IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Македонци ширум светот
  Активни теми Активни теми RSS - Како се грижите за родителите од дистанца?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Како се грижите за родителите од дистанца?

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
chuchuliga Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Мај.2006
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај chuchuliga Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Како се грижите за родителите од дистанца?
    Испратена: 13.Декември.2007 во 11:19
Еве уште една нова тема, малку специфична. Повторно за македонците надвор од МК: како го решавате проблемот со старите родители кои останале во МК, а на кои им треба нега? Мојот татко на пример е стар, но е витален и се држи. Сепак, се прашувам како ли ќе биде за некое време, кога ќе му бидам повеќе потребна, но нема да можам секогаш да бидам таму, бидејки тука работам. Утеха е дека ќе има и други членови од фамилијата кои ќе се грижат, но, и јас би сакала да сум таму..Парата не решава се.
Како е кај вас, што мислите вие, како се снаоѓате, каков е вашиот став. Убаво би било да споделиме малку искуства на оваа чувствителна тема.


Изменето од chuchuliga - 13.Декември.2007 во 11:19
Кон врв
Delfin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Јуни.2005
Статус: Офлајн
Поени: 15178
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Delfin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Декември.2007 во 09:51

Го имам ова доживеано и од двете страни....едната ,,кога бев горе,,  , другата сега е братми ,,горе,, па е во ваша кожа а мене единствено ми се јавува да праша како се стариве . Перцепцијата е тотално различна , кога не си тука , од таму ,дури и по информација дека некој има обична настинка ја доживуваш пострашно . Мислата , стравот, грижата кон блиските си го прави своето . Секако денес со можностите за релативно евтин секојдневен видео контакт преку месинџериве е поинаку . Често се случува да одам да сетирам кај постари луге видео контакт со ,,нивните далеку,, . Сепак...далечината си е далечина...грижата си е грижа...тоа ке си остана така за навека.

   
Кон врв
YImI Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Јануари.2008
Локација: Australia
Статус: Офлајн
Поени: 26
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај YImI Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2008 во 08:34
Ako ne se kamerite i mesendzerite moze i ke gi zaboravam rodninite od mk...A sum iskusil jas tuka roditelite tamu za 1 god....ama web kamerite ni zavrsija dobra rabota
Кон врв
EmIIIjA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 186
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EmIIIjA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јануари.2008 во 10:18
Originally posted by Delfin Delfin напиша:

Перцепцијата е тотално различна , кога не си тука , од таму ,дури и по информација дека некој има обична настинка ја доживуваш пострашно . Мислата , стравот, грижата кон блиските си го прави своето . Секако денес со можностите за релативно евтин секојдневен видео контакт преку месинџериве е поинаку . Често се случува да одам да сетирам кај постари луге видео контакт со ,,нивните далеку,, . Сепак...далечината си е далечина...грижата си е грижа...тоа ке си остана така за навека.

   


tocno
Кон врв
Miriam Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Април.2007
Локација: United States
Статус: Офлајн
Поени: 336
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miriam Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јануари.2008 во 14:43
И моите и родителите на сопругот се сеуште релативно млади и здрави. Ама бабите и дедовците боледуваат и тажно ни е што не можеме ни да ги видиме.


Try again. Fail again. Fail better.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.