IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Македонци ширум светот
  Активни теми Активни теми RSS - Дали би се вратиле во Македонија?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Дали би се вратиле во Македонија?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2728293031 39>
Автор
Порака
SummerLove Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
verliebt

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7174
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај SummerLove Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јануари.2008 во 13:12
Vo mk bi odela na odmor no za da ziveam stalno ne se vrakam
Кон врв
гоcтин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин


Регистриран: 24.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1797
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај гоcтин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Ноември.2008 во 19:16
Живеев во USA 8 години.Родена сум тука,пораснав тука(МК)и заминавме.На почетокот ми беше чудно,меѓутоа со тек на време и покрај тоа што бев помала научив како функционират работите...Живеам сама во МК(родителите ми се во USA)и мислам дека единствената добра работа што ја направив до сеа е што се вратив назад.Дефинитивно подобро живеев во САД, меѓутоа и животот тука не е воопшто лош. Е сеа кога би можела би рекла: Утре заминувам назад во САД(ама неможам).Се надевам дека во скоро време се ќе се среди и ќе можам пак да живеам на начинот на кој што се научив, бидејки животот во овие 2 земји дефинитивно се разликува.
Кон врв
Zajcef Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
TOTENKOPF

Регистриран: 16.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1252
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zajcef Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Ноември.2008 во 19:21
Јас не знам зошто не се враќате?Не ви е убаво,тешко ви е,жал ви е за татковината а сепак не се враќате?И какви услови сакате да има во Македонија за вие да се вратите?
Кога неправдата станува закон,отпорот станува должност....
Кон врв
гоcтин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин


Регистриран: 24.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1797
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај гоcтин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Ноември.2008 во 19:32
Zajcef условите се сосем ОК.Јас ќе ти кажам зошто не се враќаат...еве ќе ти ги земам за пример моите па ти расуди
Заминавме во САД поради тоа што моите бараа подобри услови.И најдоа.Мајка ми прво работеше како медицинска сестра а после и по професија(докторка)Татко ми економист - одма најде работа.На сестра ми и беше супер во школо.После 7 години поминати таму,купивме стан.Иселенициве викаат - до кога да живеам во изнајмен стан?Се додека не сватиш дека нема што да правиш назад.Имаш се што ќе посакаш-одиш еднаш,двапати на одмор во една година,имаш пари за живот,коли и 300 чуда.На сите им е убаво да се вратат назад,ама ај кажи ми што ќе прават.Од плата што е доволна за еден удобен живот ќе се вратат во МК и ќе бараат работа.Под претпоставка дека ќе добијат-мислиш ли дека со таа плата ќе успеат да живеат како во САД?
На сите им е жал,на сите им е тешко, и да знаеш дека ако збориш со 80% од иселениците ќе заклучиш дека не сакаат назад.Убаво им е таму и крај на приказната.

А да,какви услови сакаме?Исти како и таму каде што се сега ако не и подоби,па да имаат за што да се вратат.Тоа е тоа!
Кон врв
Zajcef Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
TOTENKOPF

Регистриран: 16.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1252
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zajcef Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Ноември.2008 во 20:02
Тоа ме интересираше.Епа во врска со условите-ако сакате(ат)услови како таму тогаш нема да се вратите(ат).Мене ме интересираше зошто толку жалење и кукање кога еве 80%не сакаат да се вратат?Значи подобро ви е од колку овде-епа што е тогаш проблемот-носталгија?
Кога неправдата станува закон,отпорот станува должност....
Кон врв
гоcтин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин


Регистриран: 24.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1797
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај гоcтин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Ноември.2008 во 20:09
Уф да, носталгија дефинитивно.Мене ме фаќаше носталгија...само кога ќе се спомнеше Македонија јас бев во состојба и пешки да одам само да се вратам тука..ама тоа на почетокот,после се навикнав на животот и не дека не сакав назад,туку работите поинаку ги гледав и животот таму не ми се гледаше толку лош.
Зошто толку жалење и кукање...?Едни кога ќе дојдат во МК кукаат дека таму им е тешко и ред др.работи.На некои стварно им е тешко,некои стварно работат 12 часа дневно,ама малку се тие.Работно време од 9 до 5 или од 10 до 6.Е сеа ќе речеш малку е зезнато времево,ама тоа ти е.После тоа си слободен.Можеш да одиш на претстави,кино,концерти,баскет...на вечера.Едноставно народот таму е навикнат на тој систем на живот и дојденците колку побрзо се привикнат на тој начин на живот толку побрзо ќе ја пребродат кризата.
Кон врв
Zajcef Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
TOTENKOPF

Регистриран: 16.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1252
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zajcef Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Ноември.2008 во 20:27
Е да беа повеќето иселеници како тебе немаше да има луѓе што ќе пцујат до 101 и назад по иселениците секогаш кога ќе се спомне тоа име...
Кога неправдата станува закон,отпорот станува должност....
Кон врв
гоcтин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин


Регистриран: 24.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1797
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај гоcтин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Ноември.2008 во 20:37
Само сум реална...а тие што пцујат..остај ги не вреди да се коментира за нив...BTW-Кај си моментално-Ирак или Македонија?

Изменето од ma4kica - 22.Ноември.2008 во 20:38
Кон врв
Zajcef Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
TOTENKOPF

Регистриран: 16.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1252
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zajcef Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Ноември.2008 во 20:46
Абе јас морам да се согласам до некаде со пцујачите бидеќи во нашето иселеништво навистина има огромен број сељаци(ропаци)и со тоа што оставаат лоша слика за сите исленици полека создаваат стереотип за иселениците.
П.С.Во Македонија сум ама не е многу поразлично од ирак...
Кога неправдата станува закон,отпорот станува должност....
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Ноември.2008 во 20:54
мачкице може едно прашање до тебе?
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
гоcтин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин


Регистриран: 24.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1797
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај гоcтин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Ноември.2008 во 20:59
Епа не е многу различно...воена зона (се зезам)
Само едно да знаеш:Не се сите иселеници исти, да има едно расипано јаболко ќе се расипат и другите.
Кон врв
Zajcef Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
TOTENKOPF

Регистриран: 16.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1252
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zajcef Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Ноември.2008 во 21:03
И да не се зезаш ништо страшно-секако кога-тогаш тоа и ќе бидеме...
Кога неправдата станува закон,отпорот станува должност....
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Ноември.2008 во 21:09
Originally posted by ma4kica ma4kica напиша:

Живеев во USA 8 години.Родена сум тука,пораснав тука(МК)и заминавме.На почетокот ми беше чудно,меѓутоа со тек на време и покрај тоа што бев помала научив како функционират работите...Живеам сама во МК(родителите ми се во USA)и мислам дека единствената добра работа што ја направив до сеа е што се вратив назад.Дефинитивно подобро живеев во САД, меѓутоа и животот тука не е воопшто лош. Е сеа кога би можела би рекла: Утре заминувам назад во САД(ама неможам).Се надевам дека во скоро време се ќе се среди и ќе можам пак да живеам на начинот на кој што се научив, бидејки животот во овие 2 земји дефинитивно се разликува.


велиш дека живееш сама во македонија?..дали работиш нешто мачкице?
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
гоcтин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин


Регистриран: 24.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1797
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај гоcтин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Ноември.2008 во 21:29
Да fiks живеев во САД 8 години со прекини 2 пати по 7 месеци,бидејки работите тука не ни беа цвеќе за мирисање. А сега вонредно студирам и работам во фирмата на еден пријател на татко ми за да имам "што да јадам".Само привремено е ова,бидејки пак планирам да се вратам во САД

Изменето од ma4kica - 22.Ноември.2008 во 21:39
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2728293031 39>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.