IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Реинкарнација, карма и живот по смртта
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Реинкарнација, карма и живот по смртта

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 16>
Автор
Порака
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јуни.2009 во 06:33
Originally posted by Marko sk Marko sk напиша:

da ne se sekirame demek rabotava e, i shto ako pak se rodime ?
Ако нон-стоп се раѓаме низ процесот на реинкарнација, тоа е ти е како загрижувачко. Материјалниот свет е несовршен, а тоа подразбира дека содржи во себе и патење. Сакаме ли да патиме постојано наново?

Смислата на реинкарнацијата воопшто не лежи во бесконечни шанси! Напротив, можноста за реинкарнирање нема уште долго време да биде присутна. Низ реинкарнацијата се дава можност во краткотијата на земските години да се напредува и прочисти душата драстично побрзо отколку во тнр. астрални подрачја(чистилишни сфери) каде што живеат бестелесните души. Духовниот развој кој може да се постигне за 70-80 години на Земјата, честопати во астралните подрачја трае со еони.

Поентата е повеќе да не се раѓаме на Земјава. Ние на планетата Земја сме само гости - ученици. Целта е да се вратиме во нашето вистинско постоење.
Originally posted by Marko sk Marko sk напиша:

, a isto mi e chuidna i smislata da e vo carstvoto nebesno, t.e. nashiot prestoj za vek vekovi, koja e pak taa logika...bez razlika, nitu ednoto nitu drugoto imaat smisla i cel na beskonechen zhivot, ili bezbroj pati povtoruvan bez razlika vo koja forma da e toj.
Имаат смисла бидејќи ние како духовни битија сме вечни.

Животот во царството Небесно(духовниот универзум) не изгледа така како што на пр. го представуваат на сликите во црквите. Демек ангели си леткаат навака натака штимајќи си ја златната харфа а Господ задоволно и авторитарно посматра... Тоа е човечки замислено, но не и реално.

Оние луѓе кои уште во текот на овоземниот живот ја достигнале потребната чистотија за да можат стекнат увид во Царството Небесно објаснуваат дека таму врие од активности, секако, за нас луѓето неверојатни и несфатливи а сепак вистинити.

Божјото чисто создавање(тука не спаѓа материјата) е во постојан раст и еволуција. Духовните битија помагаат и учествуваат во истото на различни начини.
Originally posted by Marko sk Marko sk напиша:

shto e toa beskonechnost, koj realno mozhe toa da go svati, nikoj, zatoa shto e samo eden apstrakten poim i nishto povekje ?
Бесконечнста е апстрактен поим во ограничената глава на интелектуалците, но таа е всушност врвната реалност.
Originally posted by Marko sk Marko sk напиша:

PS> Zemi na primer edna pesna , ma kolku da e ubava, beskonachno da trae, kje ti zdosadi pose pola saat ...
А кој вели дека ќе се пее секогаш една те иста песна?

Изменето од Majkl - 16.Јуни.2009 во 06:38
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јуни.2009 во 07:20
Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Низ реинкарнацијата се дава можност во краткотијата на земските години да се напредува и прочисти душатa...
 
Утопија. Ако теоријата на реинкарнација беше вистинита, тогаш душите од генерација во генерација би биле се понапредни и се почисти како што ти велиш, но она што го гледаме надвор е сосема обратното, од генерација во генерација ние луѓето стануваме се понеморални и понеморални што е доказ дека теоријата на реинкарнацијате заедно со "карма-законот" се погрешни.


Изменето од EvAngelos - 16.Јуни.2009 во 07:20
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јуни.2009 во 16:15
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Низ реинкарнацијата се дава можност во краткотијата на земските години да се напредува и прочисти душатa...


Утопија. Ако теоријата на реинкарнација беше вистинита, тогаш душите од генерација во генерација би биле се понапредни и се почисти како што ти велиш, но она што го гледаме надвор е сосема обратното, од генерација во генерација ние луѓето стануваме се понеморални и понеморални што е доказ дека теоријата на реинкарнацијате заедно со "карма-законот" се погрешни.
Ne e utopija. Toa realna moznost, a dali nie taa moznost, taa milost koja ni se dava na zemjata ce ja iskorostime zavisi od nasata slobodna volja.

Toa sto generaciite nacalno zastranuvaat, samo kazuva deka tie taa moznost vece mnogu pati ja propustile, i ne slucajno vo daden moment povece nema ni da ja imaat.

Изменето од Majkl - 16.Јуни.2009 во 16:15
Кон врв
Anarchy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Фатенко

Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anarchy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јуни.2009 во 16:50
Majkl ako moze da te prasam so koi dokazi gi potkrepuvas svoite stavovi?
Кон врв
Marko sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 887
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marko sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јуни.2009 во 16:53
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by Marko sk Marko sk напиша:

da ne se sekirame demek rabotava e, i shto ako pak se rodime ?


Tokmu poradi takvoto razmisluvanje koe se razvilo megju lugjeto, "pa shto da se sekiram i da se trudam vo ovoj zhivot, koga kje dobijam popraven ispit na sledniot", Hristijanstvoto go anatemiusuva ova veruvanje na eden od Soborite.


Shto se odnesuva do taa odluka, nemam nishto protiv, makar da sekakov vid na anatema mi e malku smeshen, no toa e, ne e shala vselenski sobor :).

Изменето од Marko sk - 16.Јуни.2009 во 18:38
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јуни.2009 во 17:08
Originally posted by bounty_hunter bounty_hunter напиша:

Majkl ako moze da te prasam so koi dokazi gi potkrepuvas svoite stavovi?
Informaciite koi tuka gi prezentiram se temelat na otkrovienijata telepatski primeni od Bozestveniot svet preku Hristoviot instrument(prorocica), Gabriele od Würzburg. 30 godini vece, bozjiot Duh, preku nejze dava otkrovenija na razlicni temi pa taka medju drugoto i na tema zivot posle smrtta i povtornoto radjanje.

Se naodjame na forumot veroispoved. Tuka go iznesuvame naseto versko ubeduvanje ili razgovarame na tema religija.

Verata ne moze da se dokaze, no toa vo koe se veruva(mislam na etickite nacela, upatstvata i sl.) sekoj moze da go isproba i samiot da iskusi dali e toa za nego ili ne.
Кон врв
Marko sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 887
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marko sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јуни.2009 во 17:19
Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Originally posted by Marko sk Marko sk напиша:

da ne se sekirame demek rabotava e, i shto ako pak se rodime ?
Ако нон-стоп се раѓаме низ процесот на реинкарнација, тоа е ти е како загрижувачко.
1.Материјалниот свет е несовршен, а тоа подразбира дека содржи во себе и патење. Сакаме ли да патиме постојано наново?

2.Смислата на реинкарнацијата воопшто не лежи во бесконечни шанси! Напротив, можноста за реинкарнирање нема уште долго време да биде присутна. Низ реинкарнацијата се дава можност во краткотијата на земските години да се напредува и прочисти душата драстично побрзо отколку во тнр. астрални подрачја(чистилишни сфери) каде што живеат бестелесните души. Духовниот развој кој може да се постигне за 70-80 години на Земјата, честопати во астралните подрачја трае со еони.

3.Поентата е повеќе да не се раѓаме на Земјава. Ние на планетата Земја сме само гости - ученици. Целта е да се вратиме во нашето вистинско постоење.
Originally posted by Marko sk Marko sk напиша:

, a isto mi e chuidna i smislata da e vo carstvoto nebesno, t.e. nashiot prestoj za vek vekovi, koja e pak taa logika...bez razlika, nitu ednoto nitu drugoto imaat smisla i cel na beskonechen zhivot, ili bezbroj pati povtoruvan bez razlika vo koja forma da e toj.
Имаат смисла бидејќи ние како духовни битија сме вечни.

4.Животот во царството Небесно(духовниот универзум) не изгледа така како што на пр. го представуваат на сликите во црквите. Демек ангели си леткаат навака натака штимајќи си ја златната харфа а Господ задоволно и авторитарно посматра... Тоа е човечки замислено, но не и реално.

Оние луѓе кои уште во текот на овоземниот живот ја достигнале потребната чистотија за да можат стекнат увид во Царството Небесно објаснуваат дека таму врие од активности, секако, за нас луѓето неверојатни и несфатливи а сепак вистинити.

Божјото чисто создавање(тука не спаѓа материјата) е во постојан раст и еволуција. Духовните битија помагаат и учествуваат во истото на различни начини.
Originally posted by Marko sk Marko sk напиша:

shto e toa beskonechnost, koj realno mozhe toa da go svati, nikoj, zatoa shto e samo eden apstrakten poim i nishto povekje ?

5.Бесконечнста е апстрактен поим во ограничената глава на интелектуалците, но таа е всушност врвната реалност.
Originally posted by Marko sk Marko sk напиша:

PS> Zemi na primer edna pesna , ma kolku da e ubava, beskonachno da trae, kje ti zdosadi pose pola saat ...

6. А кој вели дека ќе се пее секогаш една те иста песна?


Si se potrudil gledam, nema smisla da ne repliciram, gi numerirav tvoite odgovori i ajde po red:

1. Od kade ti e soznanieto deka materijalniot svet e nesovrshen, a soodvetno na tvoeto tvrdenje i nie lugjeto sme nesovrsheni zatoa shto pred se, sme materijalni, a Bogami i site nashi pretstavi, koncepti, aproksimacii i sl se sozdavaat vo edna siva ( 'nesovrshena' ) materija koja ni se naogja medju ush*te... ene postviv tema za verski model, pa da vidme shto toa za vas znachi sovrshenost, ako voopshto mozhe da se razbere shto znachi samiot poim sovrshenost, osven ako si imal prilika da vidish nekoj posovrshen materijalen svet od ovoj koj vo momentov go zhiveesh, pa da mozhesh da go sporedish....samo ostavi gi na strana poetskite atributi za sovrshenost i ambrozii ?

2. Ova za smislata za reinkarnacija epten mi nema smisla, i ne go komentiram !

3. Od kade idejata da ne se ragjame povekje na zemjata, koja e taa ideja, osven onaa pretpostavka deka posle edno 5 milijardi godini sonceto kje stane crven dzin i do togash treba da najdeme nekoja druga planeta. Se ostanato mi e lesna prikaza.

4. Od kade zhaesh kako izgleda zhivotot vo Carstvoto nebesno, na eden drug topic se otepav od komentari i prashanja, ama osven Messeneger koj shto misli kako mene , deka carstvoto e ovde medju nas, samo Asya go prezentirashen hr. pravoslavniot koncept i tolku, nikoj zhiv ne zema zbor.
Inaku Carstvoto nebesno e glavniot smisol na celoto hristijanstvo, i spored mene e eden vid na ubava metafora,( priznavam i mene mi godi pomislata deka ubavo e chovek posle ovoj zhivot da prebiva vo Bozhjoto carstvo, nema tuka zbor..) i ne tvrdam a nitu znam dali toa postoi ili ne, no vo nikoj sluchaj ne se osmeluvam da posochuvam kakov kje bide tamu zhivotot, golema hrabrost imash koga velish kakov kje bil tamu zhivotot ? A shto ako tamu e ist kako i na zemjava, ili pak ako i tamu nekoi teolozi od povisok rang od ovie nashive sugeriraat deka toa e prv stadium, ima ushte drugi povisoki formi, aj zamisli deka ovoj zhivot na zemjava e najvisokiot stadium...more Majkl :)))

5. A demek onie neintelektualcite ja razbiraat sushtinata na beskonechnosta...aj belja rabota :)))

6. Ne si me razbral, se obidov beskonachnosta da ja pretstavam ( normalno mataforichno - parabolichno - hiperbolichno) kako edna beskonachna pesna.



Изменето од Marko sk - 16.Јуни.2009 во 18:24
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јуни.2009 во 17:53
Originally posted by Marko sk Marko sk напиша:

Ohooo, si se potrudil bajagi, nema smisla, da ne repliciram, ajde po red:

1. ...shto toa za vas znachi sovrshenost, ako voopshto mozhe da se podrzbere shto znachi samiot poim sovrshenost ?
Otsustvo na patenjeto, a sepak da si vecno ziv e sovrsenost na pr...

Originally posted by Marko sk Marko sk напиша:

2. Ova za smislata za reinkarnacija epten mi nema smisla, i ne go komentiram !
Poleka. Ti nema smisla bidejki ne go razbiras, a ne go razbiras zatoa sto ne si dovolno zapoznaen.

Ne e reinkarnacija ona sto mislat vo hinduizmot, covek umira, demek dushata so golemina na atom pominuva niz pekolot za del od sekunda, i vednas potoa se reinkarnira vo piperka, tigar ili majmun... i taka niz site zivotni formi beskonecno... Tuka prezentirav eden sosema poinakov pristap, postovite i onaka mi se dolgi, pa ako zemam da gi doobjasnuvam site detali ce stant pre predolgi.
Originally posted by Marko sk Marko sk напиша:

3. Od kade idejata da ne se ragjame povekje na zemjata, koja e taa ideja, osven onaa pretpostavka deka posle edno 5 milijardi godini sonceto kje stane crven dzin i do togash treba da najdeme nekoja druga planeta. Se ostanato mi e lesna prikaza.
Najprvin mora da se odgovori od kade doadjame i kon kade odime? Imeno nie ne sme od ovaa Zemja, naseto poteklo ne e materijata, tuku Duhot. Mnogu odamna, preku procesot na padot na angelite bila napustena vistinskata tatkovina, postepeno nastanala materijata. Nasite dushi stanuvale sè pogrubi vo svojata vibracija sto vodelo kon postepen nastanok na fizickoto telo. No potpolno materijalnoto telo ne moze da opstane pod bilo kakvi uslovi, pa zatoa Bog dozvolil da nastane i Zemjata kako nase privremeno zivealiste. Ova e sosema nakratko kazano i so krajno uprosteni zborovi. Mnogu od toa sto go veli naukata navistina bilo taka(supernovi, sozdavanje na atmosferata niz dolgi periodi i tn..) no tie procesi imaat duhovna pozadina.
Originally posted by Marko sk Marko sk напиша:

4. Od kade zhaesh kako izgleda zhivotot vo Carstvoto nebesno, na eden drug topic se otepav od komentari i prashanja, ama osven Messeneger koj shto misli kako mene , deka carstvoto e ovde medju nas, samo Asya go prezentirashen hr. pravoslavniot koncept i tolku, nikoj zhiv ne zema zbor. Inaku Carstvoto nebesno e glavniot smisol na celoto hristijanstvo, i spored mene e eden vid na ubava metafora, ne tvrdam a nitu znam dali postoi ili ne, no vo nikoj sluchaj ne se osmeluvam da posochuvam kakov kje bide tamu zhivotot, golema hrabrost imash koga velish kakov kje bil tamu zhivotot ? A shto ako tamu e ist kako i na zemjava, ili pak ako i tamu nekoi teolozi od povisok rang od ovie nashive sugeriraat deka toa e prv stasium, ima ushte drugi povisoki formi...more Majkl :)))
Od objavite na Bozjiot Duh za denesno vreme, no i od ludjeto koi so svojata svest imale uvid vo nevidlivite svetovi, pa i vo Carstvoto nebesno. Na pr. Emanuel Swedenborg detalno opisa vo knigata "NEBOTO - so svoite prekrasnosti, i PEKOLOT - spored ona sto go slusnav i vidov" ...okean Marko Sk(mala sala)

Jas isto taka objasniv tuka kakvo e ucenjeto na Univerzalen zivot(primeno niz objavi na Bozjiot Duh i drugi visoki duhovni bitija) vo vrska so Carstvoto Nebesno. A za samite aktivnosti tamu, nekoja druga prilika...
Originally posted by Marko sk Marko sk напиша:

5. A demek onie neintelektualcite ja razbiraat sushtinata na beskonechnosta...aj belja rabota :)))
Nuzno ne mora da bide taka, no onie koi se ne se drzat strogo vo okovite na intelektot, se pootvoreni i poprakticni a so toa imaat i povekje moznosti da spoznaat od duhovnite raboti.

Za Swedenborg slobodno moze da se kaze deka bil eden od najucenite vo toa vreme(18 vek) no ne se vrzuval dogmatski za svoite znaenja i ona koe go vospriemaat samo fizickite setila.
Originally posted by Marko sk Marko sk напиша:

6. Ne si me razbral, se obidov beskonachnosta da ja prestavam ( normalno mataforichno - parabolichno - hiperbolichno) kako edna beskonachna pesna.
Beskonecnosta ne moze da se pretstavi, tuku samo da se dozivee.

pozdrav

Изменето од Majkl - 16.Јуни.2009 во 17:55
Кон врв
Marko sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 887
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marko sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јуни.2009 во 18:08
Ne se razbirame, ok, da zavrsham so eden naslov od edna mnogu ubava pesna: THE SHOW MUST GO ON ...

PS:
Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Originally posted by Marko sk Marko sk напиша:

6. Ne si me razbral, se obidov beskonachnosta da ja prestavam ( normalno mataforichno - parabolichno - hiperbolichno) kako edna beskonachna pesna.
Beskonecnosta ne moze da se pretstavi, tuku samo da se dozivee.

pozdrav

Gledam pak ne me razbra, ubavite pesni se dozhivuvaat...


Изменето од Marko sk - 16.Јуни.2009 во 18:16
Кон врв
pcelka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3326
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pcelka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јуни.2009 во 18:55
..Колку  Хтистови инструменти .. пророци или пророчници.. постојат освен оваа ... Gabriele od Würzburg...  и како е таа избрана  да дава  откровенија , меѓу другото  и за животот после смртта, и повторното раѓање.... кога Христијаните веруваат дека , телото се враќа од таму од  кај што дошло, правта  нели... а душата оди при Бога, и нема враќање назад...???



секој нов ден, носи нова надеж...
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јуни.2009 во 19:28
Originally posted by pcelka pcelka напиша:

..Колку  Хтистови инструменти .. пророци или пророчници.. постојат освен оваа ... Gabriele od Würzburg...  и како е таа избрана  да дава  откровенија , меѓу другото  и за животот после смртта, и повторното раѓање.... кога Христијаните веруваат дека , телото се враќа од таму од  кај што дошло, правта  нели... а душата оди при Бога, и нема враќање назад...???
Vo site vreminja Hristos i nasiot nebesen Otec, Bog pracale proroci(instrumenti) preku koi tie se objavuvale t.e. davale otkrovenija, bidejki ludjeto poradi svojata oddalecenost od boga i svoite duhovni opteretuvanja povece nemozat da go zabelezuvaat i razbiraat Bozjiot govor koj e svetlosen.

Teloto navistina se vraca simbolicno gledano vo pravta(se razlozuva na negovite sostavni delovi preku raspadjanje), no nie ne sme ova telo. Teloto kako sto vece bese objasneto e samo vozilo na dushata, a dushata ne e od ovoj svet.

Predlagam ostanatite prasanja da gi odgovoram (podocna) vo posoodvetna tema t.e. vo temata Univerzalen Zivot - Prahristijani za da ne se sirime tuka kade se fokusirame na reinkarnacija i zivot posle smrtta.


Изменето од Majkl - 16.Јуни.2009 во 19:29
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јуни.2009 во 20:16
Originally posted by pcelka pcelka напиша:

.... кога Христијаните веруваат дека , телото се враќа од таму од  кај што дошло, правта  нели... а душата оди при Бога, и нема враќање назад...???


Dushata e mnogu pogolema i poseopfatna od teloto. Taa e vechna, dodeka teloto e privremeno i minlivo.

Spored toa, teloto ne je opfakja dushata, kako sto obichno se misli i se podrazbira, tuku obratno, dushata go opfakja i go sodrzhi teloto za odreden vremenski period i potoa go napushta.

Taka shto tvoite zborovi deka "телото се враќа од таму од  кај што дошло, правта  нели... " e apsolutno tochno. Stom toa si go zavrshio svojot vek na traenje, si odi tamu od kade doshlo , dodeka dushata egzistira i natamu.

Reinkarnacija na dushata e vsushnost povtorno privremeno zdomuvanje na novo materijalno telo.

Изменето од Messenger - 16.Јуни.2009 во 20:17
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Marko sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 887
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marko sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јуни.2009 во 20:40
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

..Reinkarnacija na dushata e vsushnost povtorno privremeno zdomuvanje na novo materijalno telo.

Edno struchno prashanje ako mozhe: Ako pred 100 god imashe na Zemjava 1,5 milijardi populacija, a sega ima negde okolu 6,7 milijardi, od kade dojdoa ovie 5,2 milijardi dushi, t.e. kade se sozdadoa ..neshto okolu ova ako mozhe da se objasni ?
Кон врв
pcelka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3326
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pcelka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јуни.2009 во 20:47
 

   И уште едно нестручно прашање ако може...
   Дали душата  кога би се вдомила во ново матријално тело... повторно е истата или од ...маж, може да се реинкарнира во жена... ??? 
секој нов ден, носи нова надеж...
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 16>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.