IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Македонци ширум светот
  Активни теми Активни теми RSS - Дали би се вратиле во Македонија?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Дали би се вратиле во Македонија?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2425262728 39>
Автор
Порака
borec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Септември.2007
Локација: Australia
Статус: Офлајн
Поени: 1294
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај borec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Септември.2007 во 15:03
Ako sakam da se vratam sigurno TEBE nema da te prasam za odobruvanje - IDIOT!

JAS KAJ I DA ODAM SUM BIL I KE BIDAM USPESEN - SAMO TI KUTRIOT si za zalenje!!!!


Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Септември.2007 во 15:23
a be k*rle edno,...belosvetsko,...ich ne me boli shto si i kaj si i shto ke bidesh,...samo, onadi si go malku,..ili pikni go nekade,...i ,..traj!
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Nee*amAnderskor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Ноември.2005
Локација: Canada
Статус: Офлајн
Поени: 291
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Nee*amAnderskor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Септември.2007 во 16:27
 
Miiir među životinjama!!!
 
 
No Reason to Lie: обичам БЪЛГАРКИ!
Кон врв
borec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Септември.2007
Локација: Australia
Статус: Офлајн
Поени: 1294
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај borec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Септември.2007 во 07:03
Ich ne mi se diga na takvi kako tebe!!!

A ako ne te interesira NISTO togas brkaj si ja rabota i izigravaj budala naokolu!!!!!
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Септември.2007 во 10:49
Originally posted by borec borec напиша:

Тема: Дали би сте се вратиле во Македонија?
Испратена: 06.Јануари.2006 во 13:45 од la_luna

"VE CITAM I NE MI SE VERUVA. AJ TIE STO SE RODENI NADVOR GI RAZBIRAM, AMA NEKOI OD VAS STO SE RODENI TUKA I OTIDENI NA PECALBA NEMATE AMA BAS NIKAKVO PRAVO DA JA POTCENUVATE MAKEDONIJA.

AKO VI E UBAVO TAMU SEDETE SI I NIKOGAS NE SE VRAKAJTE BIDEJKI NE JA ZASLUZUVATE MAKEDONIJA.

TOA E TOA MAKEDONCE VIDELO POUBAVO I ODMA SE OTKAZUVA OD SVOETO, ZALNO AMA VISTINITO.

MOMENTALNO SUM VO MKD NA RASPUST I UZIVAM, A DOAGJAM VO ZIMA I VO LETO BIDEJKI MAKEDONIJA E PREKRASNA ZEMJA ZA ONIE KOI JA POZNAVAAT, A DEFINITIVNO SE VRAKAM VO MK POSLE MAGISTRATURA."

Potpolno se soglasuvam so tebe "la_luna" - citajki gi predhodnite slicni poraki mi se slosi prosto.  не%20слушам

Kako mozat taka EDNOSTAVNO da bidat svirepi kon svojata sopstvena zemja i svoeto sopstveno POTEKLO?????  глупчо

Ako otisle tamu za "podobar zivot" i go nasle ili ne, neznaci deka sega treba da plukaat po svojata zemja i narod.  Nikoj NE gi tera so sila NITU da se vratat NITU pak da ostanat tamu kaj sto se.

SEKOJ si e krojac na svojata sudbina, velat starite.  Mnogu lugje sto imale namera da se vratat, od ovie ili onie pricini ne go napravile toa. Nekoi od niv seuste taguvaat dodeka drugi si se pomirile so slucajot.

Megutoa bez razlika dali ke se vratat ili ne NE BI TREBALO VOOPSTO DA SI JA VREGAAT i da im se ismejuvaat na
sopstvenata drzava i narod.

Kako sto rekle starite "ako nemozes da pomognes, barem NE ODMAGAJ" збунетост

Ne razbiram zosto voopsto i doagaat na ovie forumi AKO voopsto nesakaat da se zamaraat so Makedonija. кубење%20коса

Kako sto rece i "la_luna" predhodno, ZA TAKVI LICNOSTI jas bi povtoril, "NIKOGAS NE SE VRAKAJTE BIDEJKI NE JA ZASLUZUVATE MAKEDONIJA"!!!!лутина

Jas i mojata familija planirame definitivno da se vratime vo Makedonija - stom NIE SAMITE KE SI GI STVORIME USLOVITE ZA TOA da bide vozmozno.  љубов

Nikoj ovde ne ja potcenuva Makedonija, tuku trulite i skapani vodaci koi gi postavuva vasiot zapad, a tuka ima golema razlika. I Jugoslavija ja rasturi Amerika, taka da trgnale i kon Makedonija, gi lancaat shiptarite zosto shvercaat droga i oruzje za niv.Pomegu drzava i 5% zlostornici koj se u politikata POSTOI GOLEMA RAZLIKA. Nisto ne se slucuva vo svetot bez scenario, pa taka i tuka. Namerno se oslabuva pravoslavieto ekonomski za da zavladeat kucinjata, no po moe mislenje tuka tece krv od falangite koja e kako benzin sto ako se zapali...najpoveke zaradi toa sto tie sto ziveat tuka se vistinski makedonci...borbeni i samokriticni...za razlika od tie sto izbegaa...



Кон врв
MissSexy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2007
Локација: Cook Islands
Статус: Офлајн
Поени: 364
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MissSexy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Септември.2007 во 12:25
najpoveke zaradi toa sto tie sto ziveat tuka se vistinski makedonci...borbeni i samokriticni...za razlika od tie sto izbegaa...

Ova me naezii , sakam koga si ja pocituvame Makedonija , sakaj se sam i posle ke te sakaat i drugi!
Jas postovam trud i borba , ne znam dali nekogas patot ke me donesi da ziveam Mk , ama bi sakala da probam , imam idea koja spaga vo 5-to godisen plan ,zdravje boze samo!
U never get a second chance to make a first impression
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Септември.2007 во 12:53
Vo brak se vleguva so : - Vo dobro i vo zlo. E pa nie nacekavme od zloto...borba od koja nema vrakanje...makar i do posleden...makar i prasina ne prekrila...makar i pobedile...


Кон врв
borec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Септември.2007
Локација: Australia
Статус: Офлајн
Поени: 1294
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај borec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Септември.2007 во 15:12
Ajde molim te, veruvam i TI da si bil vo nekoja situacija ili sansa, bilo kakva KE SI IZLEGOL od Makedonija!!!!

NE MI FILOZOFIRAJ TUKA, i sporeduvaj so brakovi.

NE ZNACI AKO SI IZLEGOL OD MAKEDONIJA DEKA SI SE OTKAZAL OD NEA ZASEKOGAS,  DEKA NE SI JA SAKAL ILI PAK "NE SI HEROJ"!!!!

Spomni si samo kolku VISTINSKI Makedonski heroi i zasluzni luge (od istorijata) bile PRIMORANI da ja napustat zemjata, zatoa sto bile progonuvani ILI podcenuvani od "heroite" na Makedonija sto zaradi zelbata da si ja zacuvaat sopstvenata fotelja, zaboravale na Makedonija, iako TAMU ziveele.

Eve segasen primer e Shekerinska i drugi slicni na nea (GLEDAM KAKVI GOLEMI "HEROI" se), go kocat procesot na drzavata od svoi licni interesi!!!!!

NIEDEN HEROJ BATE, ne se narekuva SAMIOT SEBE SI KAKO TAKOV - TOA GO PRAVI PREKU DELATA!





Изменето од borec - 26.Септември.2007 во 15:34
Кон врв
Anetce Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Јуни.2007
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 27
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anetce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Септември.2007 во 15:28
citam i nemozam da se iznacudam kakov narod sme...nie namesto da se branime i da se podrzuvame megjusebno nie se plukame...zatoa i nemozeme da bideme nisto poveke od edna obicna banana drzava...

jas iskreno mnoogu si ja sakam makedonija i sakam cel zviot da ziveam tamu ama za zal ili za sreka mi se pruzi sansa da dojdam vo germanija i da vidam malku i tuka zivototot kakov e.....sega koga dojdov mi se otvorija mnogu poveke vrati otkolku vo makedonija i bi sakala da se obrazuvam tuka a za vrakanje veruvajte mi deka i jas sakam da se vratam i da bidam blsiku do moite ama se zavisi od toa so poveke ti znaci:dobro obrazovanie nova kultura ili vrakanje na staroto...

iskreno sega za sega tuka mi e super mi se svigja sto sum non stop aktivna za razlika od makedonija sto non stop bev na kafe i ne me interesirase nisto osven kompijuterot i muzika i izleguvanjeto....

zatoa samo ke kazam....AKO SE CUSTVUVAS SPOSOBEN DA SE SOOCIS SO VISTINSKATA BRZINA NA ZIVOTOT TOGAS ODI NADVOR AMA TOA NE ZNACI DEKA SI JA ZABORAVIL SVOJATA DRZAVA I SVOETO POTEKLO...BAS NAPROTIV MOZE KE NAUCIS DA JA POCITUVAS POVEKE OD PORANO...
Zivotot e eden i edinstven zatoa zivej go sekoj den kako posleden
Кон врв
borec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Септември.2007
Локација: Australia
Статус: Офлајн
Поени: 1294
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај borec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Септември.2007 во 15:45
"BAS NAPROTIV MOZE KE NAUCIS DA JA POCITUVAS POVEKE OD PORANO..."

TOCNO TAKA "freak_girl" - megutoa ova nasive kako da nemozat ili nesakaat da go razberat toa - a moze i namerno go pravat za da se pravat po-dominantni od drugite sto videle i prosetale poveke od niv.

Zosto veruvam deka NIEDEN sto go ima "prosetano svetot" (na "pecalba" ili prosetka) a i nekoi drugi RAZUMNI lugje -  NEMA VAKA DA REZONIRAAT.


Изменето од borec - 26.Септември.2007 во 15:50
Кон врв
Nee*amAnderskor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Ноември.2005
Локација: Canada
Статус: Офлајн
Поени: 291
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Nee*amAnderskor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Септември.2007 во 18:21
 
Македонците, како и најголемиот број балкански народи патат од провинциска ароганција. Наместо на луѓето што излегле надвор да гледаат како на можност за напредок на матичната држава, тие се во одбранбен мод - не дај боже некој нешто ново да донесе, одма има спремни етикети, те издајници, те избегале и сл.
 
Македонија не се СДСМ и ДПМНЕ. Треба ли цел живот да го поминеме во хаосот што го створија за да докажеме дека сме македонци? Една работа да сфатите, македонската држава, ваква каква што е, не работи во интерес на македонците.
 
Себеси се сметам за политички емигрант, затоа што да не беше фашистичко-клептоманската политика на двете најголеми партии и нивните сателити, јас никогаш немаше да се иселам. Секогаш и секаде сум бил доволно способен да направам пари и за себе и за други. Но тортурата на власта не се трпи.
 
 
No Reason to Lie: обичам БЪЛГАРКИ!
Кон врв
chuchuliga Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Мај.2006
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај chuchuliga Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Септември.2007 во 18:36

Читам што пишувате и како се вреѓате, да не беше виртуелен пост, ќе се испотепавте!

Ако си заминал од дома (дома е МК)- ти си издајник.
Ако се вратиш дома, ти си губитник.
Ако си заминал од дома - ти си себичен човек кој само на себе мисли.
 Ако се вратиш дома - ти сигурно сакаш да се правиш паметен (за македонците во МК) или си глупак (за оние кои останаа надвор).
 
Како и да го вртиш - не чини.
А тоа покажува само едно: ние сме тешки комплексаши и мали деца кои само знаат да кукаат и сакаат да им се дава храна со лажичка (по можност жвакана), и никако да не си го мрднат газето. И се некој друг ни е крив.
 
АМАН ВЕЌЕ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
Се додека тонете во вашата проклета ситност (да не се гледало убавото во другиот, кај себе си, околу другиот, околу себе си),
додека не почнеме  да се цениме малку едни со други, ама да почнесекој сам од СЕБЕ (пошто се од самата единка поаѓа), ќе биде така како што е.
 
 Ова важи и за оние кои се надвор (ако толку ја мразите МК и баш ве заболе - што висите на македонски форум? висете на американски или канадски, интегрирајте се и заборавете од каде доаѓате, па зарем не ви е срам од каде потекнувате? тоа само ја покажува вашата слабост, нерешителност во вашите одлуки, голема несигурност и КОМПЛЕКСИ на помала вредност. Сите оние кои си заминаа од МК и само фрлаат дрва и камења по неа ги нарекувам јаничари).
И за оние внатре кои немаат сила да мрднат од кај мама и тато, од пред телевизор или кафето, а се НАЈПАМЕТНИ на свет. ТАКА е најлесно. Уууу, полесно нема.
 
Сите оние кои се вистински борци за самореализација на професионален, егзистенцијален, економски, културен, социјален план, независно дали се во МК или надвор од неа - РАБОТАТ на СЕБЕ, поаѓајки од СЕБЕ лично, а со тоа ја оплеменуваат и околината околу себе (значи допринесуваат за неа). А не плукаат по другите, се вреѓаат меѓусебно и се натпреваруваат „кој е бољи батка у маало“.
 
АМАН веќе од детињарии.


Изменето од chuchuliga - 26.Септември.2007 во 18:37
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2007 во 00:10
Koj ostane da zivee vo Makedonija se osuduva samiot sebe si na dozivotna hrabrost  
Кон врв
borec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Септември.2007
Локација: Australia
Статус: Офлајн
Поени: 1294
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај borec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2007 во 09:05
Ti si nepopravliv slucaj ocigledno a mozebi i stvarno si "ZBUNET" -  imeto sto sam si go odbral, ti odgovara, sto mozebi i ti samiot ne si kriv za taa situacija.

Taka da ke te ostavam da si se zanesuvas vo tvojata dozivotna "hrabrost".


Изменето од borec - 27.Септември.2007 во 09:09
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2425262728 39>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,187 секунди.