IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Македонци ширум светот
  Активни теми Активни теми RSS - Дали сметате дека е добро да одите подалеку од МК?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Дали сметате дека е добро да одите подалеку од МК?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 567
Автор
Порака
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јануари.2012 во 23:21
Еве еден „генијален„ текст од Нова Македонија напишана од млад и „угледен„(види слика во линкот) доктор по филозофија(!) кој дава некакви си смерници по ова прашање од темата:

Враќањето на визниот режим - придобивка за Македонија

Проблемот зошто се иселувале луѓето од Македонија го лоцира во „недостигот на национална самосвест„ и „воведувањето на безвизниот режим го поттикнал процесот на исселување„ но сепак признава дека „Зошто и како Македонците донесуваат одлука да си заминат од своето парче земја, е прашање што останува енигма„

Авторот со сиот памет уште се осмелил да им реплицира на читателите кои искрено ги искажаа своите мислења, и тоа со следново текстче(може да се прочита на истиот линк):

„Оние кои ја нарекуваат идејата за задржување на Македонците во Македонија глупава, односно мојот текст го нарекуваат глупав, веројатно се глупави - колку и да не сакам да го употребам истиот некултурен, несоодветен израз... зарем е можно навистина да мислите дека желбата да се остане во нашата држава, и таа да се направи подобра во секој аспект, е глупава? Конечно, токму заради ваквите луѓе дојдовме до ова дереџе како Македонци и како држава...и којзнае, можеби на мојата држава и ќе и биде подобро ако заминете некаде...мојот избор, мојата судбина е Македонија! за вас, кои ме нарекувате глупав, не знам и не ме интересира - без трошка почит кон своето и само свое парче земја, невоспитани, без лична култура...каде и да одите, ќе бидете она што сте!„   
----------------------------

Ја откако ги прочитав овие светли патриотски идеи, наеднаш се стекнав со пингвинска самосвест и се упатив до најблиската амбасада на н.з.Антарктик(н.з.=ничија земја) да побарам јужнополно државјанство и антарктички пасош!


Изменето од Majkl - 03.Јануари.2012 во 23:22
Кон врв
Polar Bear Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Декември.2007
Локација: Канада
Статус: Офлајн
Поени: 1152
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Polar Bear Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јануари.2012 во 19:41
Originally posted by pHp pHp напиша:

Што ни фали овде? Демек у USA, Canada, Australia и шо ти ја знам, абе пари врнат од небо, чим слеташ на аеродром, црвен тепих ти постилаат, те чека Ферари како подарок што си дошол и најмалку 5 работни позиции и тоа:

- Извршен директор во Google
- Оперативен директор во Oracle
- Раководител на сектор во r&d centre за Gucci
- Генерал на копнените сили на маринците на USA
- 500.000 долари за отворање на сопствен бизнис, ослободен од данок 40 години, придонеси за вработените 50 години ќе плаќаш само 25%
... и да не наброувам што те чека куќа со базен, домашна помошничка и згодна 17 годишна бебиситерка.
Инаку таму нема администрација. Абе све иде електронски и најдоцна за 10 минути ги имаш сите документи, само седиш на лап топ и оп! се ти е средено.
Здраствен систем? Абе да посакаш да се разболиш. Да имаше Македонија Цар, немаше така да го третираат.
Судство? Абе псссс... Ти таму можеш државата да ја тужиш и ќе добиеш. Нема мито таму, нема корупција, абе шо ти е бе, тоа све совесни луѓе.
 
Кисело е грозјето што не можеш да го фатиш пријателе...
 
Не знам само што ќе ти е онаа од 17 години. Веројатно да ја израснеш и изшколуваш со парите кои ќе ги заработиш како извршен директор на Гугл.
голема насмевка
 
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!
Кон врв
Peperutka_de Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 10.Април.2012
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Peperutka_de Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Април.2012 во 01:16
Sto fali vo Makedonija? MNOGU raboti. Toj sto ne gi napustil granicite na Makedonija, e najsreken. Tokmu koga ke imas moznost da sporedis, ke vidis kolku e dolu bedno:(.
Кон врв
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Април.2012 во 17:36
Ако не си спремен да менуваш апсолутно ништо, особено место на живеење најубаво е да си седиш таму каде што си.
Beauty fades, dumb is forever
Кон врв
Fuga Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Март.2010
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Fuga Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Април.2012 во 11:52
со тапкање во место со викање ќе биде подобро ај здравје од другата ај од другата нема крај на мизеријата која се разбира не за сите , има луге си живеат со мама тате им е убаво . Чим си решил да се селиш нема колебање си го фатил веќе орото ќе го играш до крај, иако се сопнуваш и те буткаат и те влечат ама мора да се издржи до крај.
Кон врв
LGBT Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 23.Март.2012
Статус: Офлајн
Поени: 114
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LGBT Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Мај.2012 во 14:28
Сметам дека со мојата сексуална ориентација е подобро да живеам некаде надвор од Македонија.
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Мај.2012 во 15:29
...mozebi u....saaaan fraanciskoooooouuu.....намигнување
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
saguaro Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Август.2011
Статус: Офлајн
Поени: 482
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај saguaro Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Мај.2012 во 20:31
А и Мајами не е лош, само што ќе мора многу на бицепси и трицепси да работи.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 567
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,109 секунди.