IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Македонци ширум светот
  Активни теми Активни теми RSS - Дали сметате дека е добро да одите подалеку од МК?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Дали сметате дека е добро да одите подалеку од МК?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567>
Автор
Порака Обратен редослед
chuchuliga Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Мај.2006
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај chuchuliga Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Април.2009 во 00:49
Originally posted by Omar Omar напиша:

Zavisi od koja gledna tocka... Jas studiram nadvor od Mk i mnoogu mi e dobro... Ucis - polagas, neucis - pagjas, ne e kako vo Mk - kupi ja knigata pa vlezi na ispit.... I sepak me drzi mislata deka eden den ke zemam diploma so koja ke mi se "otvorat" granicite kon cel svet...
 
Па да, тоа е тоа - тоа е корупција, која е навлезена во секоја пора на македонското општество и поради тоа луѓето или мечтаат да си одат или не ни сакаат да се враќаат во средина во која најголем дел од работите (значи сепак не се) функционираат на принцип на мито, непотизам, врски, или партиска определеност....а мислам дека не е до народот - секој народ ко народ си сака мир, ред и добри услови за  живот (работа, живеалиште, годишен одмор и перспектива за фамилијата), значи коректно живеење со нормални морални норми. Тоа секој народ го може, го може и македонскиот, се разбира. Проблемот е што за последниве скоро 20 години ниедна власт не успеа да појде напред од пуста алчност, егоцентризам и немање сенс за заедништво. Напротив, за жал.
Кон врв
Omar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Too young to die...

Регистриран: 22.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 12633
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Omar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Април.2009 во 21:39
Zavisi od koja gledna tocka... Jas studiram nadvor od Mk i mnoogu mi e dobro... Ucis - polagas, neucis - pagjas, ne e kako vo Mk - kupi ja knigata pa vlezi na ispit.... I sepak me drzi mislata deka eden den ke zemam diploma so koja ke mi se "otvorat" granicite kon cel svet...
Кон врв
chuchuliga Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Мај.2006
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај chuchuliga Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Април.2009 во 21:18
Originally posted by Saevus Saevus напиша:

Originally posted by zabegan zabegan напиша:

колку и да ја сакам татковината, чекам да ми се пружи шанса што подалеку од овде да киднам, или да дојдам на власт голема%20насмевка
u deneshno vreme Patriotizam nema , a za shansa toa treba da go ovozmozat nash*te vredni politicari sho ne vrakjat nazad u antika a ne vo idnina
 
 
Јас сум сигурна дека да одеше на поарно многу македонци од странство ќе се вратеа дома. Но со политичари како македонските (мислам на сите по ред од било која партија) кои гледаат само за себе (секој на свој начин) и поради кои земјата не само што не оди напред, туку назадува, останува да се живее далеку од МК.
Јас сепак си ја сакам земјата (не се само политичарите туку има еден куп прекрасни нешта во МК ) и кога можам патувам во МК. Не можам да замислам да живеам во Австралија или преку океан и да патувам во МК еднаш во две години. Вака, од Германија за 2 саати сум во Скопје.
 
 
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Април.2009 во 21:56
На патување да, ама за секогаш надвор од Македонија никогашизненадување
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2009 во 14:08
shto dalje,...to bolje! среќа
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Saevus Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Март.2009
Локација: Switzerland
Статус: Офлајн
Поени: 30
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Saevus Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Април.2009 во 21:03
Originally posted by zabegan zabegan напиша:

колку и да ја сакам татковината, чекам да ми се пружи шанса што подалеку од овде да киднам, или да дојдам на власт голема%20насмевка
u deneshno vreme Patriotizam nema , a za shansa toa treba da go ovozmozat nash*te vredni politicari sho ne vrakjat nazad u antika a ne vo idnina
Кон врв
Saevus Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Март.2009
Локација: Switzerland
Статус: Офлајн
Поени: 30
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Saevus Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Април.2009 во 21:01
Originally posted by ana sk ana sk напиша:

Ke odam i nikogas nema da se vratam

A kade toa :D
Кон врв
ana sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2278
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ana sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Април.2009 во 21:00
Ke odam i nikogas nema da se vratam
Кон врв
Saevus Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Март.2009
Локација: Switzerland
Статус: Офлајн
Поени: 30
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Saevus Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Април.2009 во 20:57
Originally posted by chuchuliga chuchuliga напиша:

Originally posted by Pehcevec Pehcevec напиша:

Originally posted by superboy superboy напиша:

Се е пишано во насловот.Thanks to all,superboy/Филип
Никако не е добро, се си имаме тука, треба само малку да се ставиме во ред, одкако ќе го стриме тоа, не ни треба ништо повеќе... Македонија е богата, и има се за сите, само ни фали мало уредување и малку поголема работна навика, истотака и да се одвикнеме од мислата дека странците можат да ни помогнат!!! Се мораме сами да решиме и ќе биде во ред.

 

<FONT face="Georgia, Times New Roman, Times, serif" size=2>Ми се допаѓа твојот оптимизам, толку нетипичен за македонците. Плус, се согласувам со тебе, иако работите не се тоолку едноставни. Но факт е дека крајно време е да се ставиме во ред и пред се САМИТЕ да си го береме гајлето за себе, а некој ако сака да помогне - ок. Проблемот е во разединетоста на луѓето, политичарите кои мислат на себе, а не на сите нас. Кои само се напаѓаат меѓусебно заборавајки (или не грижејки) се за народот, кој останува така оставен...Затоа многу луѓе се откажале од државата и почнале сами да се борат за себе, кој надвор, а многу и во самата МК и познавам доста примери за успешни македонци во Македонија кои -- замислете -- ЧЕСНО и со МНОГУ ТРУД успеале да се оставарат професионално.


Gore napishanoto od mene se odnesuva do tebe
Кон врв
Saevus Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Март.2009
Локација: Switzerland
Статус: Офлајн
Поени: 30
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Saevus Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Април.2009 во 20:56
e od ednash nemozesh da kazesh losho za svajcarcite, moze da kazesh za Avstrija oni se malce specijalni za Strancite, ali eve jas ziveam vo SUI, nikogash ne sum imal takov problem i najdobri prijateli mi se Svajcarcite nego Makedoncite, da ti kazam pravo nitu jas sho sum Makedonec vo Makedoncite bash naj naj i neam doverba, edno neshto sho glea da ti napraj makedonec e da te Zaebe ili sho znae da ogovara i svashta
Svajcarcite bash se super lugje a ti ako si zapoznala nekoj Germanci znaesh deka oni ''malce'' se Conservatori taka da trgni od Ger prvo i sekogash prvo trgni od samata sebe sporedi se ti kako ke postapish spored nekoj Lugje sho doagjaat da ziveat vo MKD kako sho se sea Palestinci Avganistanci i mnogu drugi ili eve so Romite kaj nas kako se ? ne se oni diskriminirani od Makedoncite ?'
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Април.2009 во 13:52
колку и да ја сакам татковината, чекам да ми се пружи шанса што подалеку од овде да киднам, или да дојдам на власт голема%20насмевка
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
nelson Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
НАИВЕН НА МАЈКА

Регистриран: 11.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6313
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nelson Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Април.2009 во 12:37
shto dalje,...to bolje!
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!
Кон врв
Mindy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Искрена, поискрена здравје

Регистриран: 14.Ноември.2005
Локација: United Arab Emirates
Статус: Офлајн
Поени: 14596
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mindy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Април.2009 во 12:35
Originally posted by brza brza напиша:

ma,....shto dalje,...to bolje!


хахахахахаха , па не баш далеко само до Јапонијаголема%20насмевка


Со оглед на тоа што веќе традиција ми стана 2 пати додишно да патувам некаде во странство , (преку зима на неколку дена , преку лето на подолг период) па искрено не би можела да издржам во иста држава цел живот од причина што досада ме фаќа , а јас сум таква личност што постојано сакам да запознавам нови култури и нов менталитет среќа

Што се однесува до темата, на кој каде му е добро , таму нека си живее , пошто еднаш се живее, а животот тече ко река ....
Кон врв
chuchuliga Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Мај.2006
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај chuchuliga Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Септември.2008 во 12:43
Originally posted by Pehcevec Pehcevec напиша:

Originally posted by superboy superboy напиша:

Се е пишано во насловот.Thanks to all,superboy/Филип


Никако не е добро, се си имаме тука, треба само малку да се ставиме во ред, одкако ќе го стриме тоа, не ни треба ништо повеќе... Македонија е богата, и има се за сите, само ни фали мало уредување и малку поголема работна навика, истотака и да се одвикнеме од мислата дека странците можат да ни помогнат!!! Се мораме сами да решиме и ќе биде во ред.
 
Ми се допаѓа твојот оптимизам, толку нетипичен за македонците. Плус, се согласувам со тебе, иако работите не се тоолку едноставни. Но факт е дека крајно време е да се ставиме во ред и пред се САМИТЕ да си го береме гајлето за себе, а некој ако сака да помогне - ок. Проблемот е во разединетоста на луѓето, политичарите кои мислат на себе, а не на сите нас. Кои само се напаѓаат меѓусебно заборавајки (или не грижејки) се за народот, кој останува така оставен...Затоа многу луѓе се откажале од државата и почнале сами да се борат за себе, кој надвор, а многу и во самата МК и познавам доста примери за успешни македонци во Македонија кои -- замислете -- ЧЕСНО и со МНОГУ ТРУД успеале да се оставарат професионално.


Изменето од chuchuliga - 23.Септември.2008 во 12:44
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.