IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Македонци ширум светот
  Активни теми Активни теми RSS - Дали сметате дека е добро да одите подалеку од МК?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Дали сметате дека е добро да одите подалеку од МК?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 7>
Автор
Порака
chuchuliga Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Мај.2006
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај chuchuliga Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Август.2008 во 22:29
A зашто баш во Швајцарија?
Кон врв
speed Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 803
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај speed Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Август.2008 во 03:42
Originally posted by chuchuliga chuchuliga напиша:

A зашто баш во Швајцарија?


a zasto da ne?
speed
Кон врв
Pustinski-Lav Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pustinski-Lav Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Август.2008 во 02:42
Originally posted by speed speed напиша:

Originally posted by chuchuliga chuchuliga напиша:

A зашто баш во Швајцарија?


a zasto da ne?Nema zosto da ne........ jas mislam deka ce napravis najdobar izbor. Iako e tocna konstatacijata na predhodnite postovi za konzervativnosta na svajcarskoto opstetsvo sprema strancite.... no edno e najvazno, sto te sleduva (zakonski) vo Schweiz sigurno ce si go dobies.... jas momentalno ziveam na nekolku kilometri od Svajcarija i vo dogledna idnina sigurno ce se preselam tamu, jer Germanija pa i site drugi sosedni nejzini drzavi se daleku zad Svajcarija.


Изменето од Pustinski-Lav - 30.Август.2008 во 02:42
NEMOZETE DA GO NAUCITE NA DRUGI SO NISTO; MOZE SAMO DA MU POMOGNETE SOZNANIETO DA GO SPOZNAE VO SEBE
Кон врв
strowberis Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 100
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај strowberis Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Август.2008 во 02:45
da zasekogas,koga bi mozela
Кон врв
chuchuliga Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Мај.2006
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај chuchuliga Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Август.2008 во 12:07
Originally posted by Pustinski-Lav Pustinski-Lav напиша:

Originally posted by speed speed напиша:

Originally posted by chuchuliga chuchuliga напиша:

A зашто баш во Швајцарија?


a zasto da ne?Nema zosto da ne........ jas mislam deka ce napravis najdobar izbor. Iako e tocna konstatacijata na predhodnite postovi za konzervativnosta na svajcarskoto opstetsvo sprema strancite.... no edno e najvazno, sto te sleduva (zakonski) vo Schweiz sigurno ce si go dobies.... jas momentalno ziveam na nekolku kilometri od Svajcarija i vo dogledna idnina sigurno ce se preselam tamu, jer Germanija pa i site drugi sosedni nejzini drzavi se daleku zad Svajcarija.
 
Апсолутно истото важи и во Германија, а мислам дека е така во било која земја, ако таму живееш легално. Ама не сум сигурна дека е баш така во Швајцарија.
За Швајцарија знам дека е ужасно тешко - легално - да се снајде човек. Едни моја пријателка германка - архитект (значи, од ЕУ, висококвалифициран кадар)- која живее на граница со Швајцарија, најде работа во Цирих, шефот многу ја сакаше, и направија се што е можно таа да добие работна дозвола и швајцарците не и дадоа.
 
Се разбира, не треба човек да се обесхрабрува, но не треба ни да се занесува. Ако имаш некој кој може да ти помогне, или ако си професионално многу јак, тогаш секаде постојат можности и шанси.
Факт е дека во Швајцарија луѓето многу заработуваат, ама и многу е се скапо, така да пак и нема некоја разлика...


Изменето од chuchuliga - 30.Август.2008 во 12:08
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Август.2008 во 22:32
joshte kako!!,..shto dalje- to bolje!
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
speed Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 803
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај speed Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Септември.2008 во 20:50
Originally posted by chuchuliga chuchuliga напиша:

Originally posted by Pustinski-Lav Pustinski-Lav напиша:

Originally posted by speed speed напиша:

Originally posted by chuchuliga chuchuliga напиша:

A зашто баш во Швајцарија?


a zasto da ne?Nema zosto da ne........ jas mislam deka ce napravis najdobar izbor. Iako e tocna konstatacijata na predhodnite postovi za konzervativnosta na svajcarskoto opstetsvo sprema strancite.... no edno e najvazno, sto te sleduva (zakonski) vo Schweiz sigurno ce si go dobies.... jas momentalno ziveam na nekolku kilometri od Svajcarija i vo dogledna idnina sigurno ce se preselam tamu, jer Germanija pa i site drugi sosedni nejzini drzavi se daleku zad Svajcarija.
 
Апсолутно истото важи и во Германија, а мислам дека е така во било која земја, ако таму живееш легално. Ама не сум сигурна дека е баш така во Швајцарија.
За Швајцарија знам дека е ужасно тешко - легално - да се снајде човек. Едни моја пријателка германка - архитект (значи, од ЕУ, висококвалифициран кадар)- која живее на граница со Швајцарија, најде работа во Цирих, шефот многу ја сакаше, и направија се што е можно таа да добие работна дозвола и швајцарците не и дадоа.
 
Се разбира, не треба човек да се обесхрабрува, но не треба ни да се занесува. Ако имаш некој кој може да ти помогне, или ако си професионално многу јак, тогаш секаде постојат можности и шанси.
Факт е дека во Швајцарија луѓето многу заработуваат, ама и многу е се скапо, така да пак и нема некоја разлика...


pa sigurno ne mi tekna onaka od tepka svajcarija i tamu da napravam postdiplomski...tatkomi zivee tamu , a dali ke dobijam viza  toa e druvga rabota i ako ne mi dadat viza toa znaci deka drzavata ne ti dala viza a ne deka ne mozes da uspees tamu ako si sposoben....znaci germankata bila sposobna i mozela da uspee ja sakale i prifatile vo firmata e sega policijata za stranci, e druga rabota. eve pojasniv zasto sakam da ziveam vo svajcarija
speed
Кон врв
Pehcevec Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Септември.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 61
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pehcevec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Септември.2008 во 10:56
Originally posted by superboy superboy напиша:

Се е пишано во насловот.Thanks to all,superboy/Филип


Никако не е добро, се си имаме тука, треба само малку да се ставиме во ред, одкако ќе го стриме тоа, не ни треба ништо повеќе... Македонија е богата, и има се за сите, само ни фали мало уредување и малку поголема работна навика, истотака и да се одвикнеме од мислата дека странците можат да ни помогнат!!! Се мораме сами да решиме и ќе биде во ред.
Имала мајка две деца, едното го сакала многу, а другото го испратила да учи на електро...
Кон врв
chuchuliga Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Мај.2006
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај chuchuliga Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Септември.2008 во 12:43
Originally posted by Pehcevec Pehcevec напиша:

Originally posted by superboy superboy напиша:

Се е пишано во насловот.Thanks to all,superboy/Филип


Никако не е добро, се си имаме тука, треба само малку да се ставиме во ред, одкако ќе го стриме тоа, не ни треба ништо повеќе... Македонија е богата, и има се за сите, само ни фали мало уредување и малку поголема работна навика, истотака и да се одвикнеме од мислата дека странците можат да ни помогнат!!! Се мораме сами да решиме и ќе биде во ред.
 
Ми се допаѓа твојот оптимизам, толку нетипичен за македонците. Плус, се согласувам со тебе, иако работите не се тоолку едноставни. Но факт е дека крајно време е да се ставиме во ред и пред се САМИТЕ да си го береме гајлето за себе, а некој ако сака да помогне - ок. Проблемот е во разединетоста на луѓето, политичарите кои мислат на себе, а не на сите нас. Кои само се напаѓаат меѓусебно заборавајки (или не грижејки) се за народот, кој останува така оставен...Затоа многу луѓе се откажале од државата и почнале сами да се борат за себе, кој надвор, а многу и во самата МК и познавам доста примери за успешни македонци во Македонија кои -- замислете -- ЧЕСНО и со МНОГУ ТРУД успеале да се оставарат професионално.


Изменето од chuchuliga - 23.Септември.2008 во 12:44
Кон врв
Mindy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Искрена, поискрена здравје

Регистриран: 14.Ноември.2005
Локација: United Arab Emirates
Статус: Офлајн
Поени: 14596
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mindy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Април.2009 во 12:35
Originally posted by brza brza напиша:

ma,....shto dalje,...to bolje!


хахахахахаха , па не баш далеко само до Јапонијаголема%20насмевка


Со оглед на тоа што веќе традиција ми стана 2 пати додишно да патувам некаде во странство , (преку зима на неколку дена , преку лето на подолг период) па искрено не би можела да издржам во иста држава цел живот од причина што досада ме фаќа , а јас сум таква личност што постојано сакам да запознавам нови култури и нов менталитет среќа

Што се однесува до темата, на кој каде му е добро , таму нека си живее , пошто еднаш се живее, а животот тече ко река ....
Кон врв
nelson Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
НАИВЕН НА МАЈКА

Регистриран: 11.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6313
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nelson Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Април.2009 во 12:37
shto dalje,...to bolje!
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Април.2009 во 13:52
колку и да ја сакам татковината, чекам да ми се пружи шанса што подалеку од овде да киднам, или да дојдам на власт голема%20насмевка
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
Saevus Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Март.2009
Локација: Switzerland
Статус: Офлајн
Поени: 30
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Saevus Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Април.2009 во 20:56
e od ednash nemozesh da kazesh losho za svajcarcite, moze da kazesh za Avstrija oni se malce specijalni za Strancite, ali eve jas ziveam vo SUI, nikogash ne sum imal takov problem i najdobri prijateli mi se Svajcarcite nego Makedoncite, da ti kazam pravo nitu jas sho sum Makedonec vo Makedoncite bash naj naj i neam doverba, edno neshto sho glea da ti napraj makedonec e da te Zaebe ili sho znae da ogovara i svashta
Svajcarcite bash se super lugje a ti ako si zapoznala nekoj Germanci znaesh deka oni ''malce'' se Conservatori taka da trgni od Ger prvo i sekogash prvo trgni od samata sebe sporedi se ti kako ke postapish spored nekoj Lugje sho doagjaat da ziveat vo MKD kako sho se sea Palestinci Avganistanci i mnogu drugi ili eve so Romite kaj nas kako se ? ne se oni diskriminirani od Makedoncite ?'
Кон врв
Saevus Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Март.2009
Локација: Switzerland
Статус: Офлајн
Поени: 30
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Saevus Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Април.2009 во 20:57
Originally posted by chuchuliga chuchuliga напиша:

Originally posted by Pehcevec Pehcevec напиша:

Originally posted by superboy superboy напиша:

Се е пишано во насловот.Thanks to all,superboy/Филип
Никако не е добро, се си имаме тука, треба само малку да се ставиме во ред, одкако ќе го стриме тоа, не ни треба ништо повеќе... Македонија е богата, и има се за сите, само ни фали мало уредување и малку поголема работна навика, истотака и да се одвикнеме од мислата дека странците можат да ни помогнат!!! Се мораме сами да решиме и ќе биде во ред.

 

<FONT face="Georgia, Times New Roman, Times, serif" size=2>Ми се допаѓа твојот оптимизам, толку нетипичен за македонците. Плус, се согласувам со тебе, иако работите не се тоолку едноставни. Но факт е дека крајно време е да се ставиме во ред и пред се САМИТЕ да си го береме гајлето за себе, а некој ако сака да помогне - ок. Проблемот е во разединетоста на луѓето, политичарите кои мислат на себе, а не на сите нас. Кои само се напаѓаат меѓусебно заборавајки (или не грижејки) се за народот, кој останува така оставен...Затоа многу луѓе се откажале од државата и почнале сами да се борат за себе, кој надвор, а многу и во самата МК и познавам доста примери за успешни македонци во Македонија кои -- замислете -- ЧЕСНО и со МНОГУ ТРУД успеале да се оставарат професионално.


Gore napishanoto od mene se odnesuva do tebe
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 7>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,264 секунди.