kilometri od Svajcarija i vo dogledna idnina sigurno ce se preselam tamu, jer Germanija pa i site drugi sosedni nejzini drzavi se daleku zad Svajcarija.


-------------
NEMOZETE DA GO NAUCITE NA DRUGI SO NISTO; MOZE SAMO DA MU POMOGNETE SOZNANIETO DA GO SPOZNAE VO SEBE


Постирано од: strowberis
Датум на внесување: 30.Август.2008 во 02:45
da zasekogas,koga bi mozela


Постирано од: chuchuliga
Датум на внесување: 30.Август.2008 во 12:07
Originally posted by Pustinski-Lav Pustinski-Lav напиша:

Originally posted by speed speed напиша:

Originally posted by chuchuliga chuchuliga напиша:

A зашто баш во Швајцарија?


a zasto da ne?



Nema zosto da ne........ jas mislam deka ce napravis najdobar izbor. Iako e tocna konstatacijata na predhodnite postovi za konzervativnosta na svajcarskoto opstetsvo sprema strancite.... no edno e najvazno, sto te sleduva (zakonski) vo Schweiz sigurno ce si go dobies.... jas momentalno ziveam na nekolku kilometri od Svajcarija i vo dogledna idnina sigurno ce se preselam tamu, jer Germanija pa i site drugi sosedni nejzini drzavi se daleku zad Svajcarija.
 
Апсолутно истото важи и во Германија, а мислам дека е така во било која земја, ако таму живееш легално. Ама не сум сигурна дека е баш така во Швајцарија.
За Швајцарија знам дека е ужасно тешко - легално - да се снајде човек. Едни моја пријателка германка - архитект (значи, од ЕУ, висококвалифициран кадар)- која живее на граница со Швајцарија, најде работа во Цирих, шефот многу ја сакаше, и направија се што е можно таа да добие работна дозвола и швајцарците не и дадоа.
 
Се разбира, не треба човек да се обесхрабрува, но не треба ни да се занесува. Ако имаш некој кој може да ти помогне, или ако си професионално многу јак, тогаш секаде постојат можности и шанси.
Факт е дека во Швајцарија луѓето многу заработуваат, ама и многу е се скапо, така да пак и нема некоја разлика...


Постирано од: brza
Датум на внесување: 30.Август.2008 во 22:32
joshte kako!!,..shto dalje- to bolje!

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: speed
Датум на внесување: 10.Септември.2008 во 20:50
Originally posted by chuchuliga chuchuliga напиша:

Originally posted by Pustinski-Lav Pustinski-Lav напиша:

Originally posted by speed speed напиша:

Originally posted by chuchuliga chuchuliga напиша:

A зашто баш во Швајцарија?


a zasto da ne?



Nema zosto da ne........ jas mislam deka ce napravis najdobar izbor. Iako e tocna konstatacijata na predhodnite postovi za konzervativnosta na svajcarskoto opstetsvo sprema strancite.... no edno e najvazno, sto te sleduva (zakonski) vo Schweiz sigurno ce si go dobies.... jas momentalno ziveam na nekolku kilometri od Svajcarija i vo dogledna idnina sigurno ce se preselam tamu, jer Germanija pa i site drugi sosedni nejzini drzavi se daleku zad Svajcarija.
 
Апсолутно истото важи и во Германија, а мислам дека е така во било која земја, ако таму живееш легално. Ама не сум сигурна дека е баш така во Швајцарија.
За Швајцарија знам дека е ужасно тешко - легално - да се снајде човек. Едни моја пријателка германка - архитект (значи, од ЕУ, висококвалифициран кадар)- која живее на граница со Швајцарија, најде работа во Цирих, шефот многу ја сакаше, и направија се што е можно таа да добие работна дозвола и швајцарците не и дадоа.
 
Се разбира, не треба човек да се обесхрабрува, но не треба ни да се занесува. Ако имаш некој кој може да ти помогне, или ако си професионално многу јак, тогаш секаде постојат можности и шанси.
Факт е дека во Швајцарија луѓето многу заработуваат, ама и многу е се скапо, така да пак и нема некоја разлика...


pa sigurno ne mi tekna onaka od tepka svajcarija i tamu da napravam postdiplomski...tatkomi zivee tamu , a dali ke dobijam viza  toa e druvga rabota i ako ne mi dadat viza toa znaci deka drzavata ne ti dala viza a ne deka ne mozes da uspees tamu ako si sposoben....znaci germankata bila sposobna i mozela da uspee ja sakale i prifatile vo firmata e sega policijata za stranci, e druga rabota. eve pojasniv zasto sakam da ziveam vo svajcarija


-------------
speed


Постирано од: Pehcevec
Датум на внесување: 23.Септември.2008 во 10:56
Originally posted by superboy superboy напиша:

Се е пишано во насловот.Thanks to all,superboy/Филип


Никако не е добро, се си имаме тука, треба само малку да се ставиме во ред, одкако ќе го стриме тоа, не ни треба ништо повеќе... Македонија е богата, и има се за сите, само ни фали мало уредување и малку поголема работна навика, истотака и да се одвикнеме од мислата дека странците можат да ни помогнат!!! Се мораме сами да решиме и ќе биде во ред.

-------------
Имала мајка две деца, едното го сакала многу, а другото го испратила да учи на електро...


Постирано од: chuchuliga
Датум на внесување: 23.Септември.2008 во 12:43
Originally posted by Pehcevec Pehcevec напиша:

Originally posted by superboy superboy напиша:

Се е пишано во насловот.Thanks to all,superboy/Филип


Никако не е добро, се си имаме тука, треба само малку да се ставиме во ред, одкако ќе го стриме тоа, не ни треба ништо повеќе... Македонија е богата, и има се за сите, само ни фали мало уредување и малку поголема работна навика, истотака и да се одвикнеме од мислата дека странците можат да ни помогнат!!! Се мораме сами да решиме и ќе биде во ред.
 
Ми се допаѓа твојот оптимизам, толку нетипичен за македонците. Плус, се согласувам со тебе, иако работите не се тоолку едноставни. Но факт е дека крајно време е да се ставиме во ред и пред се САМИТЕ да си го береме гајлето за себе, а некој ако сака да помогне - ок. Проблемот е во разединетоста на луѓето, политичарите кои мислат на себе, а не на сите нас. Кои само се напаѓаат меѓусебно заборавајки (или не грижејки) се за народот, кој останува така оставен...Затоа многу луѓе се откажале од државата и почнале сами да се борат за себе, кој надвор, а многу и во самата МК и познавам доста примери за успешни македонци во Македонија кои -- замислете -- ЧЕСНО и со МНОГУ ТРУД успеале да се оставарат професионално.


Постирано од: Mindy
Датум на внесување: 08.Април.2009 во 12:35
Originally posted by brza brza напиша:

ma,....shto dalje,...to bolje!


хахахахахаха , па не баш далеко само до Јапонијаголема%20насмевка


Со оглед на тоа што веќе традиција ми стана 2 пати додишно да патувам некаде во странство , (преку зима на неколку дена , преку лето на подолг период) па искрено не би можела да издржам во иста држава цел живот од причина што досада ме фаќа , а јас сум таква личност што постојано сакам да запознавам нови култури и нов менталитет среќа

Што се однесува до темата, на кој каде му е добро , таму нека си живее , пошто еднаш се живее, а животот тече ко река ....


-------------


Постирано од: nelson
Датум на внесување: 08.Април.2009 во 12:37
shto dalje,...to bolje!

-------------
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 12.Април.2009 во 13:52
колку и да ја сакам татковината, чекам да ми се пружи шанса што подалеку од овде да киднам, или да дојдам на власт голема%20насмевка

-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: Saevus
Датум на внесување: 16.Април.2009 во 20:56
e od ednash nemozesh da kazesh losho za svajcarcite, moze da kazesh za Avstrija oni se malce specijalni za Strancite, ali eve jas ziveam vo SUI, nikogash ne sum imal takov problem i najdobri prijateli mi se Svajcarcite nego Makedoncite, da ti kazam pravo nitu jas sho sum Makedonec vo Makedoncite bash naj naj i neam doverba, edno neshto sho glea da ti napraj makedonec e da te Zaebe ili sho znae da ogovara i svashta
Svajcarcite bash se super lugje a ti ako si zapoznala nekoj Germanci znaesh deka oni ''malce'' se Conservatori taka da trgni od Ger prvo i sekogash prvo trgni od samata sebe sporedi se ti kako ke postapish spored nekoj Lugje sho doagjaat da ziveat vo MKD kako sho se sea Palestinci Avganistanci i mnogu drugi ili eve so Romite kaj nas kako se ? ne se oni diskriminirani od Makedoncite ?'


Постирано од: Saevus
Датум на внесување: 16.Април.2009 во 20:57
Originally posted by chuchuliga chuchuliga напиша:

Originally posted by Pehcevec Pehcevec напиша:

Originally posted by superboy superboy напиша:

Се е пишано во насловот.Thanks to all,superboy/Филип
Никако не е добро, се си имаме тука, треба само малку да се ставиме во ред, одкако ќе го стриме тоа, не ни треба ништо повеќе... Македонија е богата, и има се за сите, само ни фали мало уредување и малку поголема работна навика, истотака и да се одвикнеме од мислата дека странците можат да ни помогнат!!! Се мораме сами да решиме и ќе биде во ред.

 

<FONT face="Georgia, Times New Roman, Times, serif" size=2>Ми се допаѓа твојот оптимизам, толку нетипичен за македонците. Плус, се согласувам со тебе, иако работите не се тоолку едноставни. Но факт е дека крајно време е да се ставиме во ред и пред се САМИТЕ да си го береме гајлето за себе, а некој ако сака да помогне - ок. Проблемот е во разединетоста на луѓето, политичарите кои мислат на себе, а не на сите нас. Кои само се напаѓаат меѓусебно заборавајки (или не грижејки) се за народот, кој останува така оставен...Затоа многу луѓе се откажале од државата и почнале сами да се борат за себе, кој надвор, а многу и во самата МК и познавам доста примери за успешни македонци во Македонија кои -- замислете -- ЧЕСНО и со МНОГУ ТРУД успеале да се оставарат професионално.


Gore napishanoto od mene se odnesuva do tebe


Постирано од: ana sk
Датум на внесување: 16.Април.2009 во 21:00
Ke odam i nikogas nema da se vratam


Постирано од: Saevus
Датум на внесување: 16.Април.2009 во 21:01
Originally posted by ana sk ana sk напиша:

Ke odam i nikogas nema da se vratam

A kade toa :D


Постирано од: Saevus
Датум на внесување: 16.Април.2009 во 21:03
Originally posted by zabegan zabegan напиша:

колку и да ја сакам татковината, чекам да ми се пружи шанса што подалеку од овде да киднам, или да дојдам на власт голема%20насмевка
u deneshno vreme Patriotizam nema , a za shansa toa treba da go ovozmozat nash*te vredni politicari sho ne vrakjat nazad u antika a ne vo idnina


Постирано од: brza
Датум на внесување: 18.Април.2009 во 14:08
shto dalje,...to bolje! среќа

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 20.Април.2009 во 21:56
На патување да, ама за секогаш надвор од Македонија никогашизненадување

-------------


Постирано од: chuchuliga
Датум на внесување: 21.Април.2009 во 21:18
Originally posted by Saevus Saevus напиша:

Originally posted by zabegan zabegan напиша:

колку и да ја сакам татковината, чекам да ми се пружи шанса што подалеку од овде да киднам, или да дојдам на власт голема%20насмевка
u deneshno vreme Patriotizam nema , a za shansa toa treba da go ovozmozat nash*te vredni politicari sho ne vrakjat nazad u antika a ne vo idnina
 
 
Јас сум сигурна дека да одеше на поарно многу македонци од странство ќе се вратеа дома. Но со политичари како македонските (мислам на сите по ред од било која партија) кои гледаат само за себе (секој на свој начин) и поради кои земјата не само што не оди напред, туку назадува, останува да се живее далеку од МК.
Јас сепак си ја сакам земјата (не се само политичарите туку има еден куп прекрасни нешта во МК ) и кога можам патувам во МК. Не можам да замислам да живеам во Австралија или преку океан и да патувам во МК еднаш во две години. Вака, од Германија за 2 саати сум во Скопје.
 
 


Постирано од: Omar
Датум на внесување: 21.Април.2009 во 21:39
Zavisi od koja gledna tocka... Jas studiram nadvor od Mk i mnoogu mi e dobro... Ucis - polagas, neucis - pagjas, ne e kako vo Mk - kupi ja knigata pa vlezi na ispit.... I sepak me drzi mislata deka eden den ke zemam diploma so koja ke mi se "otvorat" granicite kon cel svet...

-------------


Постирано од: chuchuliga
Датум на внесување: 22.Април.2009 во 00:49
Originally posted by Omar Omar напиша:

Zavisi od koja gledna tocka... Jas studiram nadvor od Mk i mnoogu mi e dobro... Ucis - polagas, neucis - pagjas, ne e kako vo Mk - kupi ja knigata pa vlezi na ispit.... I sepak me drzi mislata deka eden den ke zemam diploma so koja ke mi se "otvorat" granicite kon cel svet...
 
Па да, тоа е тоа - тоа е корупција, која е навлезена во секоја пора на македонското општество и поради тоа луѓето или мечтаат да си одат или не ни сакаат да се враќаат во средина во која најголем дел од работите (значи сепак не се) функционираат на принцип на мито, непотизам, врски, или партиска определеност....а мислам дека не е до народот - секој народ ко народ си сака мир, ред и добри услови за  живот (работа, живеалиште, годишен одмор и перспектива за фамилијата), значи коректно живеење со нормални морални норми. Тоа секој народ го може, го може и македонскиот, се разбира. Проблемот е што за последниве скоро 20 години ниедна власт не успеа да појде напред од пуста алчност, егоцентризам и немање сенс за заедништво. Напротив, за жал.


Постирано од: Glenn
Датум на внесување: 22.Април.2009 во 12:45
Имам пишано коментар на темава, ќе пишам пак реченица-две.
За да може да се даде јасен одговор на ова прашање треба да се има животно искуство во врска со истото и да се труди да се биде непристрасен и објективен кога се зборува за предностите и негативностите на животот во странство и во сопствената земја.
Мислам дека би било многу фино доколку секој би имал шанса да излезе вон границите на Македонија и да го вкуси и доживее различното. Тогаш можеш да кажеш што би би било подобро за тебе како човек.


-------------
Beauty fades, dumb is forever


Постирано од: lane62
Датум на внесување: 30.Април.2009 во 17:40
vo momentot e podobro sto podaleku od ovde...stanuva nepodnoslivo vo sekoj pogled!

-------------
Daj više odmora jeziku nego rukama!


Постирано од: abnormalen
Датум на внесување: 30.Април.2009 во 21:37
abroad sweet abroad!


Постирано од: Marko Polo 1
Датум на внесување: 30.Април.2009 во 21:39
Тема: Дали сметате дека е добро да одите подалеку од МК?

Makedonija e najubava zemja u svet!!!!

Da, dobro e da odime podaleku od Makedonija, ama samo na odmor... Havai, Sejsheli, Kuba, Florida...


Постирано од: BisernA
Датум на внесување: 10.Мај.2009 во 10:59
Originally posted by zabegan zabegan напиша:

колку и да ја сакам татковината, чекам да ми се пружи шанса што подалеку од овде да киднам, или да дојдам на власт голема%20насмевка


точно така....... или ќе бидам некој и нешто ( не мора на власт де смеење )..... или ќе си идам тука на одмор само..... среќа

зошто јас да тагувам и да мислам за државата...... кога таа нема да тагува по мене ?? збунетост само се мислам..... дека многу често ќе си идам дома...... дома си е дома задоволствоголема%20насмевка


-------------


Постирано од: гоcтин
Датум на внесување: 24.Мај.2009 во 01:29
home sweet home...
надвор од МК никој не ти дава се послужено на сребрен послужавник, а што е најтрагично некаде неможеш да си го земеш тоа што го сакаш кога не ти е послужено(ако се разбираме)...имаат подобри услови за живот...хммм...да да ама тие услови не се стекнуваат со 5 месеци работа во некоја локална фирма....тие што не живееле надвор од МК неможат да зборат дека е подобро надвор...па предлагам да се освестат луѓево...за да бидеш некој и нешто во земја со 10.000.000 луѓе ти треба мнооооооооооооогу....нека искоментираат на ова тие што се надвор..

-------------


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 03.Јуни.2009 во 23:43
Originally posted by ma4kica ma4kica напиша:

home sweet home...
надвор од МК никој не ти дава се послужено на сребрен послужавник, а што е најтрагично некаде неможеш да си го земеш тоа што го сакаш кога не ти е послужено(ако се разбираме)...имаат подобри услови за живот...хммм...да да ама тие услови не се стекнуваат со 5 месеци работа во некоја локална фирма....тие што не живееле надвор од МК неможат да зборат дека е подобро надвор...па предлагам да се освестат луѓево...за да бидеш некој и нешто во земја со 10.000.000 луѓе ти треба мнооооооооооооогу....нека искоментираат на ова тие што се надвор..
абе свесни сме за ова не се секирај, и внатре и надвор


-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: Goran71
Датум на внесување: 06.Јуни.2009 во 03:23
Originally posted by zabegan zabegan напиша:


Originally posted by ma4kica ma4kica напиша:

home sweet home...
надвор од МК никој не ти дава се послужено на сребрен послужавник, а што е најтрагично некаде неможеш да си го земеш тоа што го сакаш кога не ти е послужено(ако се разбираме)...имаат подобри услови за живот...хммм...да да ама тие услови не се стекнуваат со 5 месеци работа во некоја локална фирма....тие што не живееле надвор од МК неможат да зборат дека е подобро надвор...па предлагам да се освестат луѓево...за да бидеш некој и нешто во земја со 10.000.000 луѓе ти треба мнооооооооооооогу....нека искоментираат на ова тие што се надвор..
абе свесни сме за ова не се секирај, и внатре и надвор


Abe Zabegan ti nas ovde nesto ne du.is ili se zezas.
Koj be vo MK ti dava bilo sto na posluzavnik i toa srebren.
Ovde vo MK soprugata ima mesecna plata kolku tri prosecni MK plati. Taman tolku e minimalecot vo Kanada. Da ne zboruvam za mene sto platata mi e malku poveke od prosecnata.


Постирано од: Polar Bear
Датум на внесување: 06.Јуни.2009 во 04:55
среќа

-------------
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!


Постирано од: nikita
Датум на внесување: 07.Јуни.2009 во 19:52
da,bi odela,samo da mi se pruzi sansa....ceska prva mi pagja na pamet...

-------------
She sells seashells by the seashore...


Постирано од: pane_juventus
Датум на внесување: 09.Јули.2009 во 22:56



Постирано од: pane_juventus
Датум на внесување: 09.Јули.2009 во 22:57
NE.


Постирано од: BisernA
Датум на внесување: 08.Октомври.2009 во 20:59
претходно се мислев,... општо за иднината.... но од денеска сум решена при првата можност,... во наредните 5-10 години... да ме снема од тука... не можам да живеам и работам во средина која што личи на феудалниот систем, во голема нерамноправност и самоволие !!!

жалам ако разочарав некого со моето размислување,... ама тоа е тоа

-------------


Постирано од: Glenn
Датум на внесување: 08.Октомври.2009 во 21:20
Originally posted by BisernA BisernA напиша:

претходно се мислев,... општо за иднината.... но од денеска сум решена при првата можност,... во наредните 5-10 години... да ме снема од тука... не можам да живеам и работам во средина која што личи на феудалниот систем, во голема нерамноправност и самоволие !!!

жалам ако разочарав некого со моето размислување,... ама тоа е тоа
 
Епа тоа е тоа Бисерна моме што ги брка луѓето од таа средина, исчекувањето и неизвесноста, несигурноста во законите, во неправичноста.
Сите знаеме дека ќе дојде еден ден крајот кога луѓето ќе им пукне филм од бесконечното исчекување на платите, кои се мизерни, дали во приватно дали во државно, во грозниот нечовечен однос со кој секојдневно се соочуваат илјадници луѓе како немање или ускратени основни права на врабортување, на пензиско, социјално, трудничко или било какво боледување.
Деградирање на здравиот потенцијал, несериозноста и аматерството, немањето можност или визија како правилно да се постават работите.
Мал е процентот на луѓе кои ги уживаат сите бенефиции на нормален граѓанин, но сетто тоа најчесто е на грбот на другите.
Доволно е само фактот дека во Македонија не е се уште искоренета туберколозата која се смета за социјална болест, како резултат на немање доволно добри услови за живот, која во виско развиените земји е  веќе непознаница со децении.
И не дека не може да профункционира општеството ама се наопачки се прави. И оние луѓе кои се трудат да одат по исправниот пат биваат истуркани настрана да не пречат случајно во добро организираниот хаос.
Секој што не знае да „мати вода„ по автоматизам по прогласуваат за неспособен. Луѓето како да им даваат предност на шарлатаните, ги сметаат за позитивен пример.
Не знам што др.да кажам.


-------------
Beauty fades, dumb is forever


Постирано од: Polar Bear
Датум на внесување: 09.Октомври.2009 во 18:16
Originally posted by BisernA BisernA напиша:

претходно се мислев,... општо за иднината.... но од денеска сум решена при првата можност,... во наредните 5-10 години... да ме снема од тука... не можам да живеам и работам во средина која што личи на феудалниот систем, во голема нерамноправност и самоволие !!!

жалам ако разочарав некого со моето размислување,... ама тоа е тоа
 
 
Не чекај премногу долго - ако веќе си на таа мисла, што порано тоа подобро.
 
 
 
 


-------------
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 09.Октомври.2009 во 19:26
За мене е касно, отиде возот...тага
Но, им правам пат на младите.


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: brza
Датум на внесување: 09.Октомври.2009 во 19:35
Originally posted by brza brza напиша:

ma,....shto dalje,...to bolje!
faa bogu...taka e!задоволство


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Mindy
Датум на внесување: 26.Април.2011 во 16:55
Originally posted by BisernA BisernA напиша:

претходно се мислев,... општо за иднината.... но од денеска сум решена при првата можност,... во наредните 5-10 години... да ме снема од тука... не можам да живеам и работам во средина која што личи на феудалниот систем, во голема нерамноправност и самоволие !!!

жалам ако разочарав некого со моето размислување,... ама тоа е тоа



Точно.


Постирано од: FeaR
Датум на внесување: 26.Април.2011 во 23:35
dali smetame da odime podaleku od mkd? ma sto podaleku od tukaда


-------------
"А ти поарен да не си?" -македонски начин на прифаќање критика


Постирано од: brza
Датум на внесување: 27.Април.2011 во 23:17
ma, kaki....tuka e,....najbolje!да
 
 
...da umre chovek,
 
..otkako proziveal niz svetot.намигнување


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 29.Април.2011 во 00:00
не сметам дека е добро да си ја напуштам земјата, но при првата прилика би ја напуштил
зошто? бидејќи јас упорно сакам да водам нормален живот тука, а некој не ми го дозволува тоа!


-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: trnar
Датум на внесување: 10.Ноември.2011 во 23:38
Deca shto podaleku,Od tugina najpojke se saka Makedonija


Постирано од: brza
Датум на внесување: 11.Ноември.2011 во 00:09
ma ostaj ,...mi sk*rchija takvite domoljubci  tuka, vekje,...

...inache ,ne ni  treba  da se kazuva  toa povekje ,

...sekoj shto ima prilika fakja,...shtrafta od tuka !да


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Renatax
Датум на внесување: 11.Ноември.2011 во 17:07
Само ваквите како мене домољубци што би рекол Брза,пропуштаат шанси од емотивни причини и се владеат по онаа изрека-Кој го бива,го бива секаде,а кој не го бива не го бива никаде.

Незнам,можда има вистина во тоа,но понекогаш ни скиснува тапшањето по раме.

Сеуште се прашувам дали го направив вистинскиот избор....?!


-------------
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.



Постирано од: Santijago
Датум на внесување: 11.Ноември.2011 во 17:08
Originally posted by Renatax Renatax напиша:

Само ваквите како мене домољубци што би рекол Брза,пропуштаат шанси од емотивни причини и се владеат по онаа изрека-Кој го бива,го бива секаде,а кој не го бива не го бива никаде.Незнам,можда има вистина во тоа,но понекогаш ни скиснува тапшањето по раме.Сеуште се прашувам дали го направив вистинскиот избор....?!



Задоволна си

-------------
I'm out bcz of pathetic around here


Постирано од: Renatax
Датум на внесување: 11.Ноември.2011 во 17:17
Скромноста ми е мана,па....не%20знам,ама знам дека и од добро има  уште подобро.

-------------
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.



Постирано од: Santijago
Датум на внесување: 11.Ноември.2011 во 17:20
Никогаш доста...само за лакомите

Скромноста е доблест, ама немој секогаш да си скромна. Ако ти е убаво вака значи си ја направила вистинската одлука. Ако не ти е, тогаш нешто си згрешила

-------------
I'm out bcz of pathetic around here


Постирано од: Renatax
Датум на внесување: 11.Ноември.2011 во 17:29
Не се жалам ни случајно,грев би било,но знам понекогаш да се запрашам себе си дали нештата би биле поинакви доколку благовремено ја напуштев  земјава.среќа

-------------
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.



Постирано од: brza
Датум на внесување: 11.Ноември.2011 во 23:55
bi ti bile,...stoposto....slushaj me mene!голема%20насмевка

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Polar Bear
Датум на внесување: 14.Ноември.2011 во 01:19
Подобро да жалиш за нешто што си го направил отколку за нешто што не си го направил...

-------------
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!


Постирано од: brza
Датум на внесување: 14.Ноември.2011 во 14:20
ne e li toa isti .....   u razlichna opkaovka,....da ne napisham shto?намигнување

...moze  da se kaesh deka ne si otishol ( deka ne si napravil neshto ),..

...a moze i da kazesh deka  si napravil neshto( t.e...deka toa  si go napravil!) !намигнување


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 14.Ноември.2011 во 23:34
Originally posted by Polar Bear Polar Bear напиша:



Подобро да жалиш за нешто што си го направил отколку за нешто што не си го направил...


Vo pravo si...

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: laki_bu
Датум на внесување: 06.Декември.2011 во 01:21
Originally posted by BisernA BisernA напиша:

претходно се мислев,... општо за иднината.... но од денеска сум решена при првата можност,... во наредните 5-10 години... да ме снема од тука... не можам да живеам и работам во средина која што личи на феудалниот систем, во голема нерамноправност и самоволие !!!

жалам ако разочарав некого со моето размислување,... ама тоа е тоа

Jas samo bi go skratil vremeto posoceno od Biserna......

...ne vo narednite 5-10 godini..VEDNAS ...alarmantno e ovde изненадување


-------------
Без разлика колку страници прочитал учениот човек, никогаш не треба да заборави дека се уште не ни стигнал до првата страна....


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 06.Декември.2011 во 15:43
Ako chovekot e slobodno bitie, togash toa e slobodno od S'E.

Vo toj sluchaj ne se postavuva prashanje dali da se odi nekade ili ne... Ako prashuvash drugi dali da otidesh toa znachi deka barash tugjo mislenje ili odobrenie, a toa ne e SLOBODA.

SLOBODA znachi nevrzuvanje za bilo kakvi superficijani raboti.

Ako chuvstvuvash potreba deka treba da otidesh nekade, togash otidi.

Ako podocna pochuvstvuvash potreba da se vratish, togash vrati se nazad.

Chuvstvuvaj se SEBE si... i pravi kako shto chuvstvuvash, a ne kako shti ti velat drugite, ne kako shto "treba da bide', kako shto 'se ochekuva od tebe", kako shto e "tradicija", kako shto ni e "veruvanjeto"...










-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Polar Bear
Датум на внесување: 08.Декември.2011 во 19:23
Originally posted by brza brza напиша:

ne e li toa isti .....   u razlichna opkaovka,....da ne napisham shto?намигнување

...moze  da se kaesh deka ne si otishol ( deka ne si napravil neshto ),..

...a moze i da kazesh deka  si napravil neshto( t.e...deka toa  si go napravil!) !намигнување
 
 
Не баш... Едното подразбира акција, а другото недостаток од акција.


-------------
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 08.Декември.2011 во 19:38
I ushte povekje, prvoto znachi deka si se obidel da smenish neshto shto si smetal deka treba da se napravi i taka si dal shansa toa praktichno da go proverish.

Dodeka vtoroto znachi ostanuvanje samo na "filozofiranje"... 

Prvoto dava shasa za nova pozitivna promena, a vtorovo znachi ostanuvanje so staroto.










-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: saguaro
Датум на внесување: 15.Декември.2011 во 19:25
Живеев во три разни странски земји. Сепак решив да живеам во Македонија. Не се каам ниту еден момент. Некој кажа „Кој го бива, секаде го бива“.

До нас е да се избориме земјата да ни стане подобра за живеење. Секојдневно се борам за тоа.


Постирано од: brza
Датум на внесување: 16.Декември.2011 во 00:13
"koj go biva , sekade go bivalo"....rekol nekoj si i ...se nadevam deka e ushte ...ziv !

...a , za shto go biva?збунетост...sigurno,za burichkanje po kanti i kontejneri!

....tuku ima zemji kaj shto kolku i da te biva za neshto,...na tvoe mesto ke dojde nekoj shto ich ne go biva pa ti ,..idi zali se .


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: saguaro
Датум на внесување: 16.Декември.2011 во 13:04
Знам случаи кои биле обесправени, се жалеле, суделе и добиле на суд. Се избориле за себе.

Знам случаи кои сакаат да кукаат и остануваат само на кукање.

Изборот е твој и само твој.


Постирано од: pHp
Датум на внесување: 16.Декември.2011 во 13:30
Originally posted by saguaro saguaro напиша:

Знам случаи кои биле обесправени, се жалеле, суделе и добиле на суд. Се избориле за себе.

Знам случаи кои сакаат да кукаат и остануваат само на кукање.

Изборот е твој и само твој.


Амин !


Постирано од: pHp
Датум на внесување: 16.Декември.2011 во 13:37
Што ни фали овде? Демек у USA, Canada, Australia и шо ти ја знам, абе пари врнат од небо, чим слеташ на аеродром, црвен тепих ти постилаат, те чека Ферари како подарок што си дошол и најмалку 5 работни позиции и тоа:

- Извршен директор во Google
- Оперативен директор во Oracle
- Раководител на сектор во r&d centre за Gucci
- Генерал на копнените сили на маринците на USA
- 500.000 долари за отворање на сопствен бизнис, ослободен од данок 40 години, придонеси за вработените 50 години ќе плаќаш само 25%
... и да не наброувам што те чека куќа со базен, домашна помошничка и згодна 17 годишна бебиситерка.
Инаку таму нема администрација. Абе све иде електронски и најдоцна за 10 минути ги имаш сите документи, само седиш на лап топ и оп! се ти е средено.
Здраствен систем? Абе да посакаш да се разболиш. Да имаше Македонија Цар, немаше така да го третираат.
Судство? Абе псссс... Ти таму можеш државата да ја тужиш и ќе добиеш. Нема мито таму, нема корупција, абе шо ти е бе, тоа све совесни луѓе.


Постирано од: pHp
Датум на внесување: 16.Декември.2011 во 13:46
Еј ова ме потсети на мојата посета на USA пред неколку години, прв пат и демек да се снајдам подобро и да не се загубам, ми дадоа контакти од Македонци што живеат таму. Доаѓам јас, се запознавам со луѓето, фини, пријатни и одам дома кај нив и најстариот ме влече за рака и ме носи во кујна. Ми вика "ВИДИ", покажувајќи со раката кон еден стар шпорет на плин?!?! После ме носи во кујна и ми вика пак - ВИДИ - и ми покажува телевизор со далечинско управување. Ми покажа и еден куп домашни електрични апарати, купени на пазар за старинарии, такви јас имав како дете дома. Се навредив од постапките (ние овде сме на коњи и магариња, па не сме виделе телевизор, шпорет, микровална, аспиратор...). Извадив мобилен телефон пред да си заминам и им реков дека само овој мобилен телефон вреди повеќе од целата покуќнина што ја имаат дома. И си заминав.


Постирано од: saguaro
Датум на внесување: 16.Декември.2011 во 13:50
Поради ова не сакав да се дружам со постари македонци иселеници кога бев во САД цела година.



Пред завршување на мојот профеионален престој таму, еден македонец кој таму живее и пријател на татко ми, успеа да ме најде ...но за среќа тоа беше пред крајот.


Постирано од: pHp
Датум на внесување: 16.Декември.2011 во 14:00
А си приметил дека за некои административни услови и начини повзани со деловност, овде е дури и подобро? Пример, кај нас регистрираш фирма за два дена максимум, во Бугарија, Хрватска, Унгарија па и Австрија, да регистрираш фирма ти требаат 10-15 дена и еден куп документи и најмалку 10 шалтери.


Постирано од: saguaro
Датум на внесување: 16.Декември.2011 во 14:38
За овие работи не сум запознаена.


Постирано од: pHp
Датум на внесување: 16.Декември.2011 во 14:54
Жива вистина, не сте свесни луѓе кои гњаважи се и колку се бавни. Бавна администрација? Одете во Виена, абе за едно банално барање, ќе поминете 5 шалтери, едно 20 пати ќе ви згрешат, нема да ви докажат, па пак ќе се вратите на првиот шалтер, на ред на шалтер ќе дојдете по едно 2-3 дена од што има толку гужва. А и народот по некое чудо, не е бе многу различен од овде, додека чекаат, се буткаат, пцујат, нервозни се, смрдат на пот... За некои работи луѓе овде е и подобро.


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 16.Декември.2011 во 15:43
Originally posted by pHp pHp напиша:

Жива вистина, не сте свесни луѓе кои гњаважи се и колку се бавни. Бавна администрација? Одете во Виена,
ЕУ е позната по масовната бирократија, но САД велат е сосема друга (упростена) приказна. Незнам како е во Канада?

-------------
Бог повторно му говори денес на човештвото преку Неговата пророчица, Габриеле од Вирцбург. Тој не ја говори речта на Библијата!


Постирано од: pHp
Датум на внесување: 16.Декември.2011 во 15:56
Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Originally posted by pHp pHp напиша:

Жива вистина, не сте свесни луѓе кои гњаважи се и колку се бавни. Бавна администрација? Одете во Виена,
ЕУ е позната по масовната бирократија, но САД велат е сосема друга (упростена) приказна. Незнам како е во Канада?


Малку е подобро во Канада, ама не е нешто поразлично од овде. Исклучок е здраствениот систем, таму е среден беспрекорно, за разлика од САД каде е КАТАСТРОФАЛЕН! Абе ти доаѓаш на итна помош со пресечена рака, си ја држиш едната рака во другата како факел и добиваш одговор : Please, take a number and wait!
Ако немаш осигурување, буквално те исрлаат од болница. Не знам на кој канал гледав, приватно возило фатено на камера, се паркира и исфрла стара жена 77 години, склеротична со тешка реума. Немала здраствено осигурување, ја држеле 5 дена, никој не плакал и ја оставаат бре на сред град така! Нит може да оди, нит и е добро, стара жена склеротична, ја оставаат така на сред улица. А за администрација да не зборам. Идев на една конференција и ми беше потрбен документ. Ме упатија во подрачна единица на министерство. Ситуација: Црнкиња прави муабет за SEX and City на телефон со другарка. Потоа, стана, замина некаде далеку, си свари кафе, си турпија нокти, а ние дремеме на шалтер. Па, некој изреагира, па дојде шефицата, дебела средновечна бела жена, не увери дека ќе бидеме услужени и си замина. По 20 минути дојде Црнкињата, и стави знак Lunch Break! Одкако заврши паузата по 30 минути, дојде Црнкињава, ги зема моите документи и баш тогаш и зазвоне мобилниот, се јави дечко ли, маж и ли, и се закараа на мобилен едно 15 мин. По еден час чекање за банално парче хартија, Црнкињава ми ја издаде потврдата, која после требаше да се достави до друг шалтер. Кога стигнав на другиот шалтер, ме вратија кај Црнкињата, зошто згрешила некоја битна бројка (ваљда не беше концентрирана поради караницата или не и легнало јадењето). Кога се вратив кај Црнкињата, испадна дека поминало времето за работа со странки и мораше да дојдам другиот ден. Се работеше за потврда на која има се на се 5 реченици, печат и потпис.

Ниту па за стандард на живот не е нешто подобро. За човек да си ги плати сметките, киријата, да се прехрани и да има просечно возило, му требаат некаде околу 3500-4500 долари месечно. ОГРОМЕН процент од Американците, работат и по две работи за да можат ОСНОВНИОТ ПРОСЕЧЕН живот да си го дозволат. Е, богами кај нас не е така. Добро е што образованието се плаќа. Универзитетско образование по default носи поголема плата и подобри можности за вработување и напредување. Арно ама, да се школува човек во САД, му требаат претходно МНОГУ пари (не 200 евра партиципација, 200 евра за кирија у Скопје) туку МНОГУ пари, еден семестар е од 7500 - до 15000 долари, па сега ти види кој може да се школува. И тоа ефтини се државните универзитети кои, кај работодавците во САД не се ценети.
Дека има кадар кој е образован, а врска нема неговото образование со она што го работи - ВО ИЗОБИЛИЈЕ! Исто како кај нас,социјален работник работи како ИТ администратор, машински инжињери работат како економски брокери и т.н. Значи исто! Ова не го говорам само за САД, туку сум го забележал и во Белгија, Австрија па дури и во Финска.

И за крај, одењето во странсто е ЖРТВА ЗА СОПСТВЕНИТЕ ДЕЦА! Тие, ако се родат таму, по автоматизам добиваат државјанство и ги уживаат сите права како нивни граѓанин. СЕ ДРУГО Е ГРАЃАНИН ОД ВТОР РЕД! Предност за вработување и даночни ослободувања прво имаат НИВНИТЕ NATIVE BORN AMERICANS, AUSTRALIANS, BELGIUMS i t.n. Таму си секогаш странец. Впрочем и се покажа со кризата, први кои се отпуштија од работа беа green card holderi, добитници на изеленички визи и т.н. Своите си ги заштитија!


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 03.Јануари.2012 во 23:21
Еве еден „генијален„ текст од Нова Македонија напишана од млад и „угледен„(види слика во линкот) доктор по филозофија(!) кој дава некакви си смерници по ова прашање од темата:

http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=131292387&id=13&prilog=0&setIzdanie=22471" rel="nofollow - Враќањето на визниот режим - придобивка за Македонија

Проблемот зошто се иселувале луѓето од Македонија го лоцира во „недостигот на национална самосвест„ и „воведувањето на безвизниот режим го поттикнал процесот на исселување„ но сепак признава дека „Зошто и како Македонците донесуваат одлука да си заминат од своето парче земја, е прашање што останува енигма„

Авторот со сиот памет уште се осмелил да им реплицира на читателите кои искрено ги искажаа своите мислења, и тоа со следново текстче(може да се прочита на истиот линк):

„Оние кои ја нарекуваат идејата за задржување на Македонците во Македонија глупава, односно мојот текст го нарекуваат глупав, веројатно се глупави - колку и да не сакам да го употребам истиот некултурен, несоодветен израз... зарем е можно навистина да мислите дека желбата да се остане во нашата држава, и таа да се направи подобра во секој аспект, е глупава? Конечно, токму заради ваквите луѓе дојдовме до ова дереџе како Македонци и како држава...и којзнае, можеби на мојата држава и ќе и биде подобро ако заминете некаде...мојот избор, мојата судбина е Македонија! за вас, кои ме нарекувате глупав, не знам и не ме интересира - без трошка почит кон своето и само свое парче земја, невоспитани, без лична култура...каде и да одите, ќе бидете она што сте!„   
----------------------------

Ја откако ги прочитав овие светли патриотски идеи, наеднаш се стекнав со пингвинска самосвест и се упатив до најблиската амбасада на н.з.Антарктик(н.з.=ничија земја) да побарам јужнополно државјанство и антарктички пасош!


Постирано од: Polar Bear
Датум на внесување: 05.Јануари.2012 во 19:41
Originally posted by pHp pHp напиша:

Што ни фали овде? Демек у USA, Canada, Australia и шо ти ја знам, абе пари врнат од небо, чим слеташ на аеродром, црвен тепих ти постилаат, те чека Ферари како подарок што си дошол и најмалку 5 работни позиции и тоа:

- Извршен директор во Google
- Оперативен директор во Oracle
- Раководител на сектор во r&d centre за Gucci
- Генерал на копнените сили на маринците на USA
- 500.000 долари за отворање на сопствен бизнис, ослободен од данок 40 години, придонеси за вработените 50 години ќе плаќаш само 25%
... и да не наброувам што те чека куќа со базен, домашна помошничка и згодна 17 годишна бебиситерка.
Инаку таму нема администрација. Абе све иде електронски и најдоцна за 10 минути ги имаш сите документи, само седиш на лап топ и оп! се ти е средено.
Здраствен систем? Абе да посакаш да се разболиш. Да имаше Македонија Цар, немаше така да го третираат.
Судство? Абе псссс... Ти таму можеш државата да ја тужиш и ќе добиеш. Нема мито таму, нема корупција, абе шо ти е бе, тоа све совесни луѓе.
 
Кисело е грозјето што не можеш да го фатиш пријателе...
 
Не знам само што ќе ти е онаа од 17 години. Веројатно да ја израснеш и изшколуваш со парите кои ќе ги заработиш како извршен директор на Гугл.
голема насмевка
 


-------------
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!


Постирано од: Peperutka_de
Датум на внесување: 10.Април.2012 во 01:16
Sto fali vo Makedonija? MNOGU raboti. Toj sto ne gi napustil granicite na Makedonija, e najsreken. Tokmu koga ke imas moznost da sporedis, ke vidis kolku e dolu bedno:(.


Постирано од: Glenn
Датум на внесување: 11.Април.2012 во 17:36
Ако не си спремен да менуваш апсолутно ништо, особено место на живеење најубаво е да си седиш таму каде што си.

-------------
Beauty fades, dumb is forever


Постирано од: Fuga
Датум на внесување: 14.Април.2012 во 11:52
со тапкање во место со викање ќе биде подобро ај здравје од другата ај од другата нема крај на мизеријата која се разбира не за сите , има луге си живеат со мама тате им е убаво . Чим си решил да се селиш нема колебање си го фатил веќе орото ќе го играш до крај, иако се сопнуваш и те буткаат и те влечат ама мора да се издржи до крај.


Постирано од: LGBT
Датум на внесување: 31.Мај.2012 во 14:28
Сметам дека со мојата сексуална ориентација е подобро да живеам некаде надвор од Македонија.


Постирано од: brza
Датум на внесување: 31.Мај.2012 во 15:29
...mozebi u....saaaan fraanciskoooooouuu.....намигнување


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: saguaro
Датум на внесување: 31.Мај.2012 во 20:31
А и Мајами не е лош, само што ќе мора многу на бицепси и трицепси да работи.



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk